Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Hardware

@Cobot (10.05.2020 12:57): Já vycházím z programu iCUE, který dělá corsair, od kterého mám zdroj. Možná, že hardwarový měřič přímo v zásuvce bude přesnější, ale ty údaje níže platí. S novým cpu pošlu pak info osobně čekám o cca 100w vyšší spotřebu (tedy kolem 280w celá skříň).

@Rapier (10.05.2020 12:36): co se týče těch patic, zajímalo by mě čím to je. Intel mobo nedělá, tak jaký z toho má business, že jeho nové cpu chtějí nový nekompatibilní socket? Ostatní věci nechci odpovídat, jsou to osobní preference a jen bychom se točili v kruhu. Máš point v některých věcech samozřejmě, já jsem nikdy netvrdil, že Intel je best a amd sucks.

@Rapier (10.05.2020 14:45): přímo cpu nevím, zkusím zjistit.
@Rapier (10.05.2020 14:45): Super přišli cca po roce, zas tak bych to nedramatizoval. Rozdíl mezi 2070 verzemi není tak dramatickej, jedinej velkej rozdíl je mezi 2060 verzemi, ale jak jsem psal - prodávají se za jiný ceny (ačkoliv je asi pravda, že původní 2060 zlevnila). Když vezmu, že CPU vychází skoro každej rok taky, Super verze jsou v podstatě refresh. Tento rok dost pravděpodobně vyjdou už nový karty.

Je to stejný, jak kdybys řekl, že majitelé Ryzenu 2700X musí být hodně nasraní, když jim po roce vyšel 3700X za skoro stejnou cenu a o třetinu lepším výkonem. A jsou na tom vlastně ještě hůř, protože jejich Ryzen 2700X klesl na polovinu ceny, zatímco grafiku můžeš prodat pořád za slušný peníze.
Bursoft, Cobot: Ano souhlasím. AMD nejsou taky svatoušci, za RX 5500XT a 5700/5700XT si řeknou hezké peníze, ne že ne. A vlastně to platí i o RX 5600XT s výjimkou Sapphire modelu.

A chápu Vás co máte B450 a X470. To mě štve a také jsem čekal zpětnou kompatibilitu s Ryzen 4000 CPU. Ano také mě to připomíná Intel praktiky, holt i v AMD se učí business alá Nvidia a Intel jak tu dříve poznamenal Jab.

S tou RTX 2060 jsem to myslel tak, že Nvidia snad ani ne pul roku po vydaní původních RTX vydala Super verze RTX (mám pocit že za velmi podobou, ne-li stejnou cenu), a především majitelé RTX 2060 nejvíc ostrouhali, protože RTX 2060 a 2060 Super se liší fakt hodně.

Cobot: já mluvil jen o spotřebě CPU nikoliv celého PC. Kolik mám spotřebu celého PC jsem neměřil.
@Rapier (10.05.2020 12:36): Jen dvě poznámky. AMD se teď s tou svojí zpětnou kompatibilitou zachovalo na chlup stejně jak Intel, holt peníze voní. A RTX 2060 Super nenahradila nesuper verzi. Prodávají se stále oficiálně současně s jinou cenou (narozdíl od 2070 nebo 2080, které mají stejné MSRP jako super verze a byly jimi nahrazeny).
Jak jste na tom se spotřebou? Kolik máte v idle a v zátěži? Jak tu tak koukám na ty čísla co tu píše Fatality a Rapier, tak teda u mě nic moc. Mě to ted při hraní Tom Raidera lezlo i přes 300W. To to mám takový velký špatný?


@Rapier (10.05.2020 12:36): AMD teď s deskama a paticí taky slušně vyjebalo s odstřižením B450 a X470 (a níž). Tak bych zas tak nekřičel. Navíc B550 bude asi jen na R3, protože AM4 taky skončí. Ale jasně do intelu to se změnama patic stále daleko.
@TombSpirit (10.05.2020 10:54): Nový Intel cpu má stejnou doporučenou cenu od Intelu, je dražší kvůli slabé koruně. Opravdu zbytečné :-) spotřeba je pro mě dost zanedbatelná, když to chci taktovat, budu zvyšovat o napětí. V současné době mi pc žere we win 80W, v plné zátěži např Apex legends 180w. Jedna kWh stojí kolik, 7 Kč? Průměr je 4.91, v Praze nechám 7,at nezeru. Tak jestli mi za den sní cca 10 Kč a s novým cpu (tdp 65w vs 105w, při nataktovani řekněme 150w), tak se mi průměrná cena denní za elektřinu zvýší o 2 Kč, měsíčně o 60 Kč, prostě wow :-D. Jako by spotřebu pak dam vědět, corsair na to má skvělý soft.
@Fatality (09.05.2020 07:22):
1. nereagoval jsem na to záměrně ačkoliv jsi uvedl odkaz na poslední generaci Coffe Lake (řada 9000) v prodeji versus Ryzen řada 2000. Frekvence které jsem z Tvého odkazu zmiňoval byly Turbo, na kterých hráči PC her obvykle hrají překvapivě náročné hry. Základní frekvence je no prostě základní. :)

2. zkus vysvětlit mému ne-přetaktovanému Ryzen R7 3700X který má spotřebu max. 65W v single core a max. 88W v multi core při zapojení všech 16 threads, a který mě v Cinebench R15/R20 i CPU-Z benchmarcích dává lepší výsledek než u i9-9700K a mám pocit že i i9-9900K, že je AMD v něčem horší než Intel současné prodávané generace. :)

3. souhlasím ale s Tebou s tím, že reakce Intelu na Ryzen řady 3000 je až zanedlouho přicházející řada Comet Lake, který teprve skoro s ročním odstupem reaguje na konkurenci. Intel krapet poslední roky nestíhá.


Obecně: být na modré straně štvalo by mě pekelně, že sotva o rok později Intel v reakci na AMD Ryzen 3000 přidal HT naprosto všude!! Jak jsem už říkal, peklo zamrlo. Nicméně já se směju jak už TDP ani u Intelu není totéž co kdysi dávno platilo, nebo se směju těm podmínkám za kterých CPU dosáhne na takt 5,3 Ghz u těch nejdražších. Ach ta spotřeba a to chlazení! Takový Intel Buldozer (nechvalně prosnulé AMD FX CPUs.). To bude solidní masakr!

A to pominu fakt, že já si do X570 desky dám klidně generaci Ryzen 4000 ale to už Ty s generaci Coffe Lake fakt nedáš. Neštve Tě to?!
Mě by to jako zákazníka Intelu tedy pěkně naštvalo. Proč mám o sotva rok najednou dostupné HT tam kde o tom Intel nechtěl 10+ let ani slyšet?! Odpověď je easy: protože konkurence.
A proč si mám koupit novou desku abys si tam osadil nové Intel CPU? Na tohle nemá Intel rozumnou odpověď a nikdy v minulosti ani neměl. Jen párkrát v historii Intelu šlo osadit novější CPU do stejné patice jako např. Sandy Bride -- Ivy Bridge, apod. A přitom je to stále stejná architektura ale ne, to by nebyl Intel aby z toho nevyždímal další prachy. Business je business.

Podobně Nvidia: majitelé RTX 2060/2070/2080 museli být štěstím bez sebe když Nvidia jako reakci na konkurenci vypadalu SUPER modely. Vlastně to u Nividia trvá dodnes a úspěšně tak bojují s AMD. Obzvláště majitelé RTX 2060 museli štěstím skákat do nebes.

Každopádně prosím kupujte někdo ty modré CPU, protože já bych si rád složil druhé CPU na AMD Ryzen a B550 a nerad bych platil více než musím.


Já sám bych si měl správně koupit Intel, protože mě můj kamarád (no už jsme se neviděli 10+ let) Jirka Kocman přesvědčuje o tom že jedině s Intelem dám 5+ Ghz a tudíž mě náročné letecké a pozemní simulátory běží o celých +5-8 FPS v průměru výše (samozřejmě po taktování :) ) ale nevím nějak Ti normálně nemám pocit, že by výkon R7 3700X v single core byl o něco horší než u Intel CPUs řady 9000. Mě DCS World, Falcon BMS a i ta proklatá Arma III běží jako víno.
To ale kdysi dávno v dobách AMD Buldozer FX CPus tak neplatilo a tehdy lidi hrozně haněli AMD FX CPUs, protože ten výkon na single core byl fakt hrozný,
@TombSpirit (10.05.2020 11:25): Mozna ano, tohle jsem nikdy moc nesledoval. Ale pokud by to tak bylo, myslim si, ze "aktualne" je DDR4 vs DDR5 naprosto jedno, protoze pro bezne pouziti naprosto staci aktualni kapacita DDR4 modulu. Pokud by DDR5 uz byly jen ECC, byla by to alespon nejaka vyhoda.
@Garion (10.05.2020 11:14): Nebylo to tak vždycky, že nové ddr přinesly "jen" vyšší frekvence, nižší spotřebu a větší kapacitu modulů a vliv na celkový výkon byl až na nějaké speciální případy zanedbatelný? Něco jsem zaslechl o ecc, to by bylo fajn (míň záhadných pádů), ale nevím, co je na tom pravdy.
@Cobot (10.05.2020 09:43): Mne by ve skutecnosti zajimal realny prinos nove generace RAM oproti generaci starsi. A tim myslim dane technologie, ne toho, ze maji treba vyssi frekvenci nebo lepsi casovani - pokud to samozrejme neni dusledkem novejsi technologie a na starsi technologii by to udelat neslo, i kdyby to vsechny ostatni komponenty nakrasne podporovaly.

Prvni odkaz, co na me vyskocil na Googlu, a porovnava nejake DDR3 a DDR4 (DDR3 maji lepsi casovani, DDR4 zase vyssi frekvenci, samozrejme DDR4 maji k sobe novejsi CPU) - http://www.ddworld.cz/pc-a-komponenty/pr ... i.-co-nabizi--3.html - dokonce i v umelych testech ten rozdil nevypada kdovijak propastny (10-15%), v "realnych" (jsou tam nejake hry) je naprosto zanedbatelny. Pokud by to byla pravda, nemyslim si, ze musi nekoho mrzet, ze ma starsi technologii.

Ale treba se do toho nekdo pusti a najde nejake lepsi testy :) A navic bych se vubec nedivil, pokud by byly DDR5 pri uvedeni na trh pomerne drahe, protoze budou temer jiste v tu chvili patrit zejmena do "enthusiast" segmentu, takze jejich porizeni by pro bezneho kupujiciho bylo mozne az tak za rok, mozna i dva.
@Garion (10.05.2020 09:31): Já už spadl do té kategorie s "plečkou" o které jsem psal :) Kdybych měl Coffee lake na Ztkové desce, tak bych určitě nic neměnil.

Jinak co se mě týče, já si počkám na DDR 5 a pokud bude přínos velký (v kombinaci s CPU, co v té době vyjde), klidně za pár šupů prodám co mám teď. 7 let starou sestavu s 1060 jsem prodal za 9 tisíc.
@Fatality (10.05.2020 10:25): OK - pak máme na jedné straně (pořád o něco málo dražší) Intel s nějakým dejme tomu o 10 % vyšším jednojádrovým výkonem, ovšem podstatně nižším vícejádrovým výkonem (Intel nemá SMT):
https://www.cpubenchmark.net/compare/Intel-i7-9700K-vs-AMD-Ryzen-7-3700X/3335vs3485
a o dost větší spotřebou (rozdíl ve spotřebě si můžeš přičíst k ceně). Na hry ok, pokud jim stačí 8 jader / vláken, ale v jiných případech bude dost zaostávat.

Můžeš sice namítnout, že tu bude brzy nový Intel 10700K, ale ten bude zase o poznání dražší a pořád neřeší tu spotřebu...

Pořád nevidíš ten rozdíl?
@Jab (10.05.2020 09:57): Asi tak, navíc srovnání typu aktuální Intel proti starému Ryzenu (i když 3700x je tu už nějakých 8 měsíců) nebo aktuální Ryzen proti ještě se neprodávajícímu Intelu na mě nepůsobí zrovna moc nezaujatě. V posledních letech je (imho) docela zřejmé, že po tom, co AMD vydá něco nového, musí Intel reagovat (nové CPU nebo snížení ceny), jinak je nekonkurenceschopný. Naopak to neplatí. Plus je tu to zaostávání ve výrobním procesu a z toho plynoucí vyšší spotřeba.
@Dunemaster (10.05.2020 07:32): Proč ne? Já mám cpu a desku desátej rok :) A to jsem kupoval midrange. Sice jsem vysřídal tři grafický karty a ramku zvětšil ze čtyř na šestnáct, ale jedu pořád. Pravda už rozhodně končim a na věci typu KC: D si můžu nechat zajít chuť, ale díky aktuálním toustrům to šlo. A to jsem odehrál nový Metro, Gearsy 4 a 5, Prey, Resident Evil 2, A Plague Tale, Rage 2, Rise of the Tomb Rider a rozehrál plno dalších.

Skokově se zvedne právě až zas s novejma konzolema. To hodlám tentokrát řešit už nákupem high end procesoru. Finanční možnosti jsou naštěstí jinde než před deseti lety. Zatim směřuju asi na Ryzen 3 a asi Ampere pokud z něj vyleze karta co bude mít smysl (RT v mainstreamu), ale reálně bych potřeboval ještě počkat, protože takhle koupim "poslední starou generaci" a budu pak závistivě koukat na všechny novinky jako DDR5, USB4, PCIe 5, atd. Jenže to by člověk mohl čekat donekonečna :)

@Garion (10.05.2020 09:31): Je fakt, že v PCIe 5 taky moc nevěřim a je to zbytečný, když grafárny nevyužijou ani PCIe 4 a na disky je to pro mě zbytečný. I když jsem hodně zvědavej na ten instatní loading co maj umět nový konzole. Jakej to bude gamechanger. To může hodne změnit z toho jak vnímáme hry. Ale ty DDR5 by už přijít mohli a mít desku co to neumí může být do budoucna škoda.
@Bursoft (10.05.2020 01:33): PCIE5 v deskach za 2 roky, tam bych byl spise trochu opatrny. DDR5 mozna jo, ale tam to zase bude ze zacatku strasne drahe a je otazka, jak moc to pomuze v hernim vykonu. A USB 3.1 Gen 2 teoreticky prenasi rychleji nez 1GB/s, to nevyuzije ani bezny SSD externi disk (o nejakych flashkach a podobne ani nemluve), takze bych rekl, ze pro bezne pouziti zatim bohate staci. Proti novym technologiim samozrejme nic nemam, ale i pokud by prisly za 1-2 roky, neocekavam jejich realnou vyuzitelnost/pouzitelnost (tedy i ve smyslu ceny) driv nez za 3-5 let. To jen k tomu "pockal bych 1-2 roky". Ty jsi taky nepockal, ne? :)
@TombSpirit (10.05.2020 08:34): Proc je to jen o cene? Je to o kontextu, ve kterem ty CPU vychazi. Vysel dobry AMD, Intel reagoval 9700K, na to AMD reagoval dalsim Ryzenem, na ktery odpovida Intel novym CPU, ktery ma HT. Cili z meho pohledu jsou ekvivalentni 9700K vs 2700X a 10700K vs 3700X.

Na Alze Intel 10700K 11 490 Kc (neverejna cena, jde zjistit treba bugem v oblibenych), Ryzen 3700X 8 290 Kc. Rozdil 3 000 Kc. To je presne ten rozdil, kdyz to ma Intel napaleny (odhaduju tak o 2K) a Intel podpaleny tak o litr. Takze cenove to default vychazi stejne, jen jejich politika je odlisna, proto je vysledna cena jina. A i proto porovnavam tyto dva CPU.

To, co pises ty, je rzodil 100 %. To u Intel vs Ryzen je 38 %. Za o temer rok novejsi Intel jsem ochotny to zaplatit :)
@Bursoft (10.05.2020 01:33): mám z370, ale opět jednu z nejlevnějších. Chybí mi tu spousta funkcí. Má třeba jen dva sloty na fany (to řeším přes hub ve skříni, ale pak jsou všechny fany ovládany stejným pwm a to se mi nelíbí). Dále má málo slotů na USB 3, nemá slot na USB c (skříň nabízí cecko v předním panelu), nabízí pouze základní rychlosti pamětí, bojím se na ní taktovat protože kondenzátory vypadají meh, atd. Zkrátka loni jsem kupoval právě ten nejlepší poměr cena výkon a tedka ho postupně upgraduju.

Koupil jsem M2 ssd, toho vodníka, nový zdroj, skříň, zvukovku. Čeká mě cpu, mobo, rychlejší paměti, gpu, 2k monitor.

Chci kupovat jen desku a cpu na sedm let. Grafiku počkám na září (to vydržím), kdy má vyjít 3000 série. A tu budu kupovat třeba každé dva roky novou.
@Fatality (09.05.2020 22:09): Hele, jestli máš Ztkovou desku, tak je prostě nejrozumnější volba 9700k, jinak je ten upgrade hrozná blbost. Pokud máš Bčkovou, je to o něco menší blbost, ale budiž.

Jen chci říct, že dnes se oplatí kupovat novej základ do PC jen pokud máš starou plečku, jinak bych 1 až 2 roky počkal na nový technologie, který by se měli hezky sejít (jak jsem psal, DDR 5, USB 4, PCI E 5). Chceš kupovat kompl na 7 let, ale vůbec neřešíš, že za 3 roky může být zastaralej. A pokud máš grafiku GTX 1660, tak nějakej 10700k bude stejně strašnej overkill. Do herního komplu se vráží nejvíc peněz do GPU.
@Fatality (09.05.2020 23:08): Z hlediska koncoveho zakaznika je mi ale prece uplne jedno, kdo "musel s cenou nize", kdo "to ma napalene" a kdo "byl vzdycky drazsi". Ale nechme to byt, to zavani diskuzi na nekolik hodin, ktera nikam nepovede.
@Garion (09.05.2020 23:02): Protože amd prostě musí jet levněji, aby byl konkurenční. Kdyby to napálil jako Intel, tak může rovnou zavřít krám. Intel je má napaleny, to nepopírám. A proto to není fér srovnávat podle ceny. Intel byl vždy dražší.
@Paul (09.05.2020 22:48): jo no jasný, ale to už pak neutáhne ani GPU ne? Nebo jo? Řekněme kdybys měl tu i9 k té svojí RTX 2800Ti, tak stejně nedáš KC: D ve 4k a 120FPS. Nebo jo?

@Fatality (09.05.2020 22:56): tak nikdy ti intel ani AMD nevydá cpu ve stejnej den. Bral bych to vždycky podle toho co je na trhu nejsilnější. Ve hrách je top stále intel s tima dvouma cpu, to nikdo nezpochybňuje.
@Cobot (09.05.2020 22:44): To asi ne, i9 nevyužije žádná hra, i proto mě HT moc netrápí, jak už jsem psal (příjemný bonus, ale ne must have pro mě). Ani proto i9 nechci, stačí mi i7.

5..0 GHz to dává v turbo mod normal, 5.2 GHz s o fous lepším chlazením, 5.5 by neměl být problém s dobrou deskou a chlazením.

Pcie 4.0 neumí využít nic ne? Ani v amd deskách to nemá žádné reálné využití, stejně jako to nebude mít u těch comet lake desek. Možná tak za rok, dva.

Chápu argumentaci, že Intel zdime coffee lake, co to jde, ale mně to vážně nevadí, pořád drží krok. Počítám, že teď koupím i7 a very good desku a další cpu budu kupovat tak za osm let.
@Fatality (09.05.2020 22:56): Jen tak pro zajimavost - jak definujes to "fer"? Protoze mne treba prijde fer, pokud se bavime o vykonu, porovnavat CPU, ktere stoji zhruba stejnou cenu, a ne podle toho, jaky socket potrebuji, jak jsou stare a podobne.
@marwel (09.05.2020 22:36): Protože jsou to ekvivalentní cpu. Proti 3700x by měl stát právě nový socket, takže mi to přijde ne úplně fér srovnávat, ale budiž - podle cpu benchmark je Intel pořád výkonnější (:-D:-D) https://cpu.userbenchmark.com/Compare/In ... n-7-3700X/4030vs4043

A ok, i když hejtujes tento web, tak další weby 9700k vs 3700x:

Gaming Performance
At 1080p, the 9700k holds a 5-10% framerate edge in most gaming benchmarks.

At 1440p, the difference shrinks to a 5% or lower lead on average for the 9700k.

If you plan to game at 4k, 3440×1440, or another very high resolution, expect the difference to be minimal.

AMD Ryzen 7 3700X:

Overall Value
Streaming
Video Editing
Encoding & Compression
Low Power Consumption
Intel i7-9700k:

Gaming
Photo Editing
Office Applications
Overclocking
Lower Temperatures

Prostě na hraní je Intel lepší. A jak jsem psal, proti 3700x je fér dát i7 10700K.
@Cobot (09.05.2020 22:44): záleží jakej targetuješ framerate. 60 ti zatím uživí i 2700X, ale pokud chceš 120 tak bez šance :) Ale samozřejmě záleží taky na hrách, je rozdíl jestli člověk krmí Kingdom Come nebo Valorant.
@Fatality (09.05.2020 22:09): Tvoje paníze, tvoje věc. Každej si utrácejme za co chceme. Comet Lake výkon mít být bude. Přetaktování o moc sice nevěřim, ale možná jo. Maj to snad hnát už z výroby přes 5Ghz. Ale v tomhle byl intel silnej vždycky, tak třeba s vodníkem těch 5,5Ghz dáš.

Každej ale přistupujeme k tomu jinak a to je dobře. Já asi jako většina chceme za svý peníze maximum. Ceny desek s Z490 jsou dost overkill a co za ty paníze nabízí? PCI Express 4.0, které CPU nebude umět využít? VRM fáze na 90A? To bude chtít i nový jističe... Navíc ta patice asi opět moc dlouho nevydrží. A Comet Lake prostě je jen po xté refreshnutá architektura. Je to prostě jedničková Oktávka do který narvali motor z Lamba a honěj to nitrem. Mě prostě tenhle pricip nevoní.

Nepopírám že i9-9900K a i7-9700K jsou fakt rychlý procesory. Jenže nesrovnávej je s o generaci starším Ryzenem 2700X, ale s tím co je na trhu a to je R7-3800X, R9-3900X a R9-3950X. Ke konci roku snad přijdou Ryzeny 3.

A i tak by mě zajímalo když se bavíme o takhle silnejch cpu. To mi chceš říct, že jakejkoliv z nich je bottleneck pro nějkou hru? To se ptám. Zajímalo by mě která hra dokáže využít třeba ten i9-9900K na 100%. Jsou vůbec takové hry? To už spíš nebudou tak výkoné GPU ne? Ale tohle netušim.
@Fatality (09.05.2020 22:09): A proc srovnavas 9700k s 2700x kdyz uz mas na trhu 3700x stale levnejsi nez ten intel? Ten uz z naskoku intelu ve hrach docela ukrojil. Predpokladam tedy, ze kdyz tolik stojis o Intel mas i odpovidajici gpu? Tedy rtx 2080 a vys?

Krom toho bych do budoucna urcite vliv HT nepodcenoval. Ostatne next gen konzole budou mit HT ve svych procesorech aktivovany.
@Bursoft (09.05.2020 10:48): Bottleneck asi nemám. Chci core i7 odemčený, abych si ho mohl taktovat, protože mě to zajímá. Mám na něj peníze teď a nevyplatí se kupovat 1151, když je za rohem 1200. Rozdíl je sice malý, ale z mého pohledu se fakt nevyplatí kupovat 1151 a nechci čekat další rok na nové i7. Chci i7 taktovat I kvůli tomu, aby mi třeba sedm osm let vydrželo na top úrovni.

@TombSpirit (09.05.2020 10:53): Je to porovnání stejných ekvivalentu procesorů.

@Cobot (09.05.2020 12:44): Tak si vem tomshardware: Intel’s Core i7-9700K excels in two areas that AMD’s Ryzen 7 2700X can’t touch: raw gaming performance in games and overclocking potential. If you’re after the absolute highest frame rates in your games, then the choice is clear: The i7-9700K is stronger in most games than a Ryzen 7 2700X. And if eking out the most performance by overclocking is important, you should stick with Intel's platform.

Pod tím ještě zmiňují, že overall je pro většinu lidí dostačující amd, k Intelu potřebuješ odpovídající desku a chlazení. To já mám, resp budu mít, a přesně proto Intel kupuju. Protože chci výkon ve hrách a chci ho taktovat.
@Cobot (09.05.2020 12:44): tuhle stranku taky moc nepobiram, obcas to tam vyhodi porovnani sestav nebo soucastek v konkretnich hrach ale absolutne netusim kde a jak to tam nastavit , ja pouzivam spis passmark na pomerovy srovnani m kdy tak zhruba pomer cisel sedi ku pomeru vykonu procaku nebo karetkdyz sem to porovnaval s realem
@Gordon (09.05.2020 12:13): V tom jak inerpretuje informace.

Tak si tu dejme příklad třeba s mým cpu. Co se z toho porovnání dozvím?

Muj cpu můžu koupit za 3208,- Kč (hm), Effective Speed +32% (hm), Memory 10 let starej cpu má +12% Lower memory latency (hm), Jestli je ten R7 o 86% rychlejší na sigle core nevim. Nedivil bych se kdyby to bylo víc. Zajímalo by mě jak došli na čtyřjádru k výsledku testu osmijádra 258 Pts.

Prostě to jenom někde vezme čísla a ty tam vybleje. O reálném použití těch procesorů ti toho moc neřekne. Možná to u novejch procesorů dává relevantnější čísla a taky úplně nevylučuju, že tomu jak ty informace interpretuje nerozumim, ale v životě bych si podle tohohle nevybíral cpu.
UserBenchmark je naprosto tragickej web. Je to tak pro lidi co o HW nevědí lautr nic a potřebujou apoň něco.

Nemá smysl tu rozjíždět flamewar intel vs AMD. Stejně to nikdo nevyhraje. Troufnu si ale tvrdit, že i zákazníci intelu můžou AMD za Ryzeny tleskat, protože díky nim byl intel nucenej zásadně zlevnit a přidat jádra (i HT) do lowendu. Konkurence je prostě nutná a pro všechny prospěšná.

Za mě je intel proti Ryzenům tragickej a neskutečně zastaralej. Navíc plnej bezpečnostních děr. Co se mu ale nedá upřít je, že z těch 14nm dokáže ždímat stále konkurenceschopný výkon a v singlecore dokonce stále asi o chlup lepší. Bylo by asi hodně slušný, kdyby měl měl moderní architekturu na 7nm jak AMD. Jenže nemá nic. Jen rycykluje a recykluje. Je až neuvěřitelný jak ta firma zaspala. Comet lake a Z490 je už opravdu výsměch a agónie. Věřím tomu, že intel zas půjde nahoru, ale příšti dva roky nic nečekám.

Můj novej procesor bude na 95% Ryzen 4xxx a to říkám jako někdo, kdo stále těží z výkonu deset let staré i5. Jen ta grafika bude stále od nvidie. Tam mě AMD prostě stále nepřesvědčuje.
@Fatality (09.05.2020 00:35): Porovnávat starý Ryzen s dvakrát dražším Intelem je úplně k ničemu, navíc UserBenchmark prakticky ignoruje dodatečná jádra / vlákna, takže zvýhodňuje Intel:
https://www.reddit.com/r/buildapc/comments/g2x49q/userbenchmark_should_be_banned/

Intel prostě teď na AMD nemá - kromě nějakých pár procent v single-core výkonu, ale většina lidí kupuje podle poměru cena - výkon a tak radši ušetří nebo dá přednost podstatně většímu multi-core výkonu. A tam, kde je potřeba nízká spotřeba - typicky notebooky - nové Ryzeny Intely totálně drtí. A bude to tak zřejmě minimálně než přijde Tiger Lake.
@Fatality (09.05.2020 09:32): A co tě vlastně nutí upgradovat CPU? Máš někde bottleneck? Neber to tak, že ti do toho snad chci kecat, ale Comet lake bude naprosto zbytečná výběhová řada, jen aby zaplnili díru mezi novou architekturou a výrobním procesem. K tomu to stupidní číslování. A věř tomu, že až Intel konečně přijde s moderním CPU, nasadí ho 100% do novýho socketu.
@Jab (09.05.2020 08:32): Nejvíc podle aktuálního rozpočtu. Poměr cena výkon není zanedbatelný, ale ne první měřítko pro mě. Proto bych si nekoupil i9, protože rozdíl mezi ním a i7 je opravdu minimální. Ale stejně tak jsem byl nucen loni koupit nejlevnější i5, protože měla socket chladič (ta 9400F) a letos, když mám větší rozpočet, postupně vylepšuji. Koupil jsem vodníka za 3 700 a čekám na socket 1200, koupím i7 K a nějakou kvalitní desku, chtěl bych rog, ale 400 dolarů ještě musím zvážit :-D
@Rapier (09.05.2020 01:03): Takže prohrává ve všem = prohrává jen v poměru cena/výkon, super :-D

A když se na ten odkaz podíváš sám, zjistíš, že modří mají takt 3.6 a červení 3.7 :-)

Jop, někteří asi na něm pracují, ale ti mají právě tu i9. Intel přidává HT, protože je k tomu donucen konkurencí, což je super. Podle steamu používá qhd nebo 4k kolem 6 % lidí. Když má někdo na 4k monitor a grafiku, která mu to utáhne, tak dává smysl, aby šetřil na cpu :-D

AMD bojuje jen dobrou cenou, protože mu nic jiného nezbývá. Intel na to reaguje. To je naprosto super a chybělo to tu.
@Fatality (09.05.2020 00:35): když se na to podíváš trochu tím selským rozumem (nemusíš ani nic o CPU vědět), a zamyslíš se nad tím odkazem. Máme tu CPU modrých za 8 tis (+1-1,5 tis min. za chladič) vs CPU červených za 4,5 tis (chladič v ceně). Frekvence modrých 4,9 Ghz (před taktováním) vs frekvence červených 4,3 Ghz. Tak, je asi jasné kdo vyhraje ne?
A teď vem ještě v úvahu, že ti fajnšmejkři chtějí hrát v QHD, lépe 4K kde ten rozdíl je řádově 1-2% pro Intel. Nějaký důvod proč si připlácet za Intel?

Zkus ještě vzít v úvahu že někteří nehrají na CPU jen Quake Live/CS na 544hz LCD v 544+ fps. ale třeba i seriózně pracují. :) Proč asi tak ten Intel přichází z novými (ehm Skylake CPU) ve všech třídách s HT. Že by lidé na Intelu dokonce i občas pracovali? Že by? :)
@Rapier (09.05.2020 00:17): Jak jsem psal, HT není na hry nic nepostradatelného. Navíc Intel měl HT dřív než AMD. Pak ho přestali dělat do core i3-7, protože zaprvé peníze (i9) a zadruhé proč.

A jako by já zrovna mám přesně tu i5, co píšeš. 9400F. A budu kupovat nový socket. Vždyť tento cpu stojí kolik? 4k? Komu to vadí? Mně spíš vadí současný kurz :-D ano prohrávají ve všem.. Vlastně počkat.. Actually ne no. https://cpu.userbenchmark.com/Compare/In ... n-7-2700X/4030vs3958