Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Cestování a koníčky

@Gordon (26.08.2022 09:17): Chystám se příští rok na zbroják. Byl jsem si párkrát zastřílet a podle mě je to super koníček. Nemám v plánu nosit kvér u sebe, dost možná ho nebudu mít ani doma, ale nechám ho u známýho v obchodě v trezoru. Chci to čistě na střelnici a neřešit věčně půjčování, nemít za prdelí instruktora atd..

Nepíšeš, které Glocky, nicméně Glocka jsem v ruce měl 17ku (9 mm, ten nejběžnější) a je to fajn jednoduchá lehká pistol na hodně nábojů, ale pokud bych měl střílení na střelnici jen jako koníček a zábavu, tak bych šel do Glocka 20 (10 mm, kope podobně jako .45 ACP). Sranda je samozřejmě i .357 magnum (nejsilnější s čím jsem střílel) v revolveru, ale to už je fajnšmekrství, na začátek blbost.

No a po zbrojáku se chci konečně vrhnout na letadla, ale to je víc sen než nějaká blízká budoucnost v tuto chvíli..
Dnes jsem si byl zastřílet na střelnici, abych věděl, zda si vůbec má cenu plánovat zbroják, neb ze zbraní mám velký respekt a strach. A k čemu by mi byl zbroják, kdybych s tím neuměl vůbec zacházet...
Jako první jsem si vyzkoušel menší ráži Glocka (obrázek 1), ty zalepené díry nejsou ode mě, pak přišel na řadu Glock s větší ráží, a třetí Glock s prodlouženou hlavní (obrázek 2, zalepené 9 a 10), terč jsem dodělal puškou AR na pistolovou ráži (nezalepené). Ovšem druhá AR s kratší hlavní (obrázek 3) už mi ztěžkla v ruce a nový terč není moc chválihodný, navíc kulminátor střelbu dost ulehčuje. Nutno podotknout, že s pistolema jsem střílel asi na 10 m a pušky byly až na konci kolejnice, asi 20 metrů. Taky jsem si všiml, že jsem měl zvyk dávat prst na spoušť, když jsem zasouval zásobník, to jsem se před instruktorem zastyděl.
Ovšem tenhle terč je pro nové lamáky, nějací chlapy vedle měli poloviční velikosti.

Obrázky s výsledky. 

A co vy? Taky jste si někdy šli léčit komplexy na střelnici? Byla to sranda!
nemate nekdo nikon Z5/Z6/Z7 ?? Pac mam houby co delat, tak premejslim nad blbostma .. Ze upgradnu svoji stavajici D810 na neco z te Z rady .. Hlavne kvuli velikosti a vaze .. A taky kvulu tilting display (uz me chozeni na vsechny 4 unavuje) .. To, co me od toho asi nejvic odrazuje je, ze kdyz se meni skla, ze to nema zadnou zaverku na ochranu sensoru jako ma napr. z9 a taky se trosku bojim o vydrz baterky (eg baterka vazi 100g), jestli to co bych usetril na vaze znovu nenabral na baterkach .. Kdyz jdu i na vic dni, tak mi normalne vydrzi 3 baterky (kdyz trosku setrim a nenechavam napr. zaple LV kdyz nepotrebuju a kdyz neforim nejake dlouhe expozice) .. takze jake jsou vase dojmy (kdo ma) z te Z rady, hlavne vyse zminene dve veci (meneni skel a vydrz baterky)
@Londo Mollari (20.08.2022 00:04): vidíš to, tak máme krásně opačné pohledy na Tallinn a Vilnius :-)

V Helsinkách jsem byl týden, ale z toho 4 dny jsem byl na pokoji s covidem no, který jsem chytil pravděpodobně v buse mezi Rigou a Tallinnem. Bydlel jsem v Eurohostelu na ostrově vpravo od Kruununhaka, takže jsem byl prakticky v tom centru, takže z Helsinek mám relativně dobrý pocit, ačkoliv jako jediné z těch měst jsem ho neprochodil dostatečně, přestože jsem tam byl nejdýl. Viděl jsem zkrátka to nejlepší, navíc je to kousek od lodí, co vedou na ostrovy, kde je to moc fajn. Ale reálně jsou tam prostě ty dva chrámy a tím to v podstatě končí.

V Tallinnu mě naštvala ještě jedna věc. Po vzoru Rigy jsme chtěli dojít k obřímu jezeru ve městě (Ulemiste), ale narozdíl od Rigy, kde je to turistická atrakce, tak v Tallinnu je to celý oplocený (nebo minimálně celá severozápadní část jezera i s přidruženým lesem). To mě dost naštvalo a zklamalo, je tam nějaká továrna a asi z toho berou vodu pro celý Tallinn, tak to chtěj čistý, jinak to neberu :-) Ale les byl celej oplocenej i okolo zoo. Člověk je pak nucenej chodit přes ty jejich šílený silnice a cyklochodostezky a všechno obcházet a prostě nemám rád, když mě takhle strašně omezujou v pohybu. V ČR je tohle nemyslitelný.
Ale díky tomu, že nevyšlo jezero, tak jsme si prošli i monumentální hřbitov, co tam maj (jo, byli jsme asi trochu divný turisti), plus Glehn Castle, tam to bylo pěkný. Dřevený baráky ok, ale asi mi to přišlo jako příliš minoritní věc. Kalamaju jsem si prošel hned první den a ok :-) Jen mě tam štvala omezenost veřejného prostoru. Ze musím jíst strašně dlouho jedním směrem, pak se otočím o 160 stupnů, pustí mě to do druhého směru a nachodím strašnej nesmysl metrů a přitom se nikam nedostanu, přitom by stačila jedna cestička skrz. Ano, pokaždý mi něco vadí :-) Ale abych jen nekritizoval, když by tam byl člověk dýl, tak určitě objeví spoustu skvělých věcí. My jsme měli třeba štěstí na super podnik The Kurze, který se nachází v místě, kde je těch nejvíc kolejí. Maximální "tallinnská kavárna", všichni hrozně přátelský, působí to jak komunitní zahrada, LGQBTQ friendly, všude alternativní způsob stolování a sezení a se specialitami typu dagestánské knedlíčky na sto způsobů. To bylo krásné. To bylo asi 5 hodin než mi začly příznaky :-)

Co se týče dopravy, jelikož jsem jel busama, tak jsem bohužel tyhle jemný detaily moc nevnímal. Jen, že řidiči v Lotyšsku a Tallinnu (Lux bux), předjíželi poměrně dost agresivně a vynucovali si to.

My jsme tu cestu měli na etapy, takže mi ani jedna z těch vyjížděk nepřišla dlouhá (nejúnavnější to bylo z Prahy do Lodže, jinak úplně v pohodě). A zpátky z Helsinek už jsme letěli. Zpátky bych to už asi busem jet nechtěl :-)
@Dan9K (02.08.2022 06:26): Zdravím. Také jsem se vrátil včera z Tallinnu.

Ad Vilnius - to město mi přijde celkem mrtvé. Těch vybydlených baráků se zatlučenými okny mi tam přijde dost. Ale nebyl jsem tam 5 let, takže nemohu sloužit. Ale hodně to beru z pohledu fotbalového fanatika a tam mám velký problém. Žalgiris Vilnius je jediný klub, který byl v SSSR z Pobaltí úspěšný (jedno třetí místo v sovětské lize z roku 1987). Jeho stadion zbourali (jediný slušný, co ve Vilniusu byl) a Žalgiris i repre hraje na tom žebráku za vlakovým nádražím (UMT).

Ad Tallinn. Byl jsem tam letos 6 dní. To město miluji. Historické centrum (t.j. Toompea a All-linn) je nádherné. I když hlavně druhý jmenovaný je už asi jen kulisa pro turisty. Podle mě už tam moc lidí nebydlí. Já byl ubytovaný poblíž ruské ambasády. Celkem mě zaskočilo, že se venku vesele chlastá i po 22 hodině. Nechtěl bych tím směrem mít otevřená okna... Dále jsem velký fanda na severské dřevěné baráky. V Tartu jich mají asi 15 a jsou na ně hrdí. V Tallinnu jsou z nich postavené celé čtvrti. Hlavně Kalamaja a Uus Maailm. Ale určitě jsem neobjevil všechny. Na Narva ulici (na přelomu Raua a Kadriorg) jsem dokonce našel jeden vypálený a vybydlený, a tak jsem si ho prošel i zevnitř. No a samozřejmě moře. Mě Balt naprosto postačuje a část tří dnů jsem strávil na pláži poblíž sochy Rusalky. Moře se nedá prostě ničím vyvážit. Štvali mě kolaři a koloběžkáři na chodníku, ale je fakt, že na ty jejich prospekty bych si na kole fakt netroufl :). V Tallinnu je minimum bezdomovců a chodníky nejsou posrané od psů. V Tallinnu bych si dovedl představit žít.

Na otočku jsem zajel trajektem do Helsinek. Zpočátku jsem byl z města nešťastný. Jednak bylo ten den pekelné vedro (ofiko 29 stupňů, ale mě přišlo hodně přes 30...), a pak tam, kde by člověk čekal centrum (Narinkkatori, Salomonkatu a okolí) jsou jen obchoďáky a novostavby. Celkově na mě Helsinki zpočátku působily jako město obřích cihlových baráků a železosklobetonových monster. Skutečné centrum jsem objevil víceméně náhodou (Kruununhaka) a není vůbec marné. Takže Helsinki nakonec stojí za návštěvu, ale ten jeden den je tak akorát.

Celkem mě zaujal způsob jízdy v Lotyšsku z Rigy směrem na jih. Silnice je dvouproudová, ale má po obou stranách extrémně široké krajnice. Když někdo projeví přání předjíždět, auta v obou směrech uhnou ke straně a nechají střed volný. Což je celkem fajn, pokud ovšem protijedoucí auto nedostane stejný nápad. Je to tedy šílený systém, ale systém to je. Ne jako z Tallinnu na jih, kde jsou dva proudy a když před vámi jedou tři kamiony nalepené na sebe (můj zážitek), tak jste prostě v háji.

Cesta autobusem z Tallinnu do Prahy mi trvala 30 hodin a 5 minut a to včetně 3,5hodinového zpoždění (2h ve Varšavě a čekání na bus z Minsku, 1,5 hodiny na jakési uzavírce poblíž Wroclawi). Z hlediska cesty autobusem mi těch 30 hodin přijde jako limit snesitelného. Ale jako dovolená super a rád se do Pobaltí znovu vrátím.
Když už se tu věnujeme chlastu:

Vážený pane profesore,
zajímalo by mě, jak se tváříte na zvýšený počet reklam na alkohol na komerčních TV, ale reklamu na tabák a tabákové výrobky jsou tabu už ze zákona? A co je vůbec horší z hlediska účinku na mozek a tělo povšechně? Alkohol, či cigarety? S pozdravem Jamajčan.

 Nevím, co je škodlivější. Říká se, že cigarety, protože se významně podílejí na kardiovaskulárních poruchách a na ty se nejvíc umírá. Kuřák také ohrožuje pasivním kouřením své okolí, kdežto alkoholik jen sebe. To je ovšem zjednodušený pohled, protože pod vlivem alkoholu se daleko víc než pod vlivem cigaret páchají trestné činy včetně vražd, sebevraždy a pracovní úrazy, o dopravních nehodách nemluvě. Mocným činitelem při posouzení přijatelnosti či nepřijatelnosti té které závislosti je kulturní tradice, kontext a móda. Před časem jsem v muzeu firmy Philip Morris v Kutné Hoře viděl jakýsi carský výnos z 19. století, ve kterém panovník širé Rusi doporučoval poddaným víc kouřit, protože kouření je zdravé a chrání před nemocemi. Dáma, která za první republiky a ještě ve zlatých šedesátých neměla cigaretu na dlouhé špičce, nebyla in. Podobně ve francouzském filmu komisař, který neměl neustále retko na dolním pysku, byl „pas de commissaire“. Dneska hrdinové v americkém filmu nekouří buď vůbec nebo jen záporné postavy, případně vyšinutí jedinci. Takže nyní prožíváme módu averze ke kouření a tolerance k alkoholu. V muslimských zemích je to ovšem obráceně. V opatřeních proti závislostem nesmíte hledat logiku. U nás je alkohol na veřejnosti široce tolerován a servírován, zatímco marihuana nikoli. Přitom alkohol zabíjí, marihuana nikoli. Naopak marihuana vykazuje řadu léčivých účinků, alkohol tak nanejvýš dezinfekčních. Nemocní lidé jsou nuceni pěstovat konopí na výrobu mastí buď pokoutně za cenu vysokých sankcí či hrozby vězení, nebo si mohou koupit legálně omezený sortiment. Alkoholici mají na trhu nejširší sortiment ze všech produktů, stačí se podívat na regál každého zapadlého kiosku. Logiku však postrádají nejenom regulátoři a zákonodárci, ale i sami konzumenti, což spolu souvisí. Mám kamarádku, která jí zdravě, dbá, aby všechno bylo pokud možno bio a bez „éček“ a pesticidů a když sežene opravdu přírodní extrakt z brusinek, tak si naleje špetku tekutého zdraví s antioxidanty a k tomu si zapálí a hluboko do plic labužnicky potáhne pořádnou Marlborku. Je to asi jako když do fitness centra vedou jezdící schody, aby ušetřily námahu. Až bude v módě boj proti cukru, který je mimochodem přinejmenším stejně škodlivý, tak se zakáže reklama na bonbóny a cukráři upadnou v nemilost, nebudou-li rovnou uvrženi do šatlavy. Podle WHO jsou ovšem důkazy o tom, že komplexní zákaz reklamy skutečně vede ke snížení počtu lidí, kteří začínají s kouřením a pokračují v něm. Tak aspoň něco. Přece na ty alkoholiky nebudete žárlit. Nevím, co je škodlivější. Říká se, že cigarety, protože se významně podílejí na kardiovaskulárních poruchách a na ty se nejvíc umírá. Kuřák také ohrožuje pasivním kouřením své okolí, kdežto alkoholik jen sebe. To je ovšem zjednodušený pohled, protože pod vlivem alkoholu se daleko víc než pod vlivem cigaret páchají trestné činy včetně vražd, sebevraždy a pracovní úrazy, o dopravních nehodách nemluvě. Mocným činitelem při posouzení přijatelnosti či nepřijatelnosti té které závislosti je kulturní tradice, kontext a móda. Před časem jsem v muzeu firmy Philip Morris v Kutné Hoře viděl jakýsi carský výnos z 19. století, ve kterém panovník širé Rusi doporučoval poddaným víc kouřit, protože kouření je zdravé a chrání před nemocemi. Dáma, která za první republiky a ještě ve zlatých šedesátých neměla cigaretu na dlouhé špičce, nebyla in. Podobně ve francouzském filmu komisař, který neměl neustále retko na dolním pysku, byl „pas de commissaire“. Dneska hrdinové v americkém filmu nekouří buď vůbec nebo jen záporné postavy, případně vyšinutí jedinci. Takže nyní prožíváme módu averze ke kouření a tolerance k alkoholu. V muslimských zemích je to ovšem obráceně. V opatřeních proti závislostem nesmíte hledat logiku. U nás je alkohol na veřejnosti široce tolerován a servírován, zatímco marihuana nikoli. Přitom alkohol zabíjí, marihuana nikoli. Naopak marihuana vykazuje řadu léčivých účinků, alkohol tak nanejvýš dezinfekčních. Nemocní lidé jsou nuceni pěstovat konopí na výrobu mastí buď pokoutně za cenu vysokých sankcí či hrozby vězení, nebo si mohou koupit legálně omezený sortiment. Alkoholici mají na trhu nejširší sortiment ze všech produktů, stačí se podívat na regál každého zapadlého kiosku. Logiku však postrádají nejenom regulátoři a zákonodárci, ale i sami konzumenti, což spolu souvisí. Mám kamarádku, která jí zdravě, dbá, aby všechno bylo pokud možno bio a bez „éček“ a pesticidů a když sežene opravdu přírodní extrakt z brusinek, tak si naleje špetku tekutého zdraví s antioxidanty a k tomu si zapálí a hluboko do plic labužnicky potáhne pořádnou Marlborku. Je to asi jako když do fitness centra vedou jezdící schody, aby ušetřily námahu. Až bude v módě boj proti cukru, který je mimochodem přinejmenším stejně škodlivý, tak se zakáže reklama na bonbóny a cukráři upadnou v nemilost, nebudou-li rovnou uvrženi do šatlavy. Podle WHO jsou ovšem důkazy o tom, že komplexní zákaz reklamy skutečně vede ke snížení počtu lidí, kteří začínají s kouřením a pokračují v něm. Tak aspoň něco. Přece na ty alkoholiky nebudete žárlit.
V Pobaltí jsem byl loni v červenci a bylo tam absolutně nádherně. Estonsko je top.
Jsem na dovo v recku uz skoro tyden. Bracha mi kontroloval byt a zjistil ze nam nekdo nalepil nejakou hmotu do zamku... mozna si nas nekdo tipoval, zda bude hmota porusena nebo ne. Tak bacha na to... policie rikala ze je to mozne ale ze to v nasem okoli nikdo nehlasil.
[neexistující příspěvek]: zrovna na to koukám z trajektu, tak jsem to vyfotil, ale obávám se, že to nebude moc vidět. Na mapách píšou, že je to snad nějaký bývalý plavečák, či co. FOTO 



@včelka (02.08.2022 10:57): nepršelo v podstatě vůbec, až na dva dny ale je neustále vlezlo, jako na horách, okolo 19 stupňů, vítr, když nefouká a svítí Slunce, tak je teplo, když zaleze, tak je zima a člověk se furt oblíká a svlíká.

@S4TW (02.08.2022 10:28): jo, to bude ono. On je to v podstatě monument, to jo, ale v aktuálním stavu to moc dobrý dojem nedělá, je to polorozpadlé a jediný účel je vyhlídka.
@Dan9K (02.08.2022 06:26): A co pobaltský počasí? :) Byla jsem několikrát v Litvě a všechny ty návštěvy měly společnej rys - na naše poměry hodně často pršelo, nezřídka dost intenzivně. Ale nebyla jsem tam už asi deset let, vlastně nevím, jestli se jim tam začala nějak výrazně projevovat klimatická změna, je ale fakt, že jsem se o to aktivně nijak nezajímala.
[neexistující příspěvek]: řekl bych, že má na mysli Linnahall :)
@Londo Mollari (09.07.2022 14:27): vracím se k naší debatě o Pobaltí, neb ho mám víceméně za sebou. Města jsem extenzivně prošel (mám v nohách stovky kilometrů) a mám pár postřehů.

K Vilniusu bych byl daleko smířlivější, nesouhlasím, že je to sovětský skanzen, působilo to na mě celkem jako Praha. Červené střechy, úzké uličky atd, objektů social. realismu je minimum (zaznamenal jsem hlavně operu). Dovedl bych si představit tam žít, protože mě tam nic neštvalo, ale turisticky je to méně zajímavé, to ano. Musím ocenit nejlepší a nejlíp seřízené semafory pro chodce, co jsem zažil. V naprosté většině jiných měst musím neustále nevěřícně kroutit hlavou, kterej monstrózní debil to dělal, a ve Vilniusu to najednou jde dělat dobře.

Riga je super a krásná. Nevýhodou je enormní množství koloběžkářů (což je tak nějak už běžné všude). Mimo centrum je to dost zabité město. Příliš dlouhé ulice, kde nic není a nedá se odbočit. Na sídlištích není jediný podnik. Riga žije šíleně bujarým nočním životem, a to i ve všední dny (především Rusové a turisti). Je úplně běžné, že přes sebe hrají tři muziky z diskotéky a do toho dva pouliční umělci.

Tallinn je rozporuplný, na jedné straně fakt hezké drobné historické jádro, to všechna čest. Většina toho ostatního je poněkud příšerná. V podstatě každý blok protíná nějaká čtyřproudá (či ještě více) dálnice, přes kterou vede série obvykle pěti zcela neseřízených semaforů, někam se dostat, je dost náročné. V rámci skleněného města je přítomna celá řada extrémně nevkusných zpatlanin moderní a historické architektury, kdy na starý barák je namáčknuta skleněná obluda zcela jiného tvaru.
Výhodou je konečně přístup k moři (ačkoliv Balt je spíš rádoby moře), u moře se nachází šílené betonové mnohaschodové monstrum z doby SSSR, které je příšerně zchátralé a jeho účel je mi záhadou.
Ale jinak dobrý :D
Ještě předtím jsem byl v polské Lodži, to moc nedoporučuju, taková horší Ostrava, něco se děje v jedné ulici, jinak je to mrtvé a velmi chátrající město, kde nic není, s opět naprosto příšernými semafory, úplně všude poházenými lahvemi s vodkou a zcela děsivými dvorky. Ale je tam levně :-)
@Jab (01.08.2022 07:54): No, Diplomatico a Zacapa nejsou úplně rumy, které piju... respektive, já nemám vyhraněnou značku a většinou piji to, co dostanu od bratra, což je pokaždé jiná flaška, ale Diplomatico jsem už roky neměl a Zacapu snad nikdy...
@S4TW (31.07.2022 20:05): Njn. Zase, když alkohol dosypeš cukrem, tak je sice jemnější, ale druhý den je ti po něm hůře, anžto játra zpracovávají ten cukr a ne alkohol. A solera rumy typu Diplomatico, Zacapa atp. jsou právě tyhle pocukrované šmejdy. Navíc Solery mají zcela fejkové označení věku, kdy udávané číslo je ve flašce vzhledem ke stálému míchání s mladšími jen v homeopatickém množství.

Pij alespoň barbadosské rumy od z Foursquare palírny (vč. Doorlys, R. L. Seale's 10 aj.) či od Mount Gay. Nebo jamajské rumy jako Appleton. Nebo Agricole rumy (resp. "rhum"). Ty všechny mají svá pravidla (interní či v rámci jednotlivých ostrovů), jsou bez přidaného cukru a není to jen bolehlav.
@Jab (30.07.2022 10:15): Tak já to myslel spíše v legraci. :c) Je jasné, že whisky málokdy pije celá společnost, ne každý ji má v oblibě. A „Nikka from the Barrel” jsem dodnes nepil, z japonských jsem zatím zkoušel snad jen tři lahve. Svého času se o ní bavili kluci u Nethara, nezaujala mě ale natolik, abych se po ní dále pídil. Obecně mohu za sebe říct, že mi japonské whisky přijdou především dost drahé, přičemž ta kvalita nastavené ceně až tak neodpovídá.
vy tady mluvíte o exotických lokacích, ale já byl včera na obřím trhu v Rize, spousta čerstvých ryb,ale ty svině je nechávají na živu v ledu,chudinky lapaj po dechu a umíraj přímo před zákazníkama. Zřejmě běžná praxe, aby se pozdějc zkazily, za mě naprosto nepřijatelné týrání a přál bych to těm prodejcům místo těch ryb.
@S4TW (30.07.2022 15:43): My sme presne tak šli, z Bangkoku sme leteli do Chiang Mai, tam sme boli pár dní a potom sme šli autobusom z Chiang Mai do Pai a naspäť a potom sme leteli na juh.

Kamarát takto šiel v období dažďov a hovoril, že strašne veľa pršalo a bolo zamračené, ale tak to bol sever, nie úplny juh, ale tak október by už asi mal byť v pohode. Mne sa napr. páčilo na období sucha, že neboli absolútne žiadni moskyti ani komáre. :)
@Tulareanus (30.07.2022 12:12): Super, moc díky za podrobný popis, něco takového jsem hledal. Takže ideální bude z Bangkoku letět do Chiang Mai a pak do toho Pai. Letíme až v půlce října, takže počasí už bude v pohodě, navíc já už byl v období dešťů v JV a žádná hrůza to není, jak si často lidi představují, naopak je všude mnohem méně turistů, ale asi i zaleží na konkrétní oblasti, vím, že díky dešťům jsme se raději vyhli Perhentian islands…
@AlieN (30.07.2022 11:42): jsem z vesnice, nasi chovali kraliky i slepice. Králíci po čase pochcipali na jakousi -ózu (mixomatózu?) a nové jsme už neporizovali. Ale jako dospělý jsem jedl králičí maso taky a přišlo mi nudné (na bazanta ani na zajíce si taky nepotrpim).

Jak táta zabíjí a kucha slepice i králíka jsem se taky díval, ale k zabíjení se dostala jen ségra. Já maximálně tak kuchal již zabiteho kapra.

Zvládnu sulc, škvarky, tlacenku, jitrnice i jelita, I vařenou prasečí hlavu ( tu jsem neměl už přes deset let a nechybí mi), ale mozek ne.
@S4TW (30.07.2022 11:55): Ja som bol v 2018 mesiac v Thajsku, ale dávali sme najprv sever - práve Chiang Mai a severne od neho, potom juh - ostrovy Adamanského mora a potom Bangkok. V rámci toho, čo sme si študovali má nejaké národné parky stredné Thajsko, ale inak nás tam nič nezaujali, tak sme tam nešli. Každopádne keď budeš v Chiang Mai, tak odporúčam ísť do Tiger Kingdom, na nedeľný nočný trh v centre (zažil som napr. čerstvý food court v nádvorí budhistického chrámu, kde ti robili BBQ z morských plodov a podobne) a na nejakú prechádzku džungľou so sprievodcom (odporúčam zobrať aj turistickú obuv, v severnom Thajsku sa ti zíde), najlepšie ak je to spojené aj s návštevou nejakých miestnych vodopádov v džungli (majú ich dosť) a kávovníkových plantáží.

Čo je ale podľa mňa highlight severného Thajska je malé mestečko Pai, ide do neho priamo z Chiang Mai autobus, myslím, že cesta trvala nejaké 3 hodiny. Je to tak trochu unikát, pretože je to ako keby miestne hipisácky pôsobiace miesto (nie je to žiadne drogové doupě, skôr je to také menej v štýle tej typicke JV ázijskej strojenosti), ako turisti tam chodia predovšetkým mladí backpackeri, boli tam hlavne francúzi a angličania, ale nie je to ako na juhu, že by to bol nejaký preturistovaný rezort s hotelmi. Práveže vôbec nie. Bolo tam aj lacné ubytovanie (ešte lacnejšie než na juhu) a pritom žiadne dormitory, ale pekne jednoizbové alebo dvojizbové drevené bungalovy. Aj tam sú fascinujúce džungle, boli sme tam kŕmiť slony, kúpať sa v horúcich prameňoch v džungli, je tam takzvaná Chinese Village, ktorá má v sebe hrad (samozrejme neautentický), ktorý aj s dedinou vyzerá ako z Takeshiho hradu. :D Je tam vyhliadka nad dedinou a streľba z luku a iné atrakcie (suveníry z jadeitu). Okrem toho je tam veľká socha budhu na kopci nad mestečkom s krásnou vyhliadkou (a veľa schodmi vedúcim k nemu). Taktiež sme sa boli pozrieť na menšiu horu, ktorá bola kedysi dávno rozbitá seizmickou činnosťou a má zaujímavé tvary (ako keby prírodné mosty vedúce nad roklinami na oboch stranách + tie rokliny boli celé červené, pretože substrát je tam extrémne železitý). No a samozrejme, každý večer cca od 18tej sa stred mestečka uzavrel pre motorovú dopravu a zmenil na pešiu zónu so street marketom.

Každopádne prišlo mi prekvapivé, koľko aktivít okolo Pai bolo. Za mňa to bol rozhodne highlight severného Thajska (zaujímavejší než Chiang Mai), tak ako bol pre mňa highlight južného Thajska to, že sme si prenajali väčší motorový čln s kapitánom na pol dňa, ktorý nás vozil po rôznych malých ostrovoch, kde sme šnorchlovali obklopení farebnými rybami.

Inak aktuálne nie je sezóna, lebo tam majú obdobie dažďov. Vhodné na cestovanie to začne byť až tak v novembri/decembri. Minimálne si treba zobrať teplejšie oblečenie, nejaký pršiplášť a potom tam nakúpiť repelent proti moskytom. Dokonca aj v ich lete v januári bolo niekedy v noci a aj ráno, ak bolo zamračené v Chiang Mai medzi 16-20 °C.
V půlce října letím do JV Asie, dal jsem v práci výpověď a v plánu je 3-6 měsíců užívání si mé oblíbené destinace. Již jsem projel Thaksko, část Kambodží, Malajsii a Borneo. Letíme do Bangkoku a chtěl bych se nejdřív podívat na sever Thajska - Chiang Mai, pak to vzít do Laosu, možná na kukačku do Kambodže (chtěl bych vidět říčný delfíny, ale otázka je, jestli se to ještě dá), pak to vzít do severního Vietnamu a postupně se dotrmácet na jih a pak asi nějaká plážová destinace jako Bali nebo Filipíny… ale v podstatě nemám moc plán, to je jen kostra, která se může měnit ze dne na den. Moje otázka je, dá se něco zajímavého vidět mezi Bangkokem a Chiang Mai? Je to 9 hodin cesta busem, takže bych spíš letěl, ale ještě mě napadlo se to dopravit postupně se zastávkami, ale to střední Thajsko toho zase tolik nenabízí nebo někdo máte nacestováno?

jo a takový tajný sen, který třeba vyjde, by bylo se dostat až na Papuu, aspoň tu západní…
Obírat uvařené králičí hlavy a vydlabávat z nich mozek, mňam... :D
Od dětství jsem se zájmem sledoval jak děda stahuje a kuchá králíky, chtěl jsem si to zkusit. I když na to abych je sám zabil bych tehdy neměl.
@Kunick (30.07.2022 10:12): Nedavno jsem se na vyrobu "mozecku" dival... na zivo bych k tomu pridal jeste jednu ingredienci a to moje bliticko :D Ale zase treba jitrnicka mi nevadi :D

A s tim mestskym ditetem je to pravda. Ja nebyl schopnej u babrdle pozrit ani cerstve zabitou slepici- kure... jen jsem se zakous do tech osvalenejch stehynek, tak mi natahovalo :) O kraliku ani nemluve.

Na to byl expert deda... vzdy delal specialitky jako ledvinky, hovezi jazyk a podobne. To vzdy aktivovalo muj davici reflex a nikdy jsem to nepozrel. Treba s tim jazykem mi to nerekli, ale hned pri prvnim soustu jsem poznal zradu a hodil savlicku :o)

Takovej kaviarek.... kazdej si lebedil na tech cernejch kulickach na chlebicku.... jak jsem se dozvedel co to je, uz jsem to nikdy nedal do ust...
@samorost (23.07.2022 21:46): Btw stačilo to. Glen Grant ještě troška zbyla. Ale je fakt, že přibyla ještě flaška Taliskeru.

Jinak největší zklamání byla Nikka from the barrel. Takové přeslazené cosi. Více podobné fejkovým solera rumům než skotské.
doufam, ze neco sezere toho dobytka (zralok, krokous, divoke prase ...)
@Zx Atari 500 (30.07.2022 00:51): Když se podíváš na složení našich potravin, tak zjistíš, že my taky. ;c) Tohle je alespoň čisté čerstvé masíčko se spoustou chutné krásné zeleninky, z toho mít strach nemusíš. Klidně bych se nechal pozvat. :c)
Nevite nekdo, co to bylo za ustni vodu, ktera se kapala do vody, aby se to naredilo a pak do ust? To pouzival kdysi deda... takze asi hadanka pro pametniky :)
Nemáte někdo tip na plážový stan, který se zabalený vejde do standardního kufru? Na netu většinou nepíšou, jaké jsou rozměry, když je zabalený...
Do kopečka, kolem dvaceti, stín a stejně dojde člověk mokrej i s merino věcmi. Od třebas toho Montane trika rozdíl nevidím. Krom tedy jednoho. Merino bude druhý den po potu cítit daleko méně. Dává mi tak smysl primárně to použití, co psal Bursoft. Tedy vzít na týden treku s batohem dvě merino trika. Jedno na sobě a druhé případně sušit na batohu. Merino věci jsou o něco těžší. Ale při tomhle použití už se i tak dá váha ušetřit, páč jich prostě můžete vzít méně.

Na jednodenní výlety jsou ale imho zbytečné. Na sport rovněž. Vydrží ten pot nasávat jen omezenou dobu. Pak už prostě jsou mokrá a studí. Jako furt lepší než bavlna ale.
Hele otevřeli jsme všechny 4. Glen Grant 15 a Ardbeg jsou litrovky. Ono to chvilku vydrží. A kdyžtak necháme někoho něco přivést. Kamarád z Vrchlabí by měl přijet určo s Arranem 10 ještě, pokud vím. Pivo do toho teda nemáme. Ale to je jen rozumné.
to je za trest .... my jsme ve trech letos ve skotsku meli 1.5 litru sebou (byl to blend Ardbeg, Deanston a tu co jsem ukazoval na fotce do 1.5L - zbytek se dopil) + jeste 1.5 litru slivovice .. setrili jsme od prvniho dne a ctvrtej den uz jsme byli skoro na suchu a meli whisky a slivovici uz jen do caje ..