Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Hardware

To už bych se raději podíval na nějaký bazarový normální NB než tyhle total low-end shity.
@Kwoky (03.11.2020 16:13): to rozhodně ale víš jak se to říká? Kdo chce kam pomožme mu tam. :)
A teď vážně v Computeru, číslo už nevím jej testovali, překvapivě použitelné. A ano uživatel se musí obrnit trpělivostí. Nemůže čekat Škodovku za cenu Dacie.
@Kwoky (03.11.2020 16:03): Crash se ale ptal na rozumný notebook do 6 tis. Nic lepšího než tenhle UMAX v této ceně nekoupíš, navíc se solidními USB ports, FHD IPS display.

Cituji: "Compared to the more expensive Core Y processors, especially the single thread performance is much lower in the Gemini Lake based SoCs. Still for basic tasks like office suits, browsing with light multitasking the processor performance should be fine." odkaz

Pokud zadavatel není ochoten si připlatit a mermoci chce levný notebook tohle je překvapivě použitelné řešení, rozhodně lepší/levnější než lepší tablety. Neříkám tím že bych na tom chtěl pracovat, jako poznámkový blok, na přehrávání multimédií a lehké surforvání/office je to více méně OK.
@MCZ (03.11.2020 14:29): Já bych to zlikvidoval nebo dal Toaleťákovi. Ty máš aspoň šanci se toho zbavit "ekologicky", tím že to zavezeš na sběrnej dvůr. Když to někomu daruješ, tak to třeba nějakou chvilku pojede, ale potom je velká šance, že ten dotyčnej to půjde hodit do popelnice a vlastně nikdo nic nezíská ve výsledku.
Vzhledem k tomu že AMD vypustí Ryzeny 5000 do prodeje za 2 dny, Radeony 6000 nám naservíruje za cca 14 dní, tak se to velmi brzy dozvíme. Osobně zatím procesor měnit neplánuji, ale u těch nových Radeonů mě svrbí peněženka. Takže na testy se dost těším... :)
@Toaleťák (03.11.2020 08:59), @Garion (03.11.2020 12:18): Ještě si to promyslím. A případně se Toaleťákovi ozvu.

Ještě mě teda napadlo do toho notebooku vrazit starý SSD 96 GB, co tu mám a tolik nepotřebuju, nainstalovat nějaký lehký Linux a notebook darovat. Jen teda výsledek bude pořád nejistý - pravda je, že i Wifi připojení trochu zlobilo a to už je u té online výuky docela problém, si myslím.
@Kwoky (03.11.2020 13:50): No ty grafy vypadaji, ze by jednotky procent mozna mohly hrat roli :) Samozrejme necekam, ze to spadne o 50%, ale zajima me spis "univerzalni" vykon, nejlepe konkretnich modelu (aby se take eliminoval vliv pretaktovano/nepretaktovano vzhledem k cene).
@Crash (03.11.2020 09:53): Nejníže bych šel do tohoto. Má to sice 64 GB emmc - což je na nic tak jako tak. Ale má to slot pro 80 mm m2 SATA SSD disk. A ten koupíš pod 500,-. Potom by ti to fungovalo pěkně :-). Jináč pokud bys chtěl fakt do těch 6000, tak to jediné nějak repas apod.
@Crash (03.11.2020 09:53): V tomhle cenovém segmentu očekávej dvoujádro, 4 GB RAM a flash paměť (eMMC) místo disku.

Procesor bude pomalý (ale to asi není žádné překvapení), otázka je, jak moc pomalý. Doporučuji kouknout na Passmark, protože i mezi těmi "plevely" můžou být značné rozdíly.

Ta eMMC paměť obvykle bývá jen malá, typicky 64 GB. To stačí na systém, ale uživatelských dat se tam vejde opravdu minimum. Pokud na tom bude chtít kamarádka pouštět filmy nebo něco takového, co nějaké místo zabere, tak to bude limitující faktor, který se bude muset řešit poměrně brzy.
@Crash (03.11.2020 09:53): V takovým segmentu se nevyznám, ale když jsem minulý rok vybíral NTB pro rodiče do 12 tisíc, tak po odfiltrování starších modelů mi vyšly asi 2 konfigurace, které se motaly u všech výrobců a i mezi nimi to bylo víceméně jedno. Takže za mě to bude spíš úplně jedno, než že bys na tom něco vykoumal. Když koukám na CZC nebo Alzu, tak je to jenom výběr mezi dvěma generacemi Celeronu a velikosti displeje.

Osobně bych vzal něco jetýho z bazoše a dostal použitelný výkon, ale rozumím, že toto se někomu jinýmu špatně vysvětluje.
Přátelé orientuje se tu někdo v segmentu totálního lowendu notebooků, myslim tím skutečně to nejlevnější v ceně 5-6 tisíc? Nějaká manželky kamarádka chce poradit s nákupem, asi všichni tušíte, co jsem na to řekl, ale slíbil jsem že se aspoň poptám. Vůbec netuším na co se v tomhle zaměřit nebo si dát pozor , pokud to teda není uplne jedno...
@MCZ (03.11.2020 02:16): Kdyby se ti ho chtělo zbavit, tak ho klidně vezmu :-). Poštovné a balné co bys s tím měl práci to samozřejmě cálnu. Někomu by udělal radost. Mám právě v šuplíku hafo disků od lidí co mi nosí noťase, že jim jede pomalu a když jim tam dám SSD, tak se nestačí divit. Ten HDD pak už většinou nechtějí.
@Karasman (03.11.2020 08:40): No zase u nás třeba ve městě je přímo na těch popelnicích nápis té charity. To by tam mohli být taky. Na druhou stranu, i kdyby to byl byznys a šlo to do zemí třetího světa, tak proč ne. Podle mě pořád lepší než to vyhodit.
@ZephyrCZ (03.11.2020 01:14): Pozor! Nevím, jestli je to u všech těhle "popelnic" na hadry, ale z těch co jsem viděl, nešlo na charitu nic. Byla to normálně nějaká forma, co to protřídila, vyprala a tak a prodala dál do zemí třetího světa. Byl to normální bussiness, proto na taková místa nic nedávám.
@Zx Atari 500 (02.11.2020 22:39): Ještě jednou - problém je, že notebook není úplný (nemá disk a tedy ani OS) a nemá cenu do něj strkat jakékoli peníze, jelikož se s ním ani tak nedá pracovat. Zajímá mě tedy, zda se třeba dají některé jeho komponenty ještě použít a zda existuje místo, kde jej takto udat.
@leebigh (02.11.2020 23:39): Děkuji za radu. :)

@Zx Atari 500 (02.11.2020 23:25): Mám podobnej kousek od baráku, ale mám blok to tam hodit (už to mám vše zabalené v igelitkách, vyprané, vyžehlené). Prostě, potřebuji vidět, že to předám někomu potřebnému, ta "popelnice" ve mě tenhle pocit nevyvolá a mám problém s tím, že nevím, jestli se to dostane tam kam bych rád, aby se to dostalo. Jestli mě chápeš.

@Garion (02.11.2020 23:16): Děkuji za radu. :)
@ZephyrCZ (02.11.2020 23:05): Treba obleceni, pokud neni roztrhane nebo jinak znicene (fleky, zapach), berou na charite urcite. Nevim, jestli obecne "kazdy den" nebo musis pockat na nejakou "akci", ale urcite ti poradi, kdyz tam zavolas nebo napises, abys nemarnil cestu.
@Zx Atari 500 (02.11.2020 22:39): To jde, tam jen tak nakráčet se slovy, hele, tady pro vás něco mám, předat a odejít? Protože já bych do nějakého dětského domova také něco mohl donést, něco po dětech (takže trošku jinej hardware), ale myslel jsem, že to takhle jednoduše nejde, že se musí vyplňovat bůhvíco a bůhvíkde.
Všichni tady řeší nový HW, ale já bych potřeboval poradit, co se starým. Chci se zbavit notebooku, který teda není žádný zázrak (5 let starý, nějaký Celeron, bez HDD), nicméně funguje, i když ne nijak oslnivě (i s SSD už mu docházel dech jen při běžném surfování, baterka vydrží reálně maximálně hodinu, spíše méně). I proto bych jej tedy nikomu ani nedaroval, jelikož pracovat se na tom rozumně nedá a investovat do nového disku a OS nemá smysl. Existuje tedy nějaká alternativa k tomu jej prostě vyhodit?
@Kwoky (02.11.2020 12:36): jasný důkaz že AMD je dražší, číselná řada = cena. :) Též jsem nevěděl, že ten rozdíl je tak velký.... ale na druhou stranu 7 tis Kč za High End jsem ochoten dát. :)
Nvidia už by mělo brzy představit ty RTX 9900 nebo na těch GPU nevydělá ani cent. :)
@Rapier (01.11.2020 21:00): "Nvidia's official recommended retail prices for the RTX 3070 start at $500/£450/€520."

Trochu je to teď napálené. Měly by začínat kolem 14,2 tisíce.

Uvidíme, co AMD.
@Toaleťák (01.11.2020 20:54): jistě obchody si přirazí ale stejně, chtít za mainstream grafiku 15 tis. navíc jen s 8GB VRAM?!....kdysi se dala za 11-12 tis v akci koupit MSI GTX 1070 Ti 8GB s tichým a účinným chladičem. Zhruba v té době jsem kupoval MSI GTX 1060 6GB s tichým a účinným chladičem za 7,5 tis. Vůbec se mi ten nárůst cen u GPU nelíbí, ruka ruku myje a AMD není bohužel o moc pozadu. Za chvíli se vyplatí koupit si Xbox Series X s takovou než nové PC. Hraní na PC začíná být opravdu drahá zábava.

@Dunemaster (01.11.2020 20:56): bohužel. :(
Tak nám vydali nové RTX 3070 paní Müllerová! Ale nepovídejte milostpane! Panenko Maria za kolik oni to chtěj? Za mnoho odkaz :)