Kirby's Adventure Wii

Kirby's Return to Dream Land, Hoshi no Kirby Wii, Kirby's Return to Dream Land Deluxe

24.10.2011
30.07.2015
24.02.2023

Kirby's Adventure Wii (v Americe známá pod názvem Kirby's Return to Dream Land) je devátou hlavní hrou série Kirby s titulní růžovou koulí v hlavní roli. Po 11 letech od vydání Kirby 64: The Crystal Shards se série vrátila z handheldů na domácí konzole.

Kirby a jeho rivalové Meta Knight, král Dedede a Waddle Dee se tentokrát snaží nasbírat všechny díly vesmírné lodi Lor Starcutter, která se svým kapitánem Magolorem ztroskotala na jejich planetě Popstar. Pokud se jim podaří loď opravit, mají od Magolora slíbeno, že se s ním můžou jet podívat na jeho domovskou planetu Halcandra. Magolorovy pravé záměry však zůstávají zahaleny tajemstvím...

Po stránce hratelnosti se jedná o tradiční 2,5D plošinovku s Kirbym v hlavní roli a na hráče tak čeká řada lineárních plošinovkových úrovní, kde Kirby přeskakuje přes překážky, bojuje s nepřáteli a řeší jednoduché hádanky pomocí svých kopírovacích abilit a různých power-up předmětů. Hlavní výsadou hry je tentokrát propracovaný lokální co-op multiplayer, v němž mohou hru spolu hrát až čtyři hráči. Hráči mají na výběr jak z Kirbyů různých barev, tak z Kirbyho rivalů krále Dededeho s obřím kladivem, Meta Knighta s mečem a křídly a Waddle Deeho s kopím, kteří nemohou využívat Kirbyho tradičních kopírovacích schopností. Ty jsou tentokrát rozšířeny o takzvané Super Abilities, výrazně silnějších verzí již známých schopností, které Kirby může na omezenou dobu získat spolknutím speciálních zářících nepřátel. Nechybí ani multiplayerové režimy jako Ninja Dojo, v nichž hráči hází šurikeny na pohyblivé cíle, střelnice Scope Shot a různé výzvy zaměřené na konkrétní kopírovací schopnost.

Série dále pokračovala dílem Kirby: Triple Deluxe na handheld Nintendo 3DS.

• Wii 65
Ten, kdo má doma některou z konzolí Nintendo a má rád plošinovky, tak pravděpodobně jeden díl Kirbyho hrál. Já jsem hrála za Kirbyho který se uměl rozmotat jako šňůrka a protože mě to bavilo, chtěla jsem si zahrát i tento díl.

Mohla jsem hrát za krále Dedede, Meta Knighta, jakousi opičku Bandana Waddle Dee a za různobarevného Kirbyho, ale vzhledem k tomu, že manžel chtěl hrát za Meta Knighta, zbyl na mě klasický růžový Kirby.

Nutno říci, že hrát za něj vyžadovalo jistou dávku trpělivosti. Protože Kirby sice umí létat, ale bohužel tak, že se nafoukne jako růžový balónek a letí značně pomaloučku. Sám od sebe neumí ani bojovat. Ale má jednu důležitou schopnost a sice tu, že do sebe umí nasát nepřátele a buď je pak vyplivne jako střelu a nebo je spolkne, a získá tak jejich schopnosti. Mohla jsem si tedy užít různých schopností, ale nesměla jsem se nechat ničím a nikým praštit, jinak že mě schopnost zase vylítla. Tolik asi k vyměšování hlavní postavy ;o)

Obtížnost hraní je také značně těžší než u předchozího dílu, ale ve dvou to nebylo nic šíleného, protože co jsem nezvládla já, to udělal Jumas.

K příběhu se raději vyjadřovat nebudu, abych nedělala spoilery. Kdybych to zjednodušila, jde o to zabít hlavní nepřátele a to se nám také po dosti hodinách hraní povedlo. Dokonce jsme celou hru zvládli na 100%, takže jsme na sebe náležitě pyšní.

Nejde o hru, která by měla skvělou grafiku, příběh nebo nějakou hlubokou myšlenku a vývoj, ale hraní nás bavilo, a to je to hlavní.

Pro: Zajímavé schopnosti, zábava

Proti: Postava se nevyvíjí, neumí pobrat více schopností najednou

• Wii 60
Doposud jsem z celé Kirbyho série hrál jen Epic Yarn, ale jelikož díl Adventure Wii neboli Return to Dream Land vyšel na Wii a je možné jej hrát ve více hráčích, bylo téměř jisté, že se k němu se ženou dříve či později dostaneme. Ty další už vyšly na jiné konzole a na Wii se objevily jen virtuálně, a protože vůbec netuším, jestli se ještě dají vůbec pořídit a Kirby samotný mě tolik nezaujal, pátrat už po nich ani nebudu.

Hned zpočátku jsem měl, stejně jako v případě předchozího dílu, jasno v tom, že hrát za růžovou kouli s ručičkami a nožičkami rozhodně nebudu a jako druhý hráč se ujmu Meta Knighta, jednoho z Kirbyho nejčastějších nepřátel. Po každé smrti jsem si mohl postavu změnit, takže jsem vyzkoušel i krále Dedede, Bandana Waddle Dee a žlutého Kirbyho, ale mrštný Meta Knight se až na výjimky ukázal jako nejlepší volba a nesmírně mi vyhovoval.

Jedná se o klasickou plošinovku, takže jsme postupovali celkem rychle a sbírali všechna ozubená kolečka, abychom dokončili hru na 100%. Bohužel nás ale ke konci omrzela a i kvůli několika hodně frustrujícím pasážím jsme ji téměř na půl roku odložili. To už se mi dlouho nestalo a v naprosté většině případů nezačínám nic jiného, dokud nedokončím rozehrané tituly. Nyní jsem ale za tu dobu dohrál dalších sedm her.

Líbilo se mi, jak tvůrci mysleli i na takové detaily, jako když hlavní hrdinové měli při potápění brýle a při plavání na hladině kruh. Tyto prvky, které dají spoustu práce a většině hráčů jsou úplně volné, opravdu oceňuji, protože to svědčí o tom, že si vývojáři dali na svém díle hodně záležet.

Zápletku tohoto bláznivého dobrodružství jsem tak nějak tušil asi od půlky hry, a i když mi to Romča nevěřila, Magolor, kterému jsme celou dobu pomáhali, nás nakonec zradil. Z vedlejších her či režimů mě nejvíce zaujalo Ninja Dojo s házením hvězdic na pohyblivé terče. Bylo to opravdu zábavné a trefit ten poslední nám dalo hodně zabrat. Jak jsem psal v úvodu, k dalším dílům Kirbyho už se asi nedostanu, ale dvakrát mi to asi stačilo, a teď se vrhnu zase na něco jiného.

Pro: Meta Knight, drobné detaily, Ninja Dojo

Proti: postupné vytrácení zábavnosti, frustrující pasáže