Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Crusader: Adventure Out of Time

Crusader: A Conspiracy in the Kingdom of Jerusalem, Croisades. Conspiration au Royaume d'Orient, Kreuzzüge: Verschwörung im Königreich des Orients

1998
80
1 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Léta páně 1183 v Jeruzalémě vzrůstá nejistota s tím, jak jednotky sultána Saladina pronikají stále hlouběji do území, křižáky zde na sklonku 11. století zřízeného království. Od nástupu kurdského vojevůdce Saladina na sultánský trůn Egypta přešli křižáci z ofenzivní do defenzivní války a jeruzalémský král Balduin IV. Malomocný bez další křížové výpravy město už dlouho neudrží. Předešlé jaro korunovaný král Francie Filip II. August se však na žádnou nechystá, právě je ve válce s vlastními vazaly a k tomu plánuje omezit vliv Angličanů v zemi. Uvědomuje si nicméně náboženskopolitický význam Svatého kříže, na němž měl být ukřižován samotný Kristus Pán. Relikvie se nachází v jeruzalémském chrámu Božího hrobu a někdo ji musí bezpečně dostat do Evropy, dokud je ještě čas. Královská volba kupodivu padla na loupeživého šlechtice Artauda, pána na Dun-Le-Roy, který nedávno vypálil horský klášter a nyní tak dostává šanci odčinit svůj těžký hřích cestou do Svaté země. Už samotná námořní výprava přes neklidné středomoří 12. století do přístavu Acre v Levantě je poutí, ve které jde o život a v Jeruzalémě a jeho okolí to nebude o nic lepší. Vně samotného křižáckého království totiž působí síly, které úspěchu Artaudovy mise vůbec nepřejí.

Hra na pozadí křižáckých výprav sleduje fiktivní postavu rytíře Arthauda na jeho cestě z Francie až do Orientu. Pod názvem hry se skrývá vzdělávací adventura s 26 hádankami, jejichž řešení není možné nalézt bez pomoci předmětů, jež rytíř nachází v průběhu cesty. Hra se skládá z 5 etap, které představují detailní scénáře z autentických míst mezi Evropou a středověkým Orientem. Každý z nich ukazuje dobovou epochu 12. století z pohledu křižáckých válek a tažení a hráč nahlédne do všedního života řemeslníků, obchodníků, vládců, ale i prostých lidí nebo vojáků různých národů. Na 3 CD nosičích je uložena řada interaktivních animací (celkem 20 FMV herců na zdigitalizovaných pozadích) s doprovodných slovem vypravěče, množství textu, virtuálních karet s popisy předmětů, povolání a dalších informací. V menu se mimo přístupu do příběhu lze navigovat přímo k informacím z jednotlivých karet, hádanek nebo scén.


Poslední diskuzní příspěvek


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 80
Nikdy bych neřekl, že bych ve spojení s počítačovou hrou použil adjektivum "brechtovský", ale stalo se...

Crusader totiž není jen tak obyčejná hra a velmi se vymyká i klasickým edukativním adventurám z produkce Cryo Interactive Entertainment. Zatímco klasické příběhové hry se velmi snaží o imerzi a hráč vždy kontroluje hlavní postavu (ať už přímo v podobě avatara, nebo z pohledu první osoby), zde je víceméně jen pasivním pozorovatelem děje a puzzly, které plní, se dotýkají samotného příběhu spíše jen rámcově.

Znovu zdůrazňuji - zde se nestáváte Arthaudem (který prý není fiktivní, nicméně prý zahynul hned během plavby do Svaté země), nýbrž jen pozorujete, co právě dělá. Všechny obrazovky ve hře jsou, řečeno filmovou terminologií, celky až velkými celky, ve kterých se jednotlivé postavy spíše ztrácejí, což opět působí zcizujícím dojmem.

Přestože se mnoho předmětů, nutných pro řešení puzzlů, nachází na jednotlivých obrazovkách, minimálně polovinu z nich je potřeba vyhledat ve vestavěné databázi. Pro představu - v první scéně sledujeme dobývání Arthaudova (tedy vlastně protagonistova) hradu z pozice královy armády. K rozboření zdí je potřeba katapult a hráč vidí vojáky, kteří katapult připravují. Puzzle číslo jedna: na zvláštní obrazovce doplnit katapult o protiváhu, munici a obsluhu. Zatímco štěrk (protiváha) a střela (okrouhlý kámen) se nachází přímo na obrazovce, pro obsluhu katapultu je nutné jít do encyklopedie a kliknout na dané slovníkové heslo s vyobrazením. Co na první pohled vypadá neohrabaně a nelogicky se velice rychle dostanete do ruky a posléze pak problémy leží spíše v proklikání se k té správné stránce, což zvláště v posledních fázích hry není vůbec jednoduché.

Fascinující... Poslední kvalitní edukativní historickou adventurou, kterou jsem hrál, byl paradoxně Jerusalem: The Three Roads to the Holy Land (schválně koukněte na evropský název Crusadera:-), ale tento titul se záběrem spíše blíží Pilgrim: Faith as a Weapon.

Hra vyšla pro Windows 3xx, 95/98 a pro Mac, bohužel využívá technologii Quicktime, což přináší obrovské problémy při rozběhávání - nechtěla mi jet ani na XP, o desítkách ani nemluvě. Nakonec jsem měl štěstí s dosboxem a v něm 3.xx, sice jsem musel po každé změně CD ladit cyklování, ale jinak bez problému. Vizuálně vypadá hra nádherně, jednotlivé obrazovky tvoří kompozice předkreslených pozadí a citlivě naklíčovaných živých herců.

Jsem zvědavý na Vikings...
+14