Mario Party 8

29.05.2007

Osmý díl série párty her nesoucí jméno jedné z nejznámějších postav videoherního průmyslu je posledním dílem, který má na svědomí japonské vývojářské studio Hudson Soft. Hra pokračuje v nastoleném režimu, kdy je třeba získat na daném herním plánu co nejvíce zlatých hvězd a mincí, o což se mohou snažit až čtyři hráči v deseti až padesáti kolech. Titul plně využívá pohybového ovládání Wii Remote.

Hráčova postava, kterou si lze vybrat ze čtrnácti různých charakterů, postoupí na herním plánu o tolik polí, kolik činí hod jednou až třemi kostkami a jakmile odhází všichni hráči, následuje jedna z mnoha miniher. V některých soupeří všichni proti sobě, v jiných zase jeden proti zbývajícím třem a jsou tu také týmové minihry dva proti dvěma.

Za vyhrané minihry hráči získávají mince, za něž si lze na určitých místech koupit hvězdy, nově také sladkosti ve formě bonbonů anebo si danou hotovost ponechat na později. Bonbony obsahují různá zvýhodnění vůči soupeřům (více hodů v jednom tahu, poskočení na pozici některého ze soupeřů, výzva na souboj,...) a lze je použít až od kola, které následuje po tom, v němž byly zakoupeny nebo nalezeny.

Hra obsahuje celkem šest herních plánů, a to DK's Treetop Temple, Goomba's Booty Boardwalk, King Boo's Haunted Hideaway, Shy Guy's Perplex Express, Koopa's Tycoon Town a Bowser's Warped Orbit a pro dokončení kampaně pro jednoho hráče je třeba postupně vyhrát všechny proti třem počítačem řízeným oponentům. Při neúspěchu se daný plán musí hrát od začátku.

• Wii 70
Mario Party 8 máme doma na konzoli Wii už nějakou dobu. Kdysi jsme ho hráli s manželem, někdy i s jeho bráchou. Jedná se vlastně o takové vylepšené člověče nezlob se.

Letos jsem si hru konečně poctivě zahrála s dětmi od začátku do konce. Na hře je skvělé to, že i pětiletý syn mě dokázal obehrát. Naštěstí dětem nevadí hrát jedno kolo vícekrát, hlavně že je u toho zábava.

Hrála jsem za mého oblíbeného Maria, který mi celkem nosil štěstí. Postupně jsme prošli všechny arény. Nakupovali u toho bonusové bonbony a zapáleně hráli všechny minihry. Nutno dodat, že u některých jsme se také vydatně navztekali. Ano, ne jen děti, ale i já.

Na této hře je opravdu skvělé, že má jednoduchá pravidla, takže ji zvládnou také malé děti a přitom baví i dospělé. Není problém pustil si jí s návštěvou, která v životě na konzoli nehrála. A jako poslední kvituji, že je to jedna z her, které mě baví pouštět znovu a znovu i po dohrání.

Pro: zábavná hra pro všechny věkové kategorie

Proti: některé minihry jsou jen o štěstí

• Wii 70
Mario Party 8 je jednou z her, které jsme se ženou dostali společně s konzolí Nintendo Wii. Když jsem hru spustil poprvé, připadala mi jako hrozná ptákovina a po chvíli jsem ji vypnul. Rozhodl jsem se ale dát tomuto pro PC hráče netradičnímu kousku druhou šanci a dobře jsem udělal. Jde totiž o takové notně vylepšené "Člověče, nezlob se!" a ve více hráčích je o zábavu na dlouhou dobu postaráno.

Ze čtrnácti hratelných postav jsem si vybral ducha jménem Boo, žena dinosaura Yoshiho a hurá s nimi do lítých bitev proti naštvané dvojici Wariovi a Waluigimu. Házení kostkami je, jako v každé deskovce, o náhodě a zde je to snad ještě horší, než ve skutečnosti, ale šance má každý hráč stejné. Chození po desce celkově nestojí za moc, naštěstí po každém kole přijde na řadu některá z miniher, která tyto nudnější pasáže zpestřuje.

Některé minihry jsou sice úplně pitomé (třeba stříhání provázků, spouštějících vystřelovací pružiny), ale většinou se jedná o parádní blbůstky, jež využívají pohybové ovládání konzole na maximum. Do hry také promlouvá použití bonbonů, které mi přidaly speciální vlastnosti, a já jsem tak mohl protihráče obrat o nějaké ty zlaťáky, ale především také o hvězdy, které jsou tím nejdůležitějším faktorem pro vítězství.

Hra obsahuje celkem šest desek, z nichž se mi nejvíce líbí město, ale ujde i vlak nebo cesta za pokladem na ostrovech. Naopak moc nemusím strašidelný hrad a Bowserovu vesmírnou desku pouštím opravdu minimálně, protože mě vůbec nebaví.

Chtěl jsem si samozřejmě odemknout i dvě postavy, které ze začátku nelze použít. Na to je ale třeba dokončit celou hru, tedy všech šest desek naráz a jedna náhodně vyhraná postava se zpřístupní. Já chtěl především rytíře, ale samozřejmě to padlo jako na potvoru na želvu s helmou a kladivem Hammer Bro. Nevadí, dohrál jsem hru znovu, abych posléze zjistil, že Blooper není žádný bojovník, ale oliheň. Přesto od jeho odemčení nehraji za žádnou jinou postavu.

Pro: multiplayer, většina miniher, bonbony, město, Blooper

Proti: házení kostkami, některé minihry, vesmírná deska