Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Hardware

Právě jsem rozžhavenej do ruda...

Mám notebook Acer Aspire 3 (A315-41-R60Z). Je v tom CPU Ryzen 2500U (4c/8t). Základní frekvence je 2 GHz a má boostovat až na 3,6 GHz. Bylo mi divné, že v zátěži skoro neboostuje, i když mám připojenou nabíječku a zapnutý profil na výkon. Když měl dobrou chvilku, tak šel na 2,5 GHz max, obvykle jen na 2,1 GHz.

V idle byla teplota 43 stupňů, ale jakmile jsem pustil zátěž, tak okamžitě (jakože asi za 2 vteřiny!) vylítla na 76 stupňů a tam se to zastavilo. Nepřišlo mi to normální.

Tak jsem ho kuchnul, abych se podíval, jak je dimenzované chlazení. No je to dost trapné. Malý plíšek z hliníku, na to připojená jedna heatpipe a to pak vede k ventilátoru s pasivkem. Tím se vysvětlilo, proč ta teplota letí tak rychle nahoru - teplo se prostě nemá kam "uložit". To už jsem byl přednasraný.

Zkusil jsem to přepastovat. Přátelé, netuším, jak to ty hovada z Aceru montují nebo co tam dávají za sračku, ale děly se věci. Podotýkám, že jde o 2,5 měsíce starý noťas. Když jsem tam dal tenkou vrstvu MX-4 a pevně utáhnul, tak nejen, že teplota v zátěži klesla o 10 stupňů (!), boostuje to stabilně na 2,9 až 3,0 GHz (!!), ale výsledek v Cinebenchi R15 šel z 530 bodů na 620 bodů (!!!).

W T F ? !
Takhle sprostý jsem při rozdělávání notebooku snad ještě nebyl.

EDIT: Nejspíš jde o běžnou praxi.
@Gordon (14.08.2019 19:25): ? Jak s tím souvisí 1060?
To mě neříkáš žádnou novinu. Že není 1060/1660 high-end to vím už dávno.

BTW nemáš tak úplně pravdu. Na FHD Ti stačí skoro cokoliv, na 1440p už musíš mít pořádné železo abys cokoliv rozhýbal na max. detaily a vysokých fps (60+ minimum). Ani 1070/Ti není zárukou plynulého hraní na 1440p.
@Rapier (14.08.2019 10:37): Zbytečně ty VA monitory prosazuješ jako univerzální a nemáš pravdu. Piš o kontrastu, podání černé, nižší ceně proti IPS. To jsou výhody VA (i AMVA). Ani AMVA monitor si grafik nezvolí na úkor jemu určeného IPS. Nediskutujme prosím na úrovni "tenhle panel mám/chci a proto je ve všem nejlepší". ;)

Jak vyplývá z diskuze níže (i mnoha jiných o monitorech), tak vždy vážíš výhody a nevýhody konkrétních monitorů. Každý ty nevýhody má a je velmi individuální, co na základě vlastních potřeb zvolíš. ;)
@Rapier (14.08.2019 10:19): Je to stále levnější varianta k IPS a ty nevýhody jsou patrné. V rychlosti (response time) a v úhlech zobrazení (když už se na nějaký film nekoukáš sám) a koneckonců i věrnosti podání. Profesionální grafik či fotograf stále vždy koupí IPS. A žádný monitor s jiným typem panelu se pro ně ani nedělá (well... OLEDy jsou, ale mezi monitory jich je pár). Každý typ panelu má ale své výhody a nevýhody a je na každém, aby si vybral.
@Paul (14.08.2019 09:42): Nz. ;)

HDR holt bude ztrácet, dokud IPSka nezískají kontrast a bazillion dimming zón OLEDů (resp ty umí nadto vypínat jednotlivé pixely). Nebo dokud OLEDy nezvládnu fungovat se statickou scénou roky bez vypalování. Než jedno z toho bude za přijatelnou cenu..
@Paul (14.08.2019 08:16): Tady si můžeš gratulovat, těžko koupíš něco lepšího než Eneloopy, to je vyzkoušená legenda :-), kdysi ještě pod hlavičkou Sanya.

@kuler91 (13.08.2019 23:05): Prosím tě, a jaké to je pocitově, když máš třeba 35 fps a musí se dablovat snímky pomocí LFC (tzn. že monitor jede na 70Hz)? Nebo dejme tomu u locknuté hry na 30 fps, působí to více plynule než na monitoru bez Adaptive Sync? Jde mi právě o to, když klesnou fps pod dolní zobrazovací frekvenci monitoru.
Odešel mi po třech měsících play and charge kit od MS k Xbone controlleru. Fakt radost. Kvalitka. Přitom play and charge kit k x360 controlleru funguje po 9 letech jak z praku, ikdyž už má baterka samozřejmě znatelně nižší výdrž.
Tak jsem objednal tyhle baterky s nabíječkou
https://www.czc.cz/panasonic-eneloop-pro-kj55hcd40e-4xaa/192491/produkt

snad to nebude taky klump

A k těm monitorům, jo, taky se trochu obávám že kdybych viděl 120/144, tak by mi 60 přišlo na hovno. Přitom dneska mi 60 při hraní na plazmě připadá buttery smooth a umožňuje hraní 4K přes downsample. O to bych přišel nerad. Ale zase ultrawide má nižší rozlišení než 4K. Ale je to dilema.

Nicméně kuler to rozbil, dokud nebude na PC schopný HDR tak to nemá cenu :)
Já mám AORUS AD27QD ( 1440p, IPS, 144 hz Freesync/g-sync ) a na hraní je to tak akorát .. Nároky v 1440p jsou docela ok, nikdy žádný "kostičky" jako u 1080p 24 palců člověk nevidí :) ... Každopádně 144 hz nevyužívám ani náhodou. Většinu her se snažím tlačit kolem 70 - 80 fps .... víc nepotřebuju a dám přednost pár pozlátkům navíc oproti FPS. Ehm třeba u Oddysea jsem rád i za těch 60 s 2070 :D.
Ono těch + 90 fps je příjemných, ale nic nezbytného ... V rámci singl her těch 60 fps naprosto dostačuje, pokud člověk hraje competitive hry, tak tam bych bral 144 hz jako nutnost, ale pro běžného singl hráče je to podle mě zbytečnost.
@Cobot (13.08.2019 22:20): Na 1080p 144 fps zase tak moc highendový PC nepotřebuješ. Záleží samozřejmě na hrách, které chceš hrát. GTX 1070 nebo 1660 Ti na to vesměs stačí.

Ovšem 4K na hraní AUTOMATICKY znamená highendový PC. A to se pořád plácáme kolem 60 fps. Jakmile bys chtěl 4K 120 fps nebo 144 fps, tak se dostáváme do říše snů. Tak daleko ještě nejsme.
@Cobot (13.08.2019 22:20): A jak ho komentoval? Já od něj totiž o VR už něco slyšel.

Samozřejmě že na jiné hry je to taky super, ale záleží na tom, jestli to vůbec poznáš. Já mám třeba cuky v oku už při snížení na 56 fps.
@Kwoky (13.08.2019 22:11): Já se bojim to vidět. Ono nejde jen o cenu monitoru, ale člověk pak musí mít celej komp hi-end. Pokud by to bylo jak píšeš jen o kompetetivních hrách, tak by to nevadilo. Pomalu je už nehraju. I když občas bych asi neodolal. Takže pro single to je k ničemu?

Já hodně zvolna přemejšlim nad novým kompem a vím, že chci něco víc než jen rychlejší komp. Vylejzá mi z toho ale jen velkej 4k monitor s HDR. A za ty dva roky se předpookládám nic nikam neposune.

btw: docela se mi líbilo v tom rozhovoru s Vávrou jak komentoval VR.
@Kunick (13.08.2019 22:16): Internety tvrdí, že "it's because it divides evenly by 24 so you get 6 complete repeated frames and no interpolation with 144hz. Even numbers and multiples of 24 are preferred. Hence, why some TVs have 240hz and plasmas have 600hz (all are multiples of 24)."
@Cobot (13.08.2019 22:06): Viděl jsem 144 Hz v Quake Live a od té doby po tom značně toužím (jak píšeš). Ale cena monitorů mě zatím spolehlivě brzdí. V "běžných" hrách je myslím rozdíl mezi 60/75 a 120/144 poměrně malý. Teprve až v rychlých a kompetitivních hrách se láme chleba.
Já se 120+ FPS naprosto záměrně vyhýbám. Ještě jsem to v praxi nikde neviděl a vidět to nechci. Určitě bych to hned chtěl a musel si kupovat kompy za sto litrů. A na to jsme moc chudej. Několikrát jsem četl, že cesta zpátky k 60FPS už pak není.
To fakt bude trvat leta, než budou ipska za max deset patnáct litrů, která budou umět zhasínat (resp. tlumit) po zónách (což stále občas vypadá hrozně) či ještě lépe po jednotlivých pixelech. A i pak si nejsem jist, že ty výbuchy s 1000 a více nits mám potřebu z půl metru v nějaké sérii vidět. Vždyť to při dlouhodobém užívání bude o zrak.
@AiMLEzZz (12.08.2019 12:05): No, i když, teď nad tím přemýšlím, a vlastně bych se nedivil, kdyby na tom ještě dneska běžely všelijaké bankovní aplikáče, co už valí 20 let na nezměněné architektuře a dalších 20 let běžet budou.
Vada monitoru to být nemusí. Zkus si v Malování udělat velkou červenou plochu, jestli to tam uvidíš taky. Tipuju, že tam to nebude.
Čau. Mám jeden takový problém - Při hraní vStar Wars: The Old Republic jsem si všiml, že se mi na červené barvě zobrazují černé mapy (jakoby stíny). Týká se to jen červené barvy. Všechny ostatní jsou v pohodě. Když v nastavení Radeon zvýším nastavení Zbarvení (Tint) z 0 na 5, mapy na červené zmizí, ale objeví se třeba na oranžové, ale zase se mi změní všechny ostatní barvy a kůže je pak do žluta nebo oranžova, ale jen u hry za Republiku. Imperiálové mají očividně jiné zbarvení (teplotu barev?), a tak jsou v pohodě (nebo to není vidět přes ty jejich masky na xichtě). Nevím, co s tím? Je chyba v nastavení nebo hardwaru? Nenastavuje DP nějaké Pixel Ratio, se kterým si monitor nerozumí? Poradí pls někdo?

Monitor: AOC C24G1 (VA - DP)
VGA: Asus R9 270X

Problém je, že se to týká jen větších jednobarevných červených ploch, které jsou k vidění snad jen ve Star Wars: The Old Republic (zpropadení Sithové). Když nastavím režim Uživatelské, mapy zmizí, ale barvy jsou vybledlé. :-(