Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Věda a technika

Tak mě dneska po mexickém pálivějším jídlu napadlo, jaktože jsou pálivá jídla v Mexiku - kde je samozřejmě horko jako prase - tak populární? Kdybych měl něco pálivýho sníst na snídani a pak měl jít někam nahánět dobytek, nebo tak něco, tak se asi rozpustím.

Nevíte jestli má teplé podnebí a pálivá jídla nějakou souvislost? (třeba Indie a tak). Google mi řekl jenom to, že pálivá jídla pomáhají proti chladu (duh) a že jsou antibakteriální (teda co se chilli týče).
takych odkazov ja ti dam ale naco spamovat aj tak sa to liši od krajiny ku krajine a každým mesiacom .Ešte som zabudol ako si sa smial z toho vzduchu tak plucny mor sa rozsiruje aj takou cestou čiže "skazeným vzduchom" a teoria že jeho povodcami boli iba bakterie je tiez dnes spochybnovana skratka ani dnes nepozname uplnú pravdu rovnako ako ju nepozname pri covide. Zaregistroval si že už sa valia uplne nové mutácie ? a ktovie ako proti nim bude účinná vakcína , skratka neviem ešte nič ale hlavne že ti žiješ v bezpečnej modernej spoločnosti kde už všetko vieme a nič nás neprekvapí . Toto je moj posledný príspevok na tuto temu )
@sandokan (27.02.2021 21:40): Ne? Kde jsem to napsal? Napsal jsem, že některé mory se takto šířily, jiné zase byly způsobené špatnou vodou atd. opravdu to není buď a nebo.

A ano, koronavirus má skutečně úmrtnost 2 až 3 %. odkaz
čiže podla teba existovalo iba širenie krysa - človek a všetci ludia sa nakazili iba od krýs len mel dalej ) koronavirus nema 2- 3 %
@sandokan (27.02.2021 21:18): Jojo, věřilo se u mnoha epidemií moru, že se přenáší zkaženým vzduchem, přitom to zrovna šířily spíše krysy. :))) To fungovala právě ta behavioární imunita. 2 až 3% úmrtnost má právě ten koronavirus. :-D Mory většinou uměli skosit pětiny obyvatelstva nebo víc. Nenapsal si nic, co by vyvracelo mé tvrzení, ale přesto melu dve na tři... :))) Nemocí jako korona by si tehdy ani nikdo nevšiml a zvýšené úmrí by se připisovalo zcela jiným, již známým nemocem, jako například zápal plic.
@Gordon (27.02.2021 13:56): meleš dve na tri, smrtnosť nemusí byť vôbec vysoká stačia 2 3 % , dlhá inkubačná doba , vysoká úmrtnosť aj mladých , opakované nakazenie a pod. Predstav si aj pred 300 rokmi vedeli že chorých treba izolovať a že sa treba vyhýbať styku s nimi a nedotýkať sa ich ani ich vecí ale problém bol že prave pri tom moru bola inkubačná doba niekoľko dní pričom nakazení boli bezpríznakoví
@sandokan (27.02.2021 13:24): Huh, ano, protože jak tu zaznělo, v předminulém století bychom si téhle nemoci ani nevšimly, zatímco řádily jiné, horší. Síla koronaviru je právě v tom že je velmi nenápadný a polovina nakažených o nákaze ani neví. Kdyby byl horší, smrtelnější, tak se nestihne tak snadno rozšířit během jednoho roka po celé planetě, nakazit přes dvacet milionů lidí, protože s ním lidé budou mnohem účiněji bojovat a zafunguje tu mnohem úspěšnější behavioární imunita, jak píšu, nemoci s vysokou úmrtností nemají v moderní společnosti šanci přežít, protože lokálně vybijou větší procento populace a nestihnou se přenést na další jedince. Což v historii neplatilo, protože studovaných bylo málo a žádný člověk neměl ani tucha, jak takový vir nebo batkerie vypadá, natož aby věděl o jejich existenci. Dnes nemoce umíme rozlišit, víme, co je způsobuje a umíme studovat, jak se šíří a předejít tomu.

Realita je holt nudnější než béčkový zombie film, bohužel, jestli tohle nechápeš, tak už nevím, jak ti to vysvětlit.
S lidmi, kteří si nedokážou spojit dvě věci do jedné a raději uvěří nějaké své fantazii nebo konspiraci je internet plný, a jestli mě nechápeš, tak už nemám náladu tě přesvědčovat o tom, že se pleteš. Líp to holt popsat neumím.
napísať - "To, že tu bojujeme s relativně nenápadným koronavirem je naopak důkazem toho, že horším nemocem dokážem předejít " je niečo tvrdiť a o daném tématu nič nevedieť
@sandokan (26.02.2021 18:48): Níčivé nemoci jako mor v dnešní společnosti nemají šanci se rozšířit a kosit populaci, dřív se ani nevědělo, jak se nemoce šíří a že si má člověk mejt ruce. To, že tu bojujeme s relativně nenápadným koronavirem je naopak důkazem toho, že horším nemocem dokážem předejít. Síla budoucích pandemií ať už bakterií nebo virů, spočívá především v jejich schopnosti šířit se skrytě, s čímž souvisí i letálnost, dýměják se ti těžko dnes rozšíří po celé evropě, když si všimnem, že na něj do týdne odpadne celé město.

Nemoci s vysokou úmrtností se sice můžou občas někde objevit a způsobit lokální epidemii, ale stejně jako se rychle objeví i rychle zmizí, protože jsou příliš nápadné a nedokážou v moderní společnosti přežít, narozdíl třeba od koronaviru, který má defakto jistotu, že tu s náma již bude navěky, jen ve zmutované formě.

Tyhle apokaliptické fantazie jsou sice hezké, ale s realitou mají málo společného.
@hanak_v_exilu (26.02.2021 19:20): myslel som každodennu závislosť nás všetkých napr. panika by sa nekontrolovateľne širila cez všetky informačné siete, vďaka súčasnej mobilite by choroba prenikla všade a samozrejme mal som na mysli situáciu, že by sme na ňu nemali žiaden liek ako to bolo vtedy.
@hanak_v_exilu (26.02.2021 18:26): veď áno, ja som sa zamyslel, že ak by sa v dnešnej globalizovanej mobilnej dobe rozšírilo niečo tak smrtnostné naviac s brutálnym bolestivým priebehom a príznakmi pomätenosti tak by to bol naozaj horor. A tá naša totálna závislosť od techniky by možno nebola výhoda ale práve naopak.
@sandokan (26.02.2021 17:42): To se nedá takhle brát. Mor je za dnešních podmínek prakticky nešířitelný a koronavirus má zlomek jeho smtnosti. Kdyby byl koronavirus tehdy, tak by populací prošel bez povšimnutí. Kdyby se dnes šířila choroba přenášená krysama s úmrtností 75%, tak bude reakce lidí vypadat taky úplně jinak. Lidi jsou furt stejní, ale víru ve zdravý rozum bych ztratil třeba kdyby se díky šáhlým biomatkám znova rozšířily dětské nemoci jako spalničky nebo dětská obrna.
teraz čítam Morový rok od Dafoea a vidím že pred 350 rokmi mali rovnaké problémy ako dnes aj napriek celému vedeckotechnickému pokroku, ale aj tak mám pocit že keby nás dnes zasiahlo niečo tak ničivé voči čomu by sme boli rovnako bezbranní je s nami amen, ani si nechcem predstaviť ten armagedon
https://zpravy.aktualne.cz/domaci/pribyv ... 1eb8335ac1f6b220ee8/

Zajímavé ten věkový sestup. Španělská chřipka to není, tam byly oběti mezi mladými v procentech jinde. Ale i tak je tu vidět nějaký trend směrem k mladším pacientům v těžkém stavu.

Koneckonců dle statistiky níže už jsme na 136 zemřelých do 44 let (z toho třicet sedm do 34 let věku). S výraznou převahou mužů. Logicky. Na chromozomu "Y" se evoluce zrovna nevyznamenala. :)

https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19/prehledy-khs

P. S. Odkazy na aktuálně chodí! Vlnovka už asi ukončila své období teroru. :)
A to buďme rádi, že kdysi Heger skončil dříve, než to zde spolu se svými stranickými kumpány stihl podělat úplně. Už tak nás teď může likvidace nespočtu nemocnic a zdravotnických zařízení mrzet. :c(
@hanak_v_exilu (19.02.2021 15:27): Rusko shořelo, o tom se už vůbec nemá cenu bavit. Amerika seškrtává hlavně podle vládnoucí politické strany a podle ekonomických krizí, to je pravda, ale seškrtává jenom tak že zpomaluje - ono i z toho Constellation, co bylo za Obamy zrušeno, většina přežila a pokračuje dál pod jinými programy.
@AlieN (19.02.2021 14:53): Já bych tomu rád věřil. Ale takových plánů už bylo a nakonec všechny skončily v šuplíku. Přijde hospodářská krize nebo vyostření mezinárodní situace a jako první se osekají tyhle "neproduktivní" výdaje. Rusové to udělali a teď se sotva škrábají tam kde byli před dvaceti lety. Amerika tak hluboko nikdy nepadla, ale svoje plány zatím taky vždycky seškrtala.
@hanak_v_exilu (19.02.2021 14:40): Záleží jaké předpoklady - spousta věcí co se v sedmdesátkách i později čekaly že v budoucnu budou pak byla zavrhnuté jako nesmyslné nebo přinejmenším neoptimální řešení a vůbec nikdo se o ně už nesnaží. Bez ohledu na to jak pomalu nebo rychle se technika od té doby vyvíjí.

A nemyslím si že to úplně scrapnou - zpoždění by mě nepřekvapilo, vůbec, ale je to už moc daleko v produkci na to aby všechno zahodili. Orionů mají rozestavěných několik, SLS stojí a má letět letos (což teda mělo už loni... a předloni..), a na Gateway spolupracuje půlka světa jako kdysi na ISS.
@AlieN (19.02.2021 11:39): Čtu to od půlky devadesátek. Sranda je, že technika furt ještě nedohnala překpoklady z doby kdy Pacner a další tyhle knížky psali. Což se o většině jiných oborů říct nedá.

Jsem k tomu skeptický. Obama program Constellation zrušil. Trump ho sice částečně obnovil, ale předpokládám že vůle k pokračování nebude velká. I tak byl příšerně zpožděný a nerealistický. Původně měli Američani letět na měsíc snad už loni nebo předloni. Dotáhnutí by stálo spoustu peněz. Biden musí financovat nákladné sociální programy, do toho přijde Zelený úděl, možná reparace černochům, nebo jak tomu bude říkat. Jestli zbudou peníze, tak je dostane námořnictvo, protože to se proti Číně hodí víc než PR na Měsíci. Jestli USA Číňani nedonutí k větší aktivitě, tak si budou hýčkat svůj náskok a pokračovat v menších misích pomocí automatických sond.
@Gordon (19.02.2021 11:36): Taky mě to napadlo, jenže on ten vnitřek má být dost modulární, chtějí vozit ve víceméně té samé raketě jak mraky satelitů, tak třeba i stovku lidí, takže s tímto by museli celou loď vyvíjet několikrát úplně jinak - a tu stovku lidí stejně nezachráníš, nemáš jak. Kdyby tam byla jen třeba pětičlenná posádka a nikdy nic víc, tak je to jednodušší.
@hanak_v_exilu (19.02.2021 11:18): Ne nepočítalo, počítalo se s tím že boostery které padaly do moře budou přistávat a znovu se používat jako to teď dělají Falcony, ale tohle technika tehdy nedovolila. Je to nesmysl, když můžeš ty motory použít znovu tak tou jednostupňovou raketou nic neušetříš a nic ti to nepřinese, jen menší efektivitu a problémy navíc. Fakt si o tom raději něco přečti a zkus se nad tím prvně zamyslet, než abys dál omílal pořád to samé dokola.

"Cesta na Měsíc by byla pořád drahá, pořád komplikovaná a pořád nebezpečná. USA do toho nepůjdou, pokud nebudou mít dost dobrý důvod."
No... jo, ona JE pořád drahá a nebezpečná, ale ty USA do toho i tak jdou a jde do toho i SpaceX. Těžko říct jestli v NASA SLS dotáhnou do konce a úspěšného provozu a nebo nakonec skončí na levnějších Starshipech, ale jedno z toho poletí v dohledné době určitě.
@AlieN (19.02.2021 11:25): Ještě mě napadlo, že by mohli udělat mezisekci, kde by se loď odpojila od nádrží a nákladového prostoru, jednorázovými boostery odstřelila. Ale to by snižovalo integritu a navíc by to bylo pro tak obrovskou loď jako kdyby Boeing měl udělat překrut.
@AlieN (19.02.2021 11:17): Dodatek - tak ne, rakety Starship se na to startují příliš pomalu, takže to bude stejně jako u raketoplánů... s tím že tohle snad bude trochu spolehlivější. Faktem nicméně je že na palubě Starship má být hodně nepříliš trénovaných civilistů, a ti by stejně ty géčka při odpalu záchraného systému dost možná nepřežili.
@AlieN (19.02.2021 11:05): Proto píšu že se tomu konceptu přibližoval, ne že ho dostáhl. Počítalo se s tím, ale technika to neumožnila. Takže ne, není to jen představa autorů space oper, ale i představa NASA. Nicméně i tak to bylo to nejpokročilejší a nejambicióznější co lidstvo vymyslelo. Může se to zdát jako slepá ulička, zvlášť protože se NASA vrátila ke konceptu klasických raket, ale v principu je to řešení správné. Kdybych to měl přirovnat k něčemu v historii, tak je to podobné jako když chtěli vikingové osídlit Ameriku. Selhali, protože na to neměli zdroje, lidi ani technologie. Princip byl správný, ale pokus přišel moc brzo. Takže abych to už potřetí vrátil k původnímu tématu. Cesta na Měsíc by byla pořád drahá, pořád komplikovaná a pořád nebezpečná. USA do toho nepůjdou, pokud nebudou mít dost dobrý důvod.
@AlieN (19.02.2021 11:05): Ono u Starship bude největší překážkou absence únikového systému, třeba Dragon v tomto měl výhodu, mohl se rychleji použít pro lidi, protože když se cokoliv pokazí, stálé to může tu loď odpálit do pryč od nosičů. Zase výhodou pro Starship bude právě to, že oproti raketoplánu to zvládne letět mnohem dál a taky to unese enormní náklad.
@hanak_v_exilu (19.02.2021 10:56): Je to kravina, to není "obecná představa", to je představa autorů space oper ala Star Wars ;)

Raketoplán odhazoval první stupeň s motory stejně jako jakákoli jiná raketa, na orbitu tak doletěl už jako "druhý stupeň" na svých motorech, a nikdy nebylo v plánu že by se podíval dál než za za ni.

NASA je určitě v regresivním stavu co se týče orbity Země a soustředí se na vzdálenější místa - kde nic jako raketoplán prostě použít nejde. Naopak Starship z principu funguje úplně stejně jako raketoplán, akorát nepřistává jako kluzák ale mnohem elegantněji a přesněji.