Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Komentáře

Kirby's Adventure Wii

 • Wii 65
Ten, kdo má doma některou z konzolí Nintendo a má rád plošinovky, tak pravděpodobně jeden díl Kirbyho hrál. Já jsem hrála za Kirbyho který se uměl rozmotat jako šňůrka a protože mě to bavilo, chtěla jsem si zahrát i tento díl.

Mohla jsem hrát za krále Dedede, Meta Knighta, jakousi opičku Bandana Waddle Dee a za různobarevného Kirbyho, ale vzhledem k tomu, že manžel chtěl hrát za Meta Knighta, zbyl na mě klasický růžový Kirby.

Nutno říci, že hrát za něj vyžadovalo jistou dávku trpělivosti. Protože Kirby sice umí létat, ale bohužel tak, že se nafoukne jako růžový balónek a letí značně pomaloučku. Sám od sebe neumí ani bojovat. Ale má jednu důležitou schopnost a sice tu, že do sebe umí nasát nepřátele a buď je pak vyplivne jako střelu a nebo je spolkne, a získá tak jejich schopnosti. Mohla jsem si tedy užít různých schopností, ale nesměla jsem se nechat ničím a nikým praštit, jinak že mě schopnost zase vylítla. Tolik asi k vyměšování hlavní postavy ;o)

Obtížnost hraní je také značně těžší než u předchozího dílu, ale ve dvou to nebylo nic šíleného, protože co jsem nezvládla já, to udělal Jumas.

K příběhu se raději vyjadřovat nebudu, abych nedělala spoilery. Kdybych to zjednodušila, jde o to zabít hlavní nepřátele a to se nám také po dosti hodinách hraní povedlo. Dokonce jsme celou hru zvládli na 100%, takže jsme na sebe náležitě pyšní.

Nejde o hru, která by měla skvělou grafiku, příběh nebo nějakou hlubokou myšlenku a vývoj, ale hraní nás bavilo, a to je to hlavní.

Pro: Zajímavé schopnosti, zábava

Proti: Postava se nevyvíjí, neumí pobrat více schopností najednou

+11

Hravouka

 • PC 70
Hravouka se ke mně dostala díky dětem. Řekněme si narovinu, že člověk, který nemá děti a neblázní po všech hrách s přírodou si asi Hravouku nepořídí.

Naše děti dostali od strejdy rikuhahla knížku Hravouka a tak jsme si řekli, že pořídíme i hru. Děti to samozřejmě bavilo. Proto jsem si řekla, že bych si jí měla zahrát také, i když nepatřím do věkové skupiny, pro kterou je hra určena.

Cílem hry je hrát za myšku, která objevuje okolní svět. S myškou jsem si prošla podzemí, les, zahradu a také si zaplavala v rybníčku. Po cestě jsem našla spoustu zvířat a rostlin a o každém jsem si přečetla zajímavé informace.

Je to hezky zpracované, doplněné o v převážné většině skutečné zvuky zvířat. Osobně bych si představovala alespoň trochu akce. Například coby myška jsem si klidně vylezla až na větev, na níž seděla káně, která by mě za normálních okolností slupla jako malinu. Tady nedělala nic. Líbilo by se mi, že bych se musela jako myška před přirozenými predátory schovávat, případně před nimi utéct a naopak kdybych našla něco, co je mojí přirozenou potravou, tak bych si ji chytla a snědla.

Pro: zajímavé informace o přírodě, hezky zpracované

Proti: Žádná akce

+15

Torchlight III

 • PC 95
Na třetí díl Torchlightu jsem se těšila, protože mě obě předchozí hry bavily. Přirovnala bych ho k barevnějšímu Diablu. Ve hře je několik vychytávek, které bych právě v Diablu ocenila. Nejlepší je, že máte k dispozici mazlíčka, který za vás bojuje, ale hlavně chodí prodávat vaše věci do vesnice a nakupovat lahvičky. To je fakt pecka, protože jsem nemusela pořád lítat do vesnice, abych si uvolnila inventář. V inventáři má každá věc jedno políčko, takže jsem nemusela neustále přeskládávat věci, aby se mi jich tam vešlo více a využívala jsem i „batoh“ mazlíčka, který byl stejně velký jako ten můj. Zde bych se ráda pousmála nad blbinou, která se vyskytuje snad u všech podobných her. Zabiji hejno much nebo červa a z něj vypadne kopí. Kam by ho asi narval? ;o)

Na začátku jsem měla trochu problém s mapou a orientací v ní. Na mapě totiž existuje jakési místo, kde já jako hrdina mám svůj prostor pro tvorbu vlastního zázemí. Né že bych si stavěla postel, ale mohu si přesouvat každý kámen co tam je, dokoupit si další a hlavně si mohu kupovat speciální dílny, které pak mohu využívat. Třeba dílnu, ve které mohu z přidaných schopností ubrat plusko a přesunout si ho pak do jiné schopnosti. Nebo stánek, kde si mohu změnit mazlíčka. Já jsem věrná sově Gině už od začátku a nevyměnila jsem jí ani za dráčka, což je co říct.

Oproti Torchlight II tady naštěstí nebylo milión stejných podlaží. Opravdu mapa byla pěkná a dynamická a nenudila mě. Úkoly a lokace byly tak akorát dlouhé. Mě osobně se líbí ta barevnost. I když ke konci hry už to vypadalo trochu jako malý ohňostroj, když barevní nepřátele vrhali barevná kouzla a já na ně taky. Občas jsem pak měla problém se na mapě najít.

Párkrát jsem umřela, ale kdybych to opět srovnala s Diablem, tak to bylo opravdu minimálně. Dokázala bych to spočítat na prstech obou rukou. Tahle hra má pár věcí, vychytanějších než jsou v Diablu, ale Diablo je Diablo.

I tak si myslím, že si jí někdy zkusím i za jinou postavu než je čarodějka, protože to byly opravdu příjemně strávené chvíle. Ulovila jsem i pár Achievementů, škoda ale, že v případě této hry nikdy nezískám 100%.

Pro: mazlíček, příjemně dlouhé lokace, zajímavá kouzla

Proti: někdy až moc barevné, těžké achievementy, trochu zmatená mapa

+11

Creaks

 • PC 85
Hry od Amanita design mě málokdy zklamou, proto jsem šla na jistotu, že se u Creaks budu dobře bavit. Realita byla ještě lepší, než očekávání. Mám ráda hry, které mě nutí přemýšlet, protože ze sebe pak mám radost, když hádanku rozlousknu. Tady bylo hádanek opravdu požehnaně a někdy se mi muselo i kouřit z uší.

Vyzdvihnut musím fakt, že hra, i když v ní jde pořád o to samé (dostat se dál a dál ve strašidelném domě plném nástrah), není nudná. Objevovali se noví nepřátelé, kteří se chovali specificky, a přitom jich nebylo mnoho. Prostě tak akorát.

Hra je to jako malovaná, tedy vlastně doslova. Klobouk dolů před grafiky, protože tohle se jim opravdu povedlo. Atmosféra je úžasná, v určitých chvílích jsem se trochu bála, jindy jsem byla dojata a příběh se pěkně vyvíjel.

Nechci víc prozrazovat, abych někomu nezkazila zábavu, snad jen, že chlapec ve hře potká spoustu nábytku. Creaks rozhodně doporučuji. Na první pohled by se možná zdálo, že je určena dětem, ale upřímně já ji synům ještě nějaký ten rok nepustím, aby se jim dobře usínalo.
+12

Hadr

 • PC 60
Už jste se někdy cítili jako hadr? Já tedy několikrát ano, ale že si za něj někdy zahraji mě ani ve snu nenapadlo.

Když jsem hru poprvé zapnula a došlo mi, že se nejedná o vtip, ale že opravdu budu ovládat hadr, říkala jsem si, že to bude kravina. Byla jsem proto dost překvapená, že mě to chytlo.

Vše se zdálo vcelku jednoduché, ale rozevlátý hadřík mě uměl pěkně potrápit. Jak jsem záhy zjistila, nebyl to jen obyčejný, ale kouzelný hadr, který nechal mizet věci. Musela jsem je však celé zakrýt. Když jsem nechala zmizet dostatek předmětů, pustila mě hra do dalšího kola. Někdy ale nešlo jen o bezhlavé mizení. Musela jsem vyřešit pár logických hádanek a nebo přepínat mezi více hadry.

Hadr je originální hra a stojí za to jí věnovat alespoň tu hodinku, za kterou se dostanete na až na konec.

Pro: originální, logické hádanky, achievementy

Proti: krátká hra

+15

Runaway Express Mystery

 • PC 70
Hrát za Amandu ve hře Runaway Express Mystery bylo zajímavé. Upřímně, kdyby mi někdo ve vlaku ukradl děti, asi bych si celkem v poklidu nechodila po vagonech a neptala se záhadných cizinců jestli s něčím nepotřebují pomoct. Já bych ten vlak asi zbourala i s panem inženýrem ;o)

Nicméně hledačka je to pěkná, přišla jsem na vše a kde jsem trochu tápala poradil Hint. Detektivní případy jsou zajímavé a celkově celý ten nápad se mi líbil. Cítila jsem napětí na těch správných místech. Hudba se stupňovala kde měla. Když jsem nastřádala dostatek důkazů, mohla jsem případ uzavřít.

Řekla bych, že by se do hry mnohem lépe hodilo, kdyby ji vyšetřoval opravdu detektiv a ne matka hledající děti. Už vidím sebe, jak se bavím s mrtvými lidmi, jak lezu do temných sklepů a snímám někde otisky prstů. Tyhle věci mi ke hře vůbec neseděly. V Budapešti jsem dokonce narazila na bug. Nešlo mi v bance sebrat fotografii, kterou jsem potřebovala pro dokončení případu. Naštěstí jsem na netu našla postup, jak to vyřešit a mohla jsem tak hru v klidu dokončit.

Hraní uběhlo rychle a u jiných her bych napsala, že by mohla být herní doba delší, ale myslím si, že v tomto případě by to bylo na škodu. Vše běželo tak akorát rychle, případů bylo dost a kdybych to hrála místo pár hodin více dní, myslí si, že bych se začala nudit. Takto jsem se bavila od začátku do konce, a tak to má být.

Pro: příběh, hádanky, napětí

Proti: v hlavní roli matka, která hledá děti

+15

Shift Happens

 • PC 75
Hru Shift Happens jsem hrála s manželem. On hrál za modrého Ploma a já za červeného Bisma. Počítač jsme si připojili na velkou televizi, on hrál na klávesnici a já na Xbox One ovladači. Neshodli jsme se na tom, na čem se to lépe ovládá a každému vyhovovalo to jeho.

Hra působí sympaticky, hudba je příjemná a hodí se dobře k tempu hraní. V prvních kolech jsme si každý svou postavičku měnili dle svého, nezávisle na druhém hráči. Poté to ale již nešlo a když jsem chtěla aby byl Bismo velký, tak se tím automaticky zmenšil Plom. Jistě si každý dovede představit co to stálo nervů a kolikrát jsem si vyčítali, že se ten druhý změnil v nevhodnou chvíli.

Jak to tak bývá, některá kola šla jako po másle a u některých jsme skoro házeli věcmi po bytě. Ve hře je totiž běžné, že jsem musela jako veliký Bismo vyhodit malého Ploma při skoku, ten se musel ještě za letu proměnit zpátky, otočit se a rychle mě chytit abychom mohli jít dále.

Jelikož jsme chtěli nasbírat veškeré mince, které jsme po cestě potkali, bylo třeba najít i tajná místa, kde se jich ukrývalo vždy dvacet. Nejhorší bylo, když se v kole nacházela stříbrná mince, která se, jakmile jsme ji sebrali, objevila na jiném místě, kde setrvala jen několik sekund a my jsme lítali jako blázni abychom ji stihli sebrat pětkrát za sebou.

Nejtěžší zkoušku si ale hra střádala nakonec na bonusová kola, která byla jak jinak než na čas. Ne tedy doslova, ale buď jsem museli utéct stoupající kyselině, dohonit plovoucí kládu, přeskákat bortící se skály nebo utéci smrtelnému mrazu. Každé ze čtyř bonusových kol jsme tak šli snad 150x, než jsme vychytali každý pohyb.

Musím uznat, že to byla hra o nervy, nicméně jsem se neskutečně dobře bavila. Jedna věc, která není podle mě vůbec vychytaná je hra v singlu. Není v mých silách přepínat na druhého tvora a dělat vše, jako v multiplayeru, ale za dva.

Pro: obtížnost, délka, hudba

Proti: Hra v singlu

+12

The Tiny Bang Story

 • PC 80
O této hře, jsem věděla jen to, že je od ruského vývojářského studia Colibri Games a že je to hledačka. Proto jsem byla příjemně překvapena, když jsem viděla tu pěknou kreslenou grafiku, která mi připomněla hry od Amanita Design (například Machinaruim).

Velmi rychle jsem se ve hře zorientovala a zjistila, že v každém levelu mohu chodit mezi dvěma až třemi lokacemi a mám sbírat určitý počet dílků puzzle plus další věci, které vyplynou z hraní. Hledání je celkem těžké, chce to mít soustředěné oko.

Dále je hra velmi příjemně proložena spoustou miniher, které mi slušně potrápily mozkové závity a některé i reflexy. Přiznám se bez mučení, že jedna mi prostě za boha nešla a musela jsem lovit na netu, jak na to. Sypu si popel na hlavu. Když jsem nemohla najít nějaký dílek puzzle, stačilo nachytat dost poletujících komárů a měla jsem nárok na jednu nápovědu, kde se puzzlík schovává. Za každým kolem mě čekalo skládání dílků do obrázku planety Tiny.

Tady mi přišlo trochu líto, že jsem při hraní sbírala různé tvary puzzlů, ale při skládání byli použity jen klasické „na ležato“ nebo „na stojáka“. Ovšem i tady musím říct, že mi to skládání chvíli zabralo, a to jsem se puzzlů za život něco naskládala.

Hru mohu jedině doporučit, je to moc fajn jednohubka na příjemný odpočinek po práci.

Pro: kreslená grafika, nápady, logické hádanky, hudba

Proti: málo tvarů dílků puzzle při konečné skládačce 

+14

Hospital Tycoon

 • PC 45
Delší dobu jsem si chtěla zahrát nějakou hru typu Hospital Tycoon. Teď jsem se k ní konečně dostala a čekala od ní hodně. A znáte to, když se na něco moc těšíte a nakonec jste zklamaní? Přesně to se mi stalo tady.

Nejdřív vše vypadalo dobře, rozšiřovala jsem si vybavení nemocnice, najímala nový personál, pacienti se jen hrnuli. Nicméně u toho to také skončilo. Vše bylo neustále dokola to samé. Takže stačila jedna strategie a úspěch byl zaručen. K tomu se tvůrci ve hře snažili o nějaký příběh. Ten byl ovšem trapný a spíše zdržoval průběh hry.

Líbilo by se mi, kdyby se dal personál ovládat na takové úrovni, abych mohla rozhodovat jakého pacienta ošetří. Takto stačilo jediné – nakoupit všechny stoje co byly třeba, zaměstnat všechny, které jsem potřebovala, a pak čekat, až přijde někdo s novou nemocí. Při tom čekání jsem všude sázela sedadla, květiny a obrazy, aby byli všichni spokojení a když jsem se velenudila, tak jsem vodila zaměstnance jako simíky po nemocnici a chtěla jsem po nich, aby si povídali mezi sebou.

Líbilo by se mi, kdyby hra umožnila stavbu nové nemocnice a abych mohla ovládat i pacienty, které bych vodila na správná místa. Každému pacientovi klesá zdraví, a když ho nestihnou doktoři ošetřit, tak umře, ale kdyby se dali ovládat doktoři i pacienti, mohl být ten čas i mnohem kratší, aby mě to nutillo opravdu rychle makat. Možná, že jsem jen sáhla po špatném Hospitalu, třeba někdy v budoucnu zkusím jiný.

Pro: nemocniční prostředí, zajímavé nemoci

Proti: Nuda

+26

Pilgrims

 • PC 80
Pilgrims je parádní jednohubka. Je to velmi pěkná a milá hra, odehrávající se v kresleném světě, ve kterém jsem rychle získala celou mapu, po níž jsem běhala sem a tam, než jsem přišla na to, co lidé a pohádkové bytosti, které tma žijí, potřebují. Hrála jsem za tuláka, který se potřeboval dostal domů. Šlo o opravdu pohádkovou hru, kde nechyběl drak, princezna ani čert.

Vývojáři od Amanita Design opět nezklamali. Hra má příjemné zvuky a vtipné hlášky. Tedy ono se tam ani tak moc nemluví, ale občas sem tam něco někdo prohlásí co tady chceš? Abych věděla co mám dělat a co kdo potřebuje, stačilo sledovat obrazové bubliny, které mi napověděly.

Jediná škoda je, že je hra moc krátká. Jedná se opravdu o jednohubku, protože na její dohrání mi stačila necelá hodinka. Na druhou stranu hra přímo vybízí k opakovanému hraní.

Pro: vtipné milé zpracování, hezký příběh

Proti: krátké

+20

Giana Sisters DS

 • PC 75
Znáte ten pocit když najdete kouzelný bonbon a změníte se ve vaši sestru, která umí střílet? Ne? Giana Sisters to znají. Dobře, tak možná znáte ten pocit, když hrajete skákačku, která se tváří jako taková dětská milá hříčka a nakonec u ní propotíte gauč. Protože přesně to mě potkalo při hraní této hry.

Giana Sisters 2D je remakem hry Giana Sister DS a pěkně jsem se jím prohopsala na konec za 6 a půl hodiny. Je pravda, že jsem nezískala všechny achievementy, kterých je celkem 51. Já splnila zatím jen 35, ale je dost možné, že se ke hře vrátím a ještě nějaké dokončím. Všechny však určitě ne, protože projít hru bez GAME OVER je pro mě nemožné. Taky jsem poprvé, když mi ubývaly životy víc, než se mi líbilo, byla pěkně nervózní, jestli mě po vyplýtvání toho posledního nepošle hra úplně na začátek. Naštěstí mě jen poslala udělat znovu rozehraný level s pěti novými životy.

Docela mě zarazilo, že každá úroveň má svůj vyměřený čas a ne jednou se mi stalo, že časový limit vypršel a já ji musela dělat znovu. Nemyslím si, že by časomíra byla nějak brutální a že by člověk musel běžet, jak o závod, spíš šlo o to, že jsem neměla čas si v klidu projít všechna zákoutí a posbírat všechny modré drahokamy. Bohužel se mi tak ve všech kolech nepodařilo najít všechny červené drahokamy, které byly leckdy zákeřně schované.

Ke hraní jsem si vzala Xbox One gamepad a myslím, že jsem udělala dobře. Ovládání bylo pěkně intuitivní. Kochala jsem se tím, že jsem si zavzpomínala na Maria, akorát jsem místo fousatého instalatéra ovládala blondýnku a rusovlásku v novém faceliftu oproti DS verzi. Co se týče hudby, té jsem si ze začátku moc nevšímala, ale když jsem nějakou pasáž opakovala vícekrát, tak mě štvalo, že jede pořád dokola jen pár melodií. Určitě zkusím i další díly a myslím si, že to na chvíli půjčím i synkovi.

Pro: příjemná skákačka, nenudí, nápaditost levelů

Proti: časový limit, opakující se hudba

+13

A Boy and His Blob

 • Wii 65
„Bloba“ jsem měla v šuplíku už nějakou dobu. Bylo pro mě novinkou hrát nějakou hru na Wii sama, protože ostatní hry jsem hrála v kooperaci s Jumasem. Malý kluk zde najde bílou hmotu – Bloba a zjistí, že když mu hodí kouzelnou fazoli, tak Blob změní tvar. Ať už je to žebřík, míč, zorbingová koule nebo dokonce druhý kluk či robot, vše najde v určitou chvíli využití.

Jedná se o logickou skákačku, takže je jasné, že jsem se musela ve spoustě případů dobře trefit na dané místo a pak si promyslet co z Bloba udělám, abych mohla postoupit ve hře dál. Zdánlivě jsem měla vždy dost možností, ale časem jsem přišla na to, že je povětšinou správně jen jedna nebo dvě.

Hra má čtyři světy a v každém je 10 levelů, až na první, kde jich je 12 a čtvrtý, kde jich je osm. Jelikož jsem každý level prohledala velmi důkladně, našla jsem bonusové bedny s pokladem. Za každý takto dohraný level jsem získala nějakou cetku do klukova pokojíčku, přes kterou jsem se dostala do bonusového kola. Pravdou je, že cetky jsem posbírala všechny, ale bonusová kola jsem prošla jen v prvním světě. Jsou totiž dost těžká a hra je už tak docela dlouhá a náročná. Nemohu však říci, že bych se nudila.

Vývojáři si dali záležet, aby se obtížnost postupně mírně zvedala a aby Blob uměl nové věci. Nesmím zapomenout napsat, že jsem v každém levelu disponovala jen některými fazolkami, takže jsem mohla Bloba proměnit jen v určité věci a s těmi jsem si musela vystačit. Hrou mě provázela kreslená grafika a příjemná nevtíravá hudba, ovládání bylo někdy docela těžké, ale v rámci možností se to na Wii gamepadu docela dalo.

Za každým světem na mě čekal boss a musím říct, že každý stál za to. Každého jsem se snažila porazit několikrát a musela jsem se postupně naučit snad každý krok, abych ho zvládla zabít. Ne jednou jsem se uchýlila k tomu, abych se podívala na YouTube, jak na něj, a i tak to byla docela síla. Hru bych doporučila každému, koho baví logické skákačky, nudit se určitě nebude ;o) Počítám, že se ke hře časem vrátím a zkusím dokončit všechna bonusová kola.

Pro: stupňování obtížnosti, nápady, délka

Proti: pomalejší pohyby, až moc dlouhé

+12

Sinking Island

 • PC 75
Adventura Sinking island mě příjemně překvapila, i když má celkem dost věcí, které mě štvali. Vydala jsem se coby detektiv na ostrov na Maledivách vyšetřovat záhadné úmrtí miliardáře, který tu postavil megalomanský hotel. Že to nebylo náhodné úmrtí, ale vražda asi nemusím zmiňovat. Na ostrově byla hrstka lidí, z nichž většina byli příbuzní zesnulého se svými partnery plus jeho dva zaměstnanci a domorodá dívka se svým otcem.

Podezřelí mi samozřejmě přišli všichni. Nebudu se tu vyjadřovat k jednotlivým postupům vyšetřování, abych neudělala zbytečně spoilery. Nicméně herních obrazovek bylo na můj vkus víc než dost a většinu času jsem po nich jen běhala tam a zpátky. Každou jsem si poctivě projela křížem krážem, aby mi nic neuniklo. Musím podotknout, že jsem asi nebyla moc důkladná, protože největší problém pro mě bylo najít Heliport ;o)

Jednotlivé „stopy“ se mi hledaly dobře. Hra má zajímavě udělaný mechanismus, jak si zodpovědět otázku týkající se případu. V podstatě si v inventáři musíte jednotlivé stopy poskládat správně k sobě. Přiznám se, že mi to dělalo velké problémy. Ne všechny otázky jsem zvládla poskládat sama, občas mi musel pomoci pan Google. Řekla bych, že je to zbytečně složité a je tu moc variant a tím pádem také moc možností, jak to poskládat. Když jsem na to nemohla přijít, dost mě to frustrovalo.

Hra má pár nelogičností, které se objevují snad ve všech adventurách. Například nikomu nevadí, když se jim detektiv hrabe v koši nebo bere přímo před nimi věci ze stolu, ale podívat se z okna, to už nesmí. Rozčilovalo mě, že nahoře u Lorenza se dívám na počítač a pokaždé si řeknu „hmm musím se zeptat Lorenza, na co to je“ a když Lorenzo stojí vedle mě, nikdy se ho na to nezeptám. Nebo mám v inventáři šroubovák a mohla bych ho použít k odstrčení věci na stranu, ale ne já si nutně musím sebrat tužku, abych to udělala s ní.“ 

Hra má skvělou atmosféru a fakt mě vtáhla do děje. Byla jsem hodně zvědavá, kdo je vrah, a proto jsem jí dohrála během 3 večerů. Celou dobu jsem si říkala, kdo by tak mohl být vrahem a upřímně jsem se ani jednou netrefila, takže mě hra pěkně napínala až do konce.

Pro: atmosféra, příběh, není od začátku jasné kdo je vrah

Proti: těžké skládání odpovědí na otázky, občas nelogičnosti, stejně jako v jiných adventurách

+22

Seasons after Fall

 • PC 75
Na hru Seasons after Fall jsem se velmi těšila. Připomínala mi totiž Oriho. Vizuálně je to opravdu nádherná hra a příběh mě bavil taky, alespoň co mi moje špatná angličtina dovolila. Hrála jsem za lištičku, která pobíhala po kouzelném lese. Ten byl rozdělený na čtyři roční období a během hraní si i lištička postupně osvojovala schopnosti.

Nakonec uměla měnit prostředí na jaro, kde vše kvetlo, otvírala si tím květiny, které se rozvinuly a dalo se na ně skočit, což bylo podstatné pro následný postup ve hře. Pak se naučila vyvolat podzim, ten uměl otevřít kloboučky hub, po kterých se dalo vyskákat výš a nebo mohla lištička létat na listu unášeného větrem. Když se naučila ovládat zimu, mohla zmrazit vodopád, po němž mohla vyskočit výše, a tak dále.

Pro postup ve hře jsem musela ovládat všechny roční období a neustále je měnit. Hru jsem prolezla křížem krážem několikrát a nesčetněkrát jsem se ztratila a nevěděla jak dál. Tím se dostávám k velkému negativu hry - chybí v ní mapa. Na netu jsem našla od pár nadšenců nakreslený jednoduchý obrázek jak jsou na sebe jednotlivé lokace napojeny a dost mi to pomohlo. Myslím si, že tvůrci udělali velikou chybu, že do hry mapu nedali.

Možná i proto, že jsem se ve hře ztrácela, to dopadlo tak, že jsem se dostala asi do půlky hry, kdy jsem splnila důležitý úkol a myslela jsem si že už bude konec. Když jsem zjistila, že mám zase pobíhat sem tam a zjišťovat co dalšího dělat, přestalo mě to úplně bavit a hru jsem vypnula a nezapnula jsem jí asi čtvrt roku. Když jsem se k ní znovu vrátila, byla jsem zmatená co a jak mám dělat a nemohla jsem se vůbec zorientovat, ale to se dalo čekat. Když jsem se do hraní konečně zase dostala, dohrála jsem jí za dva večery i se všemi achievementy.

Hodnocení je pro mě hodně obtížné. Na jednu stranu jsem byla úplně unesena grafikou, příběhem a nápadem. Na druhou stranu mě hra šíleně zklamala, že začala být asi v půlce nudná. Není to nic, co bych si pustila znovu. Ale pokud autoři plánují pokračování a vyvarují se svých chyb, tak by to mohla být pecka. Je totiž plná logických hádanek, které mě bavily. Kdyby se to vzalo za lepší konec a autoři vymysleli nějaký systém, aby to fungovalo lépe, poutavěji, s mapou a se seznamem úkolů, pak to bude skvělý počin. Zajímavostí je, že ve hře nejde nikoho zabít. Je proto velmi vhodná i pro děti, které dokáží pochopit a vyřešit logické hádanky.

Pro: grafika, logické hádanky, příběh

Proti: absence mapy, absence seznamu úkolů, brzy nastane nuda

+16

Diablo III

 • PS4 75
Předchůdce třetího Diabla jsem se něco nahrála. Zvláště u datadisku dvojky jsem strávila mnoho hodin. Tehdy jsem vždy hrála za čarodějku, a proto jsem si ji vybrala i zde. Na začátku jsem se moc těšila na celé prostředí hry a na to, jak budu kosit nepřátele. To se mi splnilo velmi brzy. Nicméně u dvojky jsem byla zvyklá, že postava čarodějky je na začátku hodně slabá a umírá téměř při každém setkání s větší hordou nepřátel. Tady tomu tak nebylo. Říkala jsem si, že je to tím, že hraji v coopu s Jumasem, takže jsme prostě ve dvou silnější a jde nám zabíjení lépe. Čas ukázal, že tahle hra je prostě nastavena jinak a na obtížnost Normal mě nikdo nezabil ani když jsem jen tak stála a nic nedělala. Ze začátku se to zdálo být výhodou, ale pravda je, že jsem se ve hře začala trochu nudit (obtížnost Torment IV už je o něčem jiném).

Tomuto faktu nepřidala ani skutečnost, že patra vnitřních lokací se šíleně opakovala. Mapy se měnily minimálně a člověk chodil prakticky po těch samých místech v rámci jedné budovy. Nevěřila bych, že to řeknu po dohraní Torchlightu, ale Diablo III je prostě na Diablo moc barevné. Jako čarodějka jsem používala nejčastěji jedno mocné kouzlo, jakýsi plamenný laser, který se podobal zraku Kyklopa z X-manů, když si sundal brýle. Trochu se mi stýskalo po jednoduchém řetězovém blesku. Ten tady byl taky, ale bohužel byl oproti laseru málo účinný.

Na druhou stranu se mi mnohem více líbilo řešení inventáře. Neustále přesouvání věcí ve dvojce tak, aby se mi tam vše vešlo, mě štvalo. Tady to bylo mnohem snazší a mnohem logičtější. Také předměty a jejich vlastnosti mi přišli uživatelsky přehlednější. Nemusela jsem stokrát zkoušet x předmětů a sledovat v profilu postavy, co přesně mi to vezme a co přidá, protože v inventáři se mi rovnou načetly předměty od nejlepšího po nejhorší a ještě se mi pomocí šipek (buď zelených nebo červených) ukázalo, jestli je daný předmět lepší, než ten co mám na sobě.

Příběh jako takový hodnotit nebudu, s mojí špatnou angličtinou jsem z něj moc neměla, ale úkoly i videa mě bavily. To podstatné jsem pochopila ;o) V coopu je skvěle vyřešené sbírání věcí a peněz. U ostatních her, kde lze něco sbírat, se věčně s Jumasem dohadujeme, čí to bylo a kdo to víc potřebuje. Tady to hra sama od sebe rozdělí, nejspíš dle zásluh za zabití a je jedno, kdo to sebere. Ovšem zjistili jsme, že to má i svá úskalí. Když jsme se chtěli dostat do tajného levelu, kdy je třeba nasbírat určité předměty a musel je všechny mít alespoň jeden z nás, tak několikrát po sobě jsem je sebrala jen já, což bylo dost frustrující.

Diablo III by si měl zahrát každý milovník dvojky, aby sám zhodnotil v čem je lepší a co se tak úplně nepovedlo. Nyní netrpělivě čekám na Diablo II: Resurrected a ráda bych si ho zahrála ještě letos, když mám čerstvé zážitky z trojky.

Pro: inventář, vlastnosti předmětů, úkoly, videa, coop

Proti: opakující se lokace, začáteční obtížnosti

+18

Drop Alive

 • PC 65
Drop Alive je neškodně vyhlížející roztomilá skákačka s kapkou vody. S tímto jsem hru zapnula a těšila se, kdoví jaké pohodičky se nedočkám. To jsem se ale poněkud spletla. Hra mi přišla těžká. S kapkou vody jsem se musela trefit na dané místečko a každý milimetr vedle mě vrátil na úplný začátek kola. Kromě toho se kapička zmenšovala, a když jsem rychle nenašla místo, kde kape voda nebo sněží, abych svojí kapku zvětšila, rázem jsem byla zase na začátku kola.

Líbilo se mi, že když se kapka dotkla něčeho horkého, změnila se na obláček, který mohl létat, dokud se nedotkl opět pevné země. Pár kol bylo dokonce sněhových.

Musím přiznat, že i když je hra krátká, vydržela mi na několik večerů, protože jsem některá kola opakovala mnohokrát a leckdy hru naštvaně a frustrovaně vypla. Nakonec se mi ale podařilo zdárně dojít až do konce a po cestě jsem dokonce posbírala všechny zlaťáky, čímž jsem splnila i všechny achievementy.

Pro: Změna skupenství

Proti: Obtížnost

+11

Ugh!

 • PC 95
UGH! To je povzdech pravěkého mužíčka se šlapacím „letadýlkem“. které slouží všem jako výtah. Pravda je, že jsem se s ním zapotila i já. Nejdříve to vypadalo na velkou pohodičku, protože převážení stařečků, slečinek a dalšího pravěkého lidu od jedné jeskyně do druhé nebylo až tak náročné. Vše bylo na čas, ale ten šel občas prodloužit tak, že jsem sebrala kámen a hodila ho na strom, ze kterého vypadlo ovoce. To však nešlo do nekonečna, takže to někdy byl dost kvapík.

Velmi brzy však hra přitvrdila a musela jsem s výtahem létat tak, aby se mě nedotknul letící Pterodaktyl nebo rozzuřený Triceratops. Když s mým strojem ještě mlátil vítr se sněhem, opakovala jsem jedno kolo hned několikrát. Opravdové zoufalství přišlo v poslední desítce kol. Ta mi trvala asi stejně dlouho, jako těch 60 předchozích.

Někdy se mi podařilo nějakého zákazníka shodit do vody a občas jsem ho ještě zachránila, ale někdy se mi utopil. Konec příběhu ukázal, že už v pravěku na tom byli muži stejně jako dnes ;o)

Pro: jednoduché ovládání, velmi chytlavé

Proti: poslední kola velmi obtížná

+25

Tasty Planet: Back for Seconds

 • PC 75
Znáte pohádku o Otesánkovi? Tak tahle pohádka mě přesně napadla, když jsem začala hrát Tasty Planet. Ten malý shluk buněk, který vytvořili v laboratoři a on se vymkl kontrole, mě bavil. Snědl vše co bylo menší než on a na co jsem mu ukázala.

Nenáročná hra, kde prostě jen dojedu k objektu který jde sežrat a je to. Musela jsem se vyhýbat větším živým objektům, protože při dotyku s nimi se Gray Goo trochu zmenšil. Všech 48 levelů jsem ale projela celkem hladce.

I když hra je na jedno brdo, musím říct, že jsem se nenudila. Jediné co mě mrzí, je to, že jednotlivá kola nemají posloupnost. Tím myslím, že sice začínám jako něco menšího než ta nejmenší bakterie a postupně klidně slupnu i lva nebo dinosaura. Ale v dalším levelu jsem zase maličká sotva pár milimetrů a musím se vypracovat do větších rozměrů. Více by se mi líbilo, kdyby si hra pamatovala u jaké velikosti Gray Goo skončil a navazovala na to v dalším levelu. Nakonec jsem se dopracovala až do vesmíru, a tak kdysi mikroskopická potvůrka nakonec spořádala úplně vše.

Pro: chytlavá a rychlá hra, příjemná hudba

Proti: nenávaznost levelů

+10

Mimpi Dreams

 • PC 60
Na Mimpi Dreams jsem se těšila, ale bohužel pro mě byla tato hra zklamáním. Grafika je sice vymakanější, než v první dílu, nicméně tím ztratila kouzlo, jaké měla jednička. Hádanky jsou mnohem jednodušší a celkově se herní mechaniky hodně opakují. Takže jsem se při hraní brzy začala nudit.

S pejskem jsem poctivě sebrala vše, co šlo. Všechny kostičky i nápovědy, které byly úplně zbytečné a oproti minulému dílu jsem nepoužila snad ani jednu. Také jsem sebrala všechna trička, díky nimž se Mimpi může převlékat. V minulém dílu autoři tyto oblečky velmi vtipně pojmenovali, ale v Mimpi Dreams už jsem se tohoto humorného prvku nedočkala.

V DLC Factory se nachází továrna, která znečišťuje prostředí a provádějí se v ní pokusy na nebohých myškách. Naštěstí dorazil na místo dění Mimpi, s nímž se mi podařilo myšky zachránit a továrnu zničit. DLC docela hezky navázalo na základní hru a celkem mě bavilo.

DLC Mars zavede Mimpiho (překvapivě) na Mars, který se ovšem od toho skutečného značně liší. Tento nový level byl o poznání delší než levely předchozí a mělo se v něm nasbírat opravdu mnoho kostiček. Dohrála jsem ho spíše z povinnosti. Vše se šíleně opakovalo a až na jednu těžší hádanku mě to nebavilo.

Při hraní jsem posbírala téměř všechny achievementy, které má hra na Steamu. Jeden se mi nezobrazil, i když jsem si jistá, že jsem ho splnila a jeden je za projití základní hry bez smrti, což není úplně nemožné, ale nemám na to nervy. Pravdou je, že získání většiny Achievementů mě tak od poloviny hry hnalo kupředu mnohem silněji než hra samotná, což určitě není dobře.

Pro: Mimpi, achievementy, DLC Factory

Proti: nová grafika, opakující se herní mechanismy, lehké hádanky

+9

Mimpi

 • PC 70
Zdánlivě jednoduchá skákačka, která mě přilákala roztomilou grafikou. Nejdříve jsem si coby bílý pejsek vykračovala krajinou, skákala přes jednoduché překážky a sbírala kostičky. Pak ale hra začala přitvrzovat a musela jsem pro další postup vyřešit pár hádanek. Když jsem si nevěděla rady, mohla jsem použít nápovědy. Ty jsem buď sbírala cestou, protože se sem tam někde schovávala žárovka, ale někdy jsem byla hodně velký lempl a všechny jsem si vyplýtvala. Musela jsem tak hrát Tetris, abych získala další nápovědy, a ten jsem bohužel byla nucena hrát celkem často.

Když už se zdálo, že hádanky jsou dost těžké, tak se dost přitvrdilo i ve skákacích pasážích. Některé sekce jsem opakovala tak 20x, než jsem se trefila přesně tam, kam bylo třeba. Zvláště mě pobavilo, když jsem zjistila, že po sebrání trička se z Mimpiho může stát třeba černý pejsek s bílýma očkama alias Limbi (odkaz na hru Limbo), nebo pejsek zombie (Zombi).

Co mě vyloženě štvalo je kombinace myši a klávesnice, protože skákat někam šipkami a při tom klikat na konkrétní místo myší šlo někdy hodně špatně. Hru ale přesto musím doporučit a jdu si zahrát další díl i s DLC.

Pro: hezká grafika, zajímavý nápad, možnost nápovědy

Proti: ovládání

+14

Morphopolis

 • PC 75
Krásná jednoduchá hra, na kterou mi stačila jen myš a trocha času. Při hraní se nedá nic uspěchat, všichni broučci si lezou svým tempem a já musela prostě počkat, až si v klídku dolezou tam, kam jsem potřebovala.

Během pěti kol dochází k jakési reinkarnaci. Nebo alespoň tak jsem to pochopila, protože s jedním nenápadným broučkem splním všechny úkoly v jednom kole a vlezu s ním do mrtvého sarančete, v dalším levelu hraji za saranče atd.

Morphopolis je nenáročná klikačka, kde jsem hledala různá těla hmyzu, části rostlin a podobně, a když jsem našla požadovaný počet daného předmětu, většinou se mi otevřela logická minihra. Šlo třeba o pexeso, puzzle, správné složení kamínku dle tvaru, zapamatování si určité posloupnosti a tak dále. Přiznám se, že u některých jsem se hodně zapotila, ale o to větší radost jsem měla, když se mi minihra podařila.

Morphopolis doporučuji všem, co si chtějí zahrát hru na dvě hodinky, která je donutí se trochu zastavit a relaxovat a při tom si u ní pěkně zapřemýšlí. Hra je hezky zpracovaná, jde o kreslený svět, a když jsem ji spustila, hned se mi vybavily relaxační omalovánky pro dospělé. Zvukový podkres je nenásilný a dobře do prostředí pasuje.

Pro: příjemně těžké hádanky, krásné prostředí, hudba

Proti: mohlo to být delší, u miniher není možnost nápovědy

+16

Monument Valley 2

 • Android 85
Monument Valley 2 je velmi příjemná mobilní hra. Vzhledem k tomu, že jsem hrála první díl a líbil se mi, na dvojku jsem se velmi těšila. Tentokrát jsem nehrála za Idu, ale za Ro a její dceru, která se musí osamostatnit a naučit se postupovat spletitými cestami sama.

Díky tomu, že místo jedné postavičky jsou zde dvě, je hraní o něco zajímavější. Musím ale přiznat, že jsem čekala daleko obtížnější hádanky. Řekla bych, že jednička mi dala mnohem více zabrat. Možná pro někoho, kdo jedničku nehrál, bude dvojka obtížnější, ale nepřišlo mi, že by tvůrci vymysleli hodně nových technik hádanek.

Přesto se mi hraní moc líbilo, hudba s vizuálním prostředím hry byla velmi příjemná a bavila jsem se nad různými prostorovými klamy a mechanismy. Za každým levelem jsem si mohla vytvořit vlastní ornament, což je velice nápadité.

Musím ocenit, že si tvůrci vůbec dali práci s příběhem. Většina logických her ho totiž úplně postrádá. Doufám, že se dočkám i dalšího dílu a že se u něj tvůrci tentokrát hecnou a udělají hádanky více hardcore a přidají ještě více levelů.

Pro: vynalézavost hádanek, hudba, vizuální zpracování, příběh

Proti: jednoduchost hádanek, délka

+15

Ori and the Will of the Wisps

 • PC 100
Na druhý díl Oriho jsem se těšila hned od oznámení. Jestli jsem říkala, že první díl, byl nejlepší hra, tak nevím co bych dodala ke druhému dílu. Naprostá dokonalost. Dechberoucí podívaná na krásné pohádkové prostředí a vymakaný příběh, který musí připadat alespoň trochu dojemný i těm největším drsňákům. Přišlo mi, že oproti jedničce je více vylazené ovládání a vylepšování schopností.

Nebudu se dopodrobna rozepisovat o příběhu, protože prostě stojí za to, si ho prožít „na vlastní kůži“, ale ve zkratce jsem já, světelná duše Ori na výletě s kamarádkou sovičkou, ale něco nás srazí z oblohy a nemůžeme se najít. Hrála jsem hru na normální obtížnost a bylo to pro mě tak akorát. Většinu hry jsem se kochala, sem tam jsem narazila na nějakou potvůrku co mě více potrápila, kupodivu nejčastěji mě nějakým záhadným způsobem zabíjeli komáři ;o)

Většinu hry jsem si říkala, jací jsou ti tvůrci borci, jak se jim to opět povedlo. A pak přišli hlavní bosové a tam jsem tvůrce proklínala do sedmého kolena. Nejprve Mora – pavoučice. Nemohla jsem přijít na to, jak jí porazit, ale nakonec se povedlo. Pak mi dal hodně zabrat úprk před červem. Taky jsem o půlnoci musela hru vypnout a zkusit jí znova a fakt jsem to hrála dokola určitě přes hodinu, než se zadařilo. Ovšem boj s ptákem, to bylo nejvýživnější. To už jsem si říkala, že to prostě zabalim, že to nejde. Nakonec se naštěstí povedlo ;o)

Konec jsem čekala jiný, ale i tak to hře neubralo na kráse. Co mě dalo také hodně zabrat, byla část u Zřídla, kde se točila kola všema směry. Kdo mě zná, ví že nemohu hrát hry z první a třetí osoby, vadí mi ten pohled jak se vše okolo hýbe. Dokážete si proto představit jak jsem trpěla tady. Ovšem nemohla jsem to vzdát! Takže i přes to, že mi bylo doslova na zvracení, motala se mi hlava, přesto jsem tuhle pasáž zvládla odehrát a pak jsem si musela jít lehnout ;o)

Kdo hrál jedničku, toho nepřekvapí, že se ve hře lze neustále vracet na již navštívená místa. Je to doslova potřeba, protože postupem času se Ori naučí nové schopnosti, které ho dostanou například o něco výš a dosáhne tak v již 100x prolezlé lokaci na nějaký bonus, na který se předtím nemohl dostat.

Co se týče Achievementů, chtěla bych je mít všechny, ale jsem realista a mám se moc ráda na to abych se o to pokoušela. Protože projít hru bez smrti, nebo za 4 hodiny pro mě není možné. Splnila jsem, co se dalo a ještě si nechávám poslední 3, u kterých jsem ochotná zabojovat a splnit je. Teď si chci dát ale od hraní oddech, abych na ně pak měla větší chuť.

Mnohokrát jsem se ve hře zasekla a procházela lokace křížem krážem a nevěděla si rady, co dál. Ale nebylo to chybou hry, ale mojí nepozorností, proto se mi nakonec s velkou radostí vždy podařilo odhalit, co jsem přehlédla. K Orimu kromě nádherné animace patří také vypilovaná příjemná hudba a zvuky. Je to nevšední herní zážitek a myslím si, že každý, kdo rád hraje skákačky, by si hru měl určitě zahrát.

Pro: animace, příběh, ovládání, hudba

Proti: občas jsem nevěděla, kam mám dále pokračovat

+26

Ni.Bi.Ru: Posel bohů

 • PC 75
Ni.Bi.Ru jsem dohrála za dva večery a rozhodně jsem se nenudila. Přišlo mi úsměvné, že hraji za Martina Holana, když můj manžel i syn jsou také Martinové. Hned na začátku jsem se ocitla na Karlově mostě, k němuž mám krásné vzpomínky z vejšky.

Hra hezky plyne, rozhovory nenudí a hádanky jsou víceméně logické. Přiznám se, že jsem se musela občas podívat na návod. Ale k mé radosti, to nebylo moc často (například odchyt krysy, nebo u sošky jsem potřebovala vědět, jaké číslo mám složit, a pak už jsem si s hádankou poradila a ještě v docích jsem se musela podívat, jak vyváznout před výbuchem).

Někdy mi přišlo nelogické, že si například chci z bedny vzít dva dynamity, ale Martin mi řekne, že je nepotřebuje a za chvíli se pro ně musím vracet. Vím, že to v adventurách bývá, ale některé jsou v tomto ohledu opravdu ošetřené. Také jsem si třeba asi třikrát prohlížela nástěnku, protože jsem si říkala, že tam přece musím něco vyčíst, ale to ne, Martin se tam musel vrátit znovu až za čas, aby si jakože náhodou všimnul vzkazu.

V Mexiku se mi objevil bug, kdy při splnění jednoho úkolu tam stále stála jedna mexičanka a chtěla po mě peníze, aby pustila dceru ven, i když jsem jí je už noc předtím dala a její dcera dávno stála v hospodě u baru ;o) Také jsem se pobavila nad představou, že indián/šaman sedí v Mexiku, kde je hic jako blázen a ve stanu za ním je rozdělaný obrovský oheň. Tenhle pán mi taky při první návštěvě říká, ať přijdu blíž a posadím se a já při tom celou dobu sedím již vedle něj na zemi.

Ni.Bi.Ru má pěkný hudební podkres, který se do daných situací opravdu hodil a postaral se tak o zvýšení napětí. Až na těch pár nelogičností, se mi hraní velmi líbilo. Řekla bych, že hra byla tak akorát dlouhá, aby mě bavila celou dobu.

Pro: délka, hudba, hádanky

Proti: občas mě hra nutila dělat znovu věci, které mě předtím udělat nenechala

+29

QWOP

 • Browser 20
Hned na začátku musím říct, že za normálních okolností bych si tuhle hru snad ani nepustila. Ale když jsem zjistila, že ji Kwoky vybral jako takovou jednohubku pro DH Masters, tak jsem si řekla, proč ne.

Každý pokus o úspěšný běh skončil tvrdým pádem buď na obličej nebo na záda. Dokonce jsem si načetla asi 3 návody, jak toho chlapa rozběhnout. Zkoukla videa. A pořád jsem nechápala, jak tu postavu rozběhnout. Jednou se mi povedlo, že fakt uběhl asi 2 metry.

Pak jsem to vzdala a řekla jsem si, že pro tu srandu ho do cíle prostě nějak dotlačim i kdyby se měl třeba plazit a pošlu z toho potupné video Kwokymu.

Tak se také stalo a za nějakých 21 minut jsem chlapáka s roztaženýma nohama a cukáním v nohou jako by měl epileptický záchvat dotlačila do konce. Vtipná byla i překážka, kterou si táhnul mezi nohama skoro až do cíle, protože jsem se bála ji nějak překonat, aby nespadl.

Možná, že to budu pravidelně pouštět hostům na pijatice, aby se pobavili. Tím nemyslím, to moje video, ale tu hru ;o)

Pro: zábava

Proti: pro mě nemožné dohrát normálně

+18

Horké léto, aneb Majer v akci

 • PC 50
Na úvod musím upozornit, že adventuy, nejsou úplně můj oblíbený herní žánr, ovšem manžel Jumas, je hraje asi nejčastěji, tak mě občas k nějaké navede. Horké léto z dětství znám, ale nikdy jsem ho pořádně nehrála. Letos v rámci herní výzvy 2020 se mi hodilo do jedné z kategorií, tak jsem se do něj pustila.

Izer, který hru dabuje, mi občas přijde vtipný. Že bych se ale u hry lámala smíchy, to se říci nedá. Možná jsem se občas uchýlila k mírnému pousmání. Hlavní postava Honza Majer mi na první pohled nebyla nikterak sympatická, ale Izer jí nějakým zázrakem vykouzlil celkem příjemný charakter. Prostředí je na hru z roku 1998 celkem odpovídající a herní mechaniky ujdou. Rozčilovalo mě ovládání inventáře, nevadilo mi, že je přes mezerník, ale nebylo to moc intuitivní.

Na prvním ostrově mi vše ještě přišlo vcelku logické (pominu-li opičí bombu) a druhý ostrov lidojedů, ještě s přimhouřením oka šel. Ale co se odehrávalo ve třetí lokaci mafiánském sídle to mě vyloženě nebavilo. Úkoly nelogické, absurdní, vycucané z prstu. Musela jsem se dost dívat do psaného návodu, abych přišla na to co za pitomost, zase vývojáři chtějí, abych udělala. Člověk běhá od místnosti do místnosti, což je u adventur celkem běžné, prohlíží si okolí, kde se to Izer snaží zachránit nějakou vtipnou průpovídkou, ale ke konci už mě to lezlo krkem.

Nechci hře křivdit, není to se mnou lehké. Adventury mě moc nebaví a navíc nemám ráda parodie, takže jsem si spíš hru zvolila nešťastně. Byla jsem ráda, že to už skončilo, že to nebylo tak dlouhé a někdy mě i potěšilo, že jsem úkol vyřešila. Ale na moc pěkné hodnocení to bohužel není a dvojku si nejspíš nezahraji.

Pro: Izer

Proti: v poslední kapitole nelogické úkoly

+16

Rayman Origins

 • Wii 80
Raymana jsme na Wii pařili s Jumasem. Jumas hrál za klasického Raymana a já jsem postavy střídala, jak mě zrovna napadlo. Chtěla jsem hrát hlavně za fialového Raymana, ale byl za hodně „usměváčků“, takže jsem se na něj nakonec vykašlala. Ke všemu mi přišlo mnohem přehlednější při hraní, hrát za postavu co vypadá jinak než Rayman, abych jí snáze odlišila od Jumase.

Dokonce jsme přišli na to, že každá postava má trošku jiný styl skoků a pohybu celkově. Každá se maličko jinak ovládá, ač jsou tlačítka na ovládání totožná. Ale bylo to v rámci citu, úplně jemné rozdíly.

Do prostředí jsem se zakoukala hned na první pohled, tyhle infantilní postavy se spoustou barviček mám moc ráda. Vše šlo jako po másle, obtížnost se s postupem času navyšovala přesně tak, jak by člověk čekal. Většina kol byla příjemná zábava, nejvíce mě bavila lítací kola. Lítalo se na speciálních komárech a zvláště vtipné bylo, když jsem hrála za velkého Globoxe, který by asi komára rozmáčknul, kdyby si na něj sednul, a tak ho komár táhnul pod sebou.

Také s úsměvem vzpomínám na vodní levely, ty už byly o dost těžší, ale pořád mě hodně bavily. Ovšem jakákoliv kola, kde se vyskytoval oheň, pro mě byla utrpením. Nejhorší však byla kola, kde se muselo běžet jak o závod. Museli jsme to opakovat opravdu mnohokrát, než jsem se naučili přesně všechny překážky a citlivost s jakou skákat a na kterých místech.

Chtěli jsme starouškovi, který nás nechtěl pustit do tajného levelu posbírat všechny jeho zuby, poslední 2 nám ale chyběly. Myslím si, že by jsme je nakonec získali, ale podívali jsme se pro zajímavost na youtube, co by nás čekalo za překvapení a uznali jsme oba, že tohle nechceme. To bychom se hodně trápili a nejspíš by jsme se akorát tak zbytečně pohádali. ;o)

Takto jsme zakončili Raymana s úsměvy na tvářích a s pocitem úlevy, že do bonusového levelu nepůjdeme. Nebylo to třeba, titulky se pustili za dohrání posledního světa. Musím zmínit hudbu, ta byla skvělá, zvláště rybí zpívání se mi líbilo. Řekla bych, že se ke hře ještě vrátím a to se svými syny. Snad se jim to bude také tak líbit jako mě.

Pro: grafika, hudba, hratelnost

Proti: obtížnost bonusových kol, herní postavy za mnoho bodů

+18

Dostihy 3000 Deluxe

 • PC 70
Zavzpomínala jsem si na dětská léta, kdy jsme na chatě v deštivém počasí hráli Dostihy a sázky. V dětství jsem téměř vždy brečela, když mi někdo koupil fialovou stáj přímo před nosem. Dobře, nemám daleko k slzám ani teď v dospělosti, mám pro Narciuse a Napoliho slabost, protože mám ráda fialovou barvu a také pro, že kdo je koupil oba a dal si na ně dostih, ten měl o přísun peněz postaráno.

Tady se mi nejdřív podařilo postupně koupit všechny trenéry, a pak i fialovou stáj a dalších pár koní. Soupeř jel nenápadně a skupoval sem tam koníka, podle toho jak mu šla kostka. Nakonec si ale udělal hlavní dostih na zelené a na oranžové stáji a nebylo moc hezké přes ně projíždět.

Nicméně, moji trenéři a koníci ho postupně ruinovali. Zajímavé je, že ve hře si člověk může půjčit od banky po 5 tisících a také jí to postupně splácet. Dařilo se mi dobře, takže jsem splatila počáteční dluh a soupeře (počítač) přivedla k bankrotu.

Upřímně jsem si to dost užívala, protože v reálu když jsem to hrávala s kamarády, tak jsem takto úspěšná nebývala. Ke konci mě už pěkně štvala hudba, která byla jednotvárná a po delším poslechu nepříjemná. Také bylo nepříjemné stát na distancu přes 10 hodů, ale to se může stát i v deskovce. Někdy si jí zkusím zahrát v multiplayeru, zajímalo by mě, jak moc se to bude lišit od originálu.

Pro: povedená kopie, rychlejší než deskovka

Proti: hudba

+18

CrossCells

 • PC 75
CrossCells je pátý počin Matthew Brown Games a jelikož jsem hrála i předchozí 4 hry, musím říct, že mě překvapilo, že Matthew Brown našel další způsob, jak potrápit moji hlavu.

CrossCells mi připomínal sudoku. Ze začátku hra pěkně odsýpá a já nabyla dojmu, že to bude lehká záležitost. Sem tam bylo kolo, které mi dalo více zabrat. Ovšem posledních 10 levelů je už docela peklo. Neříkám, že se to nedá zvládnout, ale měla jsem chuť občas sáhnout po kalkulačce. O to větší radost jsem měla, když jsem na správné řešení přišla.

Hra je krásná v tom, že tentokrát nepočítá chyby, takže jsem mohla správný postup zkoušet do nekonečna a důležité bylo, abych se dobrala správného výsledku. Nejdřív jsem si myslela, že je to výhoda, ale v posledních kolech jsem pochopila, že to je horší, než u předchozích verzí.

Tam si člověk sice musel hlídat počet chyb, aby měl dostatek bodů pro další postup, ale alespoň věděl, kde chybu udělal. Tady jsem měla tisíc možností jak to udělat jinak, ale nevěděla jsem, která je správně, dokud jsem to pořádně nespočítala. I když hra potrápí mozkové závity, pořád se jedná o oddechovku, kterou si můžete zahrát pro zkrácení dlouhé chvíle, nebo pro nabuzení mozku.

Pro: nový způsob hádanek, obtížnost se hezky navyšuje s výší levelu

Proti: bez jakékoli nápovědy

+14

A Good Snowman Is Hard To Build

 • PC 70
Velmi ráda stavím sněhuláky a kdo ne? Proto jsem se vrhla na roztomilou logickou plošinovku A Good Showman. Měla jsem jen jeden úkol – stavět sněhuláky a pár z nich mě opravdu potrápilo. Ocitla jsem se v labyrintu a v každé části bylo tak akorát sněhu k postavení a někdy i více sněhuláků. Dokonce měl každý svoje jméno a podobu.

Jelikož musel mít klasické uspořádání – dole největší koule, pak menší a nahoře nejmenší, pravidla byla jasná. Jenže ne vždy to bylo tak jednoduché. Když už jsem si myslela, že jsem dostavěla všechny, dostala jsem se do jakéhosi snového světa, kde jsem vůbec nechápala o co jde. Nakonec mi došlo, že když je to snový svět musí se tam spát a odpočinout si šlo jen na lavičkách. Nebudu prozrazovat více, ale překvapivě to vedlo k dalšímu stavění sněhuláků ;o)

Hra je tak akorát dlouhá, má v sobě příjemný hudební podkres a grafika je odpovídající k podobné hříčce. Takže proč ne? Příjemná jednohubka.

Pro: jednoduché ovládání, snadno pochopitelné

Proti: na konci mohli dát tvůrci k dispozici dotvoření vlastního sněhuláka (čepice, mrkev,...)

+16

Musaic Box

 • PC 80
Nevybavuji si, že bych kdy hrála jinou hudební hru. Myslí tím, tak moc hudební, že bez zvuku nemáte šanci hrát. Dovolím si říct, že i bez hudebního sluchu.

Myslela jsem si, že vzhledem k tomu, že mám dobrý hudební sluch, tak pro mě bude hra brnkačka. Mýlila jsem se. Sice jsem slyšela, když jsem hádanku poskládala špatně, ale nemohla jsem dlouho přijít na to, jak ji opravit. Naštěstí mi hra vždy trochu pomohla tím, že se člověk musel trefit i tvarem puzzlů k dotvoření správné melodie.

Nejprve jsem měla za úkol najít obrázky v místnostech. Když jsem jich měla dostatek mohla jsem se pustit do skládání melodií. Hra má více úrovní skládání, někdy vám zahraje melodii jednoho muzikanta, kdy není až tak těžké najít správné notičky a poskládat je jak jdou za sebou. Horší je, že muzikant není v kapele sám a ostatní muzikanti už nehrají melodii tak úplně jasně, takže pro mě bylo opravdu dost těžké určit kam patří část co hraje buben nebo třeba housle.

Melodie jsou nádherné, věřte, že když se mi podařilo konečně písničku složit, tak jsem si do rytmu radostně kývala hlavou, někdy jsem začala i dirigovat ;o) Jedná se o krátký kousek, za dva večery je po muzice. Občas jsem byla velmi frustrovaná, že na správné řešení nepřijdu, o to víc jsem byla šťastná, když se podařilo. Obtížnost je dle mě větší. I hledání papírků v místnostech chce jistou dávku trpělivosti a vynalézavosti.

Pro: skvělá hudba, obtížnost tak akorát

Proti: krátká

+23

Plankton

 • PC 40
Takto zvláštní hru jsem snad ještě nehrála. V podstatě tam toho na hraní ani moc není. Byla jsem malý živočich, který se živí planktonem. V první levelu jsem mohla kliknout na svoji potvůrku, která pak vystřelila rychlostí blesku tam, kam byla zrovna natočená, nebo jsem zběsile klikala na její potravu abych jí nalákala. Bohužel potvůrka nejde nijak ovládat. Až asi v 8 levelu mám já jako hráč konečně nějakou moc hru jakkoliv ovlivnit a to tak, že jsem mohla kliknout někam do černé obrazovky a tam se objevila potrava. Takže jsem potvůrce vytvářela jídlo. Pak už jsem zase jen koukala, jak se potvůrka sama prohání po obrazovce a žere si. V posledním dvanáctém levelu už potvůrka narostla a zdokonalila se v lovení a tady jsem zase měla jako hráč možnost ovládat situaci. Musela jsem na potvůrku klikat ve chvíli, kdy nad ní byla potrava, aby jí tak ulovila.

Tím končí chapter 1 a začne chapter 2. Asi jsem hodně nechápající člověk, protože jsem přes sebou viděla akvárium na které jsem mohla svítit lampičkou. Z lampičky do vody padalo světlo a tím ve vodě vznikala potrava kterou nějaká potvůrka žrala. Když sežrala jednu potravu získala jsem tím jeden penízek. Za peníze šla koupit jiná lampička. Ovšem mě moc zábavné nepřišlo čumět jak husa do flašky hodinu na akvárium a čekat až se potvůrka dostatečně nefutruje. Za každou novou lampičku přibyla jiná potrava a jiná potvůrka. Až skoro ke konci mi došlo, že když na potvůrku kliknu, tak jí chytím do své sbírky.

Co jsem zcela nepochopila bylo nastavení zobrazení. Steam mi hru pustil v samostatném okně, které bylo ovšem moc vysoké, takže jsem viděla jen horní část hrací plochy a nešlo to nijak posunout dolů. Když jsem klikla na režim celé obrazovky hra se mi sice roztáhla na celou obrazovku, ale pro změnu se mi zobrazila jen spodní část obrazovky a nešlo se nijak dostat nahoru. Jako bonus nešla hra vůbec vypnout, pouze na tvrdo, v ovládacím panelu pomocí „zavřít“. Zkoušela jsem nastavit i rozlišení přímo ve spouštěcím souboru, ale nemělo to úspěch.

Do teď nevím, co tím chtěli tvůrci říct. Kdyby šla potvůrka ovládat byla by hra zábavná. Takhle byla jen nudná a v podstatě jsem celou dobu hraní nechápala co se po mě vlastně chce.

Pro: zajímavý námět, rychlé

Proti: špatné nastavení zobrazení, nemožnost ovlivňovat dění

+15

Chronology

 • PC 90
Chronology jsem v plánu původně ani neměla, ale nic lepšího jsem do "Hrátek s časem" nenašla. Moc se mi do hry nechtělo, a tak jsem si jí nechala jako poslední kousek a upřímně – je to skvělá logická plošinovka! Nelákal mě stařík jako hlavní hrdina, ale světe div se, je to sympaťák a vlastně celá hra je sympatická. Hratelnost příjemná, hudba hezky sedne, prostředí milé. Příběh je pěkný, sice v angličtině, ale na takové úrovni, že jsem to pochopila i já.

Nejlepší ze všeho je ovšem ten nápad! Po tom co jsem sebrala speciální hodinky jsem se mohla vracet v čase. Zůstala jsem na stejném místě, jen o hodně let dopředu. Je to fakt vymakané, protože když něco v současnosti zničím nebo naopak zachráním v budoucnosti se to hned promítne. Díky tomu mohu postupovat lokací, protože třeba v současnosti nemohu skočit na vysokou skálu, ale zasadím si před ní strom, přenesu se do budoucnosti a tam už je krásný košatý strom po kterém vyskáču na skálu.

Ve hře se spojily mé oblíbené herní styly – logická hra a plošinovka. Když už jsem si myslela, že to nemůže být nápaditější, získala jsem na svou stranu šneka, kterého jsem mohla ovládat, takže jsem se na něm mohla vozit a to i po stěnách nahoru a dolů a dokonce uměl zastavit čas. Společně jsme zachránili svět a já jsem se u toho náramně bavila. Hra má však jednu věc, kterou ji musím vytknout – je strašně krátká.

Pro: prostředí, nápad, hratelnost, logika

Proti: délka

+20

BADLAND

 • PC 60
Badland rozhodně dostojí svému názvu. Je to svět, kudy nikdo nechce ani procházet. Já byla malá příšerka podobná dejme tomu černému ježkovi, který se pohybuje tak, že máchá ručkama a tím létá. Všude okolo je nehostinný svět plný špíchálů, řezných kotoučů, bomb, střel a řetězů do kterých se zamotáte. Kdo hrál hru Limbo, tak si dovede živě představit jak to taky vypadá, protože je to hodně podobné, dokonce je celý svět i tak tmavý, plný stínů.

Aby tam ježečkovi nebylo tak smutno a nebál se, potká po cestě i zvláštní tělesa, které do sebe absorbuje a ty mu dají na nějaký čas nové schopnosti. Umí ho zpomalit, zrychlit, zmenšit, zvětšit, udělat z něj něco jako žvýkačku, což trochu brání v pohybu ale na druhou stranu ho pak nezraní žádná ostrá věc. Jedna z nejdůležitějších věcí, hned po tom, že bylo třeba abych ježečka dostala do výstupní hlavice jakéhosi vysavače, který mě poslal do dalšího levelu, je sebrat speciální těleso, které z ježečka udělalo další ježečky a já je měla dostat taky na konec levelu. Nebudu vám lhát, moc se mi jich zachránit nepodařilo. Byla jsem celá zpocená už z toho, když jsem tam dotlačila originál.

Při hře jsem měla skoro celou dobu stažený žaludek, nadávala jsem u ní jako špaček nebo dokonce dětinsky na monitor vyplazovala jazyk. Po dohrání přišlo úlevné – no konečně. Abych hru jen nehanila, bylo osvěžující, že jsem musela zapojit i mozek abych vyřešila překážky co jsem měla proletět. Někdy to chtělo kopie ježka, které jsem musela poslat jinou cestou, aby sebrali věc, která mému originálu pomohla pokračovat dál a podobně. Musím zmínit také hudbu, která se velmi povedla a občas jsem z ní měla až mrazení jak do prostředí sedla.

Pro: hudba, prostředí, nápad

Proti: obtížnost, zoufalství při hraní

+13

Československo 38–89: Atentát

 • PC 50
Do hry Attentat 1942 se mi moc nechtělo. Nejsem moc fanda historické tématiky. Ale byla mi doporučena v rámci kategorie herní výzvy. Ze začátku jsem si říkala, že mě to bude nudit, ale nakonec jsem byla překvapena, že mě začal příběh zajímat a bavit.

Na můj vkus je to hodně „ukecaná“ hra bez akce. Spíše příběh, který je sem tam doplněn o minihru. Pravda, ale je, že na rozhovory je třeba se opravdu soustředit a přemýšlet jak odpovědět. Některé minihry jsem musela hrát vícekrát, abych získala dvě mince, které jsem potřebovala na opakování rozhovoru. Někdy se mi totiž stalo, že jsem rozhovor vedla špatně a nezískala jsem od tázaného ty správné informace.

Líbilo se mi, že jsem ve hře dělala rozhovory se skutečnými lidmi a když mi tito lidé něco vyprávěli, příběh byl kreslený, doplněný o originální fotografie z druhé světové války. O tom, co se dělo za druhé světové války mám samozřejmě nějaké povědomí. Při hraní této hry jsem se však dozvěděla mnoho nového, hlavně detaily, které jsem již třeba slyšela, ale nedovedla jsem si pod nimi představit nic konkrétního.

Slibuji, že hru nechám hrát své syny, až se budou učit o druhé světové válce (mám v plánu pustit jim i nějaké filmy a dokumenty). Myslím si, že ze začátku budou také ohrnovat nos, jako já, ale nakonec uznají, že to pro ně nějaký přínos mělo, což za těch pár hodin hraní stojí.

Pro: česká hra, naučná

Proti: ukecané, na první pohled neláká

+22