Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Hardware

@mrazikcomp (19.01.2020 18:05): Ne, jsem na PC. Když kliknu vlevo na seznamy, rozbalí se mi uprostřed "Moje seznamy produktů". Pod tím je "Vytvořit nový seznam" a vpravo od něj "Oblíbené produkty", které mají logo srdce a v levém horním rohu počet položek, které obsahují. Když oblíbené rozbalím, nad první položkou jsou možnosti zobrazení položek, tj. "vlastní", "nejnovější" a "nejlevnější". Nad těmito možnostmi je možnost "+Přidat zboží", po jejímž rozbalení je varianta "Z košíku" a "Z porovnání". Možnost "Veřejný", "Přidat zboží" a "Sdílet" tu prostě nevidím.
@Garret (18.01.2020 17:55): Tak to je dobrý řešení s tim zdrojem, jak si ohledně chlazení jede "na vlastní triko", to jsem nevěděl. Já se v PC skříních moc nevrtam a kdysi jsem v nějakym mym PC viděl řešení zdroje, kterej si nasával ze skříně, tak jsem si myslel, že je to tak pořád. Podobně to bylo s tou grafikou - ta měla jakoby takovej "tunel", kterym vyháněla teplo rovnou ven a ne do prostoru skříně.
@Gordon (18.01.2020 17:18): Sluchátka jsem skoro přestal používat, zvlášť když hraju v prázdném baráku, :-) Takže používám bedny + subwoofer, ale moc nahlas si je nedávám.

@Bursoft (18.01.2020 18:15): Připouštím, že se to určitě nemusí týkat všech značek, ale kterých jo a kterých ne, to víš zase Ty. :-)
@Garret (18.01.2020 17:55): Jo, a záleží aj od skrine ako to rieši, napr. moja Fractal má niekoľko konfigurácii vetrákov, či ideš vodníkov alebo mechanické vrtule, umožňuje ti prestavať si skriňu a rôzne pláty železa umiestniť niekam podľa potreby, toľko k skriniam za 10€.
@speedevil (18.01.2020 17:21): zdroje se dnes montují do podlahy case, aby mohly nasávat studený vzduch zespodu a hned jej zadem vyfukovat. ty lepší už jsou regulovány tak, aby se větrák při nízké zátěži vůbec netočil. já jsem třeba nedávno vysával PC a překvapilo mě, že lopatky nejsou vůbec od prachu, ale větrák hned vedle (v podlaze) měl na prachovém filtru 1mm krustu prachu.

grafiky vzduch nevyfoukávají, pokud se nejedná o "blower" řešení, tedy uzavřený chladič, který na jedné straně nasaje a na druhé straně vyplivne. většina dnešních GPU má "open air" chladič, který nasává a zároveň vyfukuje do bedny.
@speedevil (18.01.2020 17:21): Grafika teplý vzduch nevyhání ven, ani procák, extra větráčky se dávají právě proto, aby to teplo šlo ven, a komponenty tak měli delší životnost, není to nutnost, ale je to příjemné pro dlouhodobý chod počítače na plné obrátky. Někdo to dere do extrému a má tak vodní chlazení se žebry venku nebo má malou turbínu, kdy má jak nasávací tak i vysávací větráčky.
@speedevil (18.01.2020 17:21): To záleží na tom, jaké komponenty v PC jsou a kolik tepla vyprodukují. Tradiční chladiče procesoru a grafiky vypouštějí teplo dovnitř bedny. Takže je potřeba to z té bedny vyfouknout. Větrák na zdroji je tam kvůli zdroji a ne proto, aby se s ním chladila celá sestava. Proto se do herních PC přidává aspoň jeden větrák na vyfukování teplého vzduchu ven. A pak se hodí jeden i dopředu na ochlazování HDD a přisávání studeného vzduchu zvenčí. Ideální výsledek: odkaz
Nejsem ajťák ani stavitel počítačů, ale zajímá mě tady to téma ohledně věráčku - to jakože extra větrák navíc do PC-škatule? To jako musí bejt? Aniž bych se o to nějak extra zajímal jsem si vždycky myslel, že stačí, když:
1) skříň má někde "díru" na nasávání vzduchu dovnitř
2) zdroj má svuj větrák, kterej si bere vzduch zevnitř, prohání ho přes sebe a žene ho ven
3) grafika teplej vzduch taky rovnou vyhání ven
Takže je to kvuli ohřevu základní desky? Nebo spíš proto, že větrák procesoru teplo nevyhání taky rovnou ven ze škatule a tim už grafika a zdroj si nasávaj částečně ohřátej vzduch?
@Garret (18.01.2020 17:02): Zalezi jake, jestli normalni (deklarovana hlucnost cca 18dB, coz by melo jit) nebo high-speed (deklarovana hlucnost cca 36dB, to je strasny). Ja ted koupil se Silent Wings 3 PWM normalnimi, ktere maji deklarovano cca 15dB, tak uvidime, postavene to budu mit az tak za par tydnu (plus je tam udajne soupatko na omezeni vykonu, ktere tady Kwoky prohlasoval, ze uz neexistuje :), nebo to pichnu do desky, to jsem se jeste nerozhodl).

@Steve (18.01.2020 17:06): Neco podobneho jsem hledal (i kdyz za jinym ucelem) cca pred rokem a nakonec jsem za rozumnou cenu neco pod 2000 sehnal Sennheiser HD 4.40BT a jsem docela spokojeny. Ale pokud chces nejaka opravdu dobra bezdratova sluchatka, budes asi muset zainvestovat 4000+.
Měl bych dotaz ohledně sluchátek (na hudbu mimo domov, ne na hraní). V podstatě celej život používám špunty a je to sice skvělý, ale mám pocit, že se mi tvoří menší tinnitus :) Další věc je, že bych se chtěl zbavit drátů, ale samotný špunty bez drátů mi připadají jako něco, co ztratím úplně hned. Tedy bych se přikláněl k nějaké bezdrátové headphones variantě, ale nevím jak mi to bude pohodlný. Tak mě zajímá jakej typ sluchátek používáte a jak vám co vyhovuje?

@Kwoky (18.01.2020 16:11): Zvlášť když je tak hnusnej :D
@Garret (18.01.2020 15:35): Díky, vzhledem k tomu, že jsem nedávno v souvislosti s těmi ventilátory procházel CZC, zrovna tenhle uvízl v mých oblíbených položkách, včetně třeba tohoto.. ;-) A v podstatě od této značky jsem si jich uložil nejvíc.
@Garret (18.01.2020 14:54): Naopak, kvůli tichu zainvestuji i nadstandardně, jen jsem si říkal, že když už v případné nové bedně ventilátory jsou, měl bych využít je. Na druhou stranu mám ale zato, že větrák od výrobce bedny bude téměř jistě hlučnější než ten, který bych do bedny pořídil dodatečně a trochu si za něj i připlatil. Je to něco jako boxovaný chladič k CPU, který většinou bývá horší než ten, který si člověk vyhlédne sám.
@Chuck (18.01.2020 12:22): proč je jeho ovládání "jedno" při možnosti, že se dodatečně přimontuje?

pokud nechceš investovat do tišších a kvalitnějších ventilátorů a mermomocí chceš zůstat u těch, co dostaneš k chassis, taxi vyber nejlépe se 4pinem. ten zapojíš do desky a můžeš si ho volně nastavit podle svých potřeb
@Kwoky (18.01.2020 12:03): Tu bednu jsem ale zmínil tak trochu schválně, hlavně proto, že je posledním kandidátem na upgrade a jednak proto, že ty ventilátory v každé z nich určitě budou.
Sporáček  :D  to mě pobavilo
Že by něco takovýho? > https://eshop.denelltrade.cz/Sporacek-K38-001-d851.htm
Sorry, že si z toho dělam prdel, ale elektronikou se zabejvam od malička, je to muj koníček, částečně i práce, ale řikat potenciometru sporáček - to slyšim poprvý ;)
Mimochodem: nestačí dát mezi zdroj a větráček jen ten potenciometr - ale to pochopitelně každej kutil přes elektroniku ví a ostatní lidi slovíčkaření neřeší, že jo.
@Kwoky (18.01.2020 12:03): No....mohl jsem v souvislosti s tím ventilátorem úplně vynechat to, jestli je součástí bedny, nebo jestli se k té bedně dodatečně přimontuje, jelikož je to při té možnosti jeho ovládání jedno.
@Chuck (18.01.2020 11:56): Tady se musím Garreta zastat, protože mi ta původní otázka taky přišla zvláštně položená. Ale protože už tě znám, tak jsem odpověděl obecně s tím, že konkrétní důvody toho dotazu se dozvím později. A taky že jo :)

Abys mohl ventilátor regulovat/vypínat, musíš mít kontrolu nad tím, kolik šťávy do něj teče. To můžeš buď softwarově (klikneš a nějaký hardware zařídí, že se to zpomalí), nebo hardwarově tak, že otočíš potenciometrem (neboli "sporáčkem" - hrozné slovo) :) Dnes se používá spíš softwarové řízení, protože může plynule a automaticky reagovat na zátěž.
Když je větrák připojený rovnou do zdroje na 12 V, točí se pořád naplno a nejde regulovat.
@Garret (18.01.2020 10:31): Čemu na tom nelze rozumět? Součástí dnešní moderní bedny je minimálně jeden přídavný ventilátor, který odvádí teplo z bedny. Já, jelikož si potrpím na ticho, resp. minimální hluk z PC, bych rád, kdyby při koupi takovéto bedny těmto ventilátorům šly nějak regulovat otáčky, což vím, že jde mj. pomocí adaptérů, popř. nějak softwarově, event. i přes Bios, jak psal Kwoky. Samozřejmě by to šlo i řešit montáží přídavného ventilátoru do mojí současné bedny, ale tipoval bych, že dodatečně montovaný ventilátor možnost ovládání otáček pomocí adaptéru nejspíš nemá, ale přes to PWM by to, zdá se, u těch, který tento způsob umožňují, jít mohlo. Zkrátka se vše točí kolem toho, že pokud mám mít přídavný ventilátor v nové nebo staré bedně, rád bych si ty otáčky nějak reguloval, nebo třeba i úplně vypínal(?). Prostě, ať při hraní klidně řve, ale při absenci hraní bych rád, aby byl zticha nebo se točil na nejnižší možné minimum.

@Bursoft (18.01.2020 10:43): Jaký sporáčky?? :-D
@Garret (18.01.2020 10:31): Chuck nejspíš naráží na to, že dnes má ve slotu pro mechaniku sporáčky, kterýma reguluje otáčky manuálně. Dnešní moderní case nemá místo na mechaniku.

@Chuck (17.01.2020 23:14): Je to jednoduché, v case jsou většinou nainstalované 3pin větráky, které jdou regulovat jenom pomocí voltů (musí to umět deska). PWM (4pin) větráky umí snímat otáčky za minutu a tím pádem se dají regulovat přesněji. Regulovat otáčky můžeš přes BIOS (přednastavené profily nebo křivkou manuálně) nebo ve Windowsu jsou na to softy.
Já si už koupil bednu s větráky, ty nějak zastrčil někam do desky a regulovat nejdou, jedou pořád na full, ale mě to nevadí, jsou tiché a jejich výkon je jen o tom vyfouknout horký vzduch.
@Luďa (17.01.2020 16:43): na co přesně babi kouká? Pokud ji dáš Raspberry PI 3 nebo 4 s Kodi tak tam jdou dát archivy ČT i primi (ty mám vyzkoušené, víc jsem nepotřebovala) ale hlavně jestli je babička schopna si tam něco najít, tam není nic jednoduššího než ji tam nainstalovat Cinema Stream a předplatným na Webshare a může si pouštět co se jí zlíbí.
Já to doma takhle zavedla a jsme všichni spokojený. Mojí babičce bych to dát nemohla, ta nezvládá ani červené tlačítko. Moje máma by to měla asi ráda, kdykoliv u nás hlídá děti nastavím ji tam příběh služebnice a kouká. Ale ona si nerozumí s technikou a jak je na to sama tak s tím něco udělá. Vlastně nechápeme jak se jí to vždycky podaří.
Tuhle jsme šli na večeři, přijdeme domů a ona má puštěnou klasickou tv a soustrastne mi říká že mi rozbila Kodi ;o) že to už nejde zapnout. No normálně to vypnula tak, že jsem to musela vypojit ze zdroje aby to naskočilo ;o)
@Chuck (17.01.2020 23:14): Já to dělám přes BIOS, protože je to dobrý kompromis mezi jednoduchostí a kontrolou. Přes software ve Win jsem zkoušel řídit otáčky na grafice, ale pak jsem to stejně zase nechal na automatickém řízení.

Věřím, že takové ty různé potenciometry a přepínače na skříně už jsou minulostí. Dávaly se taky redukce na napájecí kabely (to byly buď odpory, nebo se propojovaly jiné vodiče než 12 V a zem).

Pro zajímavost - 4pinové konektory znamenají, že je ventilátor řízený pomocí PWM pulzů. 3pinové konektory znamenají, že je ventilátor řízený přímo napětím (plné otáčky 12 V, nižší otáčky méně voltů). Chladiče CPU jsou vždycky 4pinové.