Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Hardware

@Paul (09.10.2019 15:34): Teď jsem přišel domů a vyzkoušel ten tip. Ano potvrzuji, že Display Porty jsou nyní plně funkční v OS! Ale ne pochopitelně v BIOS po startu PC! To zafixuje až firmware.

Zabít Nvidii, takový malér jsem v životě s ATI/AMD nemusel řešit! Úplně zbytečně jsem měl měsíc monitor v reklamaci! Tohle jim dám pořádně sežrat! Hlavně že OBR na Pctuning háže kde může špínu na AMD ale o tom, že jejich slavné RTX mají dost zásadní problém je všude v recenzích ticho po pěšině a abych nekecal, tak o tom více méně mlčí všude mimo diskuzní fóra s nespokojenými uživateli.

Problém je skutečně v tom, že na RTX kartách chybou firmware posílá GPU do monitoru více než 60 Hz. Pokud monitor neumí v QHD více než 60 Hz má uživatel automaticky problém! Taky chápu proč mi to v pohodě (myslím DP) fungoval ve Full HD, protože tam můj monitor umí až 75 Hz! Zasraná Nvidia, RTX karty jsou už rok na trhu! Příště si sakra rozmyslím než si jejich produkt koupím. U mě má Nvidia doživotně vrub.

Místo aby ti pitomci z Nvidie vydali firmware a chybu opravili tak se tváří, že je vše OK! Oficiálně neexistuje záznam, víme o problému a řešíme ho. Místo toho lidi prosí Nvidiu o opravu na jejich diskuzním fóru.

EDIT: hm tak mě teď ale netěší, že si v ovladačích nelze zapnout 10 bit barvy na kanál, jednoduše vyberu volbu dám potvrdit a je tam furt 8 bit.
@Rapier (09.10.2019 15:22): souhlas že tohle by se dít nemělo a imho by ti tu kartu měli vyreklamovat

a zkoušels co tam píšou?

Hi all, I had a problem with the monitor AOC Q3277PQU 32" 2560x1440 VA. The Image jumped like crazy and I seen a lots of artefacts and I thought there were problems with the cables but problem was with a refresh rate. I created a custom resolution 2560*1440@59Hz. It worked! MANY THANKS for help and tips! :)

A nebo tohle

**SOLVED** ...for me at least... Your mileage may vary, but I had this exact issue.

TL::DR
1) Right click on Desktop > Display Settings or Settings > System > Display
2) Make sure the monitor that is flickering is highlighted.
3) Scroll down and click on Advanced Display Settings
4) Click on Display Adapter Properties for {Display 1} //your {Display 1} might be called something different
5) In the dialog that pops up click the Monitor Tab
6) Check the Screen Refresh rate and set it to whatever your current refresh rate is set to via Nvidia. Ex. Mine was at 59hz, but nvidia swore is was 60hz, so i set it to 60hz.


Hardware:
Gigabyte 2080ti AORUS
I7 2600k
ASUS PB278Q 2560x1440 @ 60hz

I tried the custom resolution, and that worked when i turned it down to 59hz. So it is a mismatch between what the card is expecting as the refresh rate, and what it is getting. This patch worked decent enough, but when i would launch a game it would reset the refresh rate again, and I would have the screen flickering on the bottom half of my computer.

It worked fine on HDMI.
It worked fine at 1920x1080

It was killing me inside...

So I dug around for ways to change the refresh rate and I ended up in the Advanced Display Properties where it listed my graphics card and monitor...and a drop down for refresh rate. It was set at 59hz. I set it to 60hz. Problem solved. It was bugging me all day!! so glad i dont have to RMA because it is a watercooled card and it would have been a nightmare to get it out and the old one back in for the time being.

So check the lil guide above and let me know if that works for you! worked for me :D Would be interesting to see if that goes back to 59hz if i restart or if I move the monitor back to HDMI instead. Good Luck all!
@valcik (09.10.2019 10:44): odkaz lidé tam zmiňují že mají Asus, Zotac, MSI RTX karty, takže to není o výrobci RTX ale o obecném bugu RTX ovladačů/firmware.

A pak mě tu něco povídejte o bezproblémovosti Nvidia vs ADM GPUs ovladačů. Tak nevím za tohle bych Nvidiu....nechtějte ani vědět co. Že tohle nezmiňují marketingové materiály o RTX? To by asi kupující hodně zajímalo.
"Japanese magazine Famitsu confirmed on its official website that the PlayStation 5 CPU will be an x86-64-AMD Ryzen “Zen2”, 8 cores / 16 threads CPU. Many speculated that the console's CPU would sport 8 cores and 16 threads, so it's nice to finally have confirmation."

Takže ekvivalent 3700, velmi pravděpodobně níže taktovanej (tipoval bych cca 3.2ghz).
Zpětná kompatibilita ps5/ps4 je stále ve vývoji. Já tušil že se něco děje a nebude to jen tak.
@Rapier (09.10.2019 11:01): netuším. Já ten kabel musel koupit, protože jsem neměl na výběr, můj monitor má jen dvi a hdmi, žádnej display port, a grafika má zase jen display porty a jeden hdmi (to pro mě bylo hodně nepříjemný zjištění, ještě GTX1070 měla i DVI).
@Paul (09.10.2019 10:56): ano to mě napadlo taky dát tam HDMI na výstupu z GPU do DP na monitoru, jenže nevím zdali to bude fungovat a zdali to reálně přenese 10 bit karty na kanál, nejspíš ne. :(
Displayport je strašná sračka. V práci jsme s tím taky měli různý problémy. Doma mám grafiku připojenou k monitoru přes tenhle displayport-hdmi kabel a televizi přes hdmi, a všechno funguje.
Tak se těším až se někdy dokopu koupit novej 34"/49" ultrawide a zjistím že přes displayport nefunguje..
Nezkoušel ale dnes to vyzkouším. Když to bude fungovat v OS tím lépe, je mi jasné že do startu OS/driverů ten problém i tak zůstane.
Mě momentálně zbyla hořká pachuť z Nvidia RTX, doufám, že Nvidia se k tomu postaví čelem a stejně jako na GTX Pascal vydá firmware opravu. Tohle je fakt studená sprcha na zákazníka. Nechápu jak mohou vydat GPU s 3x DP který je reálně nefunkční.
@Rapier (09.10.2019 10:33): Jop, asi to bude grafickou kartou, všetci majú Turing a rozličné monitory. Škoda že v reportoch nespomenuli aj výrobcov grafiky.. Mne to pripadá ako problém s frekvenciou na výstupe, v odkaze od Thellwina problém zmizol po znížení vertikálnej frekvencie na 59 Hz. Ak tie karty naozaj generujú pri nastavení 60 Hz vyššiu hodnotu, vysvetlilo by to prečo tvoja karta fungovala s monitorom Dell, ktorý podporuje frekvekvenciu do 85 Hz.
@Thellwin (08.10.2019 23:45): tak to jsem ještě nezažil. Pročetl jsem ten odkaz a očividně nejsem sám kdo má stejný problém s DP porty na RTX. To vysvětluje proč mi RTX na DP fungovala s jiným monitorem.

Takže ve finále je veškerý HW ok až na tu nekompatibilitu mezi RTX a AOC v kombinaci s Windows 10. Vůbec nevím co s tím teď budu dělat. Asi se modlit k Nvidii, AOC a Microsoftu zdali laskavě tu chybu zafixují na úrovni driver, firmware a OS.
To je fakt jak zlý sen. :(
@Rapier (08.10.2019 23:13): Tohle vypadá na nějakou unikátní "vadu" mezi LCD a grafikou. Podle mě ti v Alze nepomůžou ani když to tam doneseš, když už máš po lhůtě, kdy ty komponenty šly vrátit.

Já bych v tvé situaci asi udělal následující ...

1) nechceš se s tím jebat a chceš aby to už fungovalo -> podle toho, čeho si "ceníš" víc bych vyměnil buď GPU a nebo LCD za jiný vyhovující model i kdyby to mělo znamenat, že tu věc, které se budu zbavovat s nějakou ztrátou prodám.

2) než přistoupím k řešení číslo 1 se s tím chceš ještě jebat - > zkusil bych sehnat na zapůjčení identickou grafiku a LCD a vzájemně bych to prozkoušel. Pokud by nešly zapůjčit, tak bych "zapůjčil" z některého e-shopu a do 14 dní vrátil. Ideálně asi z té Alzy, když ti v tomhle nedokážou pomoct. Jako není to úplně košer, ale v tvé situaci je to pochopitelné.

...

Btw, s tím tvým monitorem má problémy při připojení přes DP evidentně více lidí na nových RTX grafikách - https://www.nvidia.com/en-us/geforce/for ... ort-artifacts-issue/
@Rapier (08.10.2019 23:13): Jasný. Podle mě budou dvě možnosti.. buď tam bude někdo rozumnej, kdo ti minimálně poradí nebo to tam ozkouší na místě na jiných sestavách.. a nebo to bude frustrovanej dement, kterej ti řekne, že je mu to jedno, protože sis to skládal sám a záruka se vztahuje na každej jednotlivej díl a ne na funkčnost "neodborně" poskládané sestavy. Být tebou, tak asi vygoogli, jak na to kouká zákon (nebo aspoň jiné zkušenosti dalších lidí) v případě, že doneseš vlastnoručně sestavený PC na reklamaci..
@Bursoft (08.10.2019 23:06): softwarová vada OK ale když se to co jsi viděl na videu projeví ihned po startu PC před vstupem do BIOS tak to asi ovladači a OS nebude. Doufám že to v Alze pochopí jinak nevím co budu dělat.
@Rapier (08.10.2019 22:44): Problém je, že jsi to nekoupil jako hotovou sestavu, ale díl po díle.. takhle tě nejspíš pošlou zase domů.. Já řešil reklamaci se starým bráchovým PC.. náhodně se vypínalo (zdechnul - v zátěži, bez zátěže, v náhodných intervalech) - zkusil jsem zdroj - bez závady. Potom mě napadlo vytáhnout CPU (nějaký starý Intel, kde už ale byly piny na desce) - v socketu byly ohnutých pár pinů.. Donesl jsem to na prodejnu a po týdnu mi napsali, že jsem si to způsobil sám neodbornou instalací - přitom PC jsem už tehdy měl poskládaných několik a určitě bych to neohnul, ani jsem neměl jak, musel bych do socketu zatlačit třeba prstem, abych něco takovýho udělal.

Bojím se, že na toto budeš krátkej, zvlášť u megaobchodu jako Alza, kde všechno jede jak na běžícím pásu. Koupit to u něčeho menšího, nejspíš by s tím měli víc trpělivosti a pochopení..

A u videa už vidím, jak ti odepisují, že je to softwarová vada, ať zkusíš ovladače, reinstal windows, atd :D
@Paul (08.10.2019 21:40): jsem si jistý že to tam bude ihned vidět. S úplně novým SSD (bez OS), novým BIOS pro X570, ihned po startu PC kdy se zobrazují volby pro vstup do BIOS už to dělá jak na tom videu ve Windows co jsem postoval níže. To mě nikdo nevymluví.

Jako sere mě to hrozně. Už jen to tam vše odtáhnout bude opruz ale jinou volbu nevidím. Leda že by uznali video jako průkazné.
@Charllize (08.10.2019 22:14): Ne, jsem bohužel z Ostravy. Nicméně, na YT je několik videonávodů, jak celou konzoli rozebrat, vyčistit a přepastovat, takže jak budu mít chvíli volnou, vrhnu se na to. Snad to nezmrvím úplně. :c))

@SilentWolf (08.10.2019 22:16): Po mé první zkušenosti s Playstationem určitě nebudu kupovat PS5 dříve, než bude všude spousta informací od uživatelů. Viděl bych to tak na vánoce 2021 (pokud opravdu PS5 vyjde v létě 2020).
@Charllize (08.10.2019 20:58): Ano, mám tu úplně úvodní revizi, kupováno v první vlně na konci roku 2016. Napíši to asi takto, odhadem u osmdesáti procent her, které mám, je konzole naprosto neslyšná. Potom je ten zbytek, u kterých o sobě PS4 Pro dává vědět, místy opravdu citelně, nicméně hry v pohodě běží a nepadají. Bohužel je pár titulů (zatím odhadem asi tak deset kousků), u kterých se po náběhu do úvodního menu náhle roztočí větrák na max, následuje třikrát beep a nekompromisní vypnutí konzole. Některé z těch kousků se po opakovaném pokusu o spuštění rozjedou, větrák se snaží co může, ale hra kupodivu drží. Některé hry ovšem vyžadují k rozjetí těch pokusů i několik a tak je raději nehraji, nechci zbytečně trápit konzoli i připojený externí HDD. Co jsem tak pátral po netu, má tento problém více lidí, řešení jsem se ale nikde nedobral. Pokud by PS5 měla plnou zpětnou kompatibilitu s PS4, zahraji si ony problémové tituly později na ní, co už. Pokud ne, tak zatím nevím...

P.S. Přesunul jsem se z „Všeobecné o hrách” sem, myslím, že tam se tato diskuze moc nehodí. ;c)
@Rapier (08.10.2019 20:52): Alza má na svojich stránkach aj testy a benchmarky konkrétnych kariet. RTX 2070 Super od Gainward testoval programátor Pavel Šantrůček, ktorý uvádza že sa prácou s grafickými kartami živí šesť rokov a na svojich stránkach má kontakty na sociálne siete. Skús sa mu ozvať, možno poradí:
https://gpureport.cz/Default.aspx
@valcik (08.10.2019 20:47): já opravdu nevím co teď s tím mám dělat, mám to celé vzít zítra do Alzy, na místě sestavit na stole a předvést aby mě uvěřili?! Já už nevidím jinou možnost. :(
@Rapier (08.10.2019 19:49): Pokud bys mohl vratit GK, vratil bych tu (a zkusil proste jinej kus), ale predpokladam, ze to uz taky nemuzes. Myslim si, ze ti to nikdo nevyreklamuje.

Mimochodem, nejaky vynuceny G-Sync tam nemas? Ten monitor to nepodporuje. (Zkus jen tak ze srandy jeste snizit obnovovaci frekvenci.)
Ac si nemyslim, ze by to mel byt problem - drivery odtud jsi zkousel? Zejmena ten prvni - https://eu.aoc.com/en/monitors/q3277pqu/support
@Jab (08.10.2019 19:56): Pochybuji, že by kvůli jednomu případu NVidia dělala patch.

Občas se prostě stane že si jeden kus/model nesedne s jiným a vznikne vyjímečná nekompabilita. Rapier dle mě vyhrál loterii.
Jsem naprosto zoufalý. Půjčil jsem si DELL U2515H připojil ho přes stejný DP kabel k mé nové sestavě s RTX 2070 S, rozlišení QHD a vše je OK. :( Teď mě prosím poraďte co mám jít reklamovat? GPU nebo monitor?
PS: zkusil jsem všechny 3 DP porty na GPU. Co jim tam mám v Alza říct? Mám tam donést monitor, DP kabel i GPU ať si to někdo odzkouší? Kupoval jsem vše samostatně.
@Jab (08.10.2019 17:30): měl jsem tam driver 436.30-desktop-win10-64bit-international-whql. Dnes jsem tam dal 436.48-desktop-win10-64bit-international-whql a výsledek je stejný. Tu druhou GPU GTX 1060 si už kolega odvezl i s PC, mám teď doma je jednou GPU s displayport a to RTX 2070 Super.

EDIT teď jsem zkusil 431.60-desktop-win10-64bit-international-whql, stejný problém v QHD a DP.

Je pravda, že mám OS stále s původní sestavy s Intelem a tak jsem si myslel, že bych reinstalací OS to mohl pořešit ale když jsem do své nové sestavy dal GTX 1060 vše bylo OK na DP i HDMI v QHD. Je to tedy grafickou kartou?
Proč stejná GPU se starým FHD monitorem a stejným DP kabelem funguje v FHD správně? Zkoušel jsem i přepnou na GPU BIOS, hledal jsem zdali nemá výrobce GPU nějaký update BIOS, nic.

@BUMTARATA (08.10.2019 17:37): mám DP kabel dodaný k AOC monitoru. Stejný DP i HDMI kabel u druhého kolegy s AOC na GTX 1080 naprosto bez problému fungoval v QHD jak na DP tak na HDMI, opakovaně testováno. Z toho soudím, že monitor je skutečně OK a problém zdá se je v GPU.

Mám přesně tento monitor. 32" AOC Q3277PQU.

Myslíš jako že si mám jít koupit nový DP kabel? Že to jako pomůže? Proč stejný DP kabel s GTX 1060 fungoval OK?

@Bursoft (08.10.2019 17:35): ano před reklamací monitoru ano, DP kabel z mého starého monitoru Fujitsu P23T-6.
Jsou nějaké rozdíly mezi DP kabely? Nějaké standardy? Něco co mi uniká? Vyžaduje RTX GPU nový DP kabel aby fungovala OK?

EDIT: teď jsem zkusil DP kabel ze starého monitoru. Stejný problém v QHD. Zajímavé ale je, že když v Nvidia driverech vyberu ne z nabídky PC ale z nabídky Ultra HD, HD, SD 1080p tak je vše OK i DP kabelem.

Nechápu co je špatně? GPU je vadná s DP jen v rozlišení QHD?! Nebo je vadný monitor? Ale to si po dnešním zkoušení nemyslím.

EDIT: Nvidia umožňuje zapnout si 10 bit na kanál výstup barev v ovladačích pokud to umí monitor. Můj monitor to umí ale toto nastavení není dostupné s HDMI, ten umí perfektně QHD ale jen 8 bit na kanál, bez ohledu na monitor.