Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Hardware

https://mobilenet.cz/clanky/zerty-strano ... -i-mate-20-pro-37505

Denní fotky o něco lepší S10. Ale ty noční... Wow, že takhle jednou bude fotit mobil... A vzhledem k tomu, že i ty denní z P30 jsou skvělé a láme se to dnes hlavně u těch nočních... Foťák má vlajkový Huawei imho prostě nejlepší. Byť má ještě přijít noční režim i na tu S10. Ale 5x optický zoom Huawei už nedožene. To už fakt může člověk zahodit kompakty.
Vaše podivování nad rozdílem procáků, které dělí osm let mě fascinuje.
@Rapier (01.04.2019 21:27): Nebo můžeš zajít na bazoš a za o něco málo vyšší cenu si koupit GTX 1080 Ti s dvouletou zárukou.. po svým upgradu jsem zjistil, že v dnešní době je to možná nejlepší varianta :D
@Chuck (01.04.2019 20:46): o GPU mě něco povídej. Jsem přesvědčen že s tou GTX 1060 6GB ještě nějaký ten pátek vydržím. Uvidíme co Navi, btw, než GTX 2060 bych si raději koupil o chlup výkonnější (ale žravější - i když ani to není tak úplně pravda dá se bez ztráty výkonu podvoltovat) Vega 56 protože 8GB VRAM. Cena za GPU je přesně ten důvod proč si lidé koupí raději Xbox nebo PS nebo jinou konzoli.

@Jab (01.04.2019 19:27): souhlasím, rozdíl nebyl tak velký.

BTW osobně pokud bych si měl teď koupit notebook (po 4+ letech s GT840M 2GB) tak jdu do něčeho s GTX 1050 Ti 4GB nebo její RTX ekvivalent za předpokladu, že bude stát +/- podobně. Jsem si vědom, že u notebooku grafiku jen tak nevyměníš ale dát více než 20-22 tis za laptop bych už dnes nebyl ochoten. Raději stolní PC. Lepší grafiky jako GTX 1060 nebo vyšší značně zvyšují cenu notebooku.
@Rapier (01.04.2019 20:36): Já teda byl léta přesvědčen o tom, že kvalita hry visí téměř výhradně na grafice, ale jak je vidět, úplná pravda to není, i když asi dlouho byla. Proto rozhodně upgradu nelituji a jsem rád, že do budoucna budu řešit už jen tu grafiku. Paradoxem jen je, že bude stát tolik, co upgrade mých třech komponentů.
@Chuck (01.04.2019 20:34): díky za info. Rád slyším, že upgrade CPU reálně pomůže, přeci jenom máme velmi podobné CPU stejné generace (tedy měli jsme) a není nad osobní zkušenost, tohle Ti obvykle v testech neřeknou.
@Rapier (01.04.2019 20:28): U zmiňované hry kolem 45 FPS a teď mám na very high 60 FPS. U některých jiných her jsem měl problémy v určitých HW náročnějších lokacích (výbuchy, procházení trávou apod.), kde docházelo k poklesu FPS na cca 40 FPS, což ovšem teď zmizelo.
@Jab (01.04.2019 18:49): protože Nvidia.
BTW nemyslím si že reálně např. taková desktop GTX 1060/1070 vs GTX 1060/1070 v notebooku byla stejně rychlá jako její plná verze. Podle mě ani Pascal neměl stejný výkon.
Ty notebookové byly vždy limitované chlazením + limitace chlazení GPU a CPU dlouhodobého zatížení současně, což je u drtivé většiny notebooku stále kámen úrazu. Možná pár vysloveně herních strojů mělo povedené chlazení.
Tak dnešní testování nového HW dokončeno. U téměř všech her je to znát, zvlášť u Sniper: Ghost Warrior 3, kde předtím padala FPS při jízdě autem nebo třeba při zobrazení zarytí kulky do protivníkova těla, zlepšení je třeba i u Sniper Elite 4, kdy to zlobilo, když jsem se schovával v trávě. Jsou to sice možná detaily, ale mě prostě rozčilovaly. :-) Ještě musím prubnout to prokleté Grand Theft Auto V. Každopádně tam, kde zlepšení nenastane, je to buď špatně optimalizované, nebo je to už jen a jen věcí výkonu grafiky. Možná stejně nakonec zvážím, jestli ještě letos nepůjdu do RTX 2060. :-)
@valcik (31.03.2019 23:24): hudba dobrá, ale na hraní her nebo youtube to nebylo moc vhodné. navíc k tomu dávají takový hnusný levný čínský ovladač a na tom jsem nebyl schopný štelovat bassy.
@Bursoft (31.03.2019 23:11): samozřejmě se nebavím o tom, že to vrátíš od bahna :-) naposledy jsem vracel AQ M24DAC se zamaštěným manuálem a prošlo mi i vrácení bundy bez kapuce (jsem ji zapomněl ve skříni).
@Garret (31.03.2019 23:06): Jasně že ne, ale správně ho nesmíš používat. A např. když kupuješ turistický boty (pohorky kolem 4-5k) po netu, jednou s nima vyjdeš někam do lesa, tak už ti je v obchodě nevezmou zpět (většinou už je nevyčistíš do původní podoby)..
@Bursoft (31.03.2019 22:42): Přiznávam, neznam ten zákon a nejspíš je udělanej pro případy, kdy se zákazník pro vrácení rozhodne na základě třeba toho, že naživo výrobek vypadá jinak, než podle obrázku při objednání (?) Každopádně si dam už při vybalování určitě pozor, bez toho, abych si to vyzkoušel a jen se podíval, jak to vypadá vzhledově, pro mě nemá taková akce význam.
@speedevil (31.03.2019 22:36): "objednání přes internet mi umožní v případě nespokojenosti monitor vrátit" Na toto si dej ale pozor, ten zákon o 14 denním vracení není udělanej na "vyzkoušení spokojenosti". Jakmile ti to přijde, tak opatrně rozlepuj každou pásku, rozdělávej každej pytlík. Jinak ti to obchod nemusí vzít zpět (nebo ti nevrátí plnou částku), reálně bys ten produkt neměl vůbec používat, když ho chceš vracet.
@Bursoft (31.03.2019 22:17): Jasně, může to bejt problém, proto jsem rád, že objednání přes internet mi umožní v případě nespokojenosti monitor vrátit. A s těma Hz/fps - už jste mi tu psali, že nejde jednoduše srovnávat CRT a LCD monitory, ale tak nějak zatim vycházim z toho, že některý hry (vždy zapínam Vsync) mi jely stabilně 100fps a jiný při 1600x1200 trvale 75fps... a ty čísla fps přímo souvisely s Hz v nastavení obn.frekvence ke konkrétním rozlišením monitoru pro hru - ale u LCD to asi funguje jinak a hlavně už jsou dneska větší monitory = vyšší rozlišení, než u mejch 19", resp.17" CRT. Myslim že bych se obešel i bez těch 144Hz, ale tak nějak jsem rozhodnutej, že 60Hz je prostě málo... ale všechno tohle je jen na úrovni fantazírování, dokud nějakej ten LCD nevyzkoušim na vlastní oči ;)
@Bursoft (31.03.2019 21:39): Podrobný informace moc nemam, ale jestli stačí tohle, tak je to Asus GTX950. Jasně, možná už pro někoho "veterán", na machrování to neni a většina místních hráčů má nadupanější sestavy, ale na těch pár závodních her, který si občas dam, to tak nějak zatim stačí... i když u některejch se pochopitelně musim krotit při nastavování detailů ve hře :)
Děkuji za informace. S tou televizí jsem tušil, že to je tak jak tu čtu, ale o HDMI jsem se poprvý dozvěděl až když se mi do ruky dostala televize, která měla tenhle konektor... a když jsem zjistil, že ho má i GK v PC, ze zvědavosti jsem to vyzkoušel. Na těch 240Hz bych netrval, ale 144Hz se chystam vyzkoušet (formou online objednání a případného vrácení zboží do 14dnů). A to že nějaký kabel k monitoru nepřenáší i zvuk je to poslední, co by mě trápilo - jestli má někdo pocit, že jsem magor přes obraz, se zvukem je to se mnou asi ještě horší :D ...teda řešim to hlavně u domácího hi-fi a poslechu muziky (kterou přes PC zásadně neposloucham), ale i tak bych se ani u her na PC neodbejval nějakýma repro-šidítkama zabudovanýma v placatym monitoru ;-)
@speedevil (31.03.2019 20:45): DVI, HDMI i DP jsou všechno digitální rozhraní (nebo chceš-li "konektory"). Tedy v principu mezi nimi není rozdíl v kvalitě obrazu, ale rozdíl je v maximálních rychlostech. Možná mě někdo opraví, ale já v kvalitě obrazu mezi nimi nevidím naprosto žádný rozdíl, takže z tohoto pohledu je mi jedno, které použiju.

DVI je z nich nejpomalejší a pokud bys plánoval rozlišení nad FullHD (víc než 1920x1080), tak už bych se mu raději vyhnul. Asi by to jelo, otázka je jak.

U HDMI a DP rozhoduje číslo revize - čím novější revize, tím rychlejší. Aby to jelo na max, musí tu danou revizi podporovat grafika, monitor i propojovací kabel. Pokud tě zajímá 240 Hz, budeš potřebovat novější revizi. HDMI 2.0 už to ale zvládne taky. Viz zde: odkaz

Ad televize: Televize má úplně jiný účel než monitor - jiná velikost, jiná pozorovací vzdálenost, jiná potřebná odezva. Srovnávat televize a monitory je asi jako srovnávat osobní auto a dodávku - obojí tě doveze, ale slouží to na úplně jiný účel. Tedy pokud se ti obraz na TV nelíbil (a velká odezva je třeba normální, protože u sledování filmů je to prostě úplně jedno), tak to o kvalitě obrazu na monitorech neříká naprosto nic. TV mají v nastavení plno postprocesingových kravin, které při sledování TV mohou pomoct, ale obraz z PC to przní. Takže ne, televizí se monitor nahradit nedá (pokud se bavíme o "běžných" cenách).
Televize mají obecně větší zpoždění po připojení k PC, jednoduše to není stavěné na realtime zpracování obrazu. Většina dnešních "chytrých" TV má postprocessing na zlepšování obrazu, ale některé ho neumí vypínat po připojení k PC. Mezi HDMI a DVI monitorem jsem nikdy nepoznal žádnej rozdíl, ale očividně nejsem dost magor na obraz, jako ty :D
@Kwoky (31.03.2019 20:23): Když už jsme u toho připojení, měl bych dotaz: co se kvality týče, je nějakej rozdíl mezi připojením DVI a HDMI? HDMI monitor jsem zatim neměl, ale zkoušel jsem k PC jednou připojit nějakou LG "chytrou" televizi přes HDMI - na kancelář v pohodě, ale u závodní hry byl problém, že (kromě horší plynulosti - která asi nesouvisí s HDMI) měl obraz zpoždění (nevim kolik, možná půl sekundy)... což byl docela problém, nedalo se to pořádně řídit... ale třeba to bylo jenom nějakym nastavenim, o kterym nemam ani páru, třeba je to normální, protože se nepočítá s tim, že by obyčejná (i když chytrá) televize měla plnohodnotně nahradit PC monitor pro závodní hry... (?)
A co HDMI vs. DP? U některejch monitorů s až 240Hz myslim psali, že to bude makat jen přes Display Port, ale nevim to jistě. Ale pokud jo, neměl by to bejt problém, moje GK má i DP.
@speedevil (31.03.2019 20:06): Hlavně je to úplný low-end. Má jen analogový vstup, což je teda peklíčko. K moderní grafice už bys ho nepřipojil ani přes redukci (grafiky už jedou jen digitální výstupy). Nejdřív se zkus podívat na nějaký aspoň průměrný monitor, připojený aspoň přes DVI.
@Kwoky (30.03.2019 13:15): Máš pravdu, už je mu přes 4 roky a to už je nejspíš veterán. Co se toho zkoušení týče, mam zatim ve výběru 3, možná 4 monitory, takže jsem zatim žádnej neobjednal. Všechny jsou TN, protože nemůžu dát prachy za IPS, kterej by měl 1ms odezvu a 144Hz... ale dneska jsem náhodou narazil na 24" Acer s udávanou 1ms a 75Hz s IPS panelem!... neni to sice 144Hz, ale na starym monitoru jsem jezdil většinu her s 75Hz (Vsync=on) a bylo to v pohodě... a IPS bude asi ukazovat líp barvy a pozorovací úhly jsou jasný. Možná bych mohl začít s timhle - kdyby mi stačil, celkem bych ušetřil - původně jsem hledal monitor do 10.000,- a tenhle stojí jenom 3.800,- (edit: na Heuréce dokonce od 3.200.-) ...mi to přijde skoro podezřele málo... ale třeba je to normální, monitorů je na trhu hrozně moc a nemam přehled o cenách všech možnejch.
@Kwoky (31.03.2019 15:46): Toť otázka. V podstatě mi z toho méně herního PC zůstanou volně deska, 6 GB RAM a 2-jádrové CPU Intel E8400@3,0 GHz, což je ale v podstatě dál nevyužitelné, leda tak pro vyloženě začínajícího hráče. Časem budu muset u něj vyměnit i pomalé HDD a nahradit ho SSD, jelikož to je největší voser celé té sestavy. :-)

Teda sice jsem v profilu uvedl parametry té méně herní sestavy, ale takhle to bude vypadat někdy ve středu nebo čtvrtek. ;-)
Musím říct, že jakožto uživatel nově nainstalovaných Windows 10 Pro se cítím tak nějak....líp. ;-) Herní testování musím nechat na zítra, ale každopádně jsem rád, že tu novou sestavu (viz profil) mám a že jsem to neodsunul na pozdější dobu. Je fajn, že ten původní chladič CPU je pro můj Ryzen použitelný a že mám jistotu zachování tichosti PC. Příští týden bych původní a stále dobře fungující komponenty přehodil do druhého PC, takže herní budou oba. Tak snad zítřejší herní test dopadne jen a jen dobře. ;-)
Jasně, nejde porovnávat blikání CRT a LCD a s blikánim LCD monitoru V KLIDU nemam problém. Na excel, úpravy fotek, nebo brouzdání po netu v pohodě - problém nastává při hraní her, kdy nejde o BLIKÁNÍ, ale o počet snímků za sekundu a tam do toho menší obnov.frekvence u LCD "kecá" - nerozumim tomu proč přesně, nejsem aj-tý inženýr, jen píšu, co vidim na vlastní oči.
Máme doma i jeden 19,5" TN LCD (stál asi 3litry), takže jsem ho pochopitelně zkoušel dát místo CRT. Např. u Assetto Corsa zvoleno 1600x1200, 75Hz a na CRT to jede tak krásně plynule, že když se pak po nějaký době hraní kouknu na něco v normální televizi, hned si všimnu, jak se obraz v TV škube (i když je jasný, že zase nejde jednoduše porovnávat FPS ve hrách vs. v TV)... a chvíli si musim zvykat, aby mi to nebylo nepříjemný. A když jsem spustil Assetto Corsa na zmiňovaném LCD, nevydržel jsem to hrát ani pár minut, prostě se na to nedalo koukat a jako "bonus" tragický pozorovací úhly! Jen nevim, jestli tu plynulost kazila obn.frekvence pouhých 60Hz, nebo odezva 5ms - ovšem ve finále to je jedno, když to nedávaj moje oči, papírový parametry už jsou passé. A takhle je to s několika dalšíma hrama.
A to: "cokoli LCD bude lepší, než ty CRT" - teoreticky určitě a pro někoho možná i prakticky, to se nechci hádat - já jen píšu co jsem viděl na vlastní oči, žádná teorie, jen osobní zkušenost ;-)
Takže? To vidim tak, že (pokud budu věřit a vycházet jen z techn.údajů udávaných na netu) začnu jako první s TN - tam by neměl bejt problém s Hz ani milisekundama, takže to spíš bude o tom, jak ty pozorovací úhly... kdyby to s úhlama neklaplo, vyzkoušim ještě nějaký to IPS a pak... se uvidí. Ale zatim čistě teoreticky bych se klidně smířil s "divnejma" barvama a horšíma úhlama pozorování, kdyby to znamenalo možnost lepší plynulosti PŘI HRÁCH ;-)
Vsichni potrebujeme vicemene herzosekund.

Ja jedu na levnym ips za 4 litry a vsechno dobry az na nastaveni. Kdyz zvolim blue light filtr, tak mi to prepise vsechno nastaveni, ktere tam mam "ulozeny". Nejvic me proste sere to led podsviceni. Kdyz jsem mel TNko s normalnim podsvicenim, tak jsem nemel takove problemy vecer usnout.
@speedevil (30.03.2019 08:22): Myslím, že to až moc řešíš. 1 ms je podle mě blbost, standardní 4 ms, co bývají i u těch nejlevnějších IPS bohatě musí stačit. S těmi frekvencemi už nevím, naživo jsem víc jak 60 Hz nikdy neviděl (možná nějaký TV ve výloze obchodu), takže sladká nevědomost. Ale jak si sám psal. Prostě kup přes net, opatrně rozbaluj krabici, všechny pytlíky apod a případně vrať. Nebo si zajdi do Alzy/CZC/Electro Worldu a na nějaký se tam podívej na prodejně.
Hmm, když tak koukam, jak je to s těma monitorama, tak to asi směřuje k tomu, že přestanu hrát hry a budu mít klid :D :D
Minulej tejden klekla poslední funkční CRT devatenáctka (ta byla před pár lety za cigára a byla nejlepší), zbejvaj mi tu už jen dvě sedumnáctky, z nichž naštěstí aspoň jedna umí 100Hz a při vynucenejch 1600x1200 umí 75Hz! (bez toho by pro mě bylo plno her nehratelnejch, tak to prostě je). Začínam se tedy pomalu zajímat o nějakou tu placku, když už neni jiná možnost... a co mi z toho vychází? No... dvakrát vodvázanej z toho nejsem :-/
Takže když chci monitor JEN na HRANÍ her (do 10.000,-), je prej třeba nízká odezva - zadam filtru tedy 1ms. Dále pak je prej lepší větší obnov.frekvence - O.K. vyřadim všechny, co umí jen 60Hz. Značku neřešim a palce mě vůbec nezajímaj, klidně (kdyby byl) bych bral i jen 19". A co z toho zatim nahrubo vypadne? Jen TN monitory, který prej maj bohužel špatný pozorovací úhly. (*pozn.: jestli je rozdíl mezi TN a IPS stejnej, jako u smartfounů, kterej znam na vlastní oči, tak potěš koště!). Když bych tedy chtěl IPS monitor, máme tu nejlepší odezvu 4ms a obn.frekv. jen 60Hz. Hmmm, nádhera. A aby toho nebylo málo, čtu tady v diskuzi ten "vtip" (výrobce, nebo prodejce...?) v podobě zásadně rozdílný info ohledně odezvy... tvl. 1ms nebo 8ms... to je jako stejk od Pohlreicha nebo stejk od Ládi Hrušky!
Takže co s tim teď? Pokud mam nasypat prachy do tzv. herního monitoru a nebejt pak nasranej, představoval bych si, že budu mít možnost si konkrétní monitor někde naživo se svym PC nejdřív vyzkoušet... třeba na prodejně. Ale chápu, že takhle to prostě nefunguje, nemůže existovat šourůům, kde maj VŠECHNY monitory k vyzkoušení. Takže i když přes internet nakupuju nerad a jen vyjímečně, nakonec budu rád za to, že když ho objednam přes net, můžu ho (když mi nebude vyhovovat) asi do 14dnů vrátit. Sice je to pro mě nepříjemná komplikace, ale pořád lepší, než mít doma "herní" placku, která svou plynulostí připomíná foto-slajdšou. Nějaký tipy na monitor už mam, ale zatim neni rozhodnuto. Jestli to nějak dopadne, myslim, že se tu určitě "pochlubim" :D :D