Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Hardware

@AiMLEzZz (28.07.2021 13:48): jestli si dosud fungoval na FHD a zároveň říkáš, že to vypadá dobře, tak zase tak náročný oko nemáš (to nemyslím zle). 100fps ve 4k mít nebudeš, to bys musel s detaily hodně dolů. a měnit nativní rozlišení nebo ořezávat obraz... OK, tvoje volba. každopádně pod 32" bych určitě nechodil, bude to titěrný
@Charllize (28.07.2021 13:45): neber mě za slovo. Jasně, že méně náročné, nebo staré tituly beží nativně ve 4K, ale jak ukazují analýzy Digital Foundry, tak řada her i na nových PS5/Xbox Series neběží v 4K.
@Garret (28.07.2021 13:10): Dobrá otázka. Je pravda, že momentálně jsem postavil nabušenou sestavu, ale plánuju do ní v následujících 5 letech sahat jen minimálně. Na druhou stranu to beru tak, že když teď jednou koupím dobře monitor, tak ho můžu celkem bez problémů používat třeba 10 let (když ne na téhle sestavě, tak ho můžu aspoň zrecyklovat v nějaké náhradní). Momentálně jsem pozadu s FHD monitorem a i když to rozlišení je dneska trochu slabší, tak ten obraz vypadá pořád dobře. Monitor podle mě časem neztrácí tolik na ceně jako ostatní komponenty.

Každopádně monitor chci používat i jako pracovní (teď mám jeden monitor pro pracovní i herní PC spojený KVM switchem, ale asi přejdu na zapojení dvou DP do jednoho monitoru, protože můj KVM přepínač umí 4K jen se 30 Hz) a budu ho mít na stole, takže televize zatím bohužel nepřipadá v úvahu. Snad časem :). Chci mít ideálně možnost jít all out do 4K v ultrawide (RTX 3080 Ti tak tak zvládá i 8K, což je pořád o dost náročnější než 4K ultrawide (tj. něco jako 5K), případně to vždycky jistí DLSS). Ten performance hit mě tak moc netrápí. Pokud obnovovací frekvence bude těch 144 Hz a v praxi budu u náročných her ve 4K někde kolem 100 FPS, tak to bude stejně výrazný upgrade. Beru to tak, že "dolů" můžu jít vždycky, ať už tak, že snížím rozlišení a osolím antialiasing, nebo tak, že prostě oříznu strany v Nvidia Control Panelu a budu mít normální 4K uprostřed obrazovky. A to už pak ten refresh rate skoro určitě naplním.
@AiMLEzZz (28.07.2021 12:33): Kup LG OLED tv, klidně tu nejmenší (49" myslím), pokud máš místo. OLED TV jsou daleko před monitory, především to HDR, jak píše Charllize, je prostě nebe a dudy proti SDR, přitom žádný monitor ti pořádné HDR neudělá, buď skrz malou svítivost nebo nedostatek podsvětlovacích zón (což neřešíš u OLEDu).

27" monitor bych bral 1440p, vlastně ten stejný, co postuješ, jenom se tuším jmenuje GN850, měl jsem ho a byl jsem s ním spokojený. Jen pozor na IPS backlight bleed, možná ho budeš muset párkrát vyměnit, než ti dají bez šmouh :D
@Rapier (28.07.2021 13:38): Tak některé hry v nativním 4K běželo už na minule PRO/X generaci.
Neni to tak ze se vše upscalovalo. Natož teď u PS5/SX. 100% standard to samo není ale říct ze konzole proste upscaluji je dost zavádějící.
To je docela paradox. Na nových konzolích se hraje obvykle v FHD, nebo ve 4K, jednoduše proto, že QHD TV se zkrátka nedělaly a nedělají. :) Zajímavé je, že nikomu nevadí, že konzole automaticky upscaluje z FHD, 1440p, apod na 4K, bere se to tak nějak jako samozřejmost.

Ovšem na PC se také přikláním k QHD, přeci jenom 4K vyžaduje výkonnou GPU, a obzvláště hráč co by rád za všech okolností min. 60 fps bude nejspíš volit QHD. Známý hraje na 4K monitoru na RXT 2070 Super, ale je to hodně o kompromisech. Ještě že má dostupné DLSS 2.0. :)

@Charllize (28.07.2021 13:35): HDR bych rád pane, ale nemám novou 4K TV. Monitory se stále moc s HDR nedělají, a pokud ano tak ne za rozumnou cenu.
@ZephyrCZ (28.07.2021 13:20): Tak když by bral tu TV tak by jinou volbu ani poradně neměl než 4K. Takže proč ne i monitor ve 4K. Jasne je menší, ale stejne to znát bude..a výkon? To je úplně jedno, stejne bude upgradovat časem tak jako tak a pak už mu ten 1440p stačit nemusí :)
@Charllize (28.07.2021 13:17): Tak tahle otázka je nekonečná a bude se pokládat stále a stále dokolečka. Nicméně, souhlasím s Garretem. Má smysl na malém monitoru mít 2160p? Nestačí 1440p? Jasně, každý si odpoví jinak a dle sebe, ale za mě bych šel cestou, kterou nastínil právě Garret.
@AiMLEzZz (28.07.2021 12:33): a má smysl hrát na 4K? stojí ti ten performance hit za to? jasně, teď máš dělo grafiku, ale za rok, dva? 27" je pro 4K málo.

UW 1440p 34", co Paul dole postoval, mám a je to celkem slušný kompromis, ale zvládl bych i 27" ve 1440p. na UW se lépe hraje, ale zase občas bojuju s podporou ze strany her.
Tak výběr monitoru je výrazně těžší, než jsem čekal. Už jsem byl skoro rozhodnutý pro 27" LG 27GN950-B, ale teď mi někdo navrhnul, abych zvážil ještě ultrawide monitor ve 1440p. Navíc si říkám, jestli těch 27" není na 4K málo. Takových 32" by mi přišlo ideálních, ale to už jsou pak zase horší monitory. Jaký na to máte názor? Nějaké tipy? Má smysl hledat ultrawide 4K monitor?
Po upravě křivky v MSI afterburneru grafika při plné náloži stěží vystoupá nad 72 stupňů. Oficiální software od Gigabyte je úplně k hovnu. :-)
@Gordon (26.07.2021 20:43): 80 stupnu extrem neni, ale mrknul bych se, jestli ma tva karta dual bios a jestli tam tedy nemas dany nejaky silent bios, takze karta jede na mensi otacky ventilatoru, ale s vyssi maximalni povolenou teplotou. Jinak svadet vysokou teplotu na optimalizaci her je komicke. Kazda hra vyuziva zdroje grafiky jinak, ale ne nutne spatne. Ostatne AC Odyssey je povazovano za spatne optimalizovanou hru, pritom grafiku prilis nezatezuje, naopak treba Overwatch grafiku zatezuje vic, ale optimalizovana hra je to vyrazne lepe. A takhle bych mohl pokracovat.
@Gordon (26.07.2021 19:15): Stálo by to za to. GPU jsou nastavené, aby držely teplotu na nějaké maximální teplotě a podle toho regulují overclock a rychlost otáček na chladiči. Když už valí chlazení na maximum a karta se pořád přehřívá, tak se snižuje výkon, aby se nepoškodila (přesné nastavení záleží na konkrétním výrobci karty). Normální teplota při zátěži (nemyslím nutně maximální, ale řekněme velké, jako je hraní) je tak do 75 °C. Pokud ti už teplota dosahuje 80 °C, tak je možné, že karta narazila na strop a omezuje výkon. Samozřejmě to tak být nemusí, ale možné to je, proto je imho dobré udělat si nějaké měření, aby se neukázalo, že ti ve skutečnosti karta jede třeba jen na dvě třetiny maximálního výkonu. Jen pro srovnání, mně při hraní Witchera 3 se všemi nastaveními na maximum teplota dosahuje asi 65 °C.

@AiMLEzZz (26.07.2021 20:29): Jako kdyby tyhle klávesnice byly obecně skladem a levnější, tak se milerád oprostím od Razeru. To, cos posílal, je všechno vyprodané, zdá se.
@AiMLEzZz (26.07.2021 19:09): Tu bych si nekoupil, ale tahle niche firma vypadá lákavě. Cca 200 babek v rámci EU a shipping zdarma, s područkou a klávesy z lepšího plastu, program i na mapování kláves, jejich nějaký supadupa magnetický spínače s malym třením atd. Hodně i drahejch klávesnic vypadá právě takhle meh jako od Razeru. Nabídka neni moc dobrá, horší už sou jen myši.
@AiMLEzZz (26.07.2021 18:52): To bych neřek. Asi si jí předobjednám. Nejen kvůli kvalitě, ale co sem dohrál Mafie od Hangáru, tak tam je jízdní model na gamepady, kdy ti auto na klávesnici přetočí otáčky (ovladač používám jen v krajní nouzi (SuperMeatBoy). Nevim nakolik to bude lepší než normálně s funkčníma klávesama, ale chci to zkusit. Point je, že sem o tý technologii neměl páru, tak dík za inspiraci.
@Gordon (26.07.2021 14:57): Tak pořád lepší studený vzduch přes žebra než teplý přímo, ne? Ale taky by mě zajímalo, proč ta pozice vzadu nahoře dřív zdrojům nevadila. Tipuju, že dřív komponenty prostě produkovaly míň tepla.
@Gordon (26.07.2021 14:57): Proto už se tak case nevyrábí, popř. se tak dělají malý case, kde je předpoklad, že do toho nestrkáš 700+ W zdroje a komponenty, co ti vyhřejou celou místnost. Máš to prostě blbě, koukni na nějaké buildy na YT.
@AiMLEzZz (26.07.2021 14:40): FD jsou super, měl jsem dřív Define C. Tehdy v době, kdy grafárny neměly přes 30 cm to byla super skříň co se týče velikosti a modulárnosti. Do dalšího mATX buildu jsem koupil nějaký Silverstone a to teda byl shit hroznej proti FD.

@Gordon (26.07.2021 14:46): Rozhodně nenasává z interiéru, jak píše Aimlezzz, taháš horkej vzduch do už tak horké komponenty. Vzduch se tahá čerstvej z venku.
@Gordon (26.07.2021 14:46): Zdroj by z interiéru nasávat neměl. Vždyť už by od tam tahal teplý vzduch, ne? Měl by nasávat ze spodku casu (pokud teda máš case, kde je PSU dole) a ideálně posílat ohřátý vzduch dozadu za case. Ostatně obecně má jít vzduch zepředu a zespodu dozadu a nahoru.
@Thellwin (26.07.2021 13:45): Znova to otevírat nebudu, ale věřím, že byste se z toho pokákly. :-D Ono je to hlavně skříň mého prvního buildu a mám tam pár chybiček, třeba co se týče kabeláže. Takže opravdu není o co stát. :)) Když jsem starou grafiku teď dával do vedlejšího kompa, kde byla integrovaná, tak mě úplně zarazil ten rozdíl, malinkatá mATX bednička, zepředu žádné kabely, větraná ze všech stran, minimální zaprášení., nádherný cable management, mimimum komponent, žádné zbytečné vnitřní konstrukce, chytrá a jednoduchá montáž... A to je můj druhý PC build... :-D

@Charllize (26.07.2021 13:08): Na 4K max 80 stupňu, tak to je pohoda.

@Bursoft (26.07.2021 13:52): Zdroj z interieru nasavá.
@Rapier (26.07.2021 13:27): V našem případě ale zatím nemáme společné finance, takže šach mat. Ať si koupí, co chce :).

@Thellwin (26.07.2021 13:45): Já mám Fractal Design Define 7 a upřímně je to moje nejoblíbenější část PC! :D Neujíždím na moderním trendu malých casů a moc se mi nelíbí průhledné, o RGB nemluvě, takže jsem si koupil tuhle velkou krávu a mám z ní radost pokaždé, když ji musím otevřít. Všechno modulární, všelijak konfigurovatelné, spousta místa, všechno se pohodlně vyndává, místo na přídavné větráky, super chlazení, prachové filtry (zdaleka nejlepší featura) atd. Můj poslední desktop měl levný case s ostrými rohy, kde se boky musely vyšroubovávat, a v tomhle kontextu je to rozdíl nebe a dudy.
@Gordon (26.07.2021 12:55): Nevím no, docela bych tě od toho odrazoval, nechat to v tomto stavu. Za prvé pokud nemáš Xkový chipset, tak mám dojem, že druhý dlouhý PCI-E slot nemá všech 16 linek na B350. Za druhé kdybych si koupil grafárnu, co žere 350 W, rozhodně bych ji nedusil 2 cm nad 750W zdrojem. Btw nemáš ten zdroj naopak? Větráky od zdrojů bývají dnes natočený dolů jako intake do skříně, takto můžeš mít úplně doprasený airflow.
Grafiky za 35 klacků a bedny za 8 stovek nebo 15 let starý :D

To musela bejt hodně letitá case, dneska už snad všechny pokud nějaké koše na disky mají, tak jsou vyndavací bez vrtačky.

Taky by mě celkem zajímala fotka vnitřku, poděl se s námi :)
@RomcaT (25.07.2021 22:38): jj vřele doporučuji! Postup je následující:
On: miláčku Nvidia (AMD) vydala novou generaci GPU, a víš ona teď kvůli těm těžařům a scalperům nebyla k dispozici, za alespoň trochu normální cenu. A tak jsem si z čisté radosti, a abych si užil hry jednu RTX 3080 Ti (RX 6800 XT) objednal. Zítra příjde. Za pouhých 35 tis! No nekupto, že?! Nebudu, nebudou....
Ona: ale jistě. Jen si to kup. Už jsem Ti říkala, že bych ráda měla svůj laptop? Ne? Vážně?! Nevadí, objednej mě tento konkrétní kde je RTX 3060, mají ho skladem. Já jsem skromná, já nemusím mít TOP GPU, mě stačí jen ta 3060 na The Sims a pár novinek co se chystá...... :)