Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Hardware

@Jab (06.02.2024 13:04): nelze než souhlasit. Ceny současných GPU jsou přemrštěné.

V okamžiku kdy v HW diskuzích lidé obhajují RTX 3060 12GB (3+ roky stará GPU o výkonu 4,5+ roku staré RX 5700 XT GB) nebo RTX 4060 8GB (o něco málo rychlejší než RX 5700 XT v některých hrách) s cenou 8-9 tis CZK jako zástupce střední třídy je něco hodně špatně. Problém je, že tihle jedinci nechápou, že doba 1080p 24" monitorů je definitivně za námi (překvapivě lidé na PC dokonce i seriózně pracují a vyžadují vyšší rozlišení a plochu) a dnes má běžně hráč doma min. 27"-32" 1440p monitor nebo ještě vetší 4K monitor/TV, a tady fakt tyhle jmenované GPU nejsou zástupci střední třídy ale zástupci vyššího low-end, s přivřením obou očí nižší střední třídy. Jistě technologie alá DLSS, FSR, AMFM, FG, apod jim prodlouží život ale vždy je to něco za něco (kvalita obrazu vs fps).

Full HD monitor si drží prakticky jen staromilci a především hráči e-sportu vyžadující min. 144Hz, tudíž argument RTX 4060 stačí na 1440p je silně zavádějící, jistě stačí, ale s odřenými ušima.

Za mě reálnou střední třídu aktuálně prezentuje RTX 4070 Super s cenou 16,5-18,5 tis CZK, případně RTX 4070 Ti Super s cenou 22-26 tis CZK. Případně RX 7800 XT za 15k CZK. To je hodně smutné.
@Jab (06.02.2024 13:04): Označit RTX 3070 jako "ancient" je trochu úlet :) Ale jinak souhlasím skoro se vším, co tam zaznělo. Já osobně si teď žádnou novou grafiku hodně dlouho nepořídím.
@Kwoky (05.02.2024 15:25): Paul i já používáme eneloop pro baterie, ano ty černé s vyšší kapacitou 2500 mAh + originál nabíječku přímo od Panasonic BQ-CC55. Za mě je to rozhodně jednodušší řešení, než dobíjení PS5 ovladače přes USB.

@Charllize (05.02.2024 15:46): nic proti ale ovladač u PS5 vydrží zhruba 4-5 hod intenzivního hraní  Genshin Impact co jsem se tak dcera ptal, žádný zázrak ale jistě máme dva ovladače, a ten nabíjecí USB kabel co byl přiložen ke konzoli.
Já nevím, ale osobně mi přijde že čím míň baterek člověk doma má tím líp. Je to taková opruzná věc co se po různu někde v bytě vyskytuje. Člověk je muže vyhodit ale zas tak často to nedělá jelikož většina z nich ještě trochu nabitá je a může se nouzově hodit a prostě to je celé otrava. Já mám doma na baterky jen dvě věci, ovladač k TV a hodiny na zdi. Jako jasně, zas mám milion nabíječek na všechno možný, což je taky trochu zoufalý. Ale asi lepší než najít vyteklý baterky v šuplíku :)
Předpokládám, že když píšete o Eneloopech, myslíte bílé. Existují i černé ("Eneloop Pro"), které jsou stavěné na velký odběr - používám je v blesku k foťáku a jsem s nimi maximálně spokojený. Mají ještě o kousek větší kapacitu. Jen ta cena je trošku horší :)
@cuba144_CZ (05.02.2024 09:30): u nabíjení jde spíš o nabíječku. Mam nějakou snad destnlet starou a nabíjí fakt rychle. Samozřejmě baterky jsou také důležité. Eneloopy mají hlavní výhodu, že se po nabití velice pomalu vybíjení. Takhle funkce ale pro použití při hraní důležitá.
@Cobot (05.02.2024 08:59): Wow, to jsem nečekal, že ty Eneloop jsou tak rychle nabité. Používal jsem klasické AA, které se mají nabíjet proudem o celikosti cca 1/10 kapacity, takže nabíjení trvá 10+ hodin.
Dock pro ovladače je myslím jen neoriginální s neoriginálními akumulátorovými kity, ale dělá se.
Mně se celkem zamlouvá řešení, co se aktuálně rýsuje u XBOX = slot na 2 tužkovky, a nebo akumulátor, který se tam akorát vejde. Je tam obrovská univerzálnost. Ale ideálně, aby z toho byl nějaký standard, aby se ten rozměr neměnil napříč generacemi ovladačů. Jediná nevýhoda asi bude, že jak je to jednoduše výměnný akumulátor, tak bude mechanicky více chráněný a tím pádem bude mít menší kapacitu, než jakou by měl stejně velký ale zabudovaný "napevno".
Našel jsem na internetu náhradní akumulátory pro PS ovladače, ale už budou složitěji zabudované než jen pod jednou krytkou, takže ne každý si jej zvládne vyměnit.
To jsem vůbec nevěděl, že Xbox furt jede na tužkovkách, to je hodně vtipný. K tomu se zřejmě chystaj přejít zcela na digitál, Starfield a všechno ostatní, zdá se, míří na PlayStation, těch důvodů, proč si tu konzoli koupit, je stále míň a míň.
Čtyři eneloopy a nabíječka co je nabije snad ani ne za hodinu je tedy děsivej problém. Fakt úplný retro. A co teprve když to funguje bez baterek po kabelu.

Mimochodem je to určitě ekologičtější než kvůli chciplé baterií koupit novej ovladač.

Jinak ke konzoli dává určitě smysl nabijeci dock na ovladače. Pro PS jsem ho viděl. Pro XBOX nevím jestli je.
@Charllize (04.02.2024 23:44): Vyměnit baterky a dát je do nabíječky zabere cca půl minuty. Hned hraju. A nemusím kupovat zbytečnej druhej ovladač a dock. I když uznávám, že by to bylo o kousek pohodlnější. Ale zatím mi tohle řešení nevadí. Play and charge kit už jsem měl a to čekání než se to nabije byl větší voser. Plus se mi ten kit pak podělal, proto jsem koneckonců přešel na eneloopy. Ty už 4 roky jedou bez problému. Ale možná by mě přimělo koupit Dualsense, kdyby Sony přestala bejt dementní a vydala wireless windows drivery.
Já teda zrovna ty tužkovky docela oceňuju, koupil jsem pakl nabíječky plus eneloopy, ovladač se vybije tak to vyměním za čerstvě nabitý a hraju hned dál, nemusím připojovat kabel a čekat než se to nabije.
@Garret (04.02.2024 22:49): "Jump start" jsem neznal, uvidím, jestli si na to někdy vzpomenu ve správné situaci.

Ohledně baterek jsem si okamžitě po koupi Xbox One ovladačů pro hraní na PCčku pořídil nabíječku tužkovek a dobíjecí tužkovky. Spíše jsem to ale využíval pouze pro hraní z gauče. Když jsem byl u PC, preferoval jsem kabel - ovladač bez baterek je výrazně lehčí a je tak příjemnější hraní. Ale neměl jsem nějaké problémy s výdrží dobíjecích AA - uznávám, že to bylo méně, než v případě přibalených Duracell, ale nikdy jsem si neřekl, že by ty dobíjecí AA vydržely strašně málo.
A cca před rokem jsem nakonec sekl i s tužkovkama, trochu mě mrzel ten ekosystém mít spárované dvojice a u každé si hlídat míru nabití. Tak jsem koupil neorigo akumulátorový kit od Venom, 2 ks za 450 Kč, který pasuje jako do Xbox One ovladače, tak do Series S/X. Lituji, že jsem to neudělal dřív, protože dvojnásobné peníze padly do toho systému tužkových baterek s nabíječkou. A nemusím si hlídat správný okamžik, kdy dobíjet AAčka, ale jednou za čas to připojím k USBčku a je hotovo. Jediná jejich nevýhoda je, že se nabíjí malým proudem a trvá to dlouho.
@Garret (04.02.2024 22:49): Baterky v xbox ovladači je nebetyčná hrůza o který si z neznámého důvodu ms stále mysli ze to je next gen. Je to jedna z těch věci kvůli který se mi nikdy moc nechce do xboxu :)
Na x360 sem hrál radši na kabelu než ty baterky řešit.
Jojo, prodávají ten charge kit, já vím..


Tužkovky jak v sedmdesatkách, dementi..po roku užívání xboxu mas všude baterky, v kuchyni, v koupelně a když otevřeš ledničku vypadne z ni tužkovka :)
už jste zkoušeli jump-startovat xbox ovladač? :-) přišel jsem na to náhodou, ale možná je to common knowledge, nevím:

pokud zrovna nechcete dávat MSu pětibábu za charge kit, tak Xbox ovladač má klasický tužkovky 1.5V, ale už někde kolem 1.2V přestane fungovat, resp. se nechce zapnout/spárovat s donglem. ale po připojení kabelu a spárování je možno kabel odpojit a pokračovat v hraní, ovladači už ta nízká voltáž stačí. podařilo se mi takhle dostat tužkovky až na 0.9V, kde už ovladač kleknul. i tak je to víc, než bych čekal. každopádně to bylo zase pár hodin hraní :-)

funguje to takhle s kvalitnějšími longlife bateriemi, levné brandované šunty už jsou kolem 1.20V mrtvé a počítám, že stejně to bude s nabíjecími... snad už MS u příští verze ovladače přejde na integrované baterie, protože tenhle neekologický old-school už do 21. století nepatří.

btw, takhle po delší době musím ocenit ovladač od PS, který je proti Xboxu krásně hebký, tichý a mnohem příjemnější pro držení dlouhoprsťákům. nemám z něj křeče po dlouhém hraní a hlavně nemusím měnit žádný podělaný tužkovky :-)
Používám na zálohu tohle SSD: odkaz 
Zálohu provádím cca jednou do měsíce, kdy přesouvám okolo 100 gb ze systemáku.
Problém je v tom, že se zdá, že se SSD náhodně odpojuje a přerušuje tím zápis, děje se tak i v případě přendavání dat na USB SSDčko.
Zkoušel jsem:

1. CHKGSD (sumting like that) commandem projet disk, nic nenahlásilo.

2. updadovat drivery - jsou nejnovější.

3. zkontroloval security přístupy.

Ještě můžu zkusit otevřít skřín, vyfoukat a pošmahat ho, jestli nejsou třeba blbě kontakty. poslední možností je ho znova naformátovat a naalokovat ve windows.
Nemáte náhodou nějaké rady?

@Le0nidas (03.02.2024 10:37): Má vůbec witcher frame generation? Musí to umět ta hra.
Stejně je to vtipný, nejdřív se dopočítavá rozlišení, a teď do toho ještě snímky.
@Jab (02.02.2024 10:40): Chápu, takže jak jsem si myslel - s tím polepšením je to individuální, když jsem u někoho zkoušel mechanickou tak mě ty clicky naopak vyloženě iritovaly.
A představa že bych chtěl řešit ještě upgrady spínačů na klávesnici už mi připadá vyloženě ujetá :D I když samozřejmě u esportů pochopitelná.

Myš naopak mám za necelé dva tisíce - a vyloženě se děsím toho kdy zemře, protože na trhu teď zřejmě neexistuje ekvivalentní náhrada.
@AlieN (01.02.2024 23:55): Víceméně jsou k ničemu, pokud opravdu nejedeš e-sport.

Tam pak mají smysl. Lineární pro FPS kvůli rychlosti. Tactile pro RTS, MOBA atp. Vyrozuměl jsem, že u takových her chtějí hráči často to tactile potvrzení, že mačkají switche v daném setu úkonů správně.

Clicky spínače jsou pak vysloveně pro psaní. Pomáhá to ideálně redukovat chyby, neb máš zase pocitovou i zvukovou odezvu, že byl klik zaznamenán jednou a správně.

Oblíbenosti mezi casual publikem dosáhly mechanické klávesnice z jediného důvodu. Jsou prostě příjemné. Proti membráně mají lepší pocit odezvy, roli určitě hraje i nějaký pocit "luxusu" z klikavých zvuků. Což se dá nadto přizpůsobit osobnímu vkusu výběrem spínačů, kláves i klávesnice.

Je to ale celkově rabbit hole. Vyšší cena mechanických klávesnic měla být vykompenzována jejich delší výdrží. Což asi cca platí. Problém je ale v tom, že dnes mnoho uživatelů pravidelně switche dokupují a mění za jiné, které jim zase o fous lépe znějí či jim příjemněji mačkají.

A téměř každý výrobce produkuje upgrady svých switchů jednou za rok max dva. O těch Akko jsem pár let zpět neslyšel a teď už jsou na třetí generaci. A to ještě vydali ty lubrikované Pro. Což je něco jako Nvidie Super refreshe. :) Vědí prostě, jak tahat ty peníze ze zákazníků.

Čili v posledku nepotřebuješ mechanickou klávesnici. Stejně jako stačí myš za dvě stovky a není potřeba jiná za patnáct stovek nebo i tři čtyři tisíce. Ale uživatelsky si za tu vyšší cenu určitě polepšíš.

@Gordon (02.02.2024 05:11): To bych asi nedělal. To bych se nedoplatil za zbylé v bílé barvě. :) Však na stole mám ten monitor Neo G7, XSX, Notebook, Edifier R1700BT reprobedny... Dokonce i pokud bych měnil myš, tak na Deathadder V3. A ta je taky jen v černé.
@Paul (01.02.2024 11:32): Jelikoz jsme si tu s Kwokym pred par mesici o tom APU psali, tak jsem to psal rovnou sem v ramci pokracovani. Vubec mi nevadily reakce ostatnich, Garionovu jsem uvital, ale Dunemaster rano slapnul asi do hovenka a potreboval zaprudit. Nebo nevim.... :o)
K těm klávesnicím - musím přiznat že jsem nikdy nepochopil v čem má být taková výhoda mechanických klávesnic.
Připadají mi příliš hlučné, vysoké, některé bizarně drahé, a o nic přesnější než stará kancelářská HP kterou mám doma - u té naopak oceňuji že je dost tichá, navíc prakticky nerozbitná, když mám pocit že je až příliš špinavá tak ji prostě hodím do sprchy a pořádně proliju vodou.

Občas bych využil bezdrátovost a podsvícení takže se dívám po nové, ale jinak nic jiného vlastně mám pocit vůbec nepotřebuji.
https://www.czc.cz/akko-monsgeek-mg108b- ... -bila/384158/produkt

Tak jsem koupil tuhle v té bílé verzi s cream blue switchy. Escape na Logitech G413 zase nejde a mě už to neba. Do setupu barevně ta nová nezapadá, ale co se dá dělat. Jinak je ale celkem pěkná. :) Plus ta cena je hodně fajn.

Měly by snad v balení být bílé klávesy pro ty, co jsou na obrázku modré. Ale přežil bych to asi bez nich. Postupně budu muset šedo-černý setup nahradit bílo-modrým asi. Je to strašná tragedie no. :( Hrdě ale vystavím na stůl modem, který je také bílý!
@Garion (01.02.2024 20:47): Já jsem něco takového řešil před cca dvěma lety na AM4. Paměti deklarované od výrobce jako 3733 MHz jely maximálně na 3333 a s horším časováním. Je to trochu loterie, protože v tom hraje roli hodně faktorů.
Máš pravdu, že extrémní ty hodnoty nejsou, jen "dost dobré".
@Kwoky (01.02.2024 20:22): To me ani nenapadlo :-O To uz se nekdy realne na AM4/AM5 stalo? Umim si predstavit, ze to nezvladne nejaky extremni high-end, ale 6000@30 jsou sice (aktualne) dobre, ale extremni mi to neprijde.
@Kwoky (01.02.2024 17:27): Porad se to da vyzkouset a vratit, pokud to nepojede :) Ale neprijde mi, ze by obecne na RAM trhu byl problem v tom, ze to na deklarovanych parametrech nejede (OC je samozrejme jiny pribeh).
@Dunemaster (31.01.2024 19:49): letecké a automobilové simulátory ve VR jsou značně odlišným zážitkem.
S obyčejným létaním na sebelepším/sebevětším monitoru a head-tracking je to nesrovnatelné. Ve VR doslova sedíš v kokpitu letadla, a let samotný dostává úplně jinou dimenzi, skutečně si připadáš jako by jsi tam byl fyzicky.
V neposlední řadě auta, když třeba ve VR jedeš SPA, ten sjezd do první zatáčky, jak popisují piloti závodních speciálů, v reálu a ve VR máš doslova strach jet rychle, protože to vypadá, že se řítíš doslova z kopce proti zdi.
Na monitoru nic takové nelze zažít. V neposlední řadě ve VR je mnohem snažší přistání, stejně jako třeba tankování za letu a další advanced akrobatické prvky.

Plus samozřejmě HL:Alyx a možná Skryrim VR.

@Jab (31.01.2024 22:24): chápu, já tu klávesnici před rokem koupil za 1099 Kč na czc.cz