Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Hardware

@Samariel (19.07.2022 13:45): Steam Deck tu má myslím více lidí. Včetně mě. Tak se klidně ptej, ale to, jestli se Ti vyplatí, nebude určeno tím, jestli se vyplatí mě, nebo komukoli jinému... Sto lidí, sto chutí.
@Samariel (19.07.2022 14:32): To je stejně zvláštní otázka. Zrovna u takovýho zařízení musíš sám nejlíp vědět, jestli se ti vyplatí, ne? Youtube je plnej benchmarků, abys věděl, co všechno to umí a pak už jen záleží na tobě, jestli hodně cestuješ nebo se prostě rád válíš s handheldem v posteli..
@7c (18.07.2022 21:53): tak 3090 je prostě pro ty jenž chtějí to nejlepší na trhu a mají na to prachy. Každopádně na tom že Rapierovo čtení toho článku mi přijde lehce WTF tvůj názor na 3090ku nijak nemění :)
@Rapier (18.07.2022 16:32): nevim jestli koukáme na stejnej článek, ale já tam teda žádný jednoznačný doporučování radeonů oproti geforce nevidím, spíš naopak. V první top5 jsou tři nvidie včetně prvního místa.
@Tulareanus (17.07.2022 17:21): Já myslím, že jsem na začátku dal určitou nabídku a jak si můžeš přečíst, ukončil jsem ji standardním způsobem, tj. aby případní zájemci reagovali do zpráv. Neřekl bych, že ten můj úvodní příspěvek měl za účel vyvolávat diskuzi. Svoji chybu především spatřuji v tom, že jsem na tu diskuzi začal reagovat a dal jsem Garionovi možnost kvalitu té grafiky zpochybnit a odradit tak potenciální zájemce, přestože, jak ho znám, to s tímhle cílem nedělal. A ti utečenci? Klasická ironie, to snad ani není potřeba rozvádět.

@Charllize (17.07.2022 17:32): To se mýlíš, toho úskalí jsem si byl vědom, akorát jsem netušil, že opravovaná věc je v podstatě v očích lidí na odpis a to je přesně to, co mi připadá padlé na hlavu a proč jsem reagoval podrážděně včetně úvahy, že to zájemci o tu grafiku nesdělím, když vidím, s jakou paranoiou se k tomu přistupuje. Já jsem před několika lety taky koupil auto, o kterém jsem věděl, že je po bouračce a jezdil jsem s ním spokojeně 7 let.
@Tulareanus (17.07.2022 17:21): A ty aby jsi nedorazil s morálním kazanim by asi taky neslo.
Ja to spis vidím tak ze Chuck není s nějakými prodeji karet zběhlý a to co napsal nebylo s úmyslem někoho podvest. Jen napsal jak to v te chvíli viděl ( ty cívky a opravu zmínil hned, takže těžko byl netransparetni) a pak holt následovala typická reakce člověka co chce něco prodat a zjisti ze to má úskalí které moc netušil. Nehledě na to ze si to uvědomil a stáhnul i inzerát. A teď to zkusí znova a lip.
@Chuck (17.07.2022 15:34): Čo majú s celou touto témou spoločné utečenci? Taktiež nerozumiem tvojej prehnanej reakcii voči Garionovi, ktorý ti len vysvetľoval, ako sa veci bežne majú. Nenapísal nič proti tvojej grafike, pretože je to tvoja grafika. Grafické karty sú predsa zvyčajne najdrahší a preto aj najcitlivejší artikel a byť pri predaji vedome netransparentný len poukazuje na morálne pochybenie. Nejak nerozumiem, akým smerom si vlastne chcel, aby sa diskusia uberala, aby nikto nekládol žiadne otázky ku stave hardwaru a zobral to, čo najlepšie za pôvodnú cenu?
@Chuck (17.07.2022 15:34): Ocenit se to moc neda když jsi prodávající. Ale podle mne to je celkem standard reakce. Ale hlavu bych si nedělal. Prodávají se repas/bazar/po oprave věci za celkem solidní ceny. Nabidni nějakou záruku vracení peněz, vystupuj seriózně a transparentně a určitě tam pak šance na slušnou cenu je. Můžeš taky zkusit z te opravy udělat plus, pískali cívky a už nepiskaji. Jediný co bych nezminoval ze mas jinou kartu jako náhradu za tuhle opravenou, to by špatne dopadlo :)
V případě potíží doporucuju nějaký bazar, kde ti sice daji min ale na nic se te ptát nebudou a po prodeji to už bude jejich zodpovědnost. To jen v případě ze bys narážel při vlastním prodeji na same Marwely :)
@Bragi (17.07.2022 15:11): Pravda, dar člověku, který má třeba status uprchlíka, nemůže nikdy zklamat.

@Garion (17.07.2022 15:15): No já myslím, že pokud to budu chtít opravdu prodat za vyšší než odpisovou cenu, tak právě upřímný být nemůžu.

@Gordon (17.07.2022 15:33): A co bys jako čekal za reakci, když tu normálním slušným způsobem nabídnu grafiku, načež např. Marwel si jen arogantně odflusne nad její cenou? Co to třeba podat trochu jinak, resp. třeba navrhnout její reálnou cenu? Načež Garion, byť elegantně (nemyšleno jízlivě!) z té grafiky v dobré víře udělá jebku první třídy, která tím, že byla opravována, je v podstatě odsouzena k prodeji za pakatel, protože s ní s největší pravděpodobností budou problémy, jelikož podle všeho je opravovaná věc i po spravení v podstatě vadná věc. Jako fakt nevím, jestli se takové úvahy dají ocenit.
@Chuck (17.07.2022 14:21): Rad ti jeste pomuzu, jestli chces! A rozhodne si nemyslim, ze ma nulovou hodnotu. Jak uz jsem rikal, netroufam si odhadnout, jakou hodnotu ma nebo za jakou cenu je prodejna.

S prodejem bych jinak take necekal, hodnota pujde casem jenom dolu (obzvlast, pokud ma LHR, coz predpokladam ma). Asi take zalezi, jak na prodej spechas (a dle toho nastavit cenu). Kazdopadne si nemyslim, ze by nekdo s DH chodil na Bazos/Aukro/FB Marketplace/kdo vi kam jeste a tam by ti schvalne kazil obchod, takze bych se toho nebal a udelal inzeraty nove. Jen bych, ja osobne, byl uprimny ohledne jejiho stavu (tedy ze je v zaruce, ale po reklamaci).

A taky jsem si vsiml, kolik chyb jsem mel v predchozim prispevku, fuj!
@Chuck (17.07.2022 14:21): Zase dar je niečo ako sociálna investícia. Môžeš tú kartu darovať niekomu blízkemu zo svojho okolia. Niekomu, komu sa tá karta zíde a prípadne sa ti bude v budúcnosti revanšovať on.

A inak osobne by som tiež bol rozladený, ak by som kúpil v dobrej viere grafickú kartu s tým, že bola iba používaná, a potom by som zistil, že bola aj opravovaná.
@Garion (17.07.2022 12:17): Už mi prosím "nepomáhej", z Tvých úvah má ta grafika aktuálně nulovou hodnotu a jediné, co mi v téhle chvíli zbývá, je darovat ji za odvoz nebo si ji radši nechat. Každopádně, jestli jsem udělal kardinální chybu, tak to byl fakt, že jsem tu nabídku k prodeji dával sem. A radši jsem ji i smazal i z toho Marketplace a dalších inzertních webů.
@Chuck (17.07.2022 11:40): Civky a ventilatory spolu naprosto nesouvisi, byl to jen muj odhad, to by jeste mohlo byt "piskani". Ale myslim si, ze je to dost podstatne (respektive pro me by to jako pro nakupujiciho bylo). Zatimco (napriklad) ventilator je pomerne rutinni zalezitost (odsroubuji se nejake sroubky, vymeny se pasta a cele telo chladice, lide si to delaji i sami doma), menit civky nejakou mikropajkou uz neni tak jednoduche (a tak standardni).

Pokud by ses chtel drzet prirovani u auta, bylo by to jako "neco rachtalo v motoru, dal jsem to do servisu a uz to nerachta" -> "a co s tim bylo?" -> "netusim, ale uz to nerachta". Samozrejme je dobre, ze to uz nerachta, ale jako kupujiciho by te asi (trochu) zajimalo, co tomu bylo, co s tim udelali a za jak dlouho te cekaji pripadne dalsi starosti s tim spojene.
@Garion (17.07.2022 10:50): Já nevím, jestli byl ten problém s cívkami, to byl jen můj odhad, když jsem googlil, jaké problémy se u grafik v podobných případech vyskytují. V reálu v tom protokolu, který si klidně pořád můžu u prodejce vyžádat, bylo napsáno "Oprava" bez dalšího vysvětlení. Ani ten samotný prodejce neví, co s tím ten servis dělal, protože má k dispozici jeden jediný protokol, kde byl uveden pouze způsob vyřízení reklamace a tím je právě ta oprava. Nejspíš vyměnili ventilátory, což je v případě opravy asi nejjednodušší varianta, dost bych pochyboval, že se někdo patlal s cívkami. Oni se s tím moc dřít nechtějí a radši udělají radikálnější výměnu, než aby se s něčím složitě zaobírali. Jasně, ideální je mi dát nový kus, ale to z nějakých neznámých důvodů holt neudělali a v případě prodeje mi to tak poněkud ztížili. Každopádně Tvoje zpochybnění té opravy mi fakt moc nepomohlo, ale to už je teď jedno.
@Chuck (17.07.2022 06:24): Priznam se, ze expert na problematiku rozhodne nejsem, ale nerusi nahodou zatajeni faktickeho technickeho stavu veci kupni smlouvu? Neco jako kdyby ten Superb byl opraveny po nehode a v dokumentaci k nemu/kupni smlouve o tom nic nebylo? I prodejem "z ruky do ruky" se uzavira kupni smlouva, byt jen ustni.

Ja ti naopak chtel s pripadnym prodejem pomoct (ackoliv sam zajem nemam). Pokud bys mel vymenu kus za kus, prodaval bych ji klidne jako "vlastne novou se zkracenou zarukou". Pripadne pokud by ten piskajici problem byl s ventilatorem a ne civkami, to by take bylo neco jineho (vymeneneho chlazeni bych se nebal, to se dela "bezne").
@Chuck (17.07.2022 10:29): Čekat na novou řadu bych fakt nedělal. On ten výkon určitě nebude dvojnásobný, ale musíš počítat, že tak jako tak bude nová řada v poměru cena/výkon výhodnější, tudíž aktuální generace se znehodnotí. Ne moc, u grafik to není jak u jiných komponent, ty si cenu relativně drží, ale i tak padne..

Já osobně bych to dal někam na bazoš a marketplace, o reklamaci bych nic nepsal a klidně to nechal za 13k. Obratem to asi neprodáš, holt situace už není tak zoufalá jak před rokem, ale časem si to někdo koupí.
@Chuck (17.07.2022 10:29): Čekat s prodejem na novou řadu mi osobně přijde neštastné, protože potom budeš mít ještě větší problém ji prodat za tu cenu, za kterou ji prodat chceš. Ceny starých generací se propadnou, tedy za předpokladu, že trh neovládnou opět scalpeři a těžaři, což je loterní predikce.
@Garret (17.07.2022 10:20): Jo, to už mi bohužel došlo. A jak říkáš, nejvíc (s výjimkou Bursofta a Tebe) budou diskutovat ti, kteří by tu kartu nikdy nechtěli a pouze si sem v úvodu (Gordone, Ty to kupodivu nejsi) přijdou odflusnout nad její cenou, která je samozřejmě pohyblivá a já s tím pochopitelně počítám, jen holt logicky nebudu začínat na přehnaně nízké, když má za sebou v podstatě jen pár týdnů aktivního života. Jinak z inzerátů jsem to prozatím stáhl a ani jsem tam předtím nic detailnějšího neuváděl, tu výjimku jsem udělal jen tady. :-/ A stáhl jsem to proto, že bude lepší počkat na chvíli, kdy se vydá řada 4000, jelikož ti, kteří budou mít hlouběji do kapsy, rádi sáhnou po zánovní 3060Ti.
@Chuck (17.07.2022 06:24): nabízet kartu tady v diskuzi i s cenou je sice upřímné, ale netaktické. jednak budou mít někteří experti potřebu ti napsat, jak moc je to drahé, přičemž o tu kartu stejně zájem nemají, druhak tím můžeš odradit potenciální vážné zájemce, se kterými by ses třeba soukromě domluvil. na inzerátu se o reklamaci nezmiňuj, má to skoro plnou záruku, takže nevidím důvod z toho mít strach.
@Garion (16.07.2022 22:46): Přesně tohle jsem já a případní zájemci z DH potřebovali slyšet. Odteď se budou nabídky vyloženě hrnout!

@Bursoft (16.07.2022 22:19): Díky! Je to podobné, jako kdyby soused prodával zánovního Superba za půl mega a já mu oponoval, že je to moc, jelikož za 200k může člověk mít Dacii Logan. Nicméně bych se na ten dvojnásobný výkon za příjemné ceny u RTX 4000 přišel rád podívat.
@Chuck (16.07.2022 21:27): Pokud se jedna opravdu o opravu (piskajicich civek), takovou kartu bych popravde nechtel. Kdo vi, jak kvalitni ten zasah bude, a jake s tim budou problemy do budoucna. Dle meho to ovlivnuje prodejni cenu (netroufam si odhadovat nakolik).
@Gordon (16.07.2022 16:50): Když mrknu na Alzu, tak za 14k jsou tam shitky verze. Ta Chuckova už je slušná. Za 13k mi to nepřijde jako přepal. Akorát já osobně bych si už počkal na další řadu, jsou za rohem no.
https://photos.app.goo.gl/xppBkeDPHeFr5RWXA
Dnes jsem po delší době stavil PC, brácha upgradoval. Celkem sranda, sestava šla do FD Meshify 2 Compact a staví se to samo. Té skříni se dá odmontovat i střecha, takže všechno je hezky přístupný, na cable management jsem nepotřeboval jedinej stahovák. Takže trochu reklama FDčku, fakt nejlepší skříně.

Jinak teda solidní sestava, i7 12700 KF, Z690, 32 GB DDR5 (5,2 GHz). Jediná škoda je grafárna vytažená ze staré sestavy (GTX 1070), ještě tam asi nějakou chvíli pobude. Akorát SilentiumPC se moc nepředvedlo a dostali jsme křivej větrák, je to vidět i na foto (sice na funkčnost to snad vliv nemá, ale stejně to asi vrátíme za jinej).