Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Hardware

@Gordon (24.06.2019 23:28): na to se právě používá buď speciální lepenka kterou se patice oblepi, případne lak kterým se okolí patice potre. Nejhorší asi je odhadnout množství kolik tam ty sragory dát.
Podelim se o sve dva HW zazitky z posledni doby.

1) Prepastoval jsem 8 let stary notebook (CPU i GPU) MX-4kou a teplota pri hodinovem Prime95 klesla u CPU o 10 stupnu z 92 na 82 stupnu a u GPU benchmarku nepreleze teplota GPU 63 stupnu (tam jsem ani moc rozdil necekal, ta GPU je proste slaba). Kwoky by byl jiste pysny!

2) Potreboval jsem GPU do budgetoveho PC se zdrojem 350W a podarilo se mi koupit (vydrazit) novou GTX 1050Ti s triletou zarukou (pro rypaly - mam fakturu na sve jmeno) za 2100, coz by mohla byt za takovy relativni sunt primerena cena (a hlavne obrovsky rozdil oproti cene v beznem obchode, kde ted stoji necelych 5 tisic, no fuj!).
@Chuck (24.06.2019 14:41): jojo já vybírám taky, už pár měsíců, a je to peklo. Plus ty podmínky, dealeři, obchodníci... člověk se chystá utratit půl mega a má pocit, že kupuje bagetu u otrávenýho brigádníka.
@Kwoky (24.06.2019 15:16): No jasný, sám jsem před pár lety podobné rozhodování řešil a aniž bych si dal nějaké extra specifické požadavky, vyšel mi z toho pouze jediný model. I když to sem teda nepatří, tak řeknu, jaké požadavky to byly - spolehlivá značka (do jisté míry velmi relativní pojem), velký kufr (byl jsem zvyklý na větší z Nissana Almery), cena do 200 tis. Kč a najeto do cca 35 tis. km (moje tehdejší auto mělo 170 tis. km).
@Rapier (24.06.2019 15:17): Jen tak mimo topic. Kdyz uz tak lpis na tom, ze Ryzen 3000 je 2nd gen (i presto, ze samo AMD nazyva Ryzen 3000 3rd gen), tudiz refreshe nepovazujes za generaci, kolikatou ma tedy generaci v soucasnosti Intel? To by me docela zajimalo. Mozna tak patou sestou?
@Chuck (24.06.2019 14:41): tak řeknu to zcela jasně. Za 4-8 týdnů definitvně kupuji nové PC, protože jsou
a) levné MB (zvážím příplatek za moderní čipset X570 vzhledem k faktu že to budu mít dalších 8+ let)
b) relativně levné CPU (min. Ryzen 2000 series 1st+ generation)
c) neskutečně levné RAM, 32 GB (2x 16GB modul) to jistí
d) relativně dobrý kurz pro nákup HW

Jediné na co nyní čekám je vydání nových Ryzen 3000 2nd generation Ryzen CPU (první recenze) a nových AMD Navi GPU (první recenze), podle toho se poté definitivně rozhodnu zdali to bude CPU Ryzen 3000, Ryzen 2000 (ve slevě), Intel i5/i7-9000 series (Intel oznámil 10-15% slevy) a GPU Navi 5700 nebo RTX 2070. Pokud Navi budu si muset počkat na vydání nereferenčních GPU kvůli ventilátorům.

Kwoky to řekl jasně vyčkejte na vydání. Vyčkávám.
@Chuck (24.06.2019 14:41): Pokud potřebuješ jen nějaké přepravovadlo z A do B, tak je výběr snadný. Stanovíš si počet míst, velikost kufru, palivo a horní hranici ceny. A pak hledáš něco, co je za ty peníze použitelné. Jakmile chceš něco "navíc", jsi v háji.

Naši sháněli ledničku. Kdyby chtěli nějakou ledničku, tak přijedou do krámu, naloží první bednu a mají vyřešeno. Jenže požadavek zněl 280 litrů nebo víc a bez mrazáku. Neřešitelný problém. Taťkovi trvalo čtvrt roku, než našel.
@Rapier (24.06.2019 13:05): Takže na jednu stranu nechceš nic uspěchat, což je pochopitelné a víceméně správné, a na stranu druhou uznáváš, že novější komponent nemusí být zákonitě lepší, takže se na něj logicky čekat nevyplatí. No jo, ale pak to ale nemá řešení. :-)

@Gordon (24.06.2019 14:23): Chápu, že to někoho do jisté míry může iritovat, ale pořád mně ta nerozhodnost, jestli vzít AMD Ryzen 2600 nebo 2600X, trvala maximálně týden. A musíš uznat, že to se vydržet dalo. :-)

@Walome (24.06.2019 13:30): Ono se to nezdá, ale v dnešní době si vybrat auto zas tak jednoduché není, ovšem pak jsou tu takoví (viz on), kteří si to sami dělají mnohem složitější. :-)
Tak jsme rádi, že víme, kdo všechno tu vzdychá. Komenty ještě zbytečnější, než nějaká nerozhodnost :)
@Rapier (24.06.2019 13:05): Dřív jsem taky hodně porovnával, hledal, četl, otáčel každou korunu. Jednoho dne jsem narazil na Aukru na GTX 680 z druhé ruky za pěknou cenu (tehdy něco přes 8 tisíc). Po bezesné noci jsem se rozhodl, že do toho jdu. A změnilo mě to. Klidně bych se vrátil zase zpět ke střední nebo nižší střední třídě a moc bych netrpěl. Ale už nechci :) Výhodou bylo, že jsem mohl hrát zhruba tři roky naprosto cokoliv jsem si vymyslel. To byl bezva pocit.
@Chuck (24.06.2019 12:03): osvědčilo se mi neuspěchat nákup nového HW. Není špatné porovnávat co bys mohl nákupem získat. Člověk porovnává s tím co má, k čemu mu to slouží, jak často to používá, jak moc na tom hraje a co hraje, a jak je s tím spokojený (smířený). To že si koupíš nějakou generaci CPU/GPU neznamená automaticky, že je [i]lepší něco teď koupi[/i]t, než čekat na generaci příští!
Bohužel, ne vždy rozdíly v tzv. nových generacích jsou natolik viditelné na první pohled aby to stálo za ty peníze co do toho vložíš. Pak ještě existuje bod za který už nechceš jít, bod kdy už si řekneš že to co máš doma se skutečně vyplatí vyměnit, protože je to beznadějně zastaralé. :)

@Cobot (24.06.2019 12:24): ano mám HW jako koníček. Osobně si to neberu. :)
Tak ja take upgradoval PC asi pet let, mozna i dele. Nakonec nelituji toho, ze jsem to tak natahl. Zadny velky deal jsem z toho nevytriskal, ale ted kdyz uz si muzu zahrat cokoli me to nejak nebavi. Ta selekce na zaklade HW byla urcite drive zajimava, proste jsem vybiral z toho, na co jsem mel HW a obcas se dostal k vecem, ktere bych si asi jinak nezahral (at uz slo o indie kousky nebo starsi veci jako treba trilogii Prince of Persia, ktera je skvela a kterou bych asi opravdu jinak nehral). Po upgradu jsem byl nadseny jen z par her jako treba Bioshock Infinite nebo Dishonored. Pro zajimavost k tomu, z ceho jsem upgradoval. Kdyz reknu, ze behem nasich ctvrtecnich pareb v Quake Live jsem si nebyl vzdy jisty, zda na mape budu mit stabilni framerate... :P
@Chuck (24.06.2019 12:03): Já bych t tak nerozmazával, byl to jenom povzdech :)

Spíš jde o to, že je to ztráta času. Výhodnost a optimálnost komponent se mění a co bylo dobré v lednu je v červnu už špatné. Komp kupuju když musim nebo chci, ale musí se to udělat hned maximálně když bude nějaká radikální událost, jako uvedení nové generace CPU, do měsíce. Jinak se dá furt na něco čekat.

Já to furt odkládám, protože novej komp nepotřebuju. Letos ale po delší době hraju víc a třeba v Metru Exodus už mě procák limituje dost výrazně.. Pořád ale chci počkat na nový konzole a koupit HW podle nich. To se mi myslím povede, protože pořád mám desítky her na který mi starej HW stačí. I proto ale sleduju HW jen velmi okrajově a vymejšlet si hypotetický sestavy považuju za naprostou ztrátu času. Rapier to má holt naopak a baví ho to. To psolední co bych chtěl je, aby to vyznělo, že se do něj nějak navážim.
@Rapier (23.06.2019 19:19): Musím říct, že pocit Cobota už mám hodně dlouhou dobu. O mně se tu říkalo, jak dlouze uvažuji o koupi nějakého titulu či pořízení HW, ale na Tebe opravdu nemám. :-) Kolikrát jsem si říkal, kdy už se konečně dočtu, že sis koupil CPU, o kterých tu vedeš několikaměsíční diskuzi, která doteď nikam nevedla a pořád nevede. A to nemluvím o vizi, že v ten a ten rok vyjde nová generace CPU, na kterou trpělivě čekáš, abys po dosažení té doby následně zjistil, že půl roku poté se očekává generace další, na kterou se určitě z Tvé strany vyplatí čekat ještě víc. :-)
@Rapier (23.06.2019 19:19): EVGA rtx 2070 mám doma nějaké tři měsíce a je to skvělá grafika - ve 1440p všechno na ultra a není slyšet skoro vůbec u jakékoliv hry. Super je taky ten její semipasiv pro kancelářskou práci. Pro známé už jsem stavěl sestavu s 2060 a 2080 Ti (jednou od EVGA a jednou dokonce Gigabyte Aorus Waterforce Extreme) a ani oni nehlásili žádné potíže. Teď bych ale stejně s kompíkem počkal na půlku prázdnin, kdy by měly být venku jak nové Ryzeny, tak Navi i "super" nVidie :-)
@Rapier (23.06.2019 19:19): nezlob se, ale nechápu ty tvoje nikdy nekončící úvahy. Ty si vlastně nic koupit nechceš. Postupně přichází jedna generace HW za druhou a ty jen spekuluješ co by bylo kdyby sis to koupil. Zvláštní koníček. Ale tak každýho baví něco :)
@Kwoky (21.06.2019 16:22): k té grafice. Vcelku by se dalo říct, že mi výkon GTX 1060 6 GB jakž takž stačí, možná z té karty vyždímám více s novým CPU (ať již koupím cokoliv, je mi jasné že můj přetaktovaný Sandy Bridge i5-2400 tu GPU min. trochu brzdí) ale koketuji s myšlenou koupit prakticky celou sestavu, tedy, MB+RAM+CPU+zdroj+GPU.

Co jsem tak četl, tak Nvidia GTX 1660 Ti 6GB má prakticky výkon jako GTX 1070 8GB, tedy až na těch -2 GB VRAM. RTX 2060 6 GB by měla mít výkon skoro jako GTX 1070 Ti až na těch -2 GB VRAM. Nevím zdali RTX 2060 má dost výkonu na raytracing třeba toho Quake 2 nebo posledního Metra, zdali má vůbec smysl o ní uvažovat.

U AMD je situace jasná, Vega 56 8GB má taky výkon jako GTX 1070 8GB ale nároky na zdroj 750W mě moc nepotěšily. Vega 64 stojí jako RTX 2060 a má také značné nároky na zdroj, opět min. 750W.
Údajně jsou nyní Vegy s novým ovladači "úplně jiné" karty (rozuměj výkonnější) než byly v době vydání.

RTX 2070 8GB mě dost láká na ty letecké simulátory ale mám trochu obavu z reklamací. Co jsem ta četl tak obecně všechny RTX karty mají problémy. Cena je dost vysoká, otázka zní zdali to stoji za koupi.
@Kwoky (22.06.2019 10:59): Mám stejnou zkušenost :). Jasně, pečení funguje jen na přerušené spoje. Ono při nerovnoměrném zahřívání nejde o to, že by se doslova tavily spoje, i když k tomu by teoreticky mohlo v extrémních případech dojít taky, protože ta teplota tání je ostře daná jen u čisté slitiny v přesně daném poměru jednotlivých kovů. Pokud jsou tam nečistoty nebo je nějak ošizená, tak může tát i při nižší nebo vyšší teplotě. Hlavní problém je asi spíš teplotní roztažnost, která ty spoje postupem času rozjebává. Ostatně kolikrát grafika "umírá" postupně a na pár dalších pokusů ještě nějakou dobu po zchlazení jede, jak se spoje vrací do "původního" stavu.
Ve zkratce:
Těžbou se namáhají větráky (jsou pořád v provozu).
Hraním se namáhají pájené spoje.
Vyměnit chlazení je přece jen o trochu snažší, než přepájení (reball) čipu.

Pečení může pomoct, ale jen na chvíli. Dlouhodobé řešení to není. Experimentálně ověřeno :) Grafika žila ještě měsíc, pak letěla do kontejneru.
@Charllize (21.06.2019 17:42): Ad tepelná zátěž grafik. Je to tak, stabilní teplota je pro grafiku lepší než nějaká nárazová zvýšení. Ty tištěné spoje na grafice jsou z nízkotající slitiny cínu a nějakého dalšího kovu a při lokálním nárazovém zahřátí se mohou porušovat, až se jednoho dne přeruší úplně. Což časem vede k tomu, že ta grafika prostě umře s takovým tím klasickým zamrzlým nazelenalým artefaktem na obrazovce :). Na druhou stranu, ze stejného důvodu se někdy dají mrtvé grafické karty "opravit" onou legendární metodou pečení v troubě.
@Fatality (21.06.2019 22:56): nejde o to, že by grafika byla nefunkční, ten člověk jí může prodávat v dobré víře. jen jsem vedle sebe postavil minery s grafikama, co jely ve stabilních teplotách a nízkých taktech vs. grafiky na hraní, které mohly (a nemusely) jen na max svých schopností.
@Garret (21.06.2019 18:00): Vetsina hracu ani nevi, co znamena taktovat grafiku, maximalne ze maji na krabici napsano "boost to 1025 MHz". Navic lide, kteri opravdu taktuji, zase vice vedi, co je pro jejich grafiku dobre, jake na to mit chlazeni, napeti, atd. Neumim si predstavit, ze bych taktoval grafiku tak moc, ze bych ji tim odpalil, a jeste pocital s tim, ze ji prodam nekdy pred timto momentem.
@Paul (21.06.2019 19:08): Pokud pozadujes vraceni penez, je mozne, ze to bude problem. Pri vymene za jiny kus to obvykle byva v pohode. Nejlepsi je samozrejme uctenka/faktura, na ktere jmeno neni.
@Crash (20.06.2019 17:52): Proto jsem se ptal, jestli je to slozena skrin, nebo ne. Neni, tak v tom pripade jeden vetracek nevyreklamuje, no :) Stale vsak plati, ze i kdyz to mas na fakture jako slozeny pocitac (od Alzy napr.), tak kdybys chtel reklamovat jeden vetracek ve skrini, tak ti ho musi prijmout i bez te sestavy.

EDIT: Ten vetracek musi byt samozrejme ne jiz obsazeny v originalni skrini. Napr. kdyby to byl Noctua fan ve skrini od ThermalTake.