Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Hardware

Tak jsem po necelých dvou letech vyměnil svůj Huawei P9 Lite 2017 za jiný, který má 6,5". A to jsem kdysi tvrdil, že si pro sebe neumím představit ani 5,5". Zvykl jsem si velice dobře a hlavně rychle, jelikož to čtení je parádní! Kromě toho má lepší RAM, o chloupek i CPU i baterku. A hlavně úložiště, jelikož těch 16 GB, co jsem měl u Huaweie, byl poslední dobou fakt velký problém a to v telefonu nemám staženou žádnou hudbu nebo delší videa. Teď mám 128 GB, což je osminásobek. :-) A málem bych zapomněl, jde o Honor 8X.
@Bursoft (17.03.2020 08:40): PS4 a Xbone generace rozhodně takhle dimenzovaná nebyla. Byl to low end už pri vydání. Tohle bude hodně solidní high end, podobně jako byl ve svý době X360 a PS3. Pak si ale Sony a MS řekli že nechtěj dotovat hardware. Ale u týhle generace už MS nechce ponechat nic náhodě.
Paradoxně je ale MS nejspíš celkem jedno, kolik těch krabic prodaj. Hlavní je prodávat software - hry a gamepass suby - a tam maj odbytiště i na PC a u současný generace.
@Jab (17.03.2020 10:21): No vidíš, takže si nakonec rozumíme. Planescape s obyčejnou mlátičkou bych také nesrovnaval. Akorát já tohle pravidlo uplatňuju napříč žánry a hrami bez ohledu na to, zda je mám rád či nikoliv.
@Fritol (17.03.2020 10:14): To je tak, když se baví fanda s někým, komu je to jedno. ;)

Já ti věřím, že tam rozdíly jsou. Ale sám si vystačím s tímhle "simplifikujícím" zobecněním. Ale nijak ti to nevyčítám. Sám bych byl podobně zaražený, kdyby někdo hodil do jednoho pytle akční mlátičku s pár skilly a Planescape. ;)
@Fritol (17.03.2020 10:02): Pro mě zbytečná diskuze. Viděl jsem a nechci. Až bude na PS něco exkluzivního, co chci, tak o něm budu uvažovat. Je mi fakt jedno, kam kdokoliv jiný tu kterou hru řadí. Pokud se mnou v tomhle nesouhlasíš, je to tvé plné právo a tvá věc. Jen je mi to opravdu fuk a není to pro mě důležité.

Přičítal bych ten rozdílný pohled tomu, že tebe tyhle hry baví, tak je hraješ a vidíš v nich rozdíly. Mně na první pohled naopak nelákají a individuální rozdíly už mi jsou pak jedno. Proto o tom nechci diskutovat.

Ten poslední odstavec přesně prokazuje, proč je tahle diskuze zbytečná. Gears of War a Call of Duty bych s klidem také hodil do stejné přihrádky pro mě v základu podobných her, které mě nelákají.
@Jab (17.03.2020 09:54): Tak já jsem majitel PS a ty hry jsem hrál, na Last of Us není nic stejného jako na TR už vůbec. Je to prostě cinematic stealth akce/horor.

Nemám v plánu se s tebou hádat, jen by mě fakt zajímalo kde tam vidíš tu podobu. Jediné, čeho má Sony přehršel, jsou open worldy po vzoru Ubisoft: The Game.

A GoW je zas bojová metroidvania. To pak můžu říct, že Halo a Gears of War je vlastně Call of Duty a Hellblade je Devil May Cry a Ori je Limbo.
@Jab (17.03.2020 08:47): Jaké tomb raiderovky od Sony máš na mysli? Sony má jednu pokud vím, Uncharted, která se imo od TR dost liší a navíc ani není jisté, jestli ta série bude vůbec pokračovat ještě.
Tak na novém Playstationu nebude žádný díl Forzy. Ta mě zajímá. Naopak exkluzivity Sony jdou mimo mě. Tomb Raiderovky jsou žánr, který mě absolutně nebaví.

Čili nový Xbox má u mě dobrou šanci, že jej koupím.
Něco mi uniklo? Vždyť ten HW i výkon je známej už nějakej měsíc, novinky jsou ty fičury s "alt tabováním" her, přídavný disk.

Mě ten výkon nepřekvapuje, ty konzole musí být naddimenzované nad dnešní HW, aby neztratili krok hned s další generací HW na PC. Vypadá to dobře každopádně..
@Paul (16.03.2020 20:01): Ten HW mě upřímě fakt překvapil. Tohle už je hodně solidní a bude i za několik let I ten program kompatibility zní skvěle. .Jsem zvědavej s čím přijde Sony, ale MS u mě zatím maximálně boduje designem, výkonem a právě tou zpětnou kompatibilitou.

@MIGtheDRAGON (16.03.2020 23:08): Recese je bohužel asi nevyhnutelná. HW půjde nahoru. Snad jen, že se s tím vyrovnáme stejně jako v Číně. Bojím se ale, že Evropu to zasáhne výrazně více a ekonomické škody budou výrazně vyšší.
@MIGtheDRAGON (16.03.2020 23:08): Já bych koupil základ teď (jak píše Rapier - CPU, MoBo, RAM + případně SSD u kterého je taky prognóza zdražování nehledě na pandemii) a grafiku koupil později podle situace. CPU i RAMky jsou teď pořád relativně levný a očekával bych do budoucna prudký zdražení (stačí se dnes podívat, za kolik banky prodávají euro nebo USD, Koruna padá)..
@Paul (16.03.2020 20:01): netušil jsem že má RDNA RX 5700 XT bude tak brzy deklasována nějakým Xboxem s architekturou RDNA 2 a navíc s podporou Ray Tracing.
Jestli přidají opravdu o 50% výkonu navíc při stejné spotřebě, tak zde cítím že se roztáčejí kolečka upgradu jako tady byly naposledy v 90 letech 20 století, na to zase odpoví Nvidia.
Samozřejmě to AMD přeji, i vzhledem ke konkurenci ale kdo za to má furt platit těmi bezcennými papírky. Kolik ty grafiky budou reálně stát, místo 10-14k budeme platit 17-21k jako standard za střední třídu?

@MIGtheDRAGON (16.03.2020 20:08): půjdu proti proudu, AMD má momentálně slevy na CPU, klidně bych koupil základ: MB+RAM+CPU dokud je to za slušné ceny. Koruna oslabí, HW bude dražší, to je jisté.
@MIGtheDRAGON (16.03.2020 20:08): Podle logiky některých bys musel čekat do tepelné smrti vesmíru, takže pokud máš dost peněz a si dobře zabezpečen, je jedno kdy si PC koupíš, pokud na tom nejsi tak dobře. Tak posečkej na ty nové konzole a pak se uvidí, jak píše kulák.
@MIGtheDRAGON (16.03.2020 20:08): Jednoduchá odpověď ... Jaká je nejdražší komponenta v herním PC ? GPU ? Pascal vyšel v roce 2016 od té doby se poměr cena/výkon zvednul naprosto směšně ... Nové konzole mají stát odhadem 450 - 500 EUR. S další řadou GPU musí jít výkon masivně nahoru, pokud tomu tak nebude, tak to bude kupovat jen blázen ...
Teď to fakt absolutně nemá smysl ...
@Paul (16.03.2020 20:01): To ví přece každej, že to nepoznáš, páč lidské oko nedá více jak 30 fps. Teda... Vědí to hráči na konzolích. My s PC jsme ještě tak daleko nedospěli... :)
Mám rychlou otázku pro zdejší HW znalce. Je nyní dobrý čas na nákup nového PC? Původně jsem měl v plánu si pořídit nové pc v létě, abych ho měl připravené na cyberpunk, ale s celou tou situací ve světě se trochu bojím, jestli nepůjdou ceny HW nahoru. Jako přesně to asi nikdo neodhadne, ale od včera zvažuji jestli ho raději nevzít teď.
Tak koukám, že indickému Microsoftu moc ty aktualizace Windows 10 nejdou.... odkaz.

PS: já nakonec svůj boj s nefunkční Realtek Audio Console vyhrál ale .... bylo nutné se kompletně odpojit z internetu, na asi 5 pokus po odinstalovaní a znovu nainstalování Realtek driver ke zvukovce od výrobce MB se mi podařilo docílit stavu kdy se konzole spustí kdykoliv a nedívám se jen na hlášku Cannot connect to RPC service.

Kolegovi v práci blbnul zvuk na W10 s X570 MB cca měsíc než to vyladil ke své spokojenosti. Není to poprvé co se to Microsoftu trochu nepovedlo.
@Bursoft (14.03.2020 18:28): No každopádně ti závidím barvy v tom skvělém gamutu, co ten monitor umí. Úplná pecka by byla, kdyby ten monitor se nějak dokrižoval s těmi panely od Pandy, použitými například v parádním (na svou cenu) AOC 24G2U s kontrastem cca 1500:1 :-D. To by bylo takové definitivní řešení v IPS monitorech. Snad kromě HDR, které mě nějak nechává chladným.
@Toaleťák (14.03.2020 13:07): No, tohle by se dalo, kdyby to nebyla jen kratičká redukce a byl to samec na obou koncích. Ale teď mám právě od bráchy pár káblů, se kterýma bych, v kombinaci s tímhle, něco dohromady dát mohl. Díky!
@Toaleťák (14.03.2020 08:49): Hele, ono se to blbě porovnává proti tomu mýmu předchozímu monitoru, páč to byl lowend už před těmi lety. Jako dnes jsem musel o dva stupně zvyšovat brightnes ve Wolfensteinovi, páč v jedné tmavé lokaci už mi ty barvy trochu splývaly, ale řekl bych, že na tom starým monitoru to bylo ještě horší, akorát jsem tam měl nastavenej vyšší jas hardwarově.. Podle mě to není dealbreaker, aspoň na hraní..
Prosím vás, nevíte někdo, kde se dnes dá sehnat oboustranně šestipinový (M/M) napájecí kabel? Mám doma jeden postarší, i když solidní, počítač, chtěl jsem do něj dát GTX 980, ale záhy jsem si uvědomil, že mám jen jeden napájecí kabel. Nechce se mi kvůli tomu kupovat nový zdroj :-/.
https://www.czc.cz/lg-27gl850-led-monitor-27/267588/produkt
Dílo dokonáno, právě testuju tento monitor. Je vtipný, že moje sestava má momentálně větší hodnotu, než moje auto třeba :D

Nejsem žádnej odborník na barvy nebo monitory obecně, ale ten posun ze 7 let starýho Samsung TN panelu je neuvěřitelnej. IPS super, adaptive sync super, 1440p super. Asi dám přes noc zase stahovat RDR 2 :D
Problém vyřešen. Pevně doufám, že natrvalo.

Kdyby mě někdo před týdnem řekl, že budu řešit black screen/no signal, hard reset, BSOD, apod. na RX 5700 XT Navi tak mu řeknu, blbost mě to už půl roku jede jak po másle s každou novou verzí BIOS, AMD drivers (chipset i GPU). Mám i natočené video pro reklamaci ale už ho uploadovat nebudu, je to zbytečné.

V zásadě řešení bylo: prosím nesmějte se mi, vím že jsem idiot co si neumí spravit problém s PC. Ale třeba to nějakému majiteli RX 5700XT pomůže v budoucnu. AMD diskuzní fora jsou plné lidí s podobnými problémy.

GPU jsem vyndal ze slotu, otřel backplate od trochy prachu, ventilátory i pasiv byly překvapivě bez prachu. Dal jsem GPU zpět do stejného slotu a testoval funkčnost ve 3D v simulátoru DCS World.
Mám předposlední BIOS + všechny AMD chipset i GPU drivers poslední verze, včetně posledního buildu OS Windows 10 + všechny recommended updates, čistá instalace OS.

DCS World teď testuji a běží ve 3D bez pádů do black screen, no signal, hard reset, vytuhnutí zvuku, apod. prostě všechny symptomy mě zčista jasna zmizely.
Ještě bych podplatil nějakého dobrovolníka, který nechá tu grafiku vyzkoušet na své sestavě. Ideálně někoho, kdo má taky nové Navi, aby se mu ve výsledku nestalo, co tobě, pokud je to "jen" na straně SW.
@Rapier (13.03.2020 07:34): Proč by jsi reklamací proboha nic nevyřešil? Pokud je grafika vadná, což může být AMD i nVidia, tak reklamace je určitě řešení. Prodávat a pak tady být nešťastný jak jsi prodělal je samozřejmě nesmysl. Pokud víš že je vadná grafická karta, a víš to na sto procent, není co řešit a reklamační řízení. Dodej jim k relamaci fotky/videa, do průvodního dopisu jim napiš co a jak se děje a jak se to neděje když kartu vyměníš za jinou a požaduj řádné reklamační řízení.
@Toaleťák (12.03.2020 23:21): no nevím. V zásadě to vidím na dvě volby: reklamace s důvodem padání do black screen/no signal ve 3D nebo prodej a přechod zpět k Nvidii. Začínám to vidět (byť to bude bolet) na druhou možnost. Mám obavu, že reklamací nevyřeším nic.
@Rapier (12.03.2020 22:20): Vím že to asi není úplně košer způsob, ale normálně bych někde objednal z nějakého většího eshopu tu stejnou grafiku, ideálně pokud by ji někde prodávali jako rozbalenou a ve 14 dnech vrátil. Alespoň bys věděl, od čeho se odpíchnout.