Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Věda a technika

@mazar1234 (05.08.2019 21:07): Kdo mluví o obětování životu? Celou dobu jsem myslel že argumentuješ proti riskování za cílem toho, aby si nezemřel jako plebs, jehož jméno si přečte nějakej jouda za dvestě let v rodokmenu, když na něj náhodou narazí a tím tvá existence končí. Jde o to že stojí za to riskovat život, pokud tvůj život, informace po tobě, že si existoval neupadne v zapomnění v podstatě pár let po tvé smrti. K čemu pak žiješ, když po sobě nezanecháš absolutně nic snad kromě dětí, jejihž děti dětí nebudou mít páru, že někdo jako ty existoval, pak si jen nicotnost, co nic nedokázala a žila stejně ubohý život, jako miliardy dalších, jen ovce ve stádečku.

Tady nejde o pojmenování ulice nebo medaily na rakvi, ale o to že si tě vesmír, nebo alespoň lidstvo, v nějaké podobě informace, zachová.

Mě osobně je můj život ukradený, nejspíš budu členem toho stádečka miliard lidí, snažím se jen vysvětlit, proč tohle někdo dělá. Tldr, kdyby mi někdo nabídl stát se jedním z prvních kolonizátorů třeba na měsíci i za cenu toho že do pěti let od kolonizace chcípnu, tak jdu do toho, je to jakkoliv lepší, než dělat životní rutinu sedmi miliard lidí, kteří sledují pořád ten samý harmonogram života, co dělali jejich předci i před tisíci lety.
@Gordon (05.08.2019 20:18): V WW2 žiadny reaktor nebol, a tie percentá sú v rámci Nazi, Japonských, Ruských, Britských USA alebo nejaký matematický priemer....

Ale áno, niekto sa obetovať musí aby bol dosiahnutý upgrade, osobne som nikdy týchto hrdinov nepochopil, nikto im nikdy život nevráti, asi im tá medajilčka na rakve za to stojí.
@Gordon (05.08.2019 18:35): Máme leda tak hovno. Jakákoliv kolonie na Marsu je teď (a v tomhle století) nesmysl, pokud se zásadně něco nezmění. V první řadě je ale třeba udělat stálou základnu na měsíci, to jakékoliv pokusy o kolonizaci Marsu zjednoduší.
Gordy moc hraje ty vesmirne hry a kazdej den si pouti Martana... :) Ja treba odhaduju, ze "kolonizace" blizkejch planet zacne, az po nejakem globalnim konfliktu. Teda pokud tu jeste nekdo zustane. Uplynulo 60 let od pristani na Mesici a jake byly tenkrat plany... :) Od psoukani Muska k osidleni Marsu je jeste hodne daleko, kdyz pujde vsechno dobre n ty nasi planetce..:)
@AiMLEzZz (04.08.2019 22:24): Ano, iontové motory mají sice malý tah, ale jsou nejůčinější a tak mohou mít vyšší potenciální Delta-V a zároveň sebou vést ménně paliva. Ano, většina asteroidů rotuje, proto je třeba vybrat nerotující, kde rychlost nehraje roli, protože při manévru zakotvení budou mít v podstatě stednou rychlost a stačí malé pšouky k tomu aby se přiblížily, navíc pochybuji o tom že by samotný manévr stál čistě na pohoných motorech, raketa by určitě měla pomocné trysky.

Cena paliva je asi ten nejmenší problém. Raketa bude muset startovat s klasickými chemickými motory, protože iontové neunesou sebe sami.
@Gordon (04.08.2019 19:26): Docela by mě zajímalo, jak jsi přišel na ty iontové motory. Pokud vím, iontové motory mají hrozně malý tah, což asi nevadí při dlouhých letech, kdy není potřeba moc složitě manévrovat, ale ve chvíli, kdy musíš provést něco tak složitého jako je přistání na rychle se pohybujícím tělese (nezapomínejme, že ten asteroid bude nejspíš rotovat), tak nevím, jestli jsou dost dobře použitelné. Nemluvě o tom, že po cestě zpátky budou muset manévrovat třeba se stotunovým nákladem. Pokud ten asteroid přeletí, pak to budou muset dobrzdit, a s tak slabým motorem to může být běh na dlouhou trať, nemluvě o spotřebě paliva.

Další věc je cena paliva. Docela by mě zajímalo, jak si stojí současná chemická paliva proti xenonu, ale můj osobní typ je, že xenon (navíc v extrémně vysoké čistotě), je výrazně výrazně dražší. Podle rychlého googlu naplnění současných experimentálních sond s iontovými tryskami stojí stojí asi 16 milionů dolarů (i když věřím, že NASA samozřejmě najde nějaký způsob, jak tu cenu snížit, buď jako velkoodběratel, nebo pomocí nějaké šetřivé technologie), a to se bavíme o strojích, které na oběžnou dráhu nejspíš nese chemická raketa a které skorou nic "nenesou".
@AiMLEzZz (04.08.2019 16:31): Rychlost je relativní, Asteroid letí například rychlostí (ty čísla neber vážně, vymýšlím si jen pro potřebu vysvětlení) 121 200 km/h vzhledem ke Slunci, Země pak orbituje vzhledem ke slunci například 122 500 km/h, daný asteroid má tedy nejspíš větší vzdálenost od slunce. ovšem záleží i na tvaru danné orbity, na které se rychlost může neustále měnit. Tedy nejtěžší věc je dostat raketu s dostatečným Delta-V (hodnota určující energii rakety) na asteroid. Ovšem pro účely přemístění se na něm nebude přistávat, nýbrž se do něj raketa zakotvý, navíc to nemůže být velký asteroid, protože ten by potřeboval tisíckrát více Delta-V, osobně si myslím že by se použily iontové motory na xenon, a mise by tak trvala několik měsíců, NASA měla pro projekt již vytipované asteroidy.

Těžba je ovšem už něco jiného a těžšího, to jestli by se těžba vyplatila je dobrá otázka, myslím si že ano, asteroidy mají takovou koncentraci drahých kovů a prvků, že by jediná těžba například sto tunové skály mohla srazit cenu zlata na Zemi na dvojnásobek ceny mědi, třeba. Taky se ten asteroid může cíleně za vidinou zisku nasměrovat na kolizní dráhu se zemí a nějak rozumně ho zpomalit, aby neexplodoval ještě v atmosféře a potom jednoduše extrahovat místo dopadu, třeba někde v poušti. Nebo se také může nasměrovat na měsíc, ovšem to už je hudba budoucnosti.

Mimochodem i to přistavání na asteroid máme už vyzkoušený, tedy né na asteroid, ale na kometu, ta dokonce svoji trajektorii může měnit, to mi přijde víc hardcore a přesto jsme to zvládli.

Mimochodem ono vypočítat dráhu pro přistání bude s dnešnímy počítači asi ten nejmenší problém.
Mimochodem2: Pro přistání na měsíc máš jen jeden pokus, když se cokoliv nepovede - přistane se s ohňostrojem. Malý asteroid jde přeletět a zkusit přistání znovu, tedy za předpokladu, že se upraví dráha letu.
@Coldplaz (04.08.2019 14:02): Cože? :D

@Gordon (04.08.2019 14:29): No, s tou těžkou asteroidů bych nebyl tak optimistický. Přece jenom spočítat trajektorii a palivo pro přistání na asteroidu letícím vesmírech rychlostí v řádu tisíců kilometrů za hodinu zní jako extrémně obtížná záležitost, vedle které přistání na Měsící vypadá jako procházka růžovou zahradou. Je také otázka, jestli se něco takového vůbec ekonomicky vyplatí.
@Samariel (04.08.2019 13:39): Keby neboli náboženskí extrémisti, tak by sme dávno kolonizovali Mars a preskúmavali galaxie. Tým nemyslím len kresťanstvo a islam, ale aj náboženstvo súčasného záapadu, ktorým je progresivizums.
@Samariel (04.08.2019 13:47): Jakože většina světové populace bude žít na jediné obyvatelné planetě v blízkém hvězdném okolí. Jistě. Ty tvoje stupidní otázky z tebe zase jedou, jak na běžícím pásu.
@AlieN (03.08.2019 17:53):Tak tomuhle se říká kyberšikana! Kde jsou "People for the Ethical Treatment of Robots?" když jsou potřeba? Tohle nám jednou spočítaj. Namelou nás do salámů pro kočky. :(
@Steve (03.08.2019 11:46): Ono je těžký to obhájit hlavně před občany, kteří to celé platí - politik dělá hlavně to za co ho občané zvolí/co mu do budoucna zajistí lepší preference, jediné co zmůže je ten tlak trochu nasměrovat.
On ten citát se totiž dá vtipně obrátit taky tak, že nebýt politiků, tak nejsme ani na Měsíci.
Btw, asi to tu nepatří, ale nedá mi to: Neznáte nějaký online kurz jako Coursera, kde by se dalo naučit psaní filmových scénářů?
Si myslím, že na Mars se v tomto případě dostane až generace v roce 2100.
Škoda, mno. :-(
@Steve (02.08.2019 22:14): Ono to bude krapet složitější a je fakt, že za zamrznutím vesmírného programu může politika, jsou to taky politici, co rozhodují o rozpočtu NASA a před nějakým tím rokem například museli kvůli ustřižení rozpočtu zrušit projekt s napíchnutím rakety do asteroidu za cílem jeho posunutí na měsíční nebo zemskou orbitu. Je ale třeba také brát v potaz to, že program Apollo bylo politické poměřování piňďourů v tom, kdo má lepší rakety, na které jde přidělat jaderné hlavice.

Mimochodem, víte, že program Apollo není pojmenovaný po řeckém bohovi, ale po američanovi, co měl původ v česku a stal se výškovým rekordmanem? Vyletěl s upraveným dvouplošníkem do rekordní výšky.
Jeho otec měl totiž rád řeckou mytologii.
Taková legrační vsůvka: Ředitel NASA prohlásil, že nebýt politiků, už jsme dávno na Marsu.
Krysa s lidskou slinivkou: odkaz

Elon Musk oznámil, že v srpnu bychom se mohli už dočkat letu vodní nádrže do výšky 200 metrů. Do konce roku pak letu prvního prototypu Starship, tomu ale nevěřím.

Also, SpaceX získalo kontratky na spolupráci s NASA na vývoj technologií na přistávání obřích raket na měsíci, což je celkem logické vzhledem k tomu jak si to dávaj s prstem v nose na Zemi. Dále získali kontrakt také na přečerpávaní paliva v kosmu, což je ještě duležitělší a taky "focking haard". Protože přečerpávat natlakované nádrže ve vákuu asi nebude žádný med.
@Coldplaz (30.07.2019 18:51): Kdybychom ty učitele aspoň trochu platili, tak bychom po nich mohli něco takového požadovat. Jinak jakápak matematika, to jsou obyčejné kupecké počty. Jak v tom nejsou alespoň Sobolevovy prostory, tak to nemá grády :)