Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Kultura

@Zx Atari 500 (14.10.2022 15:45): Tohle mě vždycky fascinuje, tyhle nový věci od dávno mrtvých lidí. Vivaldiho nová opera, Freddieho nová písnička atd. jakoby ty lidi pořád tvořili :-)

Jinak k té písničce, intro a sloka vzbuzovala naději, refrén je taková ta klasická Queen vata (abych nebyl nařknut, Queeni jsou moje celoživotní láska :-) )
Koukal někdo z vás na YA /dětský seriál "The Mysterious Benedict Society?" Nečekal jsem to ale dost mě to zaujalo. Je to podle knižní předlohy a hodně mi to připomíná práci Roalda Dahla.
Triangle of Sadness 

Östlund zase velmi dobrý, v některých momentech až výborný, ale už to trochu tlačil na sílu - film přesně cílený na výhru v Cannes.
@Charllize (13.10.2022 23:05): Taky se pridam. Nastesti jsem to ukocil po prvni epizodce.

Jak nedavno vysel ten road plan filmu a serosu od Marvelu, tak zvedavej jsem uz jen na GoG3 a Loki S2. Zbytek me vubec nezajima. ( mozna jeste malinko Antman)
@AlieN (13.10.2022 21:56): Jen/She-Hulk se rozhodla, že se jí nelíbí závěr, takže na stránce Marvelu na Disney+ prorazila okna svého seriálu a vlezla do dokumentu o tvorbě Marvel kde nejdříve seřvala autory. ale nakonec šla za samotným Kevinem Feigem - který měl podobu robota podobného GLaDOS, - a donutila ho konec změnit. Celé je to prošpikované dávkou meta humoru, narážkou na to, jak všechny marvel seroše končí stejně, plus padla otázka, proč mají všichni hrdinové daddy issues a když se konečně dočkáme X-menů. V kostce :D Padla i zmínka o tom jak je její VFX drahé a že autoři už pracují na něčem jiném, to bylo fakt dobré.
@Cathan (13.10.2022 15:01): Díky za protichůdný názor. Jsem na to moc zvědavý. Úplně od všech slyším, jaká je to poslední kapka a jak MCU nyní stojí za prd. Dostanu se k tomu teda nejdřív po dokoukání milionu netflixáckých Marvel věcí, protože jsem nenapravitelný kompletista. :)
Tak finále She-Hulk absolutně geniální :)

Zatímco si seriál nezaslouží tahat tím bahnem, čehož je soustavně obětí, měl celou dobu problém tak trochu najít sám sebe a udržet pozornost, za což viním hlavně složitou produkci a post-produkci, protože scénář jako takový je poměrně chytrý. Ale finále je vážně velká pocta klasické komiksové She-Hulk a dovede si perfektně dělat srandu sám ze sebe. Víc napsat nejde běž těžkých spoilerů. Ale stojí to za to.
"Star-Lord - two daddies, two issues!"

Teď když je to celé tak bych asi doporučil aby se na to lidé koukli najednou. Myslím, že mnoho zásadních chyb by nebylo tak vidět, kdyby to prostě měl člověk jako dlouhý film.
Obecně Deathcore fakt nemusim, ale tohle je gut. Lorna Shore by se mohla něčemu od těchto týpků přiučit, hlavně co se bicí týče.
Mě to teda přišlo jak přeskinovanej Deadpool s Pittem co hraje Reynoldse a tucty CGI krve :D Jako první půlka podle mě byla fajn a citrónek s mandarinkou jsou skvělý duo. Ale v další půlce už jsem z té nonstop kadence vtipů byl docela přejedený.

Z kin mě kupodivu více bavil prequel Sirotka :D
@hanak_v_exilu (09.10.2022 19:43): Demolition Man je úplně jiná liga. To je výbornej film. V podstatě sci-fi akčnák pro celou rodinu :-) Je to zábavný, má to tunu hlášek a pamětihodných scén, akce je fajn, má to spoustu super nápadů a není to vůbec blbý, právě naopak, vlastně se tahle dystopie nakonec trefila svým způsobem skoro nejvíc ze všech :-)
@Dan9K (09.10.2022 19:34): To máš pravdu. Ale na to že je to trash ty zbytečky stačí. Nečetl. Ale je to dystopie, takže je to v mém seznamu.

Mně se právě líbí béčkové nebo podceňované filmy které jsou chytřejší než vypadají. Třeba Demolition Man. To je taky plytký akčňák, ale zároveň komentář k různým varovným společenským trendům. Takže jsem si Běžícího muže hodně užil, a věřím, že si užiju i knížku. I když z úplně jiného důvodu.
@hanak_v_exilu (09.10.2022 19:26): to jsou všechno věci, které jsou právě klíčové v knize. Na rok vzniku 1982 je to úžasná predikce budoucnosti. Pořád je to proti dnešku (či proti době před 15-20 lety, kdy byly reality show na vrcholu) extrémní, ale ta posedlost a manipulace veřejnosti pomocí médií byla vykreslena dokonale. Dodneška vzpomínám na v knize přítomnou televizní hru Šlapacím mlýnem k balíku, kam vybírali soutěžicí s vadou srdce :-)
Film se odehrává v podstatě pořád v aréně, kde spolu bojujou. Vyextrahovali z knihy ten nejjednodušší princip (soutěžící utíká a bojuje proti přesile), ten dali do extrému a úplně jinak a všechno ostatní a zajímavější v podstatě komplet škrtnuli.

Takže to, co, jak píšeš, trčí, jsou ty poslední drobné zbytečky toho, co je v knize :-) A že to rozhodně není pozitivum filmu, ale ohromné negativum, že tam toho není mnohem víc, když předloha je celá o tom :-)

Četl jsi to?
@Zx Atari 500 (09.10.2022 11:12): Ono je to příšerné béčko, jenže z něho trčí překvapivě chytrá zápletka. Manipulace veřejnosti pomocí médií, posedlost reality show, vzpoura proti elitám vedená občanskou neposlušností. A jako perlička tam hrajou dva budoucí vysocí američní politici. Ten film je mnohem rafinovanější než vypadá. On tedy vypadá blbý jako troky, takže to není tak těžké, ale stejně.
Kinga jsem naposledy četl na gymplu (česky), mám za sebou Misery, Nezbytné věci, několik dilu Temne veze (četl to spoluzak, který na te serii ujizdel, mně to moc nevzalo), snad jsem otevrel Prokleti Salemu. A hodně mě bavilo O psani .

Co jsem viděl It (první cast filmu), chtěl bych si přečíst tohle (anglicky).

Jinak jsem viděl hodně adaptací (tv a filmy).
Můžu se zeptat, jak moc se film Temná věž (2017) drží předlohy? Protože i když jsem film kdysi viděl, tak si z něj skoro nic nepamatuju, takže mě asi zrovna moc neoslovil... :-)
Od Kinga preferuji kratší povídky (a civilnější, např. Harveyho sen nebo poslední příčka žebříku). A Temná Věž samozřejmě. Jednu dobu někdy na začátku jsem tu měl určitě jako avatar Rolanda Deschaina.

Asi by to úplně nešlo ale spolu s Amberem od Zelaznyho bych tyto "světy" rád viděl v nějaké videohře.
@Kunick (09.10.2022 00:34): pro plné docenění Pistolníka bych zřejmě musel číst celou Temnou věž. Samotné je to asi ta nejtěžší Kingova kniha, přestože je skoro nejkratší. Myslím, že se tam projevuje fakt, že je to kniha, kterou psal snad nejdýl ze všech, po částech a já upřímně si z toho nepamatuju vůbec nic, snad jen nějaké putování pustinou a nějakou hospodu :-)


@Zx Atari 500 (09.10.2022 00:39): Running Man s Arniem je podle mého názoru nejhorší adaptace knihy v celém vesmíru :-)
@Zoltan (08.10.2022 23:10): je teda trošku divný, že Running Man máš jen v kolonce "dobrá kniha", já to považuju za nedoceněný klenot veškerého sci-fi :-)
Noční směnu je potřeba brát trochu s nadhledem, protože valnou většinu těch povídek napsal ještě před vydáním Carrie, takže je to psané trochu pitomě (obzvlášť povídka Bojiště), ale pár jich je tam skvostných, hlavně tebou zmínění Nekuřáci, pak třeba Římsa či Poslední příčka žebříku.

Jinak ohledně sci-fi samozřejmě Dlouhý pochod, Časožrouti a Mlha. Případně Pod kupolí, ale to jsem ještě nečet.

Snad jen v knize Nezbytné věci mě nasralo, že se ze skvělého fantasy (resp. mysteriózního) námětu se na konci stalo "sci-fi", ale to sci-fi skutečně v uvozovkách, protože to je nejvíc debilní konec, který kdy King udělal, jakože má na debilní konce talent.

Ze všeho nejvíc bych ale doporučil Misery, to je kniha, která snad nemá odpůrců a je to čistý thriller bez nadpřirozena.
Já od Kinga četl jen Svědectví, Carrie, Running Man a sbírku Noční směna. Svědectví bylo skvělé a patří mezi mé nejoblíbenější knížky, dostal jsem ho od známé spolu s Noční směnou. Ta se mi také dost líbila, hlavně povídka Nekuřáci, a.s. byla skvělá. Carrie a Running Man byly už "jen" dobré knihy. King píše výborně, ale já nerad před spaním měním trenky a na horory moc nejsem, takže...ale asi si jednou od něj ještě něco přečtu, i když spíš něco co je více scifi než horor.
Já Kinga čtu (četl) bibliograficky, čili jsem od něj četl všechno od začátku až do knihy Rose Madder, kde jsem se v půlce zasek a už to trvá asi 4 roky, čili krom Zelené míle a Dark Tower (s výjimkou Pistolníka, kterého jsem četl) znám veškerou jeho zásadní tvorbu.
Dlouho jsem ho považoval za svého nejoblíbenějšího autora, ale už mě nebaví, hlavně když se jedná o jeho klasické zápletky, kdy má nějaká obyčejná osoba neobyčejnou schopnost. To má velmi často a už je to pro mě ohrané. Ještě o něco víc mě vytáčí, kdy rozjede nějaký super thriller a do toho úplně zbytečně začne cpát ty svoje fantasmagorie, v tom mě asi nejvíc vytáčelo právě Rose Madder.

Vážím si tak nejvíc jeho děl, která jsou jiná, čili díla jako Misery, Running Man, Dlouhý pochod, Mlha, Časožrouti atd. holt asi jsem víc na sci-fi než na horory.

Z jeho klasických zápletek stavím nad ostatní hlavně Svědectví a Řbitov zviřátek.

Naopak často zmiňované To nebo Osvícení jsou pro mě relativně řadové počiny, kterých má mraky, je to moc fajn, ale beru je jen jako "nadstandard"

Tři knihy mám na dně, za nejslabší a nejhůř čtivé považuji Tommyknockery, Geraldovu hru a Pistolníka z Temné věže. Ještě Talisman, co napsal s Petrem Straubem, je dost velká nuda.

Moc mě nebavila ani Temná půle a Mrtvá zóna, což jsou docela klíčové knihy. (edit.: teď jsem si všim, že Mrtvou zónu jsem hodnotil 4 hvězdami, takže jsem k ní asi ve vzpomínkách trochu nefér, protože už to mám moc spojené s Cronenbergovým filmem, kniha sama o sobě je tedy asi lepší)

Naopak knihy, které mají zcela béčkovou zápletku, ale jsou neskutečně čtivé a zábavné jsou Žhářka nebo Christine.

Úplně mimo kategorie jsou Dračí oči, neb je to pohádka, ale výborná, navíc se tam vyskytuje hlavní Kingův antagonista Randal Flagg.

Bachmanovky mám vesměs rád (viz Running Man a Dlouhý pochod), ale Srovnáno se zemí a Blaze bylo špatný pro mě. Zhubni byla legrace.

No a zbytek, co jsem nejmenoval (jako Carrie, Prokletí Salemu, Cujo, Nezbytné věci, Dolores Claibornová, jeho novely a povídky atd.) jsou takový ten supr standard, pro který ho mám tak rád.