Timeline

Michael Crichton's Timeline

11.11.2000

Student archeologie se vydává zpět v čase, do Francie 14. století, aby zachránil svého oblíbeného profesora, medievistu, který si v bádání o daném období nevystačil s nalezenými prameny hmotné kultury, jako ostatní členové vědecké obce, ale chtěl být vždy "přímo u toho". Experimentoval tedy s cestováním v čase, až se jednou něco pokazilo a profesor uvízl ve středověké Francii.

Mladý archeolog bude čelit při své záchranné misi překážkám na každém kroku. Zprvu, na cestě divočinou přírodním, v podobě strmého kopce s padajícími kameny. Tím však to celé jen začíná. To nejlepší, jako například stealth pasáže v detailně zpracovaném gotickém hradě s historickým výkladem, nebo účast na pravém rytířském turnaji ho teprve čeká. Příznivce nenásilí ve hrách také jistě potěší, že hlavní hrdina nepřišel do minulosti vraždit a všichni, kdo se hráči postaví do cesty, mohou z konfrontace vyjít s minimální újmou.

Timeline je pokračováním započatého příběhu stejnojmenné, knižní předlohy od Michaela Crichtona. Pro románu neznalé je pak zcela novým, samostatným dobrodružstvím. Spisovatel Crichton je mimo jiné známý i pro své autorství, později zfilmovaného Jurského Parku.

Protože byl v roce 2000 žánr adventur už dost přesycen a přijít se zajímavou zápletkou nestačilo, tvůrci se snažili zaujmout hráče i jinými způsoby. Mezi ně patří kompletní 3D zpracování světa hry, podpora čtyř reproduktorů, kvalitní dabing a také paperbackové vydání románu Timeline přibalené v krabici hry.

Hra Timeline není pokračováním, jako spíše převyprávěním některých scén z Crichtonova (daleko lepšího, ale hra je zhruba tak na úrovni kvality jeho filmové adaptace) románu. Ovládáte postavu Chrise a asistovat vám bude Kate - Marek André (nebo André Marek, nepamatuji si, co je jméno a co příjmení, přitom jsem to dočetl před pár hodinami) ve hře zcela chybí.

V zásadě jde o nepříliš hezkou a nepříliš povedenou 3D adventuru, jakých se na začátku nového tisíciletí vyrojily mraky - Harry Potter, Hobbit, Frank Herbert's Dune. Hra je krátká, hádanky nejsou obtížné (měl jsem jediný zákys, i když ovládání je místy dost neohrabané), bojům je lépe se vyhnout a stejně nikoho nesmíte zabít - všichni nepřátelé se po obdržení dostatečného počtu ran vzdají a pokud je dorazíte, game over. Stejně se vypaří, jen co se otočíte.

Ač jde o adventuru, s nikým kromě hlavních postav (ok, páže na kolbišti mluví taky anglicky) nemůžete mluvit a všechna ostatní NPC stejně mluví francouzsky (nebo okcitánštinou, čert ví). Naopak budete moci používat zbraně - omračovací tyčku, meč nebo luk. Poněkud frustrujícím oživením hry jsou dřevcové zápasy na kolbišti, jízda hořícím městem a plavba lodí po podmořské řece.

Timeline je velmi casual-friendly (a opravdu se nejedná o tie-in k filmu, režíroval Michael Crichton ve vlastní společnosti dva roky předtím, než snímek vyšel) a snad jediným polehčujícím důvodem k její existenci je prohlídková část po městě a hradě, ve které na vás nikdo neútočí a můžete poslouchat povídání o historii, architektonických zvláštnostech a stylu života ve čtrnáctém století (i když spousta informací už byla v samotné knize).