Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Hardware

@valcik (27.06.2019 13:12): ??? Nevím na co přesně reaguješ ale první příspěvek jsem psal o Ryzen 3600 +/- 6000 Kč (cena by měla být 5500 Kč jsem někde četl) kde byl postaven na desce s X470 vs ten Intel 9900K a nedopadlo to pro Intel vůbec dobře v poměru cena/výkon/fps.
BTW Intel určitě zareaguje ale nejdříve v roce 2020 a nikde není řečeno že si musíš koupit X570 desku. Testy zatím ukazují že rozdíl mezi X470 vs X570 je min.

EDIT: jinak ano AMD Ryzen 3000 nebudou zrovna levné, desky s X570 taky ne ale to mě nevadí, koupím si to na dalších 8+ let. Co vydá Intel nebo AMD v roce 2020 je už mi prakticky v této chvíli jedno.
Mě úplně stačí že AMD srovnalo krok na sigle core (pokud ty testy nelžou) a vítězí na multi core, s výrazně lepším TDP/spotřebou. Samozřejmě počkejme si na oficiální testy ale špatně to už asi nedopadne.
@Rapier (26.06.2019 20:40): Ja som popravde trošku sklamaný. 3800X má uvádzaciu cenu pre americký trh nastavenú na 400 USD, to je 9000 českých a nie 6000, ako si predtým písal. Navyše tam treba pre európskych odberateľov prirátať aspoň pätinovú prirážku, to už je cena dosť podobná 9900K. K tomu prirátaj dosku s novým čipsetom.. A stále je tu ohlásený nástup 10nm Ice Lake, s avizovaným nárastom IPC oproti 14nm čipom takmer o tretinu, tri modely mobilných 10nm čipov už sú vonku a predávajú sa čínskym OEM výrobcom.
@Rapier (26.06.2019 23:51): 750Ti. Tezko rict, nejsem expert, mam za to ze proste diky tomu pretaktovani ta deska musela prochazet vetsi zatezi. Ale je fakt ze odeslo neco co ridi hardisky, aspon co jsem pak zkousel. proste prestaly fungovat HDD.

Proste ten procesor musel pocitat ty vsechny lidi co tam v tech mestech jsou. jejich modely, kde jsou a kam jdou a podobne. A to nedaval. A bylo jedno na jaky detaily a nastaveni.
@Charllize (26.06.2019 23:45): s jakou grafikou? Tak jsi měl přepnout na 1440p nebo ve Full HD zvýšit vyhlazování+detaily a rapidně tak snížit zátěž procesoru. :)
Měl jsi ho na 3Ghz bez zvýšení napětí? Pochybuji, že lze přetaktováním CPU oddělat desku, tedy pokud netaktuješ i jiné věci než CPU, pochopitelně.
@Rapier (26.06.2019 23:39): ja ho mel na 3Ghz, a myslim ze to byl ten duvod proc odesla deska:) Jako on Zaklinac na tom bezel celkem ok. Tech 30 fps ve mestech jsem mel na nejaky medium/high detaily, Ale proste procesor jel na 100% a dochazelo v oblastech z hodne lidma k velkym zasekum pac proste dal uz ten procesor nemoh kdyz bezel na 100% :)
Kdyz sem ho vymenil za tu nenazranou bestii co je treba chladit blokama z atomovy elektrarny tak vytizeni ve mestech v Zaklinaci 3 bylo asi 30-40% :)
@Charllize (26.06.2019 23:31): tak za krabičku cigaret bych ho bral ale mám to do Prahy daleko. :)
Věřím že kdybys ho (AMD Athlon II X4 620 (C3) 2,6 Ghz default) přetočil na těch 3,2-3,4 Ghz a dal k němu něco jako RX 570 nebo GTX 1050 Ti nebo GTX 960, že by to ještě toho Zaklínače 3 v pohodě zvládlo (tipuji okolo 35-55 fps ve Full HD). No ale chce to mít desku. :)
@Rapier (26.06.2019 23:08): no ja ho chtel kdysi dat do bazaru a nevzali mi ho pac jsem mel propadlou obcanku :) tak ted lezi u nas v kramu asi uz 4 roky a nejspis ho nekdo brzy vyhodi pri nejakym zasadnejsim uklidu:)

Mel jsem ho docela dlouho, naposled jsme na nem hral jeste Zaklinace 3, ale u nej mi odesla deska, tak jsem kupoval prakticky vse nove. (a jo ve mestech to uz docela nedaval v tom zaklinaci.)
@Zx Atari 500 (26.06.2019 23:20): S3 Virge DX/GX 4MB (moje první grafická karta vůbec) byl akcelerátor na nic ale zvládalo mi to plně 3D akcelerovatStar Wars Jedi Knight: Dark Forces II, z čehož byli všichni moji tehdejší kamarádi pif, protože utráceli horentní sumy za super drahé 3Dfx Voodoo 1 4MB. Mělo to ale jeden háček, po cca 10-15 min to vždy spadlo do Windows 95. :)
Holt kvalita ovladačů na straně S3 nebyla zrovna příkladná.
@Charllize (26.06.2019 22:41): to jsi mě připomněl, že mám jednoho nadbytečného AMD Athlon II X4 635 (2,9 Ghz) rev. C3 doma. Už bych ho měl konečně prodat, základní desku mám stejně jen jednu. Jde krásně bez zvýšení napětí přetaktovat na 3,34 Ghz na všech 4 cores se stock chladičem, ten mám taky, jen tu krabičku ne. :)

Když jsem ho otestoval, je to prakticky AMD Phenom II X4 ale bez L3 cache, tak překvapivě po přetaktování podával identické výsledky jako AMD Phenom II X4 955 na default taktech 3,2 Ghz, jenže ten jsem přetočil na 4 Ghz bez zvýšení napětí na všech 4 cores taky. :)

Ve finále jsem si toho Phenoma ani nemusel kupovat, instrukce má nachlup stejné, jen ta chybějící L3 cache - a vůbec si tady nejsem jistý že má reálně vliv na nějaké hry, tedy min. u leteckého simulátor Falcon 4.0 BMS 4.33. No a těch 700 Mhz navíc výměnou za TDP 125W (Athlon má jen 95W TDP) trochu pomohlo snížit score vůči mému domácímu i5-2400 taktéž přetaktovanému bez zvýšení napětí na 3,8 Ghz 1 core, respektive 3,6 Ghz na 4 cores.

Tak novej Ryzen zatím vypadá více než dobře. Konečně důvod k upgradu a skok z 4 cores na min. 6 cores/12 SMT nebo 8 cores/16 SMT a navíc zdá se, že i s pořádným single core výkonem. :)

Za mě:
1998-2000 AMD
2000-2002 - Intel
2002-2011 - AMD
2011-2019 - Intel
2019+ - návrat k AMD :)
Dnešek je plný nových zkušeností :) 3 hodiny tuním nastavení CPU a RAM. Podařilo se mi PC dostat až do úplně nefunkčního stavu :) Ale je to sranda.

Zkouším podporu AsRocku kvůli nefunkčnímu update BIOSu. Tak snad se s tím mým požadavkem kucí poperou :)

Btw Ryzen 7 1700X má default na 1,35 V, ale dneska jsem ho úspěšně protáhl zátěžovými testy na 1,2 V při základní frekvenci 3,6 GHz (standard je 3,4 GHz). 1,15 V už nevydýchal.
@Luďa (26.06.2019 08:51): Na tom videu niz mi prijde ze ta med zmenila barvu v miste kde to bylo, poleptane nebo poskozene to nevypada. Ale evidentne to nejak reaguje. Ve videu to je po 9 mesicich mozna by to chtelo jeste nekde vyhrabat jak to vypada treba po trech letech.
Gallium toxický není. Spíš si ale dávejte pozor, ať vám nikde neukápne na něco kovového co nechcete zničit. S hliníkem vytvoří dost křehký amalgám. Stačí kapka na hliníkovou židli a za chvíli můžete sedět na zemi. :D Nevím, jaký kovy jsou v bezpečí, ale i na té mědi udělá nějakou povrchovou korozi nebo něco takového, nevím co to je, minimálně to z toho laicky asi nejde dostat.
@AiMLEzZz (25.06.2019 23:51): To, cos napsal, přesně sedí na to, co si o RAM myslím i já. Teď ještě musím sehnat Ryzen 1200 a změřit to :) U něj by ty bodové rozdíly měly být teoreticky menší nebo žádné.
@AiMLEzZz (25.06.2019 23:51): Toxické i přes kůži jo? Já na YT viděl borce, co si v tom máchal nohy a jiného, co si s tím kloktal držku. :-)

A dle wiki toxické není, to bude asi tak toxické, jako když sníš lithium, ne?
@AiMLEzZz (25.06.2019 23:51): ona je taky trochu otazka jestli to co prodavaji pro domaci ucely jako nahradu za obyc pastu neni nejak upravene aby se predeslo nejakym zasadnim problemum. Co jsme koukal lidi co to davaji do PS4 tak to nikdo nenahrival a tadyhle borec z TronicFixu to ani moc neroztiral :)
https://youtu.be/HPkdmG1sgEE?t=14
A tady jak by se asi v nejlepsim pripade melo udelat, tenhle je hodne peclivy.
https://www.youtube.com/watch?v=Has7MwBQ3Bo
@Kwoky (25.06.2019 18:32): Já nevím, ale mně to dává smysl. Vzhledem k tomu, že RAM slouží de facto jen jako "odkladiště" toho, co se nevzleze do cache procesoru, tak by rychlá RAM zvyšovat výkon neměla. Pokud máš rychlou RAM a pomalý procesor, tak RAM sice nabízí velmi rychlé čtení a zápis, ale procesor je není schopný využít. Pokud máš rychlý procesor a pomalou RAM, tak vzniká bottle neck při zápisu a čtení do RAM, čímž se zpomaluje procesor. Jinými slovy, RAM může výkon jedině snižovat, pokud je pomalá, ale ne zvyšovat, pokud je rychlá, jestli mi rozumíš.

@Gordon (25.06.2019 14:10): Tipuju, že při použití gallia (ideálně přes rukavici, protože je docela toxické) ho chceš mít rozprostřené co nejlépe. Díky jeho nízké teplotě tání se ho stačí trochu dotýkat, nebo ho mírně nahřát třeba fénem. Rozhodně ale nechceš nechat gallium, aby se roztékalo po procesoru až za chodu, protože se bude v CPU kumulovat spousta tepla, která nebude mít kam jít, a procesor může poškodit. Když bude moc studené, tak ho nemůžeš přimáčkout jako pastu, protože za nízké teploty to bude pořád relativně tvrdý kov.
Udělal jsem si takový soukromý test rychlosti RAM. A výsledky mě nepotěšily. Na jednu stranu je sice super, že jsem si přetaktoval paměti bez zvýšení napětí. Na druhou stranu jsem ale zjistil, že výsledek v Cinebench R15 je závislý na rychlosti pamětí. Ne moc, ale je. Myslel jsem, že to měří čistě jen CPU (Ryzen 1700X) bez ohledu na další vnější vlivy.

3333 MHz CL 18 - 1519 cb (přenosová rychlost 36 GB/s)
3200 MHz CL 18 - 1513 cb
2933 MHz CL 16 - 1509 cb
2400 MHz CL 14 - 1490 cb (přenosová rychlost 27,89 GB/s)

Tedy rozdíl v celkovém výkonu asi 2 %.
@AiMLEzZz (25.06.2019 11:08): když bych komplet všechno vyndal asi bych tam z boku viděl, ale i tak tělo chlazení má tvar cihly a stejně by tam při prikladani bylo blbě vidět.
Ono to funguje, někteří to v konzolich mají a funguje to v pohodě, jen je třeba být opatrný. PS4 na to určitě stavěna není ale dá se to vylepšit tim zakrytím kontaktu kdyby něco po pritlaku ukaplo. A je pak dobře konzoli nějaký čas nestavět na výšku ale mít ji na plocho. Což je rozumné i z jiných důvodů. Každopádně až to zkusím a nezapomenu něco napíšu;)
@Charllize (25.06.2019 09:37): Já bych to udělal tak, že bych prvně nanesl silikon, vytvořil z něj jakousi "ohrádku" pro to gallium a nechal ho zatuhnout. Silikon teda při pokojové teplotě ale může tuhnout dost dlouho. A bylo by dobrý, aby ta silikonová "ohrádka" byla co nejtenší a měla minimální možný kontakt s procesorem, páč je to tepelný izolant. Pak bych tam nacpal to mírně nahřáté gallium, aby tam bylo co nejrovnoměrněji, a nakonec přidělal chladič. Takhle by se ti k tomu silikonu neměl přilepit.
Heh, výsledek toho pokusu s galliem by mě docela zajímal. Můžeš to pro jistotu ze stran pojistit vrstvou silikonu, i když možná bude trochu boj ho tam nanést :).
@Duchino (24.06.2019 23:26): Tak rozdil ve frekvencich se projevi, to je jasne. 5Ghz na Intelu, 4.2Ghz na AMD. IPC zisky to nedotahnou. Docela jsem zvedav, jak se v nekterych hrach projevi ta zvysena latence pameti. Kazdopadne jde nejspis stejne o fake testy. Musime si jeste pockat.

@Gordon (24.06.2019 23:28): Pro bezneho hrace ne, pro high refresh rate hrani ano.
@Gordon (24.06.2019 23:51): on by měl po nějakém čase lehce zatuhnout a už nic zásadního nedělat. Aspoň co jsem koukal na rozebranou ps4 kde byl tak ta konzistence už byla jiná než když ho vymacknes čerstvý. Ps4 má i tu výhodu že vlastně patici nemá a ten procesor je na pevno v desce, takže to nemůže zatect mezi patici a procesor. Samo je to trochu harakiri, ale při správném postupu o opatrnosti by to mělo být ok. Ty výsledky v teplote a hluku jsou pak celkem velké a docela to stojí za to.
Osobně až ta moje začne hucet tak to udělám, ale rád bych si to napřed zkusil, chce to jen nejakej vhodnej kus a přesvědčit šéfa že se nic nemůže stát;))
@Duchino (24.06.2019 23:26): ano vede Intel ale AMD CPU za +/- 6000 Kč vs Intel CPU za +/- 14000 Kč a opravdu viditelný rozdíl s RTX 2080 Ti grafikou především v Far Cry 5?! To se nedivím že u Intelu musí být nyní lehce nervozní. :)