Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Hardware

@AiMLEzZz (08.08.2021 18:24): Bluetooth jak sluchátka tak vysílač musí umět nejen verzi 5.0, ale i navíc kodek aptX HD LL (low latency), jináč o nějaké rozumné odezvě nemůže být ani řeč. A i tak je to dost různé. Co sluchátka, to jinak povedená implementace. Ideálně, aby byl delay max 40ms.
@Chuck (08.08.2021 18:35): Tohle se mi kdysi stalo s Lenovo laptopem. Zkus prostě podržet tlačítko napájení delší dobu, to by mělo notebook vypnout na sílu. Případně některé notebooky mají nějaký nouzový power cycle button pro případy, kdy je tam víc baterek a nemůžeš ho úplně jednoduše vyšťavit. Ale to si musíš najít pro svůj konkrétní model.
Máte někdo tušení, jak zprovoznit notebook, který vytuhl při aktivaci spořiče? Trojici Ctrl, Alt a Delete jsem samozřejmě zkoušel, tlačítko Windows taky, tlačítko napájení ani jiné nereagují. A příčina? Odešlo něco?
@ZephyrCZ (08.08.2021 08:47): Tak to se divím. Já jsem v životě měl dvoje bluetooth sluchátka, jedny levné s průměrnou kvalitou zvuku, verzi bluetooth už si nepamatuju, druhá top notch s bluetooth 5.0, ale u obou ta latence byla (bluetooth dongle má také verzi 5.0, kdyby to někoho napadlo). U videí mě to ještě moc netrápí, ale teď jsem to schválně na popud tvého příspěvku zkoušel a v akční hře je ta latence prostě znát. Tak nevím, jestli něco dělám špatně, nebo ti to opravdu jede v nějakém rychlejším a méně kvalitním modu... Já s nimi zásadně používám aux kabel.
Trochu jsem si hrál a otestoval "novou" sestavu MB MSI K8N Platunum - chipset Nvidia nForce 4, - socket 939, CPU AMD Athlon 64 3700+ San Diego 2,2Ghz@2,475Ghz 1MB L2 cache, RAM 2GB DDR 450 Mhz (dual channel), GPU ATI HD 4670 512MB GDDR3 PCI-E, HDD Samsung 120GB SATA I 7200 ot/m. OS Windows 7 SP1 se všemi security updates . Překvapivě na ní pod W7 SP1 běží celá řada mých oblíbených starých her ze Steamu, ideální na backlog. :)
Ale nebyl bych to já abych nezkusil jaké náročné hry to PC opravdu zvládne! Přeci jenom: 1 core CPU z roku 2005 v kombinaci s GPU z roku 2008, CPU je jednoznačně brzdou celé sestavy ale nepředbíhejme.

Stejné hry jsem více méně testoval na obdobné sestavě MB Asus K8N - chipset Nvidia nForce 3 - socket 754, AMD Athlon 64 3000+ Venice 2@2,4Gz 512kb L2 cache, RAM 2GB DDR 400 (single channel), ATI HD 3850 512MB GDDR3 AGP8 ,ale pod Windows XP SP3, jelikož pod Windows 7 už byla většina z nich nehratelných. Pravděpodobně je to kombinací single channel RAM a CPU s menší L2 cache.

Zkrátím to: na sestavě co mě stála jednoho Birella + 200 Kč a cestu autem za Ostravu pro GPU :), a vlastně cestu autem do Nového Hrozenkova pro @Kunick: PC (RAM a CPU je i v "nové" sestavě), běží hratelně, rozuměj: mezi 15-40 fps dle scény, vesměs na max. detailech a rozlišení min. 1024*1280 ale i klidně i FHD: TES Oblivion, TES Skyrim, The Witcher 1 Enhanced Edition ale i Crysis 1 na high detailech! Překvapivě se zvuk téměř neseká u mluveného slova, a hra má vesměs okolo 30 fps v 1024*1280 pod DX10. Ultra detaily hru pošlou pod 20 fps. Holt Crysis 1 je náročný titul. :) I tak je fascinující co 1 core Athlon 64 zvládne.

Open World RPG výše jsou hratelné, pokud člověku nevadí občas 20 fps a níže. Největší problém jsou ty nízké fps v boji, ale stále se to dá hrát. :)

Half-Life 2 na max. detaily to zvládne bez mrknutí oka, a nikdy pod 30 fps, Valve má očividně dobře optimalizovaný engine v DX9c. Far Cry 1 také bez mrknutí oka.

Zvládne to i RBR a CMR 2005 rally hry, opět i v FHD na max. detailech. To se ale nedá říct o Race Driver Grid. Bez ohledu na detaily a rozlišení víc než 20 fps, a to je na závodní hru zoufale málo, jsem z toho nedostal. Takhle hra by už očividně chtěla 2 cores CPU. Na trati je příliš moc aut.
@ZephyrCZ (08.08.2021 08:47): A zkoušel jsi je připojit k PC? Já měl první Galaxy buds (teď Pro) a lag tam byl. Daly se nastavit dva módy - kvalitní ale zalagovaný nebo mono mód i s mikrofonem, ten byl bez lagu, ale kvalita otřesná.

Samsung mezi svými zařízeními používá vlastní kodek, takže tam je předpoklad, že to pojede bez problému.
@marwel (08.08.2021 05:13): Mám na obou mobilních zařízeních BT 5.0 (Galaxy Note9 / Galaxy Tab S7) a mám k tomu BT 5.0 sluchátka (Galaxy Buds+) a nikdy jsem neměl jediný problém s latencí. Všechno běhá jako z praku a je jedno jestli hraji hry, koukám na YouTube, nebo sleduji filmy (ať online, nebo lokálně). Zvuk sedí zcela přesně, rozdíl oproti drátovým sluchátkům žádný.

@Paul (08.08.2021 07:50): Pokud budeš mít moderní BT 5.0 sluchátka, předpokládám nulové problémy se Steam Deckem. Osobně používám BT sluchátka dlouhé roky a ten posun v kvalitě je obrovsky znát. Před lety jsem měl občas problémy které popisuje @marwel, ale od přechodu na BT 5.0 nic podobného neznám.
@Paul (08.08.2021 07:50): No jak rikam, jak je to u jinych telefonu a sluchatek nevim. Vlastnim dvoje bluetooth sluchatka a dva bluetooth repraky a vsechny maji s latenci problem, takze pokud hledat vinika, je jim telefon. Na mem starem telefonu to bylo stejne. Na PC a konzolich jsou bezdratove headsety ale temer vsechny jsou radiofrekvencni, takze u tech asi takovy problem s latenci neni. Jenze pouzivat takova sluchatka u prenosneho zarizeni bude trochu nepohodlne vzhledem k tomu, ze k tomu potrebujete prijimac do USBcka, byt asi nebude nijak velky, ale vetsina takovych headsetu je dost velkych a ne zrovna vhodnych ven. Bluetooth tak asi bude u Steam Decku spis na pripojeni periferii a jinou bezdratovou komunikaci.
@marwel (08.08.2021 05:13): tak pokud vím tak mají controller support, a když ne, tak jsou tam trackpady. Disco Elysium na tom lidi zkoušeli a v pohodě. Mě to přijde supr, protože na TV se mi tyhle hry hrát nechtějí a na hraní na monitoru jsem rezignoval :)

Blutooth sluchátka zmínil týpek z Verge že by měly fungovat, ale nevim jestli to zkoušel.
Ale ten lag je zajímavej, jak celej život používám drátový a blutooth jsem nikdy neměl, tak jsem ani netušil že tam je problém s odezvou.
@Paul (07.08.2021 16:24): No zrovna tyhle top-down RPGcka bych nechtel hrat na gamepadu, natoz na handheldu, kde jeste poradne nic neuvidis. Pro me je handheld na vic casual hrani, byt ne tak casual jako jsou mobilni hry. :D Ale premyslel jsem, ze si na tom dam dalsi pruchod Skyrimem. A mohlo by se to hodit na celou radu sandbox her, jako treba Sunset Overdrive.

Kazdopadne jsem zvedav na tu podporu bluetooth sluchatek. Sice se dela jak je to hrozne, ze Switch bluetooth sluchatka nepodporuje, ale kdyz se nevyresi ta latence, tak je to stejne k nicemu. Nemam nejak zvlast moderni telefon, nema bluetooth 5.0, takze nevim, jak je to u jinych, modernejsich mobilu s lepsimi kodeky ale ja na tom svem ani nemuzu sledovat HBO GO s bezdratovymi sluchatky kvuli latency. I ve VLC musim neustale stelovat to zpozdeni zvuku aby se na to dalo koukat. Youtube alespon s tou latenci pocita a zvuk jakz takz synchronizuje, HBO GO appka to nedela. Hrani her s bezdratovymi sluchatky je tak naprosta utopie.
@marwel (07.08.2021 10:10): velký 3D AAA hry taky plánuju hrát primárně na PC, ale je dobrý mít tu možnost pokračovat třeba i někde mimo domov, když bude chuť. Ale samozřejmě čekám že nejnáročnější věci typu Cyberpunk pojedou na stabilních 30ti - a je otázka, jak moc to bude vadit - na TV nemůžu 30 vystát, ale na handheld displeji to možná tak nepříjemný nebude. Každopádně ale chci na Decku zahrát i hodně menších či 2D věcí, takový Disco Elysium či Pathfinder by na tom mohly být supr.
@7c (07.08.2021 13:23): V podstate ano. Mene narocne hry, coz v soucasnosti znamena jednodussi. Doom Eternal je takovou vyjimkou, kde i RX580 dosahuje 100+ fps. Takovych her v soucasnosti nevychazi mnoho. Samozrejme nekdo kdo ma dlouhy backlog her, tak to vyuzije. Ostatne i ja mam v planu na tom zahrat nejake starsi kousky (pokud ho koupim). Letos mam v planu koupit oled switch, zahrat na nem ty tri hry, ktere chci (Bayonetta 2, Astral Chain a Breath of the Wild) a pak se uvidi, jak uzitecny pro me bude koncept prenosneho herniho zarizeni (na mobilu nehraji vubec, ale tam v mem pripade hraje zasadni roli ovladani) a podle toho se rozhodnu, zda mi Steam Deck za to stoji.
@marwel (07.08.2021 13:04): Tak jestli pod "jednodušší" myslíš "dobře optimalizovaná", tak ok. Asi nikdo nečeká Cyberpunk nebo poslední Assassin's Creed na 60 Hz, ale nevím, jestli je zrovna tohle cílová skupina hráčů (ok, ale chápu, že tohle jsi v podstatě psal :) ).

Moje reakce (na vysvětlení) byla spíš v tom duchu, že mám pocit, že i relativně nové hry dnes běží dobře na starém HW (osobně například nemám nejmenší potřebu upgradovat z 1070 GTX) a nečekám, že by došlo k výrazným změnám (i díky konzolím a současnému nedostatku komponent). A o Deck mám zájem právě pro mobilní hraní toho, co už mám na desktopu.

@Rapier (07.08.2021 11:08): Vidím to stejně.
@7c (07.08.2021 10:28): upřímně? Nebýt hráč leteckých, automobilových a jiných simulátorů + strategií už mám dávno jen konzole (od obou táborů), a nějaký rozumný laptop (něco s GTX 1650 do 20k max.) na práci a hraní věcí co na konzoli nejsou, a nikdy nebudou. Třeba ty staré RTS jako Dune 2000, apod.

Když vezmu v úvahu jaký HW Microsoft (respektive AMD) dal do Xbox Series S za 8k, což dnes odpovídá ceně slabé a HW zastaralé GTX 1650 Super, tak není o čem diskutovat (žádný Ray Tracing). Hraní na PC, pokud chceš být opravdu na úrovní, je čím dál víc náročnější na finance.

Na PC se mi hrozně moc líbí svoboda, tu konzole neposkytují, jenže.... leze to do peněz. Nevím co se snaží výrobci a dodavatelé HW dokázat dnešními cenami GPU + oznámení zvýšení cen u Nividia (nepochybuji, že AMD bude následovat), ale řadu lidí to jen nažene na koupi nejlevnější moderní konzole a laptopu, nebo PC s integrovanou GPU, a tady zase sbírá body opět AMD s nově dostupnými APU v obchodech, byť s Vegou, stále výrazně lepší na občasné hraní než Intel iGPU.
Thrustmaster chystá zvýšení cen. Pokud někdo hledáte zařízení pro letecké nebo automobilové simulátory nakupujte dokud jsou ceny relativně nízko. odkaz

@
Paul (06.08.2021 20:38):  mám čím dál větší chuť si to před objednat. V kombinaci s 19" (1600*1200) externě připojeným monitorem, nebo FHD monitorem by to mohlo bohatě stačit na hraní na chatách. Jen mám obavy z toho se stane, když na tom HW po záruce něco odejde.... to asi pak nepůjde jen tak vyměnit jako u klasického PC.
@Paul (06.08.2021 20:38): 50 procent vykonu navic oproti APU s Vegou je hodne fajn, to v kombinaci s 800p rozlisenim muze byt hodne zajimave. Tak jako tak to bude pro hrani v 30 fps nebo na nejake jednodussi hry. Ostatne stejne bych si nechtel kazit zazitek z velkych pribehovych her jejich hranim v handheld modu nekde ve vlaku. Takze mensi hry nebo alespon mene pribehove hry. Takovy Tony Hawk na tom bude fajn, nebo treba novy (i stary) Crash.
Ještě jsem našel postup jak to teoreticky fixnout, ale moc nevěřím tomu, že to má smysl zkoušet... odkaz Myslím, že jen ztratím čas, ale možná to ještě zkusím. A navíc se slabším zdrojem mě bliká dioda napájení na MB, se silnějším svítí.
To je problém těhle "starých" sestav ... CPU je většinou nesmrtelné, ale odcházejí desky a čím víc letité to je, tím hůř se dá sehnat nějaká náhrada, aby to dávalo finančně smysl.
Záhada vyřešena. @Kunick: staré PC odešlo do věčných křemíkových lovišť. MB DFI NF4 Lan Party (Nvidia nForce 4 chipset, socket 939), taková hezká deska, všechny kondíky OK na rozdíl od MSI desky níže, ale už se nerozjede ani s výkonnějším zdrojem. :( Bohužel. Věrně sloužila na chatě v zimě 2021.
No nic vymontoval jsem CPU AMD Athlon 64 3700+ San Diego s 1MB L2 cache, a dal to do té MSI K8N Platinum desky. A světe div se, i s původním zdrojem PC jede. Takže to CPU níže je skutečně vadné. To je poprvé co mám v ruce vadné CPU.

Kurňa @Kunick: tam měl krásného měděného a výkonného Zalmana (chladič CPU), ale ať jsem přemýšlel jak jsem přemýšlel nemám odvahu na jediné funkční socket 939 desce sundat to kovové plato zezadu co drží uchycení socketu, respektive jeho plastovou část. Možná by to šlo vyklepat kladívkem, ale zdá se mi, že to je z druhé strany přilepené. Tak nevím no. AMD stock chladič to uchladí, nicméně je to škoda.
Dotaz na jabkare: Jde nejak pridat dalsi plocha? Aktualne jsou tam dve a pak nalevo nejake centrum akci a na pravo knihovna aplikaci.
A potom jeste kdyz dlouho podzim hlavni tlacidlo(skener otisku) tak vyjede takova duhova kulicka :) Co to je? :D

Iphone 6s, verze os 14.7.1
Fakt bych čekal, že ty grafiky půjdou dolů rychleji, když je jich relativní dostatek. Občas kouknu přes heuréku na osmdesátky a pořád žádná není pod cenou té mé.
@Bursoft (04.08.2021 18:03): to CPU jsem koupil na aukro od člověka co jej testoval spolu s dalšími CPU, a omylem mě zaslal místo CPU do socket 754, CPU do socket 939. Takže je to poprvé co jsem jej dal do nějaké desky. Od stejného člověka mě funguje stejný Athlon, ale do socket 754, z toho soudím, že je funkční.

Kdyby CPU shořelo, poznal bys to? Asi těžko co? Zvlášť když je tam ten kovový kryt. Smiřuji se s tím, že je nejspíš vadné.
@Rapier (04.08.2021 17:28): A ten CPU jsi dostal a víš, že fungoval? Mohl shořet v nějaké předchozí sestavě. Pokud na nic nepřijdeš a nebude ti to líto, tak ho můžeš oddeklovat a mrknout přímo na čip, jestli je vizuálně v pořádku.

edit. Ačkoliv CPU z této doby bude asi poctivě vyrobené a bude to připájené, takže delid nejspíš neuděláš.
Z jiného soudku. Třeba je tu nějaká retro pamětník jako já. :) Mám sestavu s K8N Neo Platium chipset Nvidia nForce 4. Mám dva procesory: AMD Athlon 64 3000+ Venice E3 revize a AMD Athlon 64 3200+ Venice E6 revize, která údajně opravuje pár výkonnostních chyb. Udělal jsem update BIOS na poslední dostupnou verzi 1.5D, vyndal CPU z patice, dal to výkonnější. A po startu PC vůbec nic. Žádné pípnutí, žádný POST, BIOS, jen černo, točí se všechny větráky, ale jinak nic. Nechápu, ještě nikdy jsem nezažil, že by očividně dobré CPU se všemi piny OK nefungovalo v nějaké MB. Napadá Vás něco co bych měl zkusit? Reset CMOS, vyndat vše, apod. to jsem už zkoušel. Zdroj je min 10 let starý Evolve 400W, na štítku je 385W reálných. Napadá mě jedině ten zdroj ale to divné protože všechny Venice CPU mají stejné napětí....
Tak ceny nových GPU očividně v budoucnu jen tak dolů nepůjdou... odkaz

AMD uvede již brzy RX 6600XT, výkon reálně jako 2 roky stará RX 5700 XT (což je stále hodně dobré) + bonus v podobě RT, ale ta cena! 387 € / 9900 Kč + přirážka za kvalitní chlazení.... + přirážka distributorů. Myslím, že pod 15-17 tis CZK k sehnání nebude ani omylem.
Hmm... Tak letos možná nakonec spíše Zenfone 8 než Xperia 5 III? Sice Zenfone 8 nemá slot na paměťovky a má ten hrozný průstřel, ale má i lepší foťák, displej, je kompaktnější, má lepší audio a hlavně je citelně levnější. I tak ale budu hodně přemýšlet, zda poslat Nokii 8 do důchodu nebo zda budu čekat další rok, co se na trhu objeví.
@mazar1234 (01.08.2021 00:41): Odpověď na tuhle otázku je v obecné rovině očividná: "Protože to škodí nám všem." Všechno se penězmi kompenzovat nedá. Na druhou stranu v tomhle konkrétním případě je to fakt kravina. Všichni víme, že problém je úplně někde jinde a tohle je taková ta homeopatická legislativa, která se použije jako záplata na více méně neexistující problém, aby se nemusela řešit ta hlavní příčina.