Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Hardware

@mazar1234 (17.03.2018 18:15): no mám to kluk ušatý hezké ale víš co to muselo stát peněz? O práci ani nemluvě. Pro mě nereálné nemám na to samostatnou místnost. Spokojím se s jedním pořádným min. 27" spíše 32" LCD (časem pochopitelně). Tyhle lidi to asi nepřestane jen tak bavit. :)
@7c (17.03.2018 12:49): Tak X-Plane 11 mám v plánu letos pořídit. No je fakt, to pár desítek GB vezme, více méně stejně jako FSX s doplňky. V nejhorším případě přemontuji stávající 2 TB SSHD Seagate do nového kompu. :)
Zrovna jsem trochu běhal po obchodech a se zájmem si důkladně prohlížel 15" HP Omen, Lenovo Legion, Acer VX15, Acer Predator (starší verzi s GTX 950M), Asus Strig a Dell herní notebooky.

Bezkonkurenčně by oko, HP Omen měl nejlepší IPS (asi fakt v těch recenzích nekecají) ale třeba klávesnice měla bílé popisky (jak bych čekal) pouze na ACERu. Takže když u Lenova nebo HP vypnete podsvícení tak ty mizerné červené popisky na černých klávesách jdou vidět asi jako......spíše vidět nejdou. Ach bože kdy Ti výrobci zapřemýšlí u designu. Představa, že bych na tom měl psát dlouhé texty .....
Když na svém Nitro mám vypnuté podsvícení tak i teď večer, za světla žárovky, vidím krásně bílé popisky na černém podkladě. Ergonomie je fakt neúprosná.

Ze zajímavosti jsem se podíval do Nvidia panelu na parametry GTX 1050 4 GB u HP i Lenova a oba měli naprosto stejné takty GPU, RAM, atd. Nicméně to HP na mě, překvapivě, udělalo zatím největší dojem. Navíc jako jediný výrobce tam má všechny porty USB 3.0 + jeden USB 3.1 a také mini display port. Za mě palec nahoru. Jak je na tom se spolehlivostí to netuším.

PS: k těm USB 3.0 portům, 2 jsou rozumné minimum. Představte si situaci kdy k Vám kamarád donese USB 3 disk narvaný k prasknutí daty a Vy si je chcete zkopírovat na svůj USB 3.0 disk. Ehm bez druhého USB 3 portu se to fakt dělá hůře. :)

@ugraugra (16.03.2018 11:40): Alza byl jen nástřel komponent. Pochopitelně si to koupím tam kde to budou mít v dané chvíli nejlevnější. :)
Díky za tip na zdroj, povídám se na něj. Snažil jsem se vybrat slušné komponenty za přijatelnou cenu. Nemám sponzora. :)
Disk jsem vybral více méně to nejlepší, moc jsem nad tím zatím nepřemýšlel, určitě se podívám na testy těch M2 SSD předtím, než to koupím. Ale díky za tip.

AMD RYZEN, rád bych cena hraje pro RYZEN akorát, že Intel má vyšší výkon na 1-4 cores, což stále řada simulátorů bere jako vzor. Nerad to říkám ale je to tak. Lepší se to ale ne tak rychle jak bych si to přál. Samozřejmě to i7 CPU je dost drahé, uvažuji jen o Intel Core i5-8600K a spolu s tím vzduchovým chladičem bych ho měl v pohodě dostat na 5 Ghz (alespoň doufám pokud je to jinak vyvraťte mi to). Na 100% budu taktovat, takže musím mít tu možnost co nejvyšší. :)

EDIT: s tím chladičem no já věřím, že by se to do té case mělo vejít ale ověřím si to. Aha to jsem si nevšiml, case vezmu ATX.
@Rapier (16.03.2018 11:05): Bedničky si kúp pred koncom roka, v polovici novembra som za ne zaplatil 160,- € cez mall.sk v akciovej zľave. To je takmer o tisícku menej, než je cena udávaná priamo na stránkach výrobcu.
@Rapier (16.03.2018 11:05): Za a) bych to nekupoval v Alze, protože ta je drahá.

Za b) máš ATX desku a velký chladič a chceš to rvát do micro ATX skříně. Řekl bych, že to nepůjde.
c) zdroj bych koupil Seasonic FOCUS Plus 550W Gold, dá se sehnat za stejnou cenu a má lepší účinnost. 550 W ti stačí na vše. Tedy pokud nemáš 10 HDD.
d) ten disk je docela hi-end, podle mě by stačil i Samsung 850, ted je v CZC ve slevě.
e) Koupil bych Ryzen :)
Co říkáte na tento seznam? odkaz
PC je stavěný na hraní (především) leteckých/automobilových simulátorů. Kvůli cenám RAM bohužel "jen" 16 GB. S tím chladičem CPU si nejsem tak úplně jistý který, že od stejné fa. je vhodnější.
GPU použiji pochopitelně tu co mám v profilu. Není to sice žádná hitparáda ale já jsem skromný. :)

Čím více se dívám na základní herní notebooky do hloubky (a čím více jsem toho načetl) tím více vidím kolik je tam kompromisů (bohužel naprosto všude včetně oblíbeného Aceru, který pro změnu nemá nic moc LCD IPS, o USB 3 portech nemluvě) a pokud tam žádné nejsou tak je cena 60 tis+ což může za notebook dát jen blázen. :)

K těm herním notebookům jsem paradoxně došel vzhledem k výbavě jakou nabízí k závěru, že bych si nejspíš pořídil 15" HP Omen kvůli v dané ceně + nejlepší výbavě porty USB 3/3.1C, mini Display port a podle recenzí také výborným IPS LCD který pokrývá většinu sRGB prostoru! Pravda, grafika je jen GTX 1050 4GB. Něco za něco. Viz. laptopmag.com review. Víra v herní notebooky mě nějak opouští. Každý výrobce si za lepší GPU nechá pořádně zaplatit.

PPS: poprvé bych si PC poskládal bez externí zvukové karty, neboť ALC 1220 sklízí všude samou chválu. Ještě by to chtělo AQ M23 bedny a pořádný 27-32" IPS 10 bit ale to časem. :)
Aj tak by som štyri-päť týždňov s nákupom grafiky počkal. Po uvedení nového radu on nVidie s čipom Ampere klesnú ceny na rovnakú hladinu možno aj pri 8 GiB GTX 1080 s čipom Pascal, ktoré sú stále na sklade.
@Rapier (15.03.2018 14:56): Nedá se nic dělat, ted prostě nekupovat a neplatit těm vydřiduchům ani korunu. Výrobci by měli v průběhu letošního roku uvést spešl grafiky pro těžaře a na Vánoce novou generaci grafik pro hráče, tak snad to dopadne.
@ugraugra (15.03.2018 14:52): tak jasně cena je krajně nevýhodná pro dnešní kupující. Deal to není ale pokud moc chceš a nikde jinde nekoupíš...co Ti zbude, čekat až skončí mánie s krypto měnou (což bude kdo ví kdy) nebo bazar ale tam asi žádnou z těch grafik nekoupíš moc levně. A pokud ano tak starší řady od Nvidia nebo AMD.
@ugraugra (15.03.2018 14:38): ano i ne, ve výkonu na jedno jádro bohužel Coffe Lake stále vede. Ve více vláknitém výkonu je RYZEN lepší, jenže hry z toho zatím nedokážou tak úplně těžit, kdyby totiž ano tak si všichni kupují RYZENy. Nerad to říkám ale Intel s tím Coffe Lake dorovnal. Samozřejmě pokud edituješ video, apod. tak bude RYZEN zcela určitě lepší volbou. No a v neposlední řadě je levnější než Intel.

Ale pokud se potvrdí to nařčení AMD tak to není dobrá zpráva.
@Kwoky (15.03.2018 14:36): na druhou stranu pokud chce někdo ušetřit tak si klidně Kaby Lake CPU koupí, a ta nabídka je tudíž pro něho super, protože dnes sehnat pořádné GPU není snadné.

Na jednom leteckém fóru můj bývalý leader letky napsal, že zoufalá situace s jeho grafikou (GTX 970 a známý to problém s 3,5 GB RAM) si žádá zoufalé činy. Létají nového IL-2 Sturmovik Battle of Stalingrad/Moscow a Kuban a jeden z nich objevil výkon RX 570, že se k ní omylem dostal a byl velmi příjemně překvapen jaký, že to má výkon. Dokáži si představit, že někdo je ochoten ty peníze dát aby mohl pohodlně hrát co má rád.
Vlastně mám od stejná fa. taky grafiku přesně s tímto tichým a výkonným chladičem (v idle se netočí vůbec větráky, i na max. jsou skoro neslyšitelné) jen Nvidia GTX 1060 6 GB.

PS: a co na tom, že na Alze jsou v tomto směru vydřiduši a využívají situaci. Je velká poptávka a malá nabídka. Chovají se jako správní obchodníci.
@Kwoky (15.03.2018 14:23): cena GPU je masakr. :) Základní deska je fajn ale je škoda, že nepodporuje CPU řady Coffe Lake. Ten rozdíl ve výkonu mezi Kaby Lake a Coffe Lake je poměrně velký.
@Kwoky (15.03.2018 14:23): Jedná se o produkt určený pro koncovou běžnou spotřebu, který není určený pro užití při vysokých zátěžích a náročných procesech.

tahle hlaska z toho popisu je fakt LOL
@Rapier (14.03.2018 20:04): To nespochybňujem, spôsob akým na chyby upozornili je pochybný a zaváňa všeličím. Ale nezávislí analytici potvrdzujú, že sa skutočne jedná o chyby a nedá sa to odmávnuť ako "vstavané featurky CPU", ako to spravili články ktoré linkovali chalani o pár príspevkov nižšie. Je to od Izraelcov špinavá podpásovka, ale technicky presná. ;-)
@Kwoky (15.03.2018 08:33): jasně no ty šipky jsou fakt malé to je fakt a pro někoho asi důvod pro připojení externí klávesnice, jenže já na tom hraji hlavně letecké simulátory nebo auta. U prvního používám joystick u druhého gamepad. Šipky mě až zas tak netrápí. Ty herní notebooky stejně mají speciální ASWD.
@musa (13.03.2018 13:34): ať se rozhodneš jakkoliv dej vědět co jsi koupil a jaké máš dojmy z běžného provozu (co Tě zklamalo co naopak potěšilo). Zkušenosti jsou k nezaplacení. :) Ať se mám čím inspirovat.
Ještě k těm notebookům. Hráčům je to asi jedno ale jedna z jemným nuancí co může rozhodovat o koupi je překvapivě i klávesnice.

Např. tento Acer Aspire 3 s MX150 bohužel má naprosto předělanou numerickou část a chybí zde HOME + END, což se při práci v dokumentech fakt hodí a já ho na svém Nitru mám (tedy stejný numerický blok jako na velké klávesnici). Naopak tento Acer Aspire 7 s GF 1050 už má klávesnici OK. Je to na zabití. Nevím proč výrobci nedodržují standardy.

Jasně, že si můžete zakoupit normální klávesnici k notebooku ale proč bych to dělal když mám klávesnici na notebooku. :) Samozřejmě v práci kde mám moře místa na stole proč ne.
@valcik (14.03.2018 16:18): existuje nepsaná dohoda, že když někdo najde díru tak upozorní výrobce a dá mu čas na opravu. V tomto případě to zavání nekalým konkurenčním bojem. Už jsem osobně zažil situaci kdy jedna osoba (s patřičnou reputací) bez upozornění napsala o jednom z našich klientů nehezké věci public (bez možnosti dát mu šanci se vyjádřit k zabezpečení a přijmou opravu) a my potom museli řešit řadu věcí a klienta ujistit, že to co ten člověk říká není tak zcela pravda, nicméně nešlo o nic jiného než reputaci klienta, takže ve fa. bylo docela pozdvižení a to nemluvím o faktu, že je obvykle velmi obtížné pochopit potencionální technickou stránku útoku (neboť to vyžaduje obrovské znalosti OS a software/hw obecně), možné ohrožení a jaké protiopatření přijmout a to i pro technicky zdatné jedince. Klient byl tenkrát velmi naštvaný na toho jedince ale nakonec vše dobře pro klienta dopadlo a reputaci neztratil. Tohle se prostě nedělá, je to podpásovka.
@Kwoky (14.03.2018 15:47): krásný sen a právě cena je to co mě odrazuje od koupě Acer Predatora s GTX 1060 6GB. 32-36 tis už není málo. Když vezmu v úvahu, že nějaký Microsoft (kde jsem jen o té fa. slyšel) dělá nějaký Xbox One X s GPU která má výkon min. jako GTX 1060 6GB, tak se pochopitelně snažím držet při zemi.
Manželka mě tlačí ať se zbavím té bedny pod stolem a používám jen notebook, že bych ten krásný dřevěný stůl (masiv z Ikea) mohl zkrátit a měli bychom více místa na nábytek v obývacím pokoji, že stejně u toho stolu nemůžeme sedět dva, protože všude mám ty hejblata (rozuměj HOTAS, MFDs, pod stolem pedály). Hráč má těžký život. :) Stačí jen zmínit, že bych rád volant, konkrétně TMX + lepší pedály a hned je oheň na střeše. K čemu by mě to bylo, kam bych to dal, že už mám těch hejblat více než dost, že pořádně ani nelétám....no co bych Ti povídal. To se má někdo, že má volant. Já jsem rád, že mám gamepad.

EDIT: a vůbec zde je poměrně rozsáhle a čerstvé vlákno vybíráme herní notebook mezi 25-35 tis. Doporučuji přečíst. :)
Můj sen je 14palcový notebook s výkonným CPU a 16 GB RAM. Na cesty ideální, váha okolo kila a čtvrt.
Přijedu domů, připojím externí box s grafikou a diskovým polem přes Thunderbolt a mám herní mašinu. Má to jen jednu malou vadu. Je to řešení za 60+ tisíc Kč :)
@ntz (14.03.2018 15:10): osobně cokoli vybírám velmi dlouho. Ten model co mi doporučuješ je právě těch 17" které moc nemusím (existuje ale i 15,6" verze). Taky bych raději aby HP dalo místo 2x 4GB RAM jeden modul s 8 GB RAM a druhý slot zůstal prázdný (tak to mám u současného Nitro), protože dvou kanálové zapojení paměti je tady irelevantní neboť interní Intel GPU, který by té výhody využil vůbec nepoužiji když tam mám v notebooku GTX 1050 a je zde prostor pro dokoupení dalšího 8 GB modulu. Na rozdíl od mého Nitra nemusíš rozmontovat celý notebook a vyndat klávesnici abys tam dal M2 SDD nebo těch druhých 8GB, to je plus pro Dell a HP.

To dvoukanálové zapojení (s DDR4 pochopitelně) bych naopak doporučil každému kdo si kupuje notebook s integrovanou Intel nebo AMD GPU. Jako např. zde: Acer Aspire Swift 3 s Ryzen GPU, protože tohle řešení rapidně zvyšuje výkon GPU, naštěstí tady Acer použil 2x 4 GB RAM.

K disku, já bych chtěl už jen SSD, můj současný SSHD v Nitru trochu topí v zátěži. Není to nic co by se nedalo přežít ale cítit to trochu jde a to jde jen o 5400 ot/m disk. U notebooku preferuji spíše ticho a SSD, na odkládání dat by mě naopak i kvůli nižší spotřebě disku a tiššímu chodu preferoval 5400 ot/m.

Vše co popisuji jsou drobné rozdíly (a leckdo by si jich ani nevšiml a mávl by nad nimi rukou) ale já je tam prostě vidím a už jednou jsem měl v notebooku WD Caviar Black 7200 ot/m, pokud pominu fakt že odešel (do několika měsíců) včetně jeho náhrady WD Blue 5400 ot/m (ten ale vydržel alespoň 4 roky) tak hlavně 7200 ot/m WD disk mě rozvibroval celý notebook. Bylo to doslova cítit.

V neposlední řadě po zkušenosti s Nitrem kde mám DVD mechaniku dnes už bych ji nechtěl a raději si dokoupil v případě nutnosti externí. Zvyšuje to totiž váhu, snižuje výdrž a baterii a u řady nebooku to má vliv i na pevnost šasi. U toho Nitra je to vcelku OK (konstrukčně) až na fakt, že tu mechaniku využiji reálně jednou za půl roku.
@ntz (14.03.2018 14:28): 15,6" beru jako kompromis pro hraní starších titulů nebo i novinek na cestách, chatě, apod. Žena vyžaduje numerický blok, to já bych se bez něj obešel.
Kdybych tak nějak neměl vnitřní averzi k 17" (je to prostě moc velké a moc těžké) vzal bych nejspíš Acer Aspire 7, který má vše bych rád měl. Tzn. dobré šasi, porty, výkonné CPU i GPU. Jen těch 17". :)
Už jsem hrál i pár her na pracovním 14" TravelMate s FHD rozlišením a jde to. No jasně velikost obrazovky není nic moc ale dnes je skoro všude vetší TV s HDMI, a tak si není problém to připojit na větší obrazovku nebo domácí LCD.

S tou GPU, bral bych i tu GTX 1050, jen bych rád aby měla 4GB. Mám pocit, že 2GB verze dnes stačí ale otázkou je co v budoucnu. Samozřejmě, že plánuji, že ty nové hry budu hrát spíše v HD Ready na FHD displeji abych nemusel brutálně stahovat detaily.
Ještě doplním k tomu CTS, jak to asi bylo:
"Takze nejaka firma Viceroy co vydelava manipulacema cen akcii, si zaplatila par maniku co si rikaj CTS, aby sesmolili nejakej skodlivej BIOS.. kdyz se tim jejich BIOSem nahradi zabezpecenej originalni BIOS AMD, tak tim vzniknou nejaky radoby bezpecnostni hrozby.. Viceroy a CTS se to pokusily poradne nafouknout, aby srazily cenu akcii AMD.. nevyslo jim to, v IT nejsou takovi voli jako v jinejch odvetvich, kde jim to bastili i s navijakem."
Dnes jsem se stavil v Datartu a podíval se na HP Omen s GTX 1050 4GB (ne Ti) a to Lenovo. Také jsem v ElektroWorldu okoukl ten Acer Nitro 5 a Acer Predator. Na tom HP se mi líbilo, že všechny USB porty nejspíš byly USB3, Nitro i to herní Lenovo mají kombinaci UBS3+2 což mě hlava nebere, protože můj současný Acer Aspire V15 Nitro má všechny USB 3.0 a to už ho mám 5 rokem...

Překvapivě ale už jsem to tu naznačoval se mi Acer Nitro 5 designově nelíbí a naopak se mi docela zamlouval Predator nebo ten HP Omen. Docela mě ale děsí zvuk větráků, řada uživatelů si u herních notebooku všech značek stěžuje na velký hluk větráků při hraní (respektive jejich drahé polovičky). Dle fora ma Predator lepší dílenské zpracování a je tišší.
Pokud nehraji mám rád ticho. :)

No nevím jestli nakonec notebook nenahradím něčím kompromisním ale hlavně něčím co má lepší konstrukci šasi a je výrazně tišší v zátěži i za cenu, že nebudu mít výkon jako ty herní.

Favorité jsou:
1. Acer Aspire 7 bohužel jen s GTX 1050 2GB (raději bych 4GB), což mám pocit bude dříve nebo později limitující i v HD Ready.
2.Acer Aspire Swift 3 s MX150 což není GPU k zahození.
@Rapier (14.03.2018 14:11): jj ... ja to vim .. bylo to +/- stejna konfigurace ... brali jsme v uvahu rozdily

ja jsem se snazil rict jinou vec - snazil jsem se rict, ze bych se ja osobne netocil na tom, zda-li vybrat 1050 Ti Vs 1050 ne-Ti, pokud by ta Titanium verze byla horsim nosici ...

pokud mas notas s 1050 Ti, co bude oproti jinemu (s 1050 ne Ti) hucet a hrat a mit blbou klavesnici a kdovi co jeste, tak ti to zkazi ten zazitek z toho zasmazeni si nejake hry mnohem hur, nez kdyz budes mit o par FPS min

hlavne - ja proste nedokazu povazovat 15'6 jako primerenej display na hrani her ... to je uplne postaveny na hlavu
@ntz (13.03.2018 16:12): ještě k tomu výkonu GPU, všechno co jsem napsal obecně platí ale pokud jsi porovnával ten výkon svoji GPU, měli kamarádi stejné CPU jako Ty a byly v těch testech HW identické konfigurace (CPU, RAM, chipset)?
Ptám se, protože CPU, přesněji řečeno rozdíl mezi frekvencí i7 HQ a i5 HQ stejně jako to zdali máš DDR3 nebo DDR4 RAM může klidně se stejnou GPU dělat právě těch 10-15% rozdílu ve stejné hře/benchmarku.

EDIT: abych to názorně ilustroval. Sám mám GTX 1060 6GB a starší i5-2400 Sandy Bridge, byť přetaktovanou podle benchmarku její výkon odpovídá přibližně modernímu ADM Ryzen 1200 nebo řekněme i3-8100 Coffe Lake (to je o chlup lepší), což jsou řekněme dnes takové rozumné min. jako herní CPU. Protože zbytek mojí sestavy je starý čipset na MB, jen DDR3 na 1600Mhz, jen SSHD disk, atd. mám pocit, že ta GPU nejede úplně na plný výkon. Možná se pletu ale něco mě říká, že mít moderní CPU, čipset, DDR4 a SSD tak z té grafiky ve stejné hře dostanu více fps.