Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Hardware

@MCZ (30.08.2017 17:40): jo "proste to funguje" byla doslova moje reakce :)

Jasny. Popravde taky mi ta cena prijde prestrelena (ale ne 5x) ale jak rikam, plynulejsi rcyhlejsi tel jsem nevidel.

S macem uvidim, mam ho chvili. Prace s oknama mi vyhovuje, ale koukal jsem ze jde dost veci nastavit (jak se defaultne oteviraj nebo jak se maji radit vedle-pod sebe) ale jo, trva to se zoirentovat. Ale tak je to holt jinej system takze jsem s tim pocital.
Vím, že to původně nebylo o telefonech, ale... iPhone 6 mám už nějaký ten čas doma jako pracovní testovací nástroj a dohromady jsem jej měl zapnutý tak tři hodiny. Nudnější telefon jsem snad neviděl a tím nemyslím jen z hlediska designu (i když ten je opravdu ošklivý - poslední hezký iPhone byla snad ta pětka), ale těch možností. Chápu sice, že to "prostě funguje" (byť Safari je teď - objektivně - nejhorší velký prohlížeč, co existuje), ale dát za to ty peníze - vezmu-li si, že mým pracovně-zábavním potřebám stačí telefon za 5 tisíc, prostě nevěřím a nevěřím, že pětkrát dražší telefon bude taky pětkrát lepší.

Stejně to vidím i s těma Macama, se kterýma jsem taky pracoval a byť pár hezkých vychytávek by se našlo, spousta věcí mi neseděla (práce s okny, klávesnice), i když už je to pravda pár let, takže tomu může být jinak.

Určitě bych ale neopomíjel, že Apple má ještě drsnější vendor lock-in než Google nebo MS - tzn. je těžší platformu opustit a přejít na něco jiného. Nechápu, proč bych si měl za tuhle "feature" připlácet.

Byť to není ideální, od Windows 7 si na stabilitu/rychlost nemůžu stěžovat a třeba ty desítky zvládly výměnu základní desky téměř hladce, až jsem zíral. Co se multimediálních schopností týče, rozdíly už budou dneska opravdu zanedbatelné, případně na straně PC, vezmu-li v potaz možnosti konfigurace HW.
@Cobot (30.08.2017 12:49): Macy i iPhony jsou krásně plynulá zařízení. Rychlost startu se imho při obdobné konfiguraci (s SSD) lišit nebude. Sám jsem do pěti sekund ve Windows (10). Macy mají skvělý a úžasně rychlý program na stříhání videí. Počítač toliko na net a práci je to bezvadný. Na hry to už je podstatně horší. Je jich méně a hardware je na ně méně cílen (mizerné grafiky a obnovovací frekvence displejů) atp.). Čili pokud nehrajete hry, tak je Mac lepší volba.

Windows počítač je pak celkově všestranný (je na něj veškerý možný software) a cenou je jinde. Osobně mi přijde především lepší jít cestou poměru ceny a výkonu a místo 12 palcového Macu raději vzít obdobný tenký a lehký Asus za polovinu ceny. Chápu tu radost z používání Apple zařízení, sám jsem je zkoušel. Ale raději volím onu všestrannost a hardware, který Macy ani nemají. Vešel jsem se tak do 50 litrů za notebook s 512 GB SSD, i7 procesorem, 16 GB RAM a GeForce 1070. Celé to váží i přes 15,6 palcový monitor cca 2,5 kilo. Což je v pohodě. Macy budou lehčí ale to bude i Dell XPS, HPčka či Asus Zenbooky.
@Cobot (30.08.2017 13:09): no tehdy jsem to celkem zkoumal a porovnával, původně jsem hlavně chtěl android, ale nakonec jsem si to po zkušenostech s ním rozmyslel. Ono je to stejně děsně individuální, protože každýmu sedne něco jinýho. Objektivní parametr jsou asi jen ty testy plynulosti.

Tak jasně že tam jsou :D on ten mac nebo iphone jsou prostě pro blbý, něco jako konzole. Nechceš se s tím patlat, tak seš rád že to hezky funguje a tím to končí. Já se nedivím že to amíci tak žerou :)
@Walome (30.08.2017 12:56): Porovnával jsi někdy android ve stejné cenové relaci jako ten iphone? Myslím v době kdy to bylo oboje nové. Ono android za šest prostě není android za dvacet.

Divné soubory nevidíš proto, že je ten systém uzavřený. Na windows phone ja taky nevidíš. Tohle ale není žádná výhoda nebo bevýhoda je to vlastnost.

Na to co popisuješ za plynulost mi stačí ssd a režim spánku / hybernace.

Jako nechci to schazovat, jen názor.
@Cobot (30.08.2017 12:49): tak u mě byl iphone "znouzectnost" protože jsem hledal mobil co umí i dobře točit a vyšel mi z toho nejlíp iphone 5 kterej je ve stejný cenový relaci jako ostatní mobily. No a překvapilo mě jak je to hrozně rychlý - a) jsem byl zvyklý na android a b) mi pak známej posílal srovnání rychlosti a zatím jsem neviděl rychleji a plynuleji reagující telefon (což netvrdím že neexistuje, ale žádný takový test se ke mně nedostal).

Plus tam všechno funguje, žádný error, žádné složky s podivnými soubory (kterých je na androidu dost) kdy nevíš co můžeš a nemůžeš smazat, ale víš, že to zabírá místo. No a až pak jsem si začal říkat "jak asi musí fungovat mac".

No a opět, zase ta rychlost. Celkově plynulost všeho, to jsem nezažil ani u nových win. Prostě zapneš a jedeš, dejme tomu 15 vteřin max, vypneš klidně rozdělanou práci, zapneš a zase jedeš tak, jak jsi měl pootvíraná okna. Nic se nenačítá, na nic nečekáš atd., proto to slovo nadšení, po letech na win je to ohromnej rozdíl. Plus u mě je samozřejmě brát v potaz fakt že jsem chtěl lehký úzký notebook a je to novej počítač po asi pěti letech, takže i šok z ssd je fajn :D

Plus samozřejmě můžu chodit do Starbucks a dělat selfie s kafem a macem!

Jinak samozřejmě objektivní nevýhoda je slabej hw, za ty prachy by měl člověk herní stroj jako prase.
@Walome (30.08.2017 12:08): Já jsem asi totálně zaseklej na windows, ale nedokážu tak nějak pochopit jak někdo mlůže bejt nadšenej z operačního systému. Dyť pracuješ s programama a ne s operačním systémem. Navíc nadšení... Buď mi to vyhovuje a líbí se mi to, nebo ne, ale nadšení...? :)

Za mě z toho co zoufale málo o Macu vim je super, že nemá registry. To je zatím jediná výhoda co jsem slyšel. Telefon jsme v ruce měl a nechápu o čem to je. Respektive co na tom je.
@Cobot (30.08.2017 12:03): jo tak já toho slyšel taky dost no, proto mě zajímaj konkrétní zkušenosti (bývalých) majitelů macu. Já právě po zkušenostech s iphonem do macu šel a jsem nadšenej, ale je mi jasný, že to někdo může mít jinak, jen mě zatím nenapadaj důvody.

Jo iTunes je velká špatná, to je pravda :) to má tak prapodivný rozhraní, až zůstává rozum stát.
@Walome (30.08.2017 11:59): popisoval to tak, že tam vrazil flešku s filmem a chtěl poklikat a koukat jak byl zvyklej ze svýho notebooku. A prej to nešlo.

Já ale nevím jak to je a on je běžnej user. Třeba to normálně jde. Já fakt nevim :D

Jinak Mac OS si můžeš vyzkoušet i na PC. Nedávno jsem na trubce koukal na nějaký videa jak to normálně nainstalovat na běžné PC.
@Walome (30.08.2017 09:52): Taky jsem slyšel od kámoše. Mladá si koupila macbook a já si na tom nepustim ani film...

Pak jsem taky slyšel od grafika, že všechno co je na Macu od Adobe je už i na PC a, že už je to dneska úplně jedno.

Já Mac nikdy neměl, ale uživatelé Macu na mě vždy působili jako pozéři, kteří aby si omluvili tu dvoj až trojnásobnou investici už z podstaty věci musí říkat, že je to lepší. Tím, ale neříkám, že je to špatné. Moje osobní zkušenost sahá k itunes a z toho mi bylo fyzicky špatně.
Je tu někdo kdo má zkušenost s macem a vrátil se zase hodně rád k win PC? Případně by mě zajímaly důvody, díky!
@Garret (28.08.2017 12:29): Taky mám sedmičky, Firefox mi běží prakticky pořád. Často nějakou hru zapomenu minimalizovanou (dost času u W3 bylo určitě spotřebovaných na dh.cz :)
@Kwoky (28.08.2017 12:52): ale tak dává to smysl. midrange grafiky zdražujou, zatímco highend grafika (1080) je levnější než kdy dřív. Takže když už platit hodně, tak aspoň za něco pořádnýho :)
@7c (27.08.2017 12:52): já to hraju klasicky jen v 1080p a po chvilce cestování po mapě jsem atakoval 8GB. stejně tak i u SGW3... ale je dost možné, že WIN10 pracuje s pamětí lépe, já mám furt sedmičky. s prohlížečem pracuju při hraní, když se chci podívat na nějaké videa nebo návody na yt a kvůli W3 jsem právě upgradoval na 16GB, protože při multitaskingu mi začal HDD swapovat docela ukrutně
Zpět ke GTX 1080 - já za dobrou cenu našel tenhle model od Gigabyte - má to o chlup nižší takty, ale to mi je úplně putna. Spíš mě hodně odrazuje to chlazení, které je prý strašně hlučné. Nemá s tím někdo osobní zkušenost?

Případně se sundáním těch větráčků a přidání nějakého vlastního, tichého ventilátoru? Jde to?
@Garret (27.08.2017 11:47): já ho defaultně vypínám před hraním čehokoliv, nepotřebuju aby mi zadíral disk nebo cpu time nějakým flashem a kdesi cosi. Ale u W3 je to docela divný, pokud vím tak to není moc rozežraná hra co se paměti týče.
8GB stačí na všechno pokud má člověk nastaven dostatečně velkej swap file (já ho mám 12GB a na SSD). Zatím jsem neviděl hru kde by to způsobovalo problém. Ale samozřejmě když hraju, tak nemám na pozadí puštěný photoshopy atd.
@Jab (27.08.2017 10:31): No, já na tom hraju pouze AAA hry, takže mě + 60 fps opravdu nezajímá, hranici detailů nastavuji tak, abych se držel kolem 50 fps .. :)
Měl jsem několik 144 hz monitorů, ale jen v dobách, kdy jsem hrával CSko, teď už to fakt nepotřebuji. :) Tnko už bych dneska taky nebral, protože je to dle mého hnus ....
Ale souhlas no, G-sync je hodně drahá sranda ...
Každopádně mám nb z poloviny i na práci, jinak bych asi zůstal u klasického PC, ale jak jsem psal, tak u mě spokojenost a za 2 -3 roky počítám s upgradem na nový.
@kuler91 (27.08.2017 10:15): Imho pokud už se dostaneš na 144 fps na 144 Hz monitoru, tak gsync už prý takový rozdíl nedělá. Díky vyšší obnovovací frekvenci nebude to trhání výrazné i bez gsyncu. Ale je šílené, jak jsou gsync monitory drahé. Schválně je Nvidia udržuje v "prémiové rovině". A freesync samozřejmě k geforce nepovolí.

Ta hlučnost u mého Asusu (GL502VS) není tak drastická. Nadto jsem to dostal i s rog Cerberus sluchátky. Dlouho měl ntb problém s vybíjením při hraní náročných her, ale s posledním BIOSem je to konečně pryč. Jediná další chybka je, že pokud si nechám podsvítit klávesnici, tak jedna klávesa svítí (ta hned napravo od levého shiftu) o dost méně než ostatní. Ale to je pro mě trivialita, kterou reklamací řešit nebudu.
@Jab (27.08.2017 09:41): On nb není zas tak špatný kauf, nepotřebuju 24 - 27 obrazovku. Navíc bez g-syncu bych se neobešel. Nejlevnější G-sync začíná na cca 10 tis a to je ještě k tomu TNko ... 120 hz nepotřebuji. Pokud bych kupoval podobnou sestavu, co mám v nb, tak za to dám kolem 20 k + 10 monitor ...
Jediné co mě vytáčí je hlučnost při zátěži a občas to fouká i bez zátěže, budu to muset asi po 3/4 trochu profoknout, ale jinak jsem spokojený a ta hlučnost není tak hrozná.
@Jab (27.08.2017 09:23): Taky bych řekl. V práci 16 využiju, na hry asi ne.

Plánuju koupit 1x8 GB stick a později dokoupím další. Momentálně to kupovat je fakt špatný nápad, nejradši bych tam dal RAMky ze současného kompu, ale to jsou DDR2ky, ehm :)
Ok.

Btw... Pokud se dívám správně, tak herní notebooky jsou na tom cenově stále podobně. Monitory atp. asi máte. Není pak lepší vzít už raději nějaký noťas s geforce 1060 či 1070? Sám jsem tak učinil a tu přidanou mobilitu používám. :)
taky koukam no nepotesili ste me :) , nastetsi tak nejak hozena na prumer minuly rok, tak s timt ed par let v klidu vydrzim, ty pameti a garfiky jsou masakr, ja kupoval 2x4GB za 1200 pred 7 lety :D ted uz jedou ve tretim kompu