Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Věda a technika

Ach, vy nevědomí. Cožpak nevíte, že je Gordy Dysortografikem a Dysgrafikem? Mějte pochopení, necitliví barbaří!
@Dan9K (31.10.2019 19:16): Jako ono predstavit si muzem cokoliv :) Ta predstavivost je mnohonasobne vetsi nez jakou meli lidi treba pred pouhymi par stovek let. Za par stovek let, na nas budou ( pokud bude lidstvo stale existovat) pohlizet stejne. Proto pisu ze ten nas pohled je strasne omezenej, ac si to nemusime aktualne uvedomovat. Jsem si jistej, ze existujou sily a veci, ktere si ani "predstavit" nedovedem :) A to me fakt fascinuje :)

Treba ten samotnej vesmir. Ja vim, ze je "nekonecne?" obrovskej, dokazu se o tom bavit,pojmenovat, ale pojmout to a predstavit si to v cele komplexnosti nedokazu :) Na to bude potreba tisicu - milonu let a neco mi rika, ze takovyho casu lidstvo mit nebude..
@Dan9K (31.10.2019 19:16): Tak já psal o civilizaci na třetím vývojovém stupňi podle Kardašovovi škáli, která si může tu energii nahromadit "na potom". Ostatně nedávno jsem četl zajímavou hypotézu, že bychom mohli jinou civilizaci ve vesmíru detekovat díky tomu že si budou přesouvat červené trpaslíky. :-D
@Zx Atari 500 (31.10.2019 17:30): taky vyjdřuji pochybnost o možnosti existence civilizace poblíž černé díry :-)

myslím, že až skončí ty červení trpaslíci, tak možnost inteligentního života bude nula. Ale rozhodně by stál za to ten pohled do toho prázdna za ten bilion let. Stejně jakoby stál za to pohled z nějakých první planet, plácnu, před deseti miliardami let, to musela být světelná show.
myslím, že je takové obecné nepochopení slova teorie a dělá to ve světě hrozně zla. totiž slovo teorie má mezi lidmi úplně jiný význam, než pojem vědecká teorie. To není tak, že to někdo nějak plácne a je teorie. Tak to funguje mezi obyčejnými lidmi možná. To je potom třeba hypotéza. Ale teorie, to už musí být seriózní věc podpořená daty, důkazy, propočty a všichni se jí pak snaží vlastně vyvrátit či potvrdit. Proto je teorie relativity furt teorie a ne zákon, přestože všechno nasvědčuje tomu, že funguje, ale zároveň se těžko dá potvrdit, jestli funguje vždy a všude.
@Zx Atari 500 (31.10.2019 15:51): jasně, ale to prostě pleteme dohromady různé věci. O tom vesmíru se snažíme zjistit vlastně úplné základy, které v jiných oborech jsou známy tisíce let, protože je máme mnohem více na talíři. Potřebujeme zjistit, jak funguje temná energie a co to je, a jestli to nakonec vůbec je, to je nejpalčivější věc, ale je to vlastně úplný základ, jenom je otázka, jestli a kdy budeme mít prostředky na to, to zjistit. Je to podobné jako zjistit z čeho je vzduch na Zemi.
@Dan9K (31.10.2019 15:26): Jenom pro zanik vesmiru porad existuje nekolik teorii :) A nakonec to muze byt uplne vsechno jinak.. :) Zname jen nepatrne mini drobecky a z toho proste nemuzem vyvozovat nejake zavery. Trochu realismu do toho sneni :)

Neumime predpovedet ani pocasi na svoji planete, netusime jak fungujou planetarni pochody, ale budem tu predpovidat zanik vesmiru :)
@JohnCZ (31.10.2019 14:08): pěkné to je, rozhodně není pravda, že nemají ty představy se skutečností nic společného. Je to jen v současnosti nejpravděpodobnější, z toho, co zatím víme. Ale hezky tam házejí ty triliony trilionů let.
Trochu mě udivilo to, že si myslí, že Betelgeuze vybuchne mnohem později než Antares, to taky nikdo moc neví. Ostatně Betelgeuze možná už vybuchlé jé a klidně to uvidíme třeba zítra, nebo za milion let, nikdo neví.

Ale je prostě základní problém v tom, že celou tuhle expanzi vesmíru způsobuje temná energie, o které nevíme vůbec nic a vůbec nevíme, jak se bude chovat do budoucna. Zatím se její role neustále zvyšuje celou historii vesmíru a dá se předpokládat, že to tak bude i dál, ale nemusí, proto prostě ani velký krach zatím nemůže být zcela vyloučen.

A taky tam hezky zobrazili to zvětšování Slunce a skutečně to tam trvá tu miliardu let.
@JohnCZ (31.10.2019 14:08): To jsem už viděl, je to pěkné shrnutí. Celkem děsivá mi přijde skutečnost, že pokud v té pokročilé době bez hvězd budou chtít civilizace přežít před roztrháním atomů, budou se muset uchýlit do černých děr, i tak ale nakonec vyhynou, neb nebudou mít energii.
Moc to tu nesleduju, takže to tu už asi i třeba bylo a je to trochu mimo téma, ale když už jste u toho vesmíru.... tohle video jste viděli? Pěkné shrnutí.
@Gordon (31.10.2019 09:46): ale jo, když si rozklikneš fázi AGB, tak je to zase fáze rudého obra, v konečné fázi vývoje hvězdy. https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Asymptotick%C3%A1_v%C4%9Btev_obr%C5%AF. (Sorry, nejde mi dát na mobilu ok k vložení odkazu.

"After the completion of helium burning in the core, the star again moves to the right and upwards on the diagram, cooling and expanding as its luminosity increases. Its path is almost aligned with its previous red-giant track, hence the name asymptotic giant branch, although the star will become more luminous on the AGB than it did at the tip of the red giant branch. Stars at this stage of stellar evolution are known as AGB stars"
@Gordon (31.10.2019 09:16): Proč najednou cituješ wiki, kde je to právě zjednoduššený, z tvého článku: "The Sun will then shrink to around 10 times its current size and 50 times its luminosity, with a temperature a little lower than today. For the next 100 million years, it will continue to burn helium in its core until it is exhausted. By this point, it will be in its Asymptotic-Giant-Branch (AGB) phase, where it will expand again (much faster this time) and become more luminous" a ostatně i ta wiki to nakonec píše "Slunce se smrskne ze svého poloměru, který bude asi 250násobkem jeho současného rozměru na pouhý 11násobek. Zářivost přitom poklesne z 3000násobku současné hodnoty na 54násobek a povrchová teplota se zvýší asi na 4770 kelvinů. Slunce se stane hvězdou tzv. horizontální větve, která bude ve svém jádře spalovat helium podobným způsobem, jako dnes spaluje vodík. Tato fáze heliové fúze bude trvat jen 100 milionů let.[111] Nakonec se Slunce znovu vrátí ke spalování zbytků vodíku a helia ve svých vnějších vrstvách a dojde tak k jeho druhé expanzi, přičemž se promění v hvězdu asymptotické větve obrů. Slunce opět zvýší svůj zářivý výkon, který dosáhne 2090násobku jeho současné hodnoty, a ochladí se asi na 3500 K.[101] Tato fáze bude trvat asi 30 milionů let"
@Dan9K (31.10.2019 02:00): Dvakrát? To si vzal kde? The post-asymptotic-giant-branch evolution is even faster. The luminosity stays approximately constant as the temperature increases, with the ejected half of the Sun's mass becoming ionized into a planetary nebula as the exposed core reaches 30,000 K. The final naked core, a white dwarf, will have a temperature of over 100,000 K, and contain an estimated 54.05% of the Sun's present day mass.[124] The planetary nebula will disperse in about 10,000 years, but the white dwarf will survive for trillions of years before fading to a hypothetical black dwarf. - wiki
Edit: aha, v článku popisují další expanze, to už ale nebudou rudí giganti. :)

Ten přechod z jádra do "vnejší" vrsty slunce nebude tak směrodatný, takže ke malému spalování ve vnější vrstvě docházet může i dnes, ale ve velmi malém množství.

Na spalování helia je třeba vyšší teplota, než vodíku, protože je těžší, jeho fůzí pak vznikají další prvky, stejně jako z vodíku vznikne helium, ty jsou těžší a obtížnější k spalování.
Zajímavé, celá léta čtu a vidím zjednoduššující modely typu - 10 miliard let hvězda hlavní posloupnosti, pak červený obr, nakonec bílý trpaslík. A ono těch stádií je o tolik víc. Už jsem pak i zaznamenal to, že se potom Slunce zase zmenší a jede na to helium, ale to, že se stane potom ještě jednou červeným obrem no. 2, je pro mě novinka.

Jasně, popletl jsem to, že zvětšování v červeného obra nezpůsobuje fúze helia, ale fúze vodíku ve vnějších vrstvách. Ale to se teď tedy vůbec neděje? Spaluje se jen vodík v jádru? Pokud ne, tak by se Slunce nemělo zvětšovat teď, ne? Ale až začne spalovat ten vodík ve vnějších vrstvách.

Díky za reakce
@Dan9K (30.10.2019 23:41): Stovky milionů let až miliardu - začne to ve skutečnosti tím že Slunce spálí vodík v jádře a začne ho spalovat ve vnějších vrstvách, to zvětšování pak narůstá spíš exponenciální rychlostí než lineárně.

Začátek fůze helia pak naopak spustí smršťování Slunce, to by mělo být už relativně prudké.
Když už tu byla trochu řeč o Slunci, pomůžete mi prosím s jednou takovou delikátností? Jelikož jsem fanda astronomie a astrofyziky (z křesla) a tak, tak už mi léta vrtá hlavou jedna věc a nemůžu nikde uspokojivě najít odpověď. Slunce (či jiná hvězda), až spálí většinu vodíku a začne jadernou fúzi helia, zvětší se do stádia červeného obra, ochladí se, bude mít strašně nízkou hustotu a obrovský objem, pohltí Merkur, Venuši, nejspíš i Zemi a tak dále, znám z milionu dokumentů, ale nikdy jsem se nedozvěděl, jak dlouho bude ono zvětšování trvat? Bude to otázka minut, dní, let, milionů let? Tenhle detail jsem nikdy nikde pořádně nezaznamenal (buď moje chyba nebo se to vlastně neví), maximálně to, že v onom stádiu červeného obra setrvá relativně dlouho, třeba i další miliardu let. Ale jak dlouho bude trvat fáze toho zvětšení?
@Gordon (22.10.2019 18:46): Uf, takový lidi by měli exemplárně ukřižovat někde u silnice! :D Jako vystudovanej matematik jsem na tyhle kecy typu "matematiku nikdy v životě nepoužiju" zvlášť vysazenej, ale ffs, mocniny? Třeba plošná výměra je celkem používaná věc, ne?
tak jeste stesti ze Gordy neudelal nejakou gramatickou chybu, to by jsme ho museli zastrelit :)
@Gordon (21.10.2019 21:58): Pokud je to cíleno na lidi, co neznají ani mocniny, tak je možná lepší prostě napsat "hafo moc, svítí to skoro jak slunko cywe". Takhle to působí akorát debilně no.
Taky by bylo podle mě lepší místo článku samotného řešit jeho obsah. Třeba to že v česku máme nejsilnější světelné ukazovátko na světě.
@Steve (21.10.2019 19:35): Ono totiž vyslovit reportérovi to číslo a pak ho do článku napsat není moc dobré. Protože by vypadalo takhle: 1 000 000 000 000 000 000 000 000 (wattů, těch 26 nul má být výkon Slunce)
... A použít zkrácené číslo je zase nepříliš dobře představitelné pro nematematické debily.

imo to srovnání mi nepřijde špatné, člověk si pak lépe představí tu sílu.