Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Hardware

@valcik (12.12.2019 18:32): Taky myslím, že slot na grafiku v tom započítaný není.

@Rapier (12.12.2019 19:06): 3*4 GB dávají smysl v případě, že je 8 GB málo a nevadí ti jet jen jako single channel. Neobvyklé to je, ale s RAMkami už jsem viděl různé čáry - třeba tři RAM, každá jiná kapacita a parametry. Jak píšeš, prostě poskládané "co dům dal" :)

Jinak kolega může být rád, že netaktoval. Jinak by ten procesor upek. Ještě když ví, že se mu hodně práší, tak občas otevřít bednu a fouknout fénem není tak složité. Ty problémy s (ne)nabíháním mohly být klidně způsobené prachem.

@mazar1234 (12.12.2019 19:16): B450 je ready, ale s aktualizovaným BIOSem.
Jak jste se tu tak bavili o tom skládání PC a pod.

Na sletu jeden náš pilot měl sestaven PC stylem (od jiného letce co se také účastnil):
MB GIGABYTE GA-Q77M-D2H (BIOS podporuje i Ivy Bridge CPU)
CPU Intel Core i7-2600K Sandy Bridge + stock CPU chladič
3x 4GB DDR3 1600 Mhz Corsair Vengeance,
Asus Nvidia GTX 770 2GB
nějakou case z AutoContu

Když otevřel skříň páč mu nefungoval VGA do starého LCD tak mě málem odnesli. Tolik prachu všude jsem už dlouho neviděl. Se slovy, to víš mám tam terária na hady a práší se tam..... grafika vypadala že je zalepena prachem, ventilátory se sice točily... škoda že jsem si neudělal na sletu foto.

Než začal létat druhý den museli jsem řešit: zjevnou nekompatibilitu RAM, jakmile vytáhl RAMKY ze slotů, už PC nechtěl najet, zkoušeli jsem všechny možné i nemožné kombinace, počínaje jednou RAM a stejně nic. Teprve až se tam dala čtvrtá, tak se PC rozjelo do BIOS/OS. Pak to kolega letec vypnul a zapůjčenou RAM odebral, PC už díkybohu najel. Takhle nestandardní situaci kdy byly osazeny 3 ze 4 slotů RAM ještě neviděl.

Pak mu říkám ty hraješ simulátory co vytěžují CPU na max. a máš tam stále jen stock chladič? Jo to stačí je účinný a tichý. Tak jsme nahodili MSI Afterburner a DCS World testovací mise kde se nic neděje ukazovala po chvílí teploty mezi 75-85 stupňů celsia, a to prosím v zimním období, v místnosti kde bylo okolo 24-25. V létě to muselo jet jak kdysi mě se stock chlazením, okolo 85-95 stupňů celsia.
Shodou okolností tam ten co mu to skládal měl rezervní nový CPU chladič: Spartan 3 LT HE1012 (450 Kč), tak to tam dal a teploty okamžitě slezly pod 60.

Nakonec došlo i na grafiku, páč mu to nešlo rozjet s tou GTX 770. Bodejť by taky ano když byly grafika ve slotu zkroucená, že jsem nemohl uvěřit svým očím! Tahle zkroucenou dlouho grafiku jsem jakživ u nikoho neviděl.
Tak ten co mu to skládal tam měl novou GTX 1060 3GB od MSI (jeden ventilátor) a za 2,5 tis mu to prodal.

Kolega si navíc, a to původně nechtěl letos dát do PC ani korunu, koupil nové RAM Kingston Fury CL16 1600 Mhz kit 2x 8 GB (na mou radu, chtěl koupit jen 2x 4 GB) a taky nový monitor, páč ten co měl nějaký obstarožní HP s VGA a 1024*1280 rozlišení fakt není to pravé ořechové na simulátory.
Jeho limit na nový monitor byl 3,5 tis, nakonec jsem ho přesvědčil ať si koupí rovnou za 3,99 tis 27" IPS DELL (pozn. nemusí zeleného mimozešťana tak kupuje u TSBohemia).

Donesl domů RAM a dal kit do stejných slotů a nic, jakmile tam byly původní RAM (jen 2 ks) nešlo to za žádnou cenou rozjet. Tak je dal pryč a díky bohu si koupil na mou radu 16GB kit a ne 8GB kit, to by ho asi teď hodně štvalo.
To že mu tam dal Intel čipset se kterým se nedá Káčkový Sandy Bridge taktovat je neodpustitelné, to že RAM mu běžely celou dobu v 1333 Mhz budiž, ačkoliv dle manuálu má deska X.M.P. Profile a RAM by měla jet na 1600 Mhz. No a pak si nechte u někoho složit PC. Je možné že kupující byl silně limitovaný financemi co jsem tak pochopil a ten co to skládal to slepil z toho co levně sehnal, měl doma, apod. ale i tak. Mít káčkový CPU a nemoc taktovat ..... to je na zabití.

Nakonec je nadšen, nový LCD s FreeSync 75Hz, čert vem že to je 6 bit+FRC ve finále to nepozná. FreeSync sice asi na Nvidia nevyužije (možná časem až Nvidia rozšíří list compatible LCD) ale za ty prachy nic lepšího sehnat asi ani nešlo.
@valcik (12.12.2019 18:32): no prave navic proc by do desky cpaly slot na 16x PCI-E 3.0 pro grafarnu kdyby to pak na chipsetu zabrzdilo na 6x 2.0 ? spis to budou linky pro ostotani komponenty a grafarnu do toho nepocitaj
@mrazikcomp (12.12.2019 17:46): Stiahni si GPU-Z a skontroluj to. Coffee Lake procesory už majú 16 dedikovaných Gen 3 lanes, ktoré sa môžu spájať priamo s grafickou kartou v x16 slote a čipset obchádzajú, možno je to len planý poplach!
nema nekdo z prahy doma plonkovych 8gb dimm DDR4 ktery nebude do novyho roku potrebovat na zapujceni za cokoladu nebo pytel vlasskych orechu ? :)
@mrazikcomp (12.12.2019 02:05): Skontroluj to cez HWINFO64, alebo GPU-Z kde je aj renderovací test na odmeranie rýchlosti zbernice. Ja si myslím, že aj keď máš procesor a grafickú kartu s podporou PCI-E 3.0, tento čipset im pridelí pomalšie 2.0 cesty.
@7c (12.12.2019 11:37): Naznačuješ, že čtyři sloty (z toho dva neobsazené) jsou méně stabilní než dva sloty. Tomu se zdráhám uvěřit. Jinak by se ty nejvíc nadupané OC desky dělaly jen se dvěma sloty, což se ale nedělají.
@Kwoky (11.12.2019 22:19): Jde o to, že na ITX deskách máš jeden DIMM na kanál, takže pro dual channel RAM máš při dvou slotech jeden kanál na jeden slot. Čili nejlepší možnost pro přetaktování paměti. Pro běžného smrtelníka 100% zbytečné. Jako, asi je to bonus, pokud "běžný smrtelník" potřebuje malou desku :)
akorat ty 6 linek PCIE-E 2,0 - to trochu nechapu - doufam ze se do toho nepocita i grafarna PCI-E 16x 3.0 a ze je to jen pro ty dalsi pci-e rozsirujici sloty, kam stejne nic davat nebudu , to by pak bylo blbyy
@Kwoky (11.12.2019 22:19): a ja si zrovna koupil H310 :) +i3-9100F , jako technologicky upgrade za i5-6600+B250 , jeste sem 300 usetril po prodani stary a +3roky zaruka , na to co ja po tom chci to je plne dostacujici
@Kwoky (11.12.2019 22:19): Nice, díky. To je pak fakt blbost no :D. Dotyčnej si to zjevně vytáhl z prdele :(. Co se slotů týče, tak to shrnul tady kolega Thellwin, píču tomu rozumí no. Zkusím zjednat nápravu :D
@Steve (11.12.2019 22:12): H310 je nejméně vybavený čipset z té trojkové generace (žádné M.2, méně všeho - PCI-E linek, SATA portů, USBček...) - viz tabulka a samé "No, no, no" :) A hlavně neumožňuje přetaktování procesoru, takže ta kombinace nedává smysl.

Malá deska je bezva, pokud chceš šetřit a současně víš, že PCI-E sloty navíc nepotřebuješ (zapojíš grafiku a jsi happy). Pak ano. Ale aby někdo chtěl menší desku kvůli méně slotům na RAM, to slyším fakt poprvé. Předpokládám, že za tímhle požadavkem stojí nějaká fáma.
@Kwoky (11.12.2019 20:45): "Kombinace čipsetu H310 a Kčkového procesoru je pěkné zvěrstvo." Můžeš elaborovat víc prosím?
jinak já se v Intelech vůbec nevyznám, byl jsem rád, že jsem pochopil číslování AMD :D

@marwel (11.12.2019 20:48): Grafiku asi měnit bude... "časem"... Tak uvidíme.

@Thellwin (11.12.2019 21:04): Jop díky. Desku s B450 jsem doporučoval. Ale prý je lepší vzít malou desku, protože chce jen dva sloty na RAMku (?!).
Díky za reakce. Btw taky považujete za takové "bare minimum" designu PC, že by ta skříň mohla aspoň barevně ladit s periferiemi? :D
@Steve (11.12.2019 20:35): 9600K je dobry pro high refresh rate, v opacnem pripade bych se radeji dival po AMD, konkretne 2700X nebo 3600. 580 nakrmi v podstate cokoliv, predpokladam, ze planuje grafiku nekdy v budoucnu menit?

Ta skrin je opravdu priserna. :)
@Rapier (11.12.2019 17:50): Dneska jsem se o desky trochu víc zajímal (i díky odkazu od Cobota - díky za něj, uloženo) a myslím, žes to hezky shrnul. Prostě těch "kravin", za které se dá připlatit, je hodně. A když je chce člověk všechny, tak prostě platí až do zblbnutí :)

@Steve (11.12.2019 20:35): Ať už prosím ten kámoš nikomu nic nedoporučuje. Kombinace čipsetu H310 a Kčkového procesoru je pěkné zvěrstvo. A RX 580 už bych si dneska taky nekoupil. Raději 1650 Super - výkon prakticky stejný, provozní vlastnosti (spotřeba) výrazně lepší.
Kamarád vybírá počítač do 20k, má od nějakého jiného kámoše navybíráno tohle:
MSI Radeon RX 580 ARMOR 8G OC
Intel Core i5-9600K
MSI H310M PRO-M2 PLUS
Seasonic S12II-520
HyperX 16GB DDR4 2666MHz CL16 FURY series
ADATA SSD XPG SX8200 Pro 512GB
WD Blue 2TB
a k tomu velmi solidně nevkusná bedna

Celé se mi to moc nepozdává, imho zbytečně silné CPU ke slabší GPU (možná jsem mimo), zbytečný HDD, single RAMka, mrňavá základovka a teda navrch ta strašná bedna. Mám se mu to zkoušet ještě rozmluvit a vylepšit, nebo myslíte, že je to v pohodě?
@mazar1234 (11.12.2019 19:33): Tak zase možný upgrade nabízí i starší a levnější desky. Stejně jako lepší int. zvukovky jsou i na B450 chipsetu. Takže imho jediná výhoda tady těch předražených chipsetů je hromada USB a SATA portů, a pro velký nadšence možnost plnohodnotného SLI/Crossfire, vše ostatní ti nabídne Bxxx.
@Rapier (11.12.2019 17:50): Jo, Doska je IMO najdôležitejší komponent (aj skriňa je dôležitá) na ktorom sa najmenej oplatí šetriť, lebo práve ponúka možný upgrade, ja tu kúpu X570 už dnes vôbec neľutujem, aj keď v momente kúpi som hromžil že je relatívne drahá (zase verziu za 600€ až tak strašne netreba).

2x M2, ktoré tam mám, USB portov dostatok vrátane USB-C, lepšia zvukovka ako sa dáva do 99,99% menejlevelových dosiek, konektorov na ventil viac ako mám zapojené (mám tuším 6 teraz zapojené), lepší LAN... to sa proste nasčíta a dohromady už to nie je nejaká kokotinka navyše.
@Rapier (11.12.2019 17:50): A pokud člověk nechce taktovat, tak je to hlavně o tom vybavení (např. 10 GB LAN nebo WiFi je docela dobrý bonus, pokud je člověk potřebuje).

Ad procesory - má tu někdo 3900X? Případně nějaký víc taktovaný Ryzen? Jak je to s chlazením a otáčkami ventilátoru? Narazil jsem na rozdílné informace (např. neustálé roztáčení a vypínání ventilátoru, hodně vysoké teploty, které limitují frekvence). Jde mi hlavně o chování při normálním používání (neřeším teď FPS ve hrách nebo výkon obecně).

@Kwoky (11.12.2019 14:51): Lepší na odpis daně? .-)
Důvody proč si připlácet za lepší desku jsou různé. Třeba k Intel Core i5-2400 Sandy Bridge jsem automaticky kupoval desku s čipsetem P67, protože pouze tento čipset umožňoval taktování CPU (těch s odemčeným i uzamčeným násobičem). Desku jsem zvolil od Gigabyte, relativně levnou za 2,5 tis, relativně dobrou ale, je tam několik ale.
Tím prvním bylo málo USB portů, pouhých 6 ks vzadu (z toho 2x USB 3.0) + 2 ks USB 2.0 do case jsou pro fanouška do hardcore leteckých simulací málo, protože: 2x MFDs, Plynová páka, Joystick, Pedály, head tracking (TIR 4), kamera s mic., to máš hned hezkých 7x USB a pokud Cougar MFDs mají mít display za rámečkem aby to bylo jako v reálu (tzn. aby se na ně v reálném čase přenášel obraz) musíš počítat další 2x USB v případě že použiješ tablety pro přenos. To už máme 9x USB.
Druhým omezením je málo SATA III slotů. V situaci kdy máš 2x SATA III HDD + 1-2x SSD a jen 2x SATA III na desce je jasné že něčemu musíš dát přednost.


Důvody proč si připlatit za desku vidím v:
a) více vrstev PCB což by mělo lépe izolovat mimo jiné integrovanou zvukovku
b) výrazně lepší integrovaná zvuková karta s kvalitními součástkami
c) více USB všeho druhu včetně USB 3.1
d) více konektorů na ventilátory
e) kvalitnější napájecí kaskáda pro overclocking CPU
f) nové technologie jako PCIE 4.0, apod.
g) možnost flashnout BIOS bez CPU
h) více M2 slotů + přibalené šroubky a chladiče na SSD
i) možnost používat všechny SATA bez omezení kvůli nedostatku PCIE linek když je zapojeno SSD/více SSD.
j) více možností v BIOSu pro taktování CPU, RAM, no prostě všeho. :)
k) podpora RAM na vyšších frekvencích + podpora více GB RAM v případě vyšší třídy čipsetu.
l) další výbava na desce jako TPM, apod.
Obecne drazsi desky mivaji sloty pro rychlejsi (vice pretaktovane) pameti, coz jsem sam vyuzil hodne. A taky vice featur v BIOSu (napr. manualni kontrola chladicu, moznosti taktovani, podpurne veci), ktere levnejsi desky nemaji. Plus audio (pokud si nekoupis externi zvukovku, coz dela podle mych zkusenosti malokdo) a byva i kvalitnejsi sitovy konektor. To jsou treba pro mne duvody k investovani do MB.
@Kwoky (11.12.2019 14:51): Tak napájení s rezervou a dobré chlazení je určitě důležitej argument. I když u většiny desek kromě MSI je rezerva dostatečná. Stejně tak výbava co chceš. Mě desky s X570 tak přišli drahý, ale pak jsme tu vedl debatu s Garionem a ten si pěkně vyargumentoval, že potřebuje wi-fi a už nevim co dalšího a jo proč ně. Já zase chci víc než čtyři funkční SATA porty a ty mi B450 se zaplněným M.2 slotem taky nenabídne. Jasně, dá se to dokoupit na přídavnejch kartách, ale proč.

I když dá se razit i ekonomická verze, kdy levná deska udělá naprosto stejnou práci. Nedávno jsem někde četl článek kdy se porovnával vliv čipsetu na výkon a bylo to nula nula nic. Tedy jestli s to dobře pamatuju. No a pak si kdyžtak všechno dokoupit. Já kupoval teď k desce za 2460,- Kč wi-fi kartu za 620,- Kč. Za 3080,- Kč desku s B450 a wi-fi nekoupíš. No ale zas ta co to má už má zas lepší zvukovku a tak dál...

Jinak je taky třeba brát, že u X570 si člověk připlácí za TOP produkt. Třeba to B550 srazí i když nebude mít PCIE 4.0.
@Thellwin (11.12.2019 15:03): Díky za reakci. Přikyvoval jsem, když jsem to četl :)
Asi je to stejné jako se vším. Když chci dvě nebo tři funkce, tak je to za normální peníze. Jakmile budu chtít mít víc, tak cena letí nahoru. A když je tam úplně všechno top, tak je top i cena. Vtip je v tom, že na samotném výkonu ten příplatek pak není vůbec poznat.

Deska s lepším napájením znamená delší životnost při použití žravého CPU. Pokud je ale CPU s TDP 65 W, tak na napájení nezáleží a deska to v pohodě utáhne mnoho let.

Trochu mě děsí, že se na lepší desky pomalu dává už 8+4 pinové dodatečné napájení... Tam musí být rezerva pro přetaktování jako kráva :)
Tak otázka je, co je lepší deska. Pokud má člověk specifické potřeby (počet portů/slotů XY) apod. tak mu dost často moc na výběr nezbyde. A záleží na tom, jak je to otázka peněz. Já většinou neberu ty nejlevnější desky, ale pořád se snažím koukat na poměr cena/výkon. Když jsem vybíral desku k CPU 8700K které jsem chtěl taktovat, tak jsem kromě požadavků na lepší napájecí kaskádu neměl žádné nestandardní požadavky a tenkrát mi z toho vypadl nejlépe ASRock Z370 Extreme4, protože funkčně i kvalitou kaskády na tom byl stejně jako desky od "známějších" výrobců co stály o 1000+ víc.

Mezi deskou za 2500,- a za 4000,- může být nějaký zásadnější rozdíl i když asi neodpovídá příplatku, ale nevím co by musela mít třeba deska za 10k abych jí upřednostnil před deskou za 5k, která je funkčně skoro stejná, tam už se připlácí za věci, které si člověk musí oddůvodnit i trochu iracionálně podle mě.
Co je pro vás argument, proč připlácet za základní desku? Lepší napájení? Novější technologie? Kvalitní chlazení?

Snažím se pochopit, jak může stát základní deska s X570 víc než 10 tisíc.
Děkuju všem, kteří se zapojili do diskuze o mojí GK, info od zkušenějších se mi určitě bude hodit. Nespěcham na to až tak, že bych to chtěl řešit hned, ale po novym roce zatim aspoň tu GK vyměnim. Sice jsem psal, že na 60Hz monitoru bych hrát nemohl, ale na druhou stranu u 144Hz monitoru nepotřebuju vyhánět snímkovou frekv. na těch 144, zkoušel jsem různý nastavení v různejch hrách a pokudmožno stabilních 100fps (Vsync) mi uplně stačí. Mam to tak, že radši koukam na plynulejší grafiku při sníženejch detailech, než naopak.
A ještě ohledně RAM - jak moc je důležitá pro hraní her operační pamět? Když bych u PC dal lepší jen tu GK (4GB, možná spíš 6GB), měl bych řešit i těch jen 8GB RAM?
@Garret (10.12.2019 10:27): cenu jsem nikde jinde nehledal. 10 Kč rozdíl mě netrápí. :)
Je to fajn tip pro někoho kdo nemá Xbox One a rád by si užil Forzu Motorsport 6/7 na split screenu (případně další hry) s přáteli. Škoda že za tyhle ceny to nebylo před 2 roky. :) To platí i pro SONY kde se hnuly ledy.
Je tu někdo, nebo znáte někdo někoho, kdo se opravdu vyzná v TV? Nemyslím jen papírově, ale fyzicky - nejspíš zaměstnanec nějakého obchodu, který TV prodává. Zajímala by mě hlavně funčknost televizí po několika letech (podpora aplikací atd.).
@Chuck (10.12.2019 10:15): zavidim a cekam, az budou notasy s 2060/2070 dostupnejsi a bude jich vic ...

zcela konkretne cekam az bude tohle s 2060/2070 ... treba tohle je na pomery docela levny (2080 za $2k neni moc) ale proste ja mam rad ty paviliony pac maj dobre recenze, nadprumernej display a zrovna ten vyse linkovanej ma velmi dobre recenze co se tyce ergonomie a hlucnosti a topeni
U zeleného skřeta mají Xbox One X za pouhých 7599 Kč. Před týdnem, dvěma na tzv. Black Friday byla cena okolo 8,5-9 tis. Tak proto se SONY urvala z řetězu. Kdo si počká ten se nakonec dočká. :)

BTW za tutéž cenu jsem 2+ roky zpět kupoval Xbox One S 1 TB se dvěma ovladači. Mám těch her na Xbox One X, rozuměj s vylepšenou grafikou hafo ale kupovat to kvůli tomu nebudu.

@Chuck (10.12.2019 07:45): stále nemáš koupenou RTX 2060S/2070S? :) Čekáš na Ampere viď? :)

@speedevil (09.12.2019 23:05): počkej na vydání RX 5500 XT, je dost možné že dotáhne GTX 1660 (bez Super) ve výkonu. Zdroj máš OK, není nutno měnit, pokud ale hraješ na 144 hz monitoru tak udělat 144 fps asi nebude žádná sranda s GPU okolo 5,5 tis. Tedy nevím v jakém rozlišení hraješ (tipuji FHD?) a jak moc je to co hraješ náročné.

Uvažuj spíše o GTX 1660 Super (v podstatě výkon skoro jako 1660 Ti za lepší cenu).

U Nvidie nebrat karty GTX bez Super mají totiž pomalejší GDDR 5 paměti (nižší frekvence), u GTX Super Nvidia používý GDDR 6 paměti (vyšší frekvence) které jsou výrazně rychlejší a jsou standardem u RTX karet. AMD nabídne konkurenta GTX 1660 Super, tedy Navi RX 5600 XT až příští rok na jaře.