Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Software

@Paul (07.01.2022 14:32): Mě třeba velmi vyhovuje Start menu uprostřed. Byla to paradoxně první věc, kterou jsem změnil a vrátil ho zpět nalevo, kde bylo odjakživa. A pak mi došlo, že když mi vyskočí přímo před očima uprostřed monitoru, je to fakt lepší, než ho mít vlevo. A vrátil ho zpět.

Velmi často třeba používám možnosti rozvržení oken. Najedeš na ikonu vedle křížku u okna, počkáš moment a vyskočí Ti možnosti jak si okna uspořádat. Už jsem to použil nesčetněkrát.

Celý systém mi přijde subjektivně svižnější, vše reaguje o ždibec rychleji. Zaoblené rohy jsou fajn.
@ZephyrCZ (07.01.2022 09:41): Díky, mrknu na to. Ne, že bych byl po Win 11 tak dychtivý, ale u noťasu, na kterém jsem o dost častěji, jsem si na ně zvykl a teď, když bývám o něco častěji na stolním, mi jejich funkce trochu chybí.
Takový zvláštní dotaz. Je možné nějak "přinutit" PC, aby se z Windows 10 aktualizoval na Windows 11? Nedávno jsem musel kvůli novému SSD reinstalovat OS a přestože už je to pár týdnů a systém mi píše, že jsem na Windows 11 připravený, pořád mi to možnost upgradu nenabízí, přestože před tím reinstalem tomu tak bylo (pravda, taky to nebylo hned). Nebo je to výhradně na tom, kdy to Microsoft vyhodnotí sám a samotný uživatel to nijak neurychlí?
https://m.youtube.com/watch?v=Rlg4K16ujFw

Tak. Linux výzva už je hotová prozatím.

Btw sám jsem zkoušel přes VirtualBox chvíli Mint, Pop!_OS a pak to Manjaro v Gnome, KDE i Cinnamon variantě. Na tom Cinnamon Manjaru jsem nakonec skončil. Zprovoznil jsem tam dost okolního softwaru, který používám. Resp. některé funkce (mail, poznámky atp.) jsem přiřadil přímo do prohlížeče Vivaldi, na kterém jedu i na dalších zařízeních.

Zkusil jsem i LibreOffice a OnlyOffice. Oba zvládají základní funkce domácího MS Office. Only je hezčí a jednodušší (a využívá taby, což je super). Libre má více funkcí. Bohužel MS fonty jako Times New Roman je třeba doinstalovat. Příslušný package jsem instaloval přes Terminal. Jinak jsem ale Terminal víceméně nepoužíval. Přece jen to není něco, co bych chtěl jako normální uživatel denně vidět. Btw pokročilé office věci jako Access ale Libre ni Only neumí.

No a asi po týdnu jsem svoji instalaci Manjara bricknul. Měnil jsem mirrory, odkud stahuji package (zjednodušeně "programy"). Přičemž poté je podle manjaro wiki třeba spustit jeden příkaz v terminalu. Manjaro to samo neudělalo a ani mě neupozornilo. Na problém jsem přišel až když manjaro nenastartovalo. Poukázal jsem na to na jejich fóru. Odpovědí mi bylo, že to je na wiki. Což jsem odepsal, že už teď vím, ale moc blbuvzdorné to není a bylo by fajn, kdyby bylo v GUI nějaké upozornění nebo ten příkaz provedlo Manjaro samo. Hádám ale, že to kvůli mně měnit nebudou. Byť to byla čestná "noob chyba".

I můj závěr tak je, že Linux v příštích letech můj hlavní systém nebude. A to jsem hraní ani nezkoušel. Resp. jsem zkusil jen Fallouta ze Steamu, který ale na první dobrou nešel. Ale možná bych na to přišel později. Problém mohl vězet i v tom, že jsem používal onen VirtualBox.

Btw stále by potřebovaly i ty milejší Linux distribuce o fous srozumitelnější instalaci. Dostanete se tam k výběru "file system". V možnostech je ext4, fat32, btrfs a xfs. A samozřejmě tužku víte, co to znamená. Zase ale mají manuál, wiki atp. Byť výhody a nevýhody uvedených v nich moc popsány nejsou. Prostě i tady to ještě chce trochu zabrat.
Nemáte někdo tip na proxy server? Odezva není zásadní a datové přenosy ne nějak vysoké (žádné video).
Před týdnem jsem si koupil nové PC a dneska v noci se mi aktualizoval W10 na W11. Nic nešlo spustit a když jo tak se PC sekalo, procesor běžel na 100%. Vrátil jsem se na W10 a v pořádku.
Právě sem na steamu koupil hru....ok to není zajímavý, ALE při prvnim pokusu to chtělo typicky potvrzení v internet
bance, to sem nechtěně stornoval.....a co se stalo při druhym pokusu? Už
to nechtělo žádný potvrzení a automaticky platba proběhla, protože to
byla druhá jakoby akce ze stejnýho učtu na stejný službě, takže pokud mi
někdo ukradně kartu tak jednoduše obejde 2 fazovou ochranu tim, že
první transakci stornuje.
@Jab (21.12.2021 20:37): díky mrknu se. :)

Dalo mě to práci najít, jsem zvyklý z práce na OS v AJ.

Kdyby náhodou byl někdo jako já frustrovaný z automatického update driverů by Windows 10 tak cesta jak tohle divadlo definitivně zarazit je:
Tento počítač - Vlastnosti - vybrat Upřesnit nastavení systému (v sekci Související nastavení) - na záložce Vlastnosti systému zvolit Hardware a zde světe div se! zvolit Nastavení instalace zařízení a zde je volba:
Chcete automaticky stahovat aplikace výrobců a vlastní ikony dostupné pro vaše zařízení?
Ano (doporučeno) - tohle nastavení je tam by design
Ne (vaše zařízení nemusí fungovat podle očekávání) ------> Už jedině tuto volbu! A nikdy více defaultní.
@Jab (21.12.2021 19:12): bohužel se obávám, že má nejspíš pravdu. :)
No nic driver jsem vyřešil. Mám Windows OS, respektive Windows Server OS rád, ale z desktopu mám občas rozporuplné pocity. W11 jsem kvůli přednášce na univerzitě instaloval v Hyper-V do VM a upřímně nevím zdali bych je chtěl mít na svém desktop PC. Třeba časem, uvidíme.

EDIT: to už je zoufalé, sotva jsem všechno hezky vyčistil, nahrál si jen ty drivers které chci, ne že mi tam zase cpe Windows automaticky AMD System driver co mi právě rozhodil GPU. :( Ach jo, tak další kolo. Nejhorší je, že nevím jak instalace těchto driver zakázat.
@Rapier (21.12.2021 18:13): Třeba přijde ta spása v podobě nového čupr OS. Nedávno jsem viděl video nějakého (primárně) Linux youtubera, kde si měl vybrat mezi MacOS, Windows a Linuxem. Dopadlo to tak, že doporučil používat všechny tři najednou. :D MacOS kvůli Final Cut (na stříhání videí), Windows kvůli hrám a Linux na zbytek. Tak hle, konečně použitelné řešení. :)
Tak to je fakt pecka ty W10. Takže po pár dnech mě bez optání Microsoft narval zpět ovladač na Realtek zvukovku, bez toho zdali by se mě uráčil zeptat.
Ach jo, no nic nezbývá než Windows update úplně zablokovat a na bankovní operace používat jiný prostředek. Začíná to být marné.
@Gordon (16.12.2021 20:15): určitě ne. Není možná! Windows updates je ta nejlepší technologie pod sluncem, vlastně v celém známém vesmíru, jak je známo. Že bych neměl problémy s Windows jenom já? Není možná! :)

Mě to pro změnu nedávno rozhodilo ovladač zvukové karty, a to až tak, že jsem byl nucen stáhnou od Realtek nový a nahrát jej manuálně, ale šlo to až poté co jsem PC odpojil od LAN (internetu).
Projevovalo se to moc sympaticky. Nějakou chvílí bylo vše OK a pak se z repro ozýval jen dlouhý, únavný a hlasitý tón na zabití. :)
Tyjo, aktualizovat windows se s každým updatem stavá adrenalinovou záležitostí. :-)
Tenkokrát mi to rozjeblo pozici obrazovky, ikdyž nevím, jak je to možný, když se tohle nastavuje na televizi. :-D
TLDR poslední odstavec. :)

Koukal jsem ještě více na info k situaci Linuxu, zatímco se mi stahoval a instaloval Cyberpunk. Byly vidět pokroky v uživatelské přívětivosti, jaké to udělalo během let. Níže je pár bodů. Často jsem to ale psal či naťuknul níže v diskuzi.

Problémy jsou stále s podporou mnoha velkých hráčů. MS Office je tak jen v omezené verzi přes prohlížeč pokud k tomu máte předplatné Office 365. Náhradní programy jako Libre Office, co jsem četl, nejsou často úspěšné v otevírání office souborů. Prý. Co jsem ale zkoušel word i excel ve windows verzi, tak fungovaly. Na Office Access to asi nebude, ale ten základ imho vypadal celkem použitelně. Údajně je Libre méně stabilní. Nicméně na to chvilkové užití jsem s ním problém neměl.

Sám jedu i na dalších MS aplikacích (i na android telefonu). Můj hlavní cloud je onedrive, na poznámky mám onenote, na maily outlook. Je to dědictví několika let s windows phony. Přitom na vše Microsoft stačí jeden mailový účet a jedno heslo. Vzhledem k dlouholetému žití s windows na telefonu i počítači jsem tak celkem zaháčkovaný. A migrace by tak byla dost "opruz".

Podobně mám programy pro periferie. Nastavení myši by tak fungovala ta, které bych jí uložil do paměti. RGB pak vůbec. Pokud bych chtěl nastavení změnit, tak bych musel nastartovat Razer program ve Windows. S mou G413 Logitech klávesnicí se to má obdobně (v Linuxu bych jí pravděpodobně naopak pokaždé musel manuálně "zhasínat" - alespoň tak je to ve windows pokud k ní nemám program). Controllery tuším nějaké větší potíže nemají (byť v tom LTT videu jim sice šel hned po připojení, ale pak ve hře najednou nefungoval). Pokud máte/chcete další hardware (kameru pro streamování?), tak musíte vždy řešit, zda výrobce podporuje i Linux, což je další otrava navíc.

Nvidia karty mají stále své potíže. Část komunity rovnou doporučuje Linux toliko s AMD kartami. Ale přijde mi to dost přísné, anžto evidentně hodně lidí používá s Linuxem i geforce. Jen je třeba počítat, že s nimi budou problémy spíše než s AMD. Nemálo her jde, ale také občas potřebují nějaké další tweakování. Mentalita uživatele má být údajně taková, že má být naopak nadšen, že fungují programy a hry (a případně i hardware), které pro OS (Linux) nebyly vytvořené. No... Ten pohled chápu, ale úplně nevím, zda by to u random člověka prošlo. :) Ne-Steam klienti pro digitální distribuci... Tady je to logicky blbé. Paradoxně ale fungují Xbox hry streamované přes prohlížeč přes ten jejich cloud gaming. Což je docela vtipné, když GOG galaxy třeba pro Linux není. :)

Co jsem postřehl, tak ani s patřičným monitorem nelze počítat s HDR. Samozřejmě většinou jej stejně nemáme. Ale vzhledem k tomu, že se chystám "emigrovat" na 42 palcovou OLED televizi, tak tady by u mě Linux zrovna ostrouhal. Podobně jsou určité problémy s high refresh rate monitory. Nicméně vypadá to, že i pokud se vyskytnou, tak jsou řešitelné.

Stran samotného Linuxu mi přišlo, že velká část DE (Desktop Environments - rozhraní ovládání jednotlivých distribucí) nejsou zcela domyšlená a i graficky sladěná. Pro mnohé asi maličkost, ale i "moderní" KDE (Plasma) na mě působí, že se nahlašují sice bugy, ale méně už se navrhují změny pro lepší ovládání a konzistentní vzhled. Na druhou stranu ty níže vyjmenované potíže, které s KDE řešil Linus v Manjaru, se začaly střelhbitě řešit (také viz níže), což je třeba ocenit. Také spousta tvůrců dister si DE upravila podle sebe a výsledky jsou občas skutečně hezké i inspirativní. Z těch rozšířenějších se mi nejvíce líbil Cinnamon. Není to poslední výkřik designu, ale je pěkný, graficky sladěný (nejlépe samozřejmě verze v Linux Mint) a pro uživatele přecházejícího z Windows asi i vhodný. Platí také, že prostředí mnohých DE si můžete téměř úplně překopat podle svého. Windows ani zdaleka tolik možností nenabízí.

Zmiňovaný (Cinnamon) Mint se mi líbil z těch dister, na které jsem koukal, obecně asi nejvíce. I kvůli tomu, že stojí na Ubuntu (a také kvůli způsobu jeho distribuce tuším dvakrát do roka) je asi dobrou a stabilní volbou pro začátečníky. Ještě více se mi ale líbilo Manjaro ve své "fandovské" úpravě s Cinnamonem (prý je ale stejně stabilní jako ta přímo od tvůrců Manjara). Tady ale asi zejména z toho důvodu, že je v ní rovnou předinstalovaný prohlížeč Vivaldi (místo nejčastějšího Firefoxu), který má navíc i theme sladěný s Manjarem. Tohle je věc, kterou okamžitě chci i ve svém Windows Vivaldi! :D Well... samozřejmě to tak cca mám. Tu kombinaci černé a mátové barvy (jak se jmenuje i ve windows) mám rád už roky, takže ji mám nastavenou už dávno předtím, než jsem se o nějakém Manjaru doslechl. Ale jinak pokud bych někdy něco zkoušel, tak by Cinnamon Manjaro stálo na mém žebříčku vysoko. A vypadá rozhodně o dost lépe než cokoliv, co bych vytvořil ve svém Windows 10.

Pak ale celkově vidím nejzávažnější překážku. Bude nemálo lidí, kterým pro jejich použití budou různé Linuxové distribuce dostačovat či naopak přímo vyhovovat. Naopak bude velká skupina lidí, kterým se nebude chtít řešit mnohé potíže výše. Prostě to bude zbytečná otrava, když pro ně počítač představuje jen "cestu od bodu A do bodu B". Nicméně během let je pokrok patrný a v posledních letech spíše akceleruje. Druhá věc pak je, že, jak bylo níže připomenuto, jen pět a půl notebooků na českém trhu má Linux. A nějakou distribuci Linuxu do své nové PC sestavy bude asi také chtít celkem málo lidí. Stran starších notebooků... Tady by mohl Linux mnohé oživit. Nicméně dva předchozí mi vydržely každý jen cca čtyři roky. A klekly kvůli neopravitelnému hardwaru (resp. se nevyplatil opravovat). Na Windows fungovaly i po letech víceméně dobře. Čili si říkám, že aby běžný uživatel Linux vyzkoušel, tak by musel především mít po ruce funkční druhý starší notebook/počítač. Anžto instalovat jej na stávající počítač/notebook s jiným funkčním OS znamená další užrané místo na disku. Nemluvě o dalších možných potížích případného provozu dvou operačních systémů na jednom počítači (Windows má údajně ve zvyku požrat prostor vyhrazený pro Linux distribuci). Nemálo jde ale vyzkoušet i tak. Řada dister nabízí možnost před instalací si prostředí projít. Prostě stáhnete instalaci na flashku a s touto nabootujete a prozkoumáte si distribuci před její vlastní instalací. Včetně toho, že zjistíte, jak vám funguje s vaším vlastním hardwarem. Tohle mi připadá bezvadné. A pokud bude tenhle můj notebook fungovat ještě v roce 2025, kdy windows 10 končí podpora, tak bych se na ta distra podíval znovu a nějaké i nainstaloval. Zatím se tak můžu někdy ze zájmu podívat na to Cinnamon Manjaro z flashky. Ale instalovat jej nebudu.

P. S. Btw i to Manjaro, které dostává pravidelné aktualizace, je tuším od poslední verze dodatečně chráněno proti nestabilitě (která je u těch pravidelně updatovaných "rolling releases" dister logicky častější) tím, že před instalací updatu uloží stávající verzi. A pokud se někde něco pokazí, tak se k ní lze vrátit ("nabootovat" ji před vstupem do OS). Samozřejmě lze si stávající verzi uložit i kdykoliv jindy.

Jo a taky dobrej rant. :)
Btw k těm pozitivním změnám, které LTT videa o Linuxu zapříčinila:

https://news.itsfoss.com/more-linux-distros-become-linus-proof/
https://news.itsfoss.com/what-desktop-li ... d-in-the-mainstream/

Hlavně ta KDE reakce je opravdu nádherná a velký palec nahoru za ní. Identifikovali na základě těch videí deset chyb a hned je začali opravovat (dvě už mají vyřešené), aby se distribuce Linuxu s KDE ovládaly lépe.
@TombSpirit (11.12.2021 13:13): I ten Mint má více těch DE na výběr. A komunitu má určitě mezi největšími (to i Ubuntu tedy nebo i to Manjaro). Btw ještě jsem slyšel doporučovat ElementaryOS. Ten jeho Desktop (Pantheon) je btw celkem specifický, ale může se líbit.

Obecně na to prohlížení dister je https://distrowatch.com
Neradno tam ale brát třeba MX Linux nutně jako nejoblíbenější Distro. Prostě na něj jen lidé nejvíce klikají. :) Ale lze si tam najít i distro podle Desktop Environment. I vidíš po rozkliknutí, z čeho to či ono distro vychází, jak často a jakým systémem je aktualizované atp. Šikovná stránka.

No a úplně nejjednoduší je kouknout se samozřejmě na Timeline dister. :D
@TombSpirit (11.12.2021 11:58): Těch distribucí je mraky. Ale celkem rychle narazíš na doporučované pro začátečníky přecházející z Windows. Nejčastěji Ubuntu a právě ten z něj vycházející Mint. Ale jak vidno z těch LTT videí, ani ten Mint neznamená úplně hladký přechod (viz ty Cynnamon problémy s oknem níže či problémy se zvukem při streamování). Jakkoliv Linus se pral i s interfacem Manjara (a KDE) o dost více.

Jo a další věc je, že si máš k té distribuci vybrat i případně ten Desktop Environment. :)

@TombSpirit (11.12.2021 12:31): @Gordon (11.12.2021 12:25): Taky jsem na to koukal. A pamatuji si, že CZC jich třeba nemělo dříve málo. Ale teď to nějak zmizlo a tak se najdou asi hlavně ty chromebooky. Alza má pak jen tři nové notebooky s Linuxem. Nějak to vymizelo... Ale ten Pop!_OS třeba rovnou ten jeho "výrobce" (System76) instaluje do počítačů, které prodává. Nicméně to je USA.
@Charllize (11.12.2021 09:39): Jde jen o to, jak píšeme se 7c, že v podstatě už dnes odladěné systémy na hraní napříč platformami existují, evidentně tedy není třeba v tomto směru nic zásadního vymýšlet. Jednoduše, pokud by se chtělo, páky na to jsou. ;c) Jinak je samozřejmě naprosto v pořádku, že si autoři své nápady chrání. Jen to občas jako třeba v Sony přeženou a pak to dopadá jako s Betamaxem, nebo Minidiscem, kde díky neochotě udělit licence a snaze vyrábět si pouze vše sami, nakonec konkurenční bitvu prohráli, přestože jejich technologie byly ve své době prakticky bezkonkurenční.
Mě by už jen zajímalo, jak si má BFU, který chce vyzkoušet Linux, vůbec vybrat distribuci. A i když si vybere distribuci, ještě musí třeba přemýšlet, jestli LTS nebo "ne-LTS". Už tohle imho spoustu lidí, co nemají moc čas / chuť si s Linuxem hrát, odradí...
https://www.youtube.com/watch?v=sc0B_ckmGwQ

Tohle je btw taková milé vysvětlující video na tu třetí LTT část. Je to celkem dlouhé a dal si tak práci polopaticky rozebrat vše. Například problém s kopírováním souborů do adresářů s administrátorskými pravomocemi (tohle se týkalo Dolphinu v Manjaru). Či Lukův problém s Cinnamonem u Mintu, kdy byl pohyb oken extrémně pomalý (což je podle něj prostě rozbité, anžto Cinnamon se jako Desktop Environment oddělil od GNOME předtím, než se tohle v něm vyřešilo).

Skoro bych doporučil tohle video rovnou než to třetí LTT (pokud tedy máte čas). Anžto je tam pro sledujícího ihned další názor/vysvětlení. LTT chtějí ale zapojit svého Linux znalce Anthonyho (schválně se na něj zatím neobraceli v těch stávajících videích kvůli tomu, že chtěli ukázat onu perspektivu nooba). A je možné, že sám se k těm jednotlivým potížím blíže vyjádří.

Každopádně bych řekl, že ten Mint a Manjaro jsou jako Linux distribuce vybrané celkem dobře. Jedno je "Ubuntu based" a druhé "Arch Linux based" obě by měly patřit mezi ty nejvíce přístupné distribuce uvedených větví Linuxu. Jakkoliv Manjaro i kvůli svým pravidelným aktualizacím (a asi i tím, že je založené na Arch Linuxu) je podle těch reakcí méně vhodná volba pro začátečníka (viz ty youtube odkazy, co jsem posílal dříve).

P. S. Dotyčný youtuber (Michael Tunnell ) má i reakce na dvě předchozí LTT videa. Ale neviděl jsem je. Nicméně předpokládám, že budou v podobném klidném a vysvětlujícím tónu.
@Charllize (11.12.2021 09:39): To je jasné - a ani to v zásadě nekritizuji (nekritizujeme), jen mi to přijde jako škoda. Nicméně hlavně jsem tím chtěl říct, že know-how na to, jak hrát na něčem jiném než Windows tu je. Co se týká výkonu, tak by se jim nějaké to uvolnění mohlo i vrátit - víc hlav víc ví a komunita dokáže "zadarmo" spálit tisíce MD na ladění/testování. Stačí se podívat na emulaci PS3.
@samorost (11.12.2021 06:46): To je dobra známka toho ze v Sony je pořad někdo kdo má rozum a vi ze když chci provozovat uzavřenou platformu tak není dobrý nápad nabízet věci na kterých to stojí všem. Já nechápu ze to tolik lidi pořad nedokáže pochopit. Asi ta slunickova doba kdy si každý mysli ze všichni mají vsechno a nic není lepší nebo horší :)
@7c (10.12.2021 17:53): Ano, to Sony určitě neudělá, konečně, už v minulosti několikrát ukázala, že si své patenty usurpuje výhradně pro sebe (což ještě chápu, od toho to jsou patenty) a nechce příliš udělovat ani licence (toto už chápu méně). :c) Mnohdy ke své vlastní škodě. Nicméně je evidentní, že se zde mnohdy vynalézá kolo, protože nonWindows systémy umožňující hraní her z různých platforem zde existují, jen spíše není zájem je šířit.
@AiMLEzZz (10.12.2021 19:33): Což je krásné zakončení, anžto ti můžu podvacáté zopakovat, že moje linuxové zkušenosti nebyly předmětem debaty. Ale tak díky za tu milou diskuzi, kde ses na konci ukázal jako naprostý arogant. Možná se tedy ode mě můžeš alespoň trochu zkusit přiučit věcné diskuzi. Třeba ti pak ta propagace linuxu půjde lépe. Koneckonců z nějakého důvodu jsem se měl vykašlat na všechny ostatní zdroje, které jsem hledal, a řídit se výlučně tvým názorem. Tak třeba jednou i zvládneš vykomunikovat, v čem je zrovna tvůj pohled zlatým standardem celé Linux komunity.

Páni, musel jsem být asi strašně kontroverzní. Postoval jsem video, jehož záměrem bylo vyjít vstříc Linux komunitě a zkusit přispět k větší uživatelské přívětivosti Linuxu a tedy i jeho rozšíření. A obhajoval jsem ten postup (nikoliv své znalosti Linuxu) s tím, že něco takového by mohlo přinést konkurenci Windows a tím i zlepšit situaci uživatelů. Napsal jsem i, co bych si od takového OS oproti Windows sliboval. Muselo to ale asi být celé neskutečně strašidelné a bylo třeba se snažit ihned setřít mě i ta videa. Za LTT bych chtěl tedy poděkovat za velkorysost a vřelé přijetí.
@samorost (10.12.2021 00:00): Jj. Říkat "nehraju na *nixu, jen na PS4/5" je jako "nejím maso, jen burgery a salámy" :)
A taky - odladěný *nix na hry existuje, jen Sony asi své proprietární modifikace zrovna neuvolní mezi publikum.
@AiMLEzZz (10.12.2021 13:42): Taky myslím. Mně zase připadá, jako bys se do téhle debaty teď vylíhnul, když se mě ptáš na věci, které jsem už psal. V tom případě ještě dodám, že tvá Linux distribuce potřebuje nějaké lepší poznámkové bloky. ;)

Každopádně pusťte se do těch změn! Tady jsou ty myšlenky insidera (pro inspiraci), které už jsem btw také postoval:
https://itvision.altervista.org/why.linu ... desktop.current.html

A hele, ještě další:
https://drewdevault.com/2021/12/05/What-desktop-Linux-needs.html
https://www.youtube.com/watch?v=utUKn3iSQyM (je to reakce na článek výše)

Btw možná i více než v obecné populaci lze sledovat poměrně slušnou míru reflexe v Linux komunitě. Bohužel menšina uřvaných elitářů je často více slyšet.
@Jab (10.12.2021 12:00): "A až budu mít pocit, že je na mně vyhovující úrovni, tak ji i rád vyzkouším." 

A jak to zjistíš? Nechci znít zle, ale trochu mi ten tvůj postoj připomíná takové to "nevím, co chci, a nedám pokoj, dokud to nedostanu". Rozhodně to nevyzkouším, ale dám tomu šanci, až to vylepší, neznámo jak. No, já myslím, že už jsem k tomu řekl všechno.
@AiMLEzZz (10.12.2021 10:37): Jak jsem říkal, i jsem ta oblíbená distra procházel. A také se mi líbil ten Cinnamon Mint a KDE verze Manjara (byť tam bych neřekl dle recenzí, že je úplně pro začátečníky). I tak ale dister je mnoho a více je procházet je obří časová investice. A po té cestě, kdy jsem to zkoumal, jsem zase nenarazil na dostatečně pádný argument, abych se do toho za současné Linux situace pustil a nějaké vyzkoušel. Nadto se přiznám, že mě odradily obecně mnohé reakce linux komunity na ono LTT video, z nichž čišelo hodně nepěkné elitářství. Rozhodně ve svém celku nejde o žádnou prima techno-levičáckou partu. Jakkoliv stále většina reakcí, na které jsem narazil, byly milé. Nicméně pro mě je počítač nástroj a ne statement mého boje proti korporacím atp. Či odrazem mého statutu stran znalosti OS. Gró je tak pro mě stále zejména jednoduchost a bezproblémový chod pro mé účely. A nerad bych se dostával do situací, kdy tohle mám nějakému linuxákovi vysvětlovat či se nedej bože ospravedlňovat. To není můj diskurz.

Btw to hlášení se k MS účtu... Měl jsem jej už kvůli Windows Phonu a zrovna tohle mi ani teď nevadí. Přehledu o svých datech si cením, personalizace reklam všude možně vypínám. Stejně tak telemetrii atp. Ale že mám jeden účet na outlook, onedrive, windows, MS store, xbox, office i počítač samotný mi zase neva. Kór když už jsem jej měl založený kvůli té tehdejší Lumii 925.

Tím neříkám, že by mi jiné věci nevadily více. Viz cpaní Edge jako domovského prohlížeče, nedávno ty půjčky v něm a další věci jmenované níže. Konkurence se prostě hodí a chci ji. A až budu mít pocit, že je na mně vyhovující úrovni, tak ji i rád vyzkouším. Teď nadto ani nemám záložní počítač, kam bych jiné OS instaloval.
@Paul (10.12.2021 01:16): Fajn, v tom případě beru částečně zpátky, co jsem řekl.

@Jab (10.12.2021 08:42): "Kde to uvedené výše přizpůsobování si trochu ztrácí je imho postupná změna způsobu, jakým s OS interagujeme. Dnes je středobod prohlížeč."

V tom nevidím problém. Pokud vím, tak všechny rozumné prohlížeče jsou na Linuxu dostupné. Já používám Firefox a funguje to stejně jako na Windows včetně pluginů. Jen aby bylo jasno, terminál v dnešní době pro používání Linuxu nepotřebuješ. Je to nice to have, ale není to nutnost. Já vím, že to nechceš slyšet, ale fakt bych ti doporučil, aby sis to vyzkoušel sám. Nainstalovat nějaké populární entry-level distro, nainstalovat Steam přes Software Center, nebo jak se to jmenuje, zkusit si něco zahrát, klidně i přes ten SteamPlay. Podle mě je to dokonce přívětivější proces než na Windows, protože po tobě nikdo nechce žádnou registraci MS účtu, nemusíš stahovat žádný exe soubor, nebrodíš se žádnými předinstalovanými nesmysly...

Já vím, že ve videu od LTT si Linus rozbil systém při instalaci Steamu, ale jsem si celkem jistý, že tohle je poměrně vzácná událost. Asi jako když mi cca 13 let zpátky Panda Antivirus rozbil Windows, když všechny systémové soubory označil za viry. Shit happens.
@AiMLEzZz (09.12.2021 23:25): Vždyť to píšeš, možnost přizpůsobit si OS. Větší ochrana soukromí. Větší kontrola nad updaty a také odchozí "telemetrií". A samozřejmě zeď proti cpaní Edge a dalšího softwaru od MS. Nadto "underdog" obecně lépe shání fandy. Kór proti monopolnímu soupeři. Konkurence je zdravá a MS předvedl po dobu existence tolik "přehmatů". Naposledy když přidal do Edge extension (či co to je) vnucující půjčky při nákupech. Jako já chápu, že je to prohlížeč určený pro lidi v "buying spree" (ty "kolekce" v prohlížeči jsou na to užitečné), ale tady MS hodně přestřelil.

Kde to uvedené výše přizpůsobování si trochu ztrácí je imho postupná změna způsobu, jakým s OS interagujeme. Dnes je středobod prohlížeč. A zde máme možnosti i ve Windows široké. Osobně volím jako gró pro mě právě možnost přizpůsobení si (Vivaldi) před případnou větší ochranou dat (Brave) či podporou jiného software (Mozilla). Ten Edge je tak na to nakupování btw...

Nechybí mi MS-DOS, dir, bootovací diskety. Nechci se ani vracet k příkazovému řádku, opravování ovladačů a registrů. Ale ty možné výhody případné konkurence zmíněné v prvním odstavci by se mi určitě šikly. Konkurenční boj v oblasti OS je potřeba jako sůl. Jestli se objeví ze strany Linuxu s jistotou nevím. Ale šanci tam vidím slušnou. A jak říkám nebylo by to nic proti ničemu. Stále budou distra pro power usery.

@samorost (10.12.2021 00:00): Tam už nemám vůbec přehled, jak je tohle k PC OS daleko. Jakákoliv konkurence by ale byla skvělá. Čili jen houšť...
@Jab (09.12.2021 22:20): V případě dalšího plánovaného „velkého projektu”, ve snaze o konkurenci Windows na poli herním, by se ovšem, krom nějaké varianty/distribuce Linuxu, nabízel třeba i FreeBSD, ten určitě nepaběrkuje. Stojí na něm kupříkladu OS PS4 (FreeBSD v. 9) a PS5 (FreeBSD v. 12), ve své podstatě i OS PS3 a rovněž pak částečně MacOS. Navíc FreeBSD není, narozdíl třeba od Linuxu, pouze jádro, nýbrž i ucelený OS.
@Jab (09.12.2021 22:20): "Ale tohle už jsem také naťuknul dříve. Dister je milion, i jejich DE (Desktop Environment), package managerů atp. Co je pak ta "core" Linux zkušenost?" 

Neřekl bych, že to je nutně o terminálu. Už jsem se trochu snažil naznačit, že je to právě ta možnost udělat si všechno úplně přesně tak, jak chci, navíc zadarmo v open-source prostředí. Tzn. pokud mi něco chybí, tak není problém si to sám dodělat, ať už od píky, nebo tak, že přispěju k existujícímu projektu. Je to takový no bullshit systém, který mi v ničem nepřekáží, neběhá mi na pozadí věci, které nechci, nemám po instalaci spoustu zbytečných widgetů, neupdatuje se mi nekontrolovaně, je bezpečnější (fundamentálně ne, ale v praxi ano), takže se nemusím vůbec otravovat s nějakými antiviry a mohl bych pokračovat. V tom každodenním užívání se mi hrozně líbí, jak ti nehází klacky pod nohy, nevyzývá tě k vyzkoušení nějaké trial verze nějakého programu, který nechceš, neinstaluješ nic navíc, prostě máš klid.

Například: na svém hlavním počítači mám ultrawide monitor. Ani Windows ani Linux by default nepodporují klávesové zkratky, které by mi na takovém monitoru posouvaly okna v takovém gridu, jak chci. Na Windows tohle řeší program PowerToys, který umí tenhle grid a k tomu asi osm dalších funkcí, které nepotřebuju, všechno se nastavuje přes GUI, ve kterém mi nabízí další produkty a občas mě otravuje s updaty. Na Linuxu tohle řeší pythonový skript, který dělá přesně to, co chci, výkonostně toho žere daleko méně (v tomhle konkrétním případě to je jedno, ale na slabších strojích nebo u více takových programů se to nasčítá), běží tiše na pozadí a nastavuje se přes jeden přehledný JSON soubor. A tak je to se vším.

"Tzn. pokud je něco v GUI pomalejší než v terminalu, tak je to udělané špatně." 

Ale to je vždycky. Já jsem ve svých linuxových začátcích nedal na GUI doplatit, ale postupně jsem zjistil, že v terminálu je všechno rychlejší. Samozřejmě ho taky nepoužívám na všechno. Ale jeho síla je v tom, jak efektivně v něm můžeš všechno řešit. Můžeš si udělat např. vlastní alias, kdy když do terminálu napíšeš "p", tak ti to v dané složce zkonvertuje všechny obrázky do jiného formátu, zkomprimuje a zazálohuje někam na síti. To prostě s GUI z principu nemůžeš překonat.

No, ale vzhledem k tomu, že jsem pochopil, že tohle není něco, o co by průměrný uživatel stál, tak nevím, co by tedy vlastně Linux nabízel oproti Windows.

@Paul (09.12.2021 22:21): To jo. Ale Wine, DXVK apod. existovaly už předtím jako komunitní projekty a existují do teď. Přínos Valve je ten, že to všechno dali dohromady a zakomponovali to do Steamu. Teda abych to neshazoval, ono to umí pár drobných vychytávek, které jsou docela užitečné, například vlastní instance Wine pro každou hru, ale to taky v podstatě není nic nového, dělá to třeba i Lutris.