Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Hardware

@Bragi (21.06.2020 11:33): Do jiste miry souhlasim, ale ta prirazka mi prijde opravdu velka. Slozeno i s cable managementem mas tak za 4-6 hodin, pokud mas zkusenosti, tak i rychleji.

Namatkou jsem kliknul na tohle video a v komentari pise, ze tohle je nejakym zpusobem podobna sestava, tak jsem sel a tak nejak jsem to naklikal na CZC (u nejasnych komponent jsem se snazil desifrovat, jak to slo) - upozornuji, ze jsem nebral nejlevnejsi komponenty, ktere definici splnuji, ale spise takovy nizsi stred (u nejlevnejsich bych se dostal zhruba o 2000 nize) - a vysledna cena za komponenty je 23526Kc, zatimco on to inzeruje za 30000Kc rovnych, tedy zhruba 6500Kc za sestaveni. I kdyby to delal 6 hodin, je to porad vice nez 1000Kc za hodinu.
@Bragi (21.06.2020 11:33): Tak samozřejmě. Nicméně u toho X-COM skoro 12k navíc na PC, kde cena komponent je cca 45k (co jsem si zkoušel naklikat) mi přijde moc. Když to přeženu, tak postavit, nainstalovat OS a lehce to otestovat přičemž u té instalace a testů už se můžu věnovat i něčemu jinému ... 3 hoďky na pohodu? To je hodinovka za kterou bych chtěl taky dělat :D

Souhlasím s Luďou, že na nějaké specifické WS to nemusí být úplně zlá volba ... ale běžné herní PC bych si tam dělat určitě nenechal.
@Thellwin (21.06.2020 10:23): Zhodou okolností som sa minulý týždeň bavil s technikom v servise, keď mi robili profylaktiku PC, a jeho historky o tom, ako bizarnosti občas nachádzajú v počítačoch, ktoré boli poskladané priamo v obchodoch, boli veľmi zaujímavé. A celkom by som im veril, pretože napríklad bratovi v Alze namontovali naopak chladič a spôsob, akým dotyčný Pat či Mat dal chladiacu pastu pod CPU rovnako vzbudil zaslúžený ohlas. Takže osobne mám ten názor, že hlavne pri drahších strojoch je lepšie kúpiť si komponenty a PC si nechať postaviť u odborníkov. Môže to ušetriť čas a peniaze neskôr.
Myslím si, že jeho služby jsou dobrý pro lidi, kteří tomu zase tolik nerozumí a potřebují pracovní stanici na míru optimalizovanou přesně pro konkrétní software a použití, nebo extrémní herní počítač s vodním okruhem na míru. Na „běžný kompy“, který si člověk dokáže navrhnout sám nebo mu poradí na fóru a pak mu ho postaví v czc nějakej brigádník, se asi fakt nevyplatí.
Akorát je teda dost drahej a za práci "navíc" po odečtení ceny komponent si dost připlácíš. Jen tak zkusmo jsem si u něj naklikal takový slušný herní PC a to samé na CZC a rozdíl 11.5k mi přijde dost na to, že některé shopy ti to složí za pakatel, když to kupuješ u nich.
Není tady náhodu někdo kdo vlastní nějaký AMD Athlon 64 3000+ a vyšší do socketu 754? Rád bych povýšil starou sestavu z AMD Sempron 64 3400+, hlavně kvůli té 512kb L2 cache.
@Garion (18.06.2020 20:25): Čekal jsem, jak se to vyvrbí. Nakonec k Ryzenu 3600 vezmu B450. Nejspíš tomahawk. Podle mě zatím PCI-E 4.0 nemá moc využití a kupovat to, abych byl připravenej do budoucna, se za ty prachy asi nevyplatí. Ty nejlevnější B550 vypadají na děsný šunty. Vezmu prostě tomahawk, třeba ještě zlevní a až bude čas kupovat PC-E 4.0 SSD a grafiky, tak už třeba zase budou jiný čipsety, který nabídnou podobnou nebo lepší výbavu za menší peníze. Kupovat B550 za 5 litrů s tím, že do toho někdy možná dám novej procesor, se mi moc nezdá.
Nelituju ani trošku, že jsem vzal B450. Když jsem se rozhodoval, zda udělat upgrade nebo ne, už se šuškalo, že B550 budou dražší.. ale to, že začínají s cenama tam, kde B450 končí je teda síla..

Jsme se toho konkurenčního boje moc nenabažili, když se přetočil tak rychle a ceny najednou šroubuje AMD pro změnu :D
Mimochodem, videli jste/co rikate na ceny B550 desek? Nejlevnejsi ATX jsem zatim videl snad za 3500, cena za nejakou prumernou kolem 5000. Prijde mi to jako dost mimo :)
Má někdo zkušenosti s použitím prodlužovacích USB kabelů na myš? Koupil jsem si fajnou herní myšku, jen jsem zjistil, že kabel by mohl být delší. Uvažuji, že bych koupil usb prodlužovák, ale nejsem si jistý, jestli to neovlivní funkčnost.
@Bursoft (15.06.2020 20:05): Myslim si, ze opravdu jde o vysku RAM (tedy zda mas neco, cemu by se dalo rikat "low profile" nebo ne). Ty moje maji dle Internetu vysku neco malo pres 31mm. Jina rada od stejneho vyrobce ma udajne cca 45mm a jeste jina rada od stejneho vyrobce ma pry dokonce 60mm. Verim, ze ty 45mm budou dost na tesno a ty 60mm se tam opravdu nevejdou. Ale to si myslim, ze neni jen vysada DR4, stejny problem byl i u me predchozi Noctui, kde pres RAM slot(y), mam dojem, zasahoval konce pasiv (opet neovereno, musel bych otevrit druhe PC a podivat se).
@Garion (15.06.2020 17:34): 65W single core, multicore 88W ale to je pořád v cajku. Podle screenshotu se zdá že ten ventilátor lze posunout nahoru. No nic asi zruším objenávku v alza.cz na Pro verzi a vezmu non Pro nebo tu Noctua NH-U12S SE-AM4.

Tady je installation video kde jde vidět že ten větrák prostě posunul kvůli RAM nahoru. Čas 1:48.
RAMKY mám přesně tyhle odkaz

@Bursoft (15.06.2020 17:27): dík za info, mě se zdá ten Pro obrovský!
@Bursoft (15.06.2020 17:27): Porovnavam s jinym videem a je mozna zvednuty o jedno "zebro" (na jinem videu, kde je to videt cele, to vypada, ze "uprostred" znamena tri zebra nahore a tri zebra dole). Vzhledem k tomu, ze ten ventilator precuhuje nahore i dole si myslim, ze +- jedno zebro je z hlediska chladiciho vykonu relativne jedno i pokud by to tak bylo (mozna rozdil treba v procentech). Nesmite zapominat, ze DR4 je designovan myslim na 200W, to zvladne 65W CPU "skoro i bez ventilatoru" :)

EDIT kvuli editu pode mnou: Na fotky bych kaslal, mne precuhuje nahore i dole (a treba fotka tady take nahore precuhuje, dole precuhuje pravdepodobne jeste vic - viz pozice v zebrech https://www.bequiet.com/en/cpucooler/1376 ). Myslim si, ze je celkem jedno, kde precuhuje vic, jestli nahore nebo dole (viz co jsem psal) :)
@Garion (15.06.2020 17:03): Tak jestli se k tomu dostaneš, tak dej vědět. Všude na forech jsem četl, že se do prvního slotu RAM nevejde s tímto chladičem, vlastně jen kvůli tomu jsem kupoval Pro verzi :D V tom videu ten větrák vypadá nadzvedlý..

@Rapier (15.06.2020 17:13): Ten Dark Rock Pro 4. Ale pokud mi někdo potvrdí, že nePro verzi můžu použít i se 4 obsaženými RAM sloty, klidně ti ho prodám za nějakou rozumnou cenu :D

Edit: Tak v tom videu je větrák určitě nadzvedlý, když kouknu na nějaký fotky v obchodech, tak je vrch větráku v rovině s pasivem, ve videu je nad..
@Garion (15.06.2020 16:15): nePro verze zasahuje do prvního slotu vždy, je to 135mm větrák posunutý přímo nad slot. I dle ofi specifikace je tak navržený, že pod něj nejde nic dát.

@Rapier (15.06.2020 15:59): Když ho posuneš, tak nejspíš nebude mít takový účinek. Hlavně bys ho musel posunout hodně vysoko, dost možná by se ti už nevešel do case. Můžeš ho dát na druhou stranu každopádně, prý by to z hlediska chladícího výkonu neměl být žádný problém.
Zrovna se dívám na ceny chladičů pro Ryzen 3700X. Mám pocit, že jste mi tu doporučovali tichý a účinný chladič (rozhodně tišší než ten co mám od AMD):
1. Be quiet! Dark Rock PRO 4 (ne PRO verze zabírá RAM slot což dost omezující)
2. Scythe SCNJ-5000 Ninja 5 (nedostupný na alza.cz, czc.cz), cenově je super
3. Noctua NH-U12S SE-AM4

No kompatibilní s mou MB je bezesporu no.1 ale ta cena: 2,2 tis za chladič CPU není zrovna málo. I když pravda obdobná Noctua NH-D15 SE-AM4 stojí 2,5 tis. Rád bych nějaký rozumně tichý chladič CPU s cenou okolo 1,5 tis max. Ne že by mě těch 7 stovek navíc zabilo ale přijde mi to jako darda jen za CPU chladič.

Fakt se nedá na Be quiet! Dark Rock 4 nějakou posunout ten větrák tak aby to nezasahovalo do slotu RAM?
Líbí se mi ale ta varianta s mechanikou. Která vypadá jak "těhotná" varianta té standardní verze. :)
@Cobot (12.06.2020 20:23): Pokud se nepletu, tak brzy uvedený Samsung 980 PRO má mít rychlost čtení 6,5 GB/s, takže tyhle brutální rychlosti jsou, respektive brzy budou, dostupné i na PC.
@Cobot (12.06.2020 20:23): Jak jsem psal. Jestli ten Ratchet a Clank neni nejaka PR habadura tak to je skutecne nevidana vec, ktera nema obdoby.

Ono delat hry na standartizovany HW ktery je porad stejny prinasi zrejme mnoha ulehceni a ta prace nemusi byt tak narocna. I kdyz uz jsem kdesi cetl ze to narocnejsi bude. Dokonce to mozna bude zohledneno v cene her. Jako ze budou drazsi.)
Mě se stejnak furt nezdá, že by to bylo rychlejší než nejrychlejsi disky co jsou na pc na PCIe 4.0. Aspoň teda myslím že ty max rychlosti jsou někde kolem 4400MB/s. Teda aspoň co si pamatuju. To jako že maj něco ještě o 1000 MB/s rychlejší? I když to jsou třeba jen teoretické rychlosti.

Jinak nejsem herní vývojář, ale nebude to trochu pruda ty světy plnit tolika datama? Jako mám rád detailní prostředí ve hrach, ale je s tím asi spousta práce ne?