Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Pilgrim: Faith as a Weapon

01.02.1998
65
1 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Pilgrim je adventurou zasazenou do období po křížových výpravách, tj. do středověku 13. století. Je to čas templářů, moru a inkvizice, kdy mnoho lidí zemřelo pro své náboženské přesvědčení. Simon, hlavní hrdina hry, je přivolán k otci. Ten mu sděluje, že musí vzít cenný rukopis z tajné místnosti a doručit ho Petrovi, příteli z Toulouse. Otec upozorňuje Simona na nebezpečí cesty, ale Simon souhlasí, aniž by porozuměl opravdovému rozměru nebezpečí. Krátce na to otec umírá. Simon se vydává do knihovny, zde hra začíná.

Pilgrim se hraje z pohledu první osoby. Pohybujete se v předrenderovaných lokacích. Inventář obsahuje předměty, jež lze používat a klikat na ně v průběhu konverzace. Ikony lidí, které Simon potkal, se též chovají jako konverzační témata během rozhovoru s NPC. Pilgrim obsahuje i encyklopedii historických faktů, jež jde kdykoliv použít. Hra se tak řadí mezi tzv. edukativní hry. Simon v průběhu hry procestuje Francii, jejím venkovem i městy a potká lidi všemožných povolání, anděly i démony. Nechybí trhy, zbořené pevnosti ani majestátní gotické katedrály.

Hra pokračuje titulem The Legend of the Prophet and the Assassin.


Poslední diskuzní příspěvek


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 65
Dost možná intelektuálně nejnáročnější hra, kterou jsem kdy hrál - ne kvůli puzzlům, jako spíše kvůli vestavěné encyklopedii. Schválně, komu něco říkají pojmy jako bogomilové, kataři, křížová výprava proti albigenským... Pojednáními o středověkém životě se malinko blíží Crichtonově Timeline, kterou ale nechává daleko za sebou v obsahové bohatosti i množstvím (drobně psaného) textu. S tím se pojí i požadavek na porozumění angličtiny, které dalece přesahují požadavky kladené na hráče běžných her. Díky za titulky, některé postavy jsou namluvené velmi svérázně a často s pokusy o akcent (francouzský, italský, španělský...).

Můj celkový dojem je značně rozporuplný - zatímco v první části se plněním hádanek posouváte zajímavými lokalitami naplněnými více či méně zajímavými postavami, po nalezení člověka, kterého hledáte, se vše zvrhne v kombinaci mystiky a čím dál více od reality odtržených lokací a činností v nich provázených, až je vám nakonec milostivě prozrazeno, že jste v limbu (myšlena oblast v původním smyslu slova, ne jak si jej čeština následně převedla).

Grafika je na rok 1997 (rok výroby uvedený v titulcích) slušná, byť trochu připomínající český Asmodeus, lokace jsou krásně renderované, ale postavy prakticky postrádají animace - zas tak moc mi ale nechyběly, po většinu času mě táhl dopředu příběh (šlo o moje první setkání s dílem Paula Coelha a jsem na vážkách, jestli mám vyhledat i další příklad jeho tvorby), namluvení je skvostné, byť nezvyklé. Hudbu tvoří větší množství krátkých momentů, v každé lokaci hraje jeden motiv neustále dokola a zvláště píšťaly po chvíli hodně lezou na nervy. Většinou jde ale o krásný výběr (pseudo)středověké hudby včetně gregoriánského chorálu.

Popravdě se divím, že se mi hru vůbec podařilo rozjet, s těmi ranými windowsovskými hry jsou často potíže - ale radoval jsem se předčasně, když jediným problémem se zdálo být ukládání pozic - osm znaků bez mezer a savy se ukládají podle abecedy (!): po příchodu do jedné z posledních lokací hry mi začala hru vyhazovat stále stejnou chybovou hlášku a problém jsem nakonec musel vyřešit dokoukáním hry na Youtube (proto taky nezaškrtávám políčko Dohrané). Škoda (milovníci nesmyslných překombinovaných puzzlů si přijdou na své - a na samotný závěr je nutné absolvovat test z historie). Tenhle herní zážitek budu rozdýchávat dlouho.

EDIT: temer pet let po puvodnim pokusu se mi podarilo rozjet hru znovu, na virtualizovanem Windows XP 32 bit. V jedne casti mi hra padala vesele dal, ale podarilo se mi prejit do dalsi oblasti pouzitim ciziho save. Bonusove body za to, ze jsem si sehnal originalku v nemcine, kteryzto zazitek budu rozdychavat jeste hodne dlouho - Geheimakte a Pilgrim jsou rozhodne nebe a dudy:-P
+13