Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Hardware

@Paul (03.02.2022 11:09): Pokud nebudeš v následujících letech zásadně měnit rozlišení, tak ti určitě ti vydrží ještě hodně dlouho. Já jsem ještě minulý rok měl GTX 980. Ta vyšla v roce 2013 a v 1080p nebylo v podstatě nic, na čem by jí nějak výrazně docházel dech. Samozřejmě, že kdybych šel do 1440p, tak je to jiná písnička, ale tyhle high-end modely jsou poměrně dost future proof. Obzvlášť proto, že vývoj grafiky se i vlivem konzolí nijak překotně dopředu nežene.
@Kwoky (02.02.2022 18:05): tak dobře Ty nižší střední třído! :) Člověče nevím zdali 2 měsíce stačí, kéž by, kéž by to bylo tak snadné. Nedávno spadlo krypto, pozitivum snad jedině v tom, že je něco skladem. Furt mám pocit, že ta krypto mánie jen tak neskončí. Každý druhý kdo má v mém okolí prachy nakoupil GPU a těží a těží, a ne a ne skončit.
Mám kolegu, virtuálního letce co říká, že pokud mu odejde letitá GTX 760 2GB tak prostě končí s lítám, protože není ochoten dát za GPU 14k.

Snad to do léta spadne na rozumné ceny. Údajně se těžení díky účtům za elektřinu přestává vyplácet. Před 4 lety, nebo kdy to přesně bylo zaplavili těžaři GPU trh a ceny tak byly relativně nízké.

@Bravewolf (02.02.2022 18:06): nezbývá než tiše závidět. 35k za GPU to chce odvahu! Plus pevné nervy, skromnou a tolerantní ženu především! :)

@Paul (02.02.2022 18:20): souhlas, to vždy rozesměje. Fakt baví jak grafiky alá GTX 1660S/Ti stojí co RTX 2060 6/12GB (o chlup dražší) a lidi to koupí, místo aby si koupili min. tu RTX 2060 6GB, která třeba není nějak rapidně výkonnější ale má DLSS a RTX. Neskutečné jak se obchodníci neštítí to prodávat za ty palby.
A nejlepší na konec RTX 3050: 7200 Kč ( Inno3D GeForce RTX 3050 Twin X2 8G ) Těšíme se u modelu co nemají a přitom ITX verze co mají skladem ( MSI GeForce RTX 3050 AERO ITX 8G ) za pouhých 13k, viz. https://www.alza.cz/graficke-karty-nvidia-geforce-rtx-3050/18893948.htm :)

@Gordon (02.02.2022 19:55): v zásadě s Tebou souhlasím, ostatně Paul to tak udělal a má nejvýkonnější GPU předcházející generace. Jestli si vzpomínám Ty máš též nějakou moderní raketu za 35k, nebo tak něco, že? RTX 3080 Ti myslím? Dokázal bych si představit něco takového pro letecké simulátory, tam nikdy nemáš dost výkonu navíc. :)
@Gordon (03.02.2022 19:31): Tak to je čistě o preferencích, zda jsi ochotný čekat. Pokud hraješ každej den, tak to pro tebe má určitě smysl, já jsem ta varianta, co si raději koupila konzoli no :D
@Paul (03.02.2022 11:09): Mě vlastně taky za celou historii umřela pouze GTX 760 z druhé ruky, ale důvodem bylo to, no, že byla z druhé ruky a už v podstatě kašlala krev. :-D Každopádně zajímavé je, že jsem ji dokázal prodat, i o rozbitou byl stále zájem.

@Bursoft (03.02.2022 11:38): Jenže ta krize trvá dva roky a její konec je v nedohlednu, to je někdo opravdu ochotný čekat část svého života, než si zahraje něco na uspokojivou kvalitu? To ať si raději koupí konzoly...
@Bursoft (03.02.2022 09:22): Obhajování ne, Spíš je to "procitnutí", nejenom že si to dnes můžu dovolit, ale hlavně je to mnohem lepší způsob, než škudlení a pak se omezovat kvůli nějaké střední třídě. Naopak obhajování nedavá smysl, když ty cenu běhen posledních dvou let pouze rostou a ještě nějakou dobu budou. "plácat po zádech" bych se nyní mohl s naprosto každou grafikou, kterou jsem koupil ne před krizí, ale dokonce i v rozjeté krizi... :-D

@marwel (03.02.2022 04:03): Právě, že ta obměna nedavá smysl, protože technologie kvůli trhu nyní stagnují. Když teď koupíš dělo, tak ti vydrží mnohem dýl nemluvě o future proof, myslím si, že se to dokonce vyplatí víc.

@AiMLEzZz (03.02.2022 09:33): Zbytečnost je koupit značkovou kabelku za zlatou cihlu, která vydrží stejně, jako obyčejná. ale u HW přece kupuješ výkon a ten ve hrách využiješ vždy.

@Paul (03.02.2022 10:37): Přesně to mám na mysli, samozřejmě tím nepíšu, že si to máte koupit i pokud sušíte hubu. :-)
@Luďa (03.02.2022 18:29): DLSS globálně zapnout nejde (vyžaduje per game implementaci) a KCD ho nepodporuje. Jinak zvláštní problém, nic takovýho v KCD nemám. Zkus si pohrát s nastavením antialiasingu a motion bluru. A zkusil bych vsync na 60fps, jestli to bude dělat taky.
Nesetkal se někdo s "ghostingem" nebo jak to popsat? Hrál jsem na Ryzen 5600g APU třeba Kingdom Come na nějaký střední detaily v 900p, běželo to kolem 45 FPS a hrát se to dalo. Ne úplně plynulý pohyb, ale všechno v pohybu ostré. Teď jsem koupil RTX 2060 (po dlouhém čekání na RTX 3050 a zjištění, že čekat fakt kvůli těm cenám nemělo cenu) a i když mi běží KCD třeba na 90 FPS, tak je ten obraz víc víz rozmazaný. Jakoby se překrývaly 2 snímky přes sebe (připomíná mi to ten efekt ve starých GTA). Stává se to i jiných hrách. Nezpůsobuje to nějaký to DLSS a podobný AI kravinky? Nevím jestli to mám zaplé nějak globálně, v ovladačích to nevidím. Monitor má 144Hz freesync a jedu před displayport. Docela mě to štve, stará karta předražená za 13 klacků a i tak to není plug and play.
hlavne nechapu proc vsichni jdou do predrazenych RTX pokud Ray tracing jako ja absolutne nevyuziji, se me libilo jak Fr33thy upgradoval z RTX3090 na RX6900XT a nemohl si vynachvalait o jaky boost fps v nekterych hrach mu to dalo :))) navic mit tu moznost More Power tools a nastavit si bios podle sebe
@AiMLEzZz (03.02.2022 09:33): Tak já mluvil o situaci, kdy tu kartu kupuješ za "covidovej" příplatek. Je jasný, že diminishing return v high-endu pracuje na plný obrátky. Kupovat ale něco podobnýho před 3 lety, bude to o 10k levnější. Však i Paul psal, že svoji 2080 Ti kupoval za 28k, 3080 s vyšším výkonem má nižší MSRP, bohužel situace je taková jaká je. Ale přijde mi zbrklý kupovat high-end uprostřed čipové krize, kdy se jeho už tak vysoká cena ještě zvyšuje..
@Chuck (03.02.2022 10:43): jediná grafika co mi za 24 let odešla, byla ta RTX 2080, která chcípla po 4 dnech používání a dostal jsem prachy zpět, zjevně byla vadná. Jinak jsem všechny grafiky prodal nebo je mám někde v šuplíku. Jinak upgradoval jsem vždy prostě proto, že jsem chtěl vyšší výkon/kvalitu v nějaký hře. Např. Radeon 280X jsem koupil, protože AC Black Flag už na 560Ti neběželo dostatečně dobře. Pak jsem koupil GTX970, protože Witcher 3 neběžel na tom Radeonu dostatečně dobře. Pak jsem koupil GTX1070, protože jsem chtěl využívat DSR.
No a 2080Ti byla součást generálního upgradu celýho PC (po 8 letech s 2500K jsem měnil procesor, desku atd).
@Paul (03.02.2022 10:37): A měnil jsi je proto, žes musel, nebo že odešly? Vzhledem k tomu, jak ji intenzivně "zahříváš", bych spíš tipoval možnost první. :-) Těžko říct, jestli u tohodle sortimentu platí, že čím dražší komponent, tím větší výdrž.
Jsem zvědav jak dlouho mi ta 2080Ti vydrží. Dřív jsem kupoval mainstream (GF 2 MX, GTX 560Ti, Radeon 280X...) a měnil je skoro každý dva roky. Pak jsem si uvědomil, že kdybych např. místo 560Ti koupil rovnou 7970, tak by mě to ve výsledku vyšlo finančně dost podobně, a přitom bych si ten tehdejší highend mohl užívat o dva roky dřív.

S RTX 2080Ti, která je cca o 20% výkonější než Xbox Series X (a když by se započetlo DLSS a vyšší výkon v RT, tak spíš tak o 60%..) mám pocit, že by mohla přežít celou generaci. Takže místo obměny každý dva roky bych jí mohl mít třeba 7-8 let.

To samozřejmě platí dokud budou vývojáři poskytovat 60fps módy na konzolích. Pokud by tam začali opět cílit jen na 30fps, tak se mi upgrade dřív nevyhne, abych se udržel na 60ti..
@Bursoft (03.02.2022 09:22): Tak koupit si největší high-end není nikdy "dobrý nákup", je to luxusní zbytečnost, kterou nikdo nepotřebuje. Myslím, že se to nikdy nedá obhájit jinak, než že jsi to prostě chtěl. Leda bys někde narazil na nějaký nesmyslně výhodný deal, spravil si zdánlivě nefunkční kartu nebo tak něco. Ale život není jen o čistém kalkulu. Někdy je potřeba si udělat radost :).
@Gordon (02.02.2022 19:55): To je takový obhajování si. V normální čas bys za tu kartu dal třeba o 8-10k míň. Skuhrat je samozřejmě blbost, páč s tím nic neuděláš, ale koupit si uprostřed krize jednu z nejdražších karet a plácat se po zádech za dobrý nákup mi taky přijde divné :D
@Gordon (02.02.2022 19:55): Ale ja rad hardware kupuju. :D Proto bych uvital navrat k normalu a obmenu gpu kazde dva roky. :) No ceny snad pujdou jeste trochu dolu a treba konecne vyjde nejaka hra kvuli ktere by se ten priplatek vyplatil, resp. nepripadal bych si jako idiot platit 20+k za grafickou kartu. :D Zatim to tak ale nevypada, tedy ze by neco zajimaveho vyslo.
Nový lowend GPU skladem! :) Vivat! Ach ta cena.... https://www.tsbohemia.cz/msi-rtx-3050-gaming-x-8g_d396213.html
Vážně by mě zajímalo zdali někdy přijde doba (pomalu začínám být pesimista) kdy GPU budou stát jen o něco více (třeba 1-3k) než před krizí, když očividně lidé klidně dají 18-22k za GPU alá RTX 3060 (+/- výkon RX 5700 XT za 12,5k). Nějak nevidím světlo na konci tunelu.
@Garion (28.01.2022 17:21): Hm, takže ještě nakonec skončím u téhle. :-) Je fakt, že tu jsem před časem stavěl na první místo, ale když jsem viděl ta písmena, zároveň jsem se i trochu styděl. :-D
@AiMLEzZz (28.01.2022 10:55): tak je to tim ze jaksi CPU-Z je ponekud neduveryhodny zdroj benche, v Geekbenchi 3 ty rozdily byli znat at uz po uprave napeti nebo casovani, btw: nejlepsi vysledky tam mam zatim po pouziti kalkulatoru od Juriho co ma 1usmus, ale zajimave je ze pokud kalkulator nepouzivam tak mam lepsi vysledky s OC na 3800mhz s horsim casovanim nez s lepsim, zrejme je to tim ze uz sou ramky na hrane a nestabilni
@Chuck (28.01.2022 15:09): V pohode, nemusim na ne nejak tlacit - prijde mi to relativne prirozene, tak nejak ja bych ocekaval. Hlucnost je taky v pohode (ted tedy mam uz starsi a prijde mi, ze je trochu hlucnejsi nez nova, kterou mam zatim v krabici).
@Jab (27.01.2022 18:43): Díky Ti, ty Tvoje tipy jsou opravdu zajímavé, to se musí nechat, líbí se mi jich drtivá většina. ;-) 

@Garion (27.01.2022 18:29): A co tuhost, resp. měkkost kláves, popř. hlasitost? Já mám t. č. u stoláku tuhle. Je fajn, jen mi ty klávesy přijdou občas tužší, ale třeba je časem rozchodím. :-)
@Bravewolf (28.01.2022 00:30): Tady to máš zbytečný. Jsem si celkem jistý, že hardwaru tu nikdo nerozumí natolik, aby ti na tvoje otázky dokázal kvalifikovaně odpovědět. A pokud jo, tak čistě empiricky na základě nějakých měření, pravděpodobně obšlehnutých odjinud. Já jsem jsem ajťák a i pro mě je to velká neznámá. Doporučil bych ti jít na nějaké specializované forum o taktování, případně nějaký subreddit (ne r/buildapc, tam většina lidí netuší, o čem mluví). Tady už se diskuze o PC omezila téměř výhradně na vysmívání cenám GPU a zbytek jsou klávesnice, myši, konzole a mobily pro důchodce :).
Muze mi vysvetlit jak Ramky B-die v OC na 3800mhz s cl 14-14-14-14-35 maji uplne stejne vysledky jako SK-Hynix 3600mhz s cl 16-19-19-19-38 pri cca podobnem nastavenim Biosu? Jesice fakt ze v pripade Hynixu sem mel extremni debloat windows co se sluzeb,regeditu tyce apod., ale neverim ze to udela vyrazny rozdil. Jde o to ze v CPU-Z se to chova na chlup stejne, ze se hodnota ustali na 677 pts a dal se nehne, tim ze sem dal ty B-die do OC se to naopak chova nestabilne, ale hodnotu 677pts nepresahnu, jedine co me pomohlo bylo navyseni BCLK a to vyrazne. S BCLK na 101.250 sem mel hned 685 pts. Jinak Ramky to sou T-force Xtrem 3600 mhz CL14-15-15-15-36 vs Fury Renegade 3600mhz cl16-20-20-20-39. Obe dve ve verzich 2x16 gb a dual rank. 

mam Ryzen 5 5600X a B550m Tuf gaming
@Malignus (27.01.2022 21:34): Čárlík v tomhle jede permanentně :)

Grafiky negrafiky, Steam neustále roste, na PC už vycházej věci před pár lety nemyslitelný...ostatní platformy časem zaniknou, ale PC je věčný.. .)