Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Hardware

@Garret (31.07.2021 15:14): Tak já už jel nějakou dobu s pootevřeným krytem, dokonce i úplně bez něj, pořád to byl ale vrtulník. Zkoušel jsem i vodní chlazení - sundal jsem kryt a na nejteplejší místo jsem položil hrnec s ledovou vodou. To vcelku pomáhalo. :c)) Můj kousek prostě o sobě musel dávat vědět. ;c)
@Charllize (31.07.2021 13:05): Já mám ještě tu úvodní revizi PS4 Pro a rok a půl jsem o ní po stránce hluku vůbec nevěděl. Pak se to začalo rychle měnit a po dalších měsících přišel řev ventilátoru a posléze i první pády z přehřátí. Po rozebrání konzole do takřka posledního šroubku, vyčištění, odprášení, přepastování a uvedení prakticky do „výrobního” stavu, je vždy pár měsíců zcela ticho i u těch nejnáročnějších her a pak to opět začne nanovo. A tak stále dokola. Něco mi říká, že to chlazení kluci a holky v Sony úplně nevychytali. :c)) A jinak jsem měl kus, kde se s pastou z výroby taky moc nepředali. Bylo jí tam tak za nehet malíčku a ještě nanesená jen uprostřed čipu. Až se divím, že se konzole nepřehřívala hned od počátku.
@samorost (31.07.2021 12:55): To je prave otázka co ten tekutý kov v PS5 bude dělat třeba za tři roky provozu.
PS4 PRO to je kus od kusu ta hlučnost. Dlouhodobě vychází nejlíp revize 7116. Ona byla už celkem ticha a měla asi nejmíň prohnutych cipu. Kterych bylo hojně u revize 7016. Poslední revize 7216 po čase začne hucet taky, i když je nová zcela ticha. Asi už to byla revize na které se nejvíc šetřilo. Samo u všech revizi je kusů co huci jako letadlo spoustu, ale když měl člověk kliku tak jsou držáky co nehuci ani po letech provozu.

Kdyz má prohnuty cip nepomůže nic, ani čištění a prepastovani. A jak jsem psal, 7116 jsem zažil asi nejmíň hlucnych kusů. Zřejmě ta prostřední revize byla nejkvalitnější. Samo jsou to jen moje pozorovací dojmy z konzoli co mi projdou rukama, takže to nemusí být nic přesného :)
Taky moc nepřispívá to ze PRO konzole mají čip obdélníkového tvaru a muže se stat ze když to při výrobě kompletuji a daji tam min pasty tak při priplacnuti chladiče se ta pasta nemusí dostat na celou plochu procesoru. Už sem takových taky par viděl.
@Charllize (31.07.2021 09:44): Vidím to úplně stejně. :c) Jak už jsem psal, k PS4 jsem po čase přikoupil 5TB exterňák a rovněž hry instaluji a pak už většinou nemažu. Jednak mi vyhovuje ten okamžitý přístup ke hře, navíc je nás doma víc a každý hrajeme trochu něco jiného. V součtu jsem měl tedy pro PS4 vyhrazeno 6TB prostoru a aktuálně zbývá něco přes 1TB volného místa. Tudíž, přesně jak píšeš, i po osazení druhým diskem, bude těch v souhrnu cca 2,5TB pro PS5 krutě málo, obzvláště pokud přihlédneme k velikosti PS5 her. Zatím to jde, jelikož PS5 her ještě moc není. Zatím...

Jinak ale PS5 za mě, obzvláště vzhledem k ceně, velká paráda. Především TO TICHO! je k nezaplacení (především po „leteckých dnech” s PS4 Pro). Je to čirá radost, když kluci paří v těchto horkých dnech Returnal, Call Of Duty, různé Spider-Many atd. a konzole ani nehlesne, na omak je zcela vlažná a z „komína” vychází studený (!) vzduch. Mazec! Jen si můžu přát, ať to vydrží i po měsících hraní a především pak s novou náročnější generací her. A taky mě překvapuje, že je PS5 doslova „rock stable”, zatím ani jednou nespadla, hry rovněž nemrznou, což je na relativně nový kus HW hodně překvapující. Opět se zde nabízí srovnání s PS4, kde bylo z počátku problémů, jako much na hnojišti. Takže zatím maximální spokojenost. :c) Jen to úložiště je chabé...

Nintendo si jde léta svou cestou. Nevím, zda to dělají dobře, či ne, dle fanouškovské základny a slušných prodejů, ve výsledku nejspíš ano. Mě od nich zajímají jen některé exkluzivity (jasně, především „Zeldoviny”, Mário hry, Xenoblade Chronicles 2, Oceanhorn 2 - ten by se měl časem objevit i na PS5, atd.), ovšem stávající Switch mě spíše nebere. Čekal jsem, že uniknuvší informace budou většinově pravdivé a Nintendo přijde s notně vylepšenou verzí. Rozuměj tím 4K ready, celkově vyšší výkon, prostor pro hry a tak nějak citelně vylepšené vše stávající, ovšem nestalo se. OLED diplej je sice možná fajn (dnes už dost nízké rozlišení bohužel zůstává stejné), 64 GB místa je v roce 2021 špatný vtip a RJ-45 konektor v základně to nespasí. Takže za mě stále spíše „vidím velký špatný”. :c) Snad časem vyjde ta bájná „Pro” verze, do té doby nemám zájem. Já vím, že samotný požitek z hraní není o našlapané technice a brutálním výkonu, ale za mě je už stávající HW Switche prostě za hranou. Spadám do kategorie „hráč domácí”, tudíž potřebuji, aby hry slušně běžely a dobře vypadaly na TV, handheld mód by doma ocenili tak maximálně kluci.

Jen ještě krátce k těm kabelům. Cenově se u repro aktuálně pohybuji v podstatě v Tebou uvedené kategorii, tedy někde lehce pod pět stovek za metr. Mám to jednodušší v tom, že mám pouze stereo, takže délka 2x 3m. Klasika OFC měď. Měl jsem občas půjčené i nějaké jiné na vyzkoušení, nemělo to efekt. Interkonekty OCC měď, běžné cinch konektory (2x RCA) 0,5m, trochu slušnější, ale i zde v ceně plus mínus tisíc za kus, zkrátka nic, o čem bys psal domů. :c) Jak říkám, já ten rozdíl prostě nevnímám a na netopýří placebo vlnu za desetitisíce nehodlám naskakovat. A to nejsem líný se občas v některých oblastech rozšoupnout. :c)) Momentálně spíše plánuji slušný sluchátkový zesilovač.
@samorost (31.07.2021 02:16): Tak to ssd do PS5 se doporučuje s pasivním chladicem.
Studia co Sony vlastní údajně už testují co to udělá a co a jak.
Nepochybne cena těch ultra rychlých ssd časem půjde dolu, ale pro mě je to další menší důvod s koupi PS5 nespěchat. Já si fakt z 600 gb úložného prostoru nevystacim. Mám rad když mám většinu her hned dostupných a funguje mi to i jako takový katalog sbírky a i když teď na PS5 je těch her par tak stejne časem mi i ten 2TB ssd bude málo.
Za mne to je další malý hřebíček do rakve PS5 která to z mého pohledu sere od začátku. A dokonce mám radost z pocitu ze by jim Nintendo mohlo solidně vypálit rybník třeba za rok, vydáním Switche 2 který bude v docku vykonejsi, bude dostupný a díky cartridgum žádné super úložiště nepotřebuje. S tím portfoliem úspěšných exluzivit, sta milionovou základnou hráčů, co už zdaleka nejsou jen Nintendo fans jak bývalo zvykem, by to ještě mohlo být zajimave. Co kdyby ! :)

No a co se tyce toho audiofilstvi, tak já to využíval hlavně na sledování filmu, kde ten prostorový zvuk tenkrát dával smysl. Ale proste mě to přešlo, i když říct ze by mě to už nezajímalo nemůžu, jen se tím už neobklopuji :)
Toho času jsem třeba kupoval onu dvoulinku k 7+1. Asi 30 metru, metr stal 250 korun, taková medium specifikace a pak si celou dobu namlouval ze to stalo za to. Dále pak různe propojovací kabely od ProfiGoldu kde třeba 2m scart/scart vyšel asi na 2500 a podobne. Par těch kabelu mám ještě doma, je jich plný batoh na hory, lol
<span class="reply">@Bursoft (28.07.2021 13:59): Díky za tip, neodolal jsem a vzal jsem jednu telku děckám (už je doma, byl to fofr). Necelých 22 tisíc za 55" OLED, zde fakt není moc nad čím váhat. :c)

@Charllize (29.07.2021 22:03): Jsem celoživotní velký fanda do muziky, je to v podstatě můj koníček „numero uno”. Tudíž ta technika k tomu patří tak nějak automaticky. Vícekanálové sestavy jsem doma nikdy neprovozoval, byť to své kouzlo bezesporu má. Vždy mě ale spolehlivě odrazovala složitost instalace, tedy ve smyslu vhodného rozmístění beden po pokoji, tahání kabelů všude možně a nutnosti sedět prakticky přesně uprostřed zvukového pole, aby byl zážitek odpovídající vynaloženému úsilí. Takže za mě jednoznačně solidní stereo a na prostorový zvuk raději sluchátka, byť ty 3D efekty jsou tam taky jen vcelku nedokonalé šidítko. Občas to ale působivé je. Letos jsem třeba mladšímu prckovi koupil k narozeninám HyperX Cloud Orbit S (v podstatě jsou to přebrandovaná sluchátka Audeze Mobius, jen bez bluetooth, což lze snadno obejít připojením receiveru z „Alíka” za dvě stovky) a byl jsem docela překvapen, jak technologie v tomto směru pokročily. A díky magnetoplanárním měničům je vysloveně radost s nimi poslouchat i muziku, ten tlak co dokážou vyvinout je úžasný, navíc zvuk má vskutku vysloveně reproduktorový charakter. Ke všemu jsou to snad první sluchátka, u kterých je hudební zážitek působivý i s těmi prostorovými legráckami. Zatím jsem jsem vždy 3D funkce u sluchátek při poslechu muziky vypínal, neboť to vysloveně kazilo zážitek, zde naopak má člověk pocit, že stojí přímo někde ve zkušebně a kapela jej obklopuje. Je to opravdu hodně zábavné. Většinou ale stejně po chvíli přepnu na hi-res mód. :c)

@AlieN (30.07.2021 06:53): Za svůj život jsem absolvoval nespočet testovacích poslechů různě drahých sestav a ani u těch nejdražších, které jsem měl možnost vyzkoušet, jsem nezaznamenal v kabelech zásadní rozdíly. Při slepém testu jsem prakticky nikdy nebyl schopen určit, zda výměna kabeláže proběhla, či ne. Pokud pominu fakt, že po technické stránce je to vše v podstatě nesmysl a spíše jde pouze o neopodstatněné audiofilské blouznění a honění se za přeludem, který neexistuje, rozhodně by i případný rozdíl nikdy nemohl ospravedlnit cenu, kterou si výrobci za špičkové kabely účtují. Raději bych ty desetitisíce investoval do vytlumení poslechového pokoje, či přímo vyšších řad reproduktorů, případně samotných audio komponent. Ale nikomu nic neberu, je to jen můj postoj k věci. Jsem si vědom, že v této oblasti se názory mimořádně různí, konečně, i internet je plný vášnivých a místy až směšně hysterických debat na toto téma. :c)

@Charllize (30.07.2021 21:33): Současná cena těchto rychlých SSD je absolutní nonsens. Zatím nezbývá než čekat, v tuto chvíli si něco takového pořídí nejspíš jen zcela nesoudní nadšenci. Taky by mě zajímalo, jak Sony vyřešilo otázku údajného výrazně většího zahřívání konzole s těmito rozšiřujícími disky. Každopádně je to pruda, k PS4 jsem měl připojený 2,5" 5 TB disk, ten jsem nyní přesunul k PS5 a všechny PS4 hry hrajeme z něj. Instalace PS5 her jsou zpravidla mnohem větší, tudíž nezbývá, než mít na interním disku jen pár titulů a pravidelně promazávat. Stačí nainstalovat děckám Fortnite, Genshin Impact, pár závodů a sportů, které se hrají průběžně a dlouhodobě a je prakticky po parádě. Toto zatím vnímám jako největší problém jinak hodně povedeného kousku HW.
@samorost (29.07.2021 20:57): No jo. Já svého času byl na tyhle věci zatíženy. Doma zesilovače, různe 5+1 a 7+1 repro sestavy, tisíce vyhozené ta různou kabeláž a vzasade jsem si to ani nemoh užit pac by nám to vyrazilo okna a sousedi by mě zazalovali:)
Jednoho dne jsem to vše vzal a prodal, teď používám zvuk z TV a u PC repracky za 220 korun. Je to dost úleva ;)
@Gordon (29.07.2021 20:20): To mě taky. :c)) Pobav se někdy s náruživými audiofily a oni Ti to vysvětlí. ;c) Přestože fyzika nepustí a i průměrný elektrikář bude zvedat oči v sloup, dozvíš se, že při použití deseti procent paladia ty druhé housle „prokoukly”, tympán zní přesvědčivěji a teprve nyní je na nahrávce slyšet, jak dirigentovi v 15:32 prdla kšanda. A co teprve napájecí kabely, to je panečku téma! :c))
@AlieN (29.07.2021 14:46): Kabely jsem nelinkoval já. :c) Nicméně taky používám měď, nějaký vcelku běžný 4 mm OFC kabel (i tak spíše pro pocit jistoty), žádný KrautWire za desetitisíce za metr. Toto téma by bylo na dlouhé povídání, osobně v kabelech nevidím žádný přínos, na zvuk má mnohem větší vliv spousta jiných věcí.
@Bursoft (29.07.2021 13:20): tak teď mám před sebou 2 24". hlavu tak akorát daleko a žádný kroucení potřeba není...nehledě na to že občas ty hudy a minimapy jsou ve hrách při tomto aspect ratio blíže středu
@samorost (29.07.2021 12:40): už jsem to zapojil, akorát musím mít jako mezičlánek hi-fi věž, doufal jsem, že se bez ní obejdu a zapojím to rovnou do compu. Ale já to ještě nějak vymyslím. Díky!
@Thellwin (29.07.2021 11:27): Nechápu, proč mu navrhuješ svoji preferenci (někoho kdo streamuje), když nevíš, co daná osoba chce. Při hraní, to poslední co většina lidí chce, je být rušen dalšími vjemi....

@Bursoft (29.07.2021 13:20): Také bych se přiklonil k velké obrazovce místo roztáhlé obrazovce.

@AiMLEzZz (29.07.2021 14:12): Já jsem hrál na FHD TV, co měla 32 palců. Věřím, že moc velké to není, možná naopak, ale to píšu jako osoba, co hraje z gauče na 58 palcové TV. (nyní už 4k! :-D)
@Bursoft (29.07.2021 13:20): Tak to bych musel být očima fakt nalepenej na tom monitoru, abych musel otáčet hlavou. Všechno by mělo být více méně v zorném poli, maximálně při pohybu očí. Ale hlavně podívat se na objective, jak dlouho to trvá a jak velké procento času hraní to tvoří? Jde hlavně o to periferní vidění při hraní, kdy nemáš v zorném poli okraj monitoru, stůl atp.

Každopádně whatever. Těžko se rozhodnout, pokud si to člověk nevyzkouší, tak by mě pořád zajímalo, jestli někdo ví o prodejně v Brně, kde bych se na to mohl podívat na vlastní oči. Vzhledem k tomu, že 5K monitor, který by měl specifikaci vhodnou pro hraní, asi momentálně neexistuje, tak se holt musím rozhodnout mezi 4K a ultrawidem a zatím se kloním k tomu, že 4K je na 27" nebo i 32" zbytečně moc. Respektive nevadilo by mi to, kdyby možnost ultrawidu nebyla tak lákavá.
@AiMLEzZz (29.07.2021 12:34): Mně ale třeba nepřijde bůhví jak immersive mít širokou nudli a kroutit hlavou sem tam, abych viděl, co se děje. Hlavně HUD.. budeš chtít kouknout na minimapu v dolním levým rohu a potom si přečíst objective v pravým horním, tak to nebudeš stíhat během hraní :D Víc immersive by mi asi přišlo mít fakt velkej monitor, případně tu TV kousek od sebe.
@Dan9K (29.07.2021 11:21): Tak jasně, používají se i konektory, jak jsi psal. Ale i toto je běžně používaný způsob, konečně, sám to mám doma právě tak. Je to vcelku praktické řešení, jednoduše koupíš v metráži nějaký slušnější kabel a hotovo. S konektory bývají občas lapálie, navíc hotové komplety bývají zpravidla dražší atd. Prostě pořiď tukabel a jsi dlouhá léta v klidu. :c))
@Thellwin (29.07.2021 11:27): Však to právě nechci. Já u hraní nic nesleduju, přijde mi to divný. Naopak mám rád, když je to immersive experience. Navíc tohle je 2x QHD řešení, což je polovina 4K, tudíž by to mělo nějakou dobu vydržet.
@AiMLEzZz (29.07.2021 02:08): Ne na jednom hraješ a na druhém máš případně něco, co chceš během toho sledovat (TS, Discord, Twitch) ... a nemusíš řešit každý dva roky novou GK, aby utáhla skoro 4k rozlišení :-P
@Dan9K (29.07.2021 00:30): To není žádný fór, jsou to běžné svorky, předpokládám, že repro je pasivní. Jak psal tomi2k9 , provlečeš skrz otvory kabel a svorku přitáhneš/zašroubuješ. Druhý konec kabelu pak připojíš k zesilovači/receiveru. Do něj pak už připojíš cokoli přes analog cinche, či digi přes koax, nebo optiku.
Prosím o pomoc/radu. Přestěhoval jsem se do nového bytu, kde má předchozí majitel zabudované repráky přímo do zdi (stropu). Ze zdi pak vychází dva páry konektorů. A já za boha nemůžu přijít na to, co do toho strčit za kabely. Předpokládal jsem, že jsou to cinche, ale ty do toho nesedí. Nevíte?
odkaz odkaz
Ach jo, nemůžu se rozhodnout. Nevíte o nějakém místě v Brně, kde monitory mají vystavené, že bych se na to teda šel podívat osobně?
@Garret (28.07.2021 14:26): Já jsem tím myslel hlavně barevnost a jas. Co jsem se díval na benchmarky, tak některé moderní AAA hry se přes 100 FPS přehoupnou i ve 4K, nicméně jak říkám, DLSS je pořád možnost. Co mě trápí víc, je, že když budu chtít jít na ultrawidu na nativní 4K, tak na to neexistuje žádný rozumný monitor. Tenhle monitor zatím z těch, na které jsem se díval, vypadá nejlépe, ale pokud bych právě chtěl oříznout obraz a mít normální 4K, tak nemůžu, protože to nemá dost pixelů na výšku. Spokojil bych se i s touhle výrazně levnější variantou, ale nejsem si jistý, jestli je ten monitor od Nvidie certifikovaný na G-sync. Na jejich webu uvádí jen 2020 Odyssey G9.