Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Hardware

@Toaleťák (03.09.2020 18:16): S tím že budou na konzolích teď nově RDNA 2.0 grafiky s HW podporou raytracingu, tak očekávám masivní nástup DX 12_2 her. Takže i kdyby byl výkon v DX11 slabší, myslím že to s tím výkonem nikomu vadit nebude... :)
Teď budu možná trochu mimo. Po hraní Death Stranding a TLoU 2 musím říct, že stabilních 30 fps je mnohem lepší než když hra propadává a zvedá se třeba od 30 do 50 fps. Když se to drží pořád stabilně, neměl bych pocit, že by mě ovládání nějak limitovalo oproti 60 fps. A to ani v akčních místech, kde se musí mířit.
@Paul (03.09.2020 09:43): Ten input lag je znat oproti game modu v kterym to vyhlazovani pohybu zapnout nejde. Ale neni to tak hrozny. Ono ten TruMotion ma jeste dva posuvniky kde to jde ladit a ziskat tim lepsi odezvu, problem trosku je jen v tom ze to chce u kazdy hry delat separatne coz je krapet oser. Jeste tam je separatne prepinani pro lepsi odezvu takze kdyz to clovek naladi a pozapina tak se to da normalne hrat aniz by ta slabsi odezva byla otrava.
Samo s tim game modem se to srovnat neda tam ma ta TV asi 14ms, coz je na TV dobry cislo.
@Charllize (03.09.2020 09:41): Já ten motion smoothing zkoušel u Days Gone, jestli by to neeliminovalo mojí nechuť to hrát protože 30fps sucks, ale bohužel..stejně se to občas potrhávalo a ten input lag byl hroznej. Ale klidně to může bejt už dědečkem plazmou, věřím že na novejch TV ta funkce může fungovat líp.
@Luďa (02.09.2020 21:26): Me to napadlo hned ze by se u toho nekomu mohlo delat zle. A jasne je to to takovy 60fps šidítko. Ale me osobne se to celkem libi. Kdyz to prepnu na normal prijde mi to hrozne trhane, aspon u tech filmu a serialu, ale po chvili si na to zvyknu. Uplne dokonaly to samozrejme neni, ale vyuzivat to budu kdyz k tomu budou ze zdroje dobry podminky.
Nevím, jestli je to teď už lepší, ale já tohle dopočítávání snímků vždycky vypínal. Motá se mi z toho hlava. Nějak můj mozek rozezná, že to není opravdových 60 FPS, ale že je to jen jako a občas se tam něco divně pohne a jakoby to pluje v prostoru nebo jak to popsat - sice se to hýbe, ale nezmění se tomu v tom mezisnímku přesně perspektiva, nejvíc je to samozřejmě vidět u blízkých předmětů, kde by měly být vidět i „boky“ nebo když se nějak hýbe do toho ještě kamera. Když někde v dálce letí pták nebo se hýbou větve na stromech, tak tam to poznat není.

Ale když jsem to říkal někomu jinému, tak si jenom klepali na hlavu, že to moc hrotím. :D Já jsem všeobecně moc citlivej na takovýhle podivnosti jako deformace obrazu, chromatická aberace, 2:3 pulldown apod, takže mám asi hendikep, že si takovýhle technologie nemůžu užít. :(

EDIT: @Charllize (02.09.2020 21:14): U toho Avatara od 1:30 se mi začalo dělat fakt šoufl. :D Na těch „houbách“ při pohybu kamery je to hrozně poznat (asi protože je to jednoduchej tvar a má velkej kontrast). Připadám si jak opilej když se na to dívám. :(
@samorost (02.09.2020 14:58): Asi zalezi na modelu televize. Ja treba zkousel Final Fantasy 15 ve steady obrazovem modu kde drzi 30fps na 100% a bylo to perfektni. Barvy mi prisly porad stejne. Nektere hry jsou v Trumotion ale prakticky nehratelne, treba Skyrim ktery na ps4 pro bezi v nativnim 4k a miva propady i k 20fps. Kazdopadne dost her s tim hrat jde. Ta plynulost obrazu je az neskutecna.

@Gordon (01.09.2020 17:07): U filmu jde o zvyk ale vypada to asi takhle (pokud ti teda yt zobrazuje 60fps) jen mozna jeste o fous plynulejsi.
https://www.youtube.com/watch?v=zDFwGOsqCnM
@Charllize (01.09.2020 12:23): Taky jsem to doma zkoušel, je to sice fajn, mám pak ale mdlé barvy a chvěje se obraz. Chvění sice po chvíli v podstatě ustane, barvy se mi ale nepodařilo vrátit do původního stavu. Takže jsem tuto funkci zase vypnul. :c)

@Gordon (01.09.2020 17:07): Filmy s tím vypadají jako jihoamerická telenovela, takže pro mě osobně nic moc. :c)) Jsem holt za ta léta až příliš zvyklý na 24 snímků za vteřinu. ;c)
@Rapier (01.09.2020 23:44): Tu dobu Adlibů, SB16, SB Pro, Gravis Ultrasoundů, SB AWE 32, SB Live 5+1 apod. velmi dobře pamatuji. Přesně vím o čem píšeš, když popisuješ EAX v Star Wars Jedi Knight: Dark Forces II. Nikdy nezapomenu když jsem přešel právě z Adlibu na stereo Sound Blaster, byl jsem z toho nadšený. Dneska ale paradoxně, když poslouchám OST ke starým hrám, vyhledávám Adlib verze, líbí se mi více... :)
@ZephyrCZ (01.09.2020 22:57): ano zkoušel jsem to měřit, a ACL1220 nad SB Audigi RX i SB-Fi vyhrál na celé čáře.
Nejsem ale profesionál, je možné že jsem se u měření zmýlil, nebo to špatně pochopil.
Každopádně jsem náročný na zvuk a hudbu, ať už na Audio Technica ATH-M40x sluchátkách nebo těch bednách (oboje je více méně studiové Hifi, záměrně bez zvýrazněných basů jako např u Koss Porta Pro) nelze reálně rozeznat rozdíl. Zkoušel jsem to ve hrách, ve flac hudbě, i filmech. Nikdy předtím jsem nezažil Realtek integrovaný kodek s takovou kvalitou, je to dost možná i proto že Realtek využívá na desce hifi komponenty, a dokonce i sluchátkový výstup má papírově stejné parametry jako Sound Blaster Rx nebo Z. Mám Audigi RX více méně jen kvůli hrátkám s hudbou a Alchemy pro staré hry.

Na dobu kdy jsem doma nejprve na SB AWE 64 (ISA?) poslouchal v General Midi hry nelze nezapomenout. Takový The Terminator: Future Shock byl na General Midi úplně jinou hrou. Kvalitní muzika podtrhovala už tak dokonale stísněnou atmosféru. Později výměna za SB Live 5+1 Value a 2 x stereo ve předu a vzadu. EAX a Star Wars Jedi Knight: Dark Forces II byl zážitek. Laserové střely lítaly kolem Tebe, doslova. Nebo koneckonců i taková strategie jako tenkrát populární StarCraft byl na EAX jiný zážitek. Dalo by se pokračovat. System Shock, Thief...s EAX 5.0 na X-Fi a patchem pro Battlefield 2 který podporoval EAX 5.0 jsi najednou slyšel zvuk odkud na Tebe kdo ve hře střílí, doslova.

Později to ale Microsoft zazdil, omezil přístup HW k paměti čímž sice omezil počet modrých ale hrozná škoda, od Windows Vista výše už jedině přes Alchemy.

Obávám se že ve zvukových kartách už dnes asi žádná revoluce nepřijde. Tenkrát hrát bez Sound Blasteru bylo jako hrát bez akcelerované grafiky. :)

@mrazikcomp (01.09.2020 23:40): Roland MT-32 jsem nikdy neměl ale chtěl bych. :) Nicméně shánět jej raději nebudu, něco mi říká že cena bude hodně vysoko.
@ZephyrCZ (01.09.2020 23:26): dneska ma zvukova smysl bud pro audiofily nebo pro ty co pouzivaj pc k praci s hudbou , pripadne mozna pro progamery ze si vytahnou to 3D na maximum a slysi odkud jde nebo strili nepritel presneji, pro normalniho clveka uz extra zvukovka v podstate nema smysl, max. leda jeste kdybys poustel filmy z pc do domaciho kina , samozrejme do retro stroju je sb awe 32 povinnost pokud nesezes roland MT-32 :)
@mrazikcomp (01.09.2020 23:17): Také díky. Víceméně jste mě oba utvrdili v tom, že kort pokud mám ALC 1220, tak není třeba zvukovou kartu řešit. Také nejsem žádný hudebník, ale říkal jsem si, co kdyby se mi to z nějakého důvodu vyplatilo. Obecně si myslím, že se dneska zvuk ve hrách, z hlediska technologií, neřeší tolik jako dříve. Pamatuji si doby, kdy začalo EAX a já to poslouchal s vyvrácenou čelistí... :) Dnes mě v tomto směru nic nebere, vlastně obecně mi všechno přijde tak nějak normální a stále čekám na ten wow efekt, kterých bylo dříve XY, jestli ještě někdy vůbec přijde...
@ZephyrCZ (01.09.2020 22:57): vykonove to asi meritelny bude v jednotkach procent ale pri dnesnim vykonu systemu asi nema smysl brat ohled na to jestli kodek zere 3% nebo zvukovka 2% z vykonu procaku , ja skoncil kdysi u AWE 32 , pak sem sice premejslel nad 64/128 , ale nez sem se rozhoupal tak se ALC dostalo na takovou uroven ze pro moje hluchy ucho to postradalo smyslu brat zvukovku
@ZephyrCZ (01.09.2020 21:34): Mám doma SB 16 (ISA), AWE 32 (ISA), SB 64/128 (PCI), SB Live! (PCI), SB Audigi (PCI), SB X-Fi (PCI), SB Audigi RX (PCIe) a ještě pár dalších PCI zvukovek jiných výrobců jako Vibra, apod.

Na základní desce mám ten nejlepší integrovaný zvukový čip co lze koupit, zmíněný ALC 1220. Ve stejném PC mám i SB Audigi RX. Když jsem to zkoušel na hifi bednách AQ M-24, tak mě zvuk na integrované zvukovce ohromil. Kvalita je stejná, ne-li lepší (podle měření určitě). než u SB Audigi RX a dokonce než u SB F-Xi.
Rozdíl je už v tom že ALC 1220 má 32 bit, SB Audigi RX umí "jen" 24 bit ale zase má jiné features, které využijí spíše nadšenci do hudby.
Jen pro zajímavost, starší SB X-Fi kterou mám v druhém PC mi umožňuje ve Windows 10 také zvolit 32 bitů 192000Hz (studiová kvalita).
Vždy, když se snažím slyšet na bednách nějaký rozdíl mezi SB Audigi RX a ALC 1220 tak nejsem schopen poslechem rozdíl najít, subjektivně hraje asi o něco lépe ten ALC 1220. Každopádně SB Audigi RX má smysl pokud hraješ starší věci a přes Alchemy si chceš užít 3D zvuk.

EDIT: ještě je dostupný i relativně levný Sound Blaster Z do PCIE. Kvalitativně na tom oba SB (Audigi RX a Z) budou podobně ale jeden mixuje na HW úrovni (Audigi RX), druhý (Z) má na to vlastní procesor a software.
@Gordon (01.09.2020 20:49): V nízkých rozlišeních ano, ve vysokých moc ne.

@Paul (01.09.2020 18:34): Tak sama nVidia prohlašuje o 3080 že je vlajková loď. Takže 3090 je jen takový frajerský kousek Titan like. Viz to, že 3080 bude asi jen o 20 % slabší ale cenově o více než půlku levnější. Navíc 3080 půjde snad ještě taktnout a myslím lépe než 3090. Takže se jí přiblíží.
Chlapi, dotaz ohledně zvuku. Používáte někdo v PC zvukovou kartu? Kdysi to byla mantra hraní, mít minimálně Adlib, či Sound Blaster 16, ale dneska je všechno integrované na základních deskách. A mě by zajímalo, pokud bych si koupil zvukovou kartu do PCI-e, třeba takovou Creative Sound Blaster Audigy RX, jestli to má vlastně dnes vůbec smysl. Na základní desce mám Realtek ALC1220, tuším tedy to nejlepší co se na desky běžně dává. Máte někdo zkušenost, jestli by v takovém případě měla samostatná zvuková karta význam? Ať z hlediska kvality zvuku, nebo například z pozice výkonu (kdyby zvuk místo desky převzala separe zvukovka)?
@Gordon (01.09.2020 20:49): Jestli myslis tou brzdou fakt, ze grafika ti nepojede na max, tak ano. Ostatne 1600 je schopny v nekterych titulech brzdit i 1070. Ale zalezi na titulu a rozliseni, samozrejme.

Kazdopadne mi prijde zvlastni, s timhle nacenenim, ze se nVidia nerozhodla pred predstavenim Ampere zlevnit Turing. Ted aby je prodali budou muset s cenou hodne dolu.
U té 3070 bych také už zvažoval, že bych kolem ní sestavil nový počítač. Ale uvidí se, zda má smysl už jít do toho upgradu z 1070. Nebo raději investovat do nové konzole a odsunout tak upgrade hardware (kdy bych musel vlastně sestavovat celý počítač od píky - krom periferií).
@Rapier (01.09.2020 18:47): Žádnou kvalitu neubírá, doporučuju si zkouknout videa na Digital Foundry (death stranding, dlss 2.0), popř. se na to někde podívat sám. Hraju teď hned po sobě už druhou hru s DLSS 2.0 a kvalita je suprová. DLSS a podobný "chytrý" upscaly jsou budoucnost, protože není udržitelný pořád zlepšovat kvalitu grafiky, přidávat víc a víc RT efektů při vyšších rozlišení a FPS a myslet si, že to konvenční technologie budou zvládat do nekonečna..

@Paul (01.09.2020 18:34): Tak nakonec to vypadá docela pěkně. 3090 je hrozný monstrum pro pár vyvolených, ale ta 3070 je dost zajímavá, i na upgrade z 2070S :o)
Ještě mě tam zaujalo RTX IO. Snad to není jen hot air, pokud Jensen nekecal tak by to mohlo dost pomoct dohnat a předehnat to mystické rychlé PS5 ssd.
@Paul (01.09.2020 18:34): Mozna nVidie vi o novych konzolich a Navi 2 vic nez my. Tezko by totiz nvidie konkurovala konzolim za 500 dolaru s grafikou, ktera bude zvladat stejne nastaveni grafiky (byt treba s vice fps) za litr.
@Paul (01.09.2020 18:34): zajímavá cena pokud je ten výkon opravdu vyšší, v kombinaci s snad už reálně použitelnými RT jádry který by už mohly mít výkon na real time RT bez machine learning, by to snad mohlo být to pravé.
Nic proti DLSS 2.0, na jednu stranu je fajn, že to zlepšuje výkon ale na druhou stranu to ubírá kvalitu, viz. odkaz.
RTX 3070 je podle nvidie výkonější než 2080Ti a stojí 500 babek. Až mě udivuje že to nasadili takhle levně v době absence konkurence. Každopádně super, AMD bude nuceno taky nasadit konkurence schopný ceny. Jen škoda že 3090 je zas trochu dražší než byla 2080Ti.

(omfg ta předváděčka 3090 je cringe level 5000)
@mrazikcomp (01.09.2020 17:20): 130W TDP by nevadilo pokud to má alespoň 4 cores a solidní výkon. :) BTW Pentium D 930 je 2 cores 95W.

@Kwoky (01.09.2020 18:00): to mi povídej. Na retro sestavě, viz profil, mám Windows 7 SP1 32 bit a moderní Edge + Vivaldi.
V kombinaci s 1 core CPU + 2GB RAM je to vcelku použitelné na prohlížení webu, chce to ovšem trpělivost ale překvapivě to lze nouzově použít.
1 core CPU už jsou tak dobré na retro hrátky s Windows 98/ME nebo XP. Zato takový Ahlon II X2 je stále použitelný.
Zkoušel jsem na platformě AM3, na desce GA 770T-USB3, přetaktovat AMD Athlon II X2 240 2,8Ghz default. TDP jen 62,1W. Originál stock CPU chladič. RAM jsem v BIOSu nastavil na 9-9-9-24-40 1600 Mhz Dual Channel.

Před taktováním:
Cinebench R15
Single Core 71 cb
Multi Core 138 cb

Po taktování na 3,36Ghz (tedy o celých 536Mhz) bez zvýšení napětí.
Cinebench R15
Single Core 84 cb
Multi Core 161 cb

Pozn. CPU běželo stabilně i na 3,5 Ghz ale v ten moment už RAM byly jen +/- 1400 Mhz a také HT link běžel hlouběji pod 2000 Mhz. Na výsledek v Cinebench R15 to už mělo jen min. roli, v single core 89 cb.
momentalni sbirka intel 775:

celeron D 420 35wtdp - dealni do sranda 775 compu na net
pentium D 820
pentium D 930 130w tdp silenost :D
c2d E6300
c2d E6850
c2d E8200
c2q Q9400
@mrazikcomp (01.09.2020 17:09): můj známý má Phenom II X4 955 @4Ghz, a k tomu novou GTX 1650 Super. V kombinaci s 16 GB DDR3 1600 Mhz na tom spustí skoro vše v FHD, jasně že ho limituje CPU výkon (Cinebench R15, single core "jen" 103b) a také chybějící AVX instrukce, ale je překvapivé jak 10+ let staré CPU rozjede většinu her i v dnešní době. I The Witcher 3 nebo GTA V na tom jede.

Za GTX 750 Ti lidi v bazaru chtějí běžně 800+ Kč. :) Plus poštovné.
@Rapier (01.09.2020 16:42): sem tonedopovedel, ty ceny zakladovek na bazaru jsou hrozny , pritom je to v podstate to jediny co mi doma chybi , prokamu mam spoustu, pameti ma spoustu , krabic mam taky hromadu , chybi akorat zakladnovky a nejakej ten zdroj by to taky jeste chtelo, mam jich sice vic , ale samy pekny 450-500w a ty se mi moc nechce davat pryc :)
@Rapier (01.09.2020 16:42): no ono asi uplne nema smysl k bazarovymu phenomu cpat novou gtx 1650S za 4200 , uplne by stacila 1650 za 3600 , pripadne neco bazarovyho jako treba rx 470 za 2000 na takovym stroji se nepredpoklada vysssi nez FHD rozliseni a na takovy to uplne staci kdyz ja na ty rx470 honim 2560x1440. hlavne pokud bych si delal nejakej bazar tak bych sel bud do 1.gen ryzenu nebo 3.gen icore minimalne, na e2c a predryzenovy mad uz bych se vybod , ja treba doma syslim i3-3220T na low comp a ted sem objevil na fb krabici s G645 a H61M deskou za 1200 , takz e uz jen cekam na prachy , vymenim procak a jedu. jinak na bazaru je nevetsi prusvih zakladni desky pro icore , jsou za ceny novych a to dneska uz postrada smysl pokud bych mek koupit desku pro i5-3570K za 1200 pouzitou a ten procak za 1500 to uz je lepsi koupit obych desku H310M za 1100 a i3-9100f za 1800 :) ,

jinak kdyby nahodou nekdo tak davam dohromady amd athlon II X4 640 +16gb ram + 1tb hdd :) bez grafarny, tu si tam kazdej soudruh muze pak dodat vlastni, s GTX 750Ti nebyl ve fhd s nicim problem ale tu si prave nechavam :)
@mrazikcomp (01.09.2020 15:49): ono s tím starým HW to není easy. Nedávno jsem sehnal MB+CPU+Chladič (stock)+RAM na starší hrátky. Nedalo mi to, udělal upgrade BIOS, a AM3 AMD Athlon II X2 jsem vyměnil za AMD Phenom II X4 955 (bazar 700 Kč s poštovným). Jenže....
PC zdroj nemám (Seasonic Bronze 500W 1300Kč), chladič CPU na 125W TDP které by Phenoma uchladil all cores na 4Ghz nemám (Fera stojí 700 Kč), case nemám (1300-1500 Kč za obyčejnou case), rozumnou GPU nemám a ceny starších na bazarech jsou..... ehm vysoko (5000 Kč za GTX 1650 Super nebo 6000 Kč za GTX 1660 Super, o RX 5500 cenách ani nemluvě, prakticky stejné ceny). Vůbec ceny těch GPU jsou proklatě vysoko, a má prázdná peněženka po výměně vozového parku proklatě nízko. :)

Když už se tu vlastně bavíme o HW obecně tak už vím proč řada lidí nemá doma pořádný nadupaný PC master race HW ale preferuje konzoli nebo hraje na low cost HW .... doporučený článek ke čtení a zamyšlení I Am Terrified Of The Nvidia RTX 3090. S autorem úplně soucítím a vidím to prakticky stejně. Začínám mít stejný pocit jako autor.