Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Hardware

@Kwoky (01.09.2020 14:14): pritom ten e3300 neni spatnej v provnani s ostanima c2d , ale ta cena je total mimo , resp. za tuhle cenu se na bazaru prodavaj komplety i s diskem, takze by clovek nic nevydelal a jeste by do toho musel nacpat disk
@Rapier (01.09.2020 13:25): Zvláště ty i5 2xxx jsou super, pokud se seženou za pár šupů. Do Phenomu bych nešel. Zvláště ty i5 2xxx sice nemají SATA 3, takže SSD pojedou max kolem 300MB/s, což až tak nevadí, ale důležité je to, že podporuji AVX, čímž není na nich problém spustit i nové hry.
@Rapier (01.09.2020 13:25): V pořádku, tomu rozumím. Ale kdybych už chtěl trochu investovat, tak se dá sehnat i Ryzen 1200 a k tomu deska a RAM. Bude to o kousek dražší, ale výrazně novější.
Jen reakce na TommyWise v software diskuzi pro Kwokyho. Samozřejmě může si koupit něco novějšího je to vždy jen otázka financí které je člověk ochoten investovat. Ty AMD Phenom II X4 xxx a Intely i5-2xxx jsem zmínil jen proto, že se jich teď lidé houfně zbavují a prodávají se velmi levně v kombinaci, MB+CPU+RAM+chladič.
Ve finále jsou to sice 10 let staré platformy ale o hodně výkonnější než jakékoliv C2D, navíc limitované 2 cores.
V praxi tzn. že rozjede prakticky jakoukoliv hru, zatím jsem neviděl hru která by vyžadovala více než 4 cores jako min., včetně GTA V. :)
Tak jsem si na 164cm LG TV vyzkousel TruMotion funkci. Vzasade pak 30fps hra pusobi jako by jela 60.
Ma to trosku vyssi input lag a je potreba stabilni framerate, protoze kdyz to kolisa mezi temi 30 a 25 tak zacne obraz lagovat, kdyz hra udrzi stabilne 30 fps tak to je super. Filmy take pusobi ze bezi 60fps.
udajne televize nejak dopocitava ty framy navic, uplna magie :D
taxem včera postavil po dvou měsících svůj starý 27" monitor vedle nového 34" (prohnutý) a chtěl jsem to trochu porovnat. rozdíl velikostí displaye je jen v šířce, výška je stejná.

zakřivení: okamžitě mě praštilo do nosu "rybí oko" starého monitoru, který je sice placatý, ale vedle toho zakřiveného se mi jeví jako vypouklý. je to tím ostrým přechodem, protože v práci mám taky placatý a něco takového nepociťuju, každopádně to bylo nepříjemné. celkově teď časem vnímám zakřivení pozitivně, ale odvykl bych si.

1080p vs 1440p: jako jo, ta mřížka v 1080p trochu více bije do očí, ale u 1440p zase často musím zoomovat stránky a třeba Steam je dost titěrný a jeho uživatelské recenze nejdou skoro přečíst. i tak by se mi špatně vracelo zpátky, i když je to občas voprus. paradoxně při 1080p jsem zase často oddaloval...

120Hz vs 60Hz ve Win: rozdíl je vidět, je to příjemné, ale klidně bych fungoval na 60Hz. kromě pohybu kurzoru to pro mě má největší přínos při práci s mapou, která se díky tomu pohybuje úplně nádherně plynule bez rozškubání.

120Hz vs 60Hz ve hrách: pokud to PC utáhne, je to fajn, ale většinou jsem rád za 60fps a obnovovací frekvenci snižuju, aby mi zbytečně nehořely komponenty. rozdíl pro oko mezi např. 80 a 60 je mizivý a GPU má klidně o 10° více.

IPS vs VA: vůbec nevidím rozdíl, přijdou mi oba displaye stejně barevné a světlé. samozřejmě to platí jen při pohledu zepředu, z boku už je to jiná, ale z boku se málokdy na monitor dívám :-)

zatím tedy finální zhodnocení: placatý 27" se 1440p a 60Hz by mi stačil.
@Fingon (01.09.2020 06:54): Ještě jsou na domácí heurece občas k vidění starší vlajkové Xperie za dobré ceny. Můžeš pohledat, zda nejsou i v Rakousku (ale píšeš, že asi ne) . Nebo Nokia 7 Plus či Nokia 8.

Z těch novějších bych do možností dal Nokii 5. 3 a Nokii 6.2. Ze Samsungů M21 (ten mi přijde vzhledem k té baterii hodně fajn), A41 a A50.

Btw když to vezmeš kolkolem, tak z nečínských značek už zbývá jen Asus, LG, Nokia, Samsung a Sony. Alespoň u nás. HTC má telefon tak jednou za rok dva.

Btw neprodává v Rakousku ještě Google? To by pak Pixely byly fajn alternativa...
@Bursoft (31.08.2020 23:22): čínský ne. Budget tak 150-200 Euro. Ale zas tak moc nepotřebuji, třeba by mi nějaký za sto i stačil (teď mám Xperia x compact a nebýt toho, že začíná mít problémy, nechal bych si ho).

V Rakousku jsou vyprodané. Jen jsem se dočetl, že Sony má už asi rok pokles prodeje telefonů a že na začátku roku byl problém s fungováním po upgradu OS.
@Fingon (31.08.2020 21:12): dyt na ten Android je milion značek. Já mám třeba úplně levňoučkej Blackview a kdybych nebyl kokot a každej den mi to nepadalo, tak by byl fajn. Ale myslím, že to bych měl problém se vším. Ale já na mobily asi nejsem moc náročnej.
Po třech letech a čtyřech měsících (na trhu je můj model čtyři roky) nastal pomalu čas na nový smartphone. Zatím odešel konektor na jack, čas od času začíná tuhnout browser a celé zařízení vyžaduje čím dál častěji restart, případně se mobil občas resetuje sám od sebe. A občas ani nemůžu přejít ("alt-tab") mezi dvěma appkami, aniž by se obě nezresetovaly.

Tohle je můj v pořadí druhý Sony Xperia, tak jsem si chtěl zas pořídit nějaký novější typ... A ono není nic k sehnání? Žádný není k dispozici ani jako od operátora dotovaný, ani k volnému prodeji? V květnu uvedený poslední model je vyprodaný? Wtf?

To mě chce po Toshibě (me dva předchozí notebooky) dozrat i výrobce telefonů?

Co mi teď zbývá, když nechci ani Apple, ani Huawei? Samsung?
Tak po mensim testovani SSD v PS4 PRO.
Pillars of Etenity II puvodne nahravali prvni lokaci v meste Neketaka 1m 35s, ted se to zkratilo na 36s.
Fallout 4 a jeho prvni loading do hry byl neco kolem 1:40 ted to je 35s plus nikde nedoskakuji textury pred nosem. V centru Bostonu se to bohuzel prilis nezlepsilo, zaseky a frame dropy tam jsou porad. Mimo centrum mesta ale zlepseni znat je, da se rict ze tam je hra uplne plynula. Coz predtim tak uplne nebyla.
zajimavy, ja ho mam prave uz druhy rok a naprosto v poradku, ale taky kupovano u suntechu , ne u alzy. o proverenosti znacky bych to moc neopiral protoze si pamatuju dobu kdy WD mel ty nejhorsi disky a vsechny se sypaly , takz e spis to bude serie od serie a produkt od produktu , na adata nebo kingston taky kazdej nadava a co ja od nich mam pameti a disky tak 5-10 let provozu bez problemu
@Charllize (30.08.2020 18:23): mam kingston hyper x 240gb , ma nalitano 17TB zapisu za 736 dni jako systemovy disk a windows 10 si furt neco zbrblaj , ale i kdyby to melo nejakych 100tbw jenom tak je to jeste 8 let zivotnosti , a za 8 let predpokladamz e uz budu mit bud novej nvme jako systemovy nebo muj soucasny henrni patriot 480gb povysi na systemovy a na herni pujde nejaky 1tb ssd :)
@Charllize (30.08.2020 18:23): Dnes už až na nějaké okrajové případy (střih videa?) nemá vůbec smysl řešit počet zápisů na ssd. Mnohem dřív zastará morálně než odejde kvůli zápisům. Nanejvýš bych to ssd nezaplňoval na (téměř) 100 %.
Dejme tomu ze ssd disk ma zivotnost 200TBW. PS4 konstante nahrava gameplay bez moznosti to vypnout a za hodinu tak zaznamena cca 2GB na disk. Tedy :
10hod = 20GB
100hod = 200GB
1000hod = 2TB
10000hod = 20TB
Takze by to teoreticky nemelo vadit? Samozrejme instalace her a dalsi procesy co zapisuji na disk tam zapocitane nejsou, ale melo by zbyvat 180TBW.
Mozna to cele pocitam blbe, tak kdyztak me opravte :)
@RomcaT (28.08.2020 23:03): U Si Ťin-pchinga nakupuju rad, ale zrovna tyhle veci bych si tam nikdy nekoupil.. :) Veci za par dolaru jo, ale jak je to drazsi a potencionalne problemova vec, radsi si priplatim tady za full servis a jakous,takous jistotu. Na nejaky dohadovani. cekani atd. pres pul planety nemam nervy :)
@Charllize (28.08.2020 23:35): To máš asi pravdu. Jenom u toho Kingstonu A400 se třeba kopírování na něj zpomalí u velkého množství dat najednou (nad cca 30GB) až ke 30!!! MB/s. Ale je fakt že čtení je docela bez problémů. Každopádně pokud to člověk ví, co od toho čekat a ví k čemu to využije, tak to není problém.
@Toaleťák (28.08.2020 23:29): U PS4 PRO se ten hnuj moc neprojevi, aspon pokud jde o rychlost, diky procesoru co tam je, to stejne necte rychleji nez 320mb/s coz zvlada uplne kazdy ssd disk a zbyva obrovska rezerva. Ale i tak to znamena o zhruba 100% rychlejsi nacitani.
@mrazikcomp (28.08.2020 23:15): No jo, je mi to jasny. Ale 2300 se mi davat nechce, obvzlast kdyz to je do ps4 pro, ktere uz zvoni umiracek :)
Teoreticky by mozna stacil i 500gb ale to je proste dost malo. Sice mam 2TB externi disk ale i ten uz je nacpanej k praknuti a pripadne caste kopirovani z externiho disku na 500GB SSD by byla asi otrava....ale zvazit se to da, 500GB SSD jsou uz i za 1200. Realne je pak u 500GB disku volnych 408GB, zbytek si bere system.
@Charllize (28.08.2020 22:30): co sem tesd koukal tak kupodivu ceny klesaji, nejnizssi cena byla v lete 2019 2200,- , ted po korona vypadku vyroby a vyskoceni ceny ta cena spadla na 2300,- , akoratze zachvili jsou vanoioce tak ta cena brzo zas poleze trochu nahoru, pro 1tb za 1500 si budes muset jeste tak dva roky pockat bych rekl - viz heureka cena 1tb ssd patriot 960gb od pocatku vyskytu v r 2018 ( 3850,-)
@Samariel (26.08.2020 12:15): každý pochopil že to bylo míněno jako nadsázka, a tak trochu reakce na Tvé věčné dotazy co si myslíme o novém nýd for spídu. Nač ta ostrá slova co navíc porušují pravidla DH.
@Samariel (27.08.2020 09:32): ktera nejnovejsi hra pozaduje 32gb ram ? plus ramka je uplne to nejjednodusi na dokoupeni/rozsireni , takze pozadavek 32gb ram bych mel az na poslednim miste, na prvnim miste asi co nejvykonejsi grafarna v zavesu procesor
@Gordon (25.08.2020 18:19): musíš mu tam dát ale min. Ryzen 9 3950X + novou RTX 3090 Ti/RDNA2 (Navi 2) + 64GB RAM, protože ty nýd for spídy na které se tak často a rád ptá mají (a věř že budou mít) krvavé HW nároky, na rozdíl od nějakého mrkvosoftího flight simulatoru, který běží na kdejaké plečce.
Dokonce i Charllize to rozjel na 8 cores AMD FX s GF750 Ti a 8GB RAM a to už je co říct! Pravda fps lehce okolo 20 ale komu by to u civilu vadilo, že?