Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Hardware

@Bursoft (16.07.2022 13:40): To zrovna ne, jen jsem v té době záruky pořídil jinou 3060Ti, jelikož jsem si říkal, že tu reklamaci neuznají, protože to pískání nebylo extra výrazné, možná by bylo spousta těch, kterým by to vůbec nevadilo. A světe div se, oni to uznali a dali do kupy, takže mám teď dvě, ale nakonec si nechávám tuhle.  ;-)
Kdyby měl náhodou někdo zájem, nabízím 2 měsíce starou grafickou kartu zn. MSI GeForce RTX 3060 Ti Gaming X. Je plně funkční, akorát byla poslána z důvodu pískání na záruční opravu, kde ji opravili (zřejmě špatné zalití cívek) a po mém odzkoušení je již opravdu v pořádku. Doklad o zakoupení samozřejmě mám. Původní cena mnou zakoupeného nového kusu je 16,5k, nyní bych to viděl na 13k, tak kdyžtak prosím o PM.
@Bursoft (13.07.2022 08:00): jinak ať už hráč zvolí RTX 3060 Ti nebo RX 6700 XT podle mě jsou obě grafiky monentálně za ty peníze to nejlepší co se dá koupit - a na MSRP je především ten Radeon, obě mají prakticky stejný +- výkon, samozřejmě ne pokud někdo chce Ray Tracing. Jinak chápu výhody DLSS 2.0 ale je zvláštní, že řada lidí to nevyužívá, což nechápu. Kolem mě se to majiteli Nvidia GPUs jen hemží, já jsem s Radeonem výjimka.

@Charllize (14.07.2022 15:37): je fakt, že na 165 cm TV jsem to neviděl, těžko říct. FSR 1.0 které je momentálně rozšířené u AMD nedosahuje kvalit DLSS 2.0 takže chápu zklamání ale neboj, FSR 2.0 Ti to vynahradí. Jenže statický obrázek je jedna věc a hra v pohybu druhá.

Kolikrát si toho ani nemáš šanci všimnout, viz. třeba jak borci z DF technicky rozebrali ukázku Forza Motorsport 8 a RT on track.

@Paul (14.07.2022 15:21): To je super cena a rozhodně lepší volba než cokoli z řady GTX 1660/Super/Ti. Nicméně v porovnání s Radeonem RX 6600 už to tak super nevypadá viz. https://www.czc.cz/sapphire-radeon-pulse-rx-6600-8gb-gddr6/329699/produkt 
Koupil bys tuhle starou Nvidii nebo RDNA 2.0? Myslím, že odpověd je celkem jasná.
@Bursoft (14.07.2022 14:52): No co jsem tak narychlo projížděl porovnání tak žádná sláva to není. Poznat to je. Někdy až hnusne.
Ale třeba to bylo nějaký starý porovnání. A je fakt ze kdyby to tam bylo napevno tak to nejspíš nepoznám bez srovnání. Ono na konzolich takových blitku je víc než dost, tak proč přidávat další :)
Meh, vsechno se moc hroti dopředu. PS5 je idealni konzole na hry z období 2014-2018. Ty tam běží jedna báseň 4K/60, když to udelaji.
Ted to zas budou rozmazany mrdky s 60 fps nebo ostrý při 25-30 :D
Ale tak když někdo hraje na dvoumetrovy TV hry na Switch to mu pak už je vsechno jedno..
Když se podívám na srovnávací obrázky DLLS a FSR vs nativ na 165cm TV tak pevné doufám ze to na konzole dávat nebudou nebo aspoň jako volitelnou věc :)
@Bursoft (13.07.2022 08:00): FSR už tady nějakou dobu je, ale ano FSR 2.0 to bude nějakou dobu trvat než se rozšíří. RT je nepochybně výkonnější na Nvidia, o tom žádná, uvidíme jak se s tím popere AMD v RDNA 3.0.
BTW FSR momentálně podporuje 110+ her https://community.amd.com/t5/gaming/amd- ... nd-fsr-2/ba-p/531875

Pamatuji si, že známý kupoval RTX 2070 Super kvůli Cyberpunk 2077, ale nakonec to nehrál ani s DLSS ani s RT on. :) DLSS se mu nelíbilo ale RT asi žralo moc výkonu. Nicméně taky zmiňoval, že Nvidia si pohlídá exkluzivitu.

@Cobot (13.07.2022 14:04): podobně jako je v Cyberpunk 2077, nebo třeba Aseto Corsa Competizione podpora pro DLSS ale i FSR tak Microsoft Flight Simulator 2020 by měl dostat podporu FSR 2.0 a to i na konzolích.
@Bursoft (13.07.2022 13:20): dobrý, že jsou tam i věci na cestě, ale MO jich není. Zajímal by mě Calisto protocol (i jestli bude mít RT) , pak ta věc jakoby od Gigera, i ten starfield by nevadil. Zkrátka všechno scii-fi co má vyjít.

Je super že to daj do MS Flight simulátoru. To pomůže.
@Bursoft (13.07.2022 08:00): ale ono zas tolik her co má dlss implementované taky moc není. Nevím jak hry co mají vyjít. Doufám, že se z toho stane "samozřejmý" standard, ale za mě zatím nic moc. Z těch AAA je jich deset, možná dvacet? Na strankach nvidie je někde seznam.

U FSR se trochu obávám, že to dopadne jako vetsina věci od AMD. Technologicky super, ale zase se to moc neprosadí. Snad jediné co se jim povedlo opravdu masové prosadit je freesync.
@Rapier (12.07.2022 23:09): DLSS a RT JE obří výhoda teď a než se FSR rozjede tak jak DLSS, budou tu další dvě generace grafik. Jestli se vůbec rozjede, protože není směrodatné, že ta technologie možná může fungovat na konzolích, ale kolik je nvidia ochotná platit za exkluzivní implementace jejich technologie.
@Bursoft (12.07.2022 21:26): no já bych řekl, že momentálně nejlepší grafika cenově i výkonnostně je RX 6700 XT viz. https://graficke-karty.heureka.cz/sapphire-radeon-rx-6700-xt-pulse-12gb-gddr6-11306-02-20g/?utm_source=svethardware.cz&utm_medium=affiliate&utm_campaign=21353&utm_content=CategoryTop5Width300Height600#prehled/ + performance in 50 games https://youtu.be/pnZRuY-jFVM?t=643 
Ale ano, nemá tak dobrý výkon v RT ale zase má 12 GB VRAM, což už v QHD a výše je nezanedbatelná výhoda.
DLSS 2.0 už nepovažuji za výhodu, ačkoliv FSR 2.0 bude nějakou dobu trvat, než se rozšíří, na druhou stranu díky konzolím XS a PS5 to bude dost možná rychleji, než u konkurence.
@Rapier (12.07.2022 20:11): Ofi cena 3060 Ti v referenční verzi je 11,5k. Za 13k se prodávaly už lepší verze běžně. Za mě super cena, podle mě 3060 Ti je teď nejlepší grafárna cenově. Potom bych se díval až na 3080 (na Alze je 12 GB verze za 25k teď, podle mě už taky slušný).
@Paul (12.07.2022 20:15): kdysi dávno jsem měl nějakou AGP kartu od Manli. Snad je ten výrobce lepší kvality, než tenkrát v devadesátkách. :) Ta značka kdysi neměla moc dobrou pověst ale byli levní, tak to spousta lidí kupovalo.
@Bragi (12.07.2022 17:42): Nemam to ted uplne v oku, ale prijde mi, ze u 3060, 3060Ti, 3070Ti a 3080 jsou aktualni ceny nastaveny tak, ze pomer cena/vykon je cca stejny. Na nejake OC varianty a tak dale bych nekoukal, rozdily budou v ramci procent. Horsi pomer cena/vykon maji 3050, 3070, 3080Ti a as i (nekoukal jsem) 3090.

Takze bych se asi podival na ty vyhodnejsi, ktera cenova relace ti prijde nejprijatelnejsi, a v ni vybral. Drazsi karty maji typicky lepsi provozni vlasnosti (nizsi teplota, mensi hluk), ale priplatis si obvykle nekolik tisic Kc (respektive cca 20%).

Pokud se bavime o 1080p@60Hz a dlouhodobe to tak chces mit, asi bych ja osobne miril nekam doprostred (3060Ti nebo 3070Ti), myslim si, ze par let by to melo vydrzet.
Budem možno nútený kúpiť novú grafickú kartu. Zvažujem niektorú GeGorce 3060. Cielené rozlíšenie 1080p. Ktorý model ponúka vhodný pomer ceny a výkon s dôrazom na vykon?  Procesor Intel Core i7-3770K, základná doska MSI Z77A-GD65 GAMING. Predbežne som plánoval upgrade dosky aj procesora, ale s tým by som radšej zatiaľ počkal.
@Cobot (12.07.2022 08:27): Asi zalezi, jake signaly monitor (ne)posila a jak ty signaly prelozi GK pri komunikaci se zakladni deskou. Drive by to urcite s POSTem nesouviselo, ale v dnesni dobe, kdy je vsechno tak nejak chytrejsi (napriklad mys zacala fungovat v BIOSu tak pred 15? lety), se to samozrejme komplikuje.

Byt tebou, vyzkousel bych ten DP-DVI kabel. Je to cca 200,- a mozna to ten problem uplne odstrani.
@Garion (12.07.2022 00:58): co píšeš samozřejmě smysl dává. Ale kde je tedy ten problém? Je to monitor? Je už starej, ale nikdy jsem neviděl, že by POST hlásil vadu monitoru nebo kabelu. Grafická karta to podle mě neni z toho důvodu, že se to stalo na staré kartě a dvou nových.

Takže jedině deska. Ale když jsem včera vytahoval ten DP kabel a vypíná monitor tak jsem komp nechal běžet. Takže na desce se kondenzátory neměli šanci vybít. A po té chvilce čekání to najelo do naživu jako by nic. Vypnutý byl jen monitor.

Když komp v czc zapli najel hned. Když ho testovali najel taky. Když jsem ho přinesl domu byla ta chyba hned. Logicky mi z toho vyplývá monitor nebo kabel. Ale nevěřím že PODT to dokáže poznat. Prostě divný.

Nevím. Nerozumím tomu. Snad to dá pokoj. Kupovat další hardware určitě nechci. Někdy koupím jen monitor kvůli přechodu na 1440p, ale to musí nejmíň puk roku počkat.
@Cobot (12.07.2022 00:30): Pokud ti nenabehne POST/nic nevidis/deska ti pipa/blika, je to urcite hardwarovy problem. Pokud ti nevadi ta cca 200,- investice, zkusil bych koupit ten DP-DVI kabel rovnou a proste ho pouzivat (pokud pujde 1920x1200 a spravne barvy). Vzhledem k tomu, ze pouzivas kabel jen na obraz, by to melo byt z hlediska kvality zobrazeni uplne jedno. S trochou stesti se to uz nikdy nestane. Aktualizaci firmwaru GK take nic nezkazis, melo by to jit pres software od vyrobce. A rozhodne bych aktualizoval firmware zakladni desky.

Pokud se jedna skutecne o zakladni desku, bude se ti to dokazovat velmi tezko. Tech 5-10 minut vede na vybiti kondenzatoru, ale kterych je otazka (odpojoval jsi i displej, ten ma take kondenzatory, ale to by nemelo pipat), muzou to byt kondenzatory jak na desce tak na graficke karte (nebo i jinde).

Pripadne pokud by ti nevadilo trochu "prodelat" tak si pockat na slevy a koupit novou desku (nejlepe jiny vyrobce nebo alespon model pro pripad, ze by se jednalo o nejakou nekompatibilitu) a starou proste prodat s tim, ze je porad v zaruce u CZC (v dobe prodeje asi nebudes mit potvrzene, ze je to prave deskou, takze pro klid duse bych tam zminil, ze jsi vymenil desku z duvodu mozne nekompatibility s ostatnimi komponenty).
@Garion (11.07.2022 23:01): souhlas, že je divné, že by to byly ovladače. Mě predtim po nekolika restartech už obraz nenaběhl vůbec. Teď jsem to schválně nechal běžet. Restart byl jen jeden a snažil se najít cokoliv co by naznačili v čem je problém.

Ale není to gk. Mě se to poprvé stalo ještě s 1060. Na základě toho jsem se zvedl s jel koupit 3060. Její zasunutí fo desky to ale nevyřešilo. Teď mám třetí GK.

Mimochodem když, se mi to stalo poprve a z nějakého důvodu mé napadlo použít DVI kabel, tak obraz hned naskočil. 1060 ještě měla DVI.

Může to býtmozna ještě kabelem nebo monitorem. Ale to řešení vytáhnout kabel, vypnout monitor, počkat s dát to zpět pomohlo okamžitě.

Neumím to vysvětlit. Nechápu to. Byl jsem přesvědčený o HW problému. Kdyby mi to někdo říkal, tak tomu nevěřím.

Když ale koukneš na těch pár postuůz nv fóra o NV failsafe, tak tam lidi popisují podobné problémy. Obraz v 640x480, nefunkční DP výstup. Většinou tedy ale pri použití více monitorů.
@Cobot (11.07.2022 21:32): To nebudou ovladace, ale firmware. Ovladace hraji roli az pri spousteni OS, s POSTem nemaji nic spolecneho. Dle meho duvod k reklamaci/vraceni penez. Myslim si, ze mas tri moznosti:

1) Aktualizovat firmware GK a doufat, ze to bude opravene.
2) Pokud se to bude dit porad:
2a) Zkusit to nejak zdokumentovat (fotky/video) a pokusit se o reklamaci.
2b) Zkusit poridit DP-DVI redukci/kabel (napriklad zde), jestli to nahodou nepomuze (trochu problem by mohl byt s tim 1920x1200 rozlisenim, ale za zkousku bys nic moc nedal).
Tak moment! Kdo ví zdali můj problém před 3 lety se zakoupenou RTX 2070 Super nebyl podobný! Měl jsem a stále mám stejný AOC monitor a s DP to nefungovalo, respektive nějak to fungovalo (blikání monitoru v QHD).
Zvláštní bylo, že švagrův Dell to v QHD na DP dával se stejnou grafikou a žádný problém!
Kartu jsem naštěstí po dohodě s Alzou po skoro měsíci vrátil a koupil konkurenční AMD RX 5700 XT. Dodnes nevím čím to tenkrát bylo...nicméně přivádí mě to k myšlence, že v roli v tom hráli Nvidia drivers podobně jako u @Cobot
Pánové mám to! Je to asi nějvětší sračka co jsem v životě viděl...

Přinesu komp domů a jedeme znova. Speaker 1+3.. Q-Led dioda hlásí chybu grafické karty. Windows najeli v 640x480. Tentokrát tam ani nebylo vidět jaké je rozlišení. Je tam ale jedna podivnost. Monitor se nejmenuje Dell U2412M, ale nově se jmenuje NV-Failsafe. 

A to je ono. Google > NV Failsafe > řešení:

Plug the DP cable into the Monitor
Plug the DP monitor cable into the computer.
Turn on the DP monitor.
Boot the computer.

Turn off the DP Monitor.
Unplug the Power to the DP monitor.
Unplug the DP Monitor cable from the Computer.

Wait 5-10minutes

Plug in the DP monitor cable to the computer.
Plug in the power to the DP Monitor.
Turn on the DP monitor


Počkal jsem asi pět minut. Vše zapojil a hned mám native. Po restartu zhasla i Q-Led ikona.

Závěr: Něco je pojebaný v NV driverech.

Se poseru fakt :D

Ale hurá s kompem ani monitorem nic není. Tedy snad. Jako ale typčo...


@Paul (11.07.2022 13:47): měls pravdu :)

Jinak všem díky za snahu mi pomoci.

Docela vtipný, že mě ta chyba dokopala koupit si novou grafárnu. To je od nvidie slušnej kousek. Večer jsem už přemejšlel o novém monitoru :)


Ale co teda čumim, že to deska vyhodnotí jako chybu, že to hodí beep code a nechá svítit tu Q-Led diodu. (An anomaly is detected in the graphic card. If the graphic card needs an extra power supply, please ensure the power supply can provide enough wattage)
@Naginata (11.07.2022 13:37): tak za mě to je skvělá příležitost ačkoliv škoda, že 3Dfx akcelerace není lepší kvality, respektive nedosahuje vyšších fps. Matně si vzpomínám na Voodoo 1 a je fakt, že měla své limity a vývojáři her často neuměli upravit všechny efekty aby vypadaly tak dobře jako v software mode. Chtělo by to emulaci 3Dfx ne přes CPU ale přes GPU, mám pocit, že tak to dělá nGlide na PC.
Nejspíš to budu muset vyzkoušet na svém XS. :) Úplně se vidím jak proháním DI HIND: The Russian Combat Helicopter Simulation s připojeným joystikem ke konzoli a to vše na 80 cm TV uhlopříčce někde na chatě. :)

BTW video krásně ukazuje, že neakcelerovaný Unreal vypadá lépe, než akcelerovaný Quake 2. Ten Q2 vypadá na tom 3Dfx Open GL nějak divně viz. https://youtu.be/lrpkFuKh4CI?t=683 Kde jsou textury podlahy? AHA lack of texture filtering... tak snad na tom zapracují pak by to bylo dokonalé. :)

A docela příjemně mě překvapilo jak fajn vypadá HL1 v software mode na té konzoli. Vizuálně lépe než na originál HW. Trochu nepříjemně mě překvapilo, že akcelerovaný HL1 má tolik chybějících detailů, jako např. ta kolej viz. https://youtu.be/lrpkFuKh4CI?t=660 myslel jsem, že Voodoo 1 to uměla lépe, no už si nevzpomínám, nespíš to bude tím chybějícím texture filteringem v emulaci. Hm tak originál též nevypadá o moc lépe https://youtu.be/-pnVllXI7vk ale ta muzika je tak fakt dobrá. Ta hra dostává úplně jinou grády, nejlepší na tom bylo, že téměř každý z nás hrál svého času Q1 a Q2 bez hudby, bo ripy.

Tenhle emulátor je splněný sen fanouška starého HW a her jako jsem např. já. Nikdy by mě nenapadlo, že jednoho dne si budu moc zahrát AoE 1/2, Thief, SS, Unreal, Quake, RTS a další staré pecky na Xbox Series HW.
Když vezmu v úvahu jak je malý Xbox Series S (X bohužel už tak mobilní není), jak snadno jej lze kamkoliv přenést (reálně je menší než Xbox One S!) a s bonusem starých dobrých her z dob W98SE. To zní vážně zajímavě!
@Cobot (11.07.2022 12:14): vim že je to naprosto nepravděpodobnej random, ale nepřekvapilo by mě, kdyby to bylo monitorem nebo spojením s ním, mám velmi letmej dojem že před X lety kolega v práci řešil podobnou sračku, PC mu random dělalo boot loop a snad s jiným monitorem to šlo normálně..ale už nevim jak se to přesně vyřešilo. Jestli nějaký flashe biosu, nebo ten monitor reklamoval či co.