Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Hardware

SOS -> znova jsem nainstalovala program FreeMake Video Convert a když jsem si chtěla dát něco převést, program se vypnul a hodilo mi to hlášku "freemake.exe byl zablokován přístup ke grafickému hardwaru" co s tím mám dělat? A prosím pěkně napište mi někdo postup jako úplnému dementovi. V tomhle se totiž vůbec nevyznám.
Máte nějaké zkušenosti s XMP profily u DDR3 RAM? Koupil jsem RAMky s 2400 MHz. Když je zapojím do PC, tak jedou ve výchozím stavu na 1333. Když zapnu XMP profil, tak PC ani nenajede. Zkusil jsem to ručně zvednout na 1600 a jelo to v pohodě. 1866 MHz jelo stabilně jen asi půl dne.

Mám Core i5-3450s, které oficiálně podporuje 1600 MHz. Na co tedy ten XMP profil je? Nebo potřebuju 3570k/3770k, abych to využil?

S taktováním mám zkušenosti jen z éry DDR2, kde se to dělalo ručně.

EDIT: Našel jsem zajímavý problém s DDR4kami :) To ale nebude můj případ. odkaz
Tohle nemá smysl řešit na desktopu - tam je obvykle nejlepší volba Titan XP (a pak 1080 atd., podle rozpočtu). V aplikacích, které naopak využijí (vyžadují) ošetření chyb, nízkou spotřebu, škálovatelnost, podporu atd. (a zpravidla serverová pole), nebudou firmy využívat desktopový hw.

A pochopitelně kde je nutná double-precision, tam není moc co řešit. Na druhou stranu aplikací, kde na tom nezáleží je dost (konkrétně deep learning).
O tom hackovaní s grafárnou už mi někdo vyprávěl. Btw nebyly by na to lepší ty "pracovní" grafiky?
@Rapier (09.05.2017 07:45): Nehodí se na takové věci spíše nějaký pořádný procesor? GPU mi přijde spíš na efekty a vizualizaci u programů.

@Kwoky (09.05.2017 03:43): Jinak na hry ve 4K postačí 2 GTX 1080Ti a to zapojení ve 4 už hry nepodporují, takže tam je to i úplně zbytečné. O sílu ani nejde, protože výkon těch dvou se tam nedá využít. Možná u některých by to šlo, ale těch bude pár.

Ale asi bych řekl, že nejvíce se to týká opravdu těch lidí, co uvádíš ve druhé skupině. Přeci jen kupovat si něco takové kvůli tomu, aby to bylo nejsilnější na trhu, by se moc nevyplatilo, když pořád vychází něco nového. Ale 2 GTX 1080Ti v SLI už jsou docela běžné. To bych řekl, že na hraní ve 4K je tak akorát, pokud člověk chce zapínat i vyhlazování na maximum a prostě nechce jakékoliv nastavení snížit ani o jeden bod. Navíc u těch moderních karet máš i možnost nastavit vyšší rozlišení na 8K, ale rozdíl ve vzhledu už moc nepoznáš. Navíc text a písmenka se mi zdá, že to i trochu rozmaže, jak tam dáváš to vyšší rozlišení než máš nativní u monitoru.
@CrocoRay (09.05.2017 03:18): Myslím, že lidí, co si něco takového koupí, je pár na světě. A ti si to koupí prostě proto, že chtějí to nejlepší.

Druhá skupina, která bude mnohem početnější, jsou lidé, kteří takový hardware dostali zapůjčený nebo k němu mají "nějak" přístup. Tak to otestují a hodí na web, ale dlouhodobě takovou sestavu neprovozují.

Moc si neumím představit, na co je taková sestava dobrá. Na hry je to moc silné, na výpočty jsou ty grafiky slabší než profi verze. Možná nějaké tvoření efektů pro videa nebo střih 4K by smysl dával, ale i tak bych si na to postavil něco jiného.

A jako poslední možnost zbývá tohle.
Tak co se dívám na 3D Mark, tak někteří tam mají 4x v SLI zapojené GTX 1080Ti 11 GB VRAM a procesor intel core i5-6950X. Docela masakr mít takovou sestavu.

I když hry stejně 4 karty zapojené v SLI nevyužijou, takže je to pro hraní her trochu zbytečné a nevím, jaký jiný software ten výkon dokáže tak využít. Ale stejně to muselo stát peněz. Samotná grafika tak za 100 000 Kč. Procesor taky bude stát poměrně dost, ale teď se mi nechce zjišťovat cenu. A pak ještě ten zbytek taky bude něco stát, i když už asi ne moc v porovnání s těmito dvěma komponenty.

Co si o takové sestavě myslíte? :-)
Překvapilo mě, jak moc je Xiaomi Redmi Note 4 horší, než 3 PRO. Několik měsíců jsem používal trojku a na čtverku jsem přešel cca před týdnem. V mém subjektivním přímém srovnání mi čtverka vychází snad ve všem horší, ačkoli papírově by se mělo jednat o prakticky stejný model.

1. foťák - už trojka fotila podprůměrně, tady se dostávám na samotné dno. foťák si neporadí se světlejším pozadím a např. obloha fotku skoro vždy přesvětlí. při focení stejné fotky na obou telefonech má 3ka mnohem přirozenější barvy. navíc, přední foťák je na 4 hodně vzdálený a je potřeba jej držet blíže.

2. display - IPS my ass. nová funkce "probuzení poklepem", kterou z nějakého nepochopitelného důvodu 3ka nemá, funguje tak třikrát z pěti pokusů. odezva je pomalá, při scrolování dochází k rozmazávání textu. nic z toho trojka neměla.

3. CPU - věděl jsem, že má nižší výkon, což mi vůbec nevadilo, ale že to bude mít až takový impact na scrolování jsem fakt nečekal. např. při scrolování smsek dochází k nepříjemným záškubům a opět, ve srovnání s tímhle trojka nemá problém. na druhou stranu je nižší výkon kompenzování menší spotřebou, což je docela poznat.

4. repro - se přesunul zezadu dolů, což je fajn, ale při hraní si ho zakrývám rukou. při poloze repro vzadu navíc nepůsobí zvuk tak koncetrovaně na jednu stranu.

5. video - při nahrávání má problém mikrofon, který tišší zvuky nenahraje a hlasité naopak zvýrazní. ani na sluchátkách tak samotné video nepůsobí po zvukové stránce dobře.

výhody - zatím nebylo potřeba kalibrovat světelný senzor, jak už jsem zmiňoval, tak spotřeba (vykoupená nižším výkonem) a přesunutí konektoru do středu spodní části. jeho poloha byla na trojce asi největší pitomost. tak jako tak uvažuju, že 4ku vrátím a půjdu do nějakého vyššího modelu konkurence, protože Mi5ka nemá naše LTE... nechápu, co číňani sledují krokem vzad se čtvrtou řadou, ale tenhle telefon se teda opravdu nepovedl.
@Korbitch (05.05.2017 13:58): Myslíš útok? To rozhodne! Hádam že správcovia podnikových sietí, ktorí využívajú AMT na pohodlnú prácu, majú hlavy v smútku - musia na mašinách aktualizovať firmware alebo zablokovať AMT a za tú hodinku mohli nahrať hromadu fragov. :D
@Gordon (05.05.2017 02:51): Nijako. Tady to na svojom blogu zrozumiteľne vysvetlil vývojár linuxovského firmware: https://mjg59.dreamwidth.org/48429.html

- zraniteľný je firmware, ktorý beží na koprocesore základnej dosky a koordinuje okrem iného vzdialenú správu (AMT)
- chyba sa dá zneužiť len v prípade, ak systém súčasne využíva intelácky čipset na ktorom beží niektorá z deravých verzií firmware; CPU s podporou AMT; a intelácku sieťovú kartu podporovanú čipsetom.
- AMT je v každom systéme defaultne zablokované a navyše pracuje hlboko pod úrovňou OS, ktorý k nemu nemá žiaden prístup. Aby ho užívateľ mohol využiť, musí si najskôr od Intelu stiahnuť open source nástroje a ručne AMT nakonfigurovať, až potom sa dá systém na diaľku napadnúť.
@Rapier (03.05.2017 18:12): Stačí porovnať počet tranzistorov, i5 ich má oproti C2D rádovo desaťnásobne viac. A počet operácií vykonaných za sekundu závisí aj na počte jadier, pri C2D je to približne 20 GFLOPS a pri i5 už 120 GFLOPS.
@Kwoky (02.05.2017 22:46): naprosto souhlasím. Architektura i3/i5/i7 sice vychází z C2D ale jakékoliv C2D je už dávno za zenitem a těžko ho lze srovnávat i i3/i5/i7 starších generací. Papírově možná C2D může být na stejné frekvenci a teoreticky má podobný hrubý výkon ale optimalizace architektury, nové instrukce a pochopitelně i vyšší frekvence to vše hraje do karet architektuře i3/i5/i7.
@Kwoky (02.05.2017 22:46): tak v podstatě na hodně podobním železe (až na to že mám 550Ti) hraju i já. Takže jsem rád zjistil, že mám herní dělo. A to ještě zvládám lepší cable management.
@Matěj01 (01.05.2017 11:42): ja mel G3258 +GFX 750Ti, battlefield 1 sem na tom teda neskousel , G3258 sem vymenil za bazarovou i5-6600 , puvodne sem koukal na i5-4690K kterych se ted objevuje hodne po bazarech a inzercich , ale mel sem kliku na tu 6600 , battlefield sem porad neskousel tak nevim, ale vsechno ostatni co ja hraju world of tanks, war thunder , wargame red dragon , mam pri 2048x1152 na 60-70 fps, samozrejme detaily nemam na ultra , ale to sere pes . jinak nebylo by treba na skodu mrknout jakej nejsilnejsi procak umi tvoje deska a skusit ho sehnat na bazaru , nebudes muset menit nic jinyho
@Matěj01 (01.05.2017 13:36): když ten procesor přetaktuješ (se standardním vzduchovým chlazením) za cenu zvýšení spotřeby, tak se alespoň ve výkonu na jedno jádro +/- přiblížíš k té i3.

Osobně bych ti doporučil koupit si RYZEN klidně i tu AMD R4 1500 ale chápu, že to je cenově jinde + drahé RAM + drahý MB takže, je to na Tobě.
FX 6300 by Ti měl na tu grafiku stačit, počítej ale s tím, že kupuješ poměrně slabý procesor a to obzvláště ve výkonu na jedno jádro!. Dříve nebo později půjdeš do upgradu. Ten procesor je dobrý ve hrách které dokáží využít více jader ale těch je stále na můj v kus hodně málo.

PS: hraji sem tam Battlefield 4 na 4 jádru a 2 jádru od Intelu, nezdá se mi, že by to na 4 jádru běželo nějak moc lépe, spíše to celé stojí a padá na GPU.

Vybírej si procesor podle her, které hraješ nebo hodláš hrát.

i3-7100 Kaby Lake je stále velmi dobrá volba za rozumnou cenu (2 jádra + HT), kvůli ceně i5 bych si rovnou vybral AMD RYZENy, i přes o něco nižší výkon na jedno jádro, ten je ale rozhodně o dost vyšší než v případě staré řady FX.