Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Sniper Elite 4

Sniper Elite 4: Italia

76
38 hodnocení Platformy
Žánr:
akce > 3rd person akce *
akce > stealth akce
Forma:
placená hra
Rozsah:
samostatná hra
Multiplayer:
ano
Datum vydání:
14.02.2017 PCPS4XOne
Vývojáři:
Rebellion
Oficiální stránky:
http://sniperelite4.com/
Sniper Elite 4 přímo navazuje na třetí díl této odstřelovačské série, kdy se opět v kůži amerického agenta OSS Karla Fairburna tentokrát přesouváme z afrického kontinentu (1942) do prosluněné Itálie (1943) plné přímořských měst, velkolepých struktur a rozlehlých lesů. Karlovým cílem je pomáhat italskému odboji, kteří urputně usilující o svržení fašistické vlády. Ovšem úspěch této mise je nesmírně důležitý, neboť v Itálii se vyskytla nová hrozba pro spojence, která ohrožuje uskutečnění operace Den D a úplné osvobození Evropy.

Hra oproti předchozímu dílu nabízí rozsáhlejší a detailnější mapy, u kterých si hráč může opět uplatnit jak plíživý, tak i rázný postup. Nechybí X-Ray kamery zasažených cílů, které jsou nově rozšířeny nejen na zabití odstřelovačkou, ale také na zabití výbušninou nebo při útoku na blízko. Novinkou je i ruční nastavení středu zaměřovače, který si hráč seřídí na základě vzdálenosti k cíli nebo podle aktuálního větru. Lze také využít různé římsy, po kterých může hráč lézt a shazovat nepřátele dolů (pokud stojí v blízkosti nad ním).

Podobně jako v předchozím díle i zde lze projít příběhovou kampaň až ve dvou lidech. Ke hře také vyšlo DLC Target Führer obsahující misi s atentátem na Adolfa Hitlera, dále stahovatelná trojdílná kampaň Deathstorm (Inception, Infiltration a Obliteration) zaměřující se na odhalení a sabotáž tajné mocné zbraně nacistů.


Poslední diskuzní příspěvek


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 95
Čtvrtý díl mojí nadmíru oblíbené sniperské akce se povedl! Hlavní hrdina se tentokrát vypravil do slunné Itálie, což bylo dobrou volbou. Prostředí je totiž tím, co jsem kromě akce u hry z hlediska různorodosti obdivoval nejvíc. Nevím, jestli se mi to zdálo, ale kromě tohoto kladu mi na rozdíl od předcházejících dílů přišlo, že co do zlepšení šla nahoru i umělá inteligence. Nepřátelé se nechovají příliš tupě a přestože stále poněkud zvláštně zmatkují při setkání tváří v tvář, jejich chování při vyhlášení poplachu je přece jen o něco taktičtější a méně zbrklé.

Množství zbraní je na výběr o něco více, a to především sniperek, které při zakoupení speciálního DLC umožňují i tichou munici, což zábavnosti ještě přidá.

Z hlediska hratelnosti jsem se u čtvrtého dílu bavil přímo parádně. Střídání stylu tichošlápka a snipera, který se nestydí rozezvučet hlasité tóny nejlepší herní zbraně, dávalo mojí hratelnosti a s ní spojené zábavě pocit, který jsem chtěl a opravdu jej dostal.

Co dodat? Přestože jednotlivé mise jsou poměrně obsáhlé, jejich počet by se klidně mohl zvýšit a vůbec bych se nezlobil, kdyby se i zdvojnásobil. Takhle musím jen trpělivě doufat, že kromě DLC vyjde časem i díl pátý.

Pro: hratelnost, střídání herních stylů, optimalizace, celková zábavnost

Proti: na můj vkus příliš krátké

+23
  • PC 70
Téměř dva roky po dohrání prvního dílu, který mě příliš nepotěšil, jsem dal šanci nejnovějšímu čtvrtému pokračování. A hned na začátek musím konstatovat, že jsem byl příjemně překvapen. Modernější technologie hře opravdu prospěla a největší problémy jedničky jsou pryč. V nové grafice je hra přehledná a ovládání je bezproblémové. Pozornému oku neujde žádný nepřítel, protože je opravdu možné ho zahlédnout. Jde o jednu z mála sérií kde má grafické vylepšování smysl i z hlediska hratelnosti. Ze začátku mě hra docela chytla a nadšeně jsem plnil vedlejší úkoly a hledal sběratelské předměty. To jsou většinou různé dopisy, rozkazy a tajné zprávy dokreslující příběh. Bohužel asi za polovinou se dostavilo jakési vyhoření a ztratil jsem motivaci prošmejdit každý kout. Možná je to dáno velkým počtem těchto předmětů nebo ne-originalitou většiny z nich(dopisy).

Potěšil mě design misí. Úkoly jsou různorodé, mapy rozsáhlé a cest ke splnění úkolů je vždy několik. Nejel jsem výhradně žádný styl, ze začátku mise jsem se snažil více skrývat, ale když se to nezdařilo nebránil jsem se brutálnějšímu projití. Prostředí je pěkné a uvěřitelně zpracované, Itálii jsem si docela užíval. Nepřátelské bunkry a továrny jsou vyloženě lahůdka. Střelba je zpracovaná dobře, ale bohužel jsem neviděl důvod k používání různých zbraní. Celou hru si jde vystačit se základní sestavou. Boje s vozidly mě vyloženě nebavily.

Trochu rušivé je ohodnocení každého výstřelu, to mohlo být vyřešeno jemněji. Technicky jsem neměl žádné potíže, hra běžela plynule a stabilně. Sniper Elite 4 je rozhodně řádově lepší než první díl a alespoň neodrazuje od další pokusů se sérií. Z DLC mě láká možnost zabít si Hitlera, tak uvidíme.
+20
  • PC 80
Sniper Elite 4 je pokračovanie v pravom slova zmysle. Tretí diel naoko veľmi pripomína a je vidieť, že autori sa nesnažili o žiadnu revolúciu. Namiešaný koktejl je však stále veľmi zábavný.

Hlavným pozitívom hry sú veľké otvorené úrovne, vďaka ktorým má zmysel plniť hromadu vedľajších úloh a výziev, pretože sa často ponúkajú hneď viaceré možnosti vyriešenia danej situácie. Môžete sa všade plížiť, potichu likvidovať nacistov a odlákať ich hodenými kameňmi alebo vyvolaním rozruchu v diaľke. Môžete tiež nabehnúť do budovy a začať všetko kropiť samopalom, alebo zase z diaľky vystrieľať celé stanovisko ostreľovačkou. K tomu máte aj viaceré druhy mín. Keď si správne namiešate herný postup, kampaň vás len tak neomrzí.

Po čase však začnete vnímať limity umelej inteligencie. Na normálnej obtiažnosti im trvá príliš dlho, kým si vás všimnú, preto odporúčam rozohrať na hard. V rámci možností ale dokážu spolupracovať v menších skupinkách a reagujú aj na hluky. Nepriatelia sú však celkovo príliš hlúpi a po čase som začal kalkulovať, že do ďalšieho úkrytu môžem prebehnúť, pretože za tie 3 sekundy behu voľným priestorom ma aj tak stráž nezaregistruje natoľko, aby spustila alarm.

Prostredia sú v rámci Talianska pomerne rozmanité. Prejdete si slnečným pobrežím, malebnou dedinkou, tmavým lesom aj zasneženými horami. Graficky hra podľa mňa spadá k priemeru dnešnej veľkej video-hernej produkcie. Ozvučenie je celkovo priemerné a hlavne zo zvukov zbraní som príliš nadšený nebol.

Celkovo tu teda máme podarenú akciu, v ktorej nájdu uplatnenie rôzne herné štýly. Hlavná príbehová kampaň zaberie len približne 12 hodín, ale vďaka znovuhrateľnosti a viacerým dodatočným módom(survival, online coop, kompetitívny MP) to až tak nevadí. Škoda nevýrazného príbehu s prázdnymi postavami a dialógmi. Túto hru treba brať ako arkádové ihrisko s hromadou nacistov, ktorých môžete rôzne likvidovať.

Pro: komplexné mapy, možnosť rôznych herných postupov

Proti: AI, zvuky zbraní, príbeh

+16
  • PC --
Na Sniper Elite 4 jsem se těšil jako na máloco. Otevřené mapy byly velkým lákadlem a rozhodně jsou tím nejdůležitějším, co posouvá tuhle hru z šedivého průměru. Celkem osm misí, přičemž každá má hrací dobu kolem dvou hodin, k tomu hromady vedlejších úkolů a pro masochisty i výzev (např. zabíjet nepřítele každé dvě minuty, zlikvidovat dvě válečné plavidla jednou kulkou, používat jen brokovnici atp.). Bohužel se mi pokazilo in-game počítadlo herní doby, ale tipoval něco lehce přes dvacet hodin. A to je pomalu dvojnásobek třetího dílu.

Po chvilce rozjímání jsem sáhl po druhé nejvyšší obtížnosti, která se od té nejvyšší liší mj. tím, že lze libovolně ukládat. Samozřejmě jsem měl automaticky vypnutý HUD s ukazateli čehokoli, včetně health baru, GPS nebo minimapy. Ačkoli hra dovoluje HUD a obtížnost celkově vyladit přesně podle toho, jak to hráči vyhovuje, jedna věc na HUDu vypnout nejde - počítadlo zkušeností. Je to hlavní důvod, proč jsem hru nejprve refundoval s tím, že ji prostě hrát nebudu, protože celý ten immersion dostává do zadele poté, co mi po každém zabití naskakují na obrazovku hromady zbytečných informací o množství zkušeností a to né někde v dolní části obrazovky, ale pěkně uprostřed, abych to jakože nepřehlédnul!

HEADSHOT +60xp! Infantry kill +200xp, GHOST +20xp, NO ASSIST +60xp, RIFLE KILL +100xp. 440XP! To si tam příště ty hlavy rebelionské příště můžou vrazit i zvukový doprovod, ať to má pořádné grády!

Fcuk dat.

Nakonec jsem to se skřípěním zubů přetrpěl a naučil se to ignorovat, ale jestli to ti troubové nechají i v dalším díle, z vysoka se jim na to vyseru. Takhle si kurvit svůj "snipeří" master-piece, to už chce pořádnou dávku debility. On opravdu SE4 patří k tomu nejlepšímu, co Rebellion zatím vyprodukoval. Místy jsem si připadal jako ve 3rd person Commandos, radost ze hraní rostla s každým tiše odpraveným náckem. Mapy jsou pěkně, i když trochu účelově, nadesignované. Možností je hromada, člověk si to může servírovat přesně tak, jak mu to vyhovuje.

Stealth sice né vždy funguje úplně bezchybně a čas od času mě dokázalo nasrat, když jsem šmiknul nácka nožem a ten, protože mě viděl asi tak 20 pikosekund, stačil vyvolat poplach v celém svém sektoru skrz dvě zdi betonového bunkru. Výdrž nepřátel, resp. poškození zbraní, není taky vždycky úplně košér a rána z winchersterovky do hrudi čas od času nácka tak akorát povalila na zem. Samopaly jsou z účinností taky naštíru, ale to už je takový trademark všech Sniper Elite her.

Technicky to celkem ujde, engine už má svoje nejlepší za sebou, ale hra vypadá dobře. Postava Karla se pohybuje pořád tak nějak stejně prkenně a vůbec to smooth movementu ubisoftích her to má hodně daleko, pro potřeby her to ale není nijak rušivé. Hudba už ale rušivá je, její vypnutí tak pro mě bylo nutností. Dovolil bych si vypíchnout jen takovou drobnost směrem k technické stránce - engine zřejmě nedokáže pracovat se dveřmi, jinak si nedovedu představit, že ve hře žádné nejsou. Tedy jsou, ale ty nikdy nejdou otevřít. Všude jinde jsou prostě jen zárubně. Maličkost, ale bije do očí.

Krátké rozhovorové intermezza před každou misí mají poněkud groteskní charakter, hlavně kvůli hereckému výkonu některých zúčastněných (nebudu jmenovat Anyu), zakončení bylo příšerné, ale lze nad tím mávnou rukou. O odstřelu škodné je tahle hra především a to dělá dobře.

Hodnocení: ✰✰✰✰
+14