Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Kultura

@NateLogan (11.06.2012 23:07): První čtyři knihy mám koupené v eng vydání (dál to zatracená Kodansha, která na to teď má práva - potom co se rozpadl Tokyopop - nevydává). Je to super.
Anime zpracování je taky dost dobré.
@konvice (11.06.2012 22:33): To si já nemyslím. To slovanské prostředí je určitě oživení proti stokrát omletým klišé, ale rozhodně to nebude klíčem úspěchu Zaklínače. Zaklínač hlavně není o velkém Dobru a velkém Zlu a nějaké patetické bitvě - je o postavách, to je zásadní změna oproti stovkám ostatních fantasy. Taky množství paralel na skutečný svět, nabourávání klišé a ostatní věci - to považuju za důvody úspěchu Zaklínače. To slovanství je spíš jen občerstvení.
Ale znovu říkám - nečetl jsem to. Hodnotím ze seriálu a hry. A dvou nebo tří povídek, které se mi dostaly před delším časem do ruky.
@Sinister (11.06.2012 22:22): Trpaslíci ano, ale taky u nich platí jistá standartizace, někde jsou chápani jako progresivní "technici" a jinde si udržují více "středověkých" rysů. Já osobně standardizované fantasy fakt nemusím, kde je elf a trpaslík cítím smrad kýče :D
Zaklínač podle mě tyhle věci dost nabourává, ale to je právě že hlavně tím že vychází z východního "náboženství" a slovanských mýtů a povídaček a já říkám DÍKY BOHŮM!
@konvice (11.06.2012 20:45): Člověče, já mám pocit, že třeba trpaslíci se ve fantasy obecně hodně vyvíjí rozšiřováním té standardizace některých jejich aspektů - celkově jsou ve fantasy dost dynamičtí coby kultura a rasa. Na druhé straně elfové jsou dost zaseklí na místě.
Kromě toho, já nesnáším téměř všechny variace na elfy ve standardních fantasy (nemluvím o Zaklínači případně Zeměploše, to přeci jen standard není) - když jsou, jsou zpravidla absolutně stejní od Pána Prstenů a nikam se nijak zvlášť nevyvíjejí - což by nutně nevadilo u základních znaků, ale představoval bych si alespoň marginální proměny a kulturní odlišnosti.
@Walome (11.06.2012 19:52): S tím jsem nikdy moc problém neměl, vdycky jsem to chápal tak, že elfové jsou něco jako utopická "vyšší forma bytí", koncept, který je ve fantastické literatuře docela oblíbený :-), a jako takoví pro kulturní ani technologický rozvoj nemají potřebu...
@UrbanScytheCZ (11.06.2012 12:14): Ideální vzít tu nově vycházející edici (nebo to jsou dotisky?), je správně seřazená. Jinak je to trochu jako s Conanem, je toho hodně, ale nutně to nedrží nějakou chronologii.

@Jack_Dark (11.06.2012 17:24): @Kubulus (11.06.2012 18:48): LOTR se musí číst spíš jakoby to byl popis kulis. Jinak je to zkrátka nuda. Kdyby se vynechala většina popisných pasáží a rozhovory se zhustily na rozumnou úroveň, byly by z toho dva díly o dvoustech stranách.
Já osobně vždycky přeskakoval první část Silmarillionu, protože mě nebetyčně obtěžovaly části o zpívání a pak jsem se k nim vracel, protože jsem nevěděl, kdo je kdo. Ostatně všechny ty mýty o stvoření světa ať už v beletrii nebo v mytologickém období lidí mě zkrátka nebaví.
Já Tolkiena nikdy příliš nemusel, ale Silmarillion je povedený. Ten si snad i přečtu znovu.

@Walome (11.06.2012 15:31): A na takovou Joycovu Odysseu by sis troufl? :-) Mne od toho všichni celý život odrazovali, ale když to teď Argo vydalo v novém překladu, přemýšlím že si na to "neskousnutelné" dílo posvítím.
@Walome (11.06.2012 17:07): Ufff, stopro souhlas. Hobita jsem přečetl, je to sympatická pohádka. Ale LOTR ? Vzdal jsme to po 150 stránkách. Nezáživnější knihu jsem asi nečetl. A je mi fakt fuk jestli se to pak nějak rozjede nebo co. Takovej Zaklínač, to je jiný fantasy kafe. A Game of Thrones taky nevypadaj marně, ikdyž tam soudím jen ze seriálu.
@Say (11.06.2012 18:16): kdysi o tom byl článek v Pevnosti (v jednom z prvních ročníků, už jsem to snad osm let nekoupil) - bylo tam cosi o alpech a sídhech, dobrých a zlých horských skřítcích, pak viktoriánský přechod do vílích charakterů... jinak Tolkien je údajně autorem současného elfího paradigmatu.
@Say (11.06.2012 17:53): IMHO v Hobitovi přišel příklon z názoru elf=víla, skřítek na klasického sličného humanoida velikosti B;) Ale přestože mají/budou mít v té době za sebou tisíciletou historii, stejně lezou po stromech a krákají odrhovačky. Ale možná to jen dělali trpaslíkům na truc...

Ale pamatuju se, bylo mi asi tak jedenáct, spolužák se mě ptal, jestli náhodou Pána prstenů nemáme doma. Já že nějaký prsten tam je - nakonec to ale byl Prsten Borgiů (spolu s Královny nemají nohy a Krásnou čarodějkou od Vladimíra Neffa). Takže jsem si to nakonec půjčil v knihovně - a pak Hobita a pak Silmarillion a pak všechny další Tolkienovy knížky, co tam měli. Dnes, po šestnácti letech, považuji Hobita za dětinského, Pána prstenů za nudu bez pořádné psychologizace a za to nejlepší z Tolkienova díla obecně mám příběh Berena a Lúthien a Sedláka Jiljího z Oujezda;) (kterého mimochodem skvostně namluvil Ivan Trojan).
@Walome (11.06.2012 17:49): Tolkienův styl vyprávění (hobití požitkářství, medděd pokuřující dýmku, elfové mihající se ve stínech korun vysokých stromů...) mě dokáže nehorázně vtáhnout. Mám ty scény pořád před očima.
@Say (11.06.2012 17:43): Ale i ten Hobit ztrácí tempo při "cestě zpátky". Nějaký autoři dokáží udržit ve čtenáři napětí, i když ví, jak děj dopadne (Stephen King), ale Tolkienovi se to podle mě nedaří.

Ale je těžký hodnotit takhle starou knihu, která je vlastně "první" svého žánru. Určitě si pochvalu zaslouží, jen jsem rád, že už jsme se vymanili z toho, že fantasy = elfové a čáry.
Hobit je moje nejoblíbenější kniha. Čtivá, silný příběh, originální, má atmosféru, úžasně napsaná... Mám ji dočtenou několikrát. Pán Prstenů je trošku jiné kafe, ale jeho detailnost a propracovanost světa je něco přímo pro mě, takže já si to nemůžu vynachválit (díky Bohu že jsem stihl poprvé knihy přečíst ještě před premiérou filmů).

Problém s filmy bohužel mám velký. Jak to totiž člověk jednou vidí, už nikdy nebude popisovaný svět vidět svýma očima=/ Musím ale uznat, že 2-3 scény Jackson trefil do mých představ na 99% (odpálení Helmova žlebu např.). Teď teda neřeším příběh, ten film zpravidla zprzní co to jde.
@Jack_Dark (11.06.2012 17:24): To nevím jestli lépe, ale neumořil mě k smrti a bylo mi +- 14, když jsem to četl. Prostě než přišel film. A líbilo se mi to, podle mě je Hobit hlavně pohádka, kdežto Pán prstenů je high fantasy s prvky National Geographic a History :)
@Jack_Dark (11.06.2012 16:55): Jo, hlavně takový ty nezáživný věci jako trávu, stromy apod. Ale poslední ránou byl ten jeho konec "takže všechno dobře dopadlo a teď vám na 100 stránkách řeknu co se stalo dál", to už jsem vzdal :)

Hobit mě bavil, ale Pán prstenů už nikoli. A i přesto se Hobita - filmu bojím. 11 nebo kolik trpajzliků, to je hrozně moc postav.

edit: na druhou stranu si nemyslím, že budou hrát nějakou zásadní roli, krom těch hlavních, samozřejmě.
Hehe, Alien Resurrection měl dobře našlápnuto. Jeunetův rukopis komiksové stylizace... Zajímavé (narozdíl od Aliens a Aliena 3 se člověk aspoň nenudí), vtipné, totálně nelogické a vycucané z palce... Tečka na závěr, která celou pointu Alienů krásně setře... Lol=) Věřím, že milovníci série to zatracují, naštěstí mě moc k srdci nepřirostli.
Tak jsem právě viděl Iron Mana...jsem jediný kdo si všiml NÁPADNÉ podobnosti scény nandavání obleku s intrem Starcraft 2? Je až neuvěřitelná... Je to tak flagrantní, že snad i uvěřim tomu, že to obě strany vymyslely nezávisle na sobě.
@Say (10.06.2012 11:19): tak zas i ti lidští alieni mají dlouhou lebku viď a ti stvořitelé jsou nám hodně podobní. Pro mě byla kontroverzní spíš ta velká chobotnice jako facehugger:). U toho Father - taky by to mohla být narážka na "I want more life Father" v Blade Runnerovi, kde to původně mělo být "Fucker":) ale kvůli ratingu to změnili:)
@Feidias (10.06.2012 11:12): Mě nejde o to, jestli to je, nebo není alien... Ale o to, že to nemá s fyzickým vzhledem "rodičů" nic podobného. Proč tak dlouhá lebka? S tím "fatherem" to byl dle mého odkaz na Aliena, kde se loď jmenovala "mother". Což sice nevylučuje fakt, že není jeho dcera, ale dávat ji roli jen kvůli "easter eggu", heh...
@Say (10.06.2012 10:55): Charlize - taky to na mě působilo, že je tam akorát jako dcera Weylanda, ale jinak je tam úplně zbytečně. K tomu alienovi - ona to totiž asi (na 90%) není stejná loď. Celá ta planeta byla vlastně pokusnou laboratoří jak to tam říkali. Takže to jakoby nemá bejt zrození aliena (toho kterýho známe), ale je to jeden z biologických experimentů. Taky čehož já jsem si nevšiml, je v tý jeskyni na střeše nakreslenej přímo Alien, takže ta potvora už existuje. Zrození Aliena tam vlastně je i není vysvětlený - díky bohu!:). Chvíli jsem se bál, že to fakt bude končit scénou kdy tomu stvořiteli vyleze z břicha a zůstane tam mrtvola z jedničky. Jinak by to měla být i jiná planeta než v jedničce za což jsem taky rád.
Tak Prometheus splnil očekávání. Vizuálně je to taková bomba, že se tu ani nedá mluvit o kýči. Oproti Avatarovi je to v tomhle směru obrat o 360 stupňů. Kdokoliv, kdo má rád sci-fi, mazejte do kina! Rovněž doporučuji znát aspoň Scottova Aliena (1978).

Druhou věcí je příběh... Kulhá. Nehorázná sinusoida, která bohužel končí v mínusu (závěr vlastně na nic neodpoví). A filmů ze stejného universia ještě pár bude.

A teď pro ty, co to viděli... Jakou úlohu tam měla prosím vás postava Charlize Theron? A proč vznikl křížením chobotnice a toho mimozemšťana naprosto fyzicky neodpovídající alien?!

Za mě čisté 4*/5. Rozhodně si časem obstarám HD rip.
Tak co říkáte na Promethea? U mě celkem spokojenost akorát mě. Normální příběh a narážky pro ty co je to zajímá. Akorát mě mrzí, že to je takový scenáristicky nedodělaný