Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Hardware

@Kwoky (29.03.2019 14:33): Je to zajimave, Alza uvadi 1ms, CZC a Mall 8ms a na oficialnich strankach neuvadi odezvu radeji vubec (takze to vypada na tech 8ms, jinak by to tam jiste uvedli). Jo, to je hodne, ale odezva neni pricinou ghostingu, ktere VA panely dost trapi. To je hlavni duvod, proc osobne nad koupi VA panelu vaham.
@Paul (29.03.2019 14:24): V reálném provozu netuším. Každopádně podporuje Freesync v rozsahu 48-100 Hz, což je myslím slušné. Naopak by mě trochu odrazovala odezva 8 ms, což mi přijde na VA panel dost.
@Kwoky (29.03.2019 13:20): Díky za reakci. Dva monitory jsem už používal a neměl bych nic proti, kdyby mi to řešení současného stolu umožňovalo. Další problém je estetická stránka, mám pracovní koutek v obýváku a dal bych přednost méně nápadnému řešení.

Ten QHD ještě zvážím, ale zřejmě by pořád nevyřešil můj problém. Potřebuji mít po stranách obrazovky odkládací prostor - ať už se jedná o internetovou stránku, youtube, film, okna grafických programů atd. Prostě prostor, který nemám přímo před očima, ale periferně ho vidím a vnímám.

Tohle je vlastně přesně to, co potřebuji :).
@Aaron_Hill (29.03.2019 12:51): Dva monitory mají tu výhodu, že na organizaci oken není potřeba žádný doplňkový software.

Pokud máš 27'' Full HD, tak by ti mohlo stačit přejít na 32'' QHD (2560x1440), to je o 78 % víc pixelů (2 Mpix vs 3,69 Mpix). To myslím jako rozšíření plochy stačí, když je možné mít 4 okna 1280*720.
Přecházel zde někdo z klasického širokoúhlého monitoru na UltraWide? Mám teď klasiku 27'' a potřebuji rozšířit pracovní plochu a nevím, zda sáhnout po 29'' nebo 34'' (použití dvou klasických monitorů jsem zavrhl). U 29'' se obávám, že to co získám na šířce mi bude pocitově hodně chybět na výšce, ale nevím. Návštěvou prodejen elektroniky jsem si obrázek neudělal, tam všechno vypadá úplně jinak než ve finále na stole.
@kuler91 (28.03.2019 22:48): opravdu mě překvapuje že jsi vyměnil i5-8600K Coffe Lake (předposlední Intel generace) za Ryzen 2600 (posledni AMD generace). Jako chápu 2x více vláken se počítá u práce a možná i některých her (jako AC) ale čistě na hry... Chladič v ceně je plus, obzvláště pokud je tichý a účinný. Věřím že Ryzen 2600 je dobrý procesor ale v single core výkonu jsi si teď spíše pohoršil. To mě právě překvapuje.
@Rapier (28.03.2019 22:39): Hele ... popravdě nejsem schopný poznat rozdíl ( minimálně zatím, před rokem a něco jsem měl 8600k ) ... Co mě hodně potěšilo je cena a chladič, který je dodávaný s procesorem. Na zkoušku jsem vzal pouze základní chladit, který je zadarmo s balením a překvapilo mě, že je poměrně dost tichý, takže to ani měnit nebudu. Za tu cenu určitě asi lepší volba než intel, kde jsou ty chladiče mizerné ...
No kolem a kolem za tu cenu super procesor.

@Bursoft (28.03.2019 22:36): 144 na singl je naprostá zbytečnost pro mě .. i ta 100 ... jde mi hlavně o freesync IPS a solidní a pěkné barvy ... ten variabl framerate v rozmezí 55 - 80 mi naprosto stačí.
@kuler91 (28.03.2019 22:32): Tak já předpokládal, že když kupuješ 144 Hz monitor, budeš to chtít locknout na 144 fps :D Jinak samozřejmě CG, je třeba si dělat radost.. já koupil bazarovou 1060 a i tak z toho mám radost, jak kdyby byla nová :D
@Bursoft (28.03.2019 22:22): Stačí to v pohodě .. většina her co jsem zkoušel tak drží 60 fps / 1440p ultra i více ... samozřejmě záleží ha od hry. Rozhodně to není grafika na 3 roky do tohoto rozlišení s next gen konzolemi ji pak vyměním... :) Problém byl hlavně s monitorem ... nechtěl jsem brát staré g-sync za 17 - 18 k ... tohle je novinka a povedl se.
Jinak Vega byla tuším za 9,5 + 3 hry, které střelím dohromady tak za 1500 kč ... takže tady není o čem přemýšlet ... výkonově je trochu pod 2060.
A procesor jsem vzal proto, že jsem nikdy nic od AMD neměl .. stejně jako GPU, tak jsem to chtěl vyzkoušet :) Nakonec vyhrál rozum a na hry stejně není tolik času, takže jsem vlastně rád, že jsem těch cca 20 tis ušetřil ... ono i tohle bylo dohromady za cca 45 k ... :/
Tak jsem nakonec vzal 2600 + Vegu 56 + nový GIGABYTE AORUS AD27QD ( 144 hz, IPS, Freesync ) a dobře jsem udělal ... spokojenost velká, hlavně teda s monitorem :) ...
https://mobilenet.cz/clanky/sony-mobile- ... a-audio-divizi-37532

To je smutné. Přitom Sony si tu mobilní divizi sama zařízla. Ač roky dodávají fotoaparáty prakticky do všech ostatních mobilů, tak těm vlastním nikdy nedali pořádný software. Údajně by tím totiž parazitovali na své divizi vyrábějící fotoaparáty. Sony telefony tak měly při stejném hardwaru vždy horší fotografické výsledky než konkurence. A firma si od toho slibovala, že si k jejich mizerným telefonům dokoupíte Sony fotoaparát. Tohle zase vymyslel nějaký dobře přeplacený manažerský nezbeda. Jinak řečeno Sony si svou mobilní divizi zařízlo samo. Podobně jako HTC, které předstírá výrobu "prémiových smartphonů" i roky poté, co je konkurence i v tomto ohledu předběhla. Kdy jste také naposledy viděli v nějaké prodejně HTC telefon, že... Krom U12+ už se ostatní modely jen doprodávají.
Tuto sobotu v 17:00 dojděte na můj Twitch. Budu si s vámi povídat o hardwaru a při tom budeme měřit výkon různých her na tragickém PC - Celeron G540 (2/2, 2,5 GHz) a Radeon 5450 (asi nejhorší DX11 kompatibilní grafika vůbec).
@Say (27.03.2019 22:40): Jakoze 8500 vs 7800? Rozhodne 2060. Ma stabilnejsi vykon hru od hry. Uz se to tu zminovalo, 1660ti je o nejakch 30 procent vykonejsi nez 1060, 2060 je o 50 procent vykonejsi. 20 procent vykonu ve srovnani s predchozi generaci za tech 700 navic stoji. Krom toho muzes koupit treba ITX EVGA (na malou kartu ma docela dobre chlazeni co jsem koukal) a usetrit dalsich par stovek.
MSI GeForce RTX 2060 VENTUS XS 6G OC za 9 599,- Kč (-1000 Kč za prodaný voucher)
nebo
MSI NVIDIA GTX 1660 Ti VENTUS XS 6G OC za 7 787,- Kč

Primárně na práci, jinak sem tam hry v 1440p, nejnáročnější bude asi Witcher 3. Co jsem zběžně pochytil tak RTX zase taková pecka nejsou, tož nevím, jestli těch pár FPS navíc je něco, co za ty peníze stálo?
@Karasman (26.03.2019 19:25): Tuším 10 skladeb za hodinu? Ale nechci kecat.. já jsem bohužel takovej ten typ, co rád poslouchá dokola to stejný a mezi těma x skladbama musím furt přehazovat.. Ale jo, spotify jde v klidu používat i free..
@marwel (26.03.2019 12:24): zvláštní, já naopak slyšel na tu gigagyte desku samou chválu za kvalitní napájecí kaskádu a její chlazení, s tím, že není žádný problém přetaktovat i Ryzen 2700X na max.

S tou zvukovou kartou, ano odstínění hraje podstatnou roli (u dražších desek okolo těch 3 tis+ výše ale obvykle bývá). Creative a Asus za externí zvukovky také chtějí takové peníze (bavím se v cenách do 2 tis Kč.) mimo jiné i proto, že umí softwarově spousty efektů co ty integrované neumí. Ale má to logiku, je docela možné že ani ALC1220 mi nebude na hudbu stačit.
@Gordon (26.03.2019 18:26): "jsem staromodni, hudbu a filmy stale kradu" :D Tvl, ani tech 150 mesicne skriblik neda. I kdyz je fakt, ze kdybych nebyl tak liny neustale neco nekde hledat, at uz na youtube nejakou starou pecku v 240p nebo na uloz.to, kde uz posledni dobou neni stejne nic poradneho k nalezeni, tak bych to premium take asi neplatil. Stahni z netu, rozbal, pripoj telefon, nahraj do telefonu, prehraj vs. prehraj v telefonu za 150 mesicne. Krom toho mam ten dobry pocit, ze uz nekradu vubec nic - hry kupuji, filmy nesleduji a hudbu prehravam ve Spotify.
@Karasman (26.03.2019 18:03): A ty reklamy jdou vyblokovat nějak? Já jsem v tomhle byl vždycky staromódní a vše, i filmy si stahuji přimo do PC. S hudbou už jsem línější, avšak určitě tam nenajdu takové specifické pecky jako synthwave mixy a ambienty, což?
@Gordon (26.03.2019 13:39): Můžeš si to zaplatit, ale já toho nevyužil. Zatím jsem nenašel důvod, proč si to platit, když mi to všechno přehraje zadarmo a jednou za čas to přehrání krátké reklamy se dá přežít.
Pokud jde o ten zvuk, o němž se tu začalo diskutovat kvůli mojí základní desce, tak je trochu úsměvné, že jsem si zrovna před pár týdny říkal, jak je ten poslech z mého 6 let starého PC pořád kvalitní. Takže jak je vidět, tak i když nejsem hudebně hluchý, tohle bude u mojí nové desky evidentně v pohodě. ;-),
@Thellwin (26.03.2019 13:14): Já už několik let chci vyměnit svoji sbírku z mp3 za flac formát, no ještě jsem se k tomu nedostal, k některým písničkám jsem si udělal i vlastní cover, to bylo ještě na Xpčkách. Dnes poslouchám přes Youtube.
Díky bohu za to, že jsem na tohle "hluchej" a moje sbírka mp3 v 192+ kbps mi z mých 15 let starých Creative Inspire 4.1 zní pořád fajnově. Nechtělo by se mi vrážet prachy ještě do kvalitnějšího zvuku :)
@marwel (26.03.2019 12:24): Nezapomeň na jejich čipy v konzolích

Mimochodem co mě výběr repro naučil, že je naprosto jedno, jestli si kupujete repráky/sluchátka za litr nebo pět stovek. Všechny repráky jsou chrastítka do cenovky 3000, některé dokonce i po této hranici, pokud nemáte kultovní AQ, nebo jiné "studiovky" je naprostý nesmysl se zaobírat zvukovkou. Jediné repro, které je pod tři tisíce a je alespoň v něčem kvalitnější než zbytek, jsou Creative a Boss a to jen vybrané modely.
@Bursoft (25.03.2019 08:52): Ta Gigabyte ma naopak chlazeni napajeni dost nekvalitni, resp. chlazeni je spatne a samotne napajeni je ve srovnani s MSI horsi (mene kvalitni komponenty).

Tak ona neni kazda 1220 jako 1220. Stejne tak neni kazda 892 stejna. Nekde jsem cetl, ze v testu prave zakladovek s 892 vysla Tomahawk jako jedna s nejhorsim zvukem. Ono totiz zalezi i na komponentach kolem a samotnem odstineni zvkovky na zakladni desce, ne jen o zvukovku samotnou. Krom toho sotva muzete ocekavat, ze daji na zakladni desku za 3 litry zvukovku s kvalitou za kterou si normalne uctuji 1,5.

Ta Gigabyte je dobra pokud nechystate extremni pretaktovani osmijadra a heavy workload, coz Chuck nechysta. Tomahawk je v pretaktovani lepsi, ma lepsi VRM, ale horsi zvuk.

Ja pouzivam repracky asi tak deset let stare, ktere me uz tehdy staly asi 700 (proto uvazuji o zmene, ale... viz dale). Pri hrani ale stejne pouzivam sluchatka HyperX Cloud II, ktere maji vlastni zvukovku, takze asi tak.

Kdyby byla dostupna, tak bych znovu doporucil Gaming Pro Carbon od MSI. Sice drazsi (3,5) ale dostanete ve vsem lepsi desku. Wifi, zvuk, napajeni, proste idealni volba i pro Zen 2 procesory. Pak uz jsou jen high-end X470 za 5+ litru, jako treba ASRock Taichi Ultimate. Ale i ty se ukazou v budoucnu jako dobra koupe, pokud AMD skutecne prijde s 12 nebo 16 jadry se zvysenymi takty (kde uz se ani Carbon nebude chystat v pretaktovani).

@Kwoky (25.03.2019 14:31): Je naprosty nesmysl ocekavat, ze AMD za stejnou cenu R5 2600 bude najednou prodavat osmijadra s HT s vyssimi takty. Myslis trzni podil v danem roce, ne celkove, ze? To je docela mozne, ale my se nikdy nedozijem situace, kdy by melo AMD vyssi celkovy podil procesoru (kolik ma ted? nejakych 12 procent?)
@Kwoky (25.03.2019 14:31): ano to se velmi pravděpodobně stane. Ryzen už teď nejsou bůhví jak levné a 7nm technologická špička asi nebude zrovna nejlevnější. Přemýšlím kdy je nejlepší čas na koupi CPU. Zdali koupit teď nebo až za 4+ měsíce.

S tím prohozením tržního podílu v desktopu to asi nebude tak horké. Stačí si občas zahrát na BFU a v PC krámcích se naivně zeptat jaký procesor je lepší na hry. V 90% odpověď zní Intel a o nějakém Ryzenu ani vidu ani slechu. Tedy až na ty velké shopy jako Alza, apod.

Spousta mých kamarádů a známých ví že Intel dělá už 10+ let skvělé procesory a byli dost překvapeni když jsem jen naznačil slovo (AMD) Ryzen. Hm, to jsem nikdá neslyšel, co to má jako bejt? Stejně si koupím Intel. Tak asi tak. Lidi co jsou v produktivním věku a mají balík peněz kupují jistotu, což je v jejich očích Intel.

@Bursoft (25.03.2019 14:23): protože intel žije z business desktopů (Dell, HP, Compaq, apod.), těch pár CPU co prodá nám nadšencům....ho zatím evidentně netrápí. Na konkurenci zareagoval +2 cores po více než 10 letech v desktopu a totéž u mobilních CPU kde bylo dlouho standardem 2 cores + HT. Má výborná CPU na hraně 14nm výrobního procesu s brutální spotřebou pokud se blížíš k 5Ghz, a to větší spotřebou pokud je tam více než 4/6 cores v kombinaci s 5Ghz. A stejně to lidi kupují a AMD vyčítají vyšší spotřebu (ovšem za více cores +STM reálně, takže vyšší spotřeba po kratší dobu pokud jde o konkrétní úlohu co má CPU provést). :)

A taky jsem zaregistroval více méně u všech, že pokud AMD používá starší výrobní proces, který optimalizuje a získá výkon tak se škarohlídalové od Intelu/Nvidia se ošívali slovy, že to stejně na Intel nestačí, když teď má Intel technologii na samotné hranici výrobního procesu (ale za cenu vyšší spotřeby s cores a vyššími teplotami), je vše OK a nějaké ty security chyby nikomu ale vůbec nikomu nevadí. :) Stejně se prodávají jako po másle.
Podle mě AMD všem vypálí rybník tím, že Ryzeny 3000 budou o čtvrtinu dražší, než se píše ve všech těch optimistických článcích.

Intel má teď takové potíže s výrobou, že se během roku 2020 může tržní podíl Intel/AMD v desktopu prohodit.
@Rapier (25.03.2019 14:16): Taky jsem to četl a taky si myslím, že to tak bude. Podle mě všechny firmy mají kopec expertů, kteří jim udělají nějaký forecast. Očividně si je Intel jistej, že mu prodeje nepropadnou i po další generaci Ryzenů. Když lidi kupují, nemá smysl zlevňovat.

A s Navi je to ještě složitější, protože se doteď neví, na jaký segment chce útočit.. Co vím, tak se Navi odložilo na Q4 2019 a to ještě low-middle end grafiky. Nvidia může být zatím v klídku..
Na pctuningu je k poslednímu Intel CPU dobrá úvaha (jinak od zarytého Intel/Nivida maniaka pokud se nepletu :)), že Intel AMD ignoruje už druhým rokem (s cenami svých CPU) a že kdo čeká po Ryzen 7nm spadnutí cen Intel CPUs se plete ale vzápětí dodává, že by byl rád kdyby se tak stalo.

Asi podobně to vidí Nvidia s AMD. Proč mám pocit, že po vydání Navi 7nm to s cenami Nvidie neudělá +/- nic, i když zdá se mi, že Nvidia je v tomto ohledu pružnější.
@valcik (25.03.2019 12:31): No jasně to jo ono +1

Já si pořizoval levnej Sound Blaster právě kvůli EAX. Teď se to řeší přes nějakou aplikac Alchemy. Překvapivě EAX docela funguje i když mi připadá, že ne úplně dobře. Někdy je ta "ozvěna" až moc. Ale v Thiefovi to funguje i na desítkách.
@Cobot (25.03.2019 11:25): Vo Vistách a sedmičkách odstránili kmixer.sys, ktorý v starších verziách OS prenášal zvukové dáta z windowsáckych rozhraní ako je DirectSound (súčasť DirectX) k ovládaču zvukovej karty priamou cestou. Predtým mohli programy napísané pre DirectSound využívať hardvérovú akceleráciu zvukovej karty bez toho, aby im jednotlivé zvukové kanály softvérovo upravoval OS, ale po odstránení kmixer.sys sa zvukové dáta prenášajú z DirectSound k ovládaču zdieľanou cestou cez ďalšie časti OS, kde dochádza k softvérovej úprave - mení sa hlasitosť, pridávajú sa globálne zvukové efekty nastavené pre celý OS ap. SB má technológie ako je EAX, ktoré boli od začiatku programované pre DirectSound (resp. DirectX) a vo Vistách/sedmičkách stratili prístup k priamej hardvérovej akcelerácii. Ak by chceli znova posunúť EAX na hardvérovú úroveň, museli by zahodiť celú programovú výbavu pre DirectX a prepísať to s využitím OpenAL a to sa im evidentne nechce alebo nevyplatí.