Dost možná intelektuálně nejnáročnější hra, kterou jsem kdy hrál - ne kvůli puzzlům, jako spíše kvůli vestavěné encyklopedii. Schválně, komu něco říkají pojmy jako bogomilové, kataři, křížová výprava proti albigenským... Pojednáními o středověkém životě se malinko blíží Crichtonově Timeline, kterou ale nechává daleko za sebou v obsahové bohatosti i množstvím (drobně psaného) textu. S tím se pojí i požadavek na porozumění angličtiny, které dalece přesahují požadavky kladené na hráče běžných her. Díky za titulky, některé postavy jsou namluvené velmi svérázně a často s pokusy o akcent (francouzský, italský, španělský...).

Můj celkový dojem je značně rozporuplný - zatímco v první části se plněním hádanek posouváte zajímavými lokalitami naplněnými více či méně zajímavými postavami, po nalezení člověka, kterého hledáte, se vše zvrhne v kombinaci mystiky a čím dál více od reality odtržených lokací a činností v nich provázených, až je vám nakonec milostivě prozrazeno, že jste v limbu (myšlena oblast v původním smyslu slova, ne jak si jej čeština následně převedla).

Grafika je na rok 1997 (rok výroby uvedený v titulcích) slušná, byť trochu připomínající český Asmodeus, lokace jsou krásně renderované, ale postavy prakticky postrádají animace - zas tak moc mi ale nechyběly, po většinu času mě táhl dopředu příběh (šlo o moje první setkání s dílem Paula Coelha a jsem na vážkách, jestli mám vyhledat i další příklad jeho tvorby), namluvení je skvostné, byť nezvyklé. Hudbu tvoří větší množství krátkých momentů, v každé lokaci hraje jeden motiv neustále dokola a zvláště píšťaly po chvíli hodně lezou na nervy. Většinou jde ale o krásný výběr (pseudo)středověké hudby včetně gregoriánského chorálu.

Popravdě se divím, že se mi hru vůbec podařilo rozjet, s těmi ranými windowsovskými hry jsou často potíže - ale radoval jsem se předčasně, když jediným problémem se zdálo být ukládání pozic - osm znaků bez mezer a savy se ukládají podle abecedy (!): po příchodu do jedné z posledních lokací hry mi začala hru vyhazovat stále stejnou chybovou hlášku a problém jsem nakonec musel vyřešit dokoukáním hry na Youtube (proto taky nezaškrtávám políčko Dohrané). Škoda (milovníci nesmyslných překombinovaných puzzlů si přijdou na své - a na samotný závěr je nutné absolvovat test z historie). Tenhle herní zážitek budu rozdýchávat dlouho.

EDIT: temer pet let po puvodnim pokusu se mi podarilo rozjet hru znovu, na virtualizovanem Windows XP 32 bit. V jedne casti mi hra padala vesele dal, ale podarilo se mi prejit do dalsi oblasti pouzitim ciziho save. Bonusove body za to, ze jsem si sehnal originalku v nemcine, kteryzto zazitek budu rozdychavat jeste hodne dlouho - Geheimakte a Pilgrim jsou rozhodne nebe a dudy:-P