Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Hardware

Chlapci, jak je to vlastně v dnešní době řešené v moderních bednách s přídavnými ventilátory, co se týče regulace otáček? Pomocí softwaru (v Biosu?), nebo i manuálními ovladači? Bedna je to jediné, co jsem od roku 2007, kdy jsem si pořídil první PC, ještě neměnil. Aktuální to není, ale dělám průzkum už teď.
@Cobot (17.01.2020 16:53): Dám, zatím jsem z toho nešťastný. Co koukám, tak ani HDMI-CEC není v roce 2020 standardem.

Představoval jsem si to jako před deseti rokama, že bude výběr krabiček a člověk si vybere jenom podle vzhledu. Tenkrát nebyl problém koupit co si člověk vymyslel. Za dva litry jsem koupil k CRT televizi set top box, co měl dva tunery, vestavenej DVD přehrávač a uměl přes USB nahrávat a přehrávat, rychlý to bylo. Dneska? Člověk chce, aby to umělo hbbtv, který je tady už pár let, na heurece najde jenom tohle, na co lidi jenom nadávají a ty drahý technisaty taky nejsou kdoví jakej zázrak.

Kdyby do těch krabic dali procesor, co nestojí stovku ale třeba tři stovky, byly by ty krabičky mnohonásobně lepší. Přijde mi to zoufalý jak palubní počítače v autě. Auto stojí milion, lepší multimediální systém v autě stojí za příplatek jako herní PC a display má rozlišení 800x600 a seká se to víc než čínskej smartphone za dva litry. Občas ty výrobci fakt šetřej na špatným místě. :(
nechce nekdo monitor 1980x1200 s VGA konektorem na stary hry co byly vetsinou 1600x1200 max ? bohuzel mam n karte jen damy digitanivystupy takze ho nevyuziju a posilam dal, praha , litr , syncmaster 2443NW
@Luďa (17.01.2020 16:43): taky jsem to chtěl řešit levně. I na rapsbery jsem koukal a to hbbtv neumí. Došel jsem k tomu že nejlepší a asi i nejlevnější řešení je nová televize.

Pokud bys na to nějak přišel, tak dej vědět.
Mám dotaz k DVB-T2 set top boxům. Myslel jsem si, že koupím prostě první krabici, co najdu na heurece, ale skoro žádný nepodporuje HBBTV a když už jo tak a) je tam nějaký fakt brambora procesor, aby výrobce ušetřil pár stovek a seká se to nebo b) je to drahý jak půlka nový televize.

Potřebuju to pro babičku. Zvykla si na červený tlačítko na televizi, že může sledovat z těch archivů a tak. Klidně koupím i nějaký levný set top box za litr, co HBBTV neumí, ale jde to HBBTV pořešit nějak bokem bez signálu, že třeba jenom v kodi na raspberry pi zadám ip adresy těch serverů? Hádám že ve starý televizi to asi nepůjde, protože ač HBBTV běží přes internet, má oficiálně tu stupidní restrikci, že funguje jenom se singnálem klasické televize.

Už jsem i přemýšlel, že bych udělal set top box vlastní z Raspberry pi 4B + TV Hat, protože žádnej výrobce není schopnej něco takového vyrobit za rozumnou cenu. Prej DVB-T2 přes Kodi docela běží, ale nikde jsem se nedočetl o tom, jak na Kodi rozjet HBBTV.
Měl bych dotaz - přestěhoval jsem se do nového bydlení a připojil jsem TV klasicky do antény. Naladil jsem už T2 signál, uspořádal si kanály podle toho T2 označení (předpokládám, že tyto se nevypnou :D). Nicméně jsem si u nějakých programů všiml horší kvality, např. všechno od Novy se při prudším pohybu jakoby trhá (nekostičkuje, prostě jak kdyby padnul framerate u hry na vteřinu), ČTčko jede většinou fajn, ale semtam se úplně rozpadne obraz (kostičkuje). Koukal jsem na nějakou autodiagnostiku a TV ukazuje většinou sílu i kvalitu signálu 100%, jenom u Novy sílu signálu třeba 96%.

Chystám se teď do obchodu pro delší koax (10m). Je možný, že to kostičkování způsobuje levnější drát? Mám vzít nějaký dražší s lepším stíněním? Popř. rozhoduje délka kabelu? Může to být třeba "přetížením" odběru (bydlím ve velkým paneláku)?

Žíly mi to netrhá vyloženě, na TV pravidelně koukám snad jen na MS v hokeji, jinak téměř vůbec, ale stejně bych chtěl aspoň zjistit, co ty problémy může způsobovat.
Čau, stalo se vám taky někomu, že po výpadku proudu nešlo naběhnout PS4? Zkoušeli jsme reinstalaci 7.02 z usbčka, ale vždycky to kontroluje systémové úložiště.. hlásí chybu CE-34788-0... jednou se to i zaktualizovalo, ale pak tam naskočilo zas od začátku to samé...
Nemáte prosím tip na záložní zdroj (UPSku), který při výpadku napájení nezačne řvát jako pominutý? Ideálně s USB kabelem, který pošle PC info "vypni se". Stačí něco, co udrží 100 W po dobu pěti minut.
@Charllize (16.01.2020 02:02): kdo setri ma za tri .. proto by si je mel vyrobit sam z pouziteho (a samozrejme omyteho) kondomu ... pokud nema pouzity kondom, tak ty se daji najit v karline v parku - omyt tam muze v louzi
Spíš bych rád, aby to bylo malé a moc to nežralo. Kdyby to šlo, tak bych si sehnal Intel NUC, ale do něj se mi dva disky (potažmo ani jeden) nevejdou.
@Filom3n (13.01.2020 18:28): tohle je docela dobra rada ;) ... ale zase zavisi to kde to bude mit, jakou od toho chce ergonomii (stran napr. hlucnosti a spotreby energie) apod ...

ja sam mam nekolik fyzickych stroju, co pouzivam pro svou potrebu a napriklad mamm take VPS, ktera mi v podstate nahrazuje server a ma pro me jine vyhody ... musim ale rict, ze ten pravovernej domaci NAS byl v realu nejdrazsi ... (servery kupuju vzdycky z druhy ruky, VPS platim cca 3000 za rok)
@Kwoky (13.01.2020 16:21): to co jsi linkoval mas bez hdd

nicmene ja pouzivam tohle a imho nic levnejsiho, aby to melo hlavu a patu, nesezenes .. bo vic ty 8TB disky budou dost drahy, takze ja mam raid5 ze 4 disku (10.9TiB ze 4x4GB)

ja mam gen8 s ``Intel(R) Celeron(R) CPU G1610T @ 2.30GHz'' a se 4GB pameti a co se tyce vykonu aby to bylo pouzitelne na cokoliv dalsiho to je na hrane ... a to tam mam linux ..

pokud si chces udelat levnej NAS na w10, tak zapomen, ze to bude stat min nez "raketu" co jsi linkoval ..
Díky za reakce. Zatím teda nevím, co si myslet, když píšete, že to je i není ok :)
@Kwoky (12.01.2020 10:23): To bylo za doby Playstationu 1 a 2 kdy byli PAL (50hz) a NTSC (60hz) regiony. Plno her pak melo i na vyber jak je spustit. Samozrejme NTSC 60hz bylo vzdy lepsich ale melo o neco malo nizsi rozliseni. V dnesni dobe tohle resit podle me nemusis. Jestli teda nemas televizi z roku 1985 v ktere se nejakou casoprostorovou dirou objevil HDMI konektor :) I kdyz v te dobe u nas spis frcelo SECAM zobrazeni . Jak pise Luda, v dnesni dobe TV ktera jede jen 50hz neexistuje, zrovna tak jako PAL a NTSC regiony, aspon co se konzoli tyce.

Jinak hry v dobe PS2 byli jako default vetsinou delane v NTSC formatu a treba pro Evropu se konvertovali do PAL formatu, coz melo neblahe nasledky. Pruhy nahore a dole a treba celkova nizsi rychlost hry (panak proste behal pomaleji), ono to rozdilne rozliseni u obou formatu a rozdilna ryachlost v hz delalo svoje, pokud to nedokazali nejak upravit. Plno her v PAL provedeni je tak pekne domrvena. Od doby PS3 od tohohle upustily a na jakekoliv PS3 a PS4 funguji celosvetove vsechny hry stejne.
@Kwoky (12.01.2020 10:23): Televize už tak 30 let umí 50 i 60 Hz, normálně se přepnou. Pamatuji si, že naše stařičká CRT televize z roku dva tři uměla PAL i NTSC. Televize se normálně přepne na těch 60 Hz. Z konzole by mělo jít 60 FPS vždy, to přepočítávání snímků na jinou frekvenci si dělá konzole sama. Moje televize umí i nativních 24 FPS a myslím si, že to umí už většina, takže když pouštím blu ray, jede to bez toho ošklivého 3:2 pulldown, který nastává na 60 Hz panelu (nejspíš se panel přepne na 48 Hz, 72 Hz, ...). Ale těch 24 FPS funguje jenom z mého samsung přehrávače, když strčím film do PS4, tak konzole furt pouští 60 FPS a dělá ten 3:2 pulldown. Některý televize už prý umí i freesync a s Xboxem to funguje dobře.
@Kwoky (12.01.2020 10:23): 30fps na je hnus i na 60hz, a tam je to aspoň konzistentní (jeden snímek každý dva refreshe). Na 50hz ani není ta konzistentnost, takže se to trhá ještě víc a hůř. 60fps na 50hz je nesmysl, buď máš vyplej vsync a budeš mít tearing jako prase, nebo ho zapneš a pak to pojede na 50fps, což se s 50hz celkem dá (je to skoro jako 60).
Mám dotaz na konzolisty. Když jede hra na 30 fps na 50Hz televizi, je to v pohodě? Netrhá se to víc kvůli rozhozené synchronizaci? A co 60 fps na 50Hz TV?
@Chuck (10.01.2020 15:06): Bude to pravdepodobne zalezitost displeje (a mozna i nastaveni v ovladacich GK). Displeje mivaji naprosto odlisna nastaveni pro HDMI, DP a "hloupe" vstupy jako DVI a DSUB (na displejich v praci se mi po pripojeni ruznych vstupu objevi naprosto odlisne polozky v menu displeje). Co popisujes se mi na HDMI taky stavalo, dokud jsem nevypnul nejake nastaveni ohledne napajeni na displeji (ted uz se nekouknu, mam DP).