Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Hardware

@Charllize (06.11.2020 12:49): já zas nemám nic proti PS4/5. Jen jsem lehce popichoval, myslel jsem že to je jasné. Proto ty úsměvy. Vždyť víš že jen škádlím. :)
Taky vím že se PS4 prodáválo jak u duši (ostatně SONY se tím ráda chlubí), stačí zajít do JRC a hned je jasné která konzole má v krámu více prostoru, PC se tam krčí někde v rohu, respektive v bedně jak hypermarketu což je pro mě jakožto hráče PC smutný pohled....ale vzhledem ke steamu, a dalších digitálním platformám + pirátství na PC se to dalo čekat.
JRC a další kamenné prodejny fakticky žijí téměř jen z prodeje konzolových her a konzolí a jejich doplňkového HW. Alespoň to tak na mě působí. Koneckonců Ty to víš určitě lépe než já. :)

S tím Xbox One je to prosté. Nic v tom nehledejte ani barduv Kraj Razovity! Prostě byl levnější než PS4, byla/jsou tam na rozdíl od PS4 dobrá auta a je to Microsoft, což má u rodičů jiný zvuk něž nějaké SONY. :) Rodiče tak obvykle koupili Xbox dětem, už jen kvůli ceně.

V mých očích, fanouška především leteckých a automobilových simulátorů/her zachraňuje vydání PS5 jedině fakt, že tam pravděpodobně nedojde k failu jako u PS4, a ty holky a kluci z Polyphony Digital konečně zachrání čest SONY (dvakrát tfuj! za vydání GT6 na obstarožní PS3) a vydají Gran Turismo 7 (doufejme) v roce 2021.

Switch v mém okolí mají jen dva lidé, jednoho jsem potkával pravidelně v TRAM cestou do práce, dříve hral na té jejich předchozí přenosné konzoli a druhý má můj známy redaktor ze zingu. Jinak nevím o nikom ve zbytku Ostravy, kraji razovitem! :)

@Dunemaster (06.11.2020 12:33): fanoušek Duny soudím dle ikony. Chválím!

@Luky_Luk (06.11.2020 16:52): konzole je pro děti fajn. Neblokují ti PC a nestojí to moc peněz. Pak zjistíš že tam mají nejlepší auta, tzn. Forza Motorsport a Horizont a není co řešit. Pak tam začneš hrát bez ohledu na výkon konzole vs PC master race. :)
Náhodou jsem předevčírem večer jel z práce domů zákazem vjezdu, abych se dostal k baráku. Jeden výbrus, pak druhý, pak ještě hlubší...kanály lezly 30cm z podkladu, jedno kolo nahoře, druhý dole. Pak přišel ostrov, smrděly gumy, trošičku jsem se opřel dnem a dal to. Druhý den ráno mi svítí nádrž, jedu cestou do práce ke kamarádovi automechanikovi, vzbudil jsem ho s vopicí, ten že nic není urvaný a že večer předtím pařil ve stavebninách s kámošem na konzoli CoD a nějaký auta (Vr4?) a u toho dal 15 piv a flašku slívky. Takže už vím, že v mý sociální bublině existuje alespoň jeden pán, který alespoň jednou měsíčně paří konzoli (a u toho se zhovní).
Jako já bych to dětem nekoupil, ale o tom řeč není. Možná kdybych to zkusil, zjistil, že vše funguje na první dobrou...už bych nechtěl PC a všechny ty dance a nastavování a zjišťování.... Ale já mám dycky hru na 20+ let, asi by mě ani nebavilo a nezajímalo něco pařit jak na běžícím pásu, bez těch útrap co k tomu patří.
@Charllize (06.11.2020 12:24): Co jsem tak slyšel škola prý ty Xboxy nekupuje, zdá se že to kupují rodiče dětem. :) V mé sociální bublině holt moc userů s PS4 není. To prý mají vyhrazené ZŠ v Praze. :)
@Charllize (06.11.2020 09:44): PS5 to někdo kupuje? Co to umí? :) Ve svém okolí znám jen jednu jedinou dospělou userku PS4, ostatní děcka rodičů ze školy mají všechny bez výjimky Xbox One S.

Možná bych o tom uvažoval pokud na to opravdu vyjde v roce 2021 definitivně nové Gran Turismo, ovšem musí to být plnohodnotné GT7 které navazuje na tradice GT6, o online závodění alá GT Sport nemám zájem. A musí to být alespoň tak dobré jako chystaná Forza Motorsport 8 s podporou RT.

PS5 zvládá jen 30 fps s brutal imput lagem? To nezní pozitivně.
Master race diskutuje o soucasnosti a budoucnosti konzoli, to je zase poctenicko :)

Jo PS5 si kupte, budete foukat do ovladace (treba vam to pujde lip nez doted rukama, hlodavci) a na tech 1080p nebo 720p TV co mate (pac PC) si to uzijete. 30 fps a input lag jak krava, bacha na to :)



@ZephyrCZ (05.11.2020 23:13): Ja nekolik stovek mozna i tisicovek lidi. A primo uplne v ty nejmensi moji bubline jich bude tak 20. A v te same bubline budou tak dva nebo tri co hrajou vyhradne na PC, zapomenuta platforma. Ale tady jsi spravne, tady porad pusobi ze PC jede na plny kule, a plno lidi ti to tady potvrdi:)
Musím uznat že Nvidia a jejich implementace RT v RTX 3000 nebude pro AMD lehké dorovnat/překonat.
Na druhou stranu se domnívám že to na AMD poběží dobře, jelikož se hry budou optimalizovat pro konzole jak zdůraznil @ZephyrCZ. Taky si myslím že rozdíl mezi novými konzolemi a PC nebyl nikdy tak blízko. Je fér říct že stávající konzole byly tak pomalé že těžko mohly ohrozit pozici Nvidie.
Pravděpodobně RT na Nvidii bude vypadat lépe a nejspíš nabídne více fps, alespoň do doby než AMD představí ty RT features, myslím tu jejich verzi Super-Resolution na které se zatím stále pracuje pokud se nepletu.

To co říká @Paul ohledně multiplaformovek a RTX GPUs je asi pravda. Nvidia si to pojistí.
Kamarád také kupoval RTX 2070 Super jen kvůli vydání Cyberpunk 2077. Kdo ví jak to na RT a Nvidia poběží.
60 fps to asi nebude ani na nových RTX 3000, soudím dle Watch Dogs Legion což je podobné prostředí. Viz video 3:48 QHD odkaz

Možná si koupím jak bude dostupný Xbox Series X, mám aktuálně 140 her na Xboxu. Ve 100 fps na 100 Hz TV bych si to dal líbit. :)
@ZephyrCZ (05.11.2020 22:27): vzhledem k tržní síle nVidie a jejich technologickému náskoku bych se toho neobával. AMD fandím, ale pochybuju že by si Jensen nezajistil aby multiplatformovky jely na jeho kartách naplno, zvlášť když se na tvorbě těch API standardů podíleli.

@kuler91 (05.11.2020 23:15): mě paradoxně na PS5 láká ten dualsense, ale dokud nejsou hry, tak to je to takový pasé. Ale samozřejmě pro tebe v tvý situaci je PS5 ideální řešení.
Já mám z novejch konzolí vs aktuální PC podobnej pocit. Takhle blízko to nikdy nebylo. A je i dobře, že v době vydání konzolí dává AMD na trh novou generaci, která je ale evolucí právě toho co je v konzolích. Pamatuju si když se oznamovali specifikace novejch konzolí, jak mi přišlo skoro neuvěřitělný, že tam nacpou takhle výkonej HW. Rok je pryč a už to najednou dává smysl. PC zas kousek odskočí, jak CPU tak GPU, což dá aspoň rezervu na konverze na PC. I když díky té stejné architektuře v týhle generaci problém s debilníma konverzema asi vůbec nebude.

Jinak ty ceny za nový Ryzeny nejsou žádný překvapení. Seděj na to co AMD mělo v prezentaci. Spíš je dost otázka co to udělá s cenou předchozí generace, protože už jí cenou nenahrazujou 1:1. Předtím vždycky spadla cena na půlku. A Ryzeny si držěli ceny celou dobu. Možná se to občas o pár stovek hlo, ale aktuální generace stála v podstatě pořád stejně.
@Bursoft (05.11.2020 22:26): Mám PS5, asi ji budu mít hned při startu. Přemýšlel jsem, že bych po delší době upgradoval na 3080 a nějaký lepší procesor, ale s aktuálním výkonem next genu mi to nedává moc smysl. Navíc sedět doma u PC už mě jednoduše nebaví a PC připojené k TV není pro mě řešení.
Takže jo ... na PS5 se celkem i těším :)
@Paul (05.11.2020 22:04): Ano, konzole jedou na AMD 7 let, ale nikdy nejeli na aktuálním AMD, které je zároveň současnou špičkou i ve světě PC. Ano, má to méně CU jednotek, slabší CPU apod., ale blíže to k klasickým počítačům prostě nikdy nemělo.

Asi jsem to napsal blbě, za což se omlouvám. Myšleno to bylo především tak, že RT, ke kterému nVidia a AMD přistupuje jinak co se týká konstrukce karet, bude optimalizováno především pro AMD hardware a tam kde si optimalizaci nezaplatí nVidia, nebude to pro její HW vyvíjeno, standardy samozřejmě splńuje, ale na AMD hardware se bude přímo optimalizovat, aniž by to AMD muselo jakkoli dále řešit - tohle je obrovský rozdíl oproti těm předchozím sedmi letům, které zmiňuješ. Také tím není myšleno, že by to na nVidia kartách nemělo jet, ale je otázka, nakolik se (pravděpodobně) silnější výkon v RT u nVidie projeví, vůči optimalizaci pro RT jednotky AMD.

A stejně tak jako konzole, může být tou hybnou silou překvapivě také Intel, který do Xe grafik přislíbil takéž podporu DXR. I když od Xe nikdo neočekává vysoký výkon, tak jako se od AMD očekává nižší výkon v RT jak u nVidie, až toto se dle mého stane hybnou silou, která pohne s touto technologií.
Btw. objednával někdo nějakou konzoli v první vlně a má ji přislíbenou na launch nebo vyčkáváte až po novým roce? Já přemýšlím, že po dlouhé době toustr koupím. Za ty léta se u Sony nastřádalo už dost her, který bych si rád zahrál, jenom chci vidět, že fakt všechny (nebo drtivá většina) pofrčí na 60+ fps.
@ZephyrCZ (05.11.2020 21:41): adresoval jsem tvoje

"Problém který nVidia do budoucna s tímto má, se jmenuje DirectX Raytracing (DXR). DXR je totiž otevřený standard, který se začne postupně ve velkém aplikovat jak u konzolí, tak na PC. A protože jak GPU v konzolích, tak Radeon grafiky mají zcela jednotnou architekturu (AMD RDNA2), bude se to šít v rámci standardu právě na míru AMD. nVidia Raytracing tlačila jako vlastní uzavřené řešení, což se, jak nás učí minulost, nevyplácí. "

Což dost vyznívá jako že hodný AMD jede otevřenej DXR standard, zatímco nVidia si škudlí svoje proprietární řešení a v budoucnu všechno pojede přes DXR, takže nVidia ostrouhá.
Ale ve skutečnosti nVidia s Microsoftem na DXR pracovala a podporuje ho a podporovat bude úplně stejně jako AMD. A kromě DXR nVidia pracovala i na VKray a Optixu.
Konzole jedou na AMD 7 let. Ublížilo to Nvidii nějak? Ne.

@Rapier (05.11.2020 21:53): FS je limitovanej DX11 a CPU. Kdyby ta hra byla limitována GPU, rozdíl by byl podobně vysokej jako ve všech těch ostatních hrách. To není nic překvapivýho.
na Alze maj takový instruktážní vídejo, kde chlap maluje ty komunikační bottlenecky předchozí řady Ryzenu, které údajně nové modely narovnaly... :D
@Paul (05.11.2020 20:16): A? Nenapsal jsem ,že to je vyvinuté na čisté louce. Zásadní je, že se bude vývoj her, protože konzole na AMD platformě, ve velkém přizpůsobovat právě těmto strojům. A to o to více, že jsou současné konzole vlastně počítače současné generace více než kdy jindy v minulosti.

@Paul (05.11.2020 21:14): Ty ceny jsou vysoké, pravda. Za mě ale stále odpovídající výkonu, oproti minulosti, kdy se výkonné procesory prodávali za klidně 30K+. AMD jede a přestalo prodávat pod cenou a může si dovolit mít nějaké marže. Chápu, že pro spoustu lidí je to rozčarování, protože AMD přeci = levný výrobce, ale vývoj je drahý a když vezmu v potaz, že AMD dokáže konkurovat Intelu i nVidii najednou s podstatně menšími financemi a teamem, tak klobouček.
A jak jsem psal níže, velmi, velmi si přeji, aby Intel po novém roce dorovnal. Ať nám AMD neusne na vavřínech, protože tohle jsme to nedávno měli v podání Intelu a nic hezkého to nebylo. Na jedné straně AMD s neschopnými FX procesory za pár peněz, na druhé straně stagnující Intel s šílenými cenami.
@Garion (05.11.2020 21:07):
ad Civ - já koukal na nějaký graf co tu byl postován v odkaze, ale možná byl obráceně, protože "méně bylo více".
Občas se to děje.
Jinak já se nejvíc narenderoval na 333 a později 1Ghz, pak už mi to začalo být jedno, protože zdaleka nejvíc času mi stejně dává ty věci vytvářet. A časem se mi renderovací fetišismus a fotorealita zcela znechutila...

Jinak jsem trochu googlil a možná ten neoptimální výkon v Armě šel na vrub neoptimální architektuře dvojkový Ryzenový řady. Ta trojková třeba Intel zválcuje i v Armě.
@Bursoft (05.11.2020 21:09): Si pamatuju jak jsem čekal celej rok na 9900K, aby to Intel vydal a nasadil za 17K, tak jsem jim ukázal fakáče a vzal za 8500Kč 2700X....dávat 100% ceny za 30% výkonu se mi principiálně nechtělo. Ale chtěl jsem ten 2700X příští rok vyměnit, když už je ta možnost že to X470 podporuje za 12core...ale dávat přes 15K je fakt nelákavý. Těch 12 by bylo ok.
@Bursoft (05.11.2020 19:23): souhlas, v tomhle se AMD chová stejně jako konkurence. Ale pokud jsou lidí blbí a koupí to.

Upřímně ceny nových AMD CPU nejsou zrovna nízké. AMD očividně následuje trend Nvidia/Intel = vydáme nové GPU/CPU a obratem zvýšíme ceny. Škoda že platy nerostou jak ty ceny CPU, to by bylo hej. :)
Jako dalo se to čekat ale chtít za R5 5600X 6c/12t 8300 Kč ?!, já dal za R7 3700X 8999 Kč když to byla horká novinka, zajímavé je že R7 3700X stále stojí 8700 Kč. Rok po vydání si tohle 8c/16t CPU drží cenu. Očividně je spousta creative lidí co na tom dělá content a asi se to CPU dobře prodává.

Ryzen 7 5800X stojí 12400Kč, kolik bude stát nástupce R7 5700X? 11400Kč? Měl bych za single core výkon skákat radostí jenže...

@Luky_Luk (05.11.2020 20:44): Falcon je single core letecký simulátor. Vím a právě zde vyšší IPC/takt pomůže. Díky bohu to je ale na CPU relativně nenáročná hra na starém jádře původního Microprose Falcon 4.0. Jak jinak by to taky Baldy hrál na Phenom II X4 955 4Ghz@4cores.

Co říkáte na RT v podání Xbox Series X? Viz. odkaz
Počkat, to jako 5900X stojí 15400Kč ? To se AMD trochu posralo v kině ne :) Jako je hezký konečně vidět AMD v herních benčích nad Intelem, ale za tyhle prachy to zrovna kdovíjaký zlepšení situace není.
Vůbec nezpochybňuju, co tady píšete, ale pochybuju, že mě by teď AMD dalo něco navíc. Když jsem koukal na "starý" testy, tak moje 9600K @5.0 porážela v singlecore 10900K @5.1 (prej protože moje nemá HT, tak je rychlejší :)...takže vzhledem k tomu, že ji mám na @5.1 by mohla být ještě dál, než v jejich testech.....a když si vezmu, že v Armě měly dycky AMD ještě jakousi zakletou ztrátu (potvrzeno z mnoha zdrojů, že si s tímto enginem team RED tolik nerozuměl) - nevím, jestli to má jiný instrukčí sady, nebo je prostě nemá rád...
Civilizace je z nějakých důvodů výrazně obrácená - že by taky něco Inteláckýho v kódu?

Jinak já mám tu taktlou 9600K ještě na násobiči 110 celýho systému (Timespy? pak šel z 20+ na 30 s netaktlou RX570) a mám zapnuté jen 4 cores ze 6. Army víc nevyužijí a ve woknech to nepoznám...u nového FlightSimu je to možná jinak. Jen chci říci, že jádra u svýho Intelu ještě snižuju, na noŤáckým i-7 dvojkové řady jsem exthreads pro zrychlení Army vypínal. A Falcon to Rapiere taky vůbec nevyužije. :)
@ZephyrCZ (05.11.2020 18:52): ehm..

DirectX Raytracing (DXR) is a feature of Microsoft's DirectX purposed for real-time raytracing, a significant advancement in computer graphics initially developed using Nvidia's Volta platform but first seen on the consumer level in GPUs such as the Nvidia GeForce 20 series announced in 2018. DXR is not released as part of a new version of DirectX but rather as a compatible extension to DirectX 12.
@Bursoft (05.11.2020 20:03): Uvidíme. Já jsem cílovka Ryzenu 7 5800X jak vyšitá... :) Protože ale uvažuji také o nových Radeonech (nebo možná nVidii, rozhodnou testy/ceny/dostupnost), tak procesor asi ještě odložím... Tak třeba se té nižší ceny dočkám také. :)
@ZephyrCZ (05.11.2020 19:55): Jde o to, že dokud bylo AMD underdog (i s Ryzeny), tak prostě vypálili všechny modely zaráz, včetně těch super výhodných, až minulou generaci přidali ke konci nesmyslné 3600X a ještě cosi. Teď už jim narostly růžky, tak jedou tou klasickou cestou, že prvně vydají high-end, potom budou přidávat slabší modely.

Ale jak jsem psal, pokud bude 5700X a 5800X stejné, co 3700X a 3800X, tak už to zavání nepěkným dojením.
@Bursoft (05.11.2020 19:23): Jestli to nebude tím, že místo minulých let ten high-end AMD vůbec má. Nezapomínejme, že dokud nepředstavilo první Ryzeny 1xxx, nemělo AMD v high-endu absolutně nic (dobu Opteronů a Athlonů64, kdy byla podobná situace jako dnes, pro stáří vynechejme). To se pak blbě představují high-end produkty, když je nemáš.

Jinak, nejdříve silné modely a až poté slabší mi přijde zcela v pořádku. Ten kdo za to ty peníze chce dát, ať je dá, ten kdo je dát nemůže, by je stejně nedal. Choval bych se jako firma stejně, přijde mi to z hlediska obchodu zcela v pořádku. Důležité je, aby firmy nekrmily své zákazníky nesmyslnými cenami, což dělal Intel roky, než mu AMD zavřelo krám.

Teď jen doufat, aby se z AMD nestal druhý Intel. Zatím to tak není, uvidíme dále. Intelu moc přeju, aby jeho další generace, kterou má ukázat po novém roce, stála za to. Konkurenční boj je dobrý jak pro AMD a Intel, aby se posouvali, tak pro nás zákazníky... :)
Mě třeba baví ta nová AMD strategie, jak místo minulých let nově začla prodávat ty nejdražší high-tdp modely, aby podojila první vlnu a až následně vydá nástupce 3700X a 3600. Hodně rychle se přehouply váhy, v další generaci bez Intelu nás AMD regulerně začne odírat jak Intel doteď :D

Přitom rozdíl mezi 3700X a 3800X je jen ten, že u 3700X musí člověk jednou hrábnout do biosu, aby dostal stejný výkon o 2 tisíce levněji, předpokládám že u nové generace to bude stejná situace.
5800X vypadá jako super volba do dalších let, kdybych teď kupoval nové CPU, tak je to jasný kandidát. Bohužel podle testů se zatím upgrade z 8700K @ 5 GHz pro hraní v 1440p vůbec nevyplatí za tu cenu co se teď prodává ... počkám, až začne být 6c/12t limitující, případně kdyby cena klesla pod 10k dřív, než nastane první případ.
@Le0nidas (05.11.2020 18:32): Uvažovat? Intel na své straně má v současné době jedno velké nic. AMD je v procesorech jasná volba v každém ohledu.

Co se týká grafických karet, tak tam nVidia těží z Raytracingu, který sama mohutně poslední dva roky tlačí. Problém který nVidia do budoucna s tímto má, se jmenuje DirectX Raytracing (DXR). DXR je totiž otevřený standard, který se začne postupně ve velkém aplikovat jak u konzolí, tak na PC. A protože jak GPU v konzolích, tak Radeon grafiky mají zcela jednotnou architekturu (AMD RDNA2), bude se to šít v rámci standardu právě na míru AMD. nVidia Raytracing tlačila jako vlastní uzavřené řešení, což se, jak nás učí minulost, nevyplácí.

8 GB VRAM v současné době je pro normální hráče dostačující, ale do budoucna je to omezující prvek a AMD toho samozřejmě využije a 16 GB VRAM bude tlačit jako výhodu. Zatím to příliš velká výhoda není, ale minimálně jsou ty karty lépe připravené do budoucna.
Jak to tak sleduju, dost vážně začínám uvažovat při upgradu PC vůbec poprvé o přechodu do Team Red. Minimálně tedy u těch procesorů. U grafik mi u zelených nejvíc vadí těch podle mě do budoucna nedostatečných 8 GB VRAM u RTX 3070. Ale zase mají DLSS a lepší RT (?). Ale počkám si ještě na nezávislé testy.
@ZephyrCZ (05.11.2020 14:43): Já vím, že se to tu řeší možná pořád dokola, tak se omlouvám, pokud už jsi na totéž zodpovídal znovu.

Plánuji teda taky telku. Asi tu OLED. Jelikož máme zaměstnanecké slevy v datartu, šel bych tam. Když dám velikost kterou chci (55). A seřadím telky podle ceny.. tak jedna z těch nejlevnějších je tato https://www.datart.cz/televize-lg-oled55bx-cerna.html a na ni máme i 10% slevu, takže bych ji měl o 3 000 levnějc ještě (slevy tam jsou různé, zrovna na tuhle je plných 10%). Jako přes 30k bych už moc jít nešel. Ale kdybych přecejen šel.. tak třeba tahle https://www.datart.cz/televize-panasonic-tx-55hz980e-cerna.html je to vůbec nějaký skok?

A stále řešíme člověka co měl zatím vše v HD 1080p, nikdy neviděl 4K a asi cokoliv mě stejně vystřelí stropem. :D
Já snad budu muset prodat svého R7 3700X a koupit něco z R5000 CPU řady. odkaz

Kdepak Intel na letecké simulátory....to už je historie. Celý test nových Ryzenů zde odkaz
@Bursoft (05.11.2020 14:23): Je to tak, obě technologie mají něco do sebe, tak jako mají své nevýhody. Samsung tohle chce řešit další generací QLED panelů. Budou se jmenovat QD-OLED, neboli QLED a OLED v jednom panelu... :)

Podsvícení bude bodové formou modré barvy, která bude organická (OLED), ale nad tímto budou stát červená a zelená anorganická vrstva (QLED), které budou řídit míchání barev, propustnost světla apod.. Samsung tak získá bodové řízení světla, jako má LG s OLED, ale barvy bude vytvářet s technologií, kterou používá jako nadstavba klasickému podsvícení, tedy QLED, měl by si tedy udržet špičkovou barevnou přesnost.

Osobně jsem hodně zvědavý právě na svítivost. Pokud tohle Samsung vyřeší, získáme OLED s výhodou QLEDu, a pak bychom se mohli dočkat fakt dobrých panelů bez větších slabin...

Uvedení je naplánované na konec 2021/začátek 2022.