Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Hardware

Zajimavy test skalovani GPU na hardware unboxed. odkaz

Ten CPU bottleneck v Rainbow Six Siege nechapu. Proc neni Ryzen 3900X schopny vyrovnat 9900K v 1080p pri pouziti 2070 Super kdyz je schopny dodat o 50 snimku vic s 2080ti (a v pohode tak prekonat kombo 9900K 2070S)? Kde ten vykon ztraci? Kdybych to mel brat na zaklade tohoto konkretniho testu, tak to vypada, ze majitele Ryzenu se musi smirit s tim, ze nejakych 10-20% vykonu GPU jde naprosto nelogicky do hajzlu nekde po ceste.
no já tu grafárnu taky řeším, ale koukám po bazarech...tak asi taky ještě budu mít nějaký všetečný dotazy

mimochodem jsem si nainstalil ten cpu-Z a benchmark mi vyplivnul nejlepší single score ze všech (už to mám půl roku, ten čas letí):
https://i.ibb.co/dtW4v9f/Luk-cpu-Z.png
Když nechám zapnutý Firefox, je to "jen" 533.7 a 2789.7 (lepší multithread?).

Nevím, kde se zapíná ten krásný ultrafialový graf, co postnul Rapier.
jinak rapiere gratuluju k Ryzenu....máš o tři body víc, ale co jsem tak koukal na ceny, můj i5 stál před pěti měsíci o třetinu míň než tvůj Ryzen
mno, dost mi to připomíná hlášku: "tak nějak vypadá bárbíina vagína zevnitř".....
Když to tady o těch grafikách tak čtu, začínám nabývat dojmu, že její upgrade z dosavadní GTX 1060 na RTX 2070 nebo 2060 Super je v mém případě celkem zbytečný, zvlášť když k tomu mám 22" FHD monitor. Jen jsem si říkal, že když už jsem v březnu realizoval upgrade zbytku sestavy, mohl bych mít na dlouhá léta pokoj s nějakou RTX řadou. No....je to otázkou. Pravdou také je, že extra náročné hry v plánu nemám.
@mazar1234 (08.08.2019 15:55): aha myslel jsem že jsi si koupil R7 3700X. Každopádně dobrá volba o R5 3600 jsem hodně, hodně dlouho uvažoval.

Díky všem za tipy s GPU. Počkám ještě na Navi s ne-referenčními chladiči a pak kupuji.
@Rapier (08.08.2019 15:27): V podstate jakehokoli, jen bych si overil, jak je to s konkretnim chladicem. Ty nove MSI karty opravdu nejsou to co byvaly (Ventus, Gaming X a Z se dvema ventilatory). V nejakem testu jsem koukal, ze 2070 Super Gaming X Trio oznacovali za takovou novodobou verzi 1060 Gaming X, tedy naprosto nehlucny overkill chladic, ale stoji temer 16k. mazara s jeho anti-MSI kampani ignoruj, zapomina, ze MSI desky mozna maji PCIE pod grafikou, ale narozdil od konkurence maji o jedno PCIE navic. Krom toho v tom neni MSI samo, ASRock ma takove desky take, i ASUS dava PCIE pod grafiku na svych mensich deskach. Na TUF B450 da jedine PCIE pod grafiku a M.2 da az pod PCIE, logicke by to bylo naopak. Ta kampan nema prilis silnych zakladu, jen co je pravda.

Zpet ke grafikam. Strix je takova tradicni overkill karta, ale take je draha. Vubec ASUS je na poli grafik strasne predrazeny. Strix jeste pochopim, ale i jejich dalsi karty jsou drahe. Gigabyte dela dobre chladice, ty jejich trivetrakova reseni jsou docela ticha, slabsi chladice bych ale od nich radeji nevolil. A co se tyce kvality lopatek vetraku. No, na sve stare grafice jsem lepil utrzenou lopatku vterinovym lepidlem a nikdy se neulomila. Zase tak velke mechanicke zatizeni na nich neni, tedy pokud grafika netoci tak 5000 otacek, ale to asi zadna nedela, ty maji vetsinou limit kolem 3000 max (pokud to neni blower chladic, ty toci vic, ale take jsou ty lopatky namahane trochu jinak).

Pro grafiky AMD mas dva vyrobce, kteri vyrabi pouze pro AMD - Sapphire a AsRock. AsRock bych nekupoval, Sapphire karty jsou vetsinou to nejlepsi co z AMD karet muzes koupit. Kazdopadne me obcas docela mrzi, ze se k nam nedostanou nektere modely Zotacu, ktery plati za vyrobce cenove dostupnych karet a dobrymi chladici.
Pre mňa má najlepší zvuk EVGA a Gigabyte, ale v desaťročnej mašine mám GTS 250 zo série DK (Dark Knight) od Asus a nebola vôbec zlá. Osadili tam robustný pasívny chladič so štyrmi heatpipes + jeden pomerne tichý ventilátor, celá karta dodnes slúži bez jediného problému.
@Rapier (08.08.2019 15:38): Niečo kevlár-titán skurvene drahé, reálne mám R5 3600 so zdedenou grafikou (ktorú plánujem upgradúť) 1050Ti, ale tú najvyššiu na celosvetovom trhu (a je to myslím gygabite).

Ale proste MSI určite nie, veď tí ich !!engineers!! sú banda úplných kokotov.
Ako že nadrbať PCIE hneď pod primárny PCIE, kde má každý GPU zaberajúce 2 sloty a ani to dodnes nepochopili, nie nie nie.
@Rapier (08.08.2019 15:27): Seznam výrobců, od kterých se prodávají grafiky v ČR:
MSI ASUS GIGABYTE EVGA Sapphire AMD ASRock Gainward HP PALiT PNY XFX Zotac

Když ten seznam vidím, tak bych si koupil grafiku od kteréhokoliv z nich.

Btw. Palit je Gainward. Mám s ním dobré zkušenosti - pravda, jde o highendový chladič, který uchladí neskutečné věci (GTX 1070). Na levnější kartě to možná bude horší. Třeba tenhle chladič ve mně moc důvěry nevzbuzuje.

Pocitově mi přijde, že Gigabyte používá tenký plast na lopatky ventilátorů. Působí to pak odlehčeným dojmem, ale ve mně to spíš vyvolává obavy o dostatečnou mechanickou odolnost. Co jsem měl od GB, tak se mi nikdy lopatka neurvala, takže je to asi zbytečná obava :)

Podle tohoto testu patří MSI k těm tišším.
@Rapier (08.08.2019 15:27): Asi ta EVGA, mozno nejaky lepsi ASUS, MSI urcite nie ti maju uplne jebnutych engineerov (kazda doska ma PCIE slot hned pod primarnym, kokotizmus v praxi ked su takto jebli tak ake dalsie sracky tam, maju....) otazka je ci chces "levnejsi modely" co asi u CPU R7 3700x je kokotina... takze je to pomerne jedno, k ultimatnemu CPU si predsa nebudes kupovat podradny GPU procesor, to by bola fakt blbost.
Jak by jste ohodnotili kvality výrobců GPU? Má smysl se dívat po Palitu (pro mě velká neznámá), Evga (těm bych věřil mám od nic GT 1030 a lidi si jejich GPU dost pochvalují), Gainward (kdysi dávno jsem od nich měl Radeon 7500 ale kdo ví jak na tom jsou dnes), Gigabyte (desky umí, u grafik jsi nejsem zcela jistý v minulosti měli spíše hlučnější chladiče, doma někde mám Radeon 5770 a takový Sapphire měl na R5570 chladič stejný ale mnohem tišší), Asus (desky umí ale ty grafiky....respektive chlazení u levnějších modelů, nevím no), MSI (grafiky umí ale ty nové Ventus edice.... hlučný a málo výkonný chladič, prý už ani ten Gaming u RTX není co býval u GTX).
GTX 1660Ti totiž není karta pro 1440p a hráči leteckých simulátorů jsou minoritní skupina a pro výrobce grafik absolutně nezajímavá.

A na fullHD ta velikost paměti v drtivé většině případů stačí.
@marwel (08.08.2019 13:22): stejně je to šílená doba, za mainstream jako je RTX 2060 Super (nebo Navi RX 5700/XT) dát 12-12,5 tis se slušným chladičem..... nepamatuji si, že by tohle byl kdysi standard.
Cena za RTX 2070 Super se mi zdá také příliš vysoká a kupovat si novou GPU s mizerným chladičem jen abych ušetřil 1,5k to si raději přidám.

Jen krátce jsem přemýšlel o GTX 1660 Ti ale 6GB VRAM je příliš limitujících v 1440p a na letecké simulátory je to už dnes na hraně. Existence této GPU v konkurenci GTX 1060 6GB tak nějak nechápu a lidi to stejně kupují. :)
@Rapier (08.08.2019 12:50): Nevyplati. Nejlepsi deal jsi minul, 2070 evga ultra gaming za 12k na alze. Ted bych byt na tvem miste sel asi do 2060 Super nebo RX 5700 (XT). 2070 Super je prilis draha, vic jak 14k za verzi se slusnym chladicem bych za ni nedal.
@Garion (08.08.2019 12:49): ne, chtěl jsem přesně 4k když jsem o prodeji začal uvažovat. Asi bych to i za 3,8k v záruce prodal ale nechtělo se mi čekat tak dlouho.

Co myslíte? Jakou GPU se mi vyplatí k R7 3700X koupit?
Navi RX 5700 XT
RTX 2060 Super
RTX 2070 Super
nebo se mám rovnou dívat do high endu a případně počkat na vydání Navi RX 5800? Nějakou dobu dokážu s GT 1030 žít, k procesoru co mám ideální kombinace. :)

Má smysl si připlatit za high end GPU? Hraji na 1440p a nic moc náročného, až na ty letecké simulátory alá DCS World, apod. :)
Garion: GTX 1060 6GB jsem právě teď prodal za 3,5 tis. :) Od začátku jsem měl tuto cenu v inzerátu. Zájemců bylo hned několik, netrvalo to ani 7 dní a je prodaná. Teď nějakou dobu pojedu na GT 1030 2GB DDR5, než se rozhodnu kterou GPU koupím, zdali NAVI RX 5700 XT s ne-referenčním chlazením nebo RTX 2060 Super nebo RTX 2070 Super.

Toaleťák: to nastavení RAM způsobilo reset BIOS po nějaké době + update BIOSu z poslední verze na default verzi, tak jsem to znovu flashnul a nechal těch CL16. Ryzen 3000 je poměrně nový, je možné že časem to nový AGESA spraví. Stejně rozdíl mezi CL16 a CL15 na 3000Mhz je min., důležité je množství RAM.
Tak jsem si udělal radost a koupil další RAMky. Tehdy jsem kupoval komp v době, kdy byly příšerné ceny jak pamětí, tak grafik. Teď jsem dokoupil druhý 8 GB modul přesně za polovinu co stál ten první :)
@RomcaT (08.08.2019 08:36): A jen tak pro zajímavost, co tě na tom PI tak fascinuje? Ono se na tom Kodi provozovat dá, ale že by to byla pro běžného uživatele nějaká pohoda, no nevím. Myslím to v porovnání s tím že za 15 stovek máš docela luxusní Android Box s AMLOGICem 905X2 nebo 912. Tam jen klikneš a nainstaluješ kodi, stream cinemu atd a jedeš, podporuje to bez problému HEVC při 4k a tak dále.
@Cobot (08.08.2019 07:33): já to probírala s kamarádem, co tomu rozumí o 100% více než já. On si koupit tu PI4 protože má ještě projektor a ona s tím umí pracovat. Mě řekl že bude stačit PI3 a koupila jsem tuhle sadu. Nechám si ji dát k narozeninám ;o) chvíli jsem přemýšlela o o tom ovladači s písmeny za 300 co tam na tom obchodě mají, ale to už by byl asi jen další krám který musím chránit před dětmi.
@Cobot (08.08.2019 07:33): To jo, ta čtyřka co se týče HEVC ještě není sice softwarově úplně zvládnutá, ale je fakt, že HW na to má a je to asi jen otázka nových verzí LibreELEC/KODI, kdy to pofachčí perfektně. Ono trojku bych už asi taky nebral, když 4B stojí s krabičkou, SD kartou, adaptérem atd., prostě komplet sada kolem 2,5 tisíce.
@RomcaT (07.08.2019 23:47): proč PI3, když zrovna vyšla čtyřka, která umí hardwarově H.265 a má možnost větší RAM? Cenovej rozdíl by neměl bejt velkej.

EDIT: no je pravda, že verze se 4GB už je je drahá. I ty 2GB už dělaj oproti PI3 čtyři kila. Možná to je i kvůli aktálním zvyšujícím se cenám RAM obecně.

Já si teď pořídil chromcast. A jo není to špatné, ale ani omylem nezvládá streamovat filmy s vysokým bitrate. To jsme bohužel čekal a je to pravda.. Do obýváku je pouštím přes steamlink kabelem. PI4 ale v budoucnu kupovat budu taky.