Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Software

Mám jeden problém, potřeboval bych vytáhnout z ivysílaní ČT jeden pořad, protože mu za měsíc skončí licence k přehrávání a já bych si ho chtěl zachovat “na věčné časy”. Existuje nějaký, ideálně free, software, který by to uměl a vytvořil standardní video? Konkrétně by šlo o toto: Kde domov můj (kde jsem se včera objevil) :) Předem děkuji za případné rady.
Návod pro Windows 10 (předpokládám, že v W11 to bude hodně podobné):
- Otevři v nastavení menu "Přidat nebo odebrat programy".
- Klikni na "Volitelné součásti".
- Nahoře klikni na plus "Přidat součást".
- Najdi "Microsoft Paint" a nainstaluj. Pokud v seznamu tuhle možnost nemáš, už je nejspíš nainstalovaná.
- V Průzkumníkovi otevři C:\Windows\System32. Najdeš tam soubor mspaint.exe. Vytvoř si zástupce na plochu a je to.
Pokud vám na Windows 10 a 11 chybí klasické Malování, podařilo se mi ho rozchodit. Není potřeba na to stahovat žádné third-party aplikace, což je rada, kterou se při googlení dočtete skoro všude (a tohle MS nezvládl, protože si tak plno uživatelů zavleče do počítače nějaké brebery).

Pokud by o to měl někdo zájem, sepíšu postup.
Mobilní dotaz: Mám Samsung a zajímalo by mě, co se stane, když mám vypnuté automatické aktualizace a některé aplikace neaktualizuju? Např. cokoliv s Bixby apod., protože to vůbec nepoužívám.

Po čase mi to upozornění na aktualizaci aplikace zmizí. Asi se nainstalovala automaticky, což?
Nová mobilní verze Vivaldi umí přehrávat videa na internetu na pozadí (tzn. třeba hudbu na youtube). Nevím, že by to doteď uměl jiný prohlížeč. Nikde žádné zmenšené okno v rohu, prostě to hraje a dá se dělat jiné věci. Ins vypnutou obrazovkou. Snad brzy bude verze pro iOS. Páč Safari je tam k pláči (mám služební iphone).
Výkonostně nejspíš žádný posun, ale v CP77 méně ghostují pohybující se objekty, v mlze se taky chovalo dost uboze a nevšim jsem si že by to nyní dělalo.
@Cobot (21.02.2023 15:36): DLSS 3 je DLSS2 plus Framegen. Tzn. ta 3.1.1 verze je jen další verze dvojky a je normálně použitelná s tvojí kartou, jen nebudeš mít ten framegen, jako obvykle.
@Kwoky (21.02.2023 12:21): Tak DLSS soubor je v adresáři hry, ovladač ti určitě nebude přepisovat soubory všude po PC. A možná je licenční domluva, že autoři si updatují DLSS na vlastní uvážení, protože přeci jen asi není garantováno, že nejnovější verze bude správně fungovat se starší hrou.
Tak mě z diskuze napadlo, že kdo používá RTX karty a neštítí se DLSS, tak je možné si jej od verze 2 a dál ručně updatovat, pokud to neudělají autoři her v nějakém patchi. Jedná se v podstatě jen o jeden .dll soubor, který je potřeba nakopírovat na místo toho původního v adresáři hry.

Tady je možné si stahovat jednotlivé verze.
https://www.techpowerup.com/download/nvidia-dlss-dll/

Updatnul jsem si takto Metro Exodus. Nevím, jestli tam rozdíl, nicméně různé verze DLSS řeší různé neduhy, ghosting, aliasing v nižším rozlišení atd., takže minimálně se tím asi nic nepokazí. A prý třeba v Red Dead Redemption 2 poslední verze 2.5.1 hodně vylepšuje obraz proti původní implementaci.
@Dan9K (12.02.2023 22:21): Souhlasím ale to je teď dej to mu ještě 20let a jsme nahraný :D
Já jsem rád, že jsem člověk co není fixovaný na telefon. Dokonce jsem si zrušil i internet v telefonu.
hele já bych ty děcka v tomto nepřeceňoval. Stran skutečně práce neumí reálně vůbec nic. Samozřejmě až na výjimky. Nejsou bohužel vedeni k tomu pracovat samostatně, takže když jsou před problémem, tak ho nevyřeší.
Ano, jsou obvykle zručnými a závislými uživateli. Mají najetý palce. Zároveň ale minimum z nich umí psát dobře na klávesnici. Takže možná jestli se bavíme o určité eleganci toho, jak to drží v ruce a tak, tak to určitě vítězí :-)

V době, kdy byla distanční výuka, se jejich neschopnost projevovala naplno. Musel jsem všem vysvětlovat, jak si zapnout mikrofon, netušili, že skrz ty tři tečky se dostanou do nějakého nastavení. Ve chvíli, kdy byl problém komplexnější, jakože měli třeba aktivní gate (tzn. potlačení šumu), tak to byla akce na celou vyučovací hodinu. Ale zase se projevovala ta závislost. Týpek si položil mobil k piánu a nebyl schopen vydržet to, že na něj nebude pořád hmatat a nějat to štelovat a něco tam mačkat.
Pak jsem měl naopak žáka, kterýmu už bylo 18 a měl to totálně vychytaný, propojený se zvukovkou, dvěma kamerama, zvuk šel z jiného zdroje, aby byl dokonalej atd. Vidím tam ten zlom okolo 15-18 let, ale do té doby jsou obvykle fakt marný. Myslím si, že obecně je na tom nejlíp ta "naše" generace. Byli jsme u počátku internetu, u počátku mobilů, máme tak už určitý nadhled, máme ty zkušenosti, zároveň se toho ještě nebojíme a pořád ještě jakž takž zvládáme novinky.
@Gordon (12.02.2023 21:08): Ono se stačí podívat na dnešní děti, jak ovládají tablety a chytré telefony. To je úplně jinde, než čtyřicátníci. I volání je jinak, jak nevoláš na namazaný chleba, tak si stará garda. :)
Má šedesátiletá mamka hraje Cyberpunk...
To bude prdel, až si z nás mladí v roce 2050 budou dělat prdel, že ani neumíme pracovat s neurální síti, nebo něco podobného.
@Strady (12.02.2023 16:41): Mimochodem, jestli to opravdu nepoužívá na nic jiného, tak nemusíš hned ten windows aktivovávat, desítky jde nainstalovat i bez klíče, jen budou omezeny v customizaci a občas se ti připomenou, že je máš aktivovat.