Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Hardware

Ok s tím zapůjčením to jsem přehlédl. Jsem ještě rozbitý z té cesty z Chorvatska. :) Ono řídit 1111 km ve Fabii II HTP není žádná sranda, bez tempomatu, a navíc s mou postavou. :)

Zpět k PC HW.

Manuál jak s Ryzenu s default chladič vytáhnou maximum:
Právě jsem si trochu pohrál s AMD Ryzen 3700X a deskou Gybabite Auros Pro s 32GB DDR4 (CL15 3000 Mhz garantovaných).
Tak předně ačkoliv mám poslední BIOS F4i (AGESA 1.0.0.3 ABB) tak RAM prostě jednou jen na CL16 3000 Mhz, ačkoliv u BIOSU je poznámka Improve XMP DDR compatibility.
S Gear Down Mode si raději už hrát nebudu, sice pak RAM jedou na CL15 3000 Mhz ale....je to prostě příliš agresivní nastavení RAM. Jen pro otrlé. Možná by stačilo jen pustit více štávy do RAM ale tohle já osobně nikdy nedělám ani u CPU ani u RAM.

RAM jsem pořešil elegantněji.
System Memory Multiplier jsem z default 30 jsem zvýšil na 32 (tzn. z 3000 Mhz na 3200 Mhz)
Díky tomu začal fungovat High frequency support (pod XMP) a já si tak mohl nastavit Level 1 = 1600 IF (Infinity Fabric), což potvrdil v OS i Ryzen Master. Jinými slovy jsem si pohrál s děličkou RAM.
Pozn. by default byl IF=1500Mhz (2x 1500Mhz = 3000 Mhz RAM)

PBO (u Gigabyte se to v BIOSu jmenuje Core Performance Boost) je dobré mít Enabled (u Gigabyte Auto=Enabled). Tohle může pomoci dostat Vašemu CPU max. výkon na 1 core.

Ve výsledku mě RAM jede sice jen CL16 ale na 3200 Mhz bez problému a s vyšším IF (tedy vyšší propustností RAM). Na výsledku se to docela podepsalo. Bez vyššího IF a děličky RAM jsem měl v Cinenebench R20 Single Core CPU test jen okolo 480b, s 493-494b. A hlavně bez nešla frekvence CPU přes 4300 Mhz (maximum), průměr okolo +/-4200 Mhz (a to i přesto že jsem na AMD chladiči dal full speed=2900RPM).
Nyní je průměr +/-4300 Mhz a max. 4367,1 Mhz, tzn. multiplicator 43,75 (44,00 = 4400 Mhz je maximum na 1 core) a to s chladičem nastaveným na Normal speed.

Kdybych ty RAM dostal na 3400 Mhz (zkusím) tak mohu zapnout High frequency support (pod XMP) Level 2 = 1700 IF (Infinity Fabric). 2x 1700 = 3400 Mhz RAM frequency a asi bych CPU dostal v Cinebench na 500+b. Možná tomu bude stačit i lepší chlazení.

PS: a co mě příjemně překvapilo a už se o tom veřejně mluví, sice nemám 4400 Mhz na 1 core ale jen 4367 Mhz se stock chladičem ale všech 8 cores nešlo pod 4200 Mhz! Dost dobré.
@Steve (22.08.2019 16:07): Právě že ta skříň mi ukázala, že to celkem časté je. Stačil i nějaký kraťoučký, aby se to zblblo. Všechny digitální hodiny to přestály, ale tenhle displej ne. NEBO to možná tak časté nebylo a jen mi to tak připadalo, protože to byl fakt vopruz. Dokonce jsem si přepojil USB z vnitřního na desce skrz prázdný PCI slot dozadu ven, abych to mohl restartovat bez rozebírání bedny. :-)
Hoj, hodně čtu, že Titan V v zátěži kvičí jak prase na porážce. Těch 50dBa mě celkem děsí, oproti mé současné kartě (34). Vodní chlazení na to kupovat určitě nebudu, budu ji mít jen zapůjčenou cca na rok plus mínus. Mám odhlučněnou bednu, pomůže to nebo to bude hodně na hovno? Má někdo zkušenost?
Dostala se mi do ruky RX 570, konkrétně tento model: Sapphire Radeon PULSE RX 570 OC, 4GB.

Po zapojení a spuštění testu Unigine Superposition (1080p medium) jsem v defaultním nastavení naměřil skóre 7330. Karta boostovala pěkně na svých očekávaných 1284 MHz.

Pak jsem sundal chladič, kartu vyčistil (byla zachlívená černým "ulepeným" prachem), přepastoval a znova složil. Nyní karta boostuje jen kolem 1170 MHz a naměřený výsledek byl 6950 bodů.

Jsem si jistý, že pastu na čip jsem dal dobře, stejně jako že jsem usadil správně všechny šrouby. Zkusil jsem to dvakrát. Co by mohlo být příčinou uvedeného poklesu výkonu? Teplota v zátěži se dostala na 71 stupňů, což mi přijde jako ještě celkem málo. Po testu se vrátila do "idle" 46 stupňů, při které ani neběží větráky.

Co by tu kartu mohlo takhle brzdit? Předem děkuji za jakékoliv tipy.

EDIT: Když jsem zvedl power limit, tak drží 1284 MHz rock solid a teplota vyleze jen na 74 stupňů. To jsem z toho jelen...
@watchOut (22.08.2019 15:04): Dlouhá léta vládl v oblasti PC skříní kancelářský strohý krabicovitý design a barvy ve škále od bílé až k jakési „slonové kosti”. Pak náhle někdo prozřel a tento unifikovaný vzhled naboural. Konečně se začalo blýskat na časy a začala se objevovat pestrá nabídka skříní různých barev, všech možných velikostí a tvarů a především pak i zaměřených na různé konkrétní účely. A teď, alespoň jak se tak brouzdám v nabídce našich obchodů, se nějak vše opět vrátilo k oné nudné šedi. Tedy spíše převážně nudné černi, abych byl přesný. Nějaký čas jsem nabídku nesledoval, neměl jsem tu potřebu a teď jsem tedy dost překvapen a především pak zklamán. Bohužel, vzhledem k potřebě umístění PC, nemohu bednu jednoduše zašoupnout někam za skříň, nebo pod stůl, tudíž bych přivítal něco účelného a zároveň vzhledného. Zatím jsem ovšem na nic kloudného nenarazil.

Nějaké HTPC typu Antec Fusion bych právě klidně bral. Svého času se mi hodně zamlouvalo to, co dělal třeba Thermaltake, především modely DH102, či DH202. Myslel jsem, že dnes, po letech vývoje, bude nabídka pestrá a bude radost vybírat a ono prd. No nic, zatím jsem se pouze začal rozhlížet, třeba časem na něco kloudného narazím.
Průhledná bočnice je hazard, pokud náhodou máte malé děti. Dvouletou dceru to provokuje tak moc, že do počítače v tom místě začne tlouct, pokud má pocit, že se s manželkou víc než jí věnujeme monitoru.........
@samorost (22.08.2019 14:57): Máme doma už výběhovou Antec Fusion a nemůžu si stěžovat. Tedy až na to, že mi v CZC na přední panel černé bedny tak decentní, že označení sluchátek a mikrofonu je vidět až tak z 5 cm, nalepili stříbrnočervenou nálepku CZC tak pevně, že se mi ji ani s použitím maximálního násilí nepodařilo odlepit.

A ještě jedna věc - bál bych se rozsáhlejší funkcionality té samotné bedny. Naše má sice displej a IR dálkové ovládání, ale skončilo to tím, že jsem celý přední panel odpojil. Protože software pro Windows kvalitativně odpovídá skutečnosti, že ho vyvíjí výrobce beden pro pár uživatelů. Vždy po výpadku proudu svítilo trvale podsvícení displeje, který ale nic neukazoval, a musel jsem odpojit panel, rebootovat a pak ho zapojit. Pak jsem si mohl užívat zobrazení hodin až do příštího výpadku. Ale možná doba lehce postoupila i v téhle lehce slabozraké větvi vývoje...
@watchOut (22.08.2019 14:50): HTPC beru všemi deseti, bylo by fajn, pokud by to ladilo s audio sestavou. ;c) Je dnes ovšem něco solidního na trhu? Mám pocit, že ten dřívější trend jít (mimo jiné) i touto cestou, se v poslední době zcela vytratil. Kdysi se mi třeba hodně líbilo něco takového, už se ale bohužel nevyrábí.

@Bursoft (22.08.2019 14:55): Takto vysoko cenové opravdu nemířím a to ani za celé PC, natož za samotný case. :c)) A utírat prach bych z toho taky nechtěl. Ale nuda to opravdu není, to cením!
Když už jste u těch skříní, doporučili byste nějakou kvalitní, tichou a zároveň elegantní (!)? Začínám si sepisovat komponenty na nové PC, tak už se trochu rozhlížím a na nic kloudného nemohu narazit. Buď vídám jakési futuristické svítící barevné legrace pro děti, nebo naopak hranatou, převážně černou, či bílou „Ikea” nudu. Vyrábí se dnes vůbec něco jiného, nebo mám prostě s designovou skříní smůlu? Díky předem všem za případně tipy. :c)

EDIT: A ještě upřesním, že průhlednou bočnici nechci. Do PC nemám potřebu se koukat, zase tak moc se tam toho neděje...
@Chuck (22.08.2019 13:24): Levná skříň je blbost do herního PC. Mám starou skříň položenou kousek od té nové (stará ve své době stála právě kolem těch 1500) a rozdíly jsou tam patrný. Především měkká konstrukce, za zadní bočnicí je tak málo místa, že když jsem tam protáhl kabely, musel jsem si na ni kleknout kolenem, abych ji dovřel (prostě špatný cable management), malej hlučnej větrák atd atd.

Hlavně 2,3 tisíce není moc za skvěle hodnocenou skříň. Zvlášť v době, kdy se dají koupit monstra třeba za 10 tisíc. I ten Fractal má nejdražší skříně za 4 tisíce..
@Bursoft (22.08.2019 12:47): S tím bočním sklem je to otázkou, ale myslím, že se bez něj v pohodě obejdu, maximálně by to bylo užitečné, kdybych chtěl vědět, jestli se něco točí, nebo ne. :-) Stejně tak vodní chlazení pouštím z hlavy, jen z té ceny moc radost nemám, měl jsem představu, že by se to mohlo pohybovat zhruba kolem 1,5k.
@Chuck (22.08.2019 12:12): Pokud bys nelpěl na bočním skle, tak bych doporučil tuto. Já mám tu stejnou s tvrzeným sklem. Jenom musíš počítat, že je na šířku "kratší", vejdou se tam grafické karty do 315 mm (což je víc než dost, pokud bys nechtěl nasazovat vodní chlazení dopředu, ale to počítám pro tebe neplatí, takže je to v pohodě). Jinak má konfiguraci větráků, jak popisoval Kwoky, jeden vepředu, jeden vzadu. Obecně je to hodně chválená skříň.

Potom je alternativa Meshify verze, která má lepší nasávání vzduchu (stejná konstrukce, jenom ten přední panel je jiný), mně se nelíbí designově.
@Kwoky (22.08.2019 12:25): Díky, beru na vědomí, nicméně, když budeš mít k doporučení nějaké konkrétní modely, poděkuji Ti podruhé, ale jak už tuším, v mnou uvedeném finančním stropu takové skříně nenajdu.
No tak to nevím teda. Právě jsem nějaký ten pátek zpátky stavěl výkonného kompa a potřeboval jsem ho mít fakt tichého i v plné zátěži a šlo to :-).
Chuck: Hluk PC přímo souvisí s tím, jaký tepelný a potažmo herní výkon chceš. Pokud je sestava "pomalejší" (střední třída), tak se dá PC postavit téměř neslyšitelné.

Nezáleží na počtu větráků, ale jejich umístění, kvalitě a nastavení. Minimálně jeden větrák je potřeba na výfuk ven (a ne, větrák ve zdroji se nepočítá) a pokud máš HDD, tak ten by měl být ofukován taky (tedy jeden větrák na vstupu). S tím se dá žít velmi slušně. Já jsem takhle jel X let. Ten vstupní může být klidně pomaloběžný (do 1000 ot/min). Ten výstupní by měl reagovat na zátěž PC.
@Bursoft (22.08.2019 11:37): A kdybys ten rozpočet měl vyšší, tak bys volil jaký typ? Čím dál víc mi přijde, že na svých komponentech buď moc šetřím, nebo je DH plná maximalistů, jako např. když tu onehdá někdo sháněl klávesnici do 5k, tak se o mě pokoušely mrákoty.
@Chuck (22.08.2019 11:21): Kdybych měl rozpočet 2k, tak vezmu tu NZXT H500. Ty nejlevnější case bych asi nebral, právě skrz špatný cable management, nejlevnější větráky. A taky proto, že nevypadají, jak z tohoto století, ale to je individuální..
@Bursoft (22.08.2019 10:56): Náhodou, ten Seagate Barracuda je s hlučností celkem v pohodě, i když je pravda, že kdybych se měl rozhodovat podruhé, stejně bych si radši pořídil spíš SSD. Ale vzhledem k tomu, že pravděpodobně dosluhuje HDD u druhého PC, přehodím ten Seagate do něj a do hlavního to SSD pak bude důvod koupit. ;-) No, až příští týden po dvou týdnech zase zapnu hlavní PC, můžu ty teploty vyzkoušet a o výsledek se podělit.
@Chuck (22.08.2019 10:52): No nvm, dnešní větráky jsou tišší než ten slavný HDD, kterého ses nechtěl vzdát :D Já mám třeba 3 větráky na skříní. Slyšet jsou (ale to taky přikláním neschopnosti desky regulovat otáčky pomocí voltage), ale rozhodně daleko míň, než co chroustaly moje pevné disky, než jsem je definitivně vyhodil.

Bylo by zajímavě, kdyby sis pustil na pozadí např. CPU-Z a pustil náročnou hru a potom zkontroloval teploty. Minimálně grafika se musí slušně smažit.. Možná ta 1060 ještě bude v pohodě, ale pokud bys chtěl něco typu 2060S nebo silnější, tak rozhodně budeš nějaký airflow potřebovat, protože tyto grafiky už slušně hřejí..
@Garion (22.08.2019 10:22): Tak to mám "radost".

@Bursoft (22.08.2019 10:33): Budeš se divit, ale žádné velké vedro v té skříni nemám, nicméně uznávám, že když už bych to obměnil, určitě by to líp větratelnou skříň chtělo, ale byl bych maximálně pro jeden větrák, jelikož bych řekl, že by mohl být postačující. Navíc jsem teď dost dlouho zvyklý na opravdu tichý komp, takže ať už tam bude větrák jakýkoliv, rušit mě to nejspíš bude. :-/ Jinak na Tebou uváděné tipy jsem koukal čirou náhodou taky.
@Chuck (22.08.2019 10:11): Ventilátory můžeš kdykoliv odšroubovat, nicméně nechápu, jak můžeš fungovat bez větrané skříně. ty komponenty vevnitř ti určitě děkovat nebudou..

Jinak do 2k bych doporučoval něco od Silentium, Phanteks nebo NZXT (např. H500)
odkaz