Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Hardware

@Gordon (28.02.2019 14:59): r5 2600 a msi b350 gaming plus narvane v budget jak prase skrini z3 od zalmana. Chci koupit carbon ac desku (a nebo neco od jineho vyrobce, to dodržování power limitu muze byt vec msi desek nebo se mi prehriva napajeni desky) a nejakou lepsi skrin. Ale ted asi radeji koupim konecne ps4, uz ji chci koupit nejaky ten patek.
@Paul (28.02.2019 14:51): 10 let jsme se s vykonem CPU poradne nikam neposunuli (do te doby co amd paberkovalo) a ted nam najedou 16 vlaken nebude stacit na 60 fps. :) Jak rikam, pokud hram nebudou stacit, tak jde o mizernou optimalizaci. Odyssey je schopne vytizit i 8c/16t na 100 procent peak, dusledek naprosto zfusovane optimalizace, protoze fyzika nikde.
@Chuck (28.02.2019 13:50): Pro 1060 je 2600 naprosto dostacujici. S koupi 2600x ziskas nejaky ten frame v minimalnich hodnotech, tedy pasaze narocne na CPU nebudou hru tolikb zpomalovat, a lepsi procesor do budoucna.

@Gordon (28.02.2019 13:52): Skoda, ze u me to neplati. 80 stupnu a nizka frekvence 3,45Ghz max kvuli power limitum v all-core zatezi. Nevim, jestli je pricinou nizkych frekvenci MBO nebo spatny chip, mam v planu koupit jinou desku, ale to az se vic otepli, ted ty teploty nejsou takovy problem. ;p
@marwel (28.02.2019 14:47): tak jde o to, že na konzolích se bude stále targetovat primárně (na 99%) 30fps a ušetřenej výkon se využije na fyziku/AI atd. Takže hry budou dělaný tak, aby na ryzenu v konzolích jely na 30. To potom současnej ryzen na PC asi 60 nevytáhne (a je možný že 9900K taky ne).
@Paul (28.02.2019 13:40): Jestli natoky skokove stoupnout bzde dusledkem mizerne optimalizace ze strany vyvojaru. Hry na PC by mely vzdy byt optimalizovane primarne na GPU, skoda, ze to stale nejaka velka atudia nechapou (Ubisofte). 8c/16t by spravne ted sest let vydrzet melo. Osobne ani neocekavam, ze bychom se v budoucnu dostaly do hodnot frekvenci vyrazne nad 5Ghz.
@Chuck (28.02.2019 11:06): Nemáš důvod se bát teplot, krabičkovej chladič uchladí oba modely stejně dobře, možná by šlo verzi bez X uchladit boxem i kdyby si jí zvedl tak na úroveň Xka. pokud použíješ koupený chladič, tak se nemáš vůbec čeho obávat, chlazení bys měl řešit, pokud by sis kupoval procák za 10k s nějakým šíleným napětím. v Midu tohle vůbec nemusíš řešit. Záleží jen na tom, jestli chceš tu tisícovku ušetřit, nebo ne, Xko ti vydrží trošku déle, bez iXka ušetříš a případnej výkonostní nedostatek můžeš za několik let dohnat absurdně jednoduchým zvednutím taktu.
@Paul (28.02.2019 13:40): Smysl toho mého upgradu spočívá v tom, že bych rád svoji GTX 1060 krmil něčím lepším, jelikož mám dojem, že její výkon zbytek HW brzdí. A vzhledem k tomu, že moje herní vyhlídky nejsou zdaleka tak obsáhlé jako třeba u Tebe, řekl bych, že tenhle vyhlédnutý HW by stačit mohl. Samozřejmě očekávám, že nárůst výkonu poznám, i když je jasné, že nebude tak brutální.
@Chuck (28.02.2019 13:36): ale tak určitě se ti framerate v cpu-limited hrách zlepší. Ty dvě jádra pomůžou. Ale mě osobně přijde, že když už po 7 letech upgradovat, tak aspoň na něco co má dvakrát tolik cores. Proto jsem rok čekal na 9900K abych pak kvůli šílenejm intel cenám vzal ryzen 2700X. A jsem zvědav jak dlouho vydrží krmit na 60fps. Bylo by hezký kdyby taky 6-7 let, ale dost o tom pochybuju. Za dva roky vyjdou nový konzole co budou mít taky Ryzen a nároky na CPU skokově stoupnou.
@Thellwin (28.02.2019 12:00): Ne každej kupuje novej HW ob rok.. Já si třeba myslím, že kdybych do té své sestavy naládoval novou grafiku a dalších 8 GB RAM, procák další 2 3 roky nemusím řešit.. Když jsem měl půjčenou bráchovu 1070, tak jsem dával Far Cry 5 i třeba Rise of Tomb Raider (což je dost náročná hra) na téměř max setting.

Především si myslím, že přechod z 2500K na Ryzen 2600 nemá moc smysl..
@Bursoft (28.02.2019 11:54): Jako narovinu. Napsal, že taktovat nebude. Jaký je rozdíl ve výkonu mezi X a nonX bylo změřeno asi 1000x. Za 6 let bude useless jak X tak nonX, těch 200 MHz boostu nebo kolik to je, to opravdu nespasí. To už je lepší si tu tisícovku dát bokem na potenciální budoucí upgrade. Já mám 8700K @ 5 GHz a stejně si myslím, že to CPU už za 3 roky mít určitě nebudu :D
Já si zase myslím, že CPU se kupuje jednou za 6 i víc let a ta 2600X je perspektivnější. A do budoucna je tam i větší rezerva pro taktování, je u něj lepší chladič atd. 3,9 GHz v boostu už dnes nic moc není, když vezmu, že já mám na 5 let starým Intelu 3,8. 2600 bych bral, pokud bych byl omezenej rozpočtem..
@Chuck (28.02.2019 11:46): A v čem je to tak důležité? Co na tom CPU budeš dělat? Hrát, nebo sledovat aktuální hodnotu frekvence?

Rozumíme si od začátku, ale já se ti snažím naznačit, že při výběru CPU zohledňuješ kritérium, které je pro tebe víceméně nepodstatné. To podstatné je přece výkon ne? A buď chceš za 0-5 % výkonu zaplatit 20 % navíc nebo ne.
@ugraugra (28.02.2019 11:37): Fajn, ale tohle jsem já bohužel nevěděl, měl jsem zato, že právě tohle přetaktování umí jen 2600X. Tahle informace je pro mě dost zásadní.

@Thellwin (28.02.2019 11:40): Mně nejde o hodnoty, na které se přetaktuje, ale o to, že to CPU to vůbec dokáže a navíc bez mého přičinění. A právě tohle jsem nevěděl, že 2600 umí. Ta maximální hodnota taktu u 2600 je 3,9 GHz a s tou se určitě v pohodě spokojím. Už si rozumíme?
@Chuck (28.02.2019 11:35): Kup si 8700K, ten se přetaktuje až na 4.8 Ghz, pokud vybíráš CPU podle toho, kam se samo taktuje. Pokud vybíráš podle výkonu a ideálně podle poměru cena/výkon, tak je odpověď v tom videu, co jsem poslal.
A myslíš, že v těch hrách v tom videu se netaktoval? Tam máš prostě reálnej rozdíl ve výkonu těch dvou CPU a cena je daná. A nebo pokud ti nevadí, že ten příplatek za Xko neodpovídá výkonovému skoku tak to neřeš a udělej si radost.
@Thellwin (28.02.2019 11:09): To sice neplánuji, akorát že při zátěži by se 2600X měl automaticky přetaktovat na vyšší frekvenci, aniž bych pro to hnul prstem, což oproti 2600 není úplně marná věc....si myslím.
Tak se podívej jaký jsou tam rozdíly ... do 5 % max.? Jaký je cenový rozdíl mezi nonX a X ... 1000 Kč? Narychlo jsem kouknul na CZC a je to 4350,- vs 5500,- takže cca 20 %. Je to jednoduchá matematika, pokud si s tím CPU nijak dál neplánuješ hrát, ne?
@Thellwin (28.02.2019 10:28): Tak a jsem zase na začátku! :-)

@ugraugra (28.02.2019 10:34): Chladič mám, akorát nemůžu najít krabici s potřebnými díly, abych ji mohl použít na AMD slot, ale možná tuším, kde ji nakonec najít. Každopádně grafiku mám GTX 1060 (6 GB) rok a čtvrt starou, takže tu měnit fakt nehodlám. Rozdíl litr neberu jako tragický, spíš mi jde o to, abych aspoň trochu cítil, že jsem si nepřiplatil za nic. U té 2600X se trochu bojím teplot, ale jinak bych do toho klidně šel.
@Chuck (28.02.2019 05:58): Je to jednoduché. Samozřejmě je verze s X lepší, ale záleží za kolik ty procáky seženeš. A jelikož je momentálně rozdíl v ceně poměrně značný (přes litr), tak bych jednoznačně bral verzi bez X. Ten rozdíl ve hrách je malý a raději bych to vrazil do lepšího chladiče procesoru (jestli už nemáš), nebo do lepší grafiky.
Právě že tam je rozdíl minimální, tak třeba tě to přesvědčí, že stačí verze bez X.
@valcik (27.02.2019 19:05): Chápu, to by ale člověk pořád na něco čekal. A že by pak ceny některých současných CPU šly dolů? Tomu bych moc nevěřil.

Jinak díky všem! Přiznám se, že i když mě to po všech stránkách táhne víc k 2600X, občas se přistihnu, že tak trochu sám sebe přesvědčuji, že mi stačí 2600, ale moc mi to vlastní přesvědčování nejde. :-)
@Chuck (27.02.2019 17:45): Ty asi taktovat nebudes, ze? Tak kup 2600X.

Jinak jsem tak vcera koukal, jaka je v soucasnosti alternativa Intelu, nejaka, ktera vas financne nezrujnuje a vypada to tak, ze jediny pouzitelny chip od Intelu za prijatelnou cenu je 9600K za 7,5 litru. Lepsi pro 144Hz hrani no, jinak radeji ne.
@Chuck (27.02.2019 17:45): 2600X, kde máš slušný výkon i bez nutného taktování. Pro 2600 by sis musel dokoupit lepší chladič, procesor přetaktovat a smutně koukat, jak ti narostla spotřeba..
@Chuck (27.02.2019 17:45): milý Wastone je to prosté! Vyber si 2600X protože dosahuje by default vyšších frekvencí na jádro a lepšího CPU výkonu a řekněme že se +/- vyrovná na default taktech i5-8600K.
Chlapci, ještě mi prosím pomozte v jedné těžké otázce, na kterou si každou chvíli odpovídám jinak. Volit Ryzen 2600 nebo 2600X a proč? Ta tisícovka mě nepodělá.
@Gordon (26.02.2019 20:45): Teprve dneska mi došlo, že ty rozměry desky jsou udávány v mm a ne cm, takže tu mluvíme o 3 cm a ne 30 cm. :-D Pak se mému údivu nemůže nikdo divit. :-) Tenhle rozdíl by mě opravdu znepokojovat nemusel.