Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Věda a technika

@MCZ (24.01.2022 21:58): Globální ochlazení po dopadu trvá jen velmi krátkou dobu (v řádu let třeba) - než se usadí prach blokující slunce. Naopak potom nastane výrazné oteplení kvůli velkému uvolnění CO2. Každopádně obojí je asi nepříliš důležité ve srovnání s délkou a periodicitou dob ledových, ty moc neovlivní.

O tomto impaktu jsem myslím někde četl že existuje taková teorie, ale nic podrobného. Na masové vymírání to vliv určitě mít mohlo, zvlášť když se takhle sešlo víc zásadních vlivů dohromady.
@MCZ (24.01.2022 21:58): oni operují spíše s tím, že se to těleso rozpadlo (původně třeba 4km velké) a zasáhla nás spíš sprška - zejména Severní Ameriku, Grónsko a Evropu.

Na konci doby ledové je jisté zjednoduššení. Jde o dobu, která se právě jmenuje Young Dryas. Jedná se o událost cca 12900 starou, tedy v době, kdy se oteplilo na hodnoty dnešních dnů, ale pak následovalo znovu velké náhlé ochlazení a následně až potom prudké oteplení na +- současné hodnoty.  obrázek (btw. je na tom grafu opět krásně vidět ono oteplení o 10 stupňů během zhruba 100 let, což krásně ukazuje onu "bezprecedentnost" rychlosti dnešního oteplování :-) )

Když si o tom člověk něco přečte, tak je víc věcí pro než proti.

Našli na spoustě míst světa, zejména v Grónsku, USA, Evropě, Mexiku, ale dokonce i v Jižní Americe, celou řadu prvků a látek, které se spojují s nárazem kosmického tělesa (nanodiamanty, iridium, platina atd.) a na všech těchto místech to datují na ten stejný čas +- 100 let.

Standardní teorie je, že tohle ochlazení způsobily ledovce a vymírání živočichů člověk (tomu nasvědčuje fakt, že například mamuti na odlehlých místech (typicky ostrovech) přežili mnohem déle.

Na druhou stranu se asi ani nedá vyloučit vliv všech faktorů dohromady.
Co je největší záhadou, pokud by za vymírání skutečně mohlo těleso z vesmíru, proč se týkalo jen některých velkých savců (mamuti, srstnatí nosorožci, velbloudi, megatheria) a ne například bizonů nebo medvědů.

Oceňuji váš skepticismus, ale děláte to, co dělala vědecká komunita právě před těmi mnoha lety a co dělala úplně stejně ohledně komety co vyhubila neptačí dinosaury, antropomofrního GO nebo kontinentálního driftu, než pak uznala, že na tom asi něco je. Doporučuji si přečíst aspoň tu wikipedii
Trochu to tu umřelo, tak toho využiju.

Co si myslíte o YDIH? (Younger Dryas impact hypothesis). Ve zkratce hypotéza o tom, že na konci poslední doby ledové narazilo do Země těleso či tělesa, která mj. způsobila vymření celé řady velkých savců.
Nedávno jsem se o tom zlehka bavil s pro mě dost seriózním člověkem, který tím dost žije, pro mě to byla víceméně novinka. Respektive už jsem o tom slyšel, ale nebralo se to nijak vážně. Prý se za posledních deset let v akademické obci dost změnila atmosféra ohledně tohoto tématu. Nejdříve výsměch, pak tvrdé odmítání, ale v poslední době vychází na toto téma prý peer-reviewed články a vypadá to, že se z hypotézy stane teorie?

Narazil jste na to někdo? Máte o tom nějaký pěkný text nebo video?

Je docela vtipné, že na anglické wikipedii je o tom docela dlouhý zásadní text a česká to vůbec nereflektuje.
@RomcaT (17.01.2022 17:10): JJ. Z nějakého důvodu je dnes (a už i pár dekád zpět) ale "celebrita" dotazována na vše. Až pak může dojít k podobné psychóze, kdy nakonec uvěří, že všemu také rozumí. :(
@Všivák (17.01.2022 13:24): mám z něj stejný pocit ;oD Občas poslouchám ty jeho názory na východu dětí a to mi vstávají vlasy na hlavě. Hlavně jako nechápu z jakého postu mluví k takovým tématům... nebo teda chápu proč má potřebu se k tomu vyjadřovat, ale nechápu proč ten jeho názor někdo bere za relevantní. Když se já budu v televizi vyjadřovat k jaderné energii, tak to asi taky nikoho zajímat nebude, protože k tomu nemám vzdělání.

Nebo jsem něco přehlédla a má k tomu vzdělání?
https://www.novinky.cz/kultura/clanek/js ... la-na-covid-40384188

Zrovna dnes jsem zahlédl další rozhovor s Duškem. Shodou okolností také na novinkách. Titulek "Je důležité umět si užít přítomný okamžik". Jako to stejné médium... Takovou "dramaturgii" fakt nevymyslíš. Tak hlavně, že jsou kliky...

Diskuze na profilu paní je teď opravdu výživná. Zvláště po tom jejím posledním příspěvku:
https://www.facebook.com/hanka.horka.3/posts/10219400574394501
Kdyz bylo zminene to slapani.... velmi zabavne je v behu slapnou na polozene kovove hrabe v trave :) Kdyz se to sejde, tak ma clovek peknou dirku v pate a jako bonus ho to jeste prasti do hlavy :)
@Zx Atari 500 (16.01.2022 02:05): no já je měl jen jednou pochroumaný, když jsem zkolaboval v metru (ojedinělý epileptický záchvat toho nejhrubšího zrna), probral jsem se na peróně a policajtka v civilu a policajt v uniformě mi, zcela dle instrukcí na každých dveřích, ale úplně nesmyslně, prováděli masáž srdce. A pak mě to bolelo ještě měsíc. Prý se to během té masáže dá ty žebra dobře zničit, když to dělá člověk pořádně.
@Dan9K (16.01.2022 01:52): Ted jsem to zrovna docet :D Ty zlomeny zebra musej bejt fakt nechutny :) Ja si je jednou jen dost osklive narazil a teda chutovka :) Jsem kdysi uklouznu a z vejsky padnul zebrama plnou vahou na hranu drevenyho masivniho stolu. Po ty ranej jsem se jen odrazil, padnul na zem, videl vsechny svaty, polejvala me bolesti horkost, ktera se stridala se zimnici, nemoh jsem se nadechnou a pak se jeste hezky v leze vyzvracel bolesti :D Tohle trvalo asi pil hodky, nez jsem se byl schopnej postavit, a zavolat si pribuzneho o odvoz na pohotovost :DD
přináším úžasný "vědecký" článek z idnesu opírající se o "odborníky z Nation Health Service" o největších bolestech. Jenom mi to udělalo radost, že mi to potvrdilo mou domněnku, že mám "štěstí" na dvě největší "obvyklé" bolesti, které člověka mohou potkat a že mě teda v životě snad už nic horšího nečeká. Je to docela dobré zjištění, protože přes tu hrůzu, se to vlastně přesto dalo celkem snést (i když v tu chvíli bych asi mluvil jinak).

Vždycky jsem měl hrůzu třeba ze zlomenin kostí, protože jsem to nikdy nezažil a přijde mi to šílené, ale asi to teda tolik nebolí.

A předpokládám, že některé rakoviny asi bolí víc....

a určitě by asi některé mučící techniky byly horší, ale to asi nepočítají mezi obvyklé bolesti.

A stejně mě vždycky nejvíc bolí to, když se praštím (a to i celkem málo) do kolene. To je něco, z čeho vlastně skoro omdlívám bolestí a řek bych, že je to akutně v tu chvíli tak stokrát horší než ty věci na prvních dvou místech :-)
Inter arma silent leges. Takže ne, nepovažuje. A i kdyby ano, tak ve všech válkách mnohem víc lidí zemřelo, než bylo znásilněno. To že se válka týká civilního obyvatelstva je víceméně až záležitost moderní doby, Ve středověku se sice občas vyrabovalo nějaké dobyté město, jenže to město mělo třeba 5000 lidí. Excesů typu mongolského dobytí Bagdádu zase tolik není.
Je vždy třeba mít na paměti, že mezi válečné zločiny se nějakou dobu považuje i sexuální násilí (během válek).
@Rapier (13.01.2022 16:51): Nejsou ani chytřejší a už vůbec ne cílevědomnější. Cílevědomnější jsou právě muži, a to o parník. Ženy mají větší fyzickou odolnost a lépe snáší bolest a nepohodlí. Jsou schopné fungovat dál, protože je to potřeba. Muži jedou na špičkový výkon v kratším čase. Žena je jako neunavitelná mula. Čili když necháš chlapa a babu pochodovat po poušti za záchranou, tak buď dojdou oba, nebo jenom ženská. To že v Leningradu za války přežily většinou ženy není důkaz vůbec ničeho. Leda možná toho, že ženy obecně za války umírají míň.
@Rapier (13.01.2022 16:51): víš to z první ruky, jakože ses už s nějakou ženou setkal? :D

jinak nevím, kdes to sebral, že jsou ženy chytřejší a cílevědomější. Říct to o mužích, tak se zase všichni poserou.
Obecně se dá možná říct, že muži jsou ode zdi ke zdi a ženy jsou "průměrnější", ale každý jsme individuál.

Btw. na Titanicu asi taky přežily hlavně ženy a děti, jsou prostě lepší :-)