Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Věda a technika

Hmm, zrovna jsem četl, že webb "odhalil", žýe uhlík se v kosmu vyskytoval už ve věku 800 mil. let.
@Dan9K (21.07.2023 16:18): Když věda říká, že to bylo v desetině sekundy takhle a rok po velkém třesku takhle, tak má nejspíš pravdu. To už se moc měnit nebude. Jde o to, že se dá blbě vysvětlit jak se to ze stavu "takhle" dostalo do jiného stavu "takhle". Proto se musela vymyslet fáze inflace, muselo se přijít s temnou energií. Což jak nedávno někdo trefně poznamenal, je tajuplná esence, jejíž jediná zdokumentovaná vlastnost je, že umí měnit báchorky na granty.

Ale i přízemnější věci jsou dost "na vodě". Například se předpokládá, že polovina veškeré hmoty ve vesmíru je v podobně ultrahorkého mezigalaktického plynu. Jenže ten se nedá pozorovat, takže vycházíme z počítačových simulací. Takže polovina hmoty Vesmíru může jednoho dne jenom tak "zmizet". Stačí aby se objevilo jiné vysvětlení.

Ono je to vlastně dost fascinující. Na jedné straně máme neuvěřitelně podrobné znalosti o nepatrných věcech které se staly miliardy let v minulosti. Na straně druhé nevíme, jak to je se Sluneční soustavou. Proč tu třeba není temná hmota? Nebo rozpíná se Vemír jenom globálně, nebo i lokálně? Nezpomaluje stárnutím vesmíru plynutí času? Nezpomalila se postupně rychlost světla? Všechno jsou to validní otázky, a některé by vysvětlily dnešní stav vesmíru bez potřeby fáze inflace, nebo temné energie.
@hanak_v_exilu (21.07.2023 12:29): jasný no...

s tím velkým třeskem, to si říkám od začátku, že je to de facto náboženství, vždycky když mi Lawrence Krauss vysvětluje, jak vzniklo všechno z ničeho a že to bylo po desetinkách sekundy takhle a takhle (aniž by se nějak významně snažil vysvětlit, jak na to vlastně přišli (to je holt ta populární věda))....tak můj skepticismus roste podobně, jako když čtu bibli. A tolik vědců se tváří, jakoby to věděli jistě, i když reálně jen hádají, že už jsem ten velký třesk i se vším co následovalo tak nějak přijal, ale jsem velmi připraven na to, až se to nějak reviduje. Jen jen otázka, zda odpovědi na tyto otázky samotného začátku vesmíru někdy jistě vědět budeme, jestli je to vůbec v lidských možnostech. Je myslím naivní si myslet, že v těchhle věcech, kterým ještě tak zoufale nerozumíme, se to třeba ještě úplně radikálně celý nezmění. V minulosti se málokdy stalo, že bychom něčemu rozuměli z části a hnedka jsme to trefili :-)

Nedávno jsem si čet úžasnou story o flogistonu, což je nádherný vědecký omyl, kterým si vysvětlovali hoření a dávalo to smysl. Jenomže realita byla vlastně celá úplně naopak. Jakmile máme omezené množství informací, tak jsme schopni vymyslet zcela funkční teorii, která sedí, jenomže pak zjistíme další informace, zjistíme, že to vlastně vůbec nesedí a ta prvotní teorie je vlastně celá úplně špatně. Troufám si tvrdit, že něco podobného se stane s velkým třeskem :-)
@Dan9K (21.07.2023 01:56): Tohle už se nedá zjistit. Slunce oběhne galaxii zhruba za čtvrt miliardy let. Takže pokud ta původní hvězda vybuchla a ten materiál nebyl gravitačně vázaný, tak obíhal kolem středu galaxie a volně unikal všemi směry do prostoru. Zbytky té původní hvězdy můžou být v podstatě kdekoliv, jako součásti miliónu jiných hvězd. Na druhou stranu je klidně možné, že tímhle mrakem částic proplula nějaká tuctová skála tak šikovně, že nabrala dost materiálu aby se z ní stal opravdu hmotný objekt. Pak nabírala furt víc a víc a víc, až se z ní stala hvězda. Tedy něco, co se třeba Jupiteru už nepovedlo.

Jinak k různým teoriím o vzniku Vesmíru - ono to všechno působí jako vytesané do skály, takže je možné vydat knížku která pojednává o tom co se stalo v první desetině sekundy po Velkém třesku. Jenže samotný Velký třesk je teorie, která byla v průběhu času tak často opravovaná a poslepovaná, že stěží drží pohromadě. Vůbec bych se nedivil, kdyby ji Webb vyvrátil. Nebo "opravil" do takové míry, že to reálně bude už jiná teorie, a společné budou mít jenom ten samotný Velký třesk, o kterém nevíme reálně vůbec nic.
@Dan9K (21.07.2023 01:56): Betelgeuze se nemůže s prvnímy hvězdami měřit, to by byl v porovnání prcek.

Historically, astronomers have long believed that no mid-sized black holes exist.  However, recent evidence from Chandra, XMM-Newton and Hubble strengthens the case that mid-size black holes do exist. One possible mechanism for the formation of supermassive black holes involves a chain reaction of collisions of stars in compact star clusters that results in the buildup of extremely massive stars, which then collapse to form intermediate-mass black holes. The star clusters then sink to the center of the galaxy, where the intermediate-mass black holes merge to form a supermassive black hole.

https://science.nasa.gov/astrophysics/focus-areas/black-holes

A taky nezapomínejme, že ranný vesmír byl o dost menší, to mohlo hrát výraznou roli v tvorbě uspořádání hmoty tak, jak ji známe dnes.
@Gordon (20.07.2023 21:46): fascinuje mě, jak největší záhady vesmíru dokážeš takhle vysvětlovat, jakoby to bylo jasné jako facka. Zkrátka tohle jsou věci, které nelze psát s takovou jistotou, tyhle věci s tou půl miliardou let se prostě ještě pořádně zjišťujou a právě se v současnosti silně rozporují. Teorie se rozchází s pozorováním. Nevychází to. Něco se vypočítalo na základě rudého posuvu, ale Webbem nacházíme věci, které by tam v tu dobu prostě neměly být. Takže se to různě ohýbá, aby to sedělo. Ale skoro to vypadá, že se to bude muset přehodnotit víc. To je to, co jsem psal právě v prvém příspěvku.

Jinak jak jako není mezičlánek potřeba? Máš to strašně zjednodušené. Obyčejné černé díry, které vytvoří hvězdy typu Betelgeuze, ti nikdy nevytvoří vzájemným srážením supermasivní černou díru. Rozdíl mezi normálními černými dírami a těmi supermasivními je obrovský. Pokud by se to dělo tak, jak to popisuješ, existovaly by právě černé díry střední velikosti, které ještě nejsou vyloženě supermassive, ale ani nejsou jen několiknásobkem hmotnosti Slunce jako běžné černé díry.

@hanak_v_exilu (20.07.2023 18:50): já vím, on ten materiál má tendenci se shlukovat no...  on se ten materiál rozptýlí, ale pak se zase svoji gravitací začne zase spojovat dohromady, i když třeba ne všechen. Je otázka jak dlouho trvala příprava naší macechy Sluníčka a kdy žila naše skutečná matka či matky, které byly předtím :-) Já jsem si vždycky představoval spíš jednu velkou hvězdu, která vybouchla a z jejího materiálu se udělala menší hvězda, ta naše. Ale je možný, že jich bylo víc no...
@Dan9K (20.07.2023 18:40): Je třeba si uvědomit, že v ranném vesmíru, kde ještě nebyli těžké prvky, byla polévka vodíku velmi hustá, hvězdotvorbě v té mlhovině vodíku nic nebránilo v tom nabrat nepředstavitelné množství hmoty a čím větší hvězda následně je, tím rychleji spaluje hmotu a tím rychleji umře. Takové hvězdy v dnešením vesmíru prakticky nejsou možné. Všechny černé díry jsou původem z kolapsu hvězd, ale během času se postupně srážejí do sebe a vytváří ty supermasivní černé díry. Žádný mezičlánek není potřeba a černé díry nevyprchávají, alespoň ne v tak krátkém měřítku. Až se naše galaxie srazí s Andromedou, centrální černé díry taky časem splynout tak, že se začnou přibližovat, až se budou navzájem obíhat, dokud se nespojí v jednu.

A to všechno stačilo k tomu aby pouze během půl miliardy let začali vznikat galaxie.
@Dan9K (20.07.2023 18:40): Vtip je v tom, že hvězdy vybuchnout, takže se materiál rozptýlí. Aby vznikla nová hvězda, tak se musí naopak spojit. Takže ty prvky tam strašně dlouho jen tak "leží", než je nějaký impuls - nejspíš další výbuch hvězdy srazí jedním směrem. Musíš si uvědomit ty vzdálenosti. Kdyby se to převedlo na pochopitelná měřítka, tak Slunce má průměr dva metry a další nejbližší hvězda je v Austrálii. Je to jako kdyby se měly samovolně spojit zrníčka na prostoru celé planety Země a uplácat dvoumetrovou koli. To chce čas.
@hanak_v_exilu (20.07.2023 18:23): to mě právě vede k té úvaze, ale trochu se mi nezdá ta 3. generace, čekal bych, že hvězdy, ze kterých se nakonec vytvořilo Slunce a my, musely žít krátce. Hvězdy třeba typu Rigel žijí jen 50 milionů let...takže bych čekal, že před Sluncem to bouchalo a tvořilo se častěji...



@Gordon (20.07.2023 18:30): téma supermassive black holes je právě zajímavé. Pokud jsou supermasivních černé díry od pradávných megazvězd a jsou tudíž vlastně taky stellární, jak si vysvětluješ absenci nějakého mezičlánku mezi běžnými stellárními černými dírami a těmi supermasivními? Pokud je všechno od hvězd, proč je mezi nimi takový rozdíl a neexistuje nic mezi tím?

Jediné vysvětlení mě napadá, že ty "střední" černé díry, které byly schopny vytvořit "střední" megahvězdy už se netvoří, stejně jako ty supermasivní, ale ty střední stihly za tu dobu "vyprchat", narozdíl od těch supermasivních
@Dan9K (20.07.2023 17:56): Galaxie v tak raném vesmíru možné byly, protože se zjistilo, že první mega blackholes byly možné opravdu velmi "brzo" po velkém třesku, Mohou za ně ty megahvězdy, kterým se vytvořila v jádru černá díra ještě před jejich smrtí.

Neznamená to nic, protože jsme teprve na počátku zkoumání cizích soustav a za našich životů nebude možné na základě tak málo informací vyvozovat relevantní pravděpodobnost.
@Dan9K (20.07.2023 17:56): Za první generace hvězd se žádná civilizace nemohla vyvinout, protože neexistovaly žádné těžké prvky ze kterých by se daly postavit planety. 1. generace hvězd vznikla necelou půlmiliardu let po Velkém třesku, pak musely ty hvězdy vybouchnout aby vychrlily těžké kovy do prostoru. Takže v první miliardě let tady nebyl nikdo. Pak musely vzniknout nová generace a okolo ní by nějaké planety obíhat mohly. Druhá generace hvězd žila delší dobu, takže se všechno protáhlo. Slunce patří ke třetí populaci v pořadí, a u té už jsou těžké kovy dost běžné, takže je i spousta materiálu na planety. Podle mě jsme se vyvinuli "hned jak to šlo". Jediný čas který jsme "ztratili" byl tím že dlouho byly na Zemi jenom mikroorganismy.
@Gordon (20.07.2023 16:53): však já se s tebou nepřu, že je to tuze malá šance, ale zatím nemůžeš říct, že to určitě není možný :-)

dokud nezačnem objevovat život jako na běžícím pásu (nebo aspoň jednou), můžem se chlácholit tím, že jsme opravdu něco spešl.

Btw. právě ty prastaré galaxie jsou ten hlavní důvod, proč se to staří vesmíru zpochybňuje. Že prostě není možný, aby byly takhle pokročilý za tak krátkou dobu.

jo a určitě nesouhlasím s tím, že "to nic neznamená", znamená to spoustu věcí, právě třeba do těch pravděpodobností. Ještě jsme nenašli soustavu, jako ta naše, přitom u té naší se zdá, jako by to byl defaultní stav, ale není, ta naše soustava je výjimečná. Určitě takové jsou i další, ale bude jich "málo".
@Dan9K (20.07.2023 16:38): Vzhledem k tomu, že galaxie se začali formovat už po první miliardě a první "megahvězdy" "po sobě uklidily" a zároveň rozmetaly těžké prvky, tak mi ta úvaha nedavá moc smysl. A to že nenacházíme stejně unikátní soustavu, jaku tu naši, neznamená absolutně nic, když zatím umíme jen detekovat pár exoplanet v našem sousedtsví.
@Gordon (20.07.2023 16:29): ta úvaha spočívá hlavně ve vyšší pravděpodobnosti a teoretické možnosti, že předchozí generace hvězd byly zkrátka obvykle moc velké, nestabilní a umíraly mladé a až ta naše generace hvězd umožnila, třeba, dostatek času (u nás byla potřeba těch 4 a půl miliardy let), ab se stihla vyvinout civilizace. Úvaha je podpořena tím, že máme opravdu problém najít soustavu, která by byla tak dokonalá, jako je ta naše (jedna stabilní hvězda, planety se stabilními drahami, co se nekříží a jsou od sebe ideálně vzdálené atd.) v té naší generaci, natožpak v tom chaosu, který se musel dít v minulosti.

Je to jen ale nápad, že je teoretická, byť hodně malá, možnost, že jsme opravdu první a kratší vesmír tomu spíš nahrává, než delší.
@Dan9K (20.07.2023 16:19): Nerozumím tvé úvaze, země je stará cca 4.5 miliardy let a život nebo látky pro život na ní existují prakticky od začátku, tedy ve stáří půl miliardy.
Proč by jako jsme měli být první? Jakože těch několik miliard před námi je moc málo času?
@hanak_v_exilu (20.07.2023 14:57): ano, to dobře vím. Vůbec to, že tu nějaké hvězdy máme, je jasná známka začátku.Ta šílená videa s tou časovou osou až do samotného konce už tu nějaká proběhla.

Zas na druhou stranu většina podstatných věcí v našem vesmíru se stala v první sekundě, takže i ty menší úseky mají smysl a je podle mě rozdíl , pokud je Slunce nějaká 4. generace hvězd, nebo třeba až 10., už jenom pro tu úvahu, kolik toho mohlo být už před námi.

Za předpokladu, že je vesmír jen necelých 14 miliard let starý, stojí za úvahu, že my tady na Zemi jsme teoreticky první civilizace, která měla dost času a štěstí se vyvinout. Kdybychom byli starý 30 miliard let, tak je tahle úvaha nesmyslná a je skoro jasné, že se před náma musely dít věci :-)
@Dan9K (19.07.2023 15:43): Jenže my jsme na začátku už z principu. Většinu předpokládané existenci vesmíru totiž žádné hvězdy ani planety existovat nebudou. Až za bilióny a bilióny let vyhasne poslední hvězda, tak vesmír bude v porovnání s životem člověka pořád v podstatě novorozeně.

Když si vezmu, že jsem přežil Y2K, konec Mayského kalendáře a covid-19, tak mě nějakých ubohých šest procent nerozhází :-)
Vrátilo se mi k historickému článku řada věcí, co mám doplnit. Chvíli jsem se naštval, že musím kvůli detailu, jako je hodnost nějakého StBáka, zadávat xy lustrací. Naštěstí nemusím bádat sám. Vše za mě vyřeší Umpa-lumpové historiografie - archiváři. Ach, díky Špagetovému monstru za ně. Předloží mi vše digitálně. Neočekávají slova díků, zálezt do stínu jejich nor jim zcela stačí. Tak alespoň takhle tedy vyjadřuji úctu. :)
To je zase věda...prý je 1-6% šance, že lidstvo vyhyne do 100 let.

Já vím, že to není cool, ale takhle obrovská pravděpodobnost, že se to fakt stane, je pěkná ptákovina... Článek 

už ten rozptyl je dost zábavný.

možná si furt pletou tu naši jakože civilizaci s opravdu druhem jako takovým. Naši civilizaci smete jistě kde co, ale čím víc přemýšlím o tom, co by bylo schopno nás zabít do posledního jedince, docházím do velmi nepravděpodobných scénářů a obvykle to nejsou ty, o kterých se často píše. A jsou to třeba věci, co by se do sta let mohly stát asi sotva.

A ještě jedna věc ohledně vědecké omylnosti, aktuálně čtu poměrně dost článků o tom, jak předpokládané stáří vesmíru vůbec neodpovídá skutečnému pozorování a realita může být klidně dvakrát delší.

Mně bylo vždycky divný, že bychom byli až tak "na začátku" :-)
@Paul (08.07.2023 17:04): Mně takhle i spam číslo zkoušelo uhnat přes whatsapp videohovor. Zrovna jsem trůnil na toaletě. Měl jsem chuť to zvednout. :)

Klasika je, co jsem pochopil, užívat fotky asiatek (Korea, Japonsko...). Asi že se ty holky líbí každému. Každopádně ve vietnamské komunitě blízké přátelé nemám. Tak jsem při odmítání v klidu.
Ok, zablokováno a nahlášeno, díky za potvrzení že je to nějakej bullshit. Jen by mě tedy zajímala pointa, chápal bych kdyby tam byl nějakej phishingovej odkaz.
Přišla mi teď na whatsapp zpráva od neznámýho čísla +1 (712) 216-4335 a obsahuje jen:

Ahoj, jsi ještě v Praze?

Kontakt má fotku nějaký selfie holky s telefonem před xichtem.
To je předpokládám nějakej novej spam/scam? Nebo mohl by to bejt nějakej omyl? To číslo mi přijde divný, +1 je snad předvolby US.

NIc takovýho mi ještě nepřišlo, v tý zprávě není žádnej odkaz, tak mi to přijde divný.
@hanak_v_exilu (03.07.2023 22:21): taky jsem čet knížky na mobilu, v jednom kuse, ale nechal jsem toho asi před osmi lety, co jsem se takhle během čtení ve vlaku metra najednou probral na peróně, kde mě křísili :-)

možná to nesouviselo, ale spíš bych řek žejo :-)
@Rapier (03.07.2023 22:01): Není šest palců docela malé? Teďka čtu knížky na mobilu, a aji když to jde, tak to není zdaleka tak pohodlné jako když držím v ruce normální knížku. Radši bych bral něco většího, jen pro pohodlí.
Má někdo zkušenosti se čtečkama knih? Po tom co jsem stěhoval půlku svojí knihovničky jsem se rozhodl část prodat, část rozdat a do budoucnosti kupovat už jenom výběrově :-(. Jde mi hlavně o to, aby byla čtečka pěkně přehledná. Klidně větší. Možná by bylo super mít tam možnost dělat si do knížek poznámky, ale vlastně ani nevím, jestli je to standard.
Tohle mi velmi připomíná nějakou sf cyberpunkovou povídku co jsem kdysi četl. What a time to be alive :) Založit Reagovat