Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Všeobecně o hrách

@Artran (31.12.2022 03:00): Nápodobně, Undertale je letos jednoznačně můj nehorší herní zážitek (a to jsem hrál i odpadní střílečky, co tady mají hodnocení pod 30 %). Prokousat se přes těch 8 hodin mi trvalo několik měsíců.

To nejlepší:
Samorost 3 (audiovizuální slast, za mě to nejlepší od Amanity - Creaks a Happy Game jsem ještě nehrál)
Wolfenstein: The New Order (pastva pro oči + výborná melancholická nálada)
80 Days (interaktivní kniha s ohromnou znovuhratelností)
Life is Strange: Before the Storm - Episode 1: Awake (horší než původní série, ale i tak velmi příjemné setkání se starými známými)
Deus Ex: Mankind Divided (prvních 10 hodin vynikající, potom už bohužel nemělo čím překvapit)
@Charllize (29.12.2022 22:28)
Žebříčky už zásadně nedělám takže zkusím skupinově:
dvě nejlepší letos dohrané hry jednoznačně: Xenoblade Chronicles 3 a Triangle Strategy 

pak skupina velmi dobrých:
Cyberpunk 2077 
Elden Ring  - i když na zmínky o něm už začínám být alergický :)
South Park: The Fractured But Whole 
Crisis Core: Final Fantasy VII Reunion

a dvě zvláštní zmínky z těch ostatních:
Genshin Impact 
Blue Reflection: Second Light
@BUMTARATA (30.12.2022 18:48): Díky. Ostatně, dost často narážím na to, že hrajeme podobné hry. Taky jsem si dost vybíral. Největší zklamání pro mě bylo asi Undertale, to šlo úplně mimo mě a do konce jsem se protrpěl. Zas až tak odvázaný jsem ale nebyl ani z Into the Breach, byť tam to vysoké hodnocení dokážu pochopit.

@Dunemaster (30.12.2022 20:25): Děkuju :-) Dohrával jsem resty za několik let a hodně jsem vážil, po čem sáhnu. Teď si ale dávám od her oraz, hrál jsem jak už dlouho ne a těžko říct, jak dlouho mi to vydrží.
U mě je to těžké seřadit protože hned začátek roku byl ve znamení pecek jako Inscryption a Forgotten City a ač Forgotten City dělá loop skvěle (nejlíp?), tak si momentálně užívám i Deathloop, zase z trochu jiných důvodů.
Hrou roku je u mě stále Elden Ring ale neměl jsem u toho takové pocity překvapení jako u těch tří zmíněných.

A pak je tam někde Ragnarok který je super, ale taky si na hru za rok asi nevzpomenu.

A někdy mezi tím jsem sfoukl Resident Evil 8, který mě moc příjemně překvapil.

Immortality u čehož jsem nevydržel.
Horzion 2 která je ok ale kvůli Elden Ringu šla k ledu a ještě jsem se k ní nevrátil.
Dost času jsem nechal v Total War Warhammeru 3 a nyní i Vampire Survivors.

Kdybych se měl pokusit o nějaký žebříček tak aspoň top 3.

1. Elden Ring
2. Forgotten City
3. Deathloop
@Charllize (30.12.2022 16:40): Tak tady máš moje shrnutí několika japonských her, co jsem letos odehrál :)
Ni no Kuni II: Revenant Kingdom + všechna DLC
Pokémon Legends: Arceus 2022
Monster Hunter Stories 2: Wings of Ruin 
Triangle Strategy 2022
The Cruel King and the Great Hero
Xenoblade Chronicles 2 NG+
Pokémon Sword 
Pokémon Dash 
Final Fantasy XV + všechna DLC
Chrono Trigger 
Xenoblade Chronicles 3 2022
Live A Live remake 2022
13 Sentinels: Aegis Rim 
Pokémon Shining Pearl 
Pokémon Scarlet 2022
Pokémon Violet 2022
The Centennial Case: A Shijima Story 2022

Ostatní hry:
Blacksad: Under the Skin 
Subnautica replay
Breath of Death VII 
Aquamarine
MISO 
Shiro 
A Short Hike 
The Red Lantern 
Destination: Prague   

Mých osobních 5 nej her tohoto roku:
1. Xenoblade Chronicles 3 
2. Triangle Strategy 
3. Pokémon SV 
4. Pokémon Legends: Arceus 
5. The Centennial Case: A Shijima Story 

To je hrozné, kolik jsem v tom utopil času, ale zas jsem si mohl odškrtnout některé větší hry, takže 2022 byl plodný :)
@Dan9K (30.12.2022 22:49): Head není dobrý nápad, není to tak dlouho co jsme si trhali občanky virtuálně :)


@SilentWolf (30.12.2022 22:50): Ale Jo, však Ja tomu co jsem naposled psal věnoval tak 30 minut. Ale stejně s tím nějaká práce je a tak. Ja ještě psát komentáře budu nějaký ale ne moc :)

Vidite, mobil se rozhodl ze bude u slova Jo a Ja používat velký písmeno at to je kdekoliv, a kdo jsem Já abych se s nim přetahoval :)
@Charllize (30.12.2022 22:08): ser na korekci. Já komentáře po sobě ani nečtu a vždycky to ze sebe vychrlím den po dohrání bez jakékoliv osnovy. Jak mi ty myšlenky chodí postupně. :-D nejvíc mě na tom štve že si u hraní říkám co vše musím pak zmínit ale poznámky si nedělám tak občas dopisuju pak věty do komentáře a vzniká tak větší a větší chaos. Ale zas je to o to autentičtějši. :-D
@Charllize (30.12.2022 22:45): tak mohl by se teoreticky rozjet DH podcast, kde bys mohl hovořit do aleluja. Dneska má podcast každej, kdo má díru do zadku, tak proč ne my :-) Byly tady pokusy o rozhovory a tak, ale prostě jen audio :-) anebo to dej do návrhů, vznik celé nové sekce "audio komentáře". Dělal bys to ty a H34D, protože je zkušený a má krásný hlas.
@Charllize (30.12.2022 22:30): tak teď je zrovna doba, kdy je těch komentářů nejvíc no, hlavně jak lidi píšou na poslední chvíli do Herní výzvy, takže teď je nejhorší doba na komentáře :-)

Stalo se mi už několikrát, když jsem byl první komentující nebo třeba dokonce jeden z prvních hodnotících, že si toho fandové žánru všimnou a ocení to v diskusi. Případně se pak někdo další chytne a doptá se na něco, protože o té hře slyšel poprvé a třeba ho to zaujme. Ale nebývá to teda pravidlem no :-)

Obecně nejhorší na to jsou hry průměrné známé, co mají sotva relevantní hodnocení a nejsou ničím extra zajímavé.

Ale to je logické.
@Dan9K (30.12.2022 22:20): V pohodě, jsem rád, že se to vysvětlilo a rovněž uznávám, že i já jsem nemusel dotaz položit tak příkře, a mysleli jsme to vlastně oba dobře. Pařbě zdar a GK2 doporučuji všem, kdo ještě nehráli, jedna z nej adventur v herní historii a z hlediska scénáře asi celkově nejlepší.
@Charllize (30.12.2022 22:21): úspěch komentáře, ať už co se týče plusek nebo co se týče rozjezdu v diskusi, je podobně nevypočítatelný, jako úspěch singlu v hitparádě :-)

Co jsem zatím vypozoroval, tak se velmi daří rozject diskusi ke hře pomocí komentáře, pokud se jedná o žánr RPG (ale nesmí to být úplně neznámé), o českou hru, případně o novinku, či pokud je komentář nějakým způsobem kontroverzní, či obecně u známých a oblíbených her, vyýjimečně naopak zase u těch zcela neznámých, ale tam to většinou nemá dlouhého trvání. Pokud je více těchto věcí najednou, je to už velká pravděpodobnost úspěchu, ale nikoliv jistota, protože taky záleží na času vložení, na počasí, na roční době a na dalších věcech mezi nebem a zemí :-)



@jvempire (30.12.2022 22:23): a to zase já jo, mám tam malý blok, že dotyčného otravuju, ale v nejhorším prostě na mě nezaregauje. Klidně to dělej :-) feedback je fajn, dotazy taky :-)
@Dan9K (30.12.2022 22:14): Tak to je. Problém ovšem mám v tom ze mne se to opravovat moc nechce. Taky si moc nejsem jistý přínosem a tak trochu cítím ze to je zbytečná práce. Nejsem taky ten typ co se potřebuje z dohrane hry takzvane vypsat aby se mu třeba lip v hlavě srovnalo nebo tak něco. Rad si o hrách povídám, což komentář muže taky odstartovat ale myslím ze min než diskuze …
@Ringo (30.12.2022 22:14): zatím nevyšiluju a uznávám spíše svou chybu (to je na netu nevídaný, viď :-) )

ale vola jsem z tebe nedělal tou první otázkou. Nemám úplně přehled v tvé herní historii (zatím). Za mě je úplně normální, že se k tomu člověk dostane až v roce 2022. A ten smajlík snad není to, že se ti vysmívám, je to symbol toho, že myslím svou otázku v dobrém a nejsou v tom právě zlé úmysly. Ach jo :-)
@Charllize (30.12.2022 22:08): Já píšu taky komentáře nazdařbůh a pak to opravuju. Doporučuju svoje komentáře číst až tak hodinu po napsání :D Ale já prostě ty nedokonalosti a chyby v tom okýnku, kde se to píše, nevidím. Vidím to, až když je to tam oficiálně. Tak to pak žasnu, co jsem napsal za kraviny, ať už to jsou pravopisné chyby, opakující se slova, vnitřní rozpory, forma a návaznost...
A vlastně to mám i v tý diskusi, taky u většiny příspěvků to opravuju. Asi to bude nějaká porucha, protože bakalářku a magisterskou práci jsem taky musel tisknout několikrát, protože jsem to viděl až na tom papíře.

Holt když v tom nevidíš tu zvrhlou radost, co my, tak není zbytí no :-)

(ale tenhle příspěvek jsem se snažil teda vyšperkovat už napoprvé, tak schválně, jestli si něčeho všimnu zase až ex post :D)
@Dan9K (30.12.2022 22:00): Nepřekrucuji nic, je to tak, jak je to napsané níže, přečti si to, než začneš vyšilovat :-) Já za tím nehledám vůbec nic, jen se mi ta tvá otázka nezdála a přijde mi divné, že se mě v roce 2022 zeptáš, zda je tohle mé první FMV, proto jsem se ptal, jak to myslíš s tou první, to je celé. Jinotaje tedy zjevně hledáš ty :-) Spíše bych si mohl myslet, že ze mě děláš vola ty, když se mě s úsměvem zeptáš: "tvoje první FMV? :-)".
@Dan9K (30.12.2022 22:00): Nechci se vám tady do toho moc motat, ale "proč první" nedává v kontextu moc smysl. "Jak jako první" jsem na první dobrou pobral jako zda jeho první nebo první vydanou a nebylo jasné jak to myslíš.
@Ringo (30.12.2022 21:54): nene, překrucuješ, to je fascinující, jak to lze i u takhle stupidního příkladu :-) ještě, že se můžem podívat hned dolů.

tys nepsal "proč první?", tys psal "jak jako první?", což má úplně jinou příchuť. Kdybys napsal "proč první", tak sice odpovídáš otázkou, ale bylo by mi jasný, že víš o čem mluvím. Když napíšeš "jak jako první", tak se to dá chápat více způsoby, buď to působí maličko podrážděnějc a že ze mě děláš vola, co si jako myslím, nebo, že nevíš, co to je, a tím pádem nechápeš můj dotaz.

Ony ty drobné nuance prostě hrají roli v úspěšné vzájemné komunikaci :-) A děkuji za odpověď tedy :-)



@Charllize (30.12.2022 21:59): já si právě teď všim, žes dva napsal, cool!
@Dan9K (30.12.2022 21:54): Nehodnotim tady a donedávna ani nepsal komentáře. Což jsem teď trochu změnil a dva napsal. Píšu dojmy z her hlavně do diskuzi které evidentně nečteš, jinak by sis ty sprostoty nedovolil :D
@Dan9K (30.12.2022 21:44): Já nehledám žádné jinotaje. Zeptal ses mě, "první FMV?". Já se ptal, proč první? Na to mi pošleš odkaz, co to je FMV :-)
Pokud tedy dotaz směřoval k tomu, zda to bylo moje první setkání s FMV a zda to bylo letos, tak ne, s FMV jsem se setkával už v 90. letech a dříve než GK2 jsem dohrál třeba Under a Killing Moon a dost jsem hrál Wing Commander 3, pokud se filmové vstupy mezi misemi dají brát jako FMV hra ;-)
@Charllize (30.12.2022 21:49): takže na jednu hodinu hraní ti připadne 4 a půl hodiny čehokoliv jiného (včetně spaní, sraní, sexu, jezení, práce atd). to je možná zas až takové trochu nezdravé že :-) tak hurá taky něco ohodnotit a okomentovat, neflákej se :-)
@Ringo (30.12.2022 21:32): kde to píšu, že jsem k něčemu došel? Tím, že jsem tě na to ptal? Ty koukám hledáš jinotaje i v otázce co má dvě slova a není nijak myšlená :-)

Ptal jsem se proto, protože Gabriel Knight 2 je jedna z těch her, která bývá vstupní branou tohohle světa. Já jsem ji prošel a zatím jsem nedošel o moc dál, ale v plánu to je :-) Tak jsem se ptal zkrátka, jestli je to taky tvá první hra tohoto typu, že ses k ní dostal až teď, nebo zda jsi protřelý FMV hráč, který se z k téhle hře dostal až takhle pozdě.

Toť vše.
Jinak na počty letos dohráno 48 her + 4 hrány a ještě nedohrány. Z toho 45 adventur, 2 adventury s RPG prvky a jedna strategie. 6 z těch her bylo opakované dohrání již před léty dohraných her. Z těch 4 nedohraných jde o jeden dungeon, jednu JRPG, jednu strategii a jednu adventuru.
Pro mě tohle byl silnej rok, byl jsem na sebe přísnej a pečlivě si vybíral.

BEST OF (abecedně)

Card Shark (2022)
God of War Ragnarök (2022)
Hades (2020)
It Takes Two (2021)
Kentucky Route Zero (2013-2020)
Norco (2022)
Outer Wilds + Outer Wilds: Echoes of the Eye (2019-2021)
Pentiment (2022)
Returnal (2021)
The Case of the Golden Idol (2022)
The Last of Us Part I (2022)

HONORABLE MENTIONS (abecedně)

Happy Game (2021)
Horizon Forbidden West (2022)
Kingdom Come: Deliverance – Royal Edition (2018-2019)
Little Nightmares II (2021)
Signalis (2022)

NEJVĚTŠÍ PŘEKVAPENÍ

Returnal (2021)

NEJVĚTŠÍ ZKLAMÁNÍ

Scorn (2022)

NEJSILNĚJŠÍ ZÁŽITEK

Outer Wilds: Echoes of the Eye (2021)
Hromadná odpověď: Ja měl trochu pochybnosti ze plno lidi tu jen kecá a moc nehraje a ono ne :)
Priznam se ze některé hry z těch žebříčků ani neznám. Japonců tam moc nemáte ale jinak fakt super :D

@Drolin (30.12.2022 09:46): Jo až třetí, ten Pathfinder mne proste dostal, pořád nechápu jak to ti rusaci mohli udělat a holt triAce a Star Ocean je srdcova záležitost.

A Stray mi nevadí, zas tak moc toho nevyhrál a hrou roku nebyl tak je to ok. A kočky mám rad :D