Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Hardware

A že ty moderní simulátory tvoří asi tak 1 % hraných her, když budu hodně velkej optimista. Na internetu je dost testů vlivu počtu jader kdy 4c/8t už je na hraně a u nových her spíš už nestíhaj. Pro herní stroj nemá dneska cenu cokoliv co není 6c/12t a osobně už bych vzhledem k výhledu do budoucna nekoupil nic pod 8c/16t.
@marwel (22.04.2020 09:00): jsem realista. Když vídím kolik moderních leteckých a jiných simulátorů současnosti využívá alespoň 2 cores (standard je 1 core), tak 4 cores jsou rezerva na další roky dopředu. :)

Ten Ryzen má SMT - 8 vláken, já vím není to totéž co 8 cores. Uvidíme co testy.
Letošní rok bude na CPU opět zajímavý. AMD uvádí Ryzen 3 3300X a Ryzen 3 3100 + nový čipset B550 s podporou PCIE 4.0.

Především ten 3300X za tu cenu bude Intel hodně bolet. V kombinaci s rozumnou a kvalitní deskou B450 (zanedlouho vyjde i B550 s podporou PCIE 4.0) a 8-16 GB DDR4 to bude sestava doslova za hubičku.
Boost frekvence 3300X na 4,3 Ghz a stále 8 vláken (ano nativně jen 4 cores), můj tip je že to bude hodně silná konkurence pro celou řadu moderních 6 cores Intel Core i5.

@Luky_Luk (21.04.2020 21:05): tak dej vědět až to žena zvládne. :)
@Garion (19.04.2020 22:50): To vypadá na řešení, díky za link na zahnutou SATA koncovku.

@Dunemaster (20.04.2020 04:40): Cena nebyla po komponentech, ale za celý PC 3299,- Kč
...ta malá deska, i5-3550, jen 4GB RAM, 500GB 7200 disk, CD-Rom a k tomu ta GFX 10606GB za 3400,-
celkem 6700,- Kč za dle mě slušně použitelný PC

teď jsem přijel z Praglu a tam koupil ještě tenhle nejstaršímu:
https://pc.bazos.cz/inzerat/118734922/st ... 3700-mhz-msi-h97.php
za 2500,- a k tomu pěkný LCD za 200,-, celkem funkční komp za 2700,- :)

To už asi budeme moci v Armě simulovat útok tankovýho praporu....si každej nabrnkneme rotu...ještě musím ženu naučit lítat s Mi-24kou, ať máme leteckou podporu.
Poptávám starší plně funkční notebook (◄2007) s obrazovkou v poměru 5:4, hardwarově podporovanými WinXP, s dedikovanou grafickou kartou a dvd mechanikou. Idálně dvoujádro a 2 GB RAM. HDD je mi jedno. Ideální kandidát - Lenovo T60, ale beru cokoliv podobného. Jde mi o pohodlné a plnohodnotné zařízení na hraní her vydaných v letech cca. 1997 - 2003 se zachováním možnosti se (rozumně) připojit na internet.
@samorost (21.04.2020 11:19): Tak klesají rychle ceny, páč panely dělá jen LG a to chce prodat každý rok novou řadu (aniž by konkurovaly přespříliš starší modely). :) Čili klesají, ale jen vocamcaď pocamcaď. Přesně dle cenové politiky LG, které si to může stanovit. Konkurence není a všichni výrobci jejich OLED panely mají. Výjimka je tedy QLED od Samsungu. Ale ten nestojí o nic méně a objektivně má spíše horší parametry (byť maximální jas je třeba vyšší).
@Jab (21.04.2020 11:06): Ano, ceny OLED TV jdou poměrně rychle dolů. Já se právě chystám letos kupovat něco do obýváku, s tím, že stávající menší telka půjde do ložnice. Proto cílím spíše na větší uhlopříčky, tedy 65"+. Samozřejmě se mi taky nechce dávat za TV nějaké přehnané peníze, zatím se tedy probírám nabídkou a hledám ideální variantu. V 65" verzi se ona LG OLED65C9 vejde pod 50 tisíc, ještě chvíli počkám a uvidí se.
@samorost (21.04.2020 11:01): Já bych naopak šel do té 48 palcové letošní verze. Ale musím vyměřit, jestli se mi to vejde na stůl. Pokud ano, tak bych si udělal radost a koupil to třebas s novým xboxem. Ale... Asi bych do té samotné televize nechtěl dát víc jak cca třicet tisíc (což cca stojí 55 palcová C9). Čili budu muset počkat, jak se to vyvine. OLEDům obecně rychle klesají ceny. U té 48 palcové verze ale nemusí být ten tlak na snižování tak vysoký, anžto na trhu budou tuším jen dvě a konkurence tedy bude minimální.
@Jab (21.04.2020 10:25): Jasně, ale i na konzolích máš mnoho her s nějakými statickými prvky v obraze. Nicméně, on ten problém bude opravdu spíše lehce přifouknutý. Pokud člověk nebude hrát jednu hru deset hodin denně po dobu jednoho roku a neopomene používat ony čistící funkce, může být nejspíš zcela bez obav. V tom případě je pak ta LG C9, případně Sony A9 špičková volba, jsou to opravdu parádní panely, navíc svými parametry pro hry jako stvořené (především ta LG). Jen je ta LG neskutečná „žiletka”, je zde určitě třeba být při manipulaci s ní dost opatrný (pozor na děti a domácí mazlíčky!) a docela dost se leskne. Každopádně, samotný obraz je dechberoucí, líbilo by se mi mít doma kupříkladu tu 77" verzi. Ovšem těch 120 klacků, co za ní chtějí, mě zatím vrací z nadoblačných výšin snění bleskově zpět na zem... :c))
@samorost (21.04.2020 09:42): Má to primárně ke konzolím. OLEDy btw mají program, kdy ve stand-by režimu jakékoliv retence obrazu čistí. Tzn. OLEDy se většinou nevypínají a nechá se to dojít do tohohle "spořiče". Má na tom kanálu více videí o retenci obrazu a vypalování OLEDu a většinou to i při maximální zátěži dopadlo tak, že z toho byl jen malý problém, který byl řešitelný právě tím nastaveným programem pro vyčištění.

Třebas zdeť:
https://www.youtube.com/watch?v=SlP2kwNqXNA

Čili ne že by to nebyl problém. Ale tím standby režimem je to řešitelný problém.
@Jab (21.04.2020 08:39): Díky. Jen nevím, zda tímto človíčkem doporučované LG OLED panely jsou pro hry opravdu vhodné, hodně se mluví o vypalování obrazovky, právě při dlouhodobém hraní. Na filmy je v současnosti OLED samozřejmě nejspíš top volba, ale u těch her bych se docela bál. Možná jde ale pouze o zbytečné obavy a ve skutečnosti to tak horké není, těžko říct. :c)
@Dunemaster (20.04.2020 05:15): když si dáš na staré PC 32 bit edici Windows 7, nejlépe bez Service Packu 1 a dalších security patchů, tak rozjedeš prakticky cokoliv co bys rozjel pod 32 bit Windows XP (komptatibilita s 16 bit aplikacemi zaručena).
Sedmičky bez SP1 umí rozjet bez problému i základní Civilizaci IV bez datadisků, stačí ale nahodit SP1 + security patches a je vymalováno. :)

BTW neříkal jsi že kupuješ Xbox One X?
@Luky_Luk (19.04.2020 21:23): Tak záleží v jaké case máš tu desku namontovanou. Nejspíš chápu co chceš říct.
SATA kabel je dost plochý a malý ale pokud to jde vytáhni jej z druhé strany základní desky skrz skříň a zapoj takto DVD i SSD.
hrozně rád (třeba zítra) tu situaci nafotím a jsem zvědav na názor - teď jsem rád, že je to zavřený, funguje a musím trochu pracovat a pak spát. Včera jsem poptal inzerát a s klukem zapnul Armu 2, to bylo cca 10 večer. Pak se strhlo tolik zajímavých taktických situací, že najednou říkám "hele světlo" a bylo po šestý ráno.
Když já mu sliboval 4 měsíce, že si spolu dáme mulťák....
No a už je mi blbý tavit ty naše pracovní notebooky s onboard GPU, tak jsem konal.

Jinak obecně s místem je ten problém, že grafika jde nad těmi 4mi SATA sloty a jak je zasunutá do PCI3, je dost nízko a ze čtyř slotů jde složitě proláklinou procpat pouze jeden.....logicky v tuto chvíli ten nejdůležitější - HDD
je to trochu vidět na obrázku motherboardu, který tu postoval Rapier:
https://www.asus.com/cz/Motherboards/H61MF/gallery/
je to možný, ale já jsem v Armě 3 toho Safíra vyjímečně zatížil nad 30%, takže mi bohatě stačí a protože žere víc než GTX (až ho tedy někdy zatížím :), tak se i víc hodí k mýmu 500W zdroji.
Ale tak třeba to jedou vyměním, až kluk bude hrát samý Dx12 věci vyladěný pro AMD.... což možná ani nenastane
to jo, ale když se podíváš na Safíra Nitro 570, tak má i v základu vyšší takty a výkony v podstatě té 580 (což mi vycházelo i v benchmarcích bez OC)
@Luky_Luk (19.04.2020 20:46): ano ale pouze pokud srovnáváš RX 570 8GB s GTX 1060 3Gb, což je mimochodem jiná GPU než GTX 1060 6GB, tedy tyhle na papíře "stejné GPU" se neliší jen velikostí VRAM ale i výpočetním výkonem kvůli nižším taktům a méně výpočetním jednotkám u 3GB verze.

AMD ekvivalent Nvidia GTX 1060 6GB, z hlediska výkonu GPU, je až RX 580 8GB.
jo Rapiere, ale já mám RX 570 Nitro 8 GB a ta je obecně horší než 1060 ve starších directX, ale v novějších občas i lepší o 20%....a má i víc paměti.
Je fakt, že já nový věci nehraju, takže mě taky napadlo to vyměnit. Ale kašlu na to, je znatelně větší než 1060...už se v tom vrtat nebudu.

Jinak jsem PC koupil za 3300,- (i5 3550) a grafiku jsem chtěl 1050Ti za 2000,-, ale tím, že jsem byl v terénu 100+ km a nedaleko se nacházela 1060 (oproti 1050 v opačných směrech), tak jsem mladýmu dopřál něco lepšího (3400,-).
@Bursoft (19.04.2020 18:42):
Dík, už jsem tam dal syčkovi ty starší drivery, ale pak mu hodím i ty novější (ale aspoň bude kam ustupovat :)

SATA SSD zní zajímavě, všude se to prodává, ale když se tam mimo hadru nepodařila narvat už druhá kšanda, tak trochu pochybuju, zda bych tam narval SSD. Nikde rozměry nekótují...
@Luky_Luk (19.04.2020 18:17): tak to abys mladému dal svou AMD RX 470 GB a vyměnil ji za výkonnější model GTX 1060 6GB. :) Ještě minulý rok jsem tu džíforzku měl0 v PC.

Gratuluji k druhému domácímu PC, nějak jsi se rozšoufl. :) Ještě kdyby jsi si tak našel čas na nás a začal s námi létat Falcon BMS 4.34 online. Lítá nás už pravidelně mezi 6-8 po 20 hod každé uterý.

Jak už psal Bursoft, SSD tam dáš když máš SATA III sloty. Kup si ideálně Crucial MX500 v kapacitě 500GB/1TB.
A já se také zeptám nemá někdo prosím doma staré CPU do Socket 754 (jedno jádro)? Konkrétně nejlépe Athlon 64 3000+ až 3400+ (ideálně s jádrem Palermo). Stačí mě samotný procesor, chlazení mám. Případně sháním desku s dvou jádrem (Athlon X2) s AGP slotem a sloty pro paměti DDR.

Mám doma dva Semprony 64 (Palermo): 2800+ (1,6 Ghz) a 3400+ (2 Ghz) obě CPU s 256 KB L3 cache (oba se dají přetaktovat o cca 200-250 Mhz).

Problém je, že ačkoliv jsem tam dal asi nejvýkonnější GPU co šla kdysi dávno do AGP slotu koupit: ATI X1950 GT 256MB, tak při hraní TES Oblivion by grafika překvapivě utáhla Oblivion s HDR na plných detailech ve FullHD (!) ale MS Afterburner mě ukazuje, že po celou hry je vytížení CPU 100% bez ohledu na počet postav ve scéně.
V okamžiku kdy se na scéně objeví AI/NPC (krysy, postavy, apod.) fps padají z 35-55 klidně k 10-15. Nepomáhá nic, hra běží se 100% vytížením CPU i v 640*480 s nejnižšími detaily bez HDR/Bloom. Zkrátka CPU brzdí GPU.



@mrazikcomp (19.04.2020 19:03): mám myslím doma navíc nějaké PIII 350 nebo 450 do slotu 1. PIII 550 mám taky ale to si nechávám do jediné desky s Intel BX440.
zprovozneno pentium MMX 233 @262 MHz , amd 5k86-P100 a vrham se na testovani 486 jestli nabehnou , kdo to po me chtel tu retro PC CASE, mam tu asi tri nebo ctyri volny , zaroven se ptam - nezbylo nekomu doma pentium III s mb na kterym je jeste ISA slot lepsi nez co ja sem nasel P III 350 ? pripadne staci samotny procak na 550MHz
@Rapier
no já už to mám pro kluka doma a dokonce jsem cestou sehnal i GPU a to 1060-6GB, která do PCI3 dát šla, nicméně se určitá nevýhoda pididesky ukázala, protože se musela vyndat kšanda od CD-ROM a zůstala jen kšanda HDD. Stejně jsem chtěl CD-ROM odpojit....i když zdroj 450W by ho utáhl i s GTX grafikou.

Před pár minutama jsem konečně prolomil kabelovanou....2 LCD, DVI, HDMI, DP, VGA kabely * 2 GPU 1060/onboard na procáku.....a nakonec se mi po !hodině! chytnul menší LCD na DVI s dedikovanou GTX 1060 (což jsem ze všech řešení preferoval :).
TVL Rapiere, kde jsou ty časy, kdy CRT monitor za 15 tisíc měl VGA výstup a bylo vymalováno...

Takže Arma a Falcon teď bude v rodině fičet na PCích a ne tavit notebooky s onboard HD chipy. A já aspoň pospojuju svoje dělíčko, který leží rozpojený od prosincového sletu v kanclu v koutě...
@Gordon (19.04.2020 12:11): Tak tepelná vodivost není nějak ultrarychlá, zvlášť s blbou pastou a je tam i nějaká setrvačnost. Hádal bych, že ten uživatelsky viditelný senzor bude měřit trošku dále od čipu pasiv, aby hodnoty moc neskákaly sem a tam několikrát za sekundu ukazovalo to nějakou ustálenější teplotu, která se dá lidsky přečíst a nestřídalo se tam „90 60 90“. Nějakej GPU management ale asi bude brát teplotu přímo na křemíku a proto to škube. Teplota vyletí hrozně vysoko, teplo se nestíhá přes pastu odvádět dostatečně rychle, tak se čip podtaktuje, odvede se dostatek tepla, nastaví se normální frekvence a zase se nestíhá odvést teplo a razantně se sníží frekvence,...
svislé jsou na desce samozřejmě RAMky...ty PCi2 jsou asi určitě dvě vodorovné krátké pod PCi 3...
ale ok, to se musí vejít
@Kwoky (19.04.2020 08:28): Člověče ono to fakt asi bylo tím, takže dík za hecnutí, mě se do toho moc nechtělo, ale pastu jsem našel, přepastoval jsem a škubání je pryč. Akorát mi při testu jednou žuchnul grafický ovladač, ale to možná zapříčinily šachy s ovladačema, jak jsem přahazoval ty karty. Tak jsem teď komplet ovladače odebral nainstaloval znovu a uvidíme. Zatím to jede i Furmark to vydrželo deset minut bez problémů, což včera po cca minutě stress testu se karta poroučela a byl jsem bez obrazu. Zvláštní, že to ale neukazovalo ty vyšší teploty.
Zdar, když mám v normálním kejsu osazenou micro ATX desku s 2x PCIe 2.0 (dle mě svislé) a 1x PCIe 3.0 v místě první vyštípnutelné zdířky....tak předpokládám, že tam mohu dát v podstatě jakoukoli grafiku s rozumnou spotřebou? H61M-F má polohu PCI stejnou jako větší desky, že?