Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Software

Hezké téma ten Linux/Unix.

To mě připomíná úterní přednášku (premiéra) co jsem měl na Slezké Univerzitě v Opavě o tom jak probíhá reálně project a tak trochu o Microsoft Active Directory. Na konci padaly dotazy, zdali a jak moc je rozšířený LDAP na Linux/Unix ve firmách. :)
Na to jsem jim nekompromisně sdělil, že za svých 13,5 let u mezinárodní fa. jsem viděl jen pár zákazníku, kteří měli LDAP na Unixu (jeden z nich byl na Oracle), a že prostě Microsoft implementace LDAP je ta nejlepší, a to je důvod proč je tak rozšířená. :) Asi jsem jim trochu na VŠ zkazil iluze o Linux/Unix.
A to musím podotknut, že před těmi 14 lety jsem Linux, konkrétně CentOS/Fedora uměl velmi dobře jak z pohledu klienta tak především z pohledu serveru, ať už šlo o jakékoliv služby co na něm běží.

Nepochybně by se mnou mnoho mých současných Unix/Linux kolegů z fa. nesouhlasilo, ale to je tak všechno co s tím mohou dělat. :) Korporace mluví za vše, Unix/Linux je fajn pro specifické aplikace. Dokonce i ve small business kam se naše fa. nově po velkých korporátních zákaznících zaměřuje je LDAP na Linuxu/Unixu vesměs rarita.

Každopádně se nenechte rušit a jen debatujte dál. :)

PS: a aby z toho studentíci něco měli, tak jsem si v Hyper-V na korporátním laptopu pro ně připravil reálně AD prostředí s Window Server 2022 a jako klienty jsem nasadil Windows 11. Velebnosti to je hnus, zatímco virtuálka s W10 žere jen 1GB RAM (min. 512MB) a 32GB vhdx disk, tak u W11 je min. 4GB RAM a 64 GB disk. Jako neříkám, že to nevypadá hezky, ale je to otřesně pomalé. Naštěstí mám 32GB RAM takže, jenže to by nebyl Microsoft. Všechny ty security features tu virtuálku brzdí až je to nezdravé.
@AiMLEzZz (09.12.2021 10:21): "Po té herní stránce staví jen na Protonu, což není nic jiného než nějaký předkonfigurovaný kompilát Wine, DXVK, VulkanD3D, nějakých běžně používaných fontů a kodeků apod., které se pro hraní na Linuxu často používají a člověk si je může volně stáhnout a nainstalovat i separátně úplně stejně. Zkrátka pokud Valve sestaví herní OS, tak to bude jen ze součástek, které jsou dostupné už teď a přínos Valve bude jen to, že se uživatel nebude muset o nic zajímat a nic instalovat, prostě akorát klikne na tlačítko play." 

Hele nejsou to náhodou Valve, kteří Proton jako projekt rozjeli a jejichž programátoři do něj spolu s CodeWeavers investovali několik let života?
@AiMLEzZz (09.12.2021 21:57): Jsem rád, že už jsme na vlně stejného tématu. Ale tohle už jsem také naťuknul dříve. Dister je milion, i jejich DE (Desktop Environment), package managerů atp. Co je pak ta "core" Linux zkušenost? Pokud je to terminal, tak ten by se mohl stát maximálně benchmarkem použitelnosti změny OS. Tzn. pokud je něco v GUI pomalejší než v terminalu, tak je to udělané špatně. A o ten terminal (jak jsem psal) byste nepřišli. Stále by bylo mraky dister, Linux by nikam nezmizel. Ani jeho power useři. Stejně jako s dotykovými telefony. Lidé si rádi na nové ovládání zvyknou, pokud to bude pěkné a účelné.

MacOS na tom btw je s hrami, co jsem čekoval, rok od roku lépe. Téměř i žádné RPG z mého top už v něm nechybí. Ale potenciál toho OS je logicky omezen, anžto je vázán na produkty Applu. A pak MacOS je ještě dalece více svazující zkušenost než Windows. Což mi jen více nahrává v myšlence možného Linux distra skutečně pro masy.

U těch her... Pokud do toho svého Steam OS nasype prachy zrovna Valve, tak bych o hry neměl strach. A mám skutečně pocit, že pokud je na trhu jeden dominantní OS (další jeden celkem velký a zbytek paběrkuje), tak je na trhu i ekonomicky místo pro nový velký "projekt".
@Jab (09.12.2021 21:24): "Zároveň nerozumím, pročse šklebit nad cílem, aby Windows mělo skutečnou konkurenci. Resp. odůvodnění bych tak možná viděl v tom úzkém chlapeckém klubíku s pocitem výjimečnosti, jak jej zmiňuje kousek dále (po tom mém hozeném timeru) v tom svém videu Gardiner Bryant." 

No, spíš by mě zajímalo, jaké očekávání má tedy průměrný gamer od linuxové konkurence, jestliže nehodlá Linux používat jako Linux. Co mu to přinese, pokud ho výhody, stejně jako úskalí, Linuxu nezajímají? Další věc je, že už máme MacOS, který je uživatelsky velmi přívětivý, ale hry pro něj stejně skoro nikdo nedělá. Řekněme, že nějakým způsobem vznikne nové distro, které zaštítí nějaká velká firma, uživatel nebude muset nic řešit, na pohled to bude víceméně jako Windows nebo MacOS. Nenastane podobná situace jako u exkluzivit XBox vs Playstation? Budu muset řešit, který ze systémů si pořídím, případně budu muset nějakým způsobem udržovat obě?
@ntz (09.12.2021 21:21): Doplnil jsem níže několik těch časů z prvních minut, kdy mluví o noob užití specificky s gamingem. Můžu se tě optat, jak si to mohl minout nebo pochopit jinak?

Btw čtvrté video, kde budou specificky zkoušet tuším dvacet top her twitche, má ještě být. Další asi také. Měl by tam někde vystoupit i ten jejich Anthony.

Zároveň nerozumím, proč se šklebit nad cílem, aby Windows mělo skutečnou konkurenci. Resp. odůvodnění bych tak možná viděl v tom úzkém chlapeckém klubíku s pocitem výjimečnosti, jak jej zmiňuje kousek dále (po tom mém hozeném timeru) v tom svém videu Gardiner Bryant.
@Jab (09.12.2021 21:04): nevidel jsem "jen" sedum minut ... prvnich sedm bylo v kuse, pak to klidne mohlo bejt dalsich sedum se seekovanim ...

a jeste dulezita poznamka, ja LTT znam, mam povedomi o tom kanale, nejaka jejich starsi videa uz jsem videl .. nicmene i po zhlednuti 7mi+?7mi minut z originalniho videa na zacatku tehle diskuse se citim podveden podobne, jako kdybych zhledl epizodu snidane s Novou s podtitulkem

Dnes nas navstivi Dalibor Janda a slibil, ze nam ukaze svoji chloubu !!!

(kdybych chtel videt chloubu DJ - ja to mj. shledl, pac jsem tu chloubu chtel videt - ukazal zahradku, omg, vocas jeden :D)
@ntz (09.12.2021 20:49): Namátkou: "Oni imitují možnou zkušenost normálního člověka (a zejména se zaměřením na hraní her)." - Příspěvek z 8. 12. 13:40. Jabova slova. Original guaranteed.

A znovu z videa, které jsem postoval hned v první reakci:
https://m.youtube.com/watch?t=1627&v=2bhopXsYvQk&feature=youtu.be

Nemluvě pak o tom, že účel těch tří videí sami autoři zmiňují. Velmi pravděpodobně to bylo i v těch prvních sedmi minutách prvního videa, které si viděl. A na základě kterých ses rozhodl, že už víš dost, abys měl názor i na zbytek a zbylá dvě.

P. S. Jo, je to v třicáté třetí sekundě prvního videa. A pak ještě několikrát poté (třeba ve čtyřicáté sekundě, 1:38 a dále po delší dobu když vybírá distro a specificky googluje ta dobrý pro gaming). Ale tak kdo dnes před zapojením se do diskuze dělá nějaký "research" co? Nebo alespoň čte a dává pozor. To by se fakt jeden zvencnul... :-/
@AiMLEzZz (09.12.2021 10:21): ad.ty buildy a porty a package manager) existuje napriklad flatpak a nebo AppImage kterej tohle resi docela dobre .. pouzivam to v poslednich par letech, dlouho jsem tyhle "alternativy" prehlizel .. ted to pouzivam specificky abych mel uplne up-to-date nektere specialni programy jako napriklad RawTherapee, Gimp, hugin apod ..


@AiMLEzZz (09.12.2021 19:13): ja bych nerekl, ze hrani na Linuxu je slozitejsi .. Je spousta her, co vychazi nativne pro Linux a pak je spousta dalsich her, ktere proste s poklikanim na setup.exe nainstalujes uplne stejne jako ve windows pomoci wine a ten wine se tak extremne zlepsil, ze v nem dneska funguje bez jakekoliv potreby cokoliv hackovat uz kde co .. chci tim rict, ze i kdyz jsi 100% Linuxak tak si stejne muzes zahrat spoustu veci .. Ja treba nesnasim DRM a nepripadaji pro me v uvahu hry s DRM takze hraju pouze tituly co jsou na GOGu .. takze jsem vlastne taky limitovanej ale vubec mi to neprijde ..

Pokud se mam vratit k tomu puvodni postulatu o hrani na Linuxu, tak si myslim, ze to je blbost .. Pokud nekdo chce mit pocitac na hrani her a myslim tim vsech her - novejch AAA titulu z casopisu, tak proste Linux neni vhodna volba a polemizovat o tom je blbost ... At si takovej clovek poridi Windows (ostatne na Mac OS si toho zahrajes jeste min nez na Linuxu ;)) .. Je to jak vzit si Kodiaka misto traktora, zaprahnout za nej pluh a jit orat pole .. To, co si psal o tom videu, ze ti cim dal vic o nem premyslis pripada nesmyslne, tak me pripada uplne nesmyslne od zacatku a ja celou dobu resil spise tohle (Jabovo slova):

Ještě jednou ten jejich záměr je v tom, zda Linux může random uživateli bez problémů sloužit jako okamžitá náhrada za windows.
@AiMLEzZz (09.12.2021 19:13): Můžu se tě tedy zeptat, proč jsem už podruhé musel reagovat na tvou narážku, že o Linuxu vím toliko z dotyčných videí? Jako k čemu ti to v té diskuzi bylo a čeho sis myslel, že tím racionálně dosáhneš? Zvláště když jsem si už x příspěvků zpět v podobném gardu opakovaně stěžoval, že tohle musím poněkolikáté řešit s ntz, ačkoliv to není vůbec podstatné.

Co jsem si zjistil o tématu v souvislosti s těmi videi jsem ti tedy popsal níže. Nemělo to být třeba. Mělo ti stačit, že jsem hned v první reakci na tebe poslal šest linux youtube kanálů s rozmanitými hodnoceními těch LTT videí. Pokud jsem si s tímhle dal tu práci, tak bylo vysloveně nerozumné podsouvat mi, že vycházím toliko z pro tebe frýkůlin LTT kanálu. Odkdy tu mám pro tebe já tu pověst, že se orientuji na základě jednoho zdroje?

Druhá věc je, že pokud máš ten názor níže, tak jsme se na jiném shodnout nemohli. Mnozí ti linux youtubeři směřovali na základě těch LTT videí k tomu, že to může pošťouchnout vznik distribuce linuxu, která bude pro širokou veřejnost a bude tak konkurencí Windows. O což jde mně. Ne sebrat power userům Arch Linux a jejich terminal. Ale vytvořit postupně konkurenci dominantnímu hráči na poli PC OS. V čemž Linux může představovat dobrý základ. Zároveň jsem ale níže i psal, že podle mého se to pravděpodobně nestane komunitní cestou. Bude muset přijít velký hráč a nasypat do toho peníze. Steam OS ještě nemusí být ona spása pro trh, ale je to minimálně snad první vlaštovka.
@Jab (09.12.2021 10:54): Hele, v prvé řadě bych z toho vynechal tu emocionální rovinu. Já na DH taky nejsem zrovna poprvé a kdo se mnou někdy diskutoval, i když jsme se jinak neshodli, ten ti potvrdí, že já nikoho v diskuzích neurážím. Na to nejsem zvědavej.

No a pak - řekli jsme si toho hodně o Linuxu, beru, že se chceš držet toho, jak to pojali ve videu, okay. Akorát čím víc nad tím přemýšlím, tím víc nesmyslnější mi to video připadá. Záměrem Linuxu nikdy nebylo být jako Windows a kritizovat ho za to, že takový není, nebo za to, že pro něj výrobci herního hardwaru nedělají lepší ovladače, přestože nativních portů na Linux moc nevychází, mi prostě přijde pochybné. Pár příspěvků zpátky jsi mi navrhoval, ať se mrknu na forum svojí distribuce. Tak jsem mrknul na Fedora forum, jestli je tam k tomu videu nějaká debata a reakce byly celkem vlažné. Podle mě to obzvlášť vystihly tyto dva příspěvky.

"In its present form, I don’t think there will ever be a “year of the Linux desktop.” Its never going to catch on with the general public. I am here because I am an enthusiast who wants to learn the Terminal and how an operating system works, but when I tell friends and family about my how excited I am by Terminal commands, their eyes glaze over. The vast majority of people just want the point and click OOBE that Microsoft or Apple provide. They just use a computer because they have to, not because it excites them." 

A od jiného uživatele: "So if you desire to have everything about how you use your system predetermined for you, and by that I am referring to how you use it and configure it beyond the sane defaults provided, then I would suggest most Linux distributions are not really for you beyond wanting to be with the “cool kids”.
That is my opinion on use of any Linux distribution as opposed to the closed system alternatives available today."

Ta mentalita linuxových uživatelů je prostě jiná než u těch windowsových. LTT má možná velkou diváckou základu, ale ruku na srdce, převážně je to mladší publikum počítačových nadšenců, kteří jsou nadšenci v tom smyslu, že u počítače tráví hodně času hraním her. Jejich potenciální zájem Linux nijak zvlášť neobohatí. Peníze na něčem, co je zdarma, z nich nikdo mít nebude a k vývoji taky nepřispějí.

Závěrem pro mě je, že Linux je z mojí zkušenosti na každodenní používání naprosto v pohodě. S hraním je to pochopitelně složitější, neboť celou podporu si musí linuxová komunita dělat sama. Pokud někdo chce hrát, ale zároveň pro to nechce nic dělat, tak holt nemá důvod na Linux chodit.
@AiMLEzZz (09.12.2021 10:40): Ještě jednou tenhle odkaz:
https://m.youtube.com/watch?t=1627&v=2bhopXsYvQk&feature=youtu.be

Rozumíš, co se tam bere jako to gró? Můžu brát tvůj názor, že chceš, aby lidi poznali Linux sami. Ale pro to je třeba jim vyjít vstříc. Říci: "Budeš se muset učit."... To není perspektiva pro budoucí masově užíváné OS. O tom jsou ta videa, která mají šanci mít v budoucnu reálné dopady. Upozorňoval jsem na střelhbité opravení onoho bugu v Pop!_OS. Který má prý kořeny nějakou dekádu do minulosti.

Nad zájmem čtrnáctimilionového kanálu o technologiích je hloupé ofrňovat nos. Stejně jako klást za vinu dalším, že se na něj dívají. To se Linux komunita střílí do kolene.

Btw ještě naposledy. Ukončete jakákoliv utrhnutí v osobní rovině. A ještě na mě s tím, že to určo nechám plavat. Jako vidíte mě tu první den?

Btw mé "credentials" k linuxu v souvislosti s tím LTT trojvideem (bude ještě minimálně jedna část) viz dále. Dávám to z hlavy, vše si nepamatuji. Prohlídnul jsem se desítky oblíbených dister na distrowatch, pak se podíval i na webovky k nim, kouknul se na reakce od linuxáků na LTT, kouknul se na reakce na fóru mintu a manjara. Podíval se na recenze oblíbených dister na youtube. Našel jsem si i wiki stránky oblíbených dister a projel ty. Podíval jsem se i na tuhle stránku s aktuálními potížemi Linuxu.

A co je na tomhle nejdůležitější? Že je to vše úplně jedno, pokud postuji video se zkušenostmi někoho jiného s Linuxem, který do toho jde schválně bez předchozích informací. Neb cílem je ukázat, jak to půjde řadovému noobovi (se zaměřením na PC hráče), který prostě vybere doporučené Distro a zkusí v něm fungovat. Btw tenhle systém není žádná novinka. Test, jak se ovládá ten či onem program/UI/OS random člověku, se dělá běžně. Že na to měl jít s předchozím "studiem" je tak opravdu jen nepochopení záměru (jakkoliv jej uvádějí) a zcela lichá kritika. Úplně je pak mimo, že já mohu takové video repostovat až po vlastní linux zkušenosti.

P. S. Jo ještě jsem zapomněl, že jsem se díval na Lutris na hry na Linuxu.
@AiMLEzZz (09.12.2021 10:40): Viděl si všechna ta videa do konce se ptám? Protože já tady prezentuji primárně ta jako věc k diskuzi. A ne svůj názor. Což mimochodem musím psát v každém svém příspěvku. A stejně to nepomáhá. Stejně jako když to zdůrazním, že nedělám recenzí Linuxu a má osobní zkušenost je irelevantní.

Pak se objevíš ty, jen tak mimochodem mě urázíš úplně stejně jako ntz. A stejně jako od něj si to nemám brát osobně/tahat tě za slovo. Takovou diskuzi si strč za klobouk. Pokud tě nemám brát za slovo, tak se ke mně nevyjadřuj.
@Jab (09.12.2021 10:33): Můžeš mě tahat za slovo, ale ve výsledku je jedno, odkud máš svoje informace, protože Linux si stejně odmítáš vyzkoušet a mluvíš tady, s prominutím, trochu nezasvěceně. Což je v pohodě, na tom není nic špatnýho, ale jen v případě, že se člověk chce něco fakt dozvědět, případně si to vyzkoušet, a ne se jen handrkovat o slovíčka.

A ty videa jsem viděl do konce, jo.

EDIT: Mně totiž občas přijde, že Linux si žije takový zvláštní separátní život v nějaké sféře článků a videí o Linuxu od lidí, kteří Linux nepoužívají, pro lidi, kteří Linux nepoužívají. Čímž Linux dostává takový jakýsi mysteriózní ráz a panuje o něm spousta domněnek, často nepravdivých. Přitom ta hands-on zkušenost je fakt to hlavní. A člověk to nesmí hned vzdát, jen proto, že to není úplně jako Windows.
@AiMLEzZz (09.12.2021 10:21): Znáš nějakého člověka, který má informace o Linuxu jen z LTT? Btw co si vzpomínám, tak OpenGL nadto LTT videa také zmiňují. Můžu se zeptat, viděl si všechna prozatímní tři až do konce?

Já bych btw nepochyboval, že pokud Valve rozjede vlastní OS, tak budule mít motivaci jej udělat celkově použitelné. A ne jen na hraní, jakkoliv to bude středobod.
@Kwoky (08.12.2021 22:46): Valve neudělá nic, co by sis nemohl udělat už teď. Naopak to bude spíš takový Linux--, který bude v podstatě obsahovat jen Steam v kontrolovaném prostředí (tj. na hardwaru a softwaru, který si Valve dá do Steam Decku), aby mohli garantovat jistou testovatelnou funkčnost. V současnosti SteamOS nemá žádný prohlížeč souborů, ani žádné GUI mimo Steam. Předpokládám, že nechtějí, aby do něj uživatel nějak vrtal a tím rozbil tu iluzi, že tohle není jen tak nějaký Linux, ale "herní OS". Po té herní stránce staví jen na Protonu, což není nic jiného než nějaký předkonfigurovaný kompilát Wine, DXVK, VulkanD3D, nějakých běžně používaných fontů a kodeků apod., které se pro hraní na Linuxu často používají a člověk si je může volně stáhnout a nainstalovat i separátně úplně stejně. Zkrátka pokud Valve sestaví herní OS, tak to bude jen ze součástek, které jsou dostupné už teď a přínos Valve bude jen to, že se uživatel nebude muset o nic zajímat a nic instalovat, prostě akorát klikne na tlačítko play. V současnosti je hraní na Linuxu na poměrně dobré úrovni a v některých ohledech je dokonce lepší než na Windows (hry, které běží na OpenGL a VulkanAPI se na Linuxu renderují rychleji než na Windows), což se ovšem těžko vysvětluje lidem, kteří si o tom aktivně odmítají cokoliv zjistit jinak než z LTT, natož si to sami vyzkoušet.

Nicméně, aby to neznělo, jako že Valve shazuju, tak je pravda, že jsou dvě věci, ve kterých by přínos hraní na Linuxu přeci jen mít mohli, i když se to netýká přímo té softwarové stránky. Jednak jakožto velký hráč v průmyslu mají možnost vyjednávat s ostatními firmami o tom, aby vylepšily svoji podporu Linuxu v netcodu pro multiplayer, což je v současnosti hlavní kámen úrazu hraní na Linuxu. Většina anti-cheat systémů hry, které běží přes kompatibilitní vrstvy na Linuxu (tj. Linux překládá windowsové instrukce do linuxových, tak funguje Wine), kickuje ze svých serverů, protože je považuje na modované a tudíž za cheatery. Druhá věc pak je, aspoň podle názoru Linuse (Torvaldse, ne toho z LTT), že pokud se SteamOS stane středobodem hraní na Linuxu, tak to může navnadit vývojáře z více (nejen herních) firem. V současnosti, pokud si chci něco nainstalovat na Linuxu, tak mám možnost si buď stáhnout zdroják a sám si to zbuildit, anebo využít package manager, který stáhne už nějakou předbuilděnou, ready-to-use, verzi a uživatelsky příjemně mi umožní daný software hned používat. Problém je, že různá distra používají různé package managery, které tahají software z různých repozitářů, k čemuž mají své důvody, ale v praxi to znamená, že distribuce binárních (tj. spustitelných) souborů na Linuxu je docela otrava, protože je musím zvlášť buildit pro Fedoru, pro Debian, pro Ubuntu atp. Takže pokud by se stalo tradicí, že herní vývojáři budou muset buildit svoje hry jen pro SteamOS, tak je to dost možná naláká k tomu, aby vyvíjeli nativní porty na Linux, protože bude daleko snažší je reálně podporovat.
@Jab (08.12.2021 19:27): Tak ono už na tom brzy uvedeném Steam Decku bude Valve používat vlastní OS postavený na Linuxu. Tudíž, využít tuto zkušenost k zrealizování plnohodnotného samostatnému herního OS se jeví jako vcelku logický krok. Těším se, resp. jsem zvědav. :c)
@Jab (08.12.2021 18:37): Jabe, ty asi kardinalne nas* me ... tady pises @Jab (06.12.2021 17:02): cituji

Ještě jednou ten jejich záměr je v tom, zda Linux může random uživateli bez problémů sloužit jako okamžitá náhrada za windows. 

tak o cem se bavime ??? Ja jsem pristoupil na hru a snazil jsem se diskutovat na zaklade tyhle premisy ... a o tom to bylo .. tohle bylo napsano jeste driv, nez jsem se pridal .. tys' me jinde upozornil na tuhle debatu, takze jsem se prisel, precetl si co jste si o tom napsali, zamyslel jsem se nad tim, koukl jsem na video (asi prvnich 7 minut v kuse, pak jsem to proskipoval) a sel se o tom pobavit - co vic jsem mel udelat ?
@ntz (08.12.2021 18:34): Pokud se někdo tímhle brajglem bude chtít probrat, tak ať si udělá obrázek sám. Mě si dokázal tak leda kardinálně na*rat.

V jednom příspěvku si schopen mi zase tvrdit, že prostě musím nějaké distro instalovat, abych se přesvědčil, jak vše funguje. A v dalším hned že to není pro mě, páč to není na hry. A že se o tom přece nemusíme bavit. Logika by ntz.
@ntz (08.12.2021 18:10): Já ti to říkal už minimálně šestkrát, o čem se bavíme. Tys to nepochopil ani jednou.
https://youtu.be/2bhopXsYvQk?t=1627

@ntz (08.12.2021 18:19): Děláš si legraci? Teď po osmi hodinách se konečně poprvé pokusíš pochopit, co jsem celou dobu psal?

Btw krásné, jak najednou děláš ústupky od té dříve skálopevné "out of the box" použitelnosti a děláš, jak bys to tvrdil celou dobu.
navic tahle debata je uplne mimo a zvrhla .. originalni leitmotif tohodle videa je (@Jab (05.12.2021 20:19):) je jestli je Linux dobrej na (cituji skoro doslovne)

Personal rigs - primarily for gaming (je to 0:30 v tom videu)

ne neni - pokud chces hrat nejnovejsi hry co jsou delany jen pro windows :D .. o tom se snad nemusime bavit ale my se o tom bavili vseobecne .. Pokud se budeme bavit o `Personal rigs - primarily for gaming' tak je to fakt ekvivalent televizniho poradu z kolonky spolecenska rubrika a titulkem

Byli jsme na navsteve u Dalibora Jandy a on nam ukazal svoji chloubu !!! 

:D

pro vsechny ostatni normalni uzivatele (tedy maminy na matersky a babicky v duchodaku a pana co pracuje v reznictvi apod) je linux naprosto v pohode a vse tam funguje v naproste vetsine pripadu out-of-the-box

edit: to je ale fakt strasny video :D, to je skutecne pro cilovou skupinu lidi jako Jab (co to (zatim) teoreticky studuji) a nebo pro me a @AiMLEzZz: pokud zatouzime po trosce masochismu .. To video je skutecne zbytecne stravenej cas, uplne irrelevant nesmysl .. Je to kontent na yt aby se tocila ekonomika a yutuberi vydelavali cash ..
@Jab (08.12.2021 17:36): tohle je marny, prosim precti si co psal @AiMLEzZz: nize o decentralizovanem ekosystemu ... Jsou nejake hlavni distribuce, ktere lze nekomu kdo s linuxem zacina doporucit a mohu si bejt pak 100% jistej, ze ten prechod bude stejne bezproblemovej, jako kdyby si treba vyzkouseli OS X .. Ty se tady furt odvolavas na kanal youtuberu, kteri delaj svoje videa na wow-efekt principu aka titulek poradu na nove

Byli jsme na navsteve u Dalibora Jandy a on nam ukazal svoji chloubu !!! 

Chytnul ses' toho, ze jsem nize napsal, ze jsi videl moc videi a cetl moc clanku, ale osobni zkusenost zadna a ty to furt potvrzujes .. Ted jsi to dotahl do mega-absurdity tim, ze jsi to cele zavrsil prohlasenim, ze uz se nebudes o dane tema vic zajimat ... Tvl, kolik ti je ? :D

Rekl jsem ti naprosto relevantne at si stahnes nejake velke distro s KDE a nebo GNOME a das ho na fleshku a pustis si ho LIVE z fleshky (vsechny distra uz to umi - v podstate budes mit OS na fleshce) a at si to zkusis sam a ty na to zatvrzele reknes, ze nic takoveho nikdy neudelas, ze po tobe chci s tématem nesouvisející věc a ze ta castka taky nesouhlasi pac tobe staci jakozto interakce s Linuxem sledovat tematicka videa na LTT :D - to si snad delas srandu, tak o cem se vubec bavime ...
@ntz (08.12.2021 17:04): Díky za tu ohromnou věcnost, s jakou si se mi věnoval. Opravdu škoda k linuxu cokoliv postovat a psát, páč se vždy najde nějaký toxický jedinec jako ty. Zcela úroveň "iphone nemá špatný signál, to jej jen držíš jako idiot"; "buttefly klávesnice není poruchová, to si na ní jen špatně psal". Přesně dle té stejné logiky mám popřít evidentně neintuitivní ovládání některých částí dotyčných distribucí Linuxu. Přestože je to tam zcela jasně ukázané. Ale dokud si nevyzkouším třicet distribucí, tak nemám co postovat něčí video. Btw to, co psal Garion, taky úplně zapadlo. Páč ta tvoje pohádka o "out of the box" připraveném a roky stabilním systému byla taky neuvěřitelná. Hlavně u Manjara a podobných (s podobným systémem updatů). Mě fascinuje, že máš tu drzost popřít něčí zkušenost (která je zaznamenaná na videu), vyžadovat po dalším vlastní zkušenost (abych vůbec mohl postovat video) a pak ještě zcela evidentně falešně glorifikovat zkušenost svou a svých známých. Pro mě si v tomhle ztratil jakoukoliv relevanci. Ne proto, že bych ti nevěřil roky zkušeností se systémem. Ale proto, že abys prosadil svůj názor, tak popřeš zkušenost dalších lidí a pokřivíš i tu svou. Tohle není racionální chování. To je slepé fanboyství. A pak mi nemáš co dát, anžto nešíříš argumenty ale své soukromé evangelium.

Úplně si mi vzal chuť se o téma jakkoliv dále zajímat.
@ntz (08.12.2021 16:39): Nestáhnu. Chceš po mě s tématem nesouvisející věc. Po milion páté můžu opakovat, o čem je daná trojice (zatím) videí. A stejně zase přijdeš s další volovinou. Stokrát raději budu poslouchat LTT, než tu šílenou aroganci, jakou v tomhle tématu předvádíš ty. Ještě to obracíš na mě, že jsem tě nazval buranem (což jsem mimochodem neudělal). Experte ublíženej. Dej si medaili za propagaci linuxu. Krásně si to zvládl.
@Jab (08.12.2021 13:40): Formuloval si to jako úplnej buran a o mě si se otřel jmenovitě. To je pak kulové vztahovačnost. 

a) tak jsem asi buran
b) O tebe jsem se otrel jmenovite protoze jsem chtel jmenovat konkretni osobu - jednu ze dvou zucastnenych, LOL, na nekoho to padnout muselo :D

ty tady postnes s prominutim *debilni* irelevant video dvou jantaru, ktery je z kanalu ala emimino ale pro milenialy s hlavnim zamerim computer gaming a vedlejsim zamerenim wannabe IT expert a pak se o tom chces bavit .. Coz je v poradku az do chvile, nez ti zacne nekdo v necem odporovat, tak se stahnes do strasny defensivy a zacnes tady ty metat osobni injektiva ... kdybych ti rekl ekvivalent toho, ze se chovas jako buran, tak ti hrabne

vubec nevim, co tu resime, stahni nejake livecd (treba me oblibene opensuse s KDE - viz Tumbleweed-KDE-Live) a zkus si to sam ...
@Jab (08.12.2021 13:40): "Mně ten jejich postup přijde skvělý. A stejně tak většině linux komunity (viz mé odkazy níže), s kterou si tak v rozporu ty."

To, že někdo svoje názory prezentuje ve videjích neznamená, že jeho názor je názor komunity. Já jsem součástí linuxové komunity. Používám každodenně Linux, přispívám k jeho vývoji, pracuju pro firmu, která je na poli Linuxu jedním z největších hráčů. Nemám sice info o tom, že by se u nás ve firmě nějak videa od LTT řešila, ale jsem si celkem jistý, že názory lidí, kteří jsou v samém jádru linuxové komunity, ať už veteránů z naší firmy nebo lidí, kteří přispívají do kernelu, nebudou nutně na roveň s názory nějakého youtubera. To, že někdo prezentuje svoje názory veřejně, nevypovídá nic o jejich relevantnosti. Nechci tím nijak shazovat názory zmíněných youtuberů, ale jen říkám, že jejich názor nemá větší váhu než můj. Je to prostě kapka v moři názorů, které jsou i v rámci linuxové komunity různorodé (a pevně věřím tomu, že spousta lidí z toho nejtvrdšího jádra má mnohem extrémnější názory než já). Za mě je v pohodě, že se neshodneme, ale neodvolával bych se na názory (linuxové) youtube komunity jako na nějakou vyšší instanci.
@ntz (08.12.2021 13:01): Formuloval si to jako úplnej buran a o mě si se otřel jmenovitě. To je pak kulové vztahovačnost.

Neříkám, že KDE, GNOME či Cinnamon nevypadají na první pohled přehledně a pěkně. Ale vidím, co musí podstupovat s těmi hrami. A je mi jasné, že třebas software pro Razer myš, Logitech klávesnici atp. bych tam hned tak nedostal. A u svého Deathadderu bych se tak mohl se svým nastavením na pár kliků rozloučit. Vyčítá se jim, že to není chyba Linuxu. Prostě výrobci ten software/ovladače pro Linux nepřipravili. Což ale oni neříkají a opět to ukazuje na zásadní nepochopení. Oni neukazují prstem, kdo za problém může. Oni imitují možnou zkušenost normálního člověka (a zejména se zaměřením na hraní her). Btw ten Luke tam má teď tuším ten Mint i na pracovním počítači, anžto se mu v Linuxu dělá lépe než ve Windows. Těžko tam pak vidím nějaký jejich bias.

Btw spíše vidím ty prazvláštní a irelevantní štěky na windows. Přičemž je nutné říci, že v registrech jsem nebyl asi patnáct let. Vir jsem neměl ještě déle. Modrou smrt mohu rozpočítat tak jednou za pět let. A bobtnání a zpomalování Windows je tak umenšené, že jej také již dekádu neregistruji.

Že bych si chtěl nastavit systém více podle svého je recht. Ale je to maličkost, neb stejně ve Windows trávím většinu času v prohlížeči. A tady mám možnosti nastavení ohromné (protože Vivaldi). S plochou tak interaguji podstatně méně jak dekádu zpět. Není to stále bezproblémová zkušenost, ale proti tomu, s čím se potýkají oni v dotyčné zatím trojici videí... A pak větší část Linux komunity zájem čtrnáctimilionového kanálu vezme jako skvělou příležitost a kvitují ji s povděkem.

A menší část se pouští do ufňukané apolegetiky a vymyšlení absolutních kravin, jako že Linus je "Windows fanboy". To se pak chce opravdu doporučit vyndání hlavy z pozadí.

KDE Manjaro či Cinnamon Mint se mi tak na první pohled mohou líbit. Ale než bych je instalovat jako hlavní OS, tak ještě potřebují mnoho práce. A dovolím si tvrdit že i menší fragmentaci, kdy se tříští síly Linux komunity na miliardě dister, kdy jsou rozdíly mnohokrát poměrně marginální.

@AiMLEzZz (08.12.2021 13:39): Já to ale vím. Anžto jsem se na to díval. Světě div se. Ale ty si asi neviděl ta videa a s čím tam zápasí.

Mně ten jejich postup přijde skvělý. A stejně tak většině linux komunity (viz mé odkazy níže), s kterou si tak v rozporu ty. Jedno distro může být pro každého nooba. Jiné pro powerusera. To se nevylučuje a je to tedy falešný argument. Jaképak nepochopení.

Já znám btw 104 letého cápka, který s Windows umí první poslední. Stejně jako u tvé babičky bych se tak vyvaroval zobecnění.

A btw Android není jako windows. Ostatně ani ten Windows Phone nebyl jako Windows.

Btw přijde mi už vysloveně únavné, že se zase další člověk otírá o mou mizivou zkušenost s Linuxem. To není podstatou téhle diskuze. Vůbec to sem nepatří. A pokud to mám psát pokaždé, tak je diskuze opravdu zbytečná.

@Garion (08.12.2021 12:31): Bezvadné. Díky moc za to.

Ta LTT videa ani zdejší diskuze není o urážení Linuxu. A brát to tak je opravdu zásadní nepochopení.

Líbí se mi i, že jedno distro, které tam mají, je o pravidelných aktualizacích. Zatímco druhé je o novém buildu cca jednou za půl roku. Pokrývá to oba základní přístupy Linuxu.
@Jab (08.12.2021 11:06): Hele, promiň, nechtěl jsem to říct na plnou hubu jako ntz, ale je fakt vidět, že co se týká Linuxu, tak moc nevíš, o čem mluvíš. Například s tím přívětivým UI - každá větší distribuce nabízí verze s různými uživatelskými prostředími, od stylového a moderního, které má velké ikony, search bar, super jednoduchou instalaci aplikací z virtuálního storu, virtuální plochy apod. (tohle měl GNOME už když jsem Linux zkoušel poprvé deset nebo víc let nazpět, zatímco Window s tím přichází teprve nedávno), až po minimalistické retro, které má na minimu plochy maximum informací. Co chce uživatel používat, si může vybrat. Což je něco, co by věděl... pokud by si o tom předem něco nastudoval.

Celá ta premisa toho videa je špatně. Ptát se jestli je Linux konkurencí pro Windows a úplně vynechat celou podstatu Linuxu, to je prostě blbost. Je to jako ptát se jestli je stavění domu konkurencí pro koupení domu. Linux zaprvé není "konkurentem", není to nějaký jeden produkt. Linux je kernel, který je pro všechny distra stejný, a distra jsou jen obří balík aplikací a konfigurací, který podle nějaké filosofie daná skupina lidí vydává. Odinstalováním a nainstalováním různých balíků můžeš z jednoho distra udělat druhé. Ale je to naprosto decentralizované prostředí, kdy prostě spousta skupinek lidí dělá separátně na různých věcech a je na uživateli, aby věděl, co chce. Linux je prostě o možnosti volby a tím pádem i o nějaké osobní zodpovědnosti. Takže aby přišla velká firma, nasypala do toho peníze a udělala si to podle sebe, nedává z hlediska filosofie Linuxu smysl. Je to jako kdyby ses rozhodl, že nekoupíš dům, ale postavíš si ho, ale pak nevěděl, co chceš, a tak si to nechal celé vymyslet a postavit od někoho jiného bez vlastního inputu.

Jestli je Linux bezproblémový, to je samozřejmě zbytečná debata. Linux má svoje problémy, stejně jako Windows ani Mac nejsou bezproblémové. Netvařme se, že na Windows všechno vždycky funguje na první dobrou. Ale to, že někdo přijde k Linuxu a chce, aby se to chovalo jako Windows, to není chyba Linuxu. To je prostě špatně nastavené očekávání. V tom videu evidentně nevěděli, co chtějí, vzali prostě "něco" a používali to špatně, to je to. Pokud chci Linux, který je uživatelsky přívětivý a snadno se používá, tak si ho takový udělám (resp. zjistím si, které distro splňuje moje požadavky). A když tomu nerozumím, tak se kurňa zeptám někoho, kdo o tom něco ví.

Říkáš, že ostatní systémy jsou okamžitě uchopitelné, ale v podstatě tím říkáš, že jsou jako Windows. Linux není tak přívětivý, protože není stejný. Ale to, že je to jako Windows, je výhoda jen proto, že už s nimi máš tu mnohaletou zkušenost. Vem nějakého technického analfabeta, který je v podstatě nepopsaný list, a Windows i Linux pro něj budou stejně těžké na "naučení". Moje babička je toho důkazem.
@Jab (08.12.2021 11:06): neber si to osobne .. nikdo se na tobe nevybijel, nebud vztahovacne ... co blbnes, napsal jsi

Ještě jednou ten jejich záměr je v tom, zda Linux může random uživateli
bez problémů sloužit jako okamžitá náhrada za windows. A výsledek je
ten, že ta uživatelská přístupnost tam prostě není. Ta tvoje analogie s
automatem je úplně mimo. Když jsem poprvé přišel k Windows Phonu, tak
jsem jej z fleku hned mohl používat bez googlování čehokoliv. To stejné
posléze s Androidem, iOS, MacOS atp. Podle mého si to sám zbytečně
tlačíš do režimu nepochopení záměru těch videí, kdy se ti pak výsledek
logicky nelíbí.

OS pro širokou veřejnost musí být od první sekundy intiutivní,
blbuvzdorné a široce použitelné. To linux prostě není. A nesouhlasí v
tom s tebou i mnohé linux kanály. Viz: https://www.youtube.com/watch?v=06cKL5DQ5CY
 
S timhle naprosto nesouhlasim, protoze KDE a nebo GNOME *je* uplne stejne pristupne, jako kdyz novej uzivatel zacne pouzivat OS X .. Kvuli tomuhle jsem reagoval ze mas nastudovano (zjevne) mnoho videi a clanku ale pravdepodobne osobni zkusenost chybi ...

znovu rikam ze to zadne vybijeni nebylo ... co to je potom za diskusi kdyz se s tebou neda bavit pac to hned otocis do nejake osobni roviny
@ntz (08.12.2021 10:38): Kdyz dneska vezmes Linux a nainstalujes ho tak to bude bezet out-of-the-box a bude tam fungovat uplne vse...

Tohle je pravda v idealnim svete (stejne jako u Windows mimochodem), ale realita je bohuzel casto jina. Sam mam Linux jen ve VirtualBoxu a pouzivam velmi prilezitostne, ale mam spoustu kolegu, kteri Linux (ruzne distribuce) pouzivaji jiz desitky let, a rozhodne jim nebezi naprosto neprustrelne, jak se snazis prezentovat. Na laptopech jim typicky po vetsi aktualizaci (kernelu) prestane spravne fungovat touchpad, webkamera nebo zvuk (obcas resi i problemy s uspavanim a podobne). Drtivou vetsinu/vsechno si nakonec zvladnou opravit, ale vetsinou jim to zabere az nekolik hodin zkoumani. Nedokazu si predstavit, ze by tohle dokazal (vy)resit bezny uzivatel.

Linux jako OS je dobry, Windows jako OS jsou take dobre. Oboji ma svoje problemy, v necem stejne, v necem jine. Nemyslim si, ze je potreba premyslet jakkoliv hanlive o kteremkoliv z nich.
@ntz (08.12.2021 10:38): Aha. Tak díky za diskuzi a zase toho asi necháme. Páč je úplně jedno, kolikrát zopakuji, o co jim jde. Stejně zase přilítne, že oni jsou schválně zlí. A nadto já linux nepoužívám. Což je až směšně irelevantní poznámka vzhledem k tomu, že diskuze není mou recenzí Linuxu. V němž mimochodem všechno funguje out of the box. Holt lidé používají Windows, páč jsou idioti. A dokonce jej sebevražedně připojují k internetu. Přitom je tu skvělý Linux, který nemá vůbec žádné potíže. Proto tu také pětkrát měsíčně neřešíme tvé problémy s imgur odkazy atp. To chce fakt jedinečnou zaslepenost napsat něco takového a ještě tímhle arogantním stylem.

Možná btw nejhorší reakce, jakou jsem zachytil. A ještě místo abys reagoval na videa, tak se "vybiješ" na mně. :) Tak jsem šťasten, že tu máme takového odborníka, který se rád podělí. A můžeš se spolehnout, že už tě s něčím takovým nebudu obtěžovat.
Linux nikomu nenutim ... Jsem ajtak profesional .. pocitace me bavi, je to moje zivotni vasen .. Windows jsou pro me naproto nepouzitelne .. tak to je, bylo a bude .. Pokud by me napriklad v praci nutili pouzivat windows (korporat), tak odejdu .. delam si z toho srandu kdyz reknu, ze windows jsou pro lamy - nemam nic proti lamam, mam lamy rad .. jsou to mila a sympaticka zviratka ..
@Jab (05.12.2021 20:19): presne souhlasim s @AiMLEzZz: .. je to takova trosku popikova zabava, kdy si hrajou na blbce a delaj u toho opicky ..

Ja uz to neumim posoudit protoze pouzivam pouze Linux asi 20+ let (posledni windowsy co jsem mel na svem 1.2Ghz Duronu byly w2k, windows xp uz jsem nikdy nainstalovane na zeleze nemel) ale mam zaroven pocitac na hrani, kde jsou nainstalovane OEM Windows a nemam s tim s tim problem (az na to, ze ho nepripojuju na internetu a v zivote bych se z toho pocitace neprihlasil vubec k nicemu - LOL)

Dneska je jina doba, to co tady chlapci zasvecene rozebirate je takove trosku plkani nekoho (hlavne @Jab: - sorry chlape) co si o tom precetl moc clanku a videl az moc videi ale sam nic nezkusil .. Kdyz dneska vezmes Linux a nainstalujes ho tak to bude bezet out-of-the-box a bude tam fungovat uplne vse ... Pak tam pises o 50ti-lete kadernici .. Ja jsem udelal mozna uz z par desitek lidi co zapadaj do modelu 50ti-leta kadernice Linuxaky a co ten Linux pouzivaj uz mnoho let .. Malokdo se mi vratil k windows

Abych jeste navazal s jednou veci .. Mame doma pouze Mac/Apple pocitace pro moje blizke a pro me Linux (+ muj offline notas co mam *pouze* (ano - pouze, pouze, skutecne p*o*u*z*e) na hry s windows 10) a musim rict, ze pokud je neco uplne debilni a neprivetive, tak je to Mac .. Nesnasim Mac/OS X, to je tak strasnej system .. Moje zena obcas pouziva (ma udelanyho usera) i na mejch nojbucich a nekolikrat mi priznala, ze se ji v linuxu funguje lip a ze se ji i libi .. Samozrejme jde o DE (Desktop environment), ja pouzivam vsude KDE a to je naprosto bezproblemove
@Kwoky (06.12.2021 19:25): Plus co jsem postřehl, tak ten bug v Pop!_OS střelhbitě opravili. A u dalších použitých linux distribucí probíhají změny, aby tyto byly uživatelsky přívětivější. Co víc si pak přát. Přece široce použitelné Linuxy nezůstanou u Androidu a Chrome OS. Nicméně se domnívám, že se Linux dostane do normální domácnosti zase jen tak, že přijde nějaká velká firma a nasype prachy do vytvoření vlastního OS. Když se člověk koukne, jak vypadá UI i těch přívětivějších linux distribucí, tak mám opravdu pocit, že levá ruka neví, co dělá pravá. A chce to prachy a designéry. A nooby, kteří to budou testovat.

S power usery btw není problém. Ti mají svá distra a tak jim to vyhovuje. Ale pokud tu má být konkurence pro Microsoft, tak je prostě třeba vyjít vstříc padesátileté kadeřnici (beru ji jako příklad z obecné populace - nikoliv tedy urážlivě).
@AiMLEzZz (06.12.2021 16:52): Koukl jsem na to a působilo to na mě jako "Kamarád mi řekl, že Linux je bezva, tak si to zkusím". Kdybych nainstaloval Linux, tak bych na tom byl první týden přesně tak, jak ti ve videu. Pak bych se s tím možná naučil trochu zacházet, nebo bych se na to možná spíš vykašlal s tím, že mi to za tu námahu nestojí. Takže za mě je to zpracované dobře, řekl bych reprezentativně.
@AiMLEzZz (06.12.2021 16:52): No. To se neshodneme. Podle mě je ta série dobrá. A pick and run říkají. Nic s googlením v té tvé citaci není. A googlí pak v těch výzvách, když se dostane do potíží, jak co udělat. Stále mi btw přijde, že si protiřečíš. Intuitivní znamená, že není třeba googlit, když děláš v OS základní každodenní věci.

Ještě jednou ten jejich záměr je v tom, zda Linux může random uživateli bez problémů sloužit jako okamžitá náhrada za windows. A výsledek je ten, že ta uživatelská přístupnost tam prostě není. Ta tvoje analogie s automatem je úplně mimo. Když jsem poprvé přišel k Windows Phonu, tak jsem jej z fleku hned mohl používat bez googlování čehokoliv. To stejné posléze s Androidem, iOS, MacOS atp. Podle mého si to sám zbytečně tlačíš do režimu nepochopení záměru těch videí, kdy se ti pak výsledek logicky nelíbí.

OS pro širokou veřejnost musí být od první sekundy intiutivní, blbuvzdorné a široce použitelné. To linux prostě není. A nesouhlasí v tom s tebou i mnohé linux kanály. Viz: https://www.youtube.com/watch?v=06cKL5DQ5CY

Btw pokud by se do pěti let objevilo distro, které bude použitelné i pro moji šedesátiletou sousedku, tak LTT tou sérií splnili účel. Kanál se čtrnácti miliony odběratelů... Třeba jejich zájem o Linux nakonec opravdu umožní, že Microsoft bude mít skutečnou open source konkurenci.
@Jab (06.12.2021 14:30): "Btw strašně si v tom svém příspěvku protiřečíš. Stran LTT (tech guru nebo jen kanál na zábavu?) i stran jejich pojetí série videí (jsou to videa z pohledu nooba vs měli si to vše přečíst). Obsáhl si tam tak oba základní směry reakcí Linux komunity. Což není moc konzistentní. :)" 

Nevidím tam protimluv, možná jsem se jen nejasně vyjádřil. Chtěl jsem říct, že Linus má pověst někoho, kdo ví o čem mluví, ale jeho videa jsou s postupem času čím dál méně informativní a víc ve stylu "tady jsme dostali balík od Intelu, tak pojďme sestavit ultimátní PC a u toho zaměstnancům kritizovat byt". Ale nezávisle na tom, o čem jsou jeho videa, mi přijde zvláštní, že někdo, kdo má vyloženě založený channel na tom, že dává tech tips, nedokáže rozumně používat Linux. K tomu druhému bodu - v tom prvním videu dokonce vyloženě říkají: "Has Linux gotten to the point where it's user-friendly enough that any tech nerd can pick it up and run?" Takže vlastně ani ne úplný noob. Tak přece každý, koho trochu víc zajímají počítače nebo technika obecně, ví, že si musí věci googlit a aspoň trošku studovat a ne jen spoléhat na intuici. Linux byl vždycky ve stavu, kdy ho mohl začít používat kdokoliv, kdo chtěl. Pokud si někdo říká tech nerd, ale reálně si není ochotný nic zjistit, tak nevím, co by jako chtěl.

Já s těmi videy mám problém v tom, že vyvolávají dojem, že Linux je prakticky nepoužitelná záležitost, přitom to tak vůbec není. Kdyby řekli, že chtějí používat Linux, předem si o tom něco zjistili a pak tomu třeba vytknuli, že některé věci fakt nejdou udělat tak, jak na webu říkají, tak mi to přijde fér. Ale když do toho jdou úplně naslepo, tak mi to přijde asi tak relevantní, jako když někdo, kdo celý život jezdil v autě s automatem a asistenty, najednou skočil do F1čky a pak to prezentoval tak, že se s tím sotva dá jezdit. Neříkám, že Linux nemá prostor pro zlepšení, ale prostě je nějak udělaný z nějakého důvodu a nemůžu se divit, že nedělá, co chci, když ho používám špatně.
@AiMLEzZz (06.12.2021 14:12): Však oni to vysvětlovali. To by mohli rovnou použít Athonyho. Jejich pojetí je takové, že naprostý noob nainstaluje nějaké známé distro linuxu a chce jej rovnou používat tak, jak je navyknutý z Windows. Tzn. cílem je ukázat, jak moc je Linux přívětivý pro uživatele s elementárními znalostmi. Pokud by vše googlovali předem, tak by to bylo zcela proti účelu videa. A ideální následek pak je, že se objeví distra zcela a naprosto přístupná nováčkovi bez nutnosti terminalu atp.

A přívětivé distro pro nooby se vůbec nemlátí s distrem, které si pro sebe teprve upraví náročný uživatel. Btw stran uživatelské přívětivosti jsme od Win 95 také někde úplně jinde. I stran různých errorů a bugů, které by uživatel musel na windows řešit. Modrá smrt je na Win 10 zcela ojedinělá. Osobně se mi stala jen v souvislosti s jednou hrou (Endless Space 2), jinak jsem ji za čtyři roky s novým počítačem neviděl.

Btw strašně si v tom svém příspěvku protiřečíš. Stran LTT (tech guru nebo jen kanál na zábavu?) i stran jejich pojetí série videí (jsou to videa z pohledu nooba vs měli si to vše přečíst). Obsáhl si tam tak oba základní směry reakcí Linux komunity. Což není moc konzistentní. :)

Ještě jednou. Jejich pojetí zcela a jasně ukazuje to, že nepoužili Anthonyho.

Btw pozitivní reakce:
https://www.youtube.com/watch?v=2bhopXsYvQk
https://www.youtube.com/watch?v=6h2UmKTcCfA
https://www.youtube.com/watch?v=D8j1n05s9-w

A ty spíše negativní až butthurt:
https://www.youtube.com/watch?v=4O90CwIdTQA
https://www.youtube.com/watch?v=yCgHoL9_ZiY
https://www.youtube.com/watch?v=zjcByU0VKOk

Btw aby to nevypadalo. I z komentářů pod těmi videi je jasné, že pozitivní pohled převažuje. A i je tam jasně vidět, že většina komunity ten účel videí pochopila správně a také je pak náležitě oceňuje.
@Jab (05.12.2021 20:19): Taky to sleduju, i když je to pro mě jistá forma masochismu. Chápu, že jejich záměrem je podívat se na Linux očima někoho, kdo tomu moc nerozumí, ale stejně jsem občas musel obracet oči v sloup. Nevím, jestli to jen hráli, nebo jestli to, co jsme viděli, bylo skutečně to, co se odehrálo (LTT jsou podle mě víc a víc spíš zábava než opravdu tech channel), ale přišlo mi zarážející, že někdo, kdo je v širší PC komunitě považován za takového tech guru, zápasí s tak základními věcmi, kterým by se dalo předejít, kdyby si o tom předem něco přečetl. Bývaly časy, kdy jsem všem doporučoval Linux, protože si myslím, že je v mnoha směrech lepší než Windows (což je vidět na tom, že tam, kde na něčem opravdu záleží - banky, výzkum, management, softwarový vývoj atp. atp. - se Windows skoro nepoužívá), ale dneska už to vidím trochu střízlivěji. Krása Linuxu je v tom, že si všechno můžu udělat přesně tak, jak chci. Nabízí mnohem větší svobodu a ve zkušených rukou je to mocný nástroj, ale s tím logicky přichází i ten "problém", že se o to musím zajímat a být ochotný si něco nastudovat (ostatně vzpomeňme na svoje začátky na Windows; většina z nás taky nevěděla, co dělá, a ta zběhlost prostě tak nějak přišla časem). Pokud do toho nejsem ochotný investovat trochu snahy, abych v dlouhodobějším horizontu měl lepší systém, který mám přesně takový, jaký chci, a chápal, jak počítače fungují, tak moc nevidím důvod na Linux přecházet. Jsou sice distribuce, které se snaží být co nejvíc user-friendly, ale v čem je ta výhoda? Pokud ten selling point je "je to stejně přívětivé jako Windows", tak se tím vytrácí ta přednost Linuxu, která nespočívá v perfektním GUI. Dneska už je mi celkem jedno, jestli se Linux někdy dostane na stejnou úroveň popularity jako Windows, nebo ne. Je jasné, že nadšených geeků, kteří jsou ochotní se do toho ponořit hlouběji, je v jakékoliv oblasti vždycky menšina, a nevidím na tom nic špatného. Někdo může namítnout, že to je z mé strany elitářství, ale já bych na to řekl, že když si doma člověk sám vaří, místo aby někam chodil na obědy nebo si nechal jídlo dovážet, tak je to pravděpodobně proto, že má nějakou specifickou potřebu. Zajímá ho, z jakých je to surovin, jak je to připravené a kolik toho sní. Pokud je mu to jedno, tak proč se s tím párat?
https://www.youtube.com/watch?v=0506yDSg ... e6fxWpnsHv53Y1I-K3yu

Docela pěkná série (ještě btw není dokončená), kde se LTT pouští do Linuxu. I má, co jsem viděl, poměrně dost milých reakcí mezi Linux youtubery. Občas se najde i nějaká malinko ublížená. V tom smyslu, že kritizuje něco, co není chyba Linuxu ale "korporace xy". Jako kdyby na tom z hlediska noob uživatele přecházejícího z windows nějak podstatně záleželo... Ale většina reakcí je opravdu přívětivých a to i když se Linusovi podaří (kvůli bugu a vlastní nepozornosti) víceméně si smazat OS. :)

Každopádně Linux potřebuje taková pošťouchnutí, pokud mají být alespoň některé jeho větve někdy konkurencí pro dominantní OS v podobě Windows. Jakkoliv je jasné, že ta "power user" část musí existovat dále, tak musí zároveň být onen tlak, aby vznikla nějaká verze OS, která by byla i pro řadové uživatele přecházející z Windows.

Pro mě samotného je tedy asi zatím maximum z té "udělej si sám" mentality nainstalování Vivaldi a jeho následné přizpůsobení si vlastním potřebám (z hlediska produktivity imho nadále nejlepší z prohlížečů). :) Ale série je to zatím zajímavá.
Existuje na android něco jako ztlumení notifikací pro libovolný čas po první notifikaci? Tj. přijde zpráva na messenger a třeba do minuty přijde další - tak aby to cinklo jenom jednou a na tu druhou už ne (notifikace se uloží tiše do toho centra notifikací, ale už necinkne zvuk, nezavibruje a nerozsvítí se display), přijde další zpráva za 10 minut a znovu aby to cinklo. Ten časový limit na útlum by to chtělo pro každou aplikaci zvlášť. Tj. přijde zpráva na messenger, cinkne to, přijde SMS během pár sekund a cinkne to znovu, ale přijde zase zpráva na messenger, tak už ne.

Ty režimy nerušit a tak jsou totál na prd, to utlumí notifikace úplně. Nechci být úplně odpojen, jenom zmenšit kvantitu. Když je člověk ve skupinových konverzacích na messengeru, whatsapp, skype, ... tak ho třeba zajímá, že někdo něco napsal do skupiny, koukne a vidí, že se někdo baví mezi sebou, tak už nepotřebuje, aby pípal mobil na každou zprávu. Nastavovat ručně ztlumení na x minut je otrava a nastavit globálně nerušit je k ničemu (člověk to pak zapomene zapnutý a nikdo se mu nedopíše).

V nastavení jsem nic takového nenašel a nevím, jestli to jde řešit nějakou externí aplikací, když je to spíše systémová věc. Bylo by fajn, kdyby to bylo i nějak konfigurovatelný kromě globálního nastavení i pro každou aplikaci zvlášť - aplikace A ztlumení notifikací 180 sekund, aplikace B ztlumení notifikací 900 sekund, ...

Přijde mi, že některý aplikace se chovají rozumně a řeší to samy, třeba slack cikne jednou za čas, ale takový skype je vyloženě peklo a vyvolá notifikace pro všechno a je schopný cinkat každou sekundu. Kolegové z práce začnou něco řešit, podívám se, zjistím že mě to nezajímá, ale furt to cinká na každou zprávu jak za časů ICQ aou, aou aou aou aou, ...